Diocesane Pastorale Raad Rotterdam besprak Landelijk Pastoraal Overleg Gehandicapte zusters in vernieuwd klooster Wie op vakantie gaat, moet reisverzekering afsluiten Borstprotesen in ziekenfonds! REISTIPS VAN BUITENLANDSE ZAKEN 1 ONDERHOUDENDE MUZIEK HOFWIJCK NEDERLANDS ECONOMISCH INSTITUUT Werkgelegenheidsplan nodig voor woonwagenbewoners Branssum centrum voor NAVO- radar waarschuwingssysteem Ongeluk met kernafval Vreedzame botsing Israël- Egypte kerk wereld Korte metten BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 MEM 979 PAGI (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is van zeer groot belang dat men een reis- en bagagever zekering afsluit als men van plan is een reis naar het buitenland te maken. Dat geldt óók voor mensen die op grond van hun ziekenfondsverzekering in een ander land recht op medische hulp kunnen doen gelden, aangezien de medische ver strekkingen elders als regel niet dezelf de omvang zullen hebben als in Neder land; in een aantal gevallen zal een deel van deze kosten voor eigen rekening blijven. Bovendien geven de reis(ongevallen) ver zekeringen in geval van overlijden dek king tegen de kosten van overbrenging van het stoffelijk overschot naar Neder land. In Spanje bijvoorbeeld liggen deze kosten als regel rond de 7000 gulden. De Nederlandse vertegenwoordigingen in het buitenland kunnen géén voorschotten verstrekken voor betaling van dokters- en of ziekenhuiskosten of het vervoer van een stoffelijk overschot naar Neder land. Dit deelde een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken m den Haag gisteren mee met het oog op de komende vakantiereizen. Zoals gebruike lijk geeft het departement een aantal wenken ten behoeve van hen die met va kantie naar het buitenland gaan. Dringend wordt geadviseerd om-vóór het vertrek aan enkele familieleden of ken nissen een opgave met een aantal gege vens te verstrekken, o.a. de reisroute, naam en telefoonnummer van hotel of camping, het nummer van de eigen bank- of girorekening en de naam van het ziekenfonds of de verzekeringsmaat schappij waarbij men voor bestrijding van de ziektekosten is aangesloten. Voor het geval men onder medische behande ling is doet men er goed aan de huisarts te vragen of het gewenst is om een ver klaring in het Duits. Frans of Engels mee te nemen indien men in het buiten land onverhoopt medische hulp moet in roepen. Aanbevolen wordt het grootste deel van het vakantiegeld mee te nemen in de vorm van girobetaalkaarten of reischequ- es. Geadviseerd wordt een familielid machtiging tot opname van gelden te verlenen. Het ministerie van Buitenland se Zaken kan daarbij in uitzonderingsge vallen bemiddelen op een wijze die beta ling binnen 24 uur mogelijk maakt, als een en ander althans niet in het week einde gebeurt wanneer banken en giro dienst gesloten zijn. Andere adviezen: Ga uitgerust op reis. vooral als men per auto gaat. Vorige zo mer zijn weer Nederlanders bij gelukken in het buitenland omgekcr of zwaar gewond geraakt. Ook bij reizen-naar België en Lu burg moet men, ondanks het ontbr van grenscontrole, over een paspoo een toeristenkaart beschikken. Vo< reizen wordt een geldig paspoort volen, ook daar waar men met ee lopen paspoort zou kunnen volstaaj was het alleen maar omdat in den het verzilveren van bank cheques alleen maar kan geschiedekterc vertoon van een geldig paspoort. lo. Jivelc De nieuwgeschilderde beeld schilderingen op de voorgevel van het na de restauratie pas weer kort geopende Hofwijck lachten gisteren de bezoekers van het concert, in de lage avondzon toe. De zonnige zo- mersfeer wérd binnenshuis al even vrolijk voortgezet met onbekommerde muziekjes die in het Frankrijk van de 18e eeuw ontstonden voor fluit, clavecimbel en viola da gam ba. Behalve de gelijkte combina tie waarbij clavecimbel en vi ola da gamba de begeleidende continuo rol hebben, klonken er ook twee stukken waarbij fluit en gamba samen stonden tegenover het begeleidende clavecimbel en tenslotte met Rameau, een concertje waarin alle drie de instrumenten een gelijkwaardige rol hadden en dat qua stijl vooruit wees naar de galante stijl. De over ige minder bekende compo nisten waren. Naudot, Bodin de Boismortier en Leclair. Na de pauze werd de sfeer met twee sonates van J. C. Bach wat zwaarder. Claveci- nist Jaap Spigt heeft de voor treffelijke eigenschap de uit te voeren stukken van enig mondeling commentaar te voorzien, iets waarmee vaak heel wat meer gezegd kan worden dan ooit in een strak kere programmatoelichting op papier gezet zou kunnen wor den. Hij speelde, op een copie van een oud instrument, Peter Do- beritz op een oude gamba en Ottelien Otto op een moderne fluit. Behalve dat vooral het clavecimbel door de relatief vochtige atmosfeer akelig snel ontstemde, was het muzikaal resultaat bijzonder aardig en onderhoudend en gaf een goed beeld van de verant woorde lichte muziek van die lijd- E.J.B. VS-ambassadeur teruggeroepen uit Chili WASHINGTON (AP) De Amerikaanse regering heeft haar ambassadeur in Chili te ruggeroepen na de weigering van een Chileense rechter om drie Chileense officieren uit te leveren, die verdacht wor den van medeplichtigheid aan de moord op de uitgewe ken Chileense leider Orlando Letelier. Woordvoerder Hodding Carter verklaarde dat de Amerikaan se regering „diep teleurgesteld is over de uitspraak van de Chileense opperrechter Bor- quez. Minister van buitenland se zaken Cyrus Vance heeft ambassadeur George Landau voor overleg laten terugroe pen en ook „om hem te laten deelnemen aan een grondige beschouwing van alle facetten van onze betrekkingen met de Chileense regering," aldus Carter. i de akropolis in Athene bood het Amerikaanse meisje Wendy minister-president Van rvoor de minister-president hoffelijk dankte. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering moet een werkgelegenheidsplan opstellen voor woonwagenbewoners. Hierin zouden onder meer maatregelen moeten staan ter verbetering van het onderwijs en maatregelen ter bestrijding van discriminatie van woonwagenbewoners die in loon dienst willen gaan. Ook moet er ge dacht worden aan sanering van be staande bedrijfjes van woonwagen bewoners en tenslotte moet de over heid zelf ook werkgelegenheid voor woonwagenbewoners scheppen. Dit zijn jenkele aanbevelingen die het Nederlands Economisch Instituut heeft gedaan in een in opdracht van de regering, opgesteld rapport over de werkgelegenheidsproblematiek van woonwagenbewoners. Het rapport concludeert, dat de vooruitzichten voor de traditionele beroepen van woonwagenbewoners (handelaar in schroot, venter in tex- tielwaren, stoelenmatter e.d.) vrij somber zijn. De woonwagenwereld en de maat schappelijke hulporganisaties die zich bezighouden met woonwagenbe woners (onder meer het Landelijk Woonwagenwerk) hebben het N.E.I.- rapport inmiddels volkomen afge kraakt. Zij zijn er verontwaardigd over, dat de opstellers van het rap port nauwelijks met woonwagenbe woners zelf hebben gepraat, maar vrijwel uitsluitend gebruik hebben gemaakt van gegevens van ambtena ren en van dubieuze statistieken. BRUSSEL Het Limburgse Brunssum wordt de nieuwe vestiging van het NAVO- agentschap NAPMA dat het vliegend radarwaarschu wingssysteem AWAC gaat op zetten. Over de vestiging van deze rond 180 personeelsleden tellende NAVO-instelling is vanmorgen zekerheid ont- staa i in de ministeriële NAVO-vergadering in Brus sel. Met het opzetten en in gebruik stellen van het waar schuwingssysteem zal een pe riode van zes tot acht jaar gemoeid zijn. Ten van Brunssum als vestigings plaats had België een half jaar geleden een voorbehoud gemaakt. De Belgische minis ter van defensie Vanden Boeynants kwam gisteren van dit voorbehoud terug. De ministers van defensie van de NAVO hebben gisteren in Brussel besloten in de periode 1980-1984 een kleine tien mil jard gulden uit te geven voor militaire infrastructuur (ver bindingen, havenfaciliteiten, vliegtuighangars, munitieop slagplaatsen enz.). Nederland neemt voör 5,1 procent deel in het infrastructuurprogram-' ma, hetgeen betekent dat Ne derland in de jaren 1980-1984 een half miljard zal uitgeven. Dit- half miljard valt binnen de drie procentsstijging van de defensiebegrotingen waar toe de NAVO-landen hebben besloten om de „steeds grote re dreiging van de strijd krachten van het Warschau pact het hoofd te bieden. De leden-landen van dit pact hebben gisteren opgeroepen tot het houden van een top conferentie van alle Europese landen voor maatregelen te gen het groeiend militair po tentieel in Europa. Otto Frank, de va der van Anne Frank, heeft giste ren zijn negentig ste verjaardag in Londen gevierd. LAS VEGAS (REUTER) Kort na het binnenrijden van de staat Nevada is gisteren een vrachtauto met oplegger die nucleaire afval van een raketfabriek in Califomië ver voerde, in brand gevlogen. Tenminste tien mensen wer den blootgesteld aan kleine hoeveelheden straling, zo is van officiële zijde in Las Ve gas meegedeeld. De gouverneur van Nevada, Robert List, zei op een pers conferentie dat het ongeluk gebeurde toen de vrachtwa gen met uranium U-238 afval bij het stadje Beatty op 190 kilometer ten noordwesten van Las Vegas een speciale stortingsplaats opreed. TWEEDE KAMER WIL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle fracties in de Tweede Kamer héerfi zich gisteren achter een motie van de PvdA geschaard jdin in gesteld wordt dat borstprothesen (voor vr< kankeroperatie hebben ondergaan) deel moeten uitmakednodi het ziekenfondspakket. Staatssecretaris Veder-Smit (Vo|u zondheid) is daar in principe niet tegen, maar wil vies hebben van de Ziekenfondsraad. Unanieme steun was er ook voor een andere motie PvdA, die betrekking had op het onderzoek op baarmdagdi halskanker. Er dienen waarborgen te komen, dat in het jp-lad land mogelijkheden worden geschapen tot deelneming i bevolkingsonderzoek. De staatssecretaris dient daarvoor, de motie, eerst uit te vinden hoe het komt dat schil is in de mate waarin men in de verschillende delefekei het land aan het onderzoek deelneemt. AMSTERDAM De presi dent van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Bor ger hof f Mulder, zal donder dag 31 mei uitspraak doen in een kort geding dat prof dr. H. F. Arts, hoogleraar verlos kunde en gynaecologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, tegen zijn hoogste superieur heeft aangespannen om te verhinderen dat op zijn afdeling in het VU-zie- kenhuis abortussen worden verricht. De hoogleraar, die vanuit zijn christelijke levensvisie zwan gerschapsonderbreking radi caal afwijst, heeft het hoger op gezocht nadat pogingen om zijn visie dwingend op te leggen aan alle leden van zijn staf, schipbreuk hadden gele- Kin Hoogleraar ir kort geding tegen abortus^ op universiteit den op het ziekenhuistx Prof. Arts decreteerde j '78, kort na zijn beno» dat op zijn afdeling a abortussen meer v< mochten worden, tem sprake was van levens^ voor de moeder, doorkruiste hij het zoals dat de afgeloperj\ jaar was gegroeid ei op beperkte schaal i king van ongewenste gerschappen mogelijk v iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii TEL AVIV (UPI) Nabij El Arisj in de noordelijke Sinaï is gisteren een Egyptische le gertruck in bot sing gekomen met een Israëlisch mi litair voertuig. Het was voor zo ver bekend het eerste Egyptisch- Israëlische ver keersongeval. De twee bestuur ders bleven onge deerd. Zoals in dergelijke gevallen vaak gebruikelijk scholden zij elkaar de huid vol, maar eindigenden hun gent van ruzie tenslotte ter Egyptische i»in&s wille van de vrede ren met 351 m~ met een „vriend- tuigen schappelijke hand- men, te. druk", aldus de is- ding van dejning raëlische radio. dracht Zondag zijn in El stad a Arisj een contin- op 25 m« llllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het niet door laten gaan van- het Landelijk Pastoraal Overleg lost in feite niets op. De problemen blijven en hoogstens worden ze verplaatst. Het zou betreurenswaardig zijn als de kerkprovincie zou uiteenvallen in ze ven aparte delegaties en zeven aparte bis schoppen, die niet meer met elkaar kunnen overleggen, of zelfs dit niet meer willen. Dit maakt de kerk totaal ongeloofwaardig. In een tijd, waarin ook door vele katholieken vurig gepleit wordt voor de oecumene lijkt een „interne oecumene" binnen de kerkpro vincie een eerste prioriteit. Aldus enkele zinsneden uit een discussienota, opgesteld door de Rotterdamse delegatie naar het Landelijk Pastoraal Overleg. Het stuk kwam aan de orde tijdens de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam, die het LPO op de agenda had staan en daartoe van gedachten kon wisselen met vijf leden van de Rotterdamse LPO-delegatie. Dat is dan ook uitvoerig gedaan met het ge volg, dat aan het slot van de discussie voor zitter Meulenbroek constateerde, dat er wel licht meer vragen waren opgeroepen dan be antwoord. De belangrijkste vraag „hoe nu verder met het LPO?" was daarbij niet eens aan de orde gekomen. In een commen taar op het stuk van de LPO-delegatie had de studiesecretaris van de DPR de suggestie gedaan het LPO te handhaven als plaats waar de stemmen van de geloofsgemeenschap gehoord mogen worden en waarbij de bis schoppen luisterend aanwezig zijn. Deze ..stemmen" kunnen leiden tot duidelijke aan bevelingen, maar er vindt dan geen onmiddel lijke confrontatie plaats over de aanbevelin gen tussen kerkvolk en kerkleiders. Die aanbevelingen van het LPO zouden dan moeten worden overgedragen aan de geza menlijke diocesane pastorale raden, officfle organen in de bisdommen, die met deze aan bevelingen in gesprek gaan met de bisschop pen. Met name de sectie Rotterdam stond sceptisch tegenover die overdracht aan de DPR's, die dit nooit aan zouden kunnen en de rest van de DPR leek het daar stilzwij gend mee eens te zijn. In een volgende verga dering zal de raad nog verder ingaan op het LPO. Tijdens de vergadering werd dank en waar dering geuit aan het adres van vicaris dr. W. van Paassen, die het bisdombestuur gaat ver laten, omdat hij gekozen is tot provinciaal zijn congregatie (scj). In zijn re actie wees dr. Van Paassen vooral op de noodzaak tot verbetering van de communica tie in dienst van de communio. Dit mede met het oog op de actuele kerksituatie, waar een diepe kloof bestaat tussen een aantal officiële standpunten en datgene wat in en door de DPR naar voren komt. Hij beval de raad aan een drukbezocht pastoraal beleidsforum te worder^ tussen bisschop en andere gelovigen. Mgr. Simonis zei nog, dat men met de opvol ging van vicaris Van Paassen zeer gewetens vol bezig is. De vicaris is zelf als eerste erbij geweest om een profiel op te zetten, waarin alle facetten verdisconteerd zijn. Vicaris Van Paassen voegde daaraan toe, dat hij alle ver trouwen had in het beraad rondom de opvol ging. In het Limburgse Brunssum is de heropening gevierd van de Priorij Sint-Benedictus, het enige Nederlandse kloos ter van de „Zusters van de Gekruisigde Jezus", een van oorsprong Franse congrega tie in het bijzonder gesticht voor lichamelijk-gehandicap- te vrouwen. Dank zij hulp van andere Nederlandse reli gieuzen is het zeventien jaar oude complex vernieuwd en is het aangepast aan de han-* dicaps van de bewoonsters. De zusters zijn nu beter in staat hun leven van gebed, stilte en meditatie gestalte te geven en meer in de gelegen heid gasten te ontvangen die- rust zoeken voor retraite en De idee voor de congregatie ontstond in de jaren dertig' bij de Franse kapelaan Mau rice Gaucheron, die met een parochiaan, Suzanne Wrot- nowka, de stichting van een speciaal klooster voor gehan dicapte vrouwen nastreefde. Op 31 augustus 1933 konden zestien vrouwen zich als reli gieuzen vestigen in de Franse, plaats Brou. In 1950 volgde de officiële goedkeuring. Tussen 1938 en 1968 werden verscheidene priorijen ge sticht. Er zijn er nu elf, na melijk vijf in Frankrijk, twee in de Verenigde Staten en een in Engeland, Nederland, Duitsland en Japan. De prio rij in Brunssum kwam tot stand op 12 mei 1962, toen de daar wonende dames Frijns hét aanbod deden om hun huis om te bouwen tot klooster. Belangstellenden, die kennis willen maken met dit Bruns- sumse „huis van gebed" zijn welkom op zaterdag 19 mei en vrijdag 25 mei aan de Dorpsstraat 149 te Brunssum tussen twee en vijf uur. Ken nismaken met de „Zusters van de Gekruisigde Jezus" kan ook via een boekje, spe ciaal uitgegeven bij de herop ening van het huis. Daarin vertellen de zusters over de geschiedenis van hun congre gatie, over de bronnen waar uit zij putten en over de ide alen van de Heilige Benedic- tus, die zijn naam aan de priorij heeft gegeven. Boven dien legt elk van de elf zus ters getuigenis af van haar roeping door antwoord te ge ven op de vraag: „Waarom ben ik hier, in dit klooster?" Dte bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen (53), zal op 19 mei zijn koperen jubileum als bisschop vieren. Het ju bileum en dat van vicaris- generaal mgr. drs. J. "van Laarhoven, die eenzelfde tijd zijn functie vervult, zou za terdag in de Sint-Jan in Den Bosch worden gevierd, maar wegens het verblijf van de Turkse christenen daar zijn alle festiviteiten afgelast. Wel is de bisschop gehuldigd aan het slot van de vergade ring van de Bossche Dioce sane Pastorale Raad. Daarbij werden aan het bisdom twee portretten aangeboden voor de bisschoppelijke portret tengalerij in het bisschops huis. Een van mgr. W. Be kkers en een van mgr. Bluy ssen. De portretten zijn ge maakt door de Eindhovense schilder P. v. d. Molengraft. De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, neemt als vertegenwoordiger van de Nederlandse bisschoppencon ferentie momenteel deel aan een studieconferentie in India over de taak van de kerk bij de integrale ontwikkeling van de mens. Bisschoppen uit alle Zuid-oostaziatische lan den nemen eraan deel. Uitge nodigd zijn ook de bisschop penconferenties van Europa, de Verenigde Staten en Ca nada. -De bisschoppen bestu deren eerst de nationale ont wikkelingsproblemen per land. Dan reizen zij allen naar Bangalore in India, waar de gezamenlijke confe rentie wordt gehouden van 28 mei tot 2 juni. Mgr. Zwartkruis is direct naar Bangalore vertrokken. Naar uit godsdienstige krin gen in Litouwen verluidt zullen de grenzen van Polen met de Sovjet-Unie geduit de het gehele verblijf vanSterc paus in Polen, begin jtfn F voor het toeristenverk£8 rr worden gesloten. Dat vooral gevolgen hebben 1 Litouwen, dat imi uitmaakt van de Sovjet-U^ Tot nu toe hebben drie j touwse bisschoppen deelneming aan de divtl bij] plechtigheden tijdens het |1 zoek van de paus geboorteland toegezegd. Vin bezoekers uit Hongarije, jcelei DDR en Tsjechoslowal' schijnen er tot op h geen beperkingen te zijn. Tussen 8 en 17 maart héi de geheime politie in Buf[ rije een groot aantal chril" nen gearresteerd. Dit bij uit informatie, die Kesj College, het Engelse on<| zoekinstituut voor religie communistische landen, Bulgarije heeft ontvang) Volgens Keston College de Bulgaarse autoriteiten t zorgd over de toenemq godsdienstigheid, over de grote hoeveelli westerse lectuur die garije wordt ingevoerd, ton College weet t dat zelfs een partij functie^ ris het boekje „Peace God" (Vrede met God) 1 de Amerikaanse baptisten! minee Billy Graham wel keer heeft gelezen. In Japan draait momenj de eerste documentaire f over Moeder Teresa, die f reldbekendheid heeft i gen door haar werk de armsten van Calcutta[o door het stichten va congregatie. De film produceerd door de c gatie van de zusters vi Paulus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14