Extreme groei consumptief krediet Ondertekening Salt-II half juni in Wenen Herverdeling van werk hard nodig Vakantie over de grenzen steeds meer in trek VoidócQomcunt Woordovertollig" sticht verwarring Cadeau zoek Onderhandelingen metaal-cao weer in t' slop AOW-teruggave Belastingen worden spectaculair ontdoken Studentenleiders in Soweto veroordeeld - BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 ME11979 PAGINA 7 Den Haag: Eind maart van dit jaar stond er in totaal voor twaalf miljard gulden aan consumptief krediet uit. Dat is 4,7 pro cent meer dan eind 1978 en 23,3 procent meer dan eind maart vorig jaar. In het eerste kwartaal van dit jaar werd voor 2,2 miljard gulden aan con sumptief krediet ver strekt, tegen 2,1 miljard gulden in dezelfde periode van vorig jaar. Dit blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging werd geheel veroorzaakt door de groei van het doorlopend ge- ldkrediet. Er werd in deze vorm voor 900 miljoen gulden opgenomen. Dat etekent een groei van 41 procent ten opzichte van net eerste kwartaal van vorig jaar. Bij alle andere vormen van consumptief krediet blijft de krediet verlening te zijn teruggelo pen. Ruim elf procent van het totaal verstrekte krediet was afkomstig van spaar banken. Zij verstrekten sa men 24y,y miljoen gulden aan consumptief krediet, dat is een stijging van 67 {irocent Deze groep instel ingen, waartoe ook de rijkspostspaarbank wordt gerekend, blijkt zich de laatste tijd speciaal te hebben toegelegd op het doorlopend geldkrediet. Van het totaai door hen verstrekte krediet kwam 71 procent op deze reke ningen tot stand. De regering heeft, zoals, bekencT maatregelen ter beteugeling van het con sumptief krediet genomen. WASHINGTON De Amerikaans-Sowjetrussische topbijeen komst voor de ondertekening van het tweede Salt-akkoord ter beperking van de strategische bewapening zal van 15 tot 18 juni in Wenen plaatsvinden. Het witte huis in Washington beeft dit gisteren bekendgemaakt Dat president Brezjnjev en zijn Amerikaanse ambtgenoot Car ter voor de ondertekening van het akkoord in Wenen bijeen zullen komen werd tezelfdertijd in Moskou en Washington be kendgemaakt. Naast het zetten van hun handtekening zullen de twee staatslieden in Wenen ook andere politieke problemen aansnijden, zo deelde het Witte Huis mee. De keuze was op wenen gevallen met het oog op de gezondheidsproblemen van Brezjnjev. In de Russische verklaring werd de vaststelling van de plaats en datum van het predikaat „voorlopig" voorzien. In de gelijk luidende verklaring vanuit Washington kwam dit woord niet voor. Het is de eerste topontmoeting tussen de twee leiders sinds Carter in januari 1977 zijn ambt aanvaardde. Westerse diplomaten menen over het gebruik van het woord „voorlopig" door de Russen, dat zij willen afwachten tot de delegaties in Genève, die het verdrag op papier moeten zetten, hun werk hebben afgemaakt Etsen Rembrandt gestolen AMSTERDAM Uit het Rembrandthuis aan de Amsterdam se Jodenbreestraat is een zeldzaam boekje gestolen dat geïl lustreerd is met vier etsen van Rembrandt Het boekje, geti teld „Piedra Gloriosa", dateert uit 1655. De verzekerde waar de is 40.000 gulden. Er bestaan slechts vier exemplaren die van deze etsen oud-testamentische voorstellingen zijn voorzien. Aan het slot van het tweedaags bezoek van koningin Juliana aan de provincie Zeeland ontstond verwarring toen een cadeau, dat haar zou worden aan geboden, onvindbaar was. Na veel gezoek, o.a. in de kofferdeksel van de hotauto, (zie foto boven) kwam het cadeau toch boven wa ter (onderste foto). Het was een schilderij, dat de koningin kreeg aan geboden na een rond leiding in het Delta In stituut voor Hydrobiolo-, gisch Onderzoek. DEN HAAG Steeds meer Nederlanders gaan in bet buitenland op vakantie. In 1978 trokken 5.3 miljoen van de 8,8 miljoen Nederlandse vakantiegangers de grens 'over, zo blijkt uit het jaaro verzicht 1978 van de ANWB. Nederland is te duur, het dienstbetoon is matig en het weer onbetrouwbaar, zo moti veren de buitenlandgangers tbun vakantiekeuze. 'De miljoen die in Nederland bleven moesten in de vakan tieperiode van zes tot zeven weken de schaarse ruimte de len, aldusde ANWB, die blijft pleiten voor vakanties preiding. De ANWB tekent bij de va- kantiestroom naar het buiten land aan dat steeds meer Ne derlanders de auto kiezen als vervoermiddel. De apparatuur in de radio praatpalen bleek in 1978 een gewild object voor dieven, zo merkt de ANWB voorts op. Om hier wat aan te doen zul len de radiopraatpalen in de Flevopolder en op de dijk bij Lelystad worden voorzien van een alarmeringssysteem. 1978 liet een recorddrukte zien voor de ANWB-alarmcen- trale. Het repatriëren van au to's en patiënten en het stu ren van auto-onderdelen nam met 35 procent toe, aldus blijkt uit het jaaroverzicht. UTRECHT De industriebond FNV heeft gisteren de laatste cao-voorstellen van de metaalwerkgeversorganisatie FME van de hand gewezen. In een telex aan de FME schrijven de bon den dat het afronden van de onderhandelingen op basis van de FME-voorstellen onaanvaardbaar is. De nu afgewezen voorstellen hielden in dat de metaalwerkge vers de cao voor 27 maanden lieten vallen en bereid waren om weer over „normale" looptijd van één jaar te praten. De FME liet de bonden meteen weten niet meer bereid te zijn datgene te doen dat bij een cao voor 27 maanden wel had ge kund. Zo boden de metaalwerkgevers één dag extra vakantie en een uitbreiding van de vervroegde uittredingsregeling tot 62 jaar per 1-1-1980. De bonden verwijten de FME een tekort aan begrip en zijn van mening dat de nieuwe voorstellen alleen maar tot een langdurige periode van sociale onrust kunnen lei den. Ondanks de bereidheid van de beide onderhandelingspartners om via compromissen dichter tot elkaar te komen, blijkt er nu nog steeds een gat te bestaan dat gelet op de houding van werkgevers en werknemers, slechts moeizaam of helemaal niet gedicht lijkt te kunnen worden. Staatssecretaris de Graaf van Sociale Zaken heeft onlangs een balletje opgegooid over de mogelijk heid om te stoppen met teruggaaf van AOW-premie aan gehuwde werkende vrouwen. De staatssecretaris heeft daarmee de vinger gelegd op een plek in ons so ciaal verzekeringssysteem waar inderdaad een niet ge rechtvaardigd onderscheid wordt gemaakt tussen ge huwde en niet-gehuwde werkende vrouwen. Bovendien vormen de gehuwde werkende vrouwen een groep, waar in de komende jaren bij het op bezui nigingsmogelijkheden doorharken van de collectieve sector aardig wat te halen valt Het is namelijk een nog stpeds groeiende groep. Door de veranderende verhou dingen in de maatschappij, in het gezin, willen of krij gen steeds meer gehuwde vrouwen hun deel in de maatschappij, en dus veelal in het arbeidsproces. In dit licht gezien is de suggestie die staatssecretaris De Graaf heeft geopperd een goede suggestie, die het niet verdient om direct weer als niet rechtvaardig ter zijde te worden geschoven. Want wie uitgaat van de ou derdomsvoorziening als een regeling van de solidariteit van de werkenden met de niet werkende ouderen, kan geen reden zien om sommige werkenden van de ver plichting tot premiebetaling uit te sluiten. En in de hui dige tijd dient de AOW toch veel meer gezien te wor den als een onderlinge solidariteit, dan als een persoon lijke verzekering voor de levensavond. Maar van daaruit redenerend zijn er nog wel enkele andere, hiermee samenhangende, punten in het stelsel van de AOW die aan herziening toe zijn. Zoals bijvoor beeld de bepaling dat een werkende gehuwde vrouw pas recht heeft op AOW als haar man 65 jaar gewor den is. En het feit dat men over het salarisbestanddeel boven een bepaalde grens (ongeveer 40.000 gulden per jaar) geen AOW-premie meer behoeft te betalen. Het uitgangspunt van solidariteit geldt evenzeer voor de ho gere als voor de lagere inkomenstrekkers. Al deze pun ten bijeen zouden in een allesomvattende diepgaande studie aan de orde moeten komen. Zo komt de sugges tie van de staatssecretaris het best tot zijn recht PREMIER VAN AGT: (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - In Nederland is sprake van een „spectacu laire" ontduiking en ontwij king van belastingen. Dit heeft minister-president Van A|t gisteravond gezegd op zijn wekelijkse persconferen tie. De premier deed deze uit spraak op grond van een rap port van de heer W.J.van Bij- sterveld, oud-directeur-gene raal belastingen van het de partement van Financiën. Staatssecretaris Nooteboom van Financiën zei gisteravond te betwijfelen of het rapport ooit in de openbaarheid ge bracht zal worden. Premier Van Agt toonde zich niet heel erg verbaasd over de conclu sies van de heer van Bijster- veld. „Ach dat er in Neder land belasting ontdoken wordt, is iets wat u en ik wel wisten". DOORN „Het is van groot belang dat de herverdeling van werk in Europees ver band met kracht ter hand wordt genomen. Daarom is het een gelukkige zaak dat het Europese parlement deze week heeft uitgesproken dat een verkorting van de gemid delde arbeidstijd met tien procent in vijf jaar noodzake lijk is, iets wat ook het Eu ropees verbond van vakvere nigingen nastreeft". „Het wordt nu tijd dat de werkgevers en nationale rege ringen ophouden met hun po litiek van „de boot afhouden" als het om herverdeling van werk gaat, anders zal de spanning in Europa met z'n zes miljoen werklozen alleen maar toenemen. VanderMeulen (CNV): tijdens de algemene vergade ring van de werkende jonge ren van het CNV in Doom. Het is volgens hem vooral no dig dat er bij de herverdeling van werk extra aandacht wordt besteed aan het schep pen van arbeidsplaatsen voor jonge mensen. Het is een niet te accepteren zaak dat er zo'n 2,3 miljoen jongeren zitten on der de zes miljoen werklozen in Europa, aldus Van der Meulen. Spoorvorming wegen kan niet voldoende worden bestreden (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Gebrek aan geld is er de oor zaak van dat de Vereniging van Wegenbou wers de spoorvorming in autowegen onvol doende kunnen bestrijden. Vooral voor mo torrijders zijn deze uithollingen in het weg dek levensgevaarlijk. Dit meldt „Over wegen", het blad van de we genbouwers. Vooral in hete zomers, als het asfalt zacht wordt onder de gloeiende zon, worden er rijs poren gevormd. „Als het uitkomt dat op kou de winters hete zomers volgen, krijgen de weggebruikers er dit jaar dus nog een pro bleem bij", aldus „Over wegen". Van der Stoel in VN-commissie DEN HAAG Nederland is voor drie jaar gekozen in de commissie voor de rechten van de mens van de Verenig de Naties. Ons land zal in deze commissie vertegen woordigd worden door oud minister mr. M. van der Stoel, nu lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Mr. van der Stoel geniet in de wereld grote bekendheid als strijder voor de rechten van de mens. In de periode van zijn ministerschap, maar ook o.a. als lid van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa zette hij zich voor deze materie inten sief in. Politie El Salvador doodt vier opposanten El Salvador De politie van de Middenamerikaanse staat EI Salvador heeft gisteren vier leden van het volksver- zetsblok doodgeschoten, toen zij probeerden een winkel in brand te steken. De verzetsgroep heeft gisteren tevens opnieuw een ambassa de bezet, ditkeer die van Ve nezuela. In El Salvador zijn nog steeds de Franse ambas- sade en een kathedraal bezet. De bezetters eisen vrijlating van gedetineerde kameraden. Donderdag werd er door de autoriteiten al één vrijgelaten; gisteravond kreeg ook een lei der van de verzetsgroep de vrijheid. Aangenomen wordt dat er daardoor schot komt in de bezettingacties in El Salvador, die al veel slachtof fers hebben geëist JOHANNESBURG Een rechter in Johannesburg heeft vier zwarte studentenleiders voor hun rol bij de ongeregeldheden in Soweto in 1976 veroordeeld tot gevangenisstraffen varië rend van zes tot acht jaar, waarvan (voor allen) vier jaar voorwaardelijk. Zij werden beschuldigd van opruiing op instigatie van de ver boden vertegenwoordigende raad van Soweto-studenten (SSRC) in Soweto, waar honderden mensen omkwamen en voor mil joenen guldens schade werd aangericht. De studentenleiders zaten 15 maanden vast voordat zij voor de rechtbank gebracht werden voor een proces dat zeven maan den duurde. Het woord „overtollig" heeft, zo blijkt nu een aantal mavo kandidaten bij het vak aard rijkskunde behoorlijk de das omgedaan. De Commissie Vaststelling Opgaven (CVO) is er nogal van geschrokken dat dit woord zoveel verwar ring heeft gesticht. Dit woord is er bij het opstellen van de opgaven doorheen ge slipt Voor een nog onbekend aan tal mavo-kandidaten betekent het wel dat zij slechts 22 van de in totaal 35 vragen hebben beantwoord. Mochten zij alle 22 goed hebben, dan nog zit ten ze maar net aan een vol doende. Wellicht krijgen de „gedupeerden" nu de moge lijkheid om een derde vak te kiezen in de herkansingsron de. De verwarring is ontstaan doordat op de tweede pagina van de examenopgaven aard rijkskunde voor mavo in een kadertje stond aangegeven. Overtollige antwoorden wor den niet gerekend. (Daarbij stond er ook nog: geef niet meer antwoorden dan worden gevraagd, en de tekst: het examen bestaat uit 35 opga ven). Een groepje van zes vragen begon met: Lees onderstaande tekst en beantwoord dan de opgaven 1, 2 en 3. Pal daarte genaan stonden dan nog de vragen 4, 5, 6. Velen hebben daaruit begrepen dat alleen 1, 2 en 3 moesten worden beant woord. Zo is dat nog bij ver schillende opgaven aan de orde geweest. Het meao bleef gisteren nog in de examensfeer. Ook maandag zal daar nog geëxa mineerd worden. Gisteren ging het om algemene econo mie (tweede zitting) en be drijfsadministratie (eveneens tweede zitting). De eerste op gave van algemene economie betrof de micro-economie, een onderwerp dat in geen enkel examen ontbreekt. Hoewel theoretisch was betreffende het producentengedrag een weliswaar bewerkelijke maar „heldere" opgave samenge steld. Ofschoon de tweede op gave handelde over een denk beeldig geval zaten hierin dui delijke herkenningen met be trekking tot de actuele econo mische situatie in Nederland. Een dergelijke opgave onder streept weer eens dat het vak algemene economie zeker niet bestaat uit louter leerboek, maar dat het evenzeer een oriëntatie vraagt op het ge beuren dat via de krant en ander media ervaren kan worden. Bedrijfsadministratie betrof opgaven over: een economi sche voorraad-administratie; de administratie van een uit geversmaatschappij, inclusief boekenbonnen; de omzetting van een eenmanszaak in een besloten vennootschap. Vol gens de leerlingen waren de l eerste twee opgaven goed te maken, terwijl opgave 3 hier en daar voor enkele proble men zorgde. Lhno en leao slo ten gisteren de examencyclus af met machineschrijven. MXXMJWrid

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7