Stompwijkse Dorpshuis moet eigendom gemeente worden Minister De Ruiter opent meldkamer van Rijkspolitie Katwijkse verzets- ten toonstelling moet permanent karakter krijgen OM EXPLOITATIEKOSTEN IN DE HAND TE HOUDEN Begeleidings commissie Oude Dorp opgeheven Sportontmoeting'79 nu al groot succes REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 MEI1979 PAG LEIDSCHENDAM - Mits de doelstel ling van het gebouw wordt gehand haafd is het bestuur van de Stichting Dorpshuis Stompwijk voorstander van overname van eigendom en ex ploitatie van het gebouw door de ge meente Leidschendam. Of dit in Stompwijk een algemene opvatting is, daarover heeft het stichtingsbestuur zich niet uitgesproken. Dit is een van de conclusies uit een rapport over het dorpshuis dat vanavond door de Dorpsraad zal worden besproken. Het rapport(je) is de uitslag van een bespreking tussen enerzijds wethouder J J. Meijer en het lid van de commis sie voor financiële planning, de heer F. IJmkers. en anderzijds het bestuur van de stichting over de exploitatie van het gebouw. Het exploitatietekort vertoonde de laatste jaren een nogal forse stijging en de gemeenteraad wenste, vooral voor de toekomst, meer duidelijkheid over de wijze waarop het dorpshuis eigenlijk draaide. De enige solide bron van inkomsten. zo bleek uit het gesprek, is de weke lijkse disco-avond die zaterdags door 150 a 200 jongen worden bezocht. Om het serveren van dranken goed te la ten verlopen en de orde te handhaven zijn enkele hulpkrachten en een por tier ingeschakeld. De hulpkrachten worden betaald door de bar en de portier die tevens ordehandhaver is door disco en dorpshuis gezamenlijk. Het bestuur dat in de eerste jaren zelf voor het beheer zorgde heeft door het omvangrijker worden hiervan enkele jaren geleden een parttime-beheerder aangetrokken met betaling op basis van het kantinepersoneel bij de rijkso verheid. Eerst voor 15 uur en later voor 22 uur per week. een aantal dat voorlopig niet zal worden uitgebreid. Verder zijn er drie hulpkrachten voor het schoonhouden van het uit drie verdiepingen bestaande gebouw. Bal dadigheid komt uiteraard ook in het dorpshuis voor en gezien de grootte van het gebouw zijn de daders meest al niet bekend. Wethouder Meijer zal vanavond een schatting van de hier aan verbonden kosten bekend maken. Het dorpshuis kent 10 vaste gebrui kers. Op woensdagavond komt een groep ongeorganiseerde jeugd bijeen voor knutselen, biljarten en ander spel. Er is altijd leiding aanwezig maar als aan deze groep structuur zou worden gegeven zou ze, volgens de stichting, verdwijnen. De moeilijkheid is dat het hier jeugdwerk betreft dat op deze wijze 100% subsidie krijgt ter wijl de aktiviteiten van het wel ge- structeerde jeugdwerk elders in Leid schendam maar voor 48% worden ge subsidieerd. Volgens het bestuur gaat het echter maar om enkele honderden guldens per jaar. Over het gerucht dat op de begroting voor honderden gul dens representatiekosten staat deelt het bestuur mee dat aan de beheerder en vijf andere personen die zich bij de renovatie verdienstelijk hebben ge maakt een etentje is aangeboden. Een argument voor de overname van het dorpshuis door de gemeente is het onderhoud van het gebouw. De ge meente heeft zich altijd op het stand punt gesteld dat bij een gemeentelijk exploitatiesubsidie (dekking van het netto tekort) geen reserveringen voor normaal en groot onderhoud behoef den te worden gemaakt. Nadat het ge bouw. een voormalig zusterklooster, acht jaar geleden door de parochie voor niets aan de stichting was over gedragen is het door de gemeente her steld en aangepast aan het nieuwe ge bruik. Het gebouw behoefde daarna weinig jaarlijks onderhoud maar naast de inmiddels plaats gehad hebbende renovatie is nu ook groot onderhoud, zoals buiten- en binnenschilderwerk, noodzakelijk geworden. Volgens de stilzwijgende overeenkomst van het niet doen van reserveringen zou dit grote onderhoud voor rekening van de gemeente moeten komen. Om het ge bouw in een zo goed mogelijke condi tie te krijgen en te houden zou het be stuur het liefst zien dat de gemeente het dorpshuis overneemt. De Dorpsraad komt vanavond om 8 uur bijeen in het dorpshuis. Rijnsburgse paardenmarkt weer succesvol De Rijnsburgse paardenmarkt lijkt weer een succes te worden. Vorig jaar stelde zowel de handel als het aantal bezoekers teleur. Dit keer. wellicht dankzij het goede weer. werd een veel beter resultaat behaald. Niet minder dan honderdtwintig paarden en pony's werden in ,de vroege ochtenduren aangevoerd en de belangstelling was weer als vanouds. De grote belangstelling was er ook voor de bazar die 's middags werd geopend en ook vanavond nog draait. De baten komen ten goede aan de restauratie van de Ned. vormde kerk. Om half zeven begon het lerspectakel met de tweede rit van -r Burchtronde. Winnaar werd Johan Rav ïai bergen, gevolgd door Piet Kralt en Adr. ijn hage. Bij de jeugd van 15 en 16 jaar vi ro< Alex van der Meij winnaar; de strijd vooi ap jeugd van 10 tot 12 jaar werd gewon an door Gerard van der Meij. De derde e< ee van de Burchtronde wordt op dinsdag ee; juni verreden en op 31 juli is er de vit ril en laatste rit. Het algemeen klassen ch wordt nog geleid door Jaap Klok. LEIDERDORP De Begelei dingscommissie Oude Dorp" in Leiderdorp heeft gisteravond haar laatste ver gadering gehouden. Met het uitbrengen van het rapport Het Oude Dorp, de richting bepaald" is de taak van de commissie volbracht. Zoals al eerder werd vermeld omvat het rapport een samenvatting van de knelpunten in het oude deel van Leiderdorp en een aantal voorlopige oplos singen daarvoor. Niet alle leden van de bege leidingscommissie meenden dat met het volbrengen van het rapport een einde aan hun werkzaamheden was ge komen. Vooral de burgerleden in de commissie wilden in zicht en inspraak behouden bij uitvoering van bepaalde richtlijnen in het rapport en het toezicht daarop. Een voortzetting van de commissie zou echter te duur worden voor de gemeente en te veel werkzaamheden met zich mee brengen voor de toch al over belaste ambtenaren. Een groot aantal leden van de commissie wil door middel van werkgroepen het contact met de gemeente houden. Eventuele problemen zouden dan via de andere openbare commissievergaderingen aan de orde gesteld kunnen wor den. Dit heeft als voordeel dat snel op eventuele knel punten gereageerd zou kun nen worden. Voorzitter van de begelei dingscommissie wethouder J.Bezemer zegde toe zich sterk te maken voor de uit voering van een groot deel van de in het rapport opgeno men plannen. Hij zei daar echter bij dat de financiële positie van de gemeente niet zo rooskleurig is en dat niet aan alle wensen van de Bege leidingscommissie tegemoed gekomen zal kunnen worden. De gestelde prioriteiten zoals het doortrekken van de Mau- ritssingel, de bestemming van het oude raadhuis en het ge bied eromheen, de bewinke- ling in Leiderdorp en de aan leg van een kerkplein en her bestrating van de Hoofdstraat worden wel uitgevoerd. Badplaats Noord wijk op televisie NOORDWIJK In haar nieuwe TV-rubriek „Prettige Vakantie" brengt de N.C.R.V. komende maandag, om 19.25 uur, de badplaats Noordwijk op het beeldscherm. In het 35 minuten durende programma op het tweede net zal men onder meer een vraaggesprek te zien krijgen met de strandpolitie en een demon stratie van de Noordwijkse Reddingsbrigade. Een aantal betrokkenen bij het programma zijn vorige week door de N.C.R.V. in de gelegenheid gesteld de film te zien. Zij waren over de resul taten bijzonder enthousiast Voorschoten De Voorstraat m Voorschoten is zaterdag 19 mei van 08.00-18.00 uur voor alle verkeer gesloten. Dit in verband met de dan te hou den geraniummarkt. Verzor gend verkeer zal nog wel enigszins doorgang kunnen vinden. Een bootje maakt al een zomer. In tegenstelling tot de ene zwaluw die zulks spreekwoordelijkerwijs nog niet doet bren gen de eerste bootjes in het Middenholland se plassengebied wel degelijk de zomer. Het diffuus zonlicht en een zwoele wind zijn weersomstandigheden die herinneringen op roepen aan een ogenschijnlijk grijs verleden. Terwijl de bloembedden in de Keukenhof hun uiterste best doen de winterse schade in een ijltempo te verdoezelen door versneld tot bloei te komen, lijken deze drie meisjes de winter alweer vergeten. Waar nog geen drie maanden geleden de schaatsen werden ondergebonden voor een voor een fikse mo lentocht spetterden de afgelopen dagen al druk de peddels door het water. Of er geen winter geweest is.... IN TIEN DAGEN ELFDUIZEND BEZOEKERS KATWIJK Na tien bijzonder drukke da gen is het weer rustig rondom Tripodia ge worden. Gisteravond viel het doek over de verzetstentoonstelling „1933-19nu" en kon den de organisatoren de balans opmaken. Maar voor dat het doek in Katwijk over de tentoonstelling gehangen werd, wist men één ding zeker, zo snel mogelijk weer opha len, om deze tentoonstelling elders te ope nen. Bij de officiële opening door Teengs Gerrit sen op 4 mei, sprak deze de hoop al uit, dat de tentoonstelling een permanent karakter krijgt. En dit verlangen is tijdens de afgelo pen dagen bij de organisatoren en mede werkers alleen maar gegroeid. Truus Men ger, zij hield een expositie als onderdeel van de tentoonstelling, vertelde dat zij en veel oud-verzetsstrijders van mening zijn dat deze tentoonstelling permanent moet blijven, niet in een vast gebouw, maar als een rond trekkende waarschuwing tegen het fascisme en van de gruwelijkheden wat dat veroor zaakt. Zij vertelde dat uit de belangstelling en vooral bij de jeugd voor deze tentoon stelling blijkt, dat het niet iets is van een stelletje „zielige oude mensen, die toevallig door de oorlog gefrustreerd zijn", maar dat het een aanklacht van mensen van nu, jong en oud, is tegen de gruweldaden van geweld en blinde macht. Dieter Kamieth van K. en O. zei dat er to taal elf duizend mensen de tentoonstelling hebben bezocht, waaronder meer dan vier duizend scholieren. In totaal is er 144 maal film gedraaid, wat door negen duizend men sen bekeken werd. Totaal zestig mensen van uit het verzet hebben aan de tentoonstelling hun medewerking verleend, door ter plekke informatie te verstrekken of voor opvang van sterk geëmotioneerden te zorgen. Een uniek overblijfsel van de tentoonstelling zijn twee grote boeken, waar een ieder zijn mening in kon schrijven. Zowel de organisa toren, als bepaalde instanties, zijn van oor deel dat hier iets mee gedaan moet worden. Dieter Karmieth vertelde dat op de een of andere wijze deze uitspraken gebundeld uit gegeven gaan worden. Me LEIDERDORP Minister van Justitie De Ruiter heeft gistermiddag met de Commis saris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland mr.M. Vrolijk de Centrale Meldka mer van de Rijkspolitie in Leiderdorp officieel inge- bruik gesteld. Hij deed dit door vanuit Hazerswoude een telefonische boodschap door te geven naar de Automati sche Telefonische Doorkoppe ling in het districtskantoor van de rijkspolitie aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp. De centrale meldkamer in het districtsgebouw coördineert de gang van zaken van de rijkspolitie uit de verschillen de gemeenten. Verder zijn alle mensen uit de regio die het alarmnummer draaien au tomatisch verbonden met de centrale meldkamer in Leider dorp. De meldkamer in het districtsgebouw is al geruime tijd in gebruik. Minister De Ruiter en Com missaris van de Koningin mr.Vrolijk werden gistérmid- dag omstreeks vier uur muzi kaal onthaald door de Rijk- spolitiekapel die het gezel schap samen met vijf ruiters voor en achter de stoet naar het districtskantoor begeleid den. Het hoofdbureau van de rijkspolitie is voor zes jaar Direct na de in gebruik name was er al volop actie in de meldkamer. aan de Van der Valkbouw-, üng is om later nieuwbouw te manweg gevestigd. De bedoe- betrekken in de buurt van het St. Elisabeth ziekenhufer Leiderdorp. bds; KORTWEG VOORSCHOTEN In ver band met reparatiewerkzaam heden aan het kruispunt Schoolstraat - Wijngaarden- laan - Koningin Julianalaan, zal het verkeer ter plaatse ge durende enkele dagen vertra ging ondervinden. Deze werk zaamheden zullen, afhankelijk van de weersomstandigheden, in een van de komende we ken worden uitgevoerd. Leiderdorp Het jongeren koor „De Menswording" uit Leiderdorp geeft zaterdag 19 mei vanaf 19.00 uur in de Heilige Engelbewaarder in Hazerswoude-dorp een zang uitvoering met als thema „Dankbaarheid". Zoeterwoude Vooral om „Casa Materna" ook buiten Zoeterwoude - bekendheid te geven, zal zaterdag 19 mei een fietstocht van Harderwijk naar Zoeterwoude gemaakt worden. Iedereen die zin heeft kan meefietsen. Ver schillende plaatsen zullen als rustplaats fungeren, mensen van de werkgroep Casa Ma terna zullen daar dan met een stand aanwezig zijn. Op gave voor de fietstocht is mo gelijk bij Peter Popma, Wa tertje 30b, tel. 01714-2463. Zoeterwoude Het Jozef van den Berg's reizend pop pentheater gëeft zgndag 20 mei in „Ons Huis" aan het Kosterpad in Zoeterwoude- dorp een voorstelling. Er wordt dan een spannend stuk opgevoerd van de wonderlijke avonturen van klein mannetje Pluim. Toegang alle leeftij den. Aanvang 15.00 uur. Lisse De roek-formatie Centrum treedt zaterdag 19 mei op in het Lissese vor mingscentrum Qbus. Deze nog niet zo lang bestaande roek-formatie brengt een mengeling van jazz-rock mu ziek. Centrum bestaat uit zes jongens en twee meisjes. Aan vang 20.30 uur. Entreegeld be draagt 5 gulden. Leden beta len 3,50 gulden. Noordwijk De Christe Zang- en Oratoriumvereni „Soli Deo Gloria" en de I moniekapel „Crescendo" ven op vrijdag, gezamei 'ra' een concert in de Grote 1 Noordwijk-Binnen. heeft daarvoor een aantre lijk programma vastges jb dat onder meer werken bU van L. van Beethoven, Bach, Roland Smart GiCl^ Rathbone, G. F. Handel, ré, Bizet, Penders, Web nej, Hautvast en Orsomando. concert wordt besloten „Land of Hope and G1 jjg van Edward Elgar. De mene leiding berust bij 1 Ver van Booren en C. Kouwe ven. De uitvoering begint acht uur. te ALPHEN AAN DEN RIJN - Halverwege Sportontmoe- ting'79 kan al gesteld wor den, dat het evenement een groot succes is. Geholpen door het fraaie zomerweer hebben de duizend deelne mers, verdeeld over eenent wintig ploegen zich op het programma van de derde dag gestort. Na het badminton, zwemmen en voetbal prijkt de volleybalvereniging Rid- derveld nog steeds bovenaan de ranglijst met 1617 punten. Basketbalvereniging BOV be zet de tweede plaats met een achterstand van 140 punten. De atletiekvereniging AAV'36 is sterk opgekomen en staat derde. Tempo is uit de kop groep weggevallen. AW'36 veroverde de eerste plaats bij het voetbal. In de finale werd Rijnstreek via strafschoppen geklopt, nadat de wedstrijd zelf in 0-0 was geëindigd. De atleten verdien den hiermee 336 punten. Tem po en Aarlanderveen eindig den samen als derde en vier de. Er werd wel op het veld gevoetbald, maar op een veld met zaalafmetingen én met de regels van het zaalvoetbal. Ook bij het badminton scoor de AAV hoog. Alleen in de fi nale toonde Aarlanderveen zich duidelijk sterker. „Zaal-, voetbal" (een ploeg samenge steld uit de zevenentwintig zaalvoetbalverenigingen. die Alphen telt) en de honkbalve reniging Alphians eindigden op een gedeelde derde en vierde positie. Het zwemmen bestond uit twee onderdelen. Er werd een 4x50-meter estafette vrije slag gezwommen en de teams speelden een waterpolotoer- nooi. BOV was het snelsl het zwemmen, terwijl DO! sterkste waterpoloploeg In de eindrangschikking beide onderdelen streek ter Zaalvoetbal, dat zowel het zwemmen als bij het terpolo tweede werd, me hoogste eer. BVO en 1 In volgden op de tweede en de plek. mit Voor vandaag staan er onderdelen geprogramm Ifs In de Rijnstreekhal word t hi volleybald en in het Gel iete: Bethelkerk wordt het schfldt afgewerkt. bbe

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4