t Roodharigen op landdag VPRO Kamer wil andere regeling voor meerderj arigheid nnenland 90.000 ilichtingendienst an zich met vrije R-lijst bemoeien rg VEEL BEZWAREN TEGEN ABORTUSONTWERP CeidóeSouAont Kabinet moet knopen doorhakken SMII— LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 ME11979 PAGINA 13 BAARN Wij zijn rood en i wij zijn er trots op Zelfverzekerd en fof driemaal toe klonk die leuze I gistermiddag aan het eind van I de eerste en enige landdag voor roodharigen. georganiseerd door de VPRO en bezocht dooreen kleine 200 roodharige en sproetige lotgenoten. De omroep voor de geplaagde minderheden maakte de landdag onderwerp van een tweeenhalf uur durende directe radio uitzending. Het grapje dat VPRO dus de enige was die aan zenderkleuring deed. had al snel zijn originaliteit I verloren varieerend van 4 tot 71 konden nu eindelijk eens een keer wederzijds hun barre ervaringen uitwisselen En die leken merkwaardigerwijs een beetje allemaal ook op hetzelfde neer te komen en vooral de jeugdjaren te betreffen. Roodharigen worden gauw uitgescholden, zijn snel alleen schuldig als zij zich in een groep bevinden die zich in totaal misdraagt, en voelen zich snel minderwaardig om hun kwetsbare huid en hun sproeten, vooral in de puberteit. Een litanie van klachten, waar onder leiding van een eveneens roodharige psycholoog in een opgewekte groepstraining hard aan werd gewerkt Met succes overigens. Intussen kwamen een Neerlandicus, een psychologe en een dermatoloog de wetenschappelijke kant van de problematiek belichten Zo bleek, dat de oude Romeinen en de Egyptenaren de roodharigen reeds ernstig discrimineerden Een Romeinse prostituee was bijvoorbeeld te herkennen aan rood krulhaar. De middeleeuwse litaratuur dichtte aan roodharigen alle slechte eigenschappen toe die maar te bedenken zijn. (heksen hadden dus bv ook rood haar). Overigens is het niet waar dat roodharigen van nature agressiever zijn dan anderen. Hoogstens worden ze dat gemaakt doordat ze al jong vaak het mikpunt zijn. Over de oorzaak van roodhaar en de erfelijke factoren is wetenschappelijk nog weinig bekend De VPRO had ook nog geprobeerd te weten te komen hoeveel roodharigen Nederland telt, maar daarover bleek nergens cijfers beschikbaar. Volgens een enquête van de NOS zou vijf procent van de bevolking rood haar hebben, maar dat is een betwistbaar cijfer, omdat de grenzen wat betreft haarkleur moeilijk te trekken zijn. Uit de enquête was verder gebleken, dat 24 procent van de Nederlandse bevolking vindt, dat vrolijkheid de meest kenmerkende eigenschap van de roodharige is. 2 procent dacht echter meer aan treurigheid. Maar die Op initiatief van de VPRO werd gisteren in Baarn een landdag gehouden voor mensen met rood haar. Ondanks het sproetenge vaar in de overdadige zon werd daarvan uitgebreid gebruik ge maakt door mensen die elkaar -de discriminatie van het op straat naroepen moe- een riem onder het hart staken met de slogan: „Mooi rood is niet lelijk". uitspraken zouden minder zeggen over roodharigen als over degenen die ze doen Vaststaat dat nimmer meereen landdag voor roodharigen komt. want volgens de VPRO zijn gisteren in Baarn al hun problemen in een keer van de aardbodem geveegd. Mooi rood is tenslotte niet lelijk. aderprotest jen bouw van iickcentrum een onzer verslaggevers) :SSEN Ongeveer 150 :rs van leerlingen van de sschool en de kleuter- ol in Yaessen (gemeente hebben gisteravond be- :n hun kinderen met in- van vandaag thuis te len. Dit uit protest tegen louw van een aikickcen- voor (voornamelijk Imolukse) drugsverslaaf- in de buurt van de scho- afkickcentrum, dat all een bron van beroering de ouders vormt, zou iren worden geplaatst. De st gemeentewerken wilde undamenten voor het tij- ke gebouw gaan leggen. dat werd onmogelijk ge kt doordat de leerlingen de twee scholen „als een e horde" over de bouw- ts zwermden. ouders willen hun kinde- niet eerder naar school en voordat b en w van I hun beslissing, dat het rum juist bij de scholen tt komen, hebben herzien. iboortegew icht ialt door iegtuiglau aai St(i(ECHT (A.NP) - Vlieg- lawaai kan het geboorte- icht doen dalen. In gebie- met weinig vliegtuigla- er mei weegt 18,1 procent van lasgeboren baby's minder zes pond; in gebieden veel en zeer veel vlieg lawaai lopen die percen- i op tot respectievelijk !n 28,9 procent, percentages staan in het chrift voor sociale genees- le. De cijfers zijn het re- lat van een onderzoek dat jes gemeenten in de nabij- van Schiphol door mede- cers van het Coronellabo- rium van de Universiteit Amsterdam is gehouden, de dorpen Abbenes, fddorp, Nieuw-Vennep, Rijsenhout en Zwanen- Halfweg werden de ge- tegegevens van 1840 kin- 'i over de periode 1973- uit de kaartenbakken de plaatselijke consulta- reaus gelicht. De onder- ers kunnen niet met ze- eid zeggen hoe vliegtuig- ai het geboortegewicht dalen. dood- arist ts Domino od na heroine onze popredactie) ÏTERDAM - De gitarist Fats Domino, de 51-jari- itoy Montrell, momenteel tournee door Nederland, 'leed gisteravond in zijn heroïnegebruik. Uit het wrak van deze „Eend" werden gistermiddag twee doden en een zwaar gewonde gehaald. Resultaat van een fa tale inhaalsmanouvre onder de gemeente Doesburg. In de an dere wagen raakte een persoon licht gewond. Op de weg Neder- weert-Helmond ter hoogte van Someren zijn vanmorgen twee vrachtauto's met el kaar in botsing ge komen. De twee chauffeurs kwamen daarbij om het leven. GEEN ONDERHOUDSPLICHT TOT 21 JAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- De Tweede Kamer staat vrijwel unaniem afwijzend tegenover het voorstel van de regering om bij verlaging van de meerderjarigheidsgrens naar 18 jaar de ou ders te verplichten, hun kinderen toch tot aan het 21ste jaar financieel te blijven onder houden. Dit blijkt uit de eerste schriftelijke reacties vanuit de Kamer op het onlangs door het kabinet ingediende wetsontwerp ter verlaging van de meerderjarigheidsgrens. De fracties van "CDA, WD, PvdA, D'66, PPR en DS '70i zijn eensgezind van mening, dat het verlagen 'van de meerderjarigheidsgrens op zich een goede zaak is, maar zij vinden dat de overheid de financiële gevolgen van die verlaging niet op de ouders mag afwentelen. len. Bij de indiening van het wetsontwerp had premier Van Agt gezegd, dat het voor de overheid ondoenlijk is, de financiële conse quenties van het ontwerp op zich te nemen. Als de overheid dat wel zou doen. zou er voor de nieuwe groep meerderjarigen (jongeren tus sen 18 en 21 jaar) veel extra geld beschikbaar moeten komen, met name ten behoeve van studiefinanciering, maar ook bijvoorbeeld voor woonsubsidies. Volgens de Tweede Kamer is er geen enkele garantie, dat alle ouders zich aan de onder houdsplicht zullen houden. Eensgezind zijn de hierboven genoemde fracties in de opvatting dat er nu een apart strafrechtsysteem voor jonge meerderjarigen moet komen. Want als iemand van 18 jaar (nu nog minderjarig) een strafbaar feit zou plegen vlak voordat de min- derjarigheidsgrens wordt verlaagd, zou dat be tekenen dat hij bij de berechting opeens niet meer onder het kinderrecht valt Groenevelt laat verkorting arbeidstijd nog niet los UTRECHT (ANP) De verkorting van de arbeidstijd zal vol gend jaar opnieuw aan de orde worden gesteld. Hetzij door de Industriebond FNV, of door alle bonden van de FNV. Dat heeft Arie Groenevelt van de Industriebond FNV gistermid dag gezegd in een toespraak op het oprichtingscongres van de federatie Industriebond FNV in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht. Sprekend namens de op dit ogenblik „grootste vakbondsclub" zei Groenevelt te moeten vaststellen dat de strijd om de 35-uri- ge werkweek dit jaar niet tot een goed eind is gebracht. „De tegenkrachten zijn te sterk gebleken". Hij schreef het verliezen van dat gevecht niet helemaal toe aan de werkgevers. „Dat verzet was er. Maar in het verleden hebben de vakbondsleden de werkgevers gedwongen om over bepaalde zaken te praten. Dat is deze keer helaas niet gebeurd". De invoering van de 35-urige werkweek heeft onder de leden veel minder sterk als eis geleefd dan de eis van twee jaar ge leden toen het ging om de handhaving van de automatische prijscompensatie. Men kan dat afdoen met de bewering dat het toen ging om het verdienen van geld en in de jongste on derhandelingen over het mogelijk afstaan van geld ten behoe ve van de werklozen. Maar daarmee zijn we er niet uit", aldus Groenevelt. „De hartverwarmende solidariteit van 1973 was er nu niet". Groenevelt vefonderstelde dat de geweldige stroom van negatieve publiciteit de leden aan het twijfelen heeft ge bracht. advertentie In Nederland epileptici UTRECHT (ANP) Naar schatting een op elke 150 Ne derlanders lijdt aan epilepsie, dat wil zeggen 90.000 in to taal. Maar ouders die voor het eerst worden geconfron teerd met de afschuwelijke belevenis van een „grote aan val" bij een tot dusver kern gezond kind stuiptrekken, blauw worden en dan „leven loos" slap hebben temid den van alle emoties niet veel houvast. Ze willen weten wat het is en wat het betekent. Maar als zij bijvoorbeeld naar de „Grote Jeugdencyclopedie" van 1976 grijpen, krijgen ze te lezen dat er „nog geen methoden bekend zijn om deze ziekte te bestrijden".- HAAG (ANP) Het is niet uitgesloten dat de politieke itingendiensten van gemeente- en rijkspolitie nog steeds vens verzamelen over ondertekenaars en kandidaten van lijsten voor ondernemingsraadverkiezingen. ister Wiegel heeft weliswaar gezegd dat de Binnenlandse gheidsdienst dergelijke activiteiten sinds 1970 niet meer tert, maar van de PID's kan hij dat niet weten omdat die r de ver an woordelijkheid van de burgemeesters en de mi- r van justitie vallen". Dat zei de leider van het Informa ntrum Ondernemingsraden (ICOR), dr. P. van Gorkum, ren in Den Haag in een toelichting op vragen van het •kamerlid Van der Spek over deze zaak aan minister Wie- erder vroeg het kamerlid aan de minister opheldering antecedentenonderzoek bij kandidaten en ondertekenaars vrije lijsten. De minister verklaarde toen dat die in de pe- 1965-1970 inderdaad hadden plaatsgevonden, maar daar- teren gestaakt. Van der Spek wil nu weten of hierover jds een instructie is uitgegaan naar de burgemeesters en ictscommandanten van de rijkspolitie. Het ICOR werd be- dit jaar geconfronteerd met de antecedentenonderzoeken het bemiddelde bij een geschil over een vrije lijst bij het •al Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam. 47%: ja tegen abortuswet DEN HAAG Zevenen veertig procent van 123 in een Nipo-onderzoek on dervraagde Nederlanders vindt dat de Tweede Ka mer het abortus-ontwerp Ginjaar/De Ruiter moet aannemen. Drieenveertig procent adviseert de ka mer dat niet te doen, tien procent heeft geen oor deel. Onderverdeeld naar kerk genootschap vindt 47 pro cent van de katholieke ondervraagden, veertig procent van de Neder lands hervormden en 39 procent van de gerefor meerden dat de kamer „ja" moet zeggen (percen tages „neen" zijn respec tievelijk 41,46 en 55). MURGEN HOORZITTING TWEEDE KAMER DEN HAAG De bijzondere tweede-kamer- commissie voor het wetsontwerp afbreking zwangerschap van de ministers Ginjaar en De Ruiter, die morgen een openbare hoorzit ting houdt over het wetsontwerp, is over stroomd met reacties. Zo'n vijftig organisa ties, instellingen en actiegroepen, variërend van „Wij Vrouwen Eisen" tot de vrouwenve reniging „Bidt en Werkt" in Bergschenhoek, hebben hun commentaar op papier gezet. Vrijwel al die commentaren zijn afwijzend, hetzij omdat principiële tegenstanders van abortus het veel te ver vinden gaan, hetzij omdat de voorstanders van liberalisering van de abortuswetgeving vinden dat het lang niet ver genoeg gaat. Talloze groepen voeren bezwaren aan tegen de in het wetsontwerp voorgestelde vijf dagen „wachttijden" tussen het bezoek aan de arts die de ingreep zal verrichten, en de ingreep zelf. Ook zijn er bezwaren tegen de dertien weken-grens die inhoudt, dat zwangerschap pen die langer dan dertien weken hebben ge duurd alleen maar in een ziekenhuis mogen worden afgebroken en niet in een abortuskli niek. De Maatschappij Geneeskunst vindt evenals velen met haar dat de wachttijd tekort doet aan de talrijke gevallen waarin de vrouw al uitvoerig met haar huisarts heeft gespro ken. Men meent dan ook, dat van de bedenk termijn van vijf dagen kan worden afgezien als een vrouw tevoren overleg heeft gepleegd met haar huisarts, en als die aan de arts in het ziekenhuis of de kliniek laat weten, dat er sprake is van een noodsituatie die de ingreep rechtvaardigt. Morgen wordt een wisselende bewolking verwacht met en kele buien. De middagtempe- raturen zullen ongeveer 15 graden bedragen. De koelere lucht wordt aangevoerd rond een depressie die zich van de Atlantische Oceaan naar Ier land heeft verplaatst. De war me lucht die zich enkele da gen boven West- en Midden- Europa ophield werd in ooste lijke richting verdreven. De begrenzing ervan liep van morgen over Denemarken en Midden-Duitsland naar de Al pen. Een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Mid den-Rusland via de Balkan naar de oostelijke Middelland se Zee uitstrekt, blijft in die streken voor droog en zonnig weer zorgen. Vooruitzichten voor zaterdag: Opklaringen, ook enkele buien. Middagtemperaturen ongeveer 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 7 gra den. Max. temp.: omstreeks 15 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Kopenhagen l.b HET kan natuurlijk hoffelijkheid zijn jegens de Twee de Kamer, dat het kabinet lopende het kamerdebat over de voortgang van Bestek '81 nog geen beslissing heeft willen bekendmaken over de maatregelen, die er per 1 juli genomen zullen worden ter verdere beteuge ling van 's lands economie. Het is theoretisch mogelijk, dat het kabinet formeel pas een beslissing wil nemen gehoord de meningen in de Tweede Kamer, zoals die de afgelopen drie weken in het langdurige kamerdebat bij herhaling zijn geventileerd. MAAR de werkelijkheid zal toch wel zijn. dat het ka binet en de regeringsgezinde fracties CDA en VVD met hun vrij ver uit elkaar liggende standpunten over wat op korte termijn het beste is voor de economie, elkaar tot ,nu toe niet hebben kunnen vinden. De aftopping van de inkomens boven 50.000 gulden in combinatie met de al eerder afgesproken korting van een half pro cent op de sociale uitkeringen, kan in VVD-ogen bij voorbeeld geen genade vinden. Daar waar de politieke stromingen, waarop het kabi net stoelt, niet op één lijn kunnen komen, is het aan dat kabinet om zelf de knopen door te hakken. Het ka binet dient daarbij vooral rekening te houden met de maatschappelijke aanvaardbaarheid van de uiteindelijke beslissing, niet alleen over de aftopping, maar ook over andere gevoelig liggende zaken als de keuze tussen ver der ombuigen en het (selectief) verhogen van de belas tingen. Het is zaak dat alle burgers matigen. Het is on miskenbaar, dat de CD A-fractie in de Tweede Kamer met de aangedragen oplossingen een stuk dichter bij de maatschappelijke aanvaarbaarheid staat dan de VVD. die uiteindelijk voor een lijn kiest waarbij sociale on rust het land op den duur nog verder in de penarie zou kunnen helpen. Het kabinet moet nu knopen doorhakken. Daarbij is grote spoed geboden, want de datum van 1 juli, waarop de wettelijke maatregelen al van kracht zouden moeten zijn, nadert mei rasse schreden. Lang talmen vergroot niet alleen het risico van politieke ongelukken in een onder pressie gezette Tweede Kamer, maar zou ook een behoorlijke en afgewogen beslissing van de volksverte genwoordiging over de kabinetsplannen in de weg staan. De molen bij Wijk bij Duurstede Het huwelijk heeft ons indertijd enkele karrevrachten snuisterijen opgeleverd, attente prullaria van familieleden en vrienden, die op deze wijze trachtten ons pril geluk te torpederen. Een groot deel van deze voorwerpen hebben we later weer kunnen uitzetten, want er wordt in onze kennissenkring gelukkig met hoge frequentie verloofd en getrouwd. Zodra er dan ook weer één de weg naar het stadhuis inslaat, behoeven we slecht naar het souterrain te gaan om daar van de overvolle rekken een met de mond ingekleurde asbak of een kristallen peper-en zoutstelletje te pakken. Daags na onze huwelijksdag hadden we de geschenken reeds gerubriceerd en aan alle voorwerpen hadden we daarna een label gehangen met daarop de naam van de gever. Op die manier is het uitgesloten, dat iemand abusievelijk op de hoogtijdag zijn eigen pindastel terug krijgt. Alleen de schilderijen en de hangplanten hielden we onder handbereik in de gangkast en op het achterbalkon. Als de schenkers daarvan bij ons langskomen, diept één van onze huisgenoten bliksemsnel het corresponderende cadeau op, dat daarna in de zitkamer een opvallende plaats te beurt valt. „Ach gunst", zeggen ze dan, volkomen slap van vertedering, „hebben jullie dat gekke plantje nog steeds, dat ik jullie op je trouwdag heb gegeven?". En dan wij met het gepatenteerde pokerface: „en we zijn er nog altijd wat blij mee, tantetje. Hoe vaak zeggen we niet tegen elkaar: „met de clivia van tante Nel waren we toen het meeste in ons sas". Zet je die stink-clivia nou niet neer, dan stokt de conversatie gegarandeerd na enkele minuten en staat tante Nel vroegtijdig op en verlaat ze lijkbleek ons huis. Zo nauw luisteren die dingen in het intermenselijk verkeer. Het feit, dat we alleen Schilderijen en planten bewaard hebben komt, omdat we nimmer een aannemelijke verklaring hebben kunnen bedenken voor hun premature verdwijning. Van een asbak kun je nog met groot lef zeggen, dat hij in eer en deugd tijdens de uitoefening van zijn functie te pletter is gevallen. En van een olie- en azijnstel is het ook zeer wel begrijpelijk, dat hij een koninklijke smakkerd van het buffet niet overleefd heeft. Maar met een schilderij ligt dat toch anders. „Ja tante. Uw stier van Potter heeft de geest gegeven". En dan zij met zo'n venijnig tuitmondje „Hoe kan dat dan gebeurd zijn, beste mensen? Hij was toch op het zwaarste linnen geschilderd". Nee, op zo'n moment dien je open kaart te spelen en haar te vertellen, dat het vod in de open haard gecremeerd is. Recht voor de raap, zonder omwegen. „U zult dat ongetwijfeld begrijpen tante Nel, want u bent ook een vrouw met verfijnde smaak". Gisteren meerde tante Cato nog "even bij ons af. Ze stond al in de gang, voordat we er erg in hadden en daarom ontbrak ons de tijd om haar „molen bij Wijk bij Duurstede" in prachtlijst boven het dressoir te hangen. Ze zag het meteen. „Wat is er met mijn schilderij gebeurd?", informeerde ze met een glimlach van geconcentreerde saccharine. Ik had inmiddels mijn vrouw naar de gangkast zien hollen en dat gaf me de moed om te zeggen: „Die hangt nu in de achterkamer tante Cato. Daar is de lichtval beter en komt het stukken beter tot zijn recht". Op dat moment zag ik door een kier in de schuifdeuren, hoe mijn vrouw de reproductie van Picasso van de muur tilde en er een ander schilderij voor in de plaats hing. „Je oom zaliger heeft het indertijd zelf geschilderd", hoorde ik tante Cato bassen, „ja. schilderen was zijn lust en zijn leven". „Ja oom Bertus had talent voor die dingen", zei ik, „die behoefde je echt niets uit te leggen over een goede penseelvoering. Die wist van de hoed en de rand". „En hij deed het altijd zo vlug", zei ze, „dat schilderij van jullie heeft ie in een dag gemaakt". „Nou, dat kun je dan ook verdomd goed zien", dacht ik. Maar mijn pruimenmondje telegrafeerde op dat moment iets anders. „In een dag, zegt u? Hoe is het mogelijk. Hélène, hoor je dat? Oom Bertus heeft dat schilderij in één dag geschilderd". Omdat ik aannam, dat mijn vrouw haar kleine wisseltruc inmiddels voltooid had, opende ik de schuifdeuren en ging ik tante Cato voor naar de achterkamer. Ik zag gelijk dat mijn vrouw het verkeerde schilderij had opgehangen. In plaats van de Molen bij Wijk bij Duurstede hing er nu de geslachte kip met garnituur van oom Sjaak en tante Mientje. Zwijgend bekeek tante Cato het werk. „Als je er lang naar kijkt, krijg je vanzelf weer honger", probeerde ik nog. Maar dat bleek geen gevleugelde opmerking te zijn. Vijf minuten later ging tante Cato weg. Bleek en verdrietig. We zullen haar oprecht missen in de toekomst.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13