geleden in Nieuwe Rabo Nieuwkoop De trots van katholiek Hoogmade stortte 50 jaar Njord 105 jaar jong Raad van State maakt bezwaar tegen beroep over Doelenkazerne Solness, slordig en ongeïnspireerd DEUTSCHES REQUIEM PAGINA 3 .toegang voor de Hoogmadenaren hun kerk in de Frederikspolder Q( v.rij moeilijk, omdat het gebouw aan noordzijde van de Noord Aa stond, 'ongeveer een kwartier afstand van centrum van het dorp. De kerk in 1856 verrijkt werd met een twintig »r hoge toren was langzamerhand j *vJ \.eel te klein geworden, zodat tal van mti uigen. vooral de armen die geen ei- plaats hadden, achter in de kerk :en staan, ja zelfs buiten het portaal le °Pen lucht soms de mis moesten onen. Ook vertoonde het gebouw tige ouderdomsverschijnselen. Men fngde dus zeer naar een nieuw ge il, maar dit moest dan in het cen- II van het dorp gelegen zijn. isk bisschop, wiens toestemming voor de s- N a- werd gevraagd, gaf deze gaarne op [ecember 1873. Onder leiding van de gieke bouwpastoor Bernardus Jaco- van Aarsen was men toen al een bezig aan de bouw De begroting het werk was bepaald op 76.000.-. ijl binnen enige jaren op vrijwillige w8l ragen tot een bedrag van J 33.500 - terp kend werd. Als architect trad op E. U. 1 largry Aannemers werden de heren leug Westenhoff en P. Vlasveld te Bode en. die de bouw aannamen voor een ag van 78.870.- eilijkheden mei fundering werk vlotte vrij goed. zo schreef de 5 Pi loor van Hoogmade aan de bisschop I* Haarlem Alleen gaf de fundering wmoeilijkheden, daar de heipalen 'Ie malen werden afgekeurd On es dat is er erg met deze heipalen iz. finoeid. De afgekeurde palen werden voerd van het werk en langs een Vor ^eg weer 0p het Werk gebracht en tiikt. Aan het toezicht van het werk zien t nogal veel ontbroken hebben. Ook tijdens de bouw van de kerk nogal misbruik van drank gemaakt zijn. jevolgen bleven dan ook niet uit. 29 juni 1875 werden de klokken door lastoor ingewijd. De kleine of Maria- nog afkomstig Uit de oude kerk in de Frederikspolder. Daar ze ech ter gebarsten was. werd ze opnieuw ge goten door de Fa. Van Bergen te Heili- gerlee. Tevens werd de klok verzwaard tot 365 kg. De grote of Sint-Bernardusk- lok woog 761 12 kg. Zij werd eveneens gegoten door de Fa. Van Bergen. Zeer welkom voor de parochie was een legaat in 1878 aan de kerk vermaakt, groot 19.000,- door Jansje van der Hoe ven. Kerkmeester P. van Heteren gaf de kerk een nieuwe kruisweg ten geschenke, geschilderd door de Alkmaarse kunst schilder Klasener. Dit kostbare geschenk werd op 20 oktober 1880 ingewijd. Pas toor Tieleman die in 1880 parochieher der Van Aarsen was opgevolgd beij verde zich zeer om de kerk te verrijken met een nieuw orgel. Het toen gebruikte orgel was nog afkomstig uit de afge dankte kerk en veel te klein voor de grote ruimte van de nieuwe kerk. Het gelukte de pastoor niet om het benodig de bedrag bijeen te krijgen en de oude ..moppertrommel", zoals hij het oude in strument betitelde, op te ruimen. Pas in 1887 kreeg de kerk een nieuw orgel ten geschenke van Flora Koppert. De bis schop van Haarlem, mgr. P J. Snickers, wijdde op 10 oktober 1877 het nieuwe kerkgebouw in. De begraafplaats achter de kerk werd pas in 1900 gerealiseerd. Tot dat jaar hadden de begrafenissen nog steeds plaats in de Frederikspolder. erzakkingén De kerk stond nog geen kwart eeuw of zij begon reeds ernstige tekenen van ver zakking te vertonen. In 1920 werd een reparatie nodig geacht, waarmee een kwart ton gemoeid zou zijn. Hiervan moest men wegens gebrek aan middelen afzien. In 1927 werd de verzakking snel erger, zodat telkens grote stukken kalk naar beneden vielen, vooral in de weste lijke zijbeuk. De pilaren werden met zin ken banden versterkt, maar deze lapmid delen bleken onvoldoende. In het voor jaar van 1929 nam het instortingsgevaar plotseling een dreigend karakter aan. De vloer zakte vijftien centimeter, waardoor ook de pilaren verzakten en alle verband in het gebouw verloren ging. Op een zondag viel plotseling een groot stuk steen naar beneden, op een plaats die juist tevoren door een vrouw verlaten was en die dus ternauwernood aan een ernstig ongeluk ontsnapte. Op 5 juni ging de verzakking zo snel. dat het zelfs gevaarlijk werd om in de kerk te vertoeven om de inventaris weg te halen, zodat dit werd stop gezet. Een dag later viel een deel van de zijbeuk, ongeveer ter grootte van tien vierkante meter, naar beneden. Een der grote pila ren zakte enige meters in de grond en om verder onheil te voorkomen heeft men de kerkmuren toen omver getrok ken. Een hoge geestelijke uit Haarlem, die zich kwam overtuigen van de ramp. ver telde dat hij een kleine dertig jaar eer der eens met een heer gereisd had. die bij hem informeerde of de kerk in Hoog made nog steeds bestond. Hij vertelde, dat hij hem destijds gebouwd had. Ver moedelijk heeft hij dus wel geweten, hoezeer er geknoeid was. Geen wonder dat pastoor Borsboom als verslagen in zijn pastorie zat en het moeite kostte hem dit huis te doen verlaten, hetgeen de architect nodig vond, voor het geval Verscholen tussen de bomen staat hier de katholieke kerk van Hoogmade, een schep ping van de architect E. J. Margry, die in de tweede helft van de vorige eeuw tal van kerken bouwde in het bisdom Haarlem Deze foto dateert van ongeveer 1920. dat ook de toren als deze de steun te gen het kerkgebouw miste zou omval len en op de pastorie terecht zou komen. De pastoor antwoorde op de vertogen van de architect: ..Onze Lieve Heer zal zijn eigen glazen niet ingooien". Instorting Het kerkbestuur verzocht aan de Leidse architect Jan van der Laan om de kerk te komen inspecteren. Op maandag 3 juni 1929 bevond Van der Laan bij zijn eerste bezoek aan de Hoogmedese kerk, dat de muren en kolommen op meerdere plaatsen merkbare verzakkingen vertoon den. De kolommen aan de westkant wa ren ongeveer vijftien centimeter verzakt terwijl ook de vloergewelven het begeven hadden. Twee dagen later bracht Van der Laan een rapport uit. Bij zijn nauwkeurig on derzoek was gebleken dat één der ko lommen van de viering dermate ontzet en zelfs merkbaar in beweging was. dat instorting elk ogenblik was te verwach ten. Besloten werd dan ook de kerk di- rekt te sluiten, in afwachting of de zet ting eventueel nog tot rust zou komen. Dinsdagmorgen 4 juni knikte de kolom van de viering en stortte een gedeelte bij het transept in. De overige kolommen aan de westkant bleken ongeveer tachtig centimeter weggezakt te zijn. De muur van de hoofdbeuk boven de kolommen bleef, hoewel geheel gescheurd, door het verband in de kap nog hangen. De toe stand was zeer gevaarlijk. De drie overi ge kolommen zijn toen omver gehaald en hierna is ook de kap van de hoofdbeuk verder omlaag gestort. Hiermee was het ergste gevaar geweken. Een troosteloze puinhoop was alles wat er van het amper vijftig jaar oude bedehuis in de zomer van 1929 nog restte. De westelijke zijgevel is geheel verdwenen terwijl de res ten van de kap als los zand aan elkaar han gen. Hierna werd besloten voorlopig alleen over te gaan tot het opruimen van het puin en het wegbreken van die gedeel ten. welke nog gevaar konden opleveren. Over het algemeen bleek dat de muren en kolommen nog zettingen vertoonden. Een definitief onderzoek naar de oorzaak van de verzakking kon pas na het oprui men van het puin plaatshebben. Na blootlegging van de funderingen bleek het volgende. De algemene toestand van de fundering was zeer slecht. Het bleek de architect dat na de bouw de funde ringen op meerdere plaatsen reeds wa ren versterkt, onder andere bij twee ko lommen van de viering en bij de toren De kespen van de fundering onder de toren lagen gekraakt, terwijl de polen door de kespen waren heengedrongen. Later waren blijkbaar boven de gebro ken kespen nieuwe ingebracht en hierop nieuwe versnijdingen aangemetseld De fundering van de kolommen bleek alles zins onvoldoende. De pijlers waren zon der versnijdingen op de funderingsvloer gemetseld en bleken nu tussen de palen te zijn doorgezakt. De funderingen van het na de instorting nog bestaande priesterkoor waren niet onderzocht. De muren vertoonden echter scheuren tot in de fundering. Gehele ge deelten muur waren dan ook in de loop der jaren reeds uitgebroken en opnieuw gemetseld. Over het algemeen vertoon den de resterende gedeelten muren en gewelven, zowel van het priesterkoor als van het nog overeind gebleven gedeelte van een zijbeuk ernstige scheuren. Het liet zich aanzien dat de toestand van de funderingen van deze gedeelten dan ook niet veel beter was. Hoewel in geringe Tijdens het pastoraat van Bernardus Jaco bus van Aarsen, die van 1872 tot 1880 te Hoogmade werkzaam was. verrees in het centrum van het dorp een nieuwe kerk met driehonderdvijftig zitplaatsen De pastoor overleed te Hoogmade in 1880 op 52-jarige leeftijd. mate vertoonden de nog bestaande ko lommen zelfs na de instorting weer teke nen van enige zetting. Herbouw De toren, hoewel verzakt en losge scheurd van het overige metselwerk, stond nog vrij goed. Een volledig onder zoek van de fundering zou uitwijzen dat een versterking hiervan zeer wel moge lijk zou zijn. Als conclusie van zijn be vindingen stelde de architect het Hoog- madese kerkbestuur voor om over te gaan tot sloop van het resterende gedeel te van de kerk, met uitzondering van de toren. Was de toestand van het overge bleven gedeelte beter, dan nog zou her bouw op dezelfde wijze kostbaar zijn en het geheel van te lichte constructie blij ven. Voor het stichten van een nieuwe kerk adviseerde Van der Laan om over te gaan tot de bouw van een eenvoudige dorpskerk op dezelfde plaats in aanslui ting aan de oude toren. Van de toren zouden de funderingen dan versterkt die nen te worden en zou deze in aansluiting aan een nieuwe kerk enige wijzigingen moeten ondergaan. Deze wijzigingen be oogden dan tevens het wegnemen van overbodige onderdelen welke voortdu rend onderhoud behoefden. De plannen tot herbouw werden terstond ontworpen. De aanbesteding had plaats op 14 april 1931. Architect was ir. Jan van der Laan. aanneemster de N.V. Eri ca uit Noordwijk, voor een bedrag van 79.945. Op 4 augustus 1932 werd de herbouwde Hoogmadese kerk door de bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J Aengenent, geconsacreerd. HANS VAN DER WERELD «g ijk-op-cultuur-etsla- Topen ï1» wethouder voor culturele za- rmevrouw H Donker, heeft irmorgen bij V. en D. te Al- n aan den Riin een exposi tieruimte geopend. De ruimte, een „kijk-op-cultuur-etalage is permanent beschikbaar en heeft tot doel informatie te verstrek ken over het culturele gebeuren te Alphen en omgeving Niet al leen zullen de gebeurtenissen worden aangekondigd, maar ook exposities worden gehouden. Aan de „kunstuitleen' zal extra aandacht worden besteed. De ruimte is opgezet in samenwer king met het bureau Culturele Zaken. «ptuurw andeling Duivenvoorde looi OORSCHOTEN - Onder ijig van natuurgidsen kan ireen morgen aan een an- half uur durende natuur- M ideling deelnemen. De ïdeling wordt georgani- rd door de afdeling Leiden I 'het Instituut voor Na- rbeschermingseducatie 'joflN): Het is niet nodig om jjaf in te schrijven. De ieïing begint om twee vanaf de Laan van Dui- voorde. Er wordt in Dui- iVoorde gewandeld. Dag- of "frkaarten zijn bij de ingang krijgen. (NZH-bus 46 of IZ* RESIDENTIE-ORKEST Stadsgehoorzaal 20.15 uur, zaterdag 19 mei slotconcert dit seizoen kDALJMC dirigent Ferdinand Leitner sopraan Elisabeth Speiser bariton Wolfgang Schone koren Deo Sacrum (Poeldijk) en Christ Oratorium Vereniging (Schevenin-gen); leiding Jos Franken. Kaarten 14.- CJP, studenten 10,- Bij Bender Hoge- woerd 90. tel. 120097 en op de concert avond aan de zaal. NIEUWKOOP Nieuwkoops burgemeester mr. T. R. Seinstra opende gistermiddag het nieuwe kantoor van de Rabobank te Nieuwkoop. Dit geschiedde op symbolische wijze door het ontsluiten van deze nieuwe vestiging is Nieuwkoop er een be langrijke dienstverlenende instelling rijker op geworden. Tot voor kort deed de Rabobank Nieuwkoop het nog met twee kleine kantoren aan de Achterweg en de Meeuwenlaan. Het hoofdkantoor was gevestigd in Noorden. Met het gereedkomen van de nieuwe vestiging wordt het hoofdkantoor, waaronder Noorden. Aarlanderveen en Woerdense Verlaat ressorteren, naar Nieuwkoop verplaatst. De dienstverlening in Noorden zal. zo wordt door de directie uitdrukkelijk gesteld, daarmee ech ter niet verminderen. Het nieuwe gebouw is zeer modern van opzet. Laat zich van buiten reeds zeer fraai aanzien, binnen wordt men zelfs op een sfeervol achtergrondmuziekje onthaald. De nieuwe bank maakt zeker geen koel-zakelijke indruk maar doet daarentegen vriendelijk en huiselijk aan. Er is onder meer een gastvrije balie met vijf open loketten. Men beschikt reeds over een snel- kas en de afdelingen vakantiereizen en verzekeringen hebben nu een eigen balie. Voorts zijn er in het bankgebouw behalve de publiekontvangsthal nog een comfortabele spreekkamer en twee spreekhoeken. Voor wie het allemaal zelf wil: Zaterdag 12 mei van' 10.00 tot 14.00 uur wordt er „open huis" gehouden. DEN HAAG/LEIDEN De voorzitter van de afdeling geschil len van bestuur van de Raad van State, baron Van Tuyll, heeft gisterochtend tijdens de behande ling van een beroep schrift van de Leide- naren mevrouw M. Bosch-Gans en de heer J. Doove tegen een beschikking van de minister van CRM om het Doelen- terrein niet op te ne men in het register van beschermde mo numenten, zijn ver bazing geuit over de inhoud van het schrijven. Het beroepschrift na melijk zou niet één concreet punt bevat ten en zich dermate tegen het hele beleid van de minister af zetten, dat de appel lanten met hun be zwaren bij de Raad van State op het ver keerde adres waren. Staatsraad Verburg, die in deze zaak rap porteur was, noemde het schrijven uiter mate vaag en be treurde het dat door het duo ellenlange brieven zijn geschre ven, „die als het er op aankomt door de mensen zelf niet mondeling worden toegelicht". Volgens een door de heer J. Doove ge- het Doelenterrein, maar op de hele Sleutelstad. De heer Doove vraagt het mi nisterie om een totale herziening van het monumentenbeleid dat hier wordt ge voerd. Staatsraden Van Tuyl en Verburg vonden het kaliber van de aanvraag der- schreven toelichting halve uitermate va zou het beroepschrift „Er is niet gevraagd zich niet primair naar een bepaald richten op het monu- pand, zodat we in mentale karakter van wezen niet kunnen spreken van een be langhebbende in deze kwestie. Het bezwaar schrift moet elders gedeponeerd worden, maar niet hier", al dus de heer Verburg. Voorzitter Van Tuyl maakte de zaak af door te stellen, dat de appellanten een stroom van brieven de deur uit hebber gestuurd die voor ju risten slechts met moeite waren te be grijpen. Concert In het ontmoetings centrum van het ver pleegtehuis „Ley- thenrode" vond gis teravond een uniek muzikaal gebeuren plaats. Het Haagse artsenorkest en het Haagse kamerorkest traden gezamenlijk op voor de bewoners van het verpleegte huis aan de Hoog- madeseweg. Het 30 man tellende orkest bracht onder leiding van dirigent W. Roe- raarde een vioolcon cert van Janiani en een fluitconcert van Mozart ten gehore Deze muzikale avond werd mogelijk ge maakt door de Lions club Leiden/Noord- wijk. EN Het gebeurt niet zo vaak dat be- Pstonelisten zo slordig spelen, dat teksten *r half te verstaan zijn en het soufleren 'rentegen dubbel zo goed is. Gisteravond dat het geval in de Schouwburg bij Miwmeester Solness" van Hendrik Ibsen, peeld door toneelgroep Theater uit Arn- ..Bouwmeester Solness" is een traditio- drie-bedrijven-stuk, dat zich afspreelt in kringen der gegoede burgerij en handelt T een dijk van een vent, een bouwmeester, een soort monopolie heeft opgebouwd 'f niets en niemand te ontzien, maar die aan zichzelf gaat twijfelen en angst krijgt 0r de aanstormende jeugd. Wanneer hij door een zeer jeugdig meisje laat verlei- den nog eenmaal de krachttoer uit te halen die zij eenmaal eerder van hem zag Sol ness beklimt een toren valt hij dood neer van het bouwwerk. In tegenstelling tot andere stukken van Ibsen is „Solness" langdradig en wijdlopig. In het stuk zitten ellenlange lappen tekst, die, goed gespeeld, misschien nog wel kunnen boeien, maar gisteravond slechts verveling opriepen. Alles ligt er duimendik bovenop, er zitten geen onverwachte wendingen in „Solness", het meeste is na tien minuten al onthuld en dui delijk, en dan is het alleen nog maar wachten op het doodvallen van de hoofdfiguur. Theater leek ook geen enkele moeite te heb ben gedaan „Solness" enige subtiliteit mee te geven. Het is natuurlijk leuk als iemand, die zich duivels wilskrachtig voelt, ook de hele avond er als een duivel bij loopt, erg veel ver rassing voor de toeschouwer blijft er zo niet over. „Bouwmeester Solness" moeten we maar weer snel vergeten. Het enige dat men zich kan af vragen: waarom spelen zoveel burgerlijke to neelgroepen de laatste tijd toch zo veel Ibsen? Mogelijk heeft dat iets te maken met onrust gevoelens over het voortbestaan van hun ei gen burgerlijke cultuur. Ibsen schetst de bur gerlijke samenleving toch immers in haar ver wording en morele achteruitgang. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Njord, de oudste Nederlandse studentenroeivere niging, bestaat volgende week 105 jaar. Ondanks die hoge leeftijd is Njord nog erg actief en gaat zijn eenentwintigste lustrum dan ook uitgebreid vieren. Het Zwanencommité, ofte wel de jubileumcommissie, heeft een feestprogramma op po ten gezet, dat de hele week zal duren. De belangrijkste evenementen zijn: Dinsdag: Opening van de lustrumweek met een optocht van het clubgebouw aan de Morsweg tot aan de sociëteit Minerva in de Breestraat. Naast Njord-leden zullen hier ook een fanfare en een majoretten- korps aan deelnemen. Woensdag: Open dag voor alle inwoners van Leiden. Om twaalf uur is er op de hoek Lange Mare/Donkersteeg een luchtballonnenwedstrijd en een optreden van de clown Ronald MacDonald. Op de Morsweg zijn roeiwedstrijden voor scholie ren en roeiwedstrijden tussen verschillende Leidse prominen ten. Onder meer is er een. race tussen ploegen van de brand weer en de politie. Donderdag: Buitendag voor alle Njord-leden die besloten wordt met een barbecue en een disco. Zaterdag: Begin van de luslrumwedstrijden bij 's Molenaars- brug in Alphen. Ploegen van bijna alle Nederlandse verenigin gen zijn hierbij vertegenwoordigd, 's Middags is er een kermis, 's avonds kan men een speciale roeiersmaaltijd nuttigen. Zondag. Tweede dag van de lustrum wedstrijden in Alphen. Om een uur herleeft een oude traditie met de zogenaamde keerboeiwedstrijden. De lustrumweek wordt besloten met een galabal. Voor belangstellenden is het totale programma van deze lustrumviering verkrijgbaar bij het clubgebouw van Njord en verder ook bij alle activiteiten. |M|nnade Precies een halve eeuw ge ilt n uerd katholiek Hoogmade getrof- "fÜoor een ernstige ramp. Toen name- stortte de prachtige neogotische geheel in. De belangrijkste oorzaak m an bleek gelegen te zijn in de fun- iibum ng, waarmee tijdens de bouw, gedu- >g zode de jaren 1872-1877, al geknoeid (5) 0 Alleen de toren, waarop katholiek 22.M f®ade 20 trots was» kon behouden en, al werd die bij de herbouw van bedehuis aanzienlijk „hervormd" de muren te ommantelen. kerkgebouw heeft dus niet lang aan lt doel kunnen beantwoorden. Het was rgRH »r lang niet het eerste bedehuis van v» foogmadese katholieken. In vroeger 1*! ven sto d er een kerk ongeveer op Cc Plaats van de tefïenwoordige Neder- Hervormde kerk. terwijl er in 1640 huis ten behoeve van de toenmalige loor aan de Oude Kerkweg werd ge- ;d op welks zolder de katholieken in het geheim bijeen kwamen. Toen bepalingen van de Staten van Hol- wat minder streng werden mocht er een kerk gebouwd worden. Zo to- de Hoogmadenaren van 1742 tot getrouw naar het barokke kerkje in (I 'rederikspolder om daar aan hun ge- Verplichtingen te voldoen. klein R- K Xx?t ZATERDAG 12 ME11979 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3