Poolse dissidenten: toestand van het land bijna katastrofaal IS 16 171819 "A EEG-MINISTERS BESPRAKEN SITUATIE AMBASSADES ISRAËL vrij lating revolutionairen Aartsbisschop pleit voor 9 ,AI mijn verdriet Adviseurs Begin Sadat bereiden in El Arisj topberaad en voor MRCHAIS VERSTERKT UIT PARTIJCONGRES 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: neem 'ns een éénpansgerecht. Vance roept op tot aanvaarding SALT door mannen veroorzaakt macropak 3UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 14 ME11979 PAGINA 7 SAN SALVADOR (UPI/AP) De aartsbisschop van San Salva- d*. dor, mgr. Oscar Arnulfo Romero r\ Laaft trie<oron oon hopnan nn Ha beeft gisteren een beroep op de led^regering gedaan te zwichten voor de eisen van de linkse op- iositie die de kathedraal in de loofdstad en twee ambassadege- 20» bouwen bezet houden. pi lutionaire Volksblok (PBR) waarvan 16 leden de ambassades van Frankrijk en Venezuela sinds 4 mei bezet houden om de vrijlating van hun gevangen geestver wanten af te dwingen. Volgens mgr. Romero worden 127 men sen in de staat El Salvador vermist. „Wij willen weten waar zij zijn", verklaarde hij onder applaus van de toehoorders van zijn zondagspreek die ook over de radio werd uitgezonden. De aartsbis schop deed tevens een beroep op Frank rijk en Venezuela „alle diplomatieke middelen te gebruiken om de regering van El Salvador er toe te bewegen de si tuatie met betrekking tot de mensenrech ten te verbeteren. Gistermorgen stelden de leden van het Revolutionaire Volksblok nieuwe eisen. Aanvankelijk eisten zij de vrijlating van vijf van hun kameraden, van wie de au toriteiten er vrijdag twee vrij lieten. Nu eisen zij, naast de vrijlating van de drie resterenden, ook dat vier mensen die op 8 mei bij een demonstratie voor de ka thedraal werden gearresteerd, weer op vrije voeten worden gesteld. ARISJ (AP - AFP) - Ad viseurs van president Anwar van Egypte en premier Menachem Begin van Israël zijn gisteren in El Arisj bij eengekomen om voorbereidin gen te treffen voor de topcon ferentie tussen de Israëlische en Egyptische leiders, die op Si mei in deze stad in de Si- aï-woestijn moet worden ge- e Egyptische delegatie op het overleg, onder leiding van adats medewerker Hassan amel, werd enthousiast door inwoners van de nu nog >or Israël bezette stad be- Israëlische delegatie stond er leiding van Begins aaste adviseur, Eliahu Ben- lissar. raël zal het kustgebied van Sinaï langs de Middelland- Zee, het gebied waarin El Arisj ligt, op 25 mei aan Egy pte overdragen als de eerste stap van de in het Israëlisch- Égyptische vredesverdrag overeengekomen Israëlische terugtrekking. Twee dagen la ter zullen Begin en Sadat in El Arisj en de Israëlische stad Beersjeba overleg met el kaar plegen. De burgemeester van Gaza, Rachad El-Sjawa, heeft zater dag in Beiroet verklaard, dat de Gaza-strook en de westelij ke Jordaanoever door een corridor met elkaar verbon den moeten .worden. Deze corridor zou dan onder toe zicht van-de Verenigde Naties moeten komen te staan. De burgemeester benadrukte nog eens de eenheid van de beide gebieden. De bevolking van deze gebieden beschouwt de PLO unaniem als de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. iARIJS (DPA) George Marchais is zondag op het 23ste nngres van de Franse communistische partij opnieuw als al- smeen-secretaris van de partij gekozen. De sinds 1972 aan de >p van de partij staande Marchais kwam tegen alle verwach- ngen in versterkt uit het congres, daar eerst interne spannin- in voor verdeeldheid leken te zullen gaan zorgen. let congres in Parijs aanvaardde gisteren een nieuw partij- landvest. De eis van „dictatuur van het proletariaat" is daarin ervallen. In plaats daarvan heeft de partij „om het leven- lige zich ontwikkelende karakter ervan te onderstrepen" het wetenschappelijk socialisme" als richtsnoer aanvaard, levestigd wordt ook het „democratisch centralisme", wat de oor het congres feitelijk uitgeschakelde critici binnen de par- ij juist als ondemocratisch hadden verworpen. Prinselijke helpende hand Prins Charles van Engeland biedt Ca roline Worsley de helpende hand bij een wedstrijd in het forellen vangen in Windsor (Engeland). Prins in Zweden geboren Stockholm (UPI) Konin gin Silvia van Zweden beeft gisteren een zoon ter wereld gebracht, wiens naam vandaag wordt be kendgemaakt. Troonopvolger is de prins niet, daar Zweden vorig jaar zijn grondwet heeft gewijzigd in die zin dat de eerstgeborene opvolgt. Dit is prinses Victoria, die op 15 juli 1977 werd geboren. De prins kwam twee we ken eerder dan werd ver wacht Hoewel het Zweedse parle ment zich al ten gunste van de grondwetswijziging heeft uitgesproken, moet er nog eens over deze kwestie worden gestemd. Deze zui ver formele stemming zal komende herfst plaats vin den, nadat er algemene verkiezingen zijn gehouden. De nieuwe situatie ten aan zien van de troonsopvol ging wordt dan per 1 janu ari a.s. van kracht. Tot dat moment is de nieuwe prins officieel nog de troonsop- volger. .even tus sen slan- jen: nieuw ecord OHANNESBURG Rsuter) De 25-Ja- Ige Zuidafrikaan Pe er Snyman heft gls- eren een record gt- estigd door zich ■neer dan 36 dagen te houden In een ruimte die hij deelt "iet 24 gifslangen caaronder mamba's, cobra's en pofad- Bers, de dodelijkste tlangen, die er itaan. een schrijn- fker die het re- rd overnam van landgenoot Tre- f Kruger. zei nog 't te weten hoe- (S hij zou door- an. Aanvankelijk is het zijn bedoe- 9 40 dagen vol te 'ken, maar als het re zou zitten, kon- n dat er ook wel worden. 'man zit in een l steen en glas jeven ruimte van bij 2,4 meter. Hij per dag niet ger dan een half naar buiten en •ruikt zijn maaltij- i in gezelschap 1 de gifslangen, zijn metgezellen ref zijn, moet hij 1 bewegingen tot uiterste beper- Een maaltijd dan wel twee en 1*1 half uur duren jjjj1 £,v WASHINGTON De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Vance heeft gis teren de Amerikaanse Senaat gewaarschuwd geen wijzigin gen aan te brengen in het tweede SALT-akkoord met de Sovjet-Unie, omdat daardoor de hele overeenkomst op los se schroeven zou komen te staan. Vance en zijn collega voor defensie Brown waren het er in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie over eens dat het akkoord, waaro ver zeven jaar is onderhan deld, uiterst zorgvuldig is ge formuleerd. Verwerping van het bereikt akkoord zou hun inziens leiden tot een nieuwe wedloop op het gebied van de kernbewapening en de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten ernstig aantasten. De Izvestia, het blad van de Russische regering, heeft in een eerste commentaar de tot standkoming van het nieuwe SALT-verdrag een „triomf van het geduld en de volhar ding" genoemd. Volgens Iz vestia beseffen de twee grote mogendheden dat voor ont spanning geen redelijk alter natief bestaat. Met SALT-2 is het niet afgelopen, maar men is al op weg naar verdere ontspanning en ontwikkeling van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen, op weg naar SALT-3. Volgens het Russi sche partijblad Pravda is het verzet in de Verenigde Staten tegen het bereikte SALT2-ak- koord afkomstig van het mili tair-industriële complex. Brand in kem- laboratorium GARCHING (AP) Een la boratorium voor nucleair on derzoek in het Westduitse Garching even ten noorden van München is zaterdag door een hevige brand getrof fen die zes uur heeft gewoed. Een regeringsfunctionaris yan de deelstaat Beieren ver klaarde evenwel dat er zich geen tweede Harrisburg in München zal voordoen. Volgens de autoriteiten zijn brandweerlieden er in ge slaagd te voorkomen dat de vlammen het radio-actieve materiaal bereikten dat is op geslagen in enkele metalen vaten in het laboratorium. Te vens werd verhinderd dat het vuur een nabijgelegen experi mentele reactor bereikte. Een zorgvuldig onderzoek heeft in middels aangetoond dat er geen radio-activiteit is ont snapt. De autoriteiten verklaarden dat de brand dje om half drie 's morgens uitbrak, om half negen was bedwongen, maar het vuur was pas om 1 uur 's middags geheel gedoofd. Tragedie rond koning RK kerk' NEW YORK Een Ameri kaans echtpaar dat zichzelf had uitgeroepen tot koning en koningin van de rooms-ka- tholieke kerk, heeft vorige week in een pastorie in Litt leton in New Hamshire een priester zes uur lang als ge gijzelde vastgehouden en daarna doodgeschoten. Ver- volgesn pleegden de ontvoer ders zelfmoord. De „koning en koningin" had den zich aan de pastorie ver voegd met de mededeling dat zij bevel gekregen hadden haar over te nemen. De huis houdster van de 46-jarige geestelijke Joseph Sands wist te ontsnappen en de politie te waarschuwen. Deze probeerde gedurende zes uur tevergeefs het echtpaar te bewegen Sands te laten gaan. Toen hoorde men schoten en werden binen de lijken gevon den van de geestelijke en de beide ontvoerders. Sands nam waar voor de pastoor van de parochie die op vakantie was. OVERLEDEN BARBARA HUTTON (66): LOS ANGELES - Barba ra Hutton, de excentrieke erfgename van de „Wool- worth"-miljoenen, is op 66- jarige leeftijd aan een hartaanval in Los Angeles overleden, zo heeft een woordvoerder van een zie kenhuis in deze stad mee gedeeld. Begin april was zij voor een longontsteking in dit ziekenhuis opgeno men. Het vermogen van Barbara Hutton, een kleindochter van de stichter van het wa renhuisconcern Woolworth, is onlangs geschat op ruim 200 miljoen gulden. Mevrouw Hutton is zeven keer getrouwd geweest. Alle zeven huwelijken lie pen op een scheiding uit. De laatste jaren leefde zij volkomen geïsoleerd in een hotel te Los Angeles. Barbara Hutton is met drie prinsen getrouwd geweest, een Russische, een Litouw se en een Vietnamese. Ze trad voorts in het huwelijk met een in Duitsland gebo ren baron, een Deense graaf, een playboy uit de Dominicaanse Republiek en een filmster. Haar debutantenbal in 1930 kostte 60.000 dollar en voor haar eerste echtscheiding, van de Russischfe prins Alexis Mdivani, moest zij twee miljoen dollar neertel len. Na dit mislukte huwe lijk verklaarde ze nooit meer te zullen trouwen. Maar korte tijd daarna werd zij in de echt verbon den met de Deense graaf von Haugwitz-Reventlow. Uit dit huwelijk werd haar enig kind geborea Dit kwam in 1972 bij een vlieg tuigongeluk om het leven. Nadat zij van de Deense graaf gescheiden was, trouwde Barbara in 1942 met de filmacteur Grant, van wie zij het meest ge houden zou hebben. In 1946 ging het paar uiteen. Haar volgende echtgenoot was de Litouwse prins Igor Troubetzkoi die zij later „de gemeenste man van de wereld" noemde. Echtge noot nummer vijf was de Dominicaanse playboy en diplomaat Porfirio Rubiro- sa. Na een huwelijk van 73 dagen scheidde hij in 1954 van Barbara. Haar zesde man was de gewezen Duitse tennisser baron Gottfried Von Cramm. Daarna trad zij nog in het huwelijk met de Vietnamese prins Raymond Doan Vinh. „Alle verdriet in mijn le ven is veroorzaakt door mannen", zo heeft ze eens gezegd. Ontvoerder doodgeschoten PAL SPRINGS (Rtr) - Van- uit een politiehefschroeftuig is dit weekeinde de ontvoer der doodgeschoten van een 65-jarige vrouw, terwijl hij op zijn motorfiets door woes tijngebied reed om het los geld van enige miljoenen dol lars op te halen. Mevrouw Elaine Chaddick, echtenote van een projectont wikkelaar, werd vorige week dinsdag ontvoerd. De eerste nacht van de ontvoering werd zij gevangen gehouden in een verlaten mijn en later in een kampeerwagen. Kort nadat de ontvoerder was gedood werd mevrouw Chaddick dolend door de woestijn aangetrof fen. WARSCHAU Poolse dissidenten van ver schillende politieke richtingen hebben de eco nomische toestand van hun land „bijna ka tastrofaal" genoemd. „De dynamiek van de economische groei is op enorme manier ver traagd, een derde van de produktiemiddelen worden niet gebruikt, de staatsschuld is ge stegen tot 15 miljard dollar en aan afbetalin gen en rente moet het land dit jaar 4,1 mil jard dollar uitgeven, de helft van de totale inkomsten uit de Poolse export". De Poolse dissdenten, verenigd in het Comité voor maatschappelijke zelfverdediging (KOR), een groepering die in 1976 werd opgericht als Comité voor de verdediging van arbeiders, hebben het afgelopen weekeinde een oproep gericht tot alle Polen, die ten doel heeft de slechte economische situatie te boven te ko men. Volgens Kor hebben de enorme investeringen van de jaren 1971-'75 geen resultaat opgele verd, omdat zij verkeerd geplaatst waren. De Poolse landbouw is er slecht aan toe, omdat de staatsboederijen grote voorrechten genie ten, terwijl de last van de produktie voorna melijk op de individuele boeren drukt In plaats van dat de autoriteiten verantwoor delijkheidsgevoel aan de dag leggen en ver standig optreden, zo verklaarde KOR, hebben zij hun toevlucht genomen tot maatregelen die de maatschapelijke onrust bevorderen, zoals het in beslag nemen van land van boeren en het lastig vallen van dissidenten. Alle verant woordelijke posten worden gegeven aan men sen wier enige vaardigheid bestaat in het op volgen van orders van de partij. Uitwisseling gevangenen China/Vietnam HANOI (AFP/UPD Viet nam heeft ingestemd met het voorstel van de Chinezen om bij de grensoorlog gemaakte gevangenen uit te wisselen. Dit staat in een verklaring, in Hanoi uitgegeven door Phan Dien, de leider van de Vietna mese delegatie bij het vredes overleg tussen beide landen. De gespreksronde, die reeds de vierde is die de beide lan den sinds de grensoorlog heb ben gehouden, schijnt overi gens verder niets te hebben opgeleverd. De Chinezen ble ven aandringen op een uit acht punten bestaand vredes plan. De Vietnamezen ver wierpen dit plan echter op nieuw. Drijvend restaurant gezonken OOSTENDE (Belga) Door nog onbekende oorzaak is za terdagmiddag een drijvend restaurant in de jachthaven van Oostende gezonken. De personen die zich op het ogenblik van het ongeluk aan de Westhinder bevonden, kon den tijdig in veiligheid wor den gebracht Het schip dat oorspronkelijk als lichtschip dienst deed, zonk in ongeveer drie minuten. De zeventig mensen aan boord konden in alle rust wegkomen. ADVERTENTIE DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG^^^^^^^^V Internationale Verpakkmgsbeurs/14 t/m 19 mei 1979/ Jaarbeurscomplex Utrecht/Van 9.30 uur -17.30 uur, zaterdag lot 16.00 uur. I CAHORS De ministers van Buiten landse zaken van de negen EEG-lan- den zijn in het Zuidfranse kasteel Mercues bijeengekomen voor een weekeinde van informeel overleg over de grote buitenlandse politieke pro blemen. De problemen van de Europese sa menwerking namen een ondergeschik te plaats in, zo deelde de Franse mi nister, Francois-Poncet, na afloop mee. Bijeenkomsten als deze worden een maal per half jaar gehouden op een afgelegen kasteel of landgoed (in Ne derland Lauswold) in het land dat het voorzitterschap van de EEG-minister- raad bekleedt. De volgende bijeen komst zal tegen oktober in Ierland plaatsvinden. Het was de eerste maal dat de nieuwe Engelse minister van buitenlandse za ken, Lord Carrington de acht andere ministers heeft uiteengezet hoe de nieuwe regering van Margareth That cher de kwestie Rhodesië ziet. „Enge land draagt wat betreft Rhodesië een bijzondere verantwoordelijkheid", al dus Francois-Poncet. Hij ging echter niet in op vragen of de nieuwe Britse regering, meer dan haar voorganger, geneigd is het regime te erkennen dat na de verkiezingen in Rhodesië is ont staan, en de economische sancties op te heffen. Het kabinet-Thatcher, aldus de Franse bewindsman, wil een posi tieve bijdrage leveren aan de Europe se eenwording, en ziet Europa als haar eerste prioriteit. De situatie in het midden-oosten, met inbegrip van de ontwikkelingen in Iran, de situatie in de Libanon en het Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag, is waarschijnlijk het langdurigst bespro ken. Minister Francois-Poncet liet blijken, dat ook de conferentie van Islamiti sche landen in Fez aan de orde is ge weest Saoedi-Arabié heeft op deze conferentie voorgesteld, economische dwangmaatregelen te nemen tegen landen die - dat is niet duidelijk - of hun ambassade van Tel Aviv naar Je ruzalem willen verplaatsen, of van west- naar oost-Jeruzalem willen ver plaatsen, of al een ambassade in Jeru zalem willen verplaatsen, of al een ambassade in Jeruzalem hebben. Ne derland is het enige van de EEG-lan- den wiens ambassade niet in Tel-Aviv, maar in Jeruzalem is gevestigd. Nog onlangs hebben ambassadeurs van Arabische landen in Brussel de kwes tie van Ambassades van EEG-landen in Israël aangesneden met de voorzit ter van de Europese Commissie Roy Jenkins, die eveneens aanwezig was bij het overleg in Cahors. Nederland neemt bovendien een kwetsbare positie in omdat het sinds de zesdaagse oorlog van 1967 de Israë lische belangen behartigt in Polen en de Sowjet-Unie, die hun betrekkingen met de Joodse staat hebben verbro ken

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7