Strakke lij n brengt rust Louis Paul Boon groots en controversieel Khomeini in conflict met linkse pers INTERMEUBEL VAN DER KLUGT BV 1995,- M Thatcher: zelfde lijn tegenover Europa als onder Callaghan Hua Quofeng naar Europa DRAMATISCH GEBREK AAN BENZINE IN IERLAND Meerboerensfeerin slaapkamer Blank hout romantisch BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 ME11979 PAGINA Brussel De vitaliteit en hevigheid van leven straalde gedurende het grootste deel van zijn leven af van Louis Paul Boon, de belangrijkste Vlaamse auteur van het ogenblik, die gisteren in het ziekenhuis van Erembo- degem in Oost-Vlaanderen is overle den. Zijn literaire wereld, zijn zo zeer uiteenlopende romans, verhalen, be schouwingen en impressies, liefdevolle en boze reacties op gebeurtenissen, daaruit sprak een kaleidoscopische geest: Louis Paul Boon was van zoveel markten thuis, dat je daar als lezer ei genlijk zelden een evenbeeld van ont moet. Zeven en zestig jaar geleden werd Louis Paul Boon geboren in het stadje Aalst. Een proletarisch leefmilieu, waar zijn werk geregeld de invloeden van te zien geeft Aalst is eigenlijk centraal in de belevingswereld van Boon. Als jour nalist van het Gents Dagblad „Vooruit" deed hij ervaringen op, die zijn werk daarna bovendien in hoge mate hebben beïnvloed. Hij was soms wel en soms niet een journalistiek auteur. Soms wel en soms niet een zeer serieus en principieel au teur. Soms wel en soms niet Dat as pect in het werk van deze auteur, die in zijn leven enerzijds zeer gedreven en anderzijds zeer ruimhartig was in zijn opvattingen, dat aspect van veelzijdig heid en onvoorspelbaarheid is de grote kracht van zijn vele werk geweest Aan de ene kant zijn er erg serieuze boeken die niet als zodanig ervaren werden bij de publikatie. „De Kapellekensbaan" bijvoorbeeld. Dat boek lag bij mijn ou ders, die hevig belang stelden in de grote sociale bewogenheid van Louis Paul Boon dat in de jaren vijftig vlak na publikatie tussen het linnengoed in de kast was verborgen. Stiekem haalde ik het daaruit om met rooie oren deze onvoorstelbare combinatie van historie, commentaar en werkelijkheid te lezen. Later heb ik het meesterwerk uit 1953 herlezen. Nog steeds een werkelijk on voorstelbaar boek van een man, die zo persoonlijk begaan is geweest met het lot van de onderdrukten uit zijn onmid dellijke omgeving, een man, die zoveel pennen wist te hanteren in dit ene boek al, zoveel afstand wist te nemen van zijn bedenksels en ideeën. Louis Paul Boon typeert zich in zijn werk immers steeds door die distantie: altijd opnieuw weigert hij zich mee te laten slepen door zijn verhaal. Zijn commentaar op zijn verhaal is altijd belangrijker dan het verhaal zelf. Zelfs in „De Wet" uit 1955, een zo hel der geconstrueerd boekje als je maar zelden tegenkomt Een klassiek verhaal, namelijk een driehoeksverhouding in een huwelijk, heel banaal dus. Maar doordat Boon de verhalen van elke be trokkene neerschrijft, ieder met zijn ei gen bewoordingen, ontstaat een totale twijfel aan de integriteit van elke be trokkenen in zijn verhaal. Louis Paul Boon heeft met veel ver schillende pennen geschreven. Zijn soci aal bewogen boeken („De Kapellekens baan", „Die voorstad groeit", „Zomer te Ter-Muren"), zijn gedocumenteerde boe ken, die vooral uit de laatste jaren stammen: het geweldige boek over de socialistische priester Pieter Daens, een familielid van de auteur, en de andere boeken die uit dezelfde bron voortkwa men. Zijn boek over de slachtoffers van deze frustrerende maatschappij, zoals „Menuet", en „Niets gaat tenon- der" zijn boeken gebaseerd op bronnen uit het verleden: „Wapenbroeders", naar „De Vos Reynaerde" en de boeken over de middeleeuwse schelm Jan de Lichte. En verder zijn erotische literatuur, zoals de grimmige bewerking van Grimms sprookjes en „Blauwbaardje in wonderland", of de sociale verontrus ting in het erotische dan wel pornogra fische boekje „Mieke Maaike's obscene jeugd". Zo veel verschillende genres, stijlen, in valshoeken. Niet ten onrechte is Louis Paul Boon bij herhaling voorgesteld als Nederlandstalige kandidaat voor de No belprijs. Dat is er nooit van gekomen. In Nederland en België heeft het voor Louis Paul Boon de laatste tien jaar in ieder geval prijzen geregend. Terecht. JAN VERSTAPPEN. Carter: afwijzing SALT-verdrag zou zware slag zijn WASHINGTON (AP/AFP) - Volgens president Carter zal een eventuele afwijzing door de Senaat van het nieuwe SALT-verdrag een zware en verwoestende slag voor de wereldvrede betekenen. In dat geval zullen de Verenigde Staten als oorlogsophitsers beschouwd worden en het verliezen. De leider van de Democrati sche fractie in de Senaat, se nator Robert Byrd, zei te ho pen dat het verdrag nog dit jaar gecompleteerd kan wor den. Byrds steun is van het grootste belang voor Carter die 67 van de honderd stem men in de Senaat nodig heeft voor de ratificatie van het verdrag. Byrd heeft zich ech ter over de inhoud nog niet uitgesproken. Volgens de Re publikeinse leider Howard Baker zijn belangrijke veran deringen in het verdrag nodig om het te redden. De proble men in de Senaat spitsen zich toe op twee punten: de zeker heid dat de Sovjet-Unie geen voordelen uit het verdrag zal halen en de controle op de naleving. TEHERAN (UPI) De revolutionaire leider van Iran, Ajatol- lah Khomeini, heeft gisteren de niet-islamitische pers van het land gehekeld. Dit benadrukt de breder wordende kloof tus sen de godsdienstige meerderheid en links. Het doelwit van Khomeini waren de in Teheran verschijnende ochtendbladen „Ajandegan" en „Peigham Emruz", twee linkse kranten met grote oplage. Vooral Ajandegan moest het ontgelden. De Ajatollah zei dat deze krant vanaf het begin van de islamitische revolutie een „minderwaardige rol" had gespeeld. De inhoud van het blad druist volgens hem in tegen moslimbelangen en draagt niet de goedkeuring weg van de religieuze en revolutionaire moslims". Peigham Emruz werd gekapitteld omdat het gisteren een arti kel bevatte volgens hetwelk er een nieuwe politieke overkoepe lende organisatie zou kunnen komen onder leiding van de Aja tollah Machmoed Taleghani, de geestelijke leidsman wiens twee linkse zoons in april door de islamitische militie werden afgeranseld en gearresteerd. Het op het politieke toneel verschijnen van Taleghani zou een formidabele uitdaging aan het gezag van de 78-jarige Khomei ni kunnen betekenen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier That cher heeft gisteravond ge zegd, dat haar regering de EG trouw blijft. Thatchers Europese politiek begint ech ter sterk te gelijken op die van het vorige Labour be wind. De nieuwe premier hield een tafelrede tijdens een diner in Downing Street 10 bij gele genheid van het tweedaagse werkbezoek van de Westduit- se kanselier Schmidt aan Londen. Schmidt was de eer ste Westeuropese staatsman, die met Thatcher besprekin gen kwam voeren sedert haar grote verkiezingsoverwinning van afgelopen week. Premier "Thatcher liet hem horen, dat er tussen de Britse conserva tieven en socialisten weinig verschil is wat de EG betreft Als die belangen geschaad dreigen te worden door be paalde aspecten door de Eu ropese positie, zullen de Brit se conservatieven hard aan dringen om daarin verande ring te brengen. Premier Thatcher vindt het zonder meer onaanvaardbaar, dat Groot-Brittannië het leeuwen deel van de Europese kosten draagt. LONDEN (AP) Het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft donderdag bekend gemaakt dat de voorzitter van de Chinese communistische partij, Hua Quofeng (Hwa Kwo- feng) is uitgenodigd naar Groot-Brittannië te komen. Aangenomen wordt dat de Chinese leider de reis in oktober zal ondernemen. Als het bezoek doorgaat, zou dit de eerste keer zijn dat een zo hooggeplaatste Chinese leider West-Euro pa bezoekt. Krachtig pleidooi van Brandt voor eenheid socialisten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het Europa van Strauss, Kohl en That cher staat bij de komende Europese verkiezingen tegen over het Europa van Brandt, Den Uyl, Vondeling en (de Belg) Van Miert" Dit werd gisteren geconstateerd in een gesprek tussen Willy Brandt (onder meer lijsttrekker van de SPD bij de Europese ver kiezingen) en enkele voorman nen van de PvdA in Den Haag. Na de spanningen van de af gelopen jaren tussen beide zusterpartijen, ondermeer als gevolg van de zg. beroepsver boden in de Bondsrepubliek, zullen in de komende maan den de contacten intensiever worden, met name over de problematiek van de kerne nergie. Van PvdA-zijde werd aangegeven dat met grote on rust wordt aangekeken tegen de langs de Nederlandse grens verschijnende kerncen trales. Brandt benadrukte dat men in de SPD in de afgelo pen jaren aanzienlijk genuan ceerder over kernenergie is gaan denken dan vroeger, toen deze zonder veel aarze lingen werd aanvaard. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Ierse republiek is het eerste Westeuropese'land met een nijpend benzinete kort. De automobilisten raken in paniek en bestormen alle tankstations, die nog over brandstof beschikken. Op veel plaatsen is de benzine uitverkocht. De toekomst ziet er som ber uit voor de Ieren, want volgens de rege ring in Dublin kan geen enkele garantie ge geven worden betreffende een spoedige nor malisering van de oliedistributie, die kortge leden onder regeringscontrole werd geplaatst. Dublin heeft ook iedere levering van stook olie aan particulieren verboden. In navolging van de Amerikaanse staat Cali- fomië overweegt Ierland nu een plan om het wegverkeer tot de helft te verminderen door het iedere dag te beperken tot wagens waar van de nummerplaat eindigt op een oneven of een even cijfer. Dit is een harde maatregel, vooral bij het begin van het toeristische sei- De benzine- en stookoliecrisis in de Ierse re publiek wordt deels veroorzaakt door het in ternationale olieprobleem en deels door de nieuwe welvaart die Ierland kent sinds het lid geworden is van de EG. Die economische bloei heeft geleid tot een snelle industriële ontwikkeling. Nieuwe fabrieken verbruiken echter een massa energie. Nu de Ieren beter hun brood verdienen, kun nen ze in hun huizen centrale verwarming in stalleren, wat vroeger voor velen nog een on bereikbare luxe was. Ook is in Ierland de ver koop van auto's sterk toegenomen. Ierland brengt zelf geen enkele andere brandstof voort dan turf. Die wordt ook gestookt in sommige van de Ierse electrische centrales. Meubelen Klassiek en Modern, Haarlemmerstraat 198-200, Leiden, Tel. 071 -131846/131847/131848. Afd. Slaapkamers, Haarlemmerstraat 198, Tel. 071 -131848. Afd. Woningtextiel, Haarlemmerstraat 256-258, Tel. 071 -122154. "de Knoest" geloogd Eiken Meubelen, Haarlemmerstraat 170, Tel. 071 -122963. intermeubel I Speels belijnd ledikant in blank vuren. Inklusief aangebouwde nachtplankjes, 140x 200 cm I 1 180x 200 cm 195- Bijpassepde 3-deurs linnenkast 1145,- Ledikant 140 x 200 cm 595,- Ledikant 180 x 200 cm 695,- Nachtkastjes per stuk 425,- Kommode 645,- spiegel 150,- Gezonde adviezen bij Intermeubel Een te hard bed ondersteunt 't lichaam maar plaatselijk. Een te zacht bed laat 't lichaam doorzakken en daar wil het zich tegen verzetten. Gevolg: bij 't opstaan een vermoeid en afgemat gevoel. De ideale kombinatie van matras en ondergrond: het hele lichaam wordt ondersteund en de wen el- kolom ligt rechL Uw intermeubel adviseur vertelt u er alles over. De linnenkast bestaat uit delen, die met koppelbouten aan elkaar worden bevestigd. Prijs per deel 995,- Kompleet: ledikant 140 x 200 cm, twee nachtkastjes en kommode Luxe eiken slaapkamer. Leverbaar in donkerbruin en in blank eiken. Het bijzonder degelijk ledikant met massieve lijsten is leverbaar in 140, 150en 180cm breed. (Lits-jumeaux zonder O meerprijs). 2 Nachtkastjes per stuk CQC 65 cm breed) kosten samen Bovenbouw inklusief verlichting Slaapkombinatie kompleet Hoekkastje met opzet 295,- Aanbouwkommode 95 cm breed met opzet 595.- Linnenkastals afgebeeld (2-deurs kast hoekelement +2-deurs kast) 1995,- 3-deurs kast 1145,- 4 deurs kast 1395,-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8