Narmondse apper Kees van tijn vijftig jaar etz'n handen in andermans haar 'orgen weer „open dag" in Lakenhal en de Valk Zoeterwoudse feestweek lijkt te slagen ^ad/regio Les op kinderboerderij LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 MEI1979 PAGINA 5 Ipmeuw zo'n kapper die halve eeuw heeft itgehouden. Het oude mbaeht, dat lieden met de anden in andermans haar oet zitten, is nog niet aan et uitsterven, maar toch is et niet meer wat het eweest is. Dat hoor je dan ïaar weer van Kees van tijn. C J M. van Stijn is 63 jaar oud en 50 jaar ;apper in het dorp ivlfarmond. waar hij met jn nog geen 60-jarige V roer Jan een Oi appersbednjf handhaaft an doet de mannen en lees al sinds een jaar of eertig de vrouwen, wat 'ujril zeggen dat Kees een :hte dammeskapper is eworden. Dinsdag was er en uitgebreide receptie in Meerrust" en Kees. die als rijgezel kina noch kraai eeft meer alleen een ikker lopende zaak, kon ijn genoegen daar op met ldie vrienden, kennissen relaties die hem de and kwamen drukken apper Kees van Stijn, insdagmorgen nog in de roege middaghitte zittend chter zijn zaak in de tuin waar zijn zusters koffie chonken en met gebak wamen aandragen omdat et feest was. is nog steeds ots op zijn vak. een •erkkring die hij oortzette van vader op Don. Toen Kees nog een lar of negen was. zeepte ij op de zaterdagavonden 1 de klanten van zijn ader in Dacht je, dat ik enzaterdagals igenwoordighad? Nee ituurlijk. Zelfs op zondag ïoest je nog welde uit de mouwen steken, na de hoogmis. Ik kan het me zelf nauwelijks meer voorstellen, maar het is wel zo gebeurd. Ik ben nu de vijfde generatie Kees van Stijn in Warmond die zich met knippen en scheren bezighoudt; dat heeft men ons precies voorgerekend. Die eerste Van Stijnen deden van alles erbij behalve barbier ook kleermaker, stoffeerder, behanger Maar zeker zaterdags en 's woensdags na vijven waren ze ook kapper. Mijn bet-overgrootvader was er ook nog begrafenisondernemer bij." Grootvader en vader van Kees van Stijn begonnen al 's morgens om 6 uur. Dan gingen ze op weg om zes boeren in de omtrek te scheren. Tegen een uur of acht waren ze terug en de man hadden ze dan dertig cent verdiend. Kees van Stijn en ook z'n broer Jan hebben hun plezier wel opgekund. Kees: „We hebben hier in het dorp mensen wonen van het vijfde geslacht klanten." Jarenlang ging Kees met zijn vader mee om. bijvoorbeeld op het groot seminarie in Warmond honderden studenten te knippen. „Elke middag was het raak, in een speciaal salonnetje, dat we daar hadden. Het was ook de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elkte morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Kapper Kees van Stijn tonsuur bijhouden, dat kale plekje op het achterhoofd van de gewijden. Het kostte een gulden per jaar, dat kruintje scheren. Een bisschop had nog een grotere. Ik had zo ook mgr. Van Doodewaard, die toen-ie bisschip was geworden, z'n tonsuur maar een stuk liet uitbreiden „ik zit er nou tóch voor." zei hij. Dat was eigenlijk al het werk van broer Jan. Kees hield zich toendertijd al met de dameskapsels bezig. Maar hij weet nog wel te vertellen hoe ooit Jan Groen vroeger bij vader in de zaak kwam. „Dat was' een ouwe bakker m ruste, met geiten in de bedstee Die kwam elke week zich voor vijf centen laten scheren. Op een gegeven ogenblik zei hij tegen mijn vader: „Kees laat maar een klein beetje staan, want ik heb maar drie cent bii me. Mijn vader kreeg hem eens zover, dat hij 25 gulden betaalde. Dat was volgens pa voldoende om Jan Groen z'n leven lang een keer in de week te scheren. Maar Jan Groen was een erg taaie en ruim dertig jaar later scheerde ik hem nog steeds, tot twee keer in de week toe. want Jan werd wel negentig. Maar hij heeft nooit meer een cent hoeven te betalen. „O meneer," zegt Kees van Stijn, „als mijn broer en ik moeten gaan vertellen, mag je wel een extra editie laten uitkomen. Het is een prachttijd geweest: scheren 15 cent later en knippen voor 35 cent, toen ik begon als twaalfjarige knaap 's Zaterdagsavonds werkten we tot elf uur en op de zondagmorgen stonden er na de mis ook al weer een paar voor de deur. Tot '41 hebben we 's avonds tot 10 uur in de zaak gestaan. De tijden zijn veranderd, want Jan heeft precies nog twee scheerklanten over. Over een paar jaar zullen de VanStijns zijn uitgeknipt en uitgeschoren. Opvolgers zijn er niet. Kees bleef altijd vrijgezel en Jans twee zonen voelen niets voor het vak, want als zij hun vader nodig hadden om mee te gaan vissen kon-ie ruet, want dan stond hij in de zaak bij de klanten. Voorlopig is er nog niets aan de hand. daar in de Dorpsstraat, waar haren en baard nog immer in de belangstelling liggen. Tot die datum, dat Van Stijn niet meer mes en schaar zal hanteren, blijven nog de herinneringen levendig. Zoals Kees nog steeds weet wie de eerste twee fietsen in Warmond bezaten. „Dat waren de textielfabrikant Krantz en mijn vader. Op zekere dag reed vader op zijn (tweedehands) fiets naar Leiden, over de Haarlemmertrekvaart. Daar zag hij jongeman Krantz fietsen en hij legde er een schepje bovenop. Hij passeerde de jonge Krantz. Maar 's avonds kwam het koetsje van vader Krantz bij onze winkel voorrijden en meneer Krantz kwam binnen om mijn grootvader te vertellen, dat het geen pas gaf om zijn zoon zomaar even voorbij te fietsen. Kees van Stijn kan nog veel meer vertellen, verhalen die niet in deze kolommen kunnen worden opgetekend, maar die vaak een helder licht doen schijnen op de verschillende omstandigheden in de Warmondse leefgemeenschap van zo'n vijftig jaar geleden. Soms verloor Van Stijn klanten - vader Van Stijn dan, toen hij o m. raadslid was - maar het kappersbedrijfje ging nooit verloren. Haarwerker Kees junior, nu vijftig jaar aan de slag, zit in het warme zonnetje nog na te genieten, „och man, als ik zou kunnen doorvertellen. „Internationale Museumdag", vorig ir voor de eerste keer gevierd, heeft lider meer het Leids Stedelijk Museum t)e Lakenhal" geen windeieren gelegd, ■en heeft er geen dubbeltje aan over jhouden, maar aan goodwill des te leer. Zonder meer is men tot de linclusie gekomen, dat het „open huis" |in de Lakenhal destijds bijzonder ol is geweest. Er waren niet veel overwegingen voor nodig om weer te bestuiten tot zo'n open dag in het museum. Morgen, vrijdag 18 mei, ïshet weer zover. Voor gratis en voor niks is iedereen weer van harte welkom in De Lakenhal, van tien uur af tot 's middags vijf uur. kunstenaarschap van eeuwen. Zelfs de koffie wordt morgen „geheel belangeloos" voor de bezoeker ingeschonken in de prachtige hal van het museum. Uit de aard der zaak is het niet doenlijk te vertellen wat De Lakenhal allemaal te bieden heeft. Het is heel wat en vaak ongekend. En dan te bedenken, dat wat men ziet eigenlijk zo'n beetje de top van de ijsberg is. Want kelders, kluizen en zolders bevatten zo veel schatten dat ze met ter expositie kunnen worden opgesteld vanwege ruimte, ook al is die ruimte vele zalen en kunstkamers groot. Een aparte noot dit jaar, bij die Internationale Museumdag '79, is, dat in het kader van het Jaar van het Kind de speelgoedcollecte in haar boeiende samenstelling wat uitgebreider zal worden opgesteld in de bovengang. In de hal (met de koffie dus of met de limonade) kan bovendien een diaprogramma over speelgoed worden bekeken. Daarenboven zullen morgen ook regelmatig rondleidingen worden gehouden langs de verschillende studieverzamelingen, restauratie-ateliers, de air-conditioningsruimte en de talrijke opslagdepots. Hartelijk welkom in De Lakenhal. Men is even welkom in het stedeli.i' Molenmuseum „de Valk", u weet wel, die grote vaak draaiende molen die boven alles uitsteekt. Daar kan men (eveneens gratis) tussen tien en vijf uur de attractieve molencollectie bekijken. Ijzigmg in fnstregeling IRSCHOTEN Treinrei- i van en naar Voorscho- Wassenaar, Den Haag- iahoeve en Laan van L, Rijswijk en Delft-Zuid ;en tijdens de daguren, 's ids en in het weekeinde enhu|ter reismogelijkheden. de ochtend- en idspits blijven de treinen in rijden. Tijdens ge- ïristefcwte stille uren kan ge- k gemaakt worden van overblijvende halfuui's- dienst Roterdam - Den "ame Centraal en Den Haag j raai - Leiden, die in Den op elkaar gaan aanslui- antre stges :en b IS* n- du bij I w ouwe eg int een aantal wijzigingen aangebracht in de nieu- ienstregeling van de Ne- p ""-IlOUCgCUIJg VclII Ut" indse Spoorwegen die i nei ingaat. Verder zullen leltreinen Den Haag Cen- 'n - Leiden vica versa en stoptreinen Rotterdam - Haag - Centraal - Leiden kwartier worden opge- 'en. Dit is gedaan om in de invoering van treinen en naar Schiphol moge- te maken. Wegens te ge- belangstelling zullen de gaande stoptreinen Rot- Den'Haag HS - Lei- in het weekend en in de uren" door de week neer rijden. Concert in Alphen voor actie 'Geen gehoor* Illegale e werknemers aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN In het kader van de aktie "Geef Gehoor" ten behoeve van een dovenschool te Kenya, wordt vrijdag in de St. Bonifaciuskerk aan de Pa radijslaan te Alphen aan den Rijn een "benefietkonsert" georganiseerd. Aan dit con cert zal belangeloos worden meegewerkt door musici uit Alpen aan den Rijn. Het programma is opgezet door de Streekmuziekschool. Naast leerlingen en docenten van deze school zullen ook optreden het kinderkoor "de Lenteklokjes" en organist Si mon Stelling. De entree be draagt ƒ5.-. Het concert be gint om acht uur. Kaarten zijn 's avonds aan de zaal ver krijgbaar, maar kunnen ook vooraf gekocht worden bij de Culturele Raad, Rijnkade 11 en bij de kantoren van de Rabobank aan de Pieter Doel manstraat en in het winkel centrum De Ridderhof. De helft van de opbrengst zal ge schonken worden aan het re- novatieprojekt Tumaco, een andere aktie die in Alphen al' geruime tijd loopt. Deze aktie wordt dezelfde dag afgesloten met een avond in De Bron aan de Troubadourweg. Hier aan nemen onder meer deel, Johnny Kraaykamp, het Cocktail Trio en Los Ranche- ros. Gastheer is Cees Jansma Deze avond die gratis is bij te wonen, begint om 20 uur. Aan de ingang zullen collecte bussen staan. Sinds kort bezoeken dagelijks tientallen schoolkinderen uit Alphen aan den Rijn de ónderboerderij in het Bospark. Gedurende •rijf kwartier krijgen ze dan een Jes die han- Jelt over het leven op de kinderboerderij. De les wordt verzorgd door de natuur-edu- catief medewerker van de gemeente, Jaap Breek. In totaal zullen ongeveer 1400 kinde- -en van verschillende kleuter-, lagere en Duitengewone scholen de lessen gaan vol gen. Het ligt in de bedoeling om 'dit elk /oorjaar te herhalen. Voor de onderwijzers 3n leidsters is er een stencil samengesteld Tiet achtergrondinformatie en suggesties. Alle kinderen krijgen na de les een kleur-1 en knipplaat mee Op de foto. de educatief- medewerker Jaap Breek, die de kinderen wat meer vertelt over de leefwijze van een konijn Hoogmade weer 14 Ehbo-ers rijker HOOGMADE Burgemees ter Bröuwer de Koning van Hoogmade/Woubrugge heeft veertien diploma's uitgereikt aan inwoners van Hoogmade die het diploma Ehbo hadden behaald. De uit reiking vond plaats in Huize Van der Ploeg. De geslaagden zijn: de dames A. Cornet. L. Menten, C v. Goozen. P. Kap-- tem, M. Elsgeest, J. den Dub belden, E. v. Leijden en de heren P. Borst, J. Hoogen- boom, M. van Rijn, D. van Goozen. F Menten. J. Veld huizen en J. Vroomman. NOORDWIJK De Noord- wijkse vreemdelingenpolitie heeft wederom en tweetal il legaal in ons land verblijven de Egyptische gastarbeiders aangehouden. Een van hen trof meii aan achter de zaag machine in een fabriek. De man (22) bleek reeds vorig jaar via Frankrijk naar Ne derland te zijn gekomen, zon der zich aan te melden en zonder de nodige vergunnin gen. Toen hij door de Noord- wijkse rechercheurs werd in gerekend, stond hij net een paar uur achter de machine. Bij het onderzoek op z'n ka mer, stelden de politiemannen vast, dat die door meerdere personen werd bewoond. Men vond daar het paspoort van een andere Egyptenaar (35), die als wasser in een café werkzaam was. De man bleek in het aan hem verstrekte vi sum te hebben geknoeid en op die manier zijn zeven da gen geldende verblijfsvergun ning te hebben verlengd tot zeventig dagen. Hij verbleef sinds maart j.l. illegaal m Ne derland. Beide vreemdelingen zijn gis teren op Schiphol in het vliegtuig naar hun vaderland gezet, uiteraard met een enke le reis. Tegen de Noordwijkse werk gevers is proces-verbaal opge maakt. het^ETERWOUDE De opzet van het ie genaamde „braderie-comité" om een eterwoudse week te organiseren lijkt slagen. Verschillende verenigingen bben gereageerd op de oproep die het mité enige tijd geleden gedaan heeft er is een programma ontstaan dat s meer dan een week beslaat. Bij hele gebeuren zullen uiteraard veel tl eterwoudenaren betrokken zijn. Dat "It aict name voor de braderie die op 12 en 13 juni op het Watertje wordt ge houden. Er zullen bijna 50 stands wor den ingericht. Hiervan worden er een twintigtal be mand door verenigingen, organisaties en comité's van uiteenlopende aard. Zo zul len bijvoorbeeld de IJsclub, Missiegroep Zuidhof, KPJ, Amnesty International en Carnavalsvereniging De Hangkonten het één en ander presenteren. Voor de een zal hierbij het uitdragen van idealen voorop staan, voor de ander het verster ken van de kaspositie. Het merendeel van de stands wordt door de plaatselij ke middenstand ingenomen. Verschillen de van hen bieden hierbij een geheel nieuw produkt aan, in elk geval is men zo origineel mogelijk. Twee jaar geleden, bij de viering van 700 jaar Zoeterwoude, is reeds gebleken dat het karakteristieke Watertje zich uit stekend leent voor dit typische marktge- beuren. Overigens is er nog voor enkele liefhebbers ruimte op het Watertje. Men dient zich dan direct in verbindirtg te stellen met Th. v. Steijn, Watertje 8. Het programma voor de Zoeterwoudse week ziet er als volgt uit: Zaterdag 9 juni wordt het geheel geopend met een kinderfeest in de Loethe. Zondag 10 juni vinden voor de 28e keer de jaarlijk se Zoeterwoudse Fietstochten plaats. De afstanden zijn 35 en 75 km. Maandag 11 juni is er een zanguitvoering van alle plaatselijke koren in de Dorpskerk. Dinsdag 12 juni is de uitgaansdag van de bejaarden Dinsdag 12 en woensdag 13 juni Braderie op het Watertje, 13. 14 en 15 juni wordt de avond-wandeldrie- daagse voor de jeugd van de lagere scholen gehouden. Voor het eerst is er dit jaar bovendien ook nog een afstand te lopen voor hen die de lagere school al verlaten hebben. Zaterdag 16 juni is er een balavond in het Don Bosco. Maandag 18 juni wordt de week afgeslo ten met wederom een zanguitvoering, nu in de Meerburgkerk. Een grote brouwe rij uit Zoeterwoude steunt de Zoeter woudse week financieel door het ter be schikking stellen van 70.000 folders voor verspreiding in de omliggende plaatsen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5