Amerikanen geloven niet aan benzinetekort Prof. Kerkhofs: Geen grond voor optimisme over toeneming van priesterroepingen kerk wereld Bisschoppen wilden seminarie van Rolduc interdiocesaan maken ALLE PRIJZENINCL. in BU I Kardinaal Hume sprak met paus over Anglicaanse wijding van vrouwen KORTE METTEN ^BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 MEI1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Lange rijen bij de be nzinestations en rantsoenering van ben zine in Californië hebben de hele Vere nigde Staten overspoeld met een golf van paniek. Sombere prognoses en een dagelijkse berichtgeving, waarin tegen gestelde meningen elkaar voortdurend afwisselen, versterken de toch al heer sende mening, dat de argeloze Ameri kaanse automobilist het slachtoffer is van een ongrijpbare samenzwering van de oliemaatschappijen, olieproducenten en politici. Er zijn dan ook weinig tastbare feiten oorhanden. De enige feiten, die de Amerikaanse automobilist krijgt voorge schoteld. vindt hij of zij bij de benzine pomp zelf. De prijs per liter is sedert be gin dit jaar gemiddeld met 7,5 cent toe genomen en hier en daar is de magische grens van 1 dollar per gallon (circa 54 ct. per liter) al ruim gepasseerd. Veel benzinepompen gaan eerder en in de eekeinden dicht en lange rijen wach tende automobilisten zorgen op veel plaatsen voor een afschrikwekkende aan blik. In Californië mogen automobilisten met een kenteken, dat eindigt op een on even getal, nu de ene dag tanken, hun „even collega's" de andere dag. De tank moet minstens half leeg zijn en 20 gallon (circa 76 liter) is het maximum. Dat de situatie in Californië het slechtst is, is niet zo verwonderlijk. De enorme oppervlakte (10 keer Nederland), ruim 20 miljoen inwoners en een opvatting over de auto, die het best te vergelijken is met de Nederlandse relatie tot de fiets, maken Californië erg kwetsbaar, ook voor percentueel kleine benzine tekorten. Anderzijds echter ontvangt Californië circa tweederde van de 1,2 miljoen bar rel olie, die dagelijks vanuit Alaska wordt aangevoerd. De Alaska-olie is door een hoog zwavelgehalte niet. of in ieder geval minder geschikt om er benzine van te maken. Californië zwemt in de ruwe olie en heeft te weinig benzine. En dat gaat er ondanks alle zwavelverhalen bij de gemiddelde automobilist maar moei lijk in. Voornaamste oorzaak van de benzinepro blemen blijft echter de tijdelijke stop op de olietoevoer uit Iran. Intussen produ ceert Iran weer olie, zij het veel minder, maar door het lage tempo van de grote olietankers doet het tekort zich nu pas goed in de V.S. voelen. Ook deze oor zaak is echter niet in staat de „gemiddel de Amerikaan" te overtuigen. Amerika betrekt immers aanzienlijk minder olie uit Iran dan de meeste andere grote westerse landen, waar mensen nog steeds zorgeloos in hun auto rondsnor ren. Wat de Amerikanen daarbij nogal eens geneigd zijn te vergeten, is dat dit gebeurt tegen een aanzienlijk hogere prijs en met veel zuiniger auto's. Boven dien hebben de grote oliemaatschappijen een systeem, waardoor ze de pijn zoveel mogelijk over de grote olieconsumenten verdelen. Dat gebeurde ook m 1973—1974 en toen profiteerden de direct door de olieboycot getroffen landen, de V.S. en Nederland, van deze regeling. De laatste maanden hebben inmiddels duidelijk gemaakt dat de Amerikanen zich niet laten afschrikken door de snel stijgende benzineprijzen. Amerikanen lij ken absoluut niet van plan minder te rij den. In het uitgestrekte land is de auto voor velen echt onmisbaar en de hele in frastructuur (openbaar vervoer, steden bouw, wegennet) is op de auto afge stemd. Maar er zijn nog andere moge lijkheden drastisch te beperken: via zui niger auto's. Op dat terrein worden ge stage vorderingen gemaakt. Bij het mi nisterie van energie verwacht men dat door deze ontwikkeling de vraag naar benzine na 1982 niet meer zal toenemen. In 1985 moet de gemiddelde Amerikaan se auto 1 op ruim 11 lopen (nu 1 op 8) en dat scheelt een slok op een borrel bij een autopark dat op dit moment 142 mil joen auto's bedraagt. Er worden nog meer redenen aange voerd, die tot het huidige tekort en de algehele verwarring zouden hebben bij gedragen. Sommigen gooiden het erop, dat april 5 weekenden telde, anderen menen dat er van regeringszijde geham sterd wordt om in ieder geval de komen de winter niet in de kou te hoeven zit ten, en er zijn er ook, die menen dat het allemaal komt door de sterke paniekver halen, waardoor velen die hun benzine wijzertje wat te ver naar links zien val len, onmiddellijk een pompstation bin nenstormen. Benzinestationhouders, die al dan niet terecht bang zijn dat ze te gen het eind van de maandelijkse be voorrading zonder komen te zitten, dra gen ook flink bij aan het creëren van een situatie, waarvan niemand het naad je van de kous schijnt te weten. Voor de meeste van de op dit moment gemiddeld 500 mensen die dagelijks via een speciale „hot-line" bij het ministerie van energie hun gal spuwen, ligt de zaak een stuk duidelijker: het gaat om een in ternationale samenspanning van de grote oliemaatschappijen om straks de olie te gen veel hogere prijzen te kunnen verko pen. De geloofwaardigheid van „Big Oil" is er de laatste tijd dan ook niet groter op geworden. Het feit dat ze van de energiekrisis tot nu toe alleen maar veel beter zijn geworden; beschuldigingen van de Amerikaanse regering dat ze voor miljarden te hoge tarieven hebben bere kend; verhalen over scharrel van grote oliedistributeurs met goedkope oude en dure nieuwe olie; winststijgingen die voor de eerste drie maanden van dit jaar in enkele gevallen in de honderden procenten lopen; het hevige verzet dat Big Oil heeft geboden tegen president Carters voorstel om via een speciale be lasting wat terug te halen van de enor me winsten die de maatschappijen gaan boeken als gevolg van de opheffing van de prijscontrole op Amerikaanse olie; het zijn stuk voor stuk zaken die het image van de oliereuzen geen goed dóen. Bijna wel algemeen is daarnaast echter het verwijt aan de regering Carter, die er volgens veel opbellers geen donder aan doet. Hij wordt er blijkens veel tele foontjes ernstig van verdacht in zijn vuistje te lachen nu Amerikanen met de neus gedrukt worden op feiten, die hij ze al twee jaar vergeefs heeft voorgehou den. Carter maakt inderdaad niet de in druk erg verontrust te zijn over de schaarste. Maar zijn bezorgdheid lijkt toch stukken groter dan die van het Congres, dat Carter blijft dwarsbomen bij bijna elk plan dat de president voor legt. Een noodplan om in geval van een werkelijk ernstige crisis de benzine op de bon te doen, werd deze week nog bij na door de senaat getorpedeerd en giste ren definitief door het Huis van Afge vaardigden. Meer soldij voor Britse militairen LONDEN (Reuter) De nieuwe Britse regering heeft gisteren een maatregel geno men die wel eens een eind zou kunnen maken aan het personeelsgebrek bij de Brit se strijdkrachten: de soldij wordt verhoogd met 32 pro cent en niet met 24,2 zoals onder de regering-Callaghan was overeengekomen. Met deze beslissing lost pre mier Thatcher één van haar erkiezingsbeloften in. Ook de politiesalarissen zijn ver hoogd. In de eerste dagen van haar premierschap heeft de politie ke leidster van de conserva tieven, die vorige week een eclatante verkiezingsoverwin ning behaalde op Labour, het aardig druk met defensie. Zo heeft zij met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, overleg gepleegd over de NAVO en over SALT II. Dorpelingen door Israël ontvoerd SHAQRA (Rtr) De notabe len van Shaqra, een dorp in Zuid-Libanon, waar het woensdag tot een confronta- tol kwam tussen Nederlandse tiülilmilitairen en een Israë lische troepenmacht, hebben ót hulp van VN-militairen ingeroepen om negen dorpe lingen vrij te krijgen die door de invasietroepen uit Is raël zijn meegenomen. De dorpelingen willen ook een delegatie naar de grens stu ren om de mannen vrij te krijgen. Libanon heeft de Unifiltroe- pen bedankt voor het helpen verhinderen van de invasie door Israëlische troepen. De VN-troepen hebben hiermee bewezen voor hun taak bere kend te zijn, aldus de Libane- ambassadeur bij de Vere nigde Naties. In Israël is een Senegalese Unifilmilitair tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens wapensmok kel ten behoeve van de Pales- tijnen. DINSDAG T/M VRIJDAG 8.30-18.00 UUR ZATERDAG HOOFDDORP KRUISWEG 785. TEL. 02503-11571 VRIJDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR •s-GRAVENHAGE f RIJSWIJKSEWEG 33 TEL 070-414246 DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR ROTTERDAM Plómpertstraat 24. Tel010-298777 MEENT 7A-9A. TEL. 010-125893 DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR Vestiging M££H7 's maandags geopend DORDRECHT BROUWERSDIJK 30. TEL. 078-144443 DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21.00 UUR EINDHOVEN WOENSELSESTRAAT 333-335. TEL. 040-435386 DONDERDAG KOOPA VRIJDAG KOOPAVON SOESTERBERG STERRENBERGWEG VRIJDAG KOOPAVON Prof. dr. J. Kerkhofs SJ. in Brussel deelt niet het Ro meinse optimisme over een kentering in de daling der priesterroepingen. „Er is geen enkel sociologisch be wijs voor", zo verklaart hij. Prof. dr. Kerkhofs is direc teur van het internationaal instituut voor godsdienstso- ciologisch onderzoek „Pro Mundi Vita" in Brussel. Met zijn verklaring reageerde hij op de mededeling van kardinaal Garrone, prefect van de curie-congregatie voor het katholiek onderwijs, dat na' jaren van daling het aan tal priesterroepingen in de R.K. Kerk weer stijgt. Kardi naal Garrone, die zijn mede deling niet met getallen staafde, zei, dat hij was uit gegaan van de meest accura te en stellige statistieken. Het instituut „Pro Mundi Vita", volgt de ontwikkelin gen binnen de kerken, vooral binnen de R.K. Kerk, op de voet. Kortgeleden publiceerde het een uitvoerig overzicht over de situatie in Europa. Daarin constateerde het. dat overal in Europa het aantal priesterstudenten afneemt. Een duidelijke uitzondering is Polen, waar het aantal se minaristen krachtig toeneemt. Zijn gepubliceerde cijfers gaan tot 1976, terwijl kardi naal Garrone zegt de kente ring in 1978 te kunnen plaat- Voor zover de cijfers tot en met 1978 reeds tot zijn be schikking staan, verklaart prof. Kerkhofs dat hij ner gens een stijging van het aantal seminaristen heeft kunnen constateren. Een uit zondering maakt hij voor en kele bisdommen in West- Duitsland en de Ver. Staten in 1977 en in Frankrijk in 1978. De stijging der aanmeldingen bij de seminaries komt, vol gens prof. Kerkhofs, voorna melijk uit de hoek der zeer behoudsgezinden, waar - al dus prof. Kerkhofs - ook de dissidente aartsbisschop Le- febvre zijn aanstaande pries ters vandaan haalt. Onder scherp verzet van bisschop Gijsen van Roermond is in de bis schoppenconferentie voorgesteld om van het priesterseminarie van Rolduc een landelijke se minarie te maken. Dit zou volgens de meerder heid binnen de bisschop penconferentie het Roer- mondse seminarie uit de polarisatiesfeer halen. Gijsen heeft zijn afwijzend standpunt onmiddellijk aan de paus gemeld, die de Roermondse bisschop daarop heeft verzocht dit nader toe te lichten. Aldus verneemt het ANP uit betrouwbare bronnen rond de bisschoppen. Met krachtige morele steun van paus Paulus VI heeft bisschop Gijsen in 1974 zijn groot semi narie Rolduc opgericht. Het telt momenteel 66 studenten, afkomstig uit heel Nederland. Vorig jaar ontvingen vijf de priesterwijding. Dit jaar worden er wederom vijf verwacht Het voorstel is in de bis schoppenconferentie ge daan in het kader van het overleg op instigatie van paus Johannes Pau lus II om te komen tot een meer eensgezind be leid. Het voorstel, dat behalve door bisschop Gijsen ook door bisschop Simonis van Rotterdam zou zijn afgewezen, houdt niet in, dat de andere bisschop pen zouden willen afzien van de katholieke theolo gische hogescholen als mogelijke weg tot het priesterschap. Zij willen integendeel nog krachti ger dan tot op heden de leefgemeenschappen voor kandidaten voor het priesterschap bij die ho gescholen bevorderen. De perschef van de kerk provincie heeft als woordvoerder van de bis schoppenconferentie na drukkelijk ontkend, dat voorgesteld zou zijn van Rolduc een landelijk se minarie te maken. Hij beklemtoont, dat het on derling overleg tussen de bisschoppen, dat op insti gatie van de paus wordt gevoerd, zich nog hele maal bevindt in de fase van voorstellen van de procedure. Deze fase is nog niet afgerond. De tweede fase, de discussie over de inhoud van het overleg, is nog niet aan de orde, zo verklaart hij. De r.k. aartsbisschop van Westmin ster, kardinaal Basil Hume, heeft tijdens een privé-audiëntie met de paus gesproken over de priester wijding van de vrouw in de Angli caanse kerk en de gevolgen hier van voor de Anglicaans-Rooms ka tholieke betrekkingen. Bij zijn terugkeer in Londen ver klaarde hij geen mededelingen te doen voordat hij de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, heeft ingelicht, dr. Coggan, het hoofd van de Angli caanse kerk, is momenteel in Cana da, waar de internationale Angli caanse raad van overleg bijeen komt. De synode van de Engelse Angli caanse kerk heeft november 1978 een besluit genomen waarbij er geen fundamentele bezwaren tegen de vrouw in het ambt zijn, maar voorstellen verworpen om dit in Engeland mogelijk te maken. Dr. Coggan had toen gewaarschuwd te gen eenzijdige stappen van de An glicaanse kerk, met het oog op de relatie met de Katholieken. De An glicaanse kerken in Amerika, Cana da, Nieuw Zeeland en Hong Kong kennen vrouwelijke priesters. Op de internationale Anglicaanse raad van overleg, die van 8 tot 18 mei in het Canadese London (Onta rio) bijeen is, heeft de secretaris, bisschop Howe, gezegd dat er teke nen zijn die wijzen op een toenade ring van Rooms-Katholieken en Anglicanen. Hij doelde op drie ver klaringen (inzake eucharistie, pries terwijding en leergezag) van een Rooms-Katholiek-Anglicaanse com missie, en op de overwegend posi tieve reacties vanuit de Anglicaanse wereld hierop. De aartsbisschop van Praag, kardinaal Frantisek Torna- sek heeft op korte termijn zijn komst naar het Oosten rijkse Salzburg afgezegd. Hij zou daar vandaag aan wezig zijn bij de plechtige opening van de tentoonstel ling, gewijd aan Johannes Nepomuk, bij gelegenheid van het feit, dat het 250 jaar geleden is, dat deze Praagse vicaris-generaal werd heiligverklaard. Over de oorzaak van het wegblij ven van de kardinaal is niets bekend. Het telegram met de afzegging kwam te gelijk aan met de brief, waarin de kardinaal zijn komst toezegde. Zondag zou hij een pontificale hoogmis opdragen in de dom van Salzburg. De tentoonstelling is vandaag door de Oosten rijkse president, dr. Rudolf Kirchschlager geopend. Zes Europese landen hebben hun medewerking eraan verleend. In een boodschap aan de Unctad, de wereldhandels conferentie in Manilla, heeft paus Johannes Paulus II ge zegd, dat de onderhandelin gen over rechtvaardige lo nen en prijzen niet mogen worden overgelaten aan het spel der krachten op de vrije markt. Elke overeen komst, aldus de paus, is een menselijke aangelegenheid en gericht op dienst aan de mensheid. Hij noemde het vraagstuk van rechtvaardige prijzen en lonen een van de fundamentele problemen voor de Unctad. Het Vati- caan is met een eigen dele gatie aanwezig op de bijeen komst in Manilla. De spanningen tussen de godsdienstgemeenschappen in India hebben opnieuw een hoogtepunt bereikt. In de staat Arunachal Pradesh in Oost-India werden veer tig missiestaties door hin does zwaar beschadigd of vernietigd. Ook de bisschop pen ondervinden moeilijkhe den, De bisschop van Tez- poer (Assam), mgr. Joseph Mittathani. kan vanwege het optreden van militante hindoekringen bepaalde de len. van zijn diocees niet meer bezoeken en geen diensten meer houden in de parochiekerken daar. Als het wetsontwerp op de godsdiensten wordt aange nomen worden door missio narissen nog meer buiten sporigheden verwacht tegen christelijke instellingen en vertegenwoordigers van de kerken. Het bloedwonder van de Heilige Januarius, dat sinds 1801 elk jaar op de zaterdag voor de eerste zondag in mei, alsmede op 19 septem ber gebeurt, heeft zich ook nu weer voorgedaan. De Heilige Januarius is de pa troon van de stad Napels. In twee glazen ampullen wordt in de kathedraal van Napels gedroogd bloed van de heili ge bewaard. Tweemaal per jaar pleegt het vloeibaar te worden. Als het niet gebeurt wordt dit door de Napolita- nen als een ongunstig voort eken gezien. In Fatima in Portugal wordt een pastoraal cen trum gebouwd ter ere van paus Paulus VI. De eerste steen zal zondag worden ge legd, naar aanleiding van de verjaardag van de ver schijningen van Maria daar in 1917. De vorig jaar over leden paus Paulus heeft in mei 1967 de plechtigheden geleid bij gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de verschijningen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9