Brand verwoest timmerfabriek aan Utrechtseveer WSW 'ers 1,behoeven liet voor hun loon e vrezen Geen schoolzwemmen Hï I Biochemicus H. L. Booij hekelt universitair onderwijs Wijkbijeenkomst Bejaarden De projectgroep Leiden 65+ organiseert dinsdag 22 mei een wijkbijeenkomst in het dienstencentrum Morsch- wijck aan de Topaaslaan 19 in Leiden. De projectgroep Leiden 65+ doet in opdracht van het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk een onderzoek naar de voorzieningen die voor de bejaarden in Leiden en Oegstgeest getroffen zijn. Daarbij gaat het om zaken als huisvesting, gezinsverzorging, zelfstandig wonen of in een verzorgingstehuis, openbaar vervoer, medische ver zorging en nog een aantal andere dingen. De project groep heeft eind vorig jaar al wat meningen gepeild tij dens een aantal wijkbijeenkomsten. In februari en maart van dit jaairfeijn ongeveer 350 ouderen in Leiden en Oegstgeest thuis bezocht en geënquêteerd. De ant woorden die op de toen gestelde vragen zijn gekomen wil de projectgroep nog eens doorpraten met de bejaar den om te bepalen of de uitslag van de enquête repre sentatief is. Dat kan dan gebeuren tijdens de bijeen komst op 22 mei, die om tien uur begint. Ouderen die van tevpren willen kennisnemen van de uitslag van de enquête kunnen bij het dienstencentrum Morschwijk een stencil komen halen. Riolering De Rijndijkstraat krijgt over niet al te lange tijd een o- penbaar riool In het midden van de straat. Door de dienst Gemeentewerken is een plan gemaakt. Woensdag 23 mei kunnen de bewoners vanaf acht uur in de verga derzaal van de Vredeskerk over dit plan hun zegje doen. Het huidige rioleringssysteem in de Rijndijkstraat voldoet niet erg meer. Aan de westzijde loost een deel van de woningen voornamelijk op een achter de huizen liggende sloot. Hierdoor verkeert de sloot in sterk vervuilde staat, met als gevolg verspreiding van stank. Het riool aan de oostzijde is sterk verouderd. Behalve een nieuw riool zal er ook een klein rioolgemaaltje worden aangelegd omdat het straatniveau beneden het peil van de hoogste water stand ligt. Oorlogen Vrede In de cyclus Russische speelfilms in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkchoorstraat 9 wordt de film „Oorlog en Vrede" naar de beroemde roman van Tolstoj vertoond. Deze zes uur durende film over Napoleons tocht naar Rusland wordt in twee afleveringen gedraaid en wel op maandag 21 mei en dinsdag 22 mei. Beide voorstellingen beginnen om acht uur. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt dinsdag 22 mei weer een openbare lezingavond met als onderwerp „Het endura". De bijeenkomst heeft plaats in zalencentrum ,,'t Parlement", Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur. Klankdorp Kleuterschool „Prinses Marijke" aan de Antonie Duyck- laan houdt dinsdag 22 mei een voorlichtingsbijeenkomst over de voorbereidende leesmethode die de school volgt. Deze methode is gebaseerd op het boek „Klankdorp" van de onderwijskundige mevrouw Annie Keuper Mak kink. Spelenderwijs door middel van liedjes, spelletjes, verhalen enzovoort - worden de kleuters voorbereid op het leesprogramma van de lagere school. De voorlich tingsbijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor de leerkrachten van de lagere scholen waar de kleuters van „Prinses Marijke" naar toe zullen gaan, maar ook ouders en andere belangstellenden zijn welkom. De bijeenkomst begint om acht uur. Hot House De Leidse jazz-organisatie Hot House organiseert morgen een concert, waaraan Maarten van Norden en Boy Raay- makers meewerken. De muziek die zaterdag te beluiste ren is kan worden aangeduid als „gematigd free" jazz, met de nadruk op dynamiek en swing. Zij bezit wel de power en de inzet van de Nederlandse avant-garde, maar niet zozeer het vaak relativerende, parodiërende karakter ervan. Wat dat betreft sluit zij eerder aan bij de Amerikaanse free-jazz-traditie uit de jaren zestig. Over de individuele kwaliteiten van de musici hoeft weinig gezegd te worden. Boy Raaymakers bijvoorbeeld werd in de Jazz-Press Poll van 1976 verkozen tot de beste trompettist van Nederland. Het concert begint om 21.00 uur en vindt plaats in het LVC-gebouw, Breestraat 66 in Leiden. Inzendingen voor de foto-wedstrijd in ver band met het komende 10-jarig bestaan van Hot House kunnen tot 1 september plaatsvinden. LEIDEN De Leidse school jeugd gaat niet al schoolz wemmen in de eerste klas i de lagere school maar blijft dat doen vanaf het tweede leerjaar, dat kwam wethouder Tesselaar gistera vond overeen met de raadsle den in de commissie Onder wijs. Uit een onlangs gehouden en- qète was gebleken dat sommi ge lagere scholen al in de eerste klas met schoolzwem men wilden beginnen ondanks de meer ingrijpende begelei ding die daarvoor nodig is. Volgens de wethouder stuit dat toch op te veel organisa torische problemen. Het doel van het schoolzwemmen zal in hoofdzaak blijven het leren zwemmen van de kinderen met het streven ze de diplo ma's A en B te laten halen. De kinderen die beide diplo ma's al in een eerder stadium wisten te behalen zullen mo gen blijven zwemmen tot aan het eind van het derde leer jaar en niet, zoals aanvanke lijk, meteen na het behalen van zwemmen verstoken blij- GIN, ■TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 ME11979 PAGINAV OMWONENDEN VLUCHTEN HUIZEN UIT Met man en macht ging de Leidse brandweer de vuurhaard te lijf LEIDEN Een felle, uit slaande brand heeft van nacht rond vier uur de tim merfabriek van de heer HJ. Amersfoort ingeklemd tussen de woningen aan het Utrech tseveer en de Hogewoerd in as gelegd. Een tiental aan grenzende woningen werd door het vuur ernstig be dreigd. Geschrokken bewo ners ontvluchtten de huizen en sleepten daarbij zoveel mogelijk huisraad mee. De Leidse brandweer wist het vuur echter in bedwang te houden. De timmerfabriek kon niet meer gered worden. De brandweer schat de scha de op minstens acht ton. Met de bedrijfsschade mee zal het schadebedrag ver bo ven het miljoen uitstijgen. De eigenaar van de timmer fabriek is verzekerd. Er wa ren geen persoonlijke onge lukken. Wel vonden 48 kana ries en 7 duiven de dood in de vuurhaard. De brand is ontstaan op de eerste verdieping van de tim merfabriek, die ligt inge klemd tussen de woningen van het Utrechtseveer en de Hogewoerd. Op de eerste verdieping was het zoge naamde MOT opgeslagen, het afval van de schraap- en zaagmachines. Vermoedt wordt, dat een verdwaalde si garettenpeuk via de afzuigin stallatie in de afvalopslag plaats terecht is gekomen. Lang moet het peukje heb ben gesmeuld, totdat het tot werkelijke brand kwam. Broei wordt als oorzaak door de branddeskundigen uitge sloten. De brand werd laat ontdekt. Toen om kwart voor vier Het sein 'brand meester' is gegeven; de aangrenzende woningen zijn behou den, hetgeen niet geldt voor de timmerfabriek. vannacht de eerste melding de brandweerkazerne bereik te, stond de eerste verdieping van het bedrijf al in lichter laaie. De eerste brandweer wagen begon bluswerkzaam heden vanaf de Hogewoerd. Men had hier in eerste in stantie te maken met gebrek aan water. Toen enkele mi nuten later de overige brand weerwagens arriveerden en ook vanaf het Utrechtseveer de bluswerkzaamheden be gonnen, was men de vuur haard snel meester. In totaal werd de brand bestreden met acht stralen. Na een half uur werd het sein 'brand mees ter' gegeven. De nablussing- s werkzaamheden duurden voort tot in de ochtend. Geen paniek De Leidse brandweer spreekt van een uitermate gevaarlijke brand. Een woordvoerder: „De brand werd pas laat ont dekt. Daardoor liepen de aangrenzende woningen groot gevaar op. Voor drie huizen was het 'kantje boord'. Wij hebben overigens geen ont ruiming gelast, omdat de be woners zelf al hun biezen pakten. Dit gmg overigens zonder paniek, hoewel de mensen wel heen en weer renden om zoveel mogelijk huisraad te redden. Toen wij echter een paar minuten op volle kracht aan het blussen waren, bleek dat we de brand de baas konden en vroegen we de mensen weer terug te keren" V Uger Directeur ;dsw plugge leerspreekt 5erichten >91 >e« li 1 EIDEN WSWers die in Leiden buiten de Werkplaats p erkzaam zijn hoeven geen vrees te hebben hun baan te ver- nen. De circa 550 werknemers in de stad, die krachtens de lil et Sociale Werkvoorziening een dienstbetrekking hebben bij verschillende instellingen, die zonder winstoogmerk functi- neren, kunnen het gerucht dat zij binnenkort op straat ko en te staan gevoegelijk aan hun laars lappen. Volgens de laarnemend directeur van de Gemeentelijke Dienst Sociale erkvoorziening, de heer H. B. Plugge, is er voor de WSW'ers vuiltje aan de lucht. „De indruk die door de berichten wekt kan zijn, als zouden de WSW'ers hun dienstbetrekking igen te verliezen, is dan ook beslist onjuist". Dit zegt de t Plugge in een brief die vandaag verzonden wordt aan le in Leiden werkzame WSW'ers, die recentelijk door een rkeerde voorspiegeling van zaken vanuit hun achterban op dwaalspoor zijn gebracht. heer Plugge van de *9™ DSW lichtte het ontstane nsverstand gistermiddag toe de kamer van wethouder H. Schoute (maatschappe- aangelegenheden en lksgezondheid). Volgens m zou er verwarring ge- cht zijn in de gelederen n de WSW naar aanleiding n een te grote informaties- )om, die door een maatregel de staatssecretaris van ciale Zaken op gang is ge- Acht. De staatssecretaries verleden jaar namelijk circulaire laten versprei- waarin hij een beleid- Wybuiging voor de WSW ■^Rkondigde. In de circulaire «d hij uit de doeken dat de stellingen waar WSW'ers rkzaam zijn de loonkosten or deze speciale arbeids- :hten uit eigen zak moeten lan betalen. Een en ander I eft bij de WSW'ers en ook j de onlangs opgerichte Be- "genorganisatie WSWers wat kwaad bloed gezet, ndat talloze werkgevers in verband deze extra-kosten )it zouden kunnen betalen, ilgens de heer Plugge en 'thouder Schoute is er ech- niets aan de hand. De sW'ers hoeven voor hun niet te vrezen, lugge: „Het kan voorkomen «Ieen instelling niet in staat ^de gevraagde vergoeding te lalen. In dat geval mag en dat geen nadelige gevol- n 2n hebben voor de dienstbe- Mcing van de huidige werk- neis. Dit is ook herhaalde- i door de staatssecretaris Sociale Zaken benadrukt kan het niet betalen van gevraagde vergoeding er- leiden, dat bij een instel- geen nieuwe WSW'ers ïr aangesteld zullen wor- heer Plugge doelt hier op zogenaamde additionele lelies, die functies dus die direct noodzakelijk zijn in een bedrijf uitgeoefend te worden. Anders is het ge steld met de „sleutelfuncties" die door de WSW'ers worden bekleed. Mensen die een der gelijk belangrijke en onmisba re positie bij een instelling bekleden zullen te allen tijde kunnen blijven werken. Ook als een dergelijke baan van wege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëindigd wordt, staat het rijk financieel borg voor de man of vrouw die zijn plaats komt innemen. Het gerucht dat een heleboel mensen de kans zouden lopen om naar een andere betrekking overge plaatst te worden vis niet waar. De gemeente vindt dat de belangen van de man of vrouw in kwestie hoe dan ook voorop staan als er van overplaatsing sprake zou zijn. Niemand hoeft als hij niet wil, is de stelregel van de ge meente. Het misverstand hier over is ontstaan door de be richtgeving onder WSW'ers zelf, waaruit bleek dat be paalde bedrijven of instellin gen die goed in hun centen zitten werknemers van min-- der gefortuneerde bedrijven zouden wegkopen. Al het tumult over de drei gende ontslagen is ontstaan naar aanleiding van een door Sociale Zaken verspreide cir culaire. De circulaire bevat maatregelen die de basis moe ten vormen voor een nieuwe interpretatie van de Wet Soci ale Werkvoorziening. Deze wetswijzigirtg is thans in voorbereiding. Wethouder Schoute liet gisteren blijken dat hij het niet eens is met de wijze waarop het ministe rie de gemeente van haar plannen op de hoogte heeft gebracht. „Regeren per circü- laire is heel ongewoon. De tekst van de c'rculaire is na- "j melijk niet terug te vinden in I de wetgeving. Dat brengt het I gevaar met zich mee dat je hem fout gaat interpreteren", i aldus wethouder Schoute. LEIDEN Prof. dr. H. L. Booij, hoogleraar I in de fysische biochemie, heeft vanmiddag in het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaar- seweg afscheid genomen van de Leidse Uni versiteit wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. De heer Booij gaf zijn afscheidscollege de titel mee: de cirkel gesloten. De hoogleraar uitte in zijn college hevige kritiek op de situatie van het univer sitaire onderwijs in Nederland. „Terugden kend aan eigen opleiding besef ik dat het in hoge mate onverantwoord is om alle studie richtingen aan de universiteit in een keurslijf van vier jaar te persen. Spreiding van kennis is iets anders dan het uitdelen van lollies", aldus de biochemicus. Professor Booij stelde dat het gedifferentieerd vervolg-onderwijs in ons land „door figuren tot op het hoogste niveau" aan het kelderen wordt gebracht en tot een grijze eenheids- worstmachuie, die middenschool heet, wordt gedevalueerd. De onderwijshonger in de derde wereld noemde Booij indrukwekkend. „Het is in hoge mate beschamend hiertegenover het streven naar achteruitgang van kwaliteit in onze streken te zetten. Met toenemende mate heb ik de van hogerhand bevorderde achter uitgang van het onderwijs gadegeslagen. Inter essant is wel dat het ondanks het getoeter van vele kanten over inspraak die studenten zouden moeten hebben, veel moeite kost om studenten te vinaen die in onderwijscommis sies e.d. zitting willen nemen.. Hun bijdrage is - behalve wat algemene kreten - uiterst gering zodat wij moeten vaststellen dat goed onder wijs vrijwel uitsluitend eenrichtingsverkeer is en moet zijn. Hoe komt het dat speciaal in West-Europa de kwaliteit van het onderwijs zo aangetast wordt? In. het kort is mijn hypothese dat de vierde stand (ongeveer honderd jaar na de commune van Parijs) mondig geworden is en alle voordelen van de derde stand eist Deze concurrentie tussen de „kansarmen" en de derde stand moet ten koste van de laatste gaan, tenzij de opleidingseisen steeds verder teruggeschroefd worden, zodat andere facto ren (milieu e.d.) weer een grotere rol kunnen gaan spelen dan intelligentie. Zo kunnen de kansarmen kansarm gehouden worden. Het zal nog wel even duren voordat het gezonde verstand teruggekeerd zal zijn en daar wil ik niet op wachten". 16. V; \5 Geslaagd leerlingenconcert an Streekmuziekschool 1IDEN Gisteravond kon ra de jaarlijkse grote leer- fenuitvoering van de ekmuziekschool Leiden 'onen. In de Zuiderkerk "(S)^s een groot publiek verza- '1 voor dit concert dat aardig overzicht gaf van vele mogelijkheden die de 'dingen geboden wordt, in afwisselend programma samengesteld. Diverse tembles, solisten en een "ggroep waren te horen in S 1 ontspannen sfeer. zangklasse beet de spits met zes zeer bekende lied- Er werd zuiver en goed rstaanbaar gezongen in een 4 teenaam tempo. Marijke atior ndertsma volgde met het 5 vr anowerk „Jardins sous la "orl1"6 van Debussy. Ze speel- trefzeker in een toch niet ,jrs nvoudig werk. Piet Kunst slierde de blokfluit-ensembles C in de Suite Burlesque Jan Kleinbussink. en bhd een goede eenheid van eert mk te bereiken. Na de uit- U mdige finale zorgde Kunst een geestig slot door een brede handbeweging In bril te verliezen. Het Di- timento. door de gekombi- neerde strijkersensembles van Leiden, Oegstgeest en Wasse naar gespeeld, werd wat aar zelend gebracht. In samen werking met het houtblazer sensemble A, na de pauze, was een beter resultaat be reikt: de „essentie" van de muziek kwam goed over. Pas- s'e mezzo van Simone Molina- ro werd door drie gitaarsolis ten gebracht. Diana Lagen dijk, Liesbeth de Rooy en Nettie van der Loo. Ze speel den nogal zacht, maar de me lodie kwam tot zijn recht. Het gitaarensemble dat volgde vertolkte een Traditioneel Ar gentijns werk en „Catalüna" van Albéniz. Het laatste werk had een bijzonder mooie me lodie waarin afwisselend fa got en hobo de lijn overna men. Een melodieuze prestatie van Petra Tolboom (hobo) en Thomas Oltheten (fagot). Het gekombineerde gitaar- en slagwerkensemble onder lei ding van Mare Hermans viel tegen. Erg zachte gitaren en een daardoor niet bepaald rit misch slagwerk. Het slagwer kensemble dat hierna te ho ren was gaf een flitsend en daverend precies „Focus" te De streekmuziekschool op volle toeren horen, van Cees van Egmond die de groep ook leidde. De „Bik" Band besloot dit programma. Alle leerlingen van Lena en Peter Bik waren te horen in Chaos, van Bik zelf. De Klokken, een lang dradige versie van de beken de canon, en een Kwartet van Tscherepnine. Het stemmen dat aan het spelen voorafging had ondanks de lange duur ervan niet het resultaat dat verwacht kon worden. Een minder goed einde van een als geheel kleurige, afwisse lende avond. VERENA KOPERDRAAT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3