deTijd Hoogleraar wil met forensen belasting vervoersproblemen te lijf U IHP NIEUWSNET )pposide krijgt l ;eeji steun voor ad« y/ijzigmg huurwet chadevergoeding oor ,,stenenmanr jerk Vermaning 'ekorten dreigen p oliemarkt Tl PvdA: Meer selectieve subsidies loonkosten PLANNEN VAN MINISTER EN PARLEMENTARIËRS DEUGEN NIET rGiNjNNENLAND DONDERDAG 17 ME11979 PAGINA ISB v M St i (IS W n\l\(, ORDLRE.N ran i itges K an onze parlementaire redactie) leze HAAG De pogingen van de oppositie (PvdA, D'66 en li om het onmogelijk te maken dat een huurder uit zijn ping gezet kan worden, als zijn huisbaas die dringend no- ere heeft voor zichzelf of zijn naaste verwanten, zullen schip- ssag ik lijden. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens r kJeeerste termijn van het debat over het wetsontwerp „huur erhuur an woonruimte". dTam CDA. waarvan de PvdA op enige steun hoopte, zal tegen dOOI daartoe strekkende wetswijziging stemmen. ..\joor ons is es ge wonen een essentieel sociaal goed. waar in principe niet getornd mag worden. .Maar onder zeer bijzondere omstan- Naieden moet een uitzondering op deze regel mogelijk zijn 3 uitis de christen-democratische woordvoerder Jan Nico Schol- Hij zei zich uitstekend te kunnen vinden in de regeling. iorpen door minister De Ruiter (Justitie) en staatssecreta- Irokx (Volkshuisvesting). e komt erop neer dat een huisbaas het recht krijgt naar echter te stappen als hij een woning leeg wil krijgen voor uik door hemzelf, zijn echtgenote, een bloed- of aanver- jt in de eerste graad of een pleegkind. Het is dan aan de iter te beoordelen of dat verlangen gerechtvaardigd is en voor de huurder een andere ..passende"' woning beschik- is. In de praktijk zal dat betekenen, dat het van de situa- ip de woningmarkt afhangt of een dergelijke eis wordt ezen. heen onzer verslaggevers) MEN Het gerechtshof Leeuwarden Tjerk Yerma- van vervalsing vrij- praktijkarcheoloog vorde- nmateriële vorde- ïs na- Vermaning ingesteld jr diens advocaat mr.R.van Molen te Assen, wegens twee dagen die Yerma- in maart 1975 ten on- igite in hechtenis werd ge- den. 'an der Molen baseerde ordering op het feit dat ÉI cliënt tijdens diens hech ts de mogelijkheid onlhou- I werd zich te verweren te- de beschuldigingen die op offiele persconferentie in Prov inciehuis te Assen te- hem werden geuit. We- het bestempelen tot mis- iger. die daarvan het ge- En wegens gederfde nsvreugde die daar weer foortvloeide. Hof in Leeuwarden heeft toev. ijzing van de vergoe ding voor geleden immateriële schade alleen gemotiveerd met de opmerking dat het de vordering ..redelijk" achtte. ..De toewijzing van een ver goeding voor de immateriële schade voortvloeiend uit de strafzaak zelf kan nu ook elke dag afkomenaldus de Asser advocaat. „Het gaat hier om een aanmerkelijk ho ger bedrag, een veelvoud van 5.000 gulden. Dat zijn de kos ten van de advocaat, reis- en verblijfkosten van getuigen en deskundigen en de zeer ge specificeerde kosten die Ver maning zelf heeft moeten ma ken voor het samenstellen van zijn rapporten en de ma teriële schade die hij door het proces heeft geleden. Deze vergoeding is al met hem af gesproken". ..Ik geloof dat men de toewij zing ervan veel meer kan zien als een extra bevestiging van Vermaning's onschuld dan die van deze eerste vergoeding van immateriële schade door de- twee dagen hechtenis", al dus mr.Van der Molen. P.MAN ECONOMISCHE ZAKEN: t hy N HAAC Voor dit jaar n de komende jaren moet vkend worden op aanzien- e spanningen en zelfs te- ten op de oliemarkt. Mo- nteel ondervinden de elek- iteitscentrales in ons land at deroei,i-'kheden b'j de aan" ^ing van hun olievoorra- Dit heeft secretaris-gene- F.W. Rutten van het mi- erie van Economische Za- vandaag gezegd op een iposium in Arnhem over 'ktriciteitsopwekking en lenleving". in loed. delig ling Resig rden ,4<iu menwerking zijn er ook op nationaal niveau mogelijkhe den tot aktie. Nederland moet meer inspanningen leveren bij het zoeken naar olie en gas in eigen land. Daarnaast is er een noodzaak het energiever bruik over meer bronnen te spreiden, bijvoorbeeld door extra gebruik van kolen door de elektriciteitscentrales. Internationale Energie ntschap heeft berekend, s de secretaris-generaal, het energietekort in de terse wereld in 1985 opge- 'n kan zijn tot drie vier cent van de totale behoef- n tot het dubbele daarvan 1990. Dit ondanks de Is stringentere inspannin- om te besparen. Werel- ïvattende nog verdergaan- bezuiniging en een groter nverbruik kunnen daarin ichting brengen, aldus het maar niet het risico van •ke tekorten gedurende lalde perioden wegnemen, wat Nederland betreft is ëden voor grote zorg, zo nt Rutten. Weliswaar is er aardgas, maar „de beteke- hiervan neemt geleidelijk omdat ook de volgende iratie nog een zeker pro- Tioet hebben van onze bo- rijkdom". Aanbodverrui- via de inzet van meer icentrales is zeker tot 1990 sloten en verder zijn de elijkheden om meer kolen aan stoken vooral om mi- redenen niet erg groot, al- Rutten. Het alternatieve x>d, uit zonne- en winde- lie, zal voorzover de secre- •generaal weet „niet die "age leveren, die velen er- hopen te verkrijgen". Tens Rutten betekent dit niet dat het bij voorbaat kansloze zaak is oplossin- Ie zoeken. st meer internationale sa (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De PvdA heeft ernstige kritiek op het ongerichte karakter van de loonkostensubsidies, de ver goeding die de werkgevers ontvangen voor het in dienst nemen van partieel leerplich tige jongeren. In een nota over jeugdwerkloosheid dringt de PvdA er bij de re gering op aan een aantal cri teria te ontwerpen, waaraan de werkgever moet voldoen om voor subsidie in aanmer king te komen. Als belang rijkste voorwaarde moet gel den het aantal arbeidsplaat sen dat met behulp van de subsidie geschapen wordt en ook behouden blijft. Daarnaast zullen ook de grootte en de mate van wins tgevendheid van het bedrijf medebepalend moeten zijn bij het toekennen van de subsi die. Volgende week bespreekt een kamercommissie een re geringsnota over jeugdwerk loosheid. DEN HAAG De plannen om de ac cijns op benzine inet bij voorbeeld een kwartje te verhogen, zoals geopperd door CDA-Kamerlid Van Rooi jen en VVD-senator mevrouw Van Someren- Downer, vinden (op praktische gronden; alleen te verwezenlijken in Europees verband) geen genade in de ogen van Srof. dr. A.A.I.Holtgrefe, de nieuwe bui- ïngewoon hoogleraar in de vervoerse- conomie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Noch past in zijn filosofie het voorstel van minister Tuijnman om de forensen die gebruik maken van het openbaar vervoer, tegemoet te komen door onder meer aantrekkelijke extra kortingen te geven op trajectabonne menten. Integendeel: als Holtgrefe zijn zin krijgt, ligt er een heffing op liet woon-werk-verkeer in het verschiet die we van hem kort- en gemakheidshalve forensenbelasting mogen noemen, al dekken term en inhoud elkaar niet he lemaal. Om met de deur in huis te vallen: hij vindt dat de Nederlanders voor elke kilometer die hun woonhuis scheidt van hun arbeidsplaats, per jaar vijftig gulden zouden moeten beta len. Concreet: 30 kilometer van je werk wo nen gaat je 1500 gulden kosten. De wijze waarop men zich verplaatst, mag daarbij vol gens Holtgrefe geen rol spelen. Automobilis ten, gebruikers van het openbaar vervoer, brommers en fietsers - ze dokken allemaal hetzelfde bedrag. Een uitzondering wil de professor hooguit maken voor de brandweer man uit Monnickendam die de 35 kilometer naar zijn werk in Amsterdam dagelijks per kano aflegt. Tegenover zo'n vorm van trans port staat zelfs de vervoerseconomie met de mond vol tanden. Holtgrefe beseft overigens dat er wel meer uitzonderingen zullen komen, mocht de overheid het hoestdrankje van zijn denkbeeld slikken. „Ik stel het allemaal maar zo extreem moge lijk. Als mijn plan eventueel ooit het parle ment haalt, zullen genoeg Kamerleden met hun toeters en bellen proberen allerlei catego rieën te sparen". Waarop Holtgrefe zich haast duidelijk te maken dat hij niet voor eigen pa rochie preekt „Ik woon in Bodegraven. Drie dagen in de week moet ik naar Utrecht waar ik bij de Spoorwegen hoofd ben van de afde ling Bestuursinformatie en Systemen. Mijn leerstoel in Amsterdam eist twee dagen op. Als ik die kilometers tel, ga ik er per jaar 1400 gulden op achteruit, zelfs bij afschaffing van de wegenbelasting - een ander punt van mijn voorstel". Maar mensen die dicht bij hun werk wonen, vangen dank zij diezelfde afschaffing van de wegenbelasting, een voordeeltje van enkele honderden guldens. En daarmee raken we de kern. Door enerzijds het leven van de foren sen te vergallen en anderzijds het bestaan on der de rook van de arbeidsplaats te verzoe ten, wil prof.Holtgrefe bereiken dat de schaarse ruimte in ons land beter wordt ge bruikt. Niet alleen energiebesparing is zijn doel, maar ook spaarzaamheid jegens het zakdoekje grond waarop veertien miljoen Ne derlanders elkaar verdringen. „Het is mij misschien niet aan te zien, maar ik ben een ontevreden mens", mort prof.Holt grefe. Ik ben niet tevreden over de manier waarop wij onszelf en onze goederen in Ne derland verplaatsen. Ik laak de inhoud en de uitvoering van het overheidsbeleid ten aan zien van verkeer en vervoer en ook de rich ting en de resultaten van het wetenschappe lijk onderzoek op dit gebied deugen volgens mij niet. De overheid benut de werking van het prijsmechanisme en de mogelijkheden daarvan volstrekt onvoldoende. Het beleid in de sector ruimtelijke ordening vloekt met het beleid in de sector verkeer en vervoer. Ik zeg: laat de mensen zien waarvoor ze betalen. Prof. Holtgreve: .Kamerleden zullen met hun toeters en bellen proberen allerlei categoriën te sparen". Koppel de kosten die ze moeten maken om zich te verplaatsen, aan het aantal kilometers dat ze afleggen". Met name de stijgende lijn bij het forensen verkeer en de steeds grotere druk die dit op de samenleving legt, is prof.Holtgrefe een priemende doorn in het oog en het verbijstert hem lichtelijk dat de overheid vooralsnog niets doet om de stroom te stuiten. „Het om gekeerde is zelfs waar, want hoe verder je moet reizen naar je werk, hoe meer reiskos ten je van de belasting mag aftrekken. Dat is toch klinkklare onzin wanneer men tegelijk de pretentie heeft een ruimtelijk beleid te voeren. Wie ver van het stadsgewoel de lan delijke rust wil genieten, dient daarvoor te betalen en de prijs moet hoger worden naar mate iemand grotere afstanden wenst af te leggen tussen huis en werk. Hoor eens: een kannetje water in de woestijn is ook duurder dan bij de kraan om de hoek". Het tegenargument dat de kleine man weer de dupe zal worden van een forensenbelas ting, wuift de jonge hoogleraar weg. „Wie zo redeneert, haalt twee zaken door elkaar. Mocht men het uit oogpunt van verkeer- en vervoersbeleid nodig vinden het reizen per auto en openbaar vervoer duurder te maken - iets wat ik dus bepleit -, dan moet men niet aankomen met de tegenwerping dat men de lagere inkomens treft. Dan moet je integen deel de inkomens beter verdelen. Sociale rechtvaardigheid dient gezocht te worden aan de inkomenskant en niet aan de uitgaven kant, want als je dit laatste doet, ga je de sa menleving ondoelmatig inrichten. Je maakt je domweg schuldig aan het introduceren van verspilling wanneer je de mensen niet de kostprijs van iets laat betalen. Nu hoor ik te genstanders al jammeren: straks moeten de arme forensen nog dokken ook om in een file of een bomvolle trein te mogen zitten. Dan zeg ik, ja het is net als met vakanties. Wie in het hoogseizoen wil, is ook meer kwijt voor minder service, want je probeert iets te krijgen dat erg schaars is en schaarse artike len kosten nu eenmaal geld. Wat zien we? Niet zozeer het aantal verplaatsingen in het woon-werk-verkeer neemt toe (dat zou ook onlogisch zijn in deze tijd van werkloosheid) als wel de afstand waarover men zich ver plaatst en liefst allemaal op hetzelfde mo ment. Nou: laat de mensen voor die afstand betalen. Dan betalen ze bovendien voor iets dat de samenleving het meeste kost, namelijk de gigantische voorzieningen die nodig zijn om de drukte in de spits te verwerken. De mensen willen een aardige woonomgeving? Prima, mits ze vergoeden wat het vergt aan infrastructuur. Dat is gewoon het profijtbe ginsel. Met de leuze van Den Uyl: een auto voor iedereen, heb ik geen enkele moeite. Hij bedoelt natuurlijk: voor iedereen zoveel inko men dat hij zich een auto kan permitteren of andere verlangens kan bevredigen die nu bui ten zijn bereik vallen. Inkomenspolitiek dus. Geweldig. Laat ze maar nivelleren. Het heb ben van een auto mag best voor alle Neder landse burgers een haalbare kaart zijn. Zet hem dan wel op je eigen erf. Zodra je ermee gaat rijden of zodra je hem op andermans grond parkeert, zul je over de brug moeten komen, want dan veroorzaak je kosten en wie kosten maakt, dient ervoor op te draaien. Dat is een eis van doelmatigheid. Daarom pleit ik niet alleen voor een forensenbelas ting, maar ook voor een parkeer- en stalling sheffing, een belasting op de ruimte die je nodig hebt om stil te staan". De kosten van de verplaatsing moeten mee gaan tellen in iemands beslissing hoeveel kilometer hij af wenst te leggen en dus waar hij wil gaan wonen - daar komt het denk beeld van prof.Holtgrefe op neer. Want hoe rekent de automobilist, om bij die categorie te blijven? Het hebben van een gemiddelde auto kost 300 gulden aan vaste lasten (af schrijving, verzekering, wegenbelasting) per maand. Daar bovenop komt tweaalf cent per kilometer aan benzine en onderhoud, wan neer je gaat rijden. Prof.Holtgrefe: „En met die twaalf cent per kilometer rekenen de mensen daadwerkelijk. Zodoende ontstaan veel meer verplaatsingen dan wanneer die .mensen ervan uit zouden gaan hoeveel hun rijden de samenleving per kilometer kost Welnu: dwing ze daartoe. Er worden veel meer kilometers gereden dan goed is voor de samenleving. Die twaalf cent is voor de meeste verplaatsin gen veel te weinig. Wanneer je als overheid de mobiliteitsgroei wilt afremmen - en dat wil een overheid met een duidelijke visie op ruimtelijke ordening natuurlijk - dan moet je de groei van de verplaatsingsafstand afrem men. Een van de geëigende middelen daartoe is mijns inziens de forensen belasting". In zijn algemeenheid komt de stelling van prof.Holtgrefe, voor het eerst ontwikkeld in zijn inaugurale rede („die dan ook de uit werking had van een klaroenstoot") hierop neer: het is mogelijk heffingen en tarieven rechtstreeks te koppelen aan het belangrijkste verplaatsingsmotief, wonen-werken, en wel ongeacht de vervoerswijze. Zulke heffingen en tarieven zijn niet direct gericht op het te rugdringen van het autogebruik in de verste delijkte gebieden tijdens de spitsuren, maar veeleer op het terugdringen van de voortdu rend toenemende woon-werk afstanden. Naar zijn mening wordt daarmee de oorzaak van ongewenste ruimtelijke ontwikkelingen aange pakt. De voortdurende spreiding van wonen en werken leidt bovendien niet alleen tot een groei van het woon-werk-verkeer, maar ook tot een toename van het aantal verplaatsin gen uit hoofde van andere motieven. Zo zal men zich bijvoorbeeld vermoedelijk over meer kilometers moeten gaan verplaatsen voor familiebezoek. Applaus heeft prof.Holtgrefe tot dusver met zijn oratie nauwelijks geoogst, klaroenstoot of niet. De enige bijval is van Drees Junior ge komen, de geestelijke vader van het profijtbe ginsel en daarom ook naar een politieke uit hoek gerangeerd zonder dat hij forensenbe lasting hoefde te betalen. De kritiek daarente gen was snel en scherp. Zo schreef de belas tingdeskundige mr. D. Witteveen: „Het wonen in Hoorn, Heerhugowaard, Lelystad of Pur- merend wordt niet gekozen omdat men die plaatsen zo aantrekkelijk vindt Er is in Am sterdam domweg geen passende woonruimte. Wie dus een ander beleid wil, zal eerst moe ten zorgen dat de mogelijkheden daartoe ge schapen worden. Waarom zoekt zo'n profes sor niet naar maatregelen om het wonen in de stad mogelijk en aantrekkelijk te maken? Pas indien de kans aanwezig is vrijelijk te kiezen tussen Purmerend-plus-file en Amster dam-zonder-file, kan men proberen mensen terug te dwingen naar Amsterdam - als daar dan nog werkgelegenheid is. Ik vraag me trouwens af hoe hij die gewenste concentratie van wonen en werken ziet. Al het personeel van de kerncentrale zo vlak mogelijk bij Borssele? En in Beverwijk een echte Hoogo- venstad zodat de ploegendienst vervangen wordt door vierentwintig uur je werk zien, horen en ruiken? Moeten al die werknemers in de petrochemische industrie nu echt alle maal aan de Peti oleumweg gaan wonen?". Het antwoord luidt natuurlijk ontkennend, maar hoe het dan wel moet, blijft onduide lijk. Vervoerseconomen hebben blijkbaar evenmin de wijsheid in pacht als wie dan ook. Veel verder dan „je moet wonen in de steden relatief aantrekkelijker maken" komt prof.Holtgrefe niet. Het is trouwens niet zijn vak daarvoor oplossingen aan te dragen. Hij houdt zich als verstandig schoenmaker bij zijn leest. En dan kan hij lustig hameren. „Het verhogen van de prijs per kilometer af stand tussen wonen en werken is een uitste kend instrument om te bepalen of er meer of minder verplaatst mag of moet worden. Ver voer in Nederland is op het ogenblik gewoon te goedkoop. Daar ligt de bron van alle ellen de". PIET SNOEREN ELSEVIER constateert dat rechts steeds nadrukkelijker de richting aangeeft voor het Nieuwe Europa. „Voorlopig lijkt het wel zeker, dat het enthousiasme voor links aan merkelijk minder is gewor den. Het merendeel van de Westeuropeanen zoekt zijn weg terug naar de behoedza me oplossingen van het cen trum. Er valt een scherpe om mekeer in de politieke opvat tingen te constateren, geba seerd op weinig minder dan politieke angst". Ook een ge sprek met minister Albeda. „Iri ons land is iets aan het veranderen. Het kabinet wil dat werklozen het moeilijker zullen krijgen aangeboden ba nen te weigeren. Ook zijllen ze moeten worden verplicht zich te laten omscholen. De bestaande wetgeving zal daar toe worden verscherpt". De bewindsman onthult: „De Zweedse regering heeft al een aantal exemplaren van Be- stek'81 gevraagd". Het omsla gartikel gaat over het disco tijdperk. „Disco is het ant woord op de vraag van een publiek dat geen boodschap heeft aan de Sturm- und Drangkultur van de jaren '60. De jongeren van nu zijn com- sumptief, willen uit het droe ve denim van een voorbije generatie in het glitterpak van nu stappen". Een inter view tenslotte met ds. A. Hof land, de nieuwe voorzitter van de gereformeerde synode. „Natuurlijk weet ik dat de verdraagzaamheid afneemt en ik ben zelfs bang dat ook de gereformeerde kerken de kant uitgaan van een modaliteiten kerk. Maar er bestaat in onze kringen ook een kennelijk plezier om de zaken van ver schillende hoeken uit te bekij ken. Dan moet je echter de drijvers en extremisten wel van je lijf houden. Drammers zijn de pest voor de kerk". De HAAGSE POST praat met Paul Warnke, vader van Salt II. „Onze technologie is superieur aan die van de Russen. Daardoor liggen we inderdaad aan de leiding wat de vernieuwing van de wa pens betreft. De Russen zitten altijd in de positie van de achtervanger, om in honkbal termen te spreken. En dat is altijd goed. Daarom moeten we in een overeenkomst ook de technische innovatie beper ken". Een beschouwing ook over de Europese verkiezin gen. Kees Bode. campagnelei der van de PvdA: „Ik ontken dat het boycotten van de klei ne linkse partijen een lande lijke lijn is. Maar wat ons nu bindt met CDA en WD, is de gemeenschappelijke af schuw van grote forums. Dat wordt een puinhoop". Voorts een gesprek met Dick Hou- waart, samensteller van het omstreden boek over het Joodsche Weekblad. „Ik heb een tijd niet-bewust joods ge leefd, als gevolg van de angst uit de oorlog. Ik wilde de last van dat jodendom niet be wust dragen, tot het moment dat iemand tegen me zei: „wat jij doet, dat is de wens van iedere anti-semiet Jij bent bezig legaal af te maken, waar Hitier mee begonnen is". Sindsdien is mijn leven veranderd". Een interview tenslotte met Johnny van Doorn, beter bekend als de „selfkicker". „Neo-ludiek, dat is het walgelijkste wat er on geveer bestaat. Die afgrijselijk ke spitvondigheden waarin de Amsterdamse kunstzinnmige intellectuelen uitblinken....". NIEUWSNET over Europa: „Het is onvermijdelijk dat de hogere kosten voor Europa hun sporen achterlaten in het nationale huishoudboekje. Over drie jaar zullen de hui dige geldbronnen niet meer toereikend zijn. Als de politici de kiezer oproepen om voor Europa te stemmen, moeten zij ook aangeven wat die keus financieel kan gaan be tekenen". Het wekelijkse fo rum gaat over autorally's. „Als minister Van Agt vraagt om 5 procent energiebespa ring, dan zouden we daarbij best kunnen denken aan het terugdringen en zelfs stopzet ten van deze sport". Gesprek ook met Kamerlid H. Kom brink, die nieuwlinks weer le ven wil inblazen. „We zitten niet het beleid te bekoksto ven. Wij hebben gewoon be hoefte om af en toe te praten over het beleid van alledag en op termijn, om verschillen de inzichten aan elkaar te toetsen. Het is helemaal niet een club die vaak bij elkaar kruipt. Soms zie je elkaar drie maanden niet". Het om slagartikel gaat over Harry Mulisch. „Ik heb niet veel plannen op het ogenblik. Ik ben bezig met een filosofisch boek, de Compositie der We reld. Dat kan natuurlijk niet. Er zullen er misschien vier duizend van worden verkocht. Ik werk er jaren aan, maar ik verdien er mee wat een ander in drie maanden ver dient". VRIJ NEDERLAND consta teert dat CDA en WD hun strijd uitbreiden tot Europa. „Ze beschouwen vooral elkaar als concurrent. Niet alleen omdat de regeringspartijen het beide moeten hebben van de rechtse kiezers, maar ook omdat verlies van een van beide partijen, de ander mo gelijkheid zou verschaffen een wat sterker stempel op het kabinetbeleid te drukken". Voorts een interview met de communistische journalist, te ven vice voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten, Wim Klinken berg. „De Sovjet Unie heeft geen anti semitisme. Dat er anti-semieten zijn, ja, die zijn er overal. Van overheidswe ge? Natuurlijk niet. Hoe kom je erbij? Ze hebben daar joodse generaals. Er zijn twee landen ter wereld met joodse generaals: Israël en de Sovjet Unie". Als tegenpool een vraaggesprek met de Russi sche dissident Medwedew. „De echter problemen hebben betrekking op de emigratie, op uitwisseling van ideeën, de censuur, maar dat zijn de problemen van de intellectue len. Niet voor de arbeider of voor de boeren. Als je tegen over een Russische boer over emigratie begint, weet hij niet waar je het over hebt. Dat overweegt hij helemaal niet te doen". Een artikel over de consumentenbond constateert: „Het is een sociaal sprekende economische kracht die zon der al te grote straf gene geerd kan worden. Een indivi duele producent kan getroffen worden door ongunstige resul taten in warenonderzoek, maar structureel blijft de con sument de underdog". In DE TIJD zegt ds. R. van der 'Veen, directeur van de Nederiandse Zendingsraad: „We hebben in het verleden te vaak de maatschappelijke problemen met een pannetje soep willen afdoen. Je mocht stakers nooit helpen, dat was niet christelijk, maar een pan netje soep, dat kon nog net Als je zo'n beeld schept van jezelf, dan duurt het een hele tijd voor men je weer ver staat". Een interview ook met Rob Tielman, voorzitter van het Humanistische Verbond: „Het minste wat je bisschop Gijzen moet nageven is dat hij duidelijk, niet woliig is. Hij legt mensen allerlei zeker heden op, en dwingt ze tot een keuze. Daarom kun je stellen, dat er meer bewuste katholieken zullen komen naarmate er meer Gijzens in de kerk aan het roer staan". Regisseur George Sluizer praat over zijn film „Twee vrouwen". „Ik heb nu geen fut meer, iets aan te pakken, ik wacht hoe de film zal gaan lopen. Het vervelende is, dat Rademakers film zo vreselijk is geflopt. In het bioscoopbe drijf is nu een lichte angst te bespeuren voor de Nederland se film".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9