Britse troonrede bevestigt harde koers van Thatcher Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Weinig hoop op raketwapenakkoord in Europa JlNDEREN HEBBEN T-E WEINIG LICHAAMSBEWEGING Let op kosten van korter werken Buitenland SIRE "HONDERD JAAR GELEDEN" EEN PRACHTIG BOEK VOOR DE JEUGD VOOR MAAR F. 19,50. fitf schtjjvw&flc'fairf 'föt vandervtm. LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 ME11979 PAGINA 7 Kindermishandeling.daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden.(X>k door u. Hoe.dat staat ie lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling. Koningsplein 27 in Den Haag. telefoon: 070-621923. Publicatie aangeboden door dit blad m samenwerking met de Stichting Ideele Reclame (Van onze correspondent Roger Simons) INDEN De regering-That- pr is vast van plan Groot- ittannië een andere koers te len volgen. De socialistische litiek van gelijke economie plaats maken voor een re- 1e waarin de privé sector vleugels weer mag uit- |an, en meer welvaart ge leerd wordt. rste zittingsperiode van het nieuwe Brit- iagerhuis, die 17 maanden zal duren, is het Hogerhuis plechtig geopend koningin Elizabeth, met het uitspreken [de troonrede, waarin de conservatieve re- ig onder de leiding van premier Margaret her haar programma onthulde. De ïn- van de troonrede stemde in grote trek- overeen met het verkiezingsmanifest lan de conservatieven voor een deel hun Imentaire overwinning van 3 mei danken, 'erkiezingsbelofte, dat de conservatieven istenbelasting en de openbare uitgaven jen verlagen, zou aan de basis liggen van 'rste begroting van Thatcher, die op 12 ingediend wordt. Men verwacht vrij alge- i, dat de regering tegelijk de BTW aan- rfijk zal verhogen om de staatsinkomsten leil te houden. I de belofte, dat Groot-Brittannië's almach- vakbonden wettelijk gekortwiekt zouden pen, werd niet in de vergeethoek geduwd. regering-Thatcher zal indat verband con- prsiële wetsontwerpen indienen, na overleg minister van arbeid James Prior met de bonden. Sommige vakbondsleiders voor den al, dat het voor de Britten een lange zomer zal worden met veel sociale on- S zo Premier Thatcher is van plan geleidelijk nog talrijke andere geruchtmakende maatregelen te nemen, die zij de kiezers beloofd heeft. Sommige genationaliseerde firma's zullen ver kocht worden aan particuliere ondernemingen. De Nationale Ondernemings Raad, die onder labour royale subsidies schonk aan firma's die bankroet dreigden te gaan, zal onder de con servatieven niet veel meer kunnen uitvoeren. Een van de eerste conservatieve wetsontwer pen betreft de verkoop van gemeentelijke wo ningen aan de huurders. Een ander wetsont werp zal tot doel hebben de gemeentebesturen opnieuw vrij te laten in de keuze van het on derwijssysteem in hun middelbare scholen. Premier Thatcher wil de Britten ook méér respect bijbrengen voor de wet. Ze zal ervoor zorgen dat de jeugdige delinquenten voortaan strenger gestraft worden. In de troonrede werd geen debat aangekondigd met een niet partijge bonden stemming over mogelijke herinvoering van de doodstraf. Poli tieke waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat premier Thatcher ook dat punt niet uit het oog zal verlie zen. In de nieuwe parlementaire zit tijd zullen wijzigingen toegebracht worden aan de wetgeving inzake Britse nationaliteit, wat een vermin derde immigratie tot gevolg zal heb ben. Premier Margaret Thatcher houdt van orde en netheid. Hier veegt ze, vlak voordat koningin Elizabeth haar troonre de zal uitspreken, nog een stofje weg van het kostuum van Norman St John Stevas, haar minister van kunst. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! >ForP'EER m 1 v als n|euw kwartaalabonnee van de >nwer'^5e Courant 2-1 islam lnPres Tel. ponplaats E diur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: ,7L,. '°/C;s t mi<) LONDEN De hoop van West-Duitsland en andere Eu ropese NAVO-landen, zoals Nederland, dat er een formu le kan worden gevonden ter beperking van de Russische middellange-afstandsra ketten die op Europa staan gericht is „niet realistisch". Dit is voor Europa een van de voornaamste conclusies die het onafhankelijke Internatio nale Instituut voor Strategi sche Studies trekt in zijn vandaag verschenen jaarrap port. Een ander probleem dat de Europese veiligheid in üe toekomst zal kunnen gaan be dreigen is onzekerheid in Oost-Europa, waar ofschoon het gebied nog steeds stevig in de Russiche invloedsfeer is, mogelijke crisis tengevol ge van opvolging of wijziging in de top van regeringen als mede een economische crisis zeer ernstige politieke en ge volgen voor de veiligheid zouden kunnen hebben. De betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie zullen in de komende jaren - met of zonder een tweede Salt-akkoord ter we derzijdse beperkingen van hun strategische bewapening - moeilijk blijven. Maar zo'n akkoord, ofschoon niet ideaal, tussen Carter en Brezjnjev is beter dan geen akkoord, zo schrijft het Instistuut in zijn rapport dat werd opgesteld voordat Washington en Mos kou onlangs principe-overeen stemming over een nieuw ak koord bereikten. De discussie over Salt in de VS draait in feite om de fundamentele vraag of de Sovjet-Unie te vertrouwen is. Onzekerheid in de Sowjet-Unie wordt veroor zaakt door, problemen rond de opvolging van Brezjnjev, maar ook in Washington heerst onzekerheid door de kwestie van het „leiderschap". Daarbij komen nog talrijke regionale conflicten en in een schijnbaar steeds sneller tem po nieuwe strategische ont wikkelingen. Alles samen ge nomen betekent dit volgens het instituut dat de verhou dingen tussen de grote mo gendheden in de komende ja ren een moeilijke periode zul len doormaken. De twijfel in het Westen over de mogelijk heden voor ontspanning met de Sovjet-Unie is alleen maar verg.-oot door de militaire in- sparuursen en activiteiten van Moskou in de Derde Wereld. Gebeurtenissen als de revolu tie in Iran staan niet op zich zelf en meer van soortgelijke verstoringen die zich in de komende jaren waarschijnlijk zullen voordoen in de derde wereld zullen de stroom van grondstoffen die van vitaal belang is voor het westen in gevaar kunnen brengen. Het westen zal volgens het insti tuut nauwer moeten gaan sa menwerken om de politieke en economische betrekkingen met de landen van de Derde Wereld te herzien en de stabi liteit in de Derde Wereld te bevorderen Het instituut juicht toe, dat China de binnenlandse mach tsconflicten heeft overwonnen en uit zijn zelf-isolatie is ge komen, maar waarschuwt het Westen ervoor te pogen de ri valiteit tussen de Sovjet-Unie en China uit te buiten. Het is in het belang van het Westen de Sovjet-Unie en China te integreren in een internatio naal systeem dat gericht is op stabiliteit en waarin beide landen tot dusverre in ver schillende mate niet hebben gefungeerd. '"Jï ARBOR <UPI) - Veel kinderen isette potentiële slachtoffers van een 3.-. Banval omdat zij teveel slechte 1-I2jing krijgen en teveel naar de te- kijken. In plaats daarvan zou- s»ze lichaamsbeweging moeten heb- ex* zo vindt een professor aan de iot ersiteit van Michigan, Thomas B. osaam. bestudering van schoolkinderen lichigan sinds 1975 heeft uitgewe zen dat mogelijke moeilijkheden met het hart voornamelijk samenhangen met volwassenen die een zittend le ven leiden of zwaarlijvig zijn. Van de 400 kinderen die bij het on derzoek betrokken werden, toonde on geveer de helft minstens één indicatie voor een hartziekte, zoals een abnor maal hoog cholesterolgehalte, hoge bloeddruk, overgewicht of gevallen van hart- en vaatziekten in de fami lie. Volgens de professor volgt daar niet automatisch uit dat er in de na bije toekomst ook een hartaanval komt, maar de kinderen zijn al bezig gewoonten te vormen die uiteindelijk zouden kunnen leiden tot een hart aanval. „Kinderen worden van en naar school gehaald en gebracht en zelfs naar sportevenementen. Buiten het schooljaar laat men ze in de auto of bus meerijden. Urenlang zitten ze t.v. te kijken en zij eten erg veel hoog-calorische maar slechte voe ding," aldus Gilliam. „Het gevolg is dat kinderen een steeds hoger cholesterolgehalte en een hoge bloeddruk krijgen, dat zij dik worden en andere eigenschappen aan nemen die bij volwassenen positief samenhangen met hartziekten." Politieauto's in Rome in brand ROME (Reuter) Tien gewa pende jongelui hebben giste- ren de parkeerplaats van een Romeins politiebureau over vallen. Nadat zij de twee be wakers hadden overmeesterd, overgoten zij verscheidene voertuigen met benzine en j staken deze in brand. De j brand kon na korte tijd wor den bedwongen. Telefonisch werd later meege- j deeld dat de aanslag het i werk was van een „commu- nistisch territoriaal comman- do". Persoonlijke ongelukken j deden zich niet voor. ROY JENKINS WAARSCHUWT: (Van onze speciale verslaggever in München Jo Smits) AfÜNCHEN - Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap, heeft de vakbondsmensen die zo sterk gepor teerd zijn voor arbeidstijdverkorting, waarschuwend toe gesproken: let op de kostenkant! „We moeten zorgvuldig nagaan wat korter werken kost, en dit projecteren op wat het kost als we de werktijd niet verkorten. En dan moet worden vastgesteld, wie moet betalen. Moeilijke beslissingen zijn daarbij onvermijdbaar. Totnutoe lijkt het erop, dat als we werkgelegenheid willen scheppen door beperking van de werktijd, we productiviteitsver- lies zullen lijden en ook met een bescheidener groei van het reële inkomen rekening moeten houden." Jenkins hield zijn toespraak gistermiddag voor het con gres van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW), wiens groeiende invloed en zelfvertrouwen hij toe juichte. Hij benadrukte, dat de gevolgen van arbeidstijd verkorting nog onmeetbaar, maar in elk geval ernstig voor de economie zullen zijn. Hij pleitte voor een althans globale regeling op Europees niveau om te voorkomen, dat er een reeks ongecoördineerde maatregelen tot stand Voor een effectieve gemeenschappelijke bestrijding van de werkloosheid zag hij, naast eventuele arbeidstijdver korting, een monetair beleid ter beperking van de infla tie, grotere groei van de economie en versnelling van het proces van industriële herstructurering. Op korte termijn moet de noodlijdende industrie weer op de been worden geholpen, maar op langere termijn is herstructurering no dig om nieuwearbeidsplaatsen te scheppen. Die nieuwe arbeidsplaatsen moet men volgens Jenkins trouwens niet alleen in de industrie zoeken. „We moeten leren inzien, dat het werk in de dienstensector particulier of bij de overheid economisch net zo lonend en waardevol is als werk in de industrie." Er zijn ingrijpende maatregelen nodig, zo zei Jenkins, want om de werkloosheid wezenlijk te laten dalen heb ben we een economische groei nodig van 4 en een half 5 procent per jaar. En geen enkele econoom durft een sterkere groei dan gemiddeld 3.5 a 4 procent te voorspel len. De groei kan gestimuleerd worden door de veel te lage investeringen te bevorderen. Intussen is het E W-Congres begonnen met het vaststel len van zijn actieprogram voor de komende drie jaren. FNV-voorzitter Wim Kok bond de congressisten in een toespraak op het hart, geen vrijblijvende besluiten te ne men, die slechts gelden voor het werk op Europees ni veau: de hoofdlijnen van het actieprogram moeten door werken in het nationale vakbondswerk. Aangenomen mag worden, dat Kok daarop wel zal toezien; hij is immers voorbestemd om op dc laatste congresdag te worden be noemd tot EW-voorzitter. „We zullen de werkgevers voortdurend moeten bestoken met eisen, om werk te scheppen, werk te behouden, het werk beter te verdelen, de kwaliteit van het werk te ver beteren", aldus Kok. „De regeringen van de landen in Europa zullen een grotere invloed moeten krijgen op aard, plaats en omvang van de investeringen, en op de samenstelling van de produktie." In dit verband zei hij ook dat de technologische ontwikkeling onder een grotere maatschappelijke controle moet worden gebracht. Kok zei voorts arbeidstijdverkorting noodzakelijk te vin den omdat de werkloosheid nu en in de nabije toekomst onvoldoende bestreden kan worden door het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. „We moeten echter de Euro pese werknemers geen gouden bergen beloven. Niet alles kan tegelijk worden gerealiseerd: korter werken, hogere lonen, betere sociale en collectieve voorzieningen. We zul len moeten kiezen en dat kan pijnlijke consequenties hebben." Kok zei verder dat buitenlandse werknemers geen twee derangs burgers van het ontvangende land mogen wor den, zij moeten dezelfde rechten krijgen als de autochto ne werknemers, ook kiesrecht. Hij eiste van het congres een duidelijke uitspraak hierover. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei in een toe spraak. dat wie wil werken aan een nieuw, verenigd Eu ropa, zich zal moeten richten op de jonge mensen. „Maar laten we eerlijk zijn, we hebben de jongeren nauwelijks iets te bieden. Op de organisaties van het EW rust de zware verantwoordelijkheid te helpen voor de jongeren arbeidsplaatsen te scheppen." Vandaar, zo betoogde hij verder, dat het CNV voor arbeidstijdverkorting is, maar dan bij voorkeur via vervroegd uittreden, want daardoor komen controleerbaar arbeidsplaatsen vrij, die moeten worden opgevuld door jonge mensen. ADVERTENTIES In speciale Boek van de Maand oplage t/m 2 juni: Een jeugdboek voor kinderen van 10-16 jaar. 100 jaar geleden heet het en het speelt rond 1860. De hoofdpersoon is Claartje Haas. Een meisje dat van een klein dorpje in Friesland via een aantal omzwervingen in de grote stad Amsterdam terechtkomt. Jeugdboèken romantiseren vaak historische feiten en vergeten veelal" de vervelende kanten van het leven in die tijd. In dit boek maakt de jonge lezer kennis met de werkelijk heid van toen. Het doen en laten van gewone mensen. (En dat „gewone" betekende honderd W J jaar geleden meestal; J? gewoon arm). 100 Jaar geleden is ge schreven door het j schrijverscollectief: Hans Dorrestein, Karei Eykman, Ries Moonen, Fetze Pijlman, Arie Rampen, Jan Riem en Willem Wilmink. Het bevat vijftig schit terendetekeningen in kleur van Fiel van der Veen en veertig ioojaargeCedetv I Iê*M 1 I historische foto's en documenten. Kortom, 100 jaar geleden is een «BOGKl leerzaam en tegelijkertijd een lekker spannend lees-en kijkboek. Deze aanbieding is geldig u m 2|uni. Na J |uni 24..V) Cihter znlai

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7