Kettingbotsing van honderd auto's op Haringvlietbrug Keizer Bokassa doodt honderd scholieren Prijslïp mode Examen aardrijkskunde onduidelijk en vol fouten imnciele roblemen jiektekosten buitenland lecht gedekt benemende ankoverlast i Rijnmond Tenminste 1,8% prijscompensatie per 1 juli Van wie is die Boeing V&idóe (Sowtant oiheKersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnemente" artaal ƒ43.05; jaar ƒ160,70; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 15 mei 1979,69e jaargang no. 21349 „De zeven van Blake", eerste van een 13-delige science-ficti- on-serie op Ned.II om 20.27 uur. Om 22.30 uur VARA-vi- sie over werkgelegenheid in Europa Ned.I om 19.45 uur documen taire „Joni" en om 20.50 uur Tijdsein over mensen in de ruimte. Afkoeling Vannacht enkele mistbanken. Morgen vrij zonnig. Vooral in het binnenland nog warm, ge volgd door afkoeling bij wind van zee en mogelijk een bui. Morgen zon: 5.45-21.28. Schev. hoogw.: 6.40 en 19.09. Laagw.: 2.29 en 14.55. AAK oorzaak van ;erd tegen kosten van medische iJp. Die conclusie trekt de Consumen- jpbond in het vandaag verschenen mei- ^mer van de Consumenten Reisgids. •landse toeristen zijn zich veelal bewust van het feit dat een normale irzekering niet voldoende dekking ir uitgebreide medische hulp geeft, indien is de mening dat de ziekte- inverzekering in Nederland wel een van de kosten zal vergoeden, vaak juist. Ziekenfondsverzekerden krijgen en gratis hulp in landen waarmee Ierland een ziekenfondsverdrag heefdt ilal Westeuropese landen). Particulier ekerden hebben meestal een zg. Eu- ïdekking, maar die is aan bepaalde .ima gebonden. De consumentenbond ervoor om de ziektekosten uit de verzekering te halen en over te heve- naar het ziekenfonds en de particu- re verzekeraar, in de vorm van een nvullende verzekering. stoc Jt ook zijn nadelen, zeker voor de 9 voners van Rijnmond. Bij de meldka- n! is dex laatste dagen namelijk een ü0 wt aantal klachten binnengekomen n stankoverlast. Dit komt aldus de "jtrttoamer omdat door de stabiele at- Bflfcer de uitgestoten vuile lucht blijft tapn. Ie klachten stroomden zatermorgen al imen. Toen waren er 120 meldingen. igmorgen was dit aantal al opgelo- m tot 160. Vanmorgen echter kwamen maar liefst 400 klachten binnen over vare olielucht en benzinedampen. De Irijven is intussen dringend verzocht uitstoot van vuile lucht zoveel moge- kte beperken. anneer de stankoverlast blijft toenemen een aantal industrieën de activiteiten oeten beperken. üedingroof Lisse 5SE Inbrekers hebben vermoedelijk t afgelopen weekeinde voor vele tien- iden guldens aan kleding uit een nodezaak aan de Berkhoutlaan olen. Van de daders ontbreekt ieder fc inbrekers verschaften zich de toegang R de winkel door het verwijderen van deurruit aan de voorzijde van de win- Daarna werd naar wordt aangeno- 1 in een gereedstaande wagen de kle- afgevoerd. De inbraak werd pas termorgen ontdekt toen een voorbij- nger de weggenomen ruit ontdekte. De llgenaar van de zaak is verzekerd voor schade. LONDEN In het Centraalafrikaanse keizer rijk van dictator Bokassa zijn volgens Am nesty International ongeveer honderd school kinderen door militairen gedood, omdat zij hadden geprotesteerd tegen plannen van de keizer om schooluniformen te laten kopen en te dragen. Honderden schoolkinderen zijn op gesloten en voor een deel wreed mishandeld. Bokassa noemt zich „vader en beschermer van kinderen". Een aantal van de slachtoffertjes, in leeftijd variërend van acht tot zestien jaar, zou door de militairen zijn gestenigd, met bajonetten zijn doodgestoken of met stokken doodgesla gen. Regeringsfunctionarissen hebben alleen al in de nacht van 18 april 62 kinderlijkjes be graven. kort nadat de scholieren de auto van .de keizer met stenen hadden bekogeld. De kinderen waren in de hoofdstad Bangui opgepakt en vervolgens naar cellen gebracht die zo klein waren dat er ongeveer twintig kinderen waren gestikt Amnesty International heeft keizer Bokassa een protesttelegram ge zonden en verklaard de zxaak te zullen voor leggen aan het secretariaat voor het internati onale jaar van het kind. HHIHHHi ZEKER TWEE DODEN EN TIENTALLEN GEWONDEN Een klein deel van de enorme ravage vanmorgen op de Haringvlietbrug na de kettingbotsing (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een zeer ernstige ketting botsing in dichte mist op de Haringvliet brug, waarbij zeker honderd auto's betrok ken waren, heeft aan minstens twee men sen het leven gekost, terwijl er zeker dertig ernstig tot licht gewond werden. De politie wist urenlang zelfs niet, hoeveel dodelijke slachtoffers en gewonden er precies waren. Zij sprak van een verkeersramp op de oost elijke baan van de Haringvlietbrug. Tien ambulances moesten geruime tijd op en neer naar Rotterdamse ziekenhuizen rijden, om de gewonden te kunnen vervoeren. Kraanwagens reden af en aan voor het wegslepen van tientallen autowrakken. De fatale botsing op de Haringvlietbrug, waarop vooral in de spitsuren een intensief verkeer zich van en naar het Rijnmondge bied beweegt, deed zich voor in dichte mist op de oostelijke rijbaan richting Rotterdam. In een oogwenk vlogen tientallen auto's op elkaar met voor enkelen dodelijke gevolgen, terwijl tientallen automobilisten door de bot singen zwaar tot licht gewond werden. De ravage was zo hevig, dat de politie pas tegen de middag een wat duidelijker beeld van de situatie kreeg. Toen bleek ook, dat de hevige kettingbotsing veel ernstiger was geweest, dan men in eerste instantie kon aannemen. Gevreesd werd toen ook al, dat het aantal doden waarschijnlijk hoger zou zijn, dan in het begin werd verondersteld. Ook over het aantal gewonden liepen de meningen toen nog uiteen van minstens der tig tot veel meer. Als gevolg van dit zeer ernstig ongeval on stond er ten noorden en zuiden van de Ha ringvlietbrug de eerste uren een aanzienlijke verkeersopstopping. DEN HAAG (ANP) Sinds oktober vorig jaar is het le ven 1,8 procent duurder ge worden. Deze berekening van het Centraal Bureau voor dé Statistiek komt overeen met correctie per 1 juli. de ramingen' van het Cen- Tussen half maart en half traal Planbureau. De 1,8 pro- april werd het leven voor ge- cent zal dan ook worden ge- zinnen die minder verdienen bruikt als basis voor de loon- dan 31.000 gulden 0,6 procent duurder. Dat kwam vooral door duurdere kleren, schoe nen en vakantie. Goedkoper werd ondermeer koffie. Van de in Nederland beschik bare goederen en diensten werd 36 procent duurder. Ne gentien procent werd goedko per. Voor de rest bleef alles gelijk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Ambtenaren mogen zelf beslissen over vrije 1 mei LEIDEN De Leidse ambtenaren zullen zelf ®ogen gaan uitmaken of ze elk jaar op 1 mei vrij willen hebben om ae Dag van de Arbeid te vieren. Zoals bekend hebben de Leidse ambtenaren dit jaar op 1 mei vrij gekre gen dankzij de inspan ningen van de PvdA- wethouders in het colle ge en de linkse fracties in de gemeenteraad. Op aandrang van het WD-raadslid Van Duyn zal nu een enquête worden gehou den onder de ambtena ren waarin hen zal wor den gevraagd of ze op 1 mei vrij willen hebben om het principe van de Dag van de Arbeid. Uitgebreide kollektie blou- sons en jacks. In verschillende aktuele stoftypes en alle mode kleuren. Deze matlak blouson MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. REGERING IN NOTA: Ongeluk als in Harrisburg in Nederland niet mogelijk DEN HAAG De instructies van het bedienend personeel in de twee Nederlandse kerncentrales, in Borssele en in Dodew- aard, moeten extra aandacht krijgen en eventueel worden bij gesteld. Daarnaast moet ook de technische kant van de beide kerncentrales aan een zorgvuldig onderzoek worden onder worpen. Maar aanleiding om de centrales voorlopig te sluiten in verband met het ongeluk in de kerncentrale in het Ameri kaanse Harrisburg, is er niet. De ministers Albeda van Sociale Zaken en Ginjaar van Volks gezondheid hebben dit aan de Tweede Kamer geschreven in een in een nota naar aanleiding van het ongeluk in Harris burg, waarbij radio-activiteit in de buitenlucht vrijkwam. De ministers zien geen directe aanleiding om technische wijzigin gen in de kerncentrale in Borssele (van het zelfde type als de centrale in Harrisburg) te eisen, omdat de Zeeuwse centrale op negen hoofdpunten afwijkt van de Amerikaanse. Dat recht vaardigt de conclusie dat een ongeluk als in Harrisburg in Borssele nooit zou kunnen plaatsvinden. Glaasje op en rijden maar Het benzinetekort in de VS noopt tot geestrijke maatregelen. In New York wordt al een mengsel verkocht van ben zine en alcohol. Gasohol heet dit opwindende goed je. In Brazilië gaat men nog verder. Daar worden mo toren gebouwd, die uuitsluitend op alcohol lopen. Met recht kan men zeggen: „glaasje op en rij den maar HELSINKI (AP) Op de luchtha ven van Helsinki staat sinds 18 fe bruari een Boeing 727 paasagierstoes- tel. Wie de eige naar is, is niet be kend, wel dat het bedrag aan „par- keergeld" onder tussen fors is op gelopen en maan dag al meer dan 5300 dollar be droeg. De machine was aangekomen met een lading fruit en tomaten, maar toen men in Hel sinki geen vracht kon krijgen, beeft de eigenaar de be manning laten te rugkeren, zo is na mens de luchtha ven meegedeeld. Wie bet is weet men niet Dat ie mand zo'n duur vliegtuig zo maar laat staan, heeft grote verbazing gewekt VOOR MAVO, HAVO EN VWO (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groot aantal aardrijkskundeleraren is hoogst ontevreden over de examenopgaven aardrijkskunde voor de eindexamens mavo, havo en vwo. Zij vrezen, dat door de te moeilijke opgaven, een teveel aan storende on juistheden en zelfs fouten in de opgaven een groot aantal on voldoenden zal vallen. Zij eisen min of meer dat bij de be oordeling van het examen met deze tekortkomingen rekening gehouden wordt. De leraren hebben zich ook hogelijk verbaasd over de enorme hoeveelheid stof, die de eindexamenkandidaten voor aardrijks kunde moesten verwerken. Zij kregen daarvoor 2,5 uur, maar leraren, die de opgaven zelf hebben gemaakt, hadden er al an derhalf uur voor nodig. Een aantal leerlingen kon de stof on mogelijk in 2,5 uur verwerken, aldus deze leraren. De Commissie Vaststelling Examenopgaven mavo, havo en vwo heeft intussen al laten weten, dat het niet mogelijk blijkt te zijn volkomen foutloze opgaven bij de scholen af te leveren. „Maar door een intensieve controle is het aantal fouten laatste jaren minder geworden", aldus de commissie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1