David Carradine teert op Kung Fu-reputatie D Engelse toneelstukken in Rijnlands Lyceum De Verzamelde vuisten van Joe Bugneren Bud Spencer GETJtf? 1 Deze week in de bioscopen Bouwmeester Solness LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 ME11979 PAGINA 7 OEGSTGEEST De toneelvereniging Lei den English Speaking Theatre, voorheen be kend onder de naam Leiden Drame Group, geeft op vrijdag 18 mei een uitvoering van twee toneelstuk ken van Harold Pin ter. Het eerste toneel stuk in de Engele taal heet „A Night Out" en handelt over Al- bert een schuchtere kantoorklerk met minderwaardigheids complexen ten aan zien van de andere sexe. In een confron tatie met een prosti tuee aan het eind van het stuk gelukt het Albert om voor korte tijd van zijn angsten bevrijd te zijn. Het tweede toneelstuk van Pinter heet „The Lover" en gaat over het echtpaar Sa rah en Richard dat door middel van een telkens wis selend rollenspel hun eroti sche fantasieën volledig we ten uit te leven. Op den duur vervaagt de scheidslijn tussen realiteit en fantasie en is een her-oriëntatie bin nen de relatie noodzakelijk. Over Pinter's werk doen vele opvattingen de ronde, maar een avondje Pinter is een boeiende en enerveren de gebeurtenis. De toneel stukken worden vrijdag 18 mei in het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest en za terdag 19 mei in het theater van de Dalton-Scholenge meenschap in Voorburg uit gevoerd. Aanvang beide voorstellingen 20.00 uur. „Onze vaders gingen naar de kroeg en ze hebben de slag bij Ver dun gewonnen De Franse kastelein Poujade. EN VERDER CAMERA Once upon a time in the west (12). De beroemde western van re gisseur Sergio Leone met in de hoofdrollen Charles Bronson, Henry Fonda en Claudia Cardinale. Met name de filmmuziek is van superkwaliteit. Vele jaren heeft de langspeelplaat op de hitlijsten in vele landen geprijkt (reprise, vierde week). LIDO I The deer hunter (16). Robert de Niro en John Savage in een aangrij pende film, waarin de Vere nigde Staten van nu hun frustraties over de oorlog in Vietnam afreageren. Bij de Oscaruitreiking van enkele weken geleden viel dit pro- dukt van regisseur Michael Cimono vele malen in de prijzen (vijfde week). LIDO III Outrageous (16). Film over een schizo freen meisje en een homo seksuele jongen, die hun weg zoeken in een maat schappij die niet op hen is afgestemd. Een zeer goede film (derde week). STUDIO Animal house (a.l.). Een dolle komedie over een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens flink buiten zet (vijfde TRIANON Juliana in ze ventig bewogen jaren (16). Een voortreffelijk werkstuk over de vorstin dat ver uit stijgt boven het obligate vertonen van oude journaa lopnamen en dergelijke. Veel draagt koningin Juliana daar zelf aan bij, door een zeer plezierig ge sprek, dat even eens op het celluloid werd vastgelegd, (derde week). REX Porno met een gro te P (16). Prikkel werk van de gebruikelijke matige kwaliteit. EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Juliana in zeventig bewogen jaren (16). Zie Trianon. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) The deer hunter (12). Zie Lido I. EUROCINEMA Ilf (Alphen aan den Rijn) De vier vuisten de lucht in (12). Ac tiefilm voor de liefhebber. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) De prijs vechter (a.l.). Wijlen karate-acteur Bruce Lee schreef samen met Ja mes Coburn het basisver- haal voor een film die ein delijk moest bewijzen dat de Amerikaanse Chinees meer kon dan alleen rake klappen uitdelen en de bij behorende oe's en ah's uit stoten. Helaas voor Burce zijn zoveel jaar na dato an deren met de eer gaan strijken. Nou ja, eer is een groot woord want nadat een hele serie scenarioschrijvers aan het Lee-gegeven gedokterd hadden, bleef er een mys tiek sprookje over waarin leentjebuur gespeeld werd bij bijna alle mystieke of semi-mystieke literatuur over zoektochten van de mens naar een verborgen LIDO II The silent flute (16) met David Carradine en Christo pher Lee. Regie: Ri chard Moore. waarheid en wijsheid, het verhaal van de Heilige Graal, het verhaal van Ja son en de Argonauten, de reis van Boeddha naar de vervolmaking, en ga zo maar door. Het geheel op gefleurd met wat verlepte wijsheden in Oosterse snit. die elke inventieve bios- coopganger zonder al te veel moeite de acteurs kan vóórzeggen. Die wijsheden zijn op maat gesneden voor David Carradine. die als dolende scheurkalender met ongelimiteerde, maar edele vechtcapaciteiten de Kung Fu-televisieserie op zijn naam schreef. Hij gaat nu blind, gewapend met een fluit gewoon aan die rol door, maar mag daarnaast •nog als aapmens, als de dood en als een Tartaarse heerser tegenspeler Jeff Cooper, een wat vettige vechtjas, beproeven voor die zijn uiteindelijke doel, het boek der wijsheid, be reikt. Die anti-climax be spaar ik u, maar voordien zijn er fantastisch mooie lo- katies in Israël te zien. En die zijn écht de moeite waard. BERTJANSMA LUXOR They call him bulldozer (a I.) met Bud Spencer en Joe Bug- ner. Regie Michele Lupo. Net zoals Laurel en Hardy ooit in Holly wood werden in italië op een lager plan Bud Spencer en Terence Hill tot een onver wacht supersuccesvol duo gesmeed. Ze wer den het komische antwoord op het spaghet- ti-westerngeweld: Denderende vuistslagen in plaats van kogels. Duo's opbreken is een gevaarlijke zaak. Spencer en Hill filmen nog steeds samen maar Italiaanse produ cers probeerden het toch stiekem met de grote, ex-waterpoloër Bud in z'n eentje. Als extra-zekerheid werd voor Bud in „They call hum Bulldozer" nog een sterke jongen ingezet: ex-Europees kampioen zwaarge wicht Joe Bugner. (Italianen zijn gek met sterke mannen: Body-builder Steve Reeves en judoka Anton Geesink zijn inmiddels ook al lang Romeinse filmhistorie). ..They call him Bulldozer" van regisseur Mi chele Lupo is overigens een kwajongens- boek-in-stereo: De helden zijn twee keer zo brandschoon, de klappen zijn decibels, har der. de moraal is dubbeldik en het verhaal dubbeldun. Een ex-kampioen van het Amerikaanse „football" heeft de wijk genomen in een soort Kapitein Rob-bestaan als onduidelijke zeeman, hij legt aan in een Italiaans haven plaatsje waar Amerikanen zijn gelegerd en wordt door een stelletje straatjongens en diefjesmaten omgepraat om hen te coachen in een ,.football"-confrontatie met de Amen- kanen. Dat is de hele film, inclusief de zeer lange wedstrijd (véél komischer in „MASH") en uiteraard vechtpartijen waarbij niets heel x Een gepantserde Bud Spencer blijft en waarbij voor het leven van de ze ven ingeschakelde stuntmannen gevreesd mag worden. Het varieert van melig tot erg gek: Een niemendalletje dat gered wordt door de aardige kop van Spencer die Joe Bugner uiteraard ook nog inpakt. BERTJANSMA Toneelgroep Theater brengt vanavond het stuk „Bouwmeester Solness" van Henrik Ibsen in de Leidse Schouwburg. Bouwmeester Solness is een man die in zijn leven hoofdzake lijk bezig is geweest met werken en carrière maken. Op een kwade dag blijkt ineens zijn inspiratie, zijn ondernemingslust te zijn verdwenen; zijn werk. maar daarmee ook zijn huwelijk en leven stagneren. De confrontatie met de jeugdige Hilde door breekt dit. Zij inspireert hem dingen te doen waar hij lange tijd niet toe in staat was, dingen die eigenlijk boven zijn macht lig gen hetgeen hem op den duur noodlottig wordt. Algemeen wordt aangenomen dat „Bouwmeester Solness" identiek is aan de schrijver Ibsen, die met het stuk zijn eigen ontwikkeling als toneelschrijver weergeeft In de hoofdrollen Bernhard Droog, Anny de Lange en Bea Meulman. Aanvang 20.15 uur. Kulturele Week Wassenaar WASSENAAR De Vereni ging van Wassenaarse Beel dende Kunstenaars, houdt van 13 tot 20 mei een ten toonstelling in het kader van de „Kulturele Weken Wassenaar 1979". De ten toonstelling wordt op 12 mei om 14.00 uur door de heer F. Dijkstal, wethouder van kunstzaken geopend. De expositie, die in de Dorpskerk aan het Dorp- slein en bij het Architekten- bureau aan de Langstraat in Wassenaar wordt gehou den, laat werk zien van on der andere Alexandra. Cor den Brandt-Snijders, Klaas van Biezen, Rob Blote, René Boelen, Paul Citroen Dreigroschenoper LEIDEN De LAK-cinema van het LAK-theater aan het Levendaal 150 brengt vanavond twee keer een voorstelling van de Dreigro schenoper van Pabst. Aan vang 20.00 en 22.30 uur. Te- ogang 4.—, CJP/65+/LAK 3.—, Cinema-leden gratis. Kaspar LEIDEN Het Arca-thea- ter uit Gent brengt op za terdag 12 mei het stuk „Kaspar" in het LAK-thea- ter aan het Levendaal 150. Aanvankelijk was dit to neelstuk voor januari ge pland, maar door een mis verstand kon het toen geen doorgang vinden. Julien Schoenaerts speelt de hoofdrol in dit stuk van Pe ter Handke die laat zien hoe taal, naast een commu nicatie-middel ook een ma nipulatie-middel kan zijn van de maatschappij om orde en regelmaat aan te brengen en afwijkend den ken en gedrag tegen te gaan. Aanvang 20.30 uur. Café Dub Elke maandag „bazendag" Cursus Indiase muziek Café „Dub", Janvossensteeg 14, Leiden. Open: alle dagen van de week, be halve op woensdag en donderdag, van 's morgens half elf tot de ge bruikelijke sluitingstijden van één uur na middernacht. Snacks: balletje gehakt, broodje kaas en wat andere hartigheden. Kastelein Dub en zijn „toffe" jongens. LEIDEN De Indiase kunstenaar Ustad Zamir Ahmad Khan gaat in Lei den de cursus „Introductie tot de Indiase muziek" ge ven. Deze cursus zal naast de nodige Indiase muziek geschiedenis ook het wer ken met de gitaarachtige „Sitar" en de „TabIa"-trom- mels omvatten, evenals zin gen. De in Amsterdam woonach tige Khan wil eerst peilen of er in Leiden voldoende belangstelling bestaat voor de Indiase muziek en daar om worden belangstellenden verzocht zich op te geven bij Ustad Zamir Ahmad Khan, postbus 12499 in Am sterdam Voor inlichtingen: 020-991486 of 071-126975. De cursus zal waarschijnlijk 's avonds worden gehouden, eens per week. Ustad Zamir Ahmad Khan is één van de beroemdste Indiase musici. Hij stamt uit een zeer oud muzikaal geslacht en kreeg de India- Vroeger was de Janvossensteeg een van de mooiste steegjes van Leiden. De winkeliers verdienden er een goede boterham. Degenen die er nu nog goed van eten zijn de slopers, die er om de zoveel tijd met een paar welgemikte sla gen van hun mokers de afbraak een handje komen helpen. De steeg bhjft niettemin overeind, maar men moet niet vragen hoe. De enigen die zich met alle macht verzetten zijn wellicht de bewoners die de steeg nog rijk is en de bezoekers natuurlijk, die dagelijks in de café's hun borrel komen drinken. Café „Dub" is éen van die cafe's die het knagen van de tand des tijds bespaard is gebleven. Een café dat als een gouden kies flon kert tussen de schamele resten van een versleten kunstgebit. Wil lem Dubbelaar („Dub" voor zijn klanten) betreurt het dat de steeg achteruit is gehold. „De gemeente zou de rotzooi hier en daar is moeten opruimen, we ondervin den er veel last van", is zijn „laatste" wens. Dat „laatste" klinkt wat treurig, nietwaar?, maar het berust op waarheid, want kastelein „Dub" maakt deze maand voor het laatst zijn rondje in de plaatselijke horeca. Over een maand namelijk vertrekt hij samen met zijn vrouw Rie naar het Belgische plaatsje „Paal", al waar hij voor een „prikkie" een landelijke knijp op de kop heeft getikt en op zijn gemak aan zijn lange horeca-verleden een puntje wil gaan zuigen. „Fijne knullen" Kastelein Dub over zijn belevenissen: „Op 1 november 1973 heb ik dit café gekocht. Ik had 33 jaar ervaring in de horeca op gedaan en wilde nu wel eens voor mezelf beginnen. Dat de tijd die ik in dit oude cafeetje (volgens een vergeelde vergunning op naam van Johanna van Rijn bestaat dit lokaal al heel erg Icing P.V.) zou doorbrengen misschien wel de leukste tijd .van mijn leven zou zijn, wist ik toen nog se muziek als het ware met de paplepel ingegoten. Khan is een meester op de Sitar en op de Tablaen gaf tallo ze concerten. De laatste ja ren is hij vooral actief in de Beneluxlanden, waar hij al vele cursussen gaf en nog steeds geeft. niet Het zijn fantastische mensen die hier komen. Ze zeggen wel eens dat de Janvos sensteeg louche en gevaarlijk is, maar dat zijn allemaal verzinsels. Toegegeven, het zijn geen lieve en brave jongens die je hier ziet, maar ik zeg altijd: als ze één si garet op zak hebben en jij zit naast ze, dan krijg jij wel de helft. Het zijn stuk voor stuk fijne knullen. We maken soms dagen met elkaar mee, dat we zo zitten te lachen, dat ik de volgende dag met pijn in mijn buik achter de tap sta. Als ik bin nenkort naar België vertrek, dan ga ik met tranen in mijn ogen weg en Rie ook". „Bazendag" De anecdotes die Dub vertelt zouden ge bundeld moeten worden, en kan ik helaas niet allemaal in deze rubriek kwijt. Dub: „Maandag is hier een heel bijzondere dag. Die noemen we bazendag. Op een zekere avond hebben we namelijk met een paar bevriende kasteleins besloten om op de maandag voor alle bazen en kleine onder nemers, dat zijn er hier nogal wat, een blijvend evenement te houden. Iedereen heeft dan zijn eigen tafel in het café. De hele dag zit de kroeg afgeladen met bazen en wie dat niet is, komt ook, want op deze dag mag uiteindelijk door niemand gewerkt worden. Iedereen is dan zijn ei gen baas. Het zijn zulke peren die gasten. In zo'n kroeg leer je pas wat leven is", stelt Dub filosofisch vast Carnaval In dit machtige café kan men op 1 no vember (oprichtingsdag), 8 juni en 17 ja nuari (de verjaardagen van Dub en Rie) de hele dag gratis drinken. Carnaval wordt hier vier dagen lang gevierd voor het grootste deel op kosten van de zaak. Elk carnavalsfeest heeft zijn eigen thema. Het ene jaar hangt de zaal vol met ver keersborden en het andere jaar staat het café in het teken 'van de melk en dan is het interieur tot aan het plafond versierd met pakken melk, aardbeienyoghurt en vanillevla. Het is de enige dag van het jaar dat de moeders 's middags tijdens het kindercarnaval thuis niet op komen dagen en 's avonds laat door hun mannen moeten worden afgehaald. Na afloop van zulke feesten staat het huis de volgende dag vol met bloemen. „Het is wel eens ge beurd, dat we de bossen niet meer kwijt konden en ze op zolder moesten zetten", vertelt Dub. „Als Dub en Rie weggaan, dan laten ze in de Steeg een grote leegte achter, het zijn werkelijk mensen om te zoenen zegt een klant al bij voorbaat wat verdrietig.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7