Minister Pais betrekt Leidse schooljeugd bij bouwstart IWitte Singel/ Doelenproject Burgerraads lieden pleiten voor meer openbaarheid Taxi-cha uffeurs bezetten pand Leiden wil werklozen in gemeentedienst nemen «5B2. LEIDSE COURANT LEIDEN Met het ophijsen van een met zeven perspex zogeheten 'tafelen' gevulde container heeft minister A. Pais van Onder wijs en Wetenschappen vanmiddag het offi ciële startsein gegeven voor de bouw van het Witte Singel - Doelencomplex. De 'tafe len' werden uitgereikt aan de deputaties van de zeven middelbare scholen van Leiden. Deze deputaties, gevormd door leerlingen van de tweede klassen, zullen elk zorgen voor de invulling van de perspex platen die straks na oplevering van het nieuwste, impo- isi santé universiteitscompiex een plaatsje zul len krijgen in de zeven ontvangstruimten van de universitaire gebouwen. Met het be trekken van de Leidse scholieren bij de bouwstart wil minister Pais nadrukkelijk de relatie jeugd-universiteit accentueren. Waar schijnlijk zal immers een deel van deze scho lieren straks bij aanvang van het universi taire jaar '85-'86 voor de eerste maal in het dan opgeleverde complex universitair onder wijs genieten. Voorafgaande aan de officiële openingshande ling door de onderwijsminister die de afgelo pen weken al frequent als beeld bepaler van Het bouwterrein aan de Witte Singel het Leidse nieuws acteerde (AZL-nieuwbouw) kregen de scholieren in het Academiegebouw informatie over de universiteit en het thans begonnen bouwproject. Het is de bedoeling dat de kinderen een opstel over de gebeurte nissen van deze middag vervaardigen. Een deskundige jury zal uit elk opstel een zin ha len. die met naamsvermelding op de perspex plaat wordt aangebracht. De zinnen op de plaat worden voorafgegaan door een tekst van de minister en een zin van de voorzitter van het college van bestuur van de universi teit K.J. Cath. Het ontwerp van de nieuwbouw is vervaar digd door de architecten Bart van Kasteel (onder meer verantwoordelijk voor de restau ratie van het Scheveningse Kurhaus) en Joop van Stigt (Almere). De bouwkosten bedragen 75 miljoen gulden. Centraal in het langgerek te complex komt de Universiteitsbibliotheek met haar 3.3 miljoen boeken te liggen met links en rechts gebouwen uitgevoerd in rood bruine Hollandse baksteen. Hierin worden ge vestigd Westerse Talen, de Centrale Subfacul teit. de vakgroepen Talen en Culturen van het Nabije Oosten, het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten, het Nederlands Lexi cologisch Instituut, de Centrale Interfaculteit en de Faculteit der Godgeleerdheid. In totaal zullen zo n drieduizend studenten het complex kunnen bezoeken. ZUINIG Het Witte Singel, Doelencomplex is niet ontko men aan de rem, die de overheid op al haar uitgaven heeft gezet. Volgens de architecten is Bestek '81 bijvoorbeeld nadrukkelijk tot uiting gekomen in de klimaatbeheersing bin nen de gebouwen. Zo zal er slechts aircondi tioning worden toegepast waar dat strikt noodzakelijk is. Voor het boekenbestand zal dat derhalve gebeuren. Hier zal zowel de temperatuur als de vochtigheidsgraad nauw gezet worden beheerst. Voor mensen gelden kennelijk andere maatstaven, want in de ruimten waar geen boeken liggen opgetast, wordt de lucht op een traditionele wijze ver verst. De bouw van het complex is gegund aan de Duitse aannemingsmaatschappij Strabag Bau AG. Verondersteld wordt, dat deze buiten landse aannemer vooral veel Nederlandse on deraannemers zal aantrekken. Projectleider ir. G.J. Poels voor de Rijksgebouwendienst in de directie Zuid-Holland en Zeeland meent dat de onvermijdelijke overlast tegengevolge de bouwactiviteiten tot een minimum zal wor den beperkt. De Rijn- en Schiekade blijft van het bouwverkeer gevrijwaard. Het verkeer gaat van het Noordeinde over het werkterrein op de Gedempte Trekvliet naar de Groenho- venstraat. die speciaal voor het bouwverkeer is geasfalteerd. Het aantal parkeerplaatsen in de buurt zal niet verminderen. De aannemer is contractueel verplicht gesteld voor vervan gende, verharde parkeerplaatsen te zorgen. Het graven van de 19.500 vierkante meter grote bouwput gaat ongeveer een half jaar duren. De' damwand yan de put zal worden 'ingetrild'. De palen waarop de gebouwen straks steunen worden gegoten. Deskundigen verwachten niet. dat de aangrenzende wonin gen door de bouw zullen beschadigen, maar voor alle zekerheid heeft men zich toch wel stevig verzekerd en alle naburige bebouwing op foto vastgelegd. Vrijwilligers "S >p zoek naar akantie- iangers EIDEN De Vrijwilligers- watrale is op zoek naar per- wtn die in de vakantietijd of meer dagen willen «werken aan een of ander nkantieproject, zowel voor Gtinderen. jongeren, ouderen, feestelijk of lichamelijk ge- hndieapten. Als vrijwilliger kunnen zich dames en heren aanmelden van achttien jaar en ouder. Ook voor personen van zes tien jaar is hier of daar nog wel wat aan te pakken. Van Je meeste vrijwilligers wordt len inzet van minimaal een veek verwacht. Ervaring is neestal niet noodzakelijk. Be- Jou» langrijker is de belangstelling J 'oor het werk. Vooral voor Gol uitstapjes met gehandicapten iiod s in Leiden behoefte aan in< rijwilligers. Informatie over iet vrijwilligerswerk is te 'jgen bij de Vrijwilligers- itrale, Langegracht 246a, eL 149064. toorts worden er vrijwilligers Kocht voor de oppascentrale m behoeve van geestelijk en lichamelijk gehandicapten, ze centrale wil ouders van «en gehandicapt kind in staat tellen een avondje, of wee eindje uit te gaan met of rtda wider de overige kinderen, 'oor deze ouders is het vaak net mogelijk een beroep te oen op een babysitcentrale. Ie oppascentrale werkt met aste vrijwilligers. Elke vrij- Uiger krijgt een aantal vas- gezinnen toegewezen waar ij/zij van tijd tot tijd gaat 2™j ippassen, zodat er contact NO! ussen het kind en de oppas 5 ntstaat. Een vrijwilliger kan ft dan ook niet zomaar laten fweten. Nieuwe vrijwilligers unnen zich melden bij Ursu- Dierks, Vri j williger seen tra- iina Langegracht 246a, tel. 19064. Pd njl 1» «t économisch wel en wee Je tan de Herengracht 50 is in biiet v.m. bedrijfspand van jge 'room en Dreesmann (maga- sbi Pen) het bureau voor ;to| ïchtshulp gevestigd. [98 ian de Catharijnestraat 5 is et betonafwerkingsbedrijf anC. la Lau opgeheven. h(tan de Utrechtse Veer 8 is ïda^t charterbedrijf „Leonar- a", verhuur van zeilklippe- fork met schipper, gevestigd, (velban de Beestenmarkt 2 is ,,'t nc "alkje", amb. handel met vas- 14 standplaats in snacks ge- itfi ptigd. ajij Aan het Flanorpad 5 is de jek hinkel in levensmiddelen en 33t "on-food artikelen van G. [ijk Straathof, opgeheven, aai ^n de Langebrug 71 is café- affr tar „In den Bierbengel" na grondige verbouwing |®er geopend. Aan de Parkstraat 2 is de nkel in groente en fruit van Zuurbier opeeheven Wellicht geïnspireerd door kraak- en studentenacties hingen gisteren ook taxi chauffeurs een spandoek uit het raam. LEIDEN Voor de chauf feurs van het Leidse taxi-be drijf Kerkhof B.V. was het gistermiddag rond een uur of vijf nog lang geen uitge maakte zaak dat de onderne ming het pand aan de Narm- straat la moet verlaten. Hoewel anderen, waaronder de president van de Haagse rechtbank, mr. A. J. Lyckla- ma, apotheker Go van de Steenstraat en de deurwaar der, zich hebben uitgesproken voor uitruiming van het pand, hielden de mannen van Kerk hof voet bij stuk. Zij bleven zitten in het pand en vertoon den geen tekenen om op te stappen. Apotheker Go heeft het pand nodig voor de uit- breiding van zijn zaak (zie krant van gisteren). Er zijn in de loop der tijd verschillende gerechtelijke stappen onder nomen om de Kerkhof B.V en een particulier inwonende vrouw uit het huis te krijgen. De jonge vrouw gaf gisteren wel gehoor aan de sommatie van het gerecht, maar de B.V wilde een symbolische daad stellen en de uitspraak van de rechter in twijfel trekken. Dus hield men het pand be zet. De sterke arm heeft tot dusverre nog niet in willen grijpen. De chauffeurs blijven in het bezette pand. Men lest zijn dorst bij dit warme weer met glaasjes water. De kraan is nog niet afgesloten. LEIDEN Het instituut bur gerraadslieden van de ge- meente Leiden is slecht te spreken over de gebrekkige j wijze waarop een „signale ring" van het instituut wordt behandeld. Het gaat hier om de vraag van de burgerraad slieden op korte termijn dos- j siers van de gemeente open baar te maken. De burgerraadslieden hebben reeds in mei vorig jaar aan gedrongen op een regeling met betrekking tot een be perkte vorm van passieve openbaarheid voor degenen, die overwegen een bezwaar schrift in te dienen tegen een beslissing in het kader van de Algemene Bijstandswet en de Wet Werkloosheidsvoorziening. Tot nu toe is de situatie zo dat degene die een bezwaar schrift wil indienen geen in zicht of inzage heeft in het materiaal dat de sociale dienst over hem ter beschik king heeft. „Wij zijn van mening, dat de cliënt in het administratieve proces van een bezwaarschrif tenprocedure over gelijke wa pens moet kunnen beschikken als de overheid, al zou het al leen maar zijn om zich effi- j ciënt te kunnen verdedigen", j aldus het instituut burger- raadslieden in zijn brief aan de gemeenteraad. In eerste instantie werd het verzoek van de burgerraad slieden om de dossiers open baar te maken, door de direc teur van de Sociale Dienst af gewimpeld met het argument dat een en ander „met de huidige dossiervorming" niet mogelijk was. Het instituut heeft zich tegen dit argument te weer gesteld met de op merking dat de wijze van dossiervorming nooit een ar gument kan zijn om de bur ger het principiële recht van openbaarheid te onthouden. Ook tot het verschaffen van een eerder toegezegd „kort uittreksel" uit de dossiers wil de de directeur niet overgaan omdat „De belangrijkste in formatie wellicht niet meer in rapporten wordt geschreven en voorts (omdat) de mede werkers van de dienst vaker onder druk gezet zouden kun nen worden door de cliënten Vervolgens heeft het instituut zich gericht tot b en w met het verzoek het inzagerecht op korte termijn te realiseren. Weliswaar bleken er bij het gemeentebestuur geen princi piële bezwaren tegen het op enbaarmaken van de dossiers te bestaan, maar tot op heden is er niets van de grond geko men waaraan de indieners van bezwaarschriften enig houvast hebben. Ook van een experiment, in afwachting van een rijksregeling op dit gebied, is het niet gekomen. Ondanks zijn teleurstelling over deze gang van zaken, snijdt het instituut evenwel nog een met de toekomstige wet inzake openbaarheid van bestuur verband houdend punt aan. Gezien de geringe belangstelling die het instituut burgerraadslieden heeft ont moet over zijn voorstel alvast over te gaan tot het nemen van een proef, vreest het thans dat het gemeentelijk apparaat niet berekend zal zijn op het in uitvoering bren gen van de wet die binnen kort zal worden aangenomen. Het instituut dringt er bij het gemeentebestuur dan ook op aan tijdig maatregelen te ne men, die het gemeentelijk ap paraat voldoende kunnen voorbereiden op de naderende openbaarheid van bestuur. W oonschepen van buiten niet welkom LEIDEN Het beleid van het Leids college van b en w ten aanzien van woonschepen is er op gericht het legale woonschepenbestand te „be waken". Er wordt door het college geen actief uitster- vingsbeleid gevoerd. Schepen van elders zullen evenwel worden verwijderd. Dit stelt het Leids college in antwoord op vragen van het PSP-raadslid J. van der Put ten. Binnenkort kan de ge meenteraad een beleidsplan ten aanzien van de ligplaatsen in Leiden verwachten. In totaal hebben 211 woon schepen een legale ligplaats in de gemeente. Ligplaatsver- gunningen worden slechts verstrekt aan adspirant-woon- schipbewoners, die als wo ningzoekende zijn ingeschre ven bij het bureau Huisves ting. Bovendien wordt aan het verlenen van een vergun ning de voorwaarde verbon den dat het te betrekken woonschip reeds legaal in Leiden een ligplaats heeft. C ursis tenexposilie Cursisten van het Leids schilder- en tekengenootschap „Ars Aemula Naturae" exposeren vanaf donderdag 17 mei hun werk in het Ars-gebouw aan de Pieterskerk- gracht 9. Wegens het grote aantal cursisten is de exposi tie in tweeën gesplitst. De eerste tentoonstelling is van donderdag 17 tot en met woensdag 23 mei. De tweede expositie wordt vrijdag 1 juni geopend. Zij duurt tot en met donderdag 7 juni. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van half acht tot half tien en zater dag, zondag en Tweede Pinksterdag van twaalf tot vier uur. Eerste Pinksterdag is de tentoonstelling gesloten. Beautv ?ho» De club Pour Vous Madame houdt maandag 21 mei in samenwerking met Parfumerie Tom Westen in de Leidse Schouwburg een beauty show. Schoonheidshuis Helena Rubenstein toont zijn artikelen. Het Franse modehuis Nina Ricci is vertegenwoordigd met vier mannequins. De presentatie van de show, die om acht uur begint, is in handen van de zangeres Conny van den Bos, die tevens een Tour de Chant geeft met haar uit drie Dersonen be staande-combo. Tot slot is er een Parfumerie-bingo. Kaz Lux band In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breetraat treedt vrijdagavond 18 mei de Kaz Lux band op. Kaz Lux is een redelijk bekende Nederlandse musicus die al me nigmaal de hitlijsten heeft gehaald. In zijn band treden twee Leidenaars op: Bas Krumpelman, gitaar en Charles Schouten, drums. Het concert begint omstreeks half tien. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Rommelmarkt Heren?ingelkerk In het kader van de actie „Behoud Herensingelkerk" wordt zaterdag 19 mei een grote rommelmarkt gehouden op het kerkplein en in de zalen van de pastorie. Tegen redelijke prijzen zijn allerhande spullen te koop op de markt. Onder meer boeken voor groot en klem, sieraden en snuisterijen, kantoorbehoeften en papierwaren, vazen, schalen, speelgoed, kleding en televisies enzovoort. De markt is open van tien tot drie uur. Hoogoven? aan hui.- Onder het motto „Hoogovens aan Huis" heeft het staalbe drijf in IJmuiden een mobiele tentoonstelling ingericht met de bedoeling het publiek te laten kennismaken met het bedrijf. De expositiebus staat van donderdag 17 mei tot en met zaterdag 19 mei in Leiden. Op donderdag in winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk en op vrijdag en zaterdag in het winkelcentrum aan het Vijf- Meiplein in Leiden Zuid-West Op donderdag en vrijdag is het Open Huis van 10.00 tot 21.00 uur geopend op za terdag van 10.00 tot 17 00 uur. In de tentoonstellingsbus kunnen de bezoekers zich een beeld vormen van het in gewikkelde proces van de staalproduktie. De bus is bo vendien uitgerust met een zogenaamde beroep-o-theek waar iedereen die daarvoor belangstelling heeft door per soneelsfunctionarissen van het bedrijf uitvoerig en vrij blijvend kan worden geïnformeerd over de vele verschil lende banen en opleidingen die het bedrijf te bieden heeft. De inhoud van de bus is interessant voor jong en oud. Iedere bezoeker ontvangt een aardige attentie. Diploma LOI De Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) reikten gistera vond het 500ste diploma Fysiotherapie-assistent(e) uit. Dat geschiedde op feestelijke wijze in het gebouw van de LOI aan de Leidsedreef in Leiderdorp. Dr. H.W. van Lingen, voorzitter van de examencommissie Fysiothera peut—assistent(e) reikte het jubileum-diploma uit. De op leiding, die onder auspiciën staat van het Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie ging in 1974 van start. Dit jaar zijn er bijna 100 geslaagden. Zij hebben een theoretische en praktische studie van 18 maanden lang achter de rug. The Front In het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt donderdag 17 mei de Amerikaanse film The front vertoond. In de hoofdrollen spelen Woody Allen en Zero Mostel. De film speelt zich af in het begin van de jaren vijftig toen door de overheid ac tie werd gevoerd om communistische Amerikanen van werk uit te sluiten. De voorstelling begint om negen uur; toegangsprijs vier gulden. LEIDEN De gemeente Lei den stelt momenteel een on derzoek in naar de mogelijk heden om langdurig werklo zen op vrijwillige basis in het gemeentelijk apparaat op te nemen. Een kleine groep ambtenaren onderzoekt in hoeverre bij dergelijke vrij willige indiensttreding er eventuele schadelijke gevol gen voor de gemeente zijn, zoals bijvoorbeeld wettelijke aansprakelijkheid. Voor 1 september zal hierover aan het college worden gerappor teerd. Een en ander delen b en w mee in antwoord op vragen van de D'66-raadsleden B. Oosterman en J. Hoekema. In principe wil het Leids ge meentebestuur gaarne ge meentelijke taken door lang durig werklozen pro deo laten verrichten. Het is evenwel nog niet duidelijk of hier wel wettelijke mogelijkheden voor zijn. Er zal in dit verband na der overleg worden gepleegd met de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau en de directeur van de Gemeen telijke Sociale Dienst. Tot nog toe hebben er vier personen die een uitkering ge noten in het gemeentelijk ap paraat gefunctioneerd. In alle vier de gevallen lag de na druk evenwel op het verkrij gen van ervaring, waardoor een betere uitgangspositie ont stond op de arbeidsmarkt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3