'LjKatechese komende tijd intensief in de aandacht van bisschoppen Etappewinst voor Martin Rietveld PECH VOOR HENK VAN DER KRAATS OP DUINDIGT Schrijfster Jean Rhys: beroemd, vergeten en weer beroemd En het kind wordt zwart Tracey Austin naar )en Haag KORTWEG Ds. A. Hofland leidt gereformeerde „Synode van Delft" kerk wereld HUNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 ME11979 PAGINA 7 £or Schuurman blijk leider IWAZ HAAG De Rotterdamroer Martin •tveld zegevierde gisteravond in de Haagse jlierboomstraat in de derde etappe van de [iternationale Wieier Avond zesdaagse. Een succes voor de Batavusploeg, die in het emeen ploegenklassement nu nog tien pun- achterstand heeft op de formatie De rkthof. De jongens van Henk Plat deden pk in eigen omgeving weer van zich spre- Cor Schuurman, de leider in het alge- «en klassement, pakte nu de tweede plaats WjpOT ploeggenoot Bram Jouvenaar, die dins- j in Rozenburg had gewonnen. eerste wielerkoers ooit in de Vlierboom- aat gehouden bracht behoorlijk veel pu- liek op de been. Het tempo van de ongeveer egentig renners was erg hoog in de wedstrijd ver negentig kilometer, goed voor vijftig ron- en. In het begin werden er pogingen gedaan m uit het peloton te vluchten door Gerrit 'ronk en Henk van der Berg van de Rijswijk- e Wielervereniging De Spartaan met in hun riel Piet Franken uit Oosterhout. Ton Vrolijk ->eed voor in het peloton lek en zijn broer ;ees had de pech dat hij een ander voorwiel loest in steken.' Het zit de renners van de aagse formatie De Wit/ Vrolijk niet mee in zesdaagse, al was de vijfde plaats van Met nog twintig ronden voor de boeg spron gen Cor Schuurman en Martin Rietveld weg uit het langgerekte peloton en gingen onder een hoog tempo door. Immers, elke tien se conden voorsprong op de grote groep in de uitslag gaf een bonificatie van een punt met een maximaal aantaJ extra-punten van vijf per renner en dan alleen maar voor de eerste vijf renners. Met een voorsprong van 43 se conden gingen Rietveld en Schuurman over de eindstreep. Henk Weers van De Kampioen deed nog po gingen om alleen naar de leiders toe te rijden, maar kon het niet bolwerken en werd door het peloton teruggenomen. Van Weers, die in de IWAZ aan zijn grote doorbraak bezig is, staat met Matthë Pronk in het algemeen klas sement op een gedeelde vierde en vijfde plaats. Vanavond om zeven uur is de start van de vierde etappe op de Boulevard van Schevenin- gen. Cor Schuurman, de oud- beroepsrenner uit Breukelen, gaat voor de tweede avond in de leiderstrui van start. Het zal moeilijk zijn om hem uit dit tricot te rijden. ARTHUR VAN RIJSWIJK De uitslag van de derde etappe: 1. Martin Rietveld Rotterdam) in een tijd van 1.56.24. 2. Cor Schuurman Breukelen), 3.Bram Jouvenaar Den Haag), 4.Matthe Pronk Warmenhuizen), 5. Mar tin van der Toorn Scheveningen), 6.Glen MitchelK Londen- Engeland), 7.Henk van Weers Den Haag), 8. Martin Dijkhuizen (Scheveningen), 9.Frans van der Ende (Monster), lO.Arie de Groot Gouda), 11. Wim Hus Den Haag), 12.R.Koppers Den Haag), 13 Bert van der Broek (Baam). Algemeen klassement: l.Cor Schuurman 37 punten, 2.Bram Jouvenaar 26 punten, 3.Martin Rietveld 22 punten, 4 en 5 Matthe Pronk en Henk van Weers 18 punten. Algemeen ploegenklassement: 1 De Markthof 141 punten, 2.Batavus 131punten, 3.Te- geltiek 64 punten 4 en 5 De Kampioen en Wiersma Verzekeringen 56 punten. (Van onze sportredactie) ASSENAAR - Henk van Kraats was gistermiddag de Wassenaarse renbaan iindigt allesbehalve geluk- ig. Het zit de trainer/jockey seizoen nog niet mee. paarden zien er zeer uit, maar in de koers ist de Wassenaarse vakman beetje geluk. In beide ien werd hij met zeer ge- ng verschil na een finishfo- geklopt. de eerste ren had Van der zonder twijfel gewon- tn als met nog een ronde te zijn stijgbeugel niet was broken. Zijn grote routine eld Henk van der Kraats >g te paard. Maar China Sa lon kwam minder dan een pusje te kort op Redress met (rans Vandeuren. De tweede fcn bracht nog meer span- jng. Van der Kraats dacht iet Phantom Major gewon en te hebben en zocht dan ook de winnaarsring op, maar achteraf bleek dat Van der Kraats genoegen moest ne men met een derde plaats. „Ik dacht te hebben gewon nen en nu ben ik derde. Het is bijna niet geloven". De fi- nishfoto bracht uitkomst. Eer ste werd Anahita met Tony Bentley, tweede Red Hawk met Dieter Weiss en derde Henk van der Kraats met Phantom Major. De uitslagen: Aphroditeprijs. 2040 mtr.: 1. Ravi- no (R.L. Pools) km.tijd 1.22,2., 2. Reno Fez., 3. Ogusta Norton. Toto: winnend 1,60, plaats 1 40 ƒ2,80, koppel ƒ13,00, trio ƒ100,00. Niet gestart nr. 1 Ose du Coq d'or, nr. 6 Ruthi Laguna en nr. 8 Rea van de Lente. Eronicaprijs. 2040 mtr.: 1. Star van Epse (M.L. v.d. Togt) 1.22,7., 2. Rara Extra., 3. Rob Alkestis. Toto: winnend ƒ2,40, plaats ƒ2,80 ƒ4,20, koppel ƒ36,20. Niet gestart nr. 7 Rose Bowl. Black Ladyprijs, 1600 mtr.: 1. Roelof (R.L. Pools) 1.21,8., 2. RaJ- lant Way, 3. Remember Renate. Toto: winnend 15.80. plaats ƒ2,00 ƒ1,60, ƒ1,40 koppel ƒ16,60, trio 228,40. Oliverprijs, 2000 mtr.: 1. Redress (F. Vandeuren) 2.16,7., 2. China Station, 3. Boxberger Olymp. Toto- winnend ƒ2.20, plaats ƒ1,20 1,40, koppel 2,60, Niet gestart nr. 6 Kominyk. Bemadineprijs, 2540 mtr.: 1 Port Bonheur (B.P.J. Bos)1.23,7, 2. Remy Princess, 3. Rio del Sol. Toto: winnend ƒ8,90, plaats ƒ2.00 ƒ1,10 ƒ1,10, koppel ƒ11,90, tno 65,90. Niet gestart nr. 6 Ray- Shirley Hollandiaprijs, 2040 mtr.: 1. Menno Surprise CW.J Swart) 1.24.0., 2. New Roodnoot, 3. Perry Hanover. Toto: winnend 8,20, plaats 2,90 3,60, koppel 45,00. Niet gestart nr. 2 Peter Victoria. Flinterprijs, 2120 mtr.: 1 Anahita (A. Bentley) 1.14,0., 2. Red Hawk, 3 Phantom Major. Toto: winnend 2,70, plaats ƒ1,60 ƒ1,80 2,10, koppel 8,70, trio 106,10. Gezingaprijs. 2120 mtr.: 1. Micky (J. Wagenaar) 1.21.1., 2. Matchless, 3. Lucky Six. Toto: winnend 1,60, plaats 1,20 ƒ2.50 ƒ2,40, koppel ƒ23,60. Niet gestart nr. 7 Mike Nardinclant en nr. 9 Mac Buitenzorg. Astrid Hanoverprijs, 2040 mtr.: 1. Rik Fortuna (M. Bouwhuis) 1.21.3, 2. Peter Snell, 3. Oeganda. Toto: winnend ƒ1.20, plaats ƒ1,10 1,10, ƒ1,10, koppel ƒ5,10, trio 93,60. Niet gestart nr. 6 Pauwel Zuidvelde Gravin Hollandiaprijs, 2120 mtr.: 1 Ster Buitenzorg (M.L. vd. Togt) 1.24,5, 2. Panama, 3. Plamour S (5e neer Toto: winnend ƒ1.30, plaats ƒ1,10 ƒ1,60, koppel 5,70. Niet gestart nr. 3 Pianella. Totalisatoromzet: 325.998,00. LONDEN In een ziekenhuis niet ver van haar woonplaats, het dorp Crediton in Devon, is de bekende Engelse r om en- schrijfster Jean Rhys overleden- Zij werd 94. Van haar vroegere werken werden vooral „Voyage in the dark" uit 1934, en „Good morning midnight" uit 1939 door de critici verwelkomd. Daarna verdween ze echter volledig van het toneel, en werd aangenomen dat ze dood was. In 1958 zette een medewerker van de BBC een advertentie in de krant waarin hij om nieuws over Jean Rhys vroeg; hij kreeg antwoord van haarzelf. Ze had al die tijd, bijna twintig jaar, in een afgelegen huisje op het platteland gewoond. Ze begon toen weer te schrijven, en kwam in 1966 met haar bekendste roman, „Wide Sargosso Sea", een verzonnen biogra fie over de krankzinnige vrouw van Rochester uit Charlotte Bronte's „Jane Eyre". Het boek won twee literaire prijzen, en bracht Jean Rhys aanzienlijke roem en grote inkomsten, maar ze bleef in haar huis op het land wonen. Ze werd geboren op het Westindische eiland Dominica, als dochter van een arts uit Wales en een Creoolse vrouw, en ging in een plaatselijk klooster naar school. Daarna werd ze naar de toneelschool in Londen gestuurd, en verdiende ze haar brood een tijd als zangeres en danseres. Na een aantal jaren door Europa te hebben gezworven vestig de ze zich in Parijs, waar de romancier Ford Madox Ford haar aanmoedigde om te gaan schrijven. Jean Rhys trouwde driemaal, en overleefde alle drie haar ech tgenoten. Ze had een dochter. (Van onze radio- en tv-redac- tie) HILVERSUM - De IKON-te- levisie zal vanaf 23 mei op vijf achtereenvolgende woensdagen een voor de Brit se schooltelevisie gemaakte serie over een relatie tussen mensen van verschillende huidkleur uitzenden. Onder de titel: „En ze kregen een dochter" worden in de serie de problemen behandeld van het blanke meisje Mandy, dat in verwachting raakt van haar zwarte vriend Winston. Mandy zelf geeft tegenover de arts haar probleem weer met de woorden: „Ik ben zwanger, ongetrouwd en het kind wordt zwart". In Engeland, waar de serie alleen werd uitgezonden voor de scholen in Londen, meen de de fascistische organisatie „National Front" dat deze film „de meest grove propa ganda was, bedoeld om jonge mensen ervan te overtuigen dat een multi-raciale verhou ding normaal en wenselijk is". De organisatie, die alleen ken nis van de inhoud had kun nen nemen via een circulaire, die tevoren aan het onderwij zend personeel was gestuurd, ging posten bij de studio's van de schooltelevisie, deelde pamfletten uit tegen de verto ning en zou volgens de IKON ook regisseur Noel Hardy hebben bedreigd. Door het rumoer vooraf leek een aan tal schoolhoofden nogal hui verig te staan tegenover de serie. Maar nadat de reeks eenmaal was vertoond, kwa men ze daar vrijwel allemaal volgens de IKON van terug. lEN HAAG - Het Wimble- nn-gala van Leimonias gaat pndag 8 juli definitief door. Hoofdattractie van de wed- Irijden op Klein Zwitserland een treffen tussen Betty töve en de winnares van fet toernooi in Rome Tracey istin. venals vorig jaar het geval [ras met Billy Jean King, is organisatie met de zestien- rige Tracey Austin erin ge- lagd, een topspeelster te )ntracteren, die nog nooit in [ederland te zien is geweest, et programma van Wimble- )n-gala omvat verder een erenenkelspel tussen twee erenommeerde spelers en en gemengd dubbelspel. Annelies Maas stopt na Spelen DEN HAAG Annelies Maas zet na de Olympische Spelen van Moskou een punt achter haar carrière. Moskou wil .de Rijnzwemster nog graag meemaken maar dan vindt zij het welletjes. Anne lies Maas, die na haar twee de bezoek aan de Verenigde Staten maandenlang heeft ge sukkeld met een schouder blessure, lijkt daarvan nu ge heel te zijn hersteld. De 19-jarige zwemster die en kele weken geleden haar eindexamen atheneum deed, zwom tijdens de wedstrijden om de Canada Cup in Van-; Na#^ eerst thans bekend is- geworden is tijdens de inter nationale wedstrijden om de Canada Cup in Vancouver op de laatste dag en in het laat ste nummer toch nog een na tionaal record geboren. Op de 4x200 meter vrije slag estaffe, een vrij incourant nummer, werd een tijd gerealiseerd van 4.41.39. Het record stond op 4.41.71. De ploeg bestond uit: Enith Brigitha (2.05.15), Annelies Maas (2.05.30), Daph ne Demuth (2.13.92) en Maritz- ka van der Linden (2.17.02). Voorschoten De toneel groep Proloog brengt zater dagavond 19 mei samen met de popgroep Spiritus een popshow met de naam „De miss-vorming van Mollie" in de Lindehoeve in Voorscho ten. Mollie is een eigenzinnig meisje dat via een modellen bureau wordt ontdekt. Zij kan als fotomodel carrière maken en ontdekt dat zij mooi is maar door de om standigheden ook eigenlijk misvormt. Wat Mollie daaraan doet is te zien in de Linde hoeve. Aanvang 20.00 tot 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 4 gulden. Noordwijkerhout Op de baan van Polstokverspnngve- reniging „Leeuwenhorst" aan de Noordwijkerhoutse Leeweg wordt donderdag 24 mei het competitieseizoen van de Ne derlandse Polsstokbond geo pend. Er wordt gesprongen over een sloot met een breed te variërend van 9 tot 12 me ter. Bekende springers die aan zullen treden zijn de Ne derlandse kampioenen Aart de With en Wil de Vos. De aanvang van de wedstrijd is 14.30 uur. Voorschoten Voor de vijf de maal wordt in Voorscho ten een geraniummarkt ge houden aan de Voorstraat. De in '78 gehouden markt over trof alle verwachtingen. Voor de markt begint, wordt iedere zending op kwaliteit beoor deeld, zodat alleen goede pro- dukten te koop aangeboden worden. De markt is 19 mei van negen tot vijf uur. Oegstgeest De Volksdans groep „Oud Poelgeest" houdt 24 mei haar jaarlijkse bal. Er wordt gedanst van 19.00-24.00 uur in het Koetshuis van Kas teel Oud Poelgeest in Oegst geest. Dit gebeurt onder lei ding van Hans Middelham en het orkest Ranja. Deelnemmg- sprijs 7,50 gulden voor leden „Oud Poelgeest" en 8,50 gul den voor niet-leden. Wie va ker zou willen volksdansen kan op maandagavond van 19.30-22.00 uur les krijgen van Rob Elsenaar in de Stadhou- derslaanschool. Warmond De Warmondse Volleybal Club houdt zater dag 20 mei voor de vierde maal een autopuzzelrit. De rit start op de Gemeentehaven te Warmond tussen 11.00-12.00 uur. De afstand die zal moe ten worden afgelegd is 90 kilometer. Inschrijven aan de start op de Gemeentehaven. Inschrijven 12,50 per auto. Zoeterwoude Voor mensen die geïnteresseerd zijn in een premiekoopwoning en aan de voorwaarden van de verorde ning voldoen is er 18 juni een voorlichtingsavond in de Een- dekooi. Het gaat hier om de ongeveer 50 premiekoopwo ningen die binnenkort in het plan Hoge Rijndijk Oost ge bouwd zullen worden. Moeilijkheden voor montessori in Oegstgeest OEGSTGEEST - De kans dat er het komend schooljaar een school voor lager montev sori-onderwijs in Oegstgeest wordt gevestigd is niet groot. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de com missie onderwijs Blijkens mededelingen van het gemeentebestuur is het kersverse stichtingsbestuur te laat met de aanvraag. De ge meente zou niet in staat zijn het verzoek tijdig te behande len en een beslissing te ne men zodat in augustus al'kan worden gestart. Overigens is de huisvesting nog een pro bleem. Dit laatste geldt ook voor de Rudolf Steiner School, die heeft verzocht on derwijs in Oegstgeest te kun nen gaan geven. Veüig Verkeer Voorschoten VOORSCHOTEN - Dt ver», niging Veilig Verkeer Neder land afdeling Voorschoten werd gisteravond heropge richt. De laatste jaren waren er wel leden, maar geen be stuurders. Uit het gemeentebestuur kwam'de wens tot heroprich ting. Thans is er een bestuur gevormd van elf leden. Voor zitter is het raadslid T. H. As- selman, secretaris W. Glim merveen en penningmeester P. A. van Ast. Al deze be stuursleden hebben een ver vanger, terwijl tevens een ma teriaalbeheerder is aangesteld. De bisschoppen van Nederland zul len zich de komende tijd intensief gaan bezighouden met de katechese. i Deze afspraak is in Utrecht gemaakt bij twee ontmoetingen die de bi- schoppenconferenlie had: eerst met de Nationale Raad voor Katechese 1 (NRK) en vervolgens met het Hoger Katechetisch Instituut (HKI). Afge sproken is, dat de bisschoppen zo wel met de NRK als met het HKI een uitgebreide studiebijeenkomst zullen houden. "Onderwerpen daarvoor zijn de in houd van de katechese en de verant woordelijkheid van de bisschoppen I voor de katechese, het document van de synode van 1977 over de kateche se, dat waarschijnlijk in juli zal ver schijnen en voorts de verhouding die er in de katechese moet zijn tussen eèn duidelijk geloofsaanbod aan de ene kant en een ingaan op de erva ring van de mensen zelf aan de an dere kant. Met het HKI zullen de bisschoppen uitgebreid gaan praten over het „werkboek Katechese" dat in 1977 verscheen als handreiking voor kate chese aan 12 tot 18-jarigen. Het ge sprek met de NRK zal eind oktober zijn, het gesprek met het HKI zal daarna worden gehouden. In het gesprek met de NRK bracht de raad aan de bisschoppen ook ver slag uit over de plannen in de vol- wassenenkatechese. De NRK ziet, e- venals de bisschoppen, de noodzaak om op zo kort mogelijke termijn een duidelijk begin te maken met kate chese voor volwassenen. De NRK overweegt om in eerste in stantie te gaan zien wat er in den lande al aan volwassenen-katechese gebeurt en in samenwerking met be staande instanties te proberen dit te stimuleren en te coördineren. Ook zou de NRK, in samenwerking met de diocesane pastorale centra, willen komen tot „katechetische teams", die in elk bisdom niet alleen zelf actief zouden kunnen zijn in de volwassenenkatechese, maar ook kunnen zorgen voor de vorming van katecheten. Voor deze teams wil de NRK een be roep doen op de religieuzen in Ne derland. Er is al een eerste gesprek geweest tussen de NRK en de Stich ting Nederlandse Priester-religieuzen (SNPR): waarin de laatste zeer posi tief bleek te staan tegenover de plan nen. Het HKI had voor het eerst een ge sprek met de bisschoppen. Tijdens dit gesprek werd besloten een aparte uitgebreide bespreking te wijden aan hen „werkboek katechese". Kardinaal Willebrands zei, dat de bisschoppen zich gezamenlijk over het werk zou den buigen en zich daarbij zouden afvragen wat precies de bezwaren van de bisschoppen tegen dit boek zijn. In een gesprek met het HKI kan dan blijken of die bezwaren ook terecht zijn, of dat de bisschoppen het werk verkeerd hebben geïnter preteerd. Mgr. möller onderstreepte het belang van een dergelijke ont moeting: „Als de onvrede blijft be staan zonder dat er goed over ge sproken is, dan is dat slecht voor het gehele katechetische beleid". Bij bei de gesprekken waren namens de bis schoppenconferentie aanwezig: kardi naal Willebrands, Mrg. Simonis, Mrg. Möller en Mrg. Bluyssen. De nieuwe synode van de gereformeerde kerken is deze week officieel met de werkzaamheden be gonnen. De synode moet, om op wettige wijze, zoals dat kerkordelijk heet, bijeen te kunnen zijn eerst enkele handelingen verrichten. Dat is het verkiezen van een moderamen (dagelijks bestuur) en van elk van de leden van de synoden vragen of zij instemmen met de belijdenisgeschriften. Dat is dinsdag gebeurd in een vergadering, die werd gehouden in het kerkelijk centrum „Het Open HoF' in Delft. Elke nieuwe synode van de gereformeerde kerken komt in een andere plaats, steeds in een andere streek van het land. voor het eerst bijeen. De sy node wordt in de geschiedenis van de kerken ge noemd naar de plaats waar de eerste vergadering werd gehouden. Deze nieuwe synode zal daarom „de synode van Delft" heten. Maar de volgende vergaderingen worden niet in Delft gehouden, doch in het conferentieoord „De Blije Werelt" in Lunteren, dat veel meer accommodatie biedt aan de 73 synodeleden, de adviseurs en het bureau van de synode dan in Delft kan worden gedaan. De volgende vergaderingen worden in de herfst van dit jaar en het voorjaar van 1980 gehouden. Het meuwe moderamen bestaat uit ds. A. C. Hof land uit Delft (praeses), dr. H. J. Kouwenhoven uit Vlaardingen (scriba) en twee assessoren (plaatsver vangers): ds. C. H. van den Berg uit Aalten en ou derling mevr. mr. E. Eikerhout uit Rotterdam. Mevrouw Eikerhout maakt een voorbehoud met betrekking tot het aanvaarden van de functie. Zij is hoofd van de onderafdeling Sociale Zaken van de secretarie-afdeling Sociale Zaken en Volksge zondheid van de gemeente Rotterdam en ze wilde toestemming vragen van B en W van die gemeen te. Het lidmaatschap van de moderamen van de synode vraagt veel vrije tijd en bovendien loopt men kans tijdens het dagelijks werk telefonisch over bepaalde zaken benaderd te worden. De sy node stelde voorts zes commissies samen die de behandeling van de talrijke agendapunten zullen voorbereiden. Korte metten De rooms-katholieke kerk in Polen heeft de Poolse raad van kerken uitgenodigd voor een kerkdienst die op 2 juni wordt gehouden ter gelegenheid var het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Poolse volksrepu bliek. Vijfentwintig verte genwoordigers van de acht leden-kerken zullen aanwe zig zijn. De voorzitter van de Poolse raad van kerken, prof. dr. Witold Benedykto- wicz, is benoemd tot lid van het erecomité voor de voorbereiding van het paus bezoek. Missionaris J. Boerkamp (Mill Hill) heeft vanwege zijn hoge leeftijd (72) ontslag ge vraagd als apostolisch pre fect van Jammu en Kashmir in het uiterste noorden van India, aan de voet van de Himalaya. Hij heeft sinds 1963 op deze plaats gediend. Tot zijn opvolger is be noemd de Indiase kapucijn Hippolytus Kunnunkal (58). Deze benoeming bevestigt de ontwikkeling, waarbij bui tenlanders worden vervan gen door inhèemse krachten. Kerngroepen van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) en de werkgroepen „Stop de neutronenbom, stop de kernbewapening" organiseren zaterdag 19 mei bij de vliegbasis Soester- berg een demonstratie tegen Ook in Italië teruggang priesterwijdingen De rooms-katholieke kerk in Italië verkeert in grote moeilijkheden door een scherpe daling van het aantaJ priesterwijdingen: 58 procent over de afgelopen twaalf jaar. Dit heeft mgr. Attilio Nicora, hulpbisschop van Milaan, bekend gemaakt op de Italiaanse bisschoppenconferentie, die deze week in het Vaticaan wordt gehouden. Het aantal seminaries in Italië is van 375 in 1970 tot 259 in 1978 teruggelopen, een daling van 31 procent De oor zaak hiervan is volgens mgr. Nicora de alarmerende te ruggang van het aantal jonge mannen die voor het pries terschap kiezen. In 1966 werden 918 Italianen tot priester gewijd, vorig jaar 384, dat is dus een daling van 58 pro cent de opslag van kernwapens op deze basis. Vorig jaar werd de demonstratie voor de eerste maal gehouden met ruim 1500 deelnemers. Sprekers zullen zijn de gere formeerde predikant L. Ringnalda, de Nijmeegse po lemoloog Leon Wecke en Wil Bus van het comité „Vrouwen voor vrede". Een fietstocht, een politiek pop pentheater en het orkest „De Volharding" zorgen, naar de organisatoren ho pen, voor een speels karak ter. De aartsbisschop van Mi laan, kardinaal Giovanni Co- lombo(77) is, wegens storin gen in de bloedsomloop in een Milanese kliniek opgeno men. Volgens de artsen is zijn toestand niet zorgwek kend. Sinds 1963 is kardi naal Colombo aartsbisschop van Milaan. In tegenwoordigheid van talrijke vertegenwoordigers van het openbare en kerke lijke leven zijn de gebou wen van het klooster Frens- wegen in West-Duitsland of ficieel weer in gebruik ge nomen. Het klooster werd gesticht in 1394, maar werd in 1806 geseculariseerd. Sinds 1974 is men bezig ge weest met het herstel, dat meer dan acht miljoen gul den vroeg. Het is nu een oe cumenische vormings- en ontmoetingsplaats. Bij de plechtige opening was ook kardinaal Alfrink aanwezig, die de nauwe historische re- latie tussen het klooster Frenswegen en het aartsbis dom Utrecht memoreerde. „Zonder ons bisdom zou dit klooster er niet zijn ge weest", zo zei hij. De reli- gieuse vernieuwingsbewe ging aan de vooravond van de Reformatie heeft haar oorsprong in de Nederlan den, aldus de kardinaal. In Calabrië in Zuid-Italië is de priester Don Giuseppe Cristofaro. enkele weken voor de verkiezingen, toege treden tot de communisti sche partij zonder dat de bisschop van zijn diocees daartegen verzet heeft aan getekend. De dertigjarige Cristofaro is priester in Acn. een dorpje in Calabrié

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7