Rumoerige bouwstart nieuwbouw universiteit ^sporters in strijd om eigen haven JPvdA steunt water- m o Peters (PvdA) biedt Van Duijn (VVD) excuses aan HH CDA-lijsttrekker Beumer bepleit komst Euro-SER Indianen drijven kudde koeien door de stad Socialisten willen duidelijkheid over menings uitingen van ambtenaren DEMONSTRATIE TEGEN BELEID MINISTER PAIS ,E1DEN De voorzitter van de PvdA-frac- ie in de gemeenteraad, de heer J. Peters ieeft zich gisteravond bereid verklaard zijn hat ferontschuldigingen aan het VVD-raadslid K. ■traan -an Duijn aan te bieden. Hij zal dit doen in kunVn brief aan de heer Van Duijn. Tijdens een ledenvergadering van zijn partij ieeft de Leidse PvdA-voorman zich vorige beek laatdunkend uitgelaten over het VVD- aadslid. In zijn betoog over de huidige sa- '""l nenwerking met de VVD in de gemeenteraad lelde Peters dat deze goed was. Als voor- eeld van de loyaliteit van de WD in de coa litie noemde hij het besluit om de ambtenaren op 1 mei vrij te geven. Daarbij liet hij zich uit de mond vallen dat het alleen is gebleven bij ..het gebruikelijke gebral van Van Duijn aan de zijlijn". Het VVD-raadslid heeft in een brief aan de PvdA-fractievoorzitter geëist dat deze publie kelijk zijn verontschuldigingen zou aanbieden. ..Het toegeven van het intolerabele van uw woorden en uw verontschuldigingen hiervoor, zullen voor mij bepalend zijn voor de mate van loyaliteit waarmee ik de resterende jaren met u en uw fractie zal willen samenwerken aldus Van Duijn aan Peters. ..Aanvankelijk heb ik als ontsnappingsmoge lijkheid overwogen om te verklaren dat ik geen ..gebral maar „gebrul" heb gezegd. Daar heb ik toch maar vanaf gezien", aldus Peters. „Ik vind Van Duijn nogal lichtgeraakt, maar ik ben altijd bereid om een brief te schrijven waarin ik te kennen geef het te be treuren dat hij zich beledigd voelt." De brief zal onder meer inhouden dat Peters zijn woorden misschien minder gelukkig heeft ge kozen, maar dat hij Van Duijn niet opzettelijk heeft willen beledigen. De heer A Ranner en mevrouw M. Koning vroegen zich af of een en ander inderdaad zo formeel moest toegaan als Peters zich voor stelde. „Kun je het niet eerst proberen met een persoonlijk gesprek", vroeg mevrouw Ko ning zich af. „Ik ken Kees. hij heeft een ge heel eigen manier om de zaak te benaderen, maar we moeten niet vergeten dat hij een van de voortrekkers van dit college is". Wethouder Tesselaar beaamde dit en voegde daar gek scherend aan toe dat die manier „nogal bral lerig" was. Toneel in Auguslinus Theatergroep „Water" uit Deventer brengt zaterdag 19 mei het stuk „Flikker Pot en Tingeling" in het onderko men van jongerenvereniging „Augustinus" aan het Ra penburg 24. Het stuk benadert op kabaret-achtige wijze de homofilie en de vooroordelen en discriminatie die er ten opzichte van homofielen bestaan. Na de voorstelling, die om negen uur begint, worden twee korte films ver toond. LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 ME11979 PAGINA 3 ka. O ÏIDEN De fractie van de Partij van de orkf® Arbeid in de Leidse gemeenteraad gaat zich lerk maken om een eigen jachthaven' voor Ie leden van watersportvereniging „De Kooi- flven" te creëren. In principe wordt overwo rn de mogelijkheden te scheppen een derge- ijke haven langs de Zijl, op de hoek van de ^roote Sloot in de Merenwijk te realiseren. Al vijf jaar is het bestuur van de vereniging in touw om een stuk grond toegewezen te a ftjgen voor de aanleg van een eigen haven. Gin 1974 moesten de watersporters van het tukje grond van de betonmortelcentrale in de tooi af. Sinds die tijd hebben de honderd le ien van „De Kooihaven" overal in Leiden erspreid hun boten liggen. „Met vaak de irootste problemen", aldus voorzitter Krom- tout. gisteravond tijdens de PvdA-fractiever- [adering „De bruggen vormen een bijna on neembare barrière. Sommigen van onze leden )urnaJ rnoeten uren wachten voordat zij kunnen va- Joio ren of voordat zij weer terug zijn bij hun lig plaats". .uit i Ie „Kooihaven'-voorzitter heeft zo langzamer- terd» and het gevoel dat hij binnen het gemeente- 'itm» P aPParaat van het kastje naar de muur er u ordt gestuurd. „In de afgelopen vijf jaar 5 ij ebben wij zeven alternatieve lokaties aange- 02 fragen. We werden van wethouder Waal naar Whouder Tesselaar gestuurd en omgekeerd. ■n dat alleen omdat wij een stukje grond en j o2 ten beetje administratieve medewerking vra- Financiële bijdragen hebben we niet eens Midfl Wig" 'SSad meest 'deale plaats voor een haven lijkt e watersportvereniging het stuk grond in de 0 krenwijk. Hiertegen zijn evenwel door de ge- o it 'Wntelijke afdeling Stedebouw bezwaren ge- is). J Da*kt. Weliswaar heeft de grond een recrea- Ï20 bestemmini maar de afdeling Stedebouw at>ii Ieest dat met de komst van een jachthaven eer in dit deel van de wijk op onver- ntwoorde wijze zal toenemen. Door de afdeling Stedebouw is als meest ge schikte plaats voor een jachthaven het voor malige terrein van Boot nabij de Sumatras- traat genoemd. Hier stuit de watersportvereni ging evenwel op het bestemmingsplan „De Kooien de bezwaren die ertegen zijn inge bracht. De heer A. Ranner stelde gisteravond in eer ste instantie dat er sprake kan zijn van discri minatie wanneer de gemeente wel medewer king verleent aan de realisering van een jachthaven, terwijl er geen alternatieven wor den geboden aan bedrijven, die gebonden zijn aan het water. In tweede instantie deelde hij het standpunt van de meerderheid van zijn fractie dat het stuk grond in de Merenwijk het meest ideaal is voor de aanleg van een jachthaven, wanneer er toch toe zou worden overgegaan om de wens van de „Kooihaven" in vervulling te laten gaan De heer T van Aken vond dat er bij het ver lenen van medewerking aan de „Kooihaven ook onrecht aan de, niet georganiseerde, woonbootbewoners en andere booteigenaren wordt gedaan. Ondanks pogingen daartoe lukt het de gemeente niet om ligplaatsen voor woonboten, die „in de weg" liggen, te vinden. Wethouder D Tesselaar was het er mee eens dat de toekomstige jachthaven ook gebruikt zou moeten worden door niet-leden van de „Kooihaven"; Met name in de Merenwijk langs de Zijl neemt het aantal illegale lig plaatsen voor plezierboten hand over hand toe. De „Kooihaven" wil een jachthaven van rond de 250 ligplaatsen. De PvdA-fractie legde zich vooralsnog niet op de gevraagde tweeëneen- halve hectare grond vast. Bovendien maakte de fractie een voorbehoud ten aanzien van de bezwaren van de gemeentelijke afdeling Ste debouw. Als deze afdeling met andere steek houdender argumenten, dan de te verwachten verkeersoverlast, zal komen, wil de fractie de zaak van „De Kooihaven" heroverwegen. 2,1 Erotiek? Het zetduiveltje heeft gisteren weer toegeslagen in de L.C.-kolommen. Boven een berichtje over een verkoopten toonstelling in het St. Antoniusclubhuis prijkte het kopje „erotische", terwijl daar „exotische" kunst had moeten staan. Een prikkelende vergissing derhalve, die wellicht het bezoekersaantal van de expositie zal vergroten, maar geenszins de spreekwoordelijke lading dekt. Overigens is de tentoonstelling te bezoeken vrijdag en zaterdag van tien tot negen uur en zondag van tien tot zes uur. De ba ten zijn bestemd voor de ontwikkelingslanden. Zes indianen te paard met een kudde van 14 koeien, een aantal passerende schotels met stukjes worst en een schare kijkpubliek in zomerse kledij. Een zotter tafereel komt men in Leiden maar zelden tegen. Toch slaagde de Leidse Vleeschmeester Teekens er gistermiddag in om deze verschillende in grediënten te combineren. Teekens had het Wilde Westen eventjes naar de stad gehaald om de opening te vieren van zijn 61e slage rij in Leiden, de 252e vestiging van de Vleeschmeestercombinatie in het land. Geës corteerd door drie bereden agenten op mo toren trokken de koeien vanaf de Korevaars- plaats naar winkelcentrum de Kopermolen, waar de dikbillen vlak voor het nieuwe pand weer werden ingeladen. Terug naar de boer in Zoeterwoude, waar ze vandaan waren ge haald. Op de foto de voorbereiding voor de tocht door de stad met op de voorgrond enkele koeien en een handvol vleeschmeesters. ter wijl de „indianen" zich nog op de achter grond houden. LEIDEN Drs. Bouke Beumer, de CDA-lijsttrekker bij de Europese verkiezingen, is het eens met het Eüropees verbond van vakverenigingen (EVV) dat korter werken - vervroegde uittreding of een kortere werkweek - onvermijdelijk is om de werkloosheid terug te dringen. Hij zei dat gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Leiden. De Europese christen-democraten zullen na de Euroverkiezin gen, dan ook zo snel mogelijk met het EW moeten gaan pra ten om te komen tot een politieke vertaling van zijn eisen, ook in het Europees parlement. Beumer denkt in dit verband on der meer aan het op gang brengen van georganiseerd overleg tussen werkgevers en werknemers op Europese schaal. Hiertoe zou een Eurcpese sociaal-economische raad moeten worden opgericht. De christen-democraten zullen de instelling van zo n Euro-SER met kracht bepleiten, aldus de CDA-lijsttrekker Beumer zei verder, dat de Westduitse conservatief Otto van Habsburg naar zijn mening geen lid kan zijn van de christen democratische fractie in het Europees parlement. Von Habs burg heeft een gastplaats op de lijst van de CSU voor de Eu roverkiezingen. Naar de mening van de CDA-lijstaanvoerder dient het lidmaatschap van de federatie van Europese chris ten-democraten een samenwerkingsverband met de Europese conservatieven uit te sluiten. I LEIDEN De fractie van de PvdA in de Leidse gemeente raad vindt dat er een duide- i Iijker beleid moet komen ten I aanzien van de vrijheid van I meningsuiting van ambtena- I ren. Ter voorbereiding van j een en ander zou de nota die in Rotterdam is gemaakt naar aanleiding van de zaak- Kalma in de fractie worden besproken. In meerderheid toonde de PvdA-fractie zich gisteravond j wel bereid de ambtenaren I meer de vrijheid te geven in het openbaar kenbaar te ma ken wat zij van bepaalde za- ken vinden, maar dan mag er geen sprake zijn van doel be- I wuste of aantoonbare obstruc- tie van het functioneren van het gemeentebestuur of het aantoonbaar verstoren van de verhouding bestuur bestuur den. Door mevrouw J. Hes I werden in een notitie enkele l gevallen aangedragen waarin volgens haar de ambtenaren vrijheid van meningsuiting moeten krijgen. Bijvoorbeeld: het protesteren in een brief aan de krant door ambtena- i ren tegen de procedure bij een bepaalde benoeming; het voeren van gesprekken met raadsleden waarbij de ambte- j naar informatie geeft en te- j vens zijn eigen visie op de i zaak; het schrijven van een ingezonden brief aan de krant I door een ambtenaar die door I de beantwoording van vragen I van een raadslid zijn vertrou wenspositie bij zijn cliënten in het gedrang ziet komen. Behalve meer duidelijkheid naar de ambtenaren toe over wat zij wel en niet kunnen zeggen in het openbaar, kan het stellen van objectieve cri teria ook verduidelijkend wer ken voor de burgers. Het komt nog al eens voor dat de gemeente op voorlichting sbijeenkomsten alleen is ver tegenwoordigd door ambtena ren. Bij de bezoekers van deze bijeenkomsten kan ge makkelijk het misverstand j ontstaan dat de uiteindelijke beslissing door de ambtena ren kan worden genomen, ter wijl deze slechts het beleid van het gemeentebestuur die nen te verwoorden. Feminisme De Literaire Workshop van het LAK-theater wijdt mor gen een bijeenkomst aan feministische schrijfsters. Gaste is Monika van Paemel. De bijeenkomst wordt gehouden in het LAK-theater en begint om half negen. Danstheater Het Internationaal Folkloristisch Danstheater brengt morgen een theaterprogramnma in de Leidse Schouw burg dat is opgebouwd uit elementen uit geheel Europa. Het gezelschap bestaat uit twintig dansers en danseres sen, vijf musici en een zangeres. Het optreden begint om kwart over acht. The Lord's Folks Jongerengroep The Lord's Folks verzorgt zaterdag 19 mei een euchristieviering in de Sint Matthiaskerk in War mond. De viering begint om zeven uur. Slraatverbetering Met de uitvoering van de verbeteringsplannen voor de Decimastraat, de Bloemstraat en de Sieboldstraat is on langs begonnen. Het werk neemt ongeveer vier maanden in beslag. Het verbeteringsplan wordt slechts gedeelte lijk in de Bloemstraat en de Sieboldstraat, namelijk tus sen de Formosastraat en de Lage Rijndijk, uitgevoerd. Afscheidscollege Prof. dr. H. Booij, gewoon hoogleraar in de fysische bio chemie aan de Leidse Universiteit, houdt vrijdag 18 mei zijn afscheidscollege in de grote collegezaal van de Gorla- euslaboratoria. Het college begint om kwart over vier. Leerlingenuitvoering Leerlingen van de streekmuziekschool Leiden e.o. geven vanavond in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een grote uitvoering. Het programma is bijna geheel ge wijd aan ensemble-spel. De uitvoering begint om half acht. Morgen wordt in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat vanaf zeven uur de jaarlijkse instru- raentenparade gehouden. De parade tracht voorlichting te geven aan ouders en leerlingen over de keuze van een instrument, na het volgen van het basisonderwijs van de muziekschool. Zaterdag 16 juni is er in het hoofdge bouw van de Streekmuziekschool Leiden e.o. aan het Rapenburg 22 open huis tussen half elf en drie uur. Negende wijk feest Meerburg Heel Meerburg loopt zaterdag 19 mei weer uit voor het jaarlijks terugkerende wijkfeest. In tegenstelling tot an dere jaren worden deze keer een aantal nieuwe attrak- ties georganiseerd. In de middag kan er een ritje met de paardetram worden gemaakt en om drie uur speelt een marionettentheater in het clubhuis. In plaats van het touwtrekken kan dit jaar alle aanwezige agressiviteit in een waterkussengevecht worden afgereageerd. Het ge vecht wordt gehouden boven de vijver aan de IJsselka- de. Behalve deze speciale evenementen, zijn er op het wijkfeest veel „doe-stands". Om tien uur start het wijk feest met een kinderoptocht. De kinderen, die aan de optocht deelnemen kunnen prijzen winnen voor de beste creatie. De kinderen worden ingedeeld in vier groepen; Groep een beeldt dieren uit, groep twee een beroep, groep drie bestaat uit kinderen, die naar eigen keuze ge kleed gaan en tot slot groep vier, waaraan kinderen meedoen, die hun step, karretje, fiets e.d. versierd heb ben. De groepen worden niet naar leeftijd ingedeeld, maar naar onderwerp. LEIDEN Leidse studenten hebben gistermiddag tijdens de start voor de bouw van de nieuwe universiteit in de Sleutelstad, waar onderwijs minister A. Pais de symbolische handeling voor verrichtte, op de monstratieve wijze laten blijken dat men het op vele punten niet eens is met het beleid van de minister. De studenten maakten het Pais en een aantal genodigden van de universi teit onmogelijk om tijdens de infor mele graafwerkzaamheden op het Witte Singel/Doelenterrein hun zegje te doen. „Het zogenaamde WSD-plan mag dan wel doorgaan, maar hoe denkt de minister over de opschor ting van de nieuwbouwplannen voor het Academisch Ziekenhuis in Lei den en over de haalbaarheid van het nieuwe onderwijssysteem, de twee fasen structuur, waar bijna ie dereen tegen is?", vroegen de stu denten zich af. Op hun spandoeken droegen de stu denten de volgende slogans mee; Weg Pais plannen, geen twee fasen structuur. Nieuwbouw AZL nu, geen uitstel bouwplannen en Geen elite universiteit. De Leidse studenten maakten op deze wijze duidelijk dat het antwoord van Pais dat hij verle den week naar aanleiding van de op schorting van de nieuwbouw voor het AZL had gegeven, alleszins onbe vredigend was. Ook zeiden de stu denten niets te voelen voor de ver korting van het universitaire onder wijs van zeven naar vier jaar. De minister die de klachten met een ;limlacht aanhoorde, knikte de stu- lenten vriendelijk toe en stelde na lat hij en zijn gevolg zich in het Groot Auditorium van het Academie gebouw hadden teruggetrokken, dat de vier jaar die nodig zijn om de nieuwbouw te realiseren eveneens il lustratief zijn voor het terugschroe- ven van de studieduur naar vier jaar. De minister besloot zijn speech jnet de volgende van Vondel afgeke ken boutade: „En zo verrijst ten lan- iatioi ge leste een fraai complex aan de Leidse veste." Bibliotheek Minister Pais (Pias voor de studenten) glimla chend temidden van genodigden en boze de monstranten. Rechts van hem mr. W. G Koppe laars van tie universiteit, die gisteren zijn toe spraak begon met: ,,U bent niet in Peking een toespeling op een telegram dat de minister en kele maanden geleden verzonden zou hebben naar het AZL om de opschorting van de nieuw bouw aan te kondigen. Een en ander berustte in werkelijkheid op een misverstand. Links: bur gemeester A. J. Vis van Leiden. centraal beleid en beheer van de Universiteitsbibliotheken in het land. De minister is voorstander van een centralisatie van de U.B.'s en voor het in de toekomst aanleggen van een landelijk overzicht van alle titels, die zich in de bibliotheken bevinden. Een centrale catalogus dus, die waar schijnlijk met behulp van computers en beeldschermen tot stand moet worden gebracht. Het samenwerken van de verschillende bibliotheken acht de minister van groot belang. „Het gaat voornamelijk om het af stemmen van de gebruikte methoden op de diverse bibliotheken. We zou den het nodige kunnen bezuinigen als er een centraal overzicht komt, die doublures en lacunes in het ver volg gaat uitsluiten. Een boek hoeft in feite maar één keer te worden be schreven en met één druk op de knop weet de lezer in welke universi teit hij het vinden kan. Op deze ma nier houden we rekening met eikaars bezit," aldus minister Pais, die zich al meer voorstander van een centrale catalogisering heeft getoond en dit nu er binnenkort ook een nieuwe bi bliotheek op het WSD-terrein wordt gebouwd nogmaals wilde onderstre pen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3