Barcelona rekent af met trauma Neeskens verbreekt relatie met Coster Coach Jaap Akkerhuis ziet kwalifikatie volleybaldames voor EK makkelijk haalbaar lindelijk Europa Cup veroverd Alleen FC Groningen zege eerste divisie Sportwereld >ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 ME11979 PAGINA 15 Hans Krankl haalt uit voor het vierde doelpunt van Barcelona. BAZEL Als de berg niet bij Moham- ied komt. dan moet Mohammed maar aar de berg toe. Dat moet de overwe- ing geweest zijn van de Spaanse suppor- ers om zo massaal de Europa Cup Il-fi- ale tegen Fortuna Düsseldorf in Bazel te ezoeken. Het legioen, uitgegroeid tot 5.000. vreesde Barcelona's zwakte in uit wedstrijden. Het Sankt Jacob Stadion eranderde gisteravond in een dependen- e van Nou Camp. waardoor de Spaanse loeg eigenlijk een thuiswedstrijd speel- Met de zege van 4-3, pas in de verlen- g ontstaan, verschaften de Catalanen ich het prestige, waar zij na achttien paanse titels zo heftig naar verlangden, at geld ondergeschikt maakte en de ustraties met het jaar deed toenemen. gtelfs onder het dirigentschap van Johan Jiruyff lukte het Barcelona niet om inter- |||ationaal respekt af te dwingen. Een jaar zijn vertrek slaagde assistent-trainer joaqum Rife erin de eerste Europa Cup veroveren. Rife zal desondanks het ko llende seizoen plaats moeten maken voor ■ennes Weisvveiller, die eerder na een me- Jingsverschil met Cruyff vroegtijdig bij de tatalaanse ploeg de aftocht moest blazen leze negentiende Europa Cupfinale voor bekerwinnaars zal waarschijnlijk de ge- Ichiedenis ingaan als een van de spectacu lairste. maar tevens als een van der aller hardste. Trainer Dieter Tippenhauer van 'ortuna Düsseldorf vond dat het binnen de grenzen was gebleven ..Ik wist dat Barcelona in het duel bikkelhard te werk zou gaan. We waren daarop ingesteld Zijn collega Rife vond dat zijn ploeg het zich onnodig moeilijk had gemaakt. ..We hadden in de eerste helft al met 3-1 moe ten voorstaan". Sensationeel De start was sensationeel. Binnen 11 mi nuten twee doelpunten, een gele kaart en een gemiste strafschop. Nadat Neeskens Baltes omver had geschopt en Migueli Klaus Allofs in het gezicht had gestompt leek de eerste klap een daalder waard te zijn. Rexach bediende Sanchez op maat. die op de rand van buitenspel scoorde. Barcelona waande zich zeker, maar drie minuten later verkeek doelman Artola zich op een knal van Zimmermann. De te rugspringende bal werd door Bommer te gen de paal gejaagd. De Spanjaarden rea geerden verbitterd. Albaladejo kreeg van de Hongaarse scheidsrechter Karoly Palo- tai de gele kaart. Even later vloog de han dige Karrasco Brei voorbij en struikelde over de voeten van libero Zewe. Straf schop, besliste Palotai. Vanaf elf meter miste Rexach. De strijd werd met de minuut harder. Pa lotai dreigde de zaak volkomen uit de hand te lopen. Barcelona bleef aandrin gen. Assensi kopte op twee meter voor het doel in. doelman Waniel redde schitte rend. Vlak daarop schoot Rexach rake lings naast. Maar Fortuna Düsseldorf bleef nog. zij het wankelénd. overeind. De nerveus opererende Westduitse defensie pretendeerde een zelfverzekerdheid, die volkomen misplaatst bleek. Dat werd de Westduitsers fataal, toen Assensi scoorde: 2-1. Geen kalmte De voorsprong vermocht Barcelona geen kalmte te brengen. De hardheid bleef en Palotai keek vaak werkeloos en van veel te grote afstand toe. De Hongaar maakte zichzelf belachelijk door Krankl en Zewe lang bij de hoekvlag te laten duelleren nadat zij zijn fluitje niet hadden gehoord omdat hij nog op de andere helft stond. De wedstrijd won door de chaos mis schien aan aantrekkelijkheid, maar zowel Barcelona als Fortuna stapelden fout op fout. Het gaf Seel de gelegenheid de West duitse ploeg nog voor rust op gelijke hoogte te brengen. Geen erkoelin*: Ook de rust bracht geen verkoeling bij beide ploegen, die de stelling „voetbal is oorlog" hoog in het vaandel hadden ge schreven. Onmiddellijk na de hervatting trok Palotai voor de tweede keer geel. nu voor voorstopper Zimmermannvan Fortu na Düsseldorf, die Migueli tegen de vlak te had geslagen. De Hongaar heeft wel licht nog nooit van het bestaan van een rode kaart gehoord. Er werd van alles ge daan. behalve gevoetbald. De 58.500 toe schouwers, waarvan slechts 8.000 Zwit sers, vermaakten zich er best mee. De slachting bleef evenwel onverminderd voortduren Florence Nightingale had zich in het Sankt Jacob Stadion kunnen uitle ven. Pas nadat Neeskens. onopvallend spe lend, twee keer fors had nagetrapt, kreeg hij (slechts) een gele kaart. Barcelona leek te verkeren in de spanning van de g;;ote belangen die op de achtergrond meespeel den. Het is de vraag of onder die omstan digheden wel normaal kan worden ge speeld. De hardheid, die vroeger ook het handelsmerk van assistent-trainer en voor malig international Rife was. lijkt meer op een vlucht uit de werkelijkheid Het Barcelonese trauma van een nog nooit gewonnen Europa Cup duurde zelfs tot in de verlenging. Albaladejo en Alva rez hadden uitgeblust het strijdperk voor De La Cruz en Martinez al moeten verla ten. Even later ruimde Zimmermann het veld voor Lund. Als een uittreksel van de voorgaande 90 minuten bleef de verlenging in het teken staan van het vechtvoetbal. Zij het dat de afnemende krachten de intensiteit ver minderden. Vlak voor het einde van de eerste verlenging joeg Rexach de Catala nen op weg naar de eerste Europa Cup winst. Het pleit leek definitief beslist toen Hans Krankl Barcelona's vierde tref fer maakte. Seel bracht even later de spanning toch weer terug: 4-3. De resterende zes minuten waren te kort voor de Westduitsers om het op strafschoppen aan te laten komen. Na afloop verklaarde Johan Neeskens. dat deze wedstrijd misschien niet een van zijn mooiste Europa Cupfinales is geweest, maar wel de belangrijkste. „Als je bij een club moet vertrekken, en je pakt vlak daarvoor de Cup, is dat toch lekker. Na tuurlijk was het hard, maar dat kun je in een finale verwachten. Ik ga nu rustig de competitie afmaken en dan zie ik wel ver der". Voor Hans Krankl was het vierde doel punt het mooiste van zijn leven, vertelde hij later. „Niet omdat we toen zeker wa ren van de Cup, maar ook omdat vana vond mijn vrouw na het auto-ongeluk uit de intensive care-afdeling mocht. Ik kan mijn geluk werkelijk niet op HENK WAGEMAN s teg aan. d de hielc ed ir k we^ohan Neeskens duelleert met Zewe van Fortuna Düsseldorf. dit (Van onze verslaggever) BAZEL De relatie tussen Johan Nees kens en Cor Coster blijkt te zijn verbroken. Een verklaring van Neeskens, dat hij zijn zaken door zijn Spaanse vriend Basilevitch blijft laten behartigen is Coster in het ver keerde keelgat geschoten. Gisteren reisde hij nog wel af naar Bazel voor de Europa Cup II finale tussen Barcelona en Fortuna Düsseldorf, maar twee uur voor de wed strijd stapte de Amsterdammer opnieuw in het vliegtuig richting Schiphol zonder een woord met Neeskens te hebben gewisseld. Coster die tot nu toe bijna alle transferza ken voor Neeskens heeft gedaan, leeft op voet van oorlog met Basilevitch, die hij er van beschuldigt enkele miljoenen guldens van Johan Cruyff te hebben verduisterd. Ook Neeskens zou door de Spanjaard zijn opgelicht, maar de Barcelona-speler blijft Basilevitch trouw, Coster: „Ik weet dat hij veel geld aan die man heeft verloren. Als Johan dan toch zaken met hem wil blijven doen, dan begrijp ik dat niet". Neeskens verweet gisteren Coster ook zijn afspraak om bij hem in Barcelona te komen, niet te zijn nagekomen. Coster: „Ik heb al zoveel voor Johan gedaan, moet ik dan nu zijn loopjongen zijn". Coster heeft Basilevitch enige tijd geleden zelfs nog met een kort geding gedreigd, wat bij een dreigement bleef. Meer en meer te kenden zich de contouren af van een niet al te fris spelletje. Volgens Basilevitch is Cruyff's poging om zijn bij elkaar gevoet balde miljoenen ongemerkt op een Zwitserse bankrekening te storten, mislukt. De Spaan se belasting bekeek Cruyffs inkomstenfor mulier nog eens kritisch en sloeg daarna ge nadeloos toe. Basilevitch kreeg de zwarte piet toegespeeld, maar deze dreigde een volledige opening van zaken te geven. Cruyff vertrok naar de Verenigde Staten, waar hij bij New York Cosmos vroeg in het seizoen al een voorcon tract (800.000 gulden) had ondertekend. Het zelfde zou ook met Neeskens gebeurd zijn. Beide overeenkomsten zouden zijn geregeld door Basilevitch. Coster's verklaring dat Neeskens aan dat contract vastzit, slaat vol gens hem nergens op. Zijn voorkeur voor Basilevitch is hard aangekomen bij Cor. Coster, die daarmee een van zijn belangrijk ste troeven verliest. onze verslaggever) ODINXVEEN-Het Neder- volleybal maakt inter- inaal gezien sombere tij door. Vooral door het irabele optreden van de nformatie. die tijdens het ïooi om de Springcup in den zelfs niet bij de Eu- top-10 eindigde. De n ontbreken tijdens het eë^pese kampioenschap, dat ktobef in Frankrijk geor* in seerd wordt. Omdat de vende equipe van bonds- h Jaap Korsloot, - een al topspelers liet het om Aiphen uideiijke redenen" maar i eens afweten - tijdens ^walifikatiewedstrijden in _jide kenland de boot misten. ^-°50(ide dames is nu de [jCsL ijijke taak weggelegd om internationale danig ge ilden blazoen van de Ne- op te poetsen. lukte de formatie van 7 Iscoach Jaap Akkerhuis een maand geleden niet naai op het toernooi om Springcup in Turkije, r in de finale van West sland werd verloren, de hoop is gerechtvaar- dat Nederland op het wel .door het damesteam !genwoordigd zal zijn. DEN HAAG Drie van de vier wedstrijden, die gisteravond in de eerste divisie gespeeld werden, eindigden in een gelijkspel van 1- 1. FC Groningen behaalde op SVV de enige overwinning: 3-1. De Groningse club nam daardoor weer bezit van de eerste positie op de ranglijst met twee punten voorsprong op Excelsior en For tuna SC. De Rotterdammers speelden echter een wedstrijd minder. De karakteristieken zijn: FC Dordrecht-Heracles 1-1 «041». 59 Poell 0-1, 90 Evers 1-1 Scheids rechter Janssen Toeschouwers: 500. Waarschuwingen voor Lem pers en Drost van Heracles we gens aanmerkingen op de leiding. FC Groningen-SVV 3-1 (M). 2 Van der Vlist 0-1. 18 Swanenburg (strafschop) 1-1, 33 Swanenburg 2- 1. 78 Venema 3-1. Scheidsrechter Manuel. Toeschouwers 7000 Waarschuwing voor Zoetmulder (SW) wegens aanmerkingen op de leiding FC Wageningen-SC Amersfoort 1- 1 <0-1). 40 Schreurs 0-1. 81 Van Pelt 1-1. Scheidsrechter Klinkers Toeschouwers 2000. Telstar-FC Den Bosch 1-1 (1-0). 44 Bisschot 1-0. 55 Adnaanse J-I Scheidsrechter Ram. Toeschou wers: 1200. Stand. Groningen 31 18 8 Excelsior 30 18 6 Fortuna SC 32 15 12 Willem II 30 13 12 Den Bosch 32 14 10 Eindhoven 30 10 16 Graafschap 31 13 10 Wageningen 31 13 10 Heracles 31 10 10 Telstar 31 10 9 Veendam 30 11 6 Amsterdam 31 9 10 Heerenveen 32 9 10 SVV 31 9 8 Cambuur 31 8 9 Helmond SP 30 8 8 Vlaardingen 39 5 12 Amersfoort 31 6 7 Dordrecht 32 5 5 Groningen. Excelsior periodekampioen. 5 44 54-26 6 42 62-28 5 42 54-33 5 38 51-29 8 38 47-37 4 36 37-24 8 36 50-36 8 36 48-39 11 30 40-37 12 29 35-40 13 28 41-50 12 28 41-38 13 28 31-44 14 26 37-45 14 25 31-47 14 24 35-51 12 22 27-38 18 19 28-66 22 15 32-72 Telstar Sparta doet aanval op estafetterecord DEN HAAG Bij de atle tiekwedstrijden, die zondag op de kunststofbaan van In nsbruck zullen worden gehou den, wil de damesploeg van Sparta een aanval doen op het Nederlands clubrecord van de 4 x 100 meter. Dit staat sinds elf jaar op naam van het Amsterdamse Sagitta met 46.3 seconden. Af gelopen zondag kwam Sparta in de samenstelling Conny Vermazen, Martha Derby, Li lian van der Ham en Tilly Verhoef op de sintel baan in Amsterdam tot een tijd van 46'5 seconden. GLASGOW-Een derde wed strijd moet uitmaken wie Schots bekerwinnaar wordt Gisteren werd het tweede fi naleduel tussen Hibernian en Glasgow Rangers met 0-0 af gesloten. MILAAN-Een vriendschappe lijk duel tusssen Bayern Mun- chen en AC Milan eindigde dankzij treffers vam Maldera en Rivera in 2-0 voor de Itali anen. NEW ORLEANS-De 20-jange Amerikaanse bokser Ronnie Newton ligt sinds zaterdag in coma na een partij tegen Do nald Curry, waarin hij knock out ging. LONDEN-Voor de Engelse voetballeague speelden Man chester United en Chelsea met 1-1 gelijk. BONN-Ronald Worm verwis selde voor 1,15 miljoen gulden het shirt van MSV Duisburg voor dat Eintracht Braunsch weig. DEN HAAG-Voor de softball- competitie werden twee wed strijden gespeeld. Uitslagen. Meteoor-Pirates 6-10 en The Birds-Pinguin 8-5. Vanaf morgen moeten de da mes van Jaap Akkerhuis die deelname veilig stellen in Al melo, Haaksbergen en En schede in de kwalifikatiepoule met Bulgarije. Oostenrijk en Israël. Voor twee van de vier ploegen liggen de tickets voor Frankrijk Waar en dat betreft normaal gesproken dan Bul garije en Nederland. Bij de selectieprocedure liep het pad van Jaap Akkerhuis zeker niet over rozen, maar de werksituatie voor de leraar uit Waddinxveen mag heilig worden genoemd in vergelij king met de problemen, die zijn collega Korsloot steeds bij de heren meemaakt. „Zoals bij de heren zou ik niet willen werken", stelt Jaap Akkerhuis vast. „Dat is een misselijke situatie. Voor sommige spelers is het echt nog een erezaak voor het na tionale team te worden geko zen. maar het is een modegril om je daarvoor te schamen. Er zijn een heleboel spelers, die zich die houding van on verschilligheid ten opzichte van het nationale team aan meten. omwille van blasé fi guren, met wie ze in hun club samenspelen. Een typisch Ne derlands trekje, dat je voor namelijk bij de heren tegen komt" Vereerd „Bij de dames ligt dat géluk kig nog heel anders. De speelsters voelen zich vereerd met een uitnodiging voor de nationale selectie. Voor mij is essentieel hoe de mentali teit van een speelster is ten opzichte van het Nederlandse team. Ze moeten het belang van dat team laten prevale ren boven hun eigen belang. Speelsters, die een dominante rol in hun eigen clubteam vertolken, hebben daar dik wijls problemen mee. Puur om die mentale redenen ook heb ik Anuelies Visser niet voor het nationale team uit genodigd, maar dat is dacht ik genoegzaam bekend". Jaap Akkerhuis, die twee jaar geleden de scepter overnam van Johan van Doorn, die bij de dames allerminst „lekker" overkwam, kreeg mede door zijn „moedige" besluit om de altijd eigenzinnig optredende Annelies Visser aan de kant te schuiven, meer vat op de andere speelsters, die m aan- merWng komen voor het nati onale team. Al wil dat niet zeggen, dat Akkerhuis verder onbeperkt over het spelersma teriaal kan beschikken. Om uiteenlopende redenen zijn Marga Willemse en Truus Gielen, twee speelsters die VCH uit Heerlen jarenlang van de ene naar de andere landstitel en bekers sleurden, niet beschikbaar en halverwe ge dit seizoen moest Stofke van Strien om persoonlijke redenen bedanken. Daar staat dan tegenover, dat Neerlands grootste volleybaltalent Martje de Vries uit Dokkum na het toernooi om de Springcup weer beschikbaar is. Ook al is haar spierblessure nog niet voor honderd procent gene zen, de topaanvalster van de kersverse landskampioen DVC wil maar al te graag deel uitmaken van de natio nale selectie. Overleg Dat is in feite mogelijk ge maakt door het contact, dat Jaap Akkerhuis en zijn assis tent Johan van der Haar re gelmatig onderhouden met de clubtrainers. In het geval van Martje de Vries met DVC coach Hans van Wijnen zou voorheen een slepende blessure aanleiding vormen om de clubbelangen te laten prevaleren. „Ik ben blij, dat Martje de Vries van de partij is. Tijdens het Springcup toernooi heb ben wij haar node gemist. Ik heb haar al enige jaren gele den bij het Nederlandse jeugdteam meegemaakt. Toen was het een verschrikkelijk talent; nu is het een gerijpte speelster geworden, die nog beter kan. Ik verwacht dat zij na de zomervakantie weer voluit mee zal kunnen trai nen. Blijft deze speelsters- groep in tact, dan kunnen we praten van een redelijke voor bereiding op het Europese kampioenschap". Bondscoach Jaap Akkerhuis gaat er van uit dat Nederland zich ko mend weekeinde voor het E.K. kwalificeert. „Oostenrijk hebben we in TurWje in de voorronde moeiteloos met 3-0 geklopt en Israël schat ik minder sterk. Kwalifikatie mag dus geen enkel probleem vormen", zegt hij daar in het volste vertrouwen op de goe de afloop over. Afgelopen weekeinde vertoe fde Jaap Akkerhuis met zip selectie op Papendal om aan het eind van die trainingssta ge zijn definitieve selectie bekend te maken voor de kwalificatiewedstrijden in Twente. De activiteiten wor den dan pas in augustus en september weer verhoogd. In overleg met de clubs, die pas na het E.K. in november hun competities starten, is er een programma van een aan tal trainings weekeinden vast gesteld en een reis van tien dagen naar Canada en Mexi co. „Eigenlijk zouden we in juli al met trainings-stages moeten beginnen, maar dat is niet haalbaar. De dames moe ten ook nog wat vrije tijd voor zichzelf overhouden. „Als we dat zouden verlan gen, regent het bedankjes". „En", vervolgt Jaap Akker huis met een lachende blik in de richting van zijn vrouw, „ik zou zelf ook de nodige problemen krijgen. In Neder land kun je dergelijke offers niet vragen van de beschikba re mensen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15