Buitenlanders niet forceren naar woonoord Leiderdorp" Groots majoretten concours in wijk De Kooi ieuwe trap Stadhuisplein kost twee ton Herdenking Unie van Utrecht slaat niet aan pOEDKDOPtpGEZELUG Politie schept meer duidelijkheid over klachtenprocedure Onderzoek naar ziekteverschijnselen door contrastmiddel STAD/lREGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 ME11979 PAGINA 5 Aldus Welzijnsraad 23 u LEIDEN „Wij zijn niet bereid om onze me dewerking te verlenen aan de sociale begelei ding van de buitenlandse werknemers als die begeleiding gericht is op het forceren van de buitenlanders om hun intrek te nemen in het woonoord Beukenschans in Leiderdorp",aldus de Welzijnsraad in een brief aan het Leidse landsJ c0"e*»e van en w- Zoals bekend wil de gemeente met ingang van ri r een aantal gastarbeiderpensions in Lei- f:.i. den(binnenstad) sluiten om een eind te maken aan de erbarmelijke woonomstandigheden waarin de bewoners van deze pensions verke- ren.Als belangrijkst woonalternatief heeft de P® gemeente het woonoord voor gastarbeiders Beukenschans in Leiderdorp beschikbaar.Een met onaanzienlijk aantal buitenlanders heeft echter de wens te kennen gegeven liever in de binnenstad te willen blijven wonen. De gemeente heeft enige tijd geleden de Wel- ajnsraad.de Burgerraadslieden.de Leidse Rechtswinkel en de Stichting Rijn en Lek ver- locht om de betrokken buitenlandse werkne mers bij de verhuizing te begeleiden.Deze in stanties vrezen echter dat het de bedoeling van de gemeente is via de begeleiding de gastarbeiders het woonoord „in te praten".„Op die manier krijgt de hulpverlening het karak ter van datgene wat deurwaarders tot hun taak rekenen",aldus de hulpverleners in de brief. „Wanneer U echter de bereidheid toont om medewerking te verlenen aan alternatieven voor huisvesting elders en het ter beschikking stellen van bepaalde faciliteiten (huurgewen- ningsbijdrage.verhuishulp) dan achten wij re delijke voorwaarden aanwezig voor wat wij onder sociale begeleiding verstaan.Wanneer U zien hierover in positieve zin uitspreekt kun nen wij aan de slag gaan". De Welzijnsraad is van plan om de woonwen sen,de bezwaren en eventuele bijzondere om standigheden vast te leggen om inzicht te krij gen in de woon- en werksituatie van de be trokkenen.De buitenlandse werknemers wor den afzonderlijk in hun landstaal aangeschre ven om met het verzoek om te komen praten- .De spreekuren zouden volgens de planning eind mei kunnen plaatsvinden in het kantoor van de Welzijnsraad.Tijdens de avonduren worden de betrokkenen dan uitgenodigd en zal met ieder van hen afzonderlijk en in het bijzijn van een tolk worden gesproken.De be geleiders verwachten begin juni de gegevens te hebben verwerkt zodat het eigenlijke bege- leidingswerk dan kan beginnen. ■MB Zo'n 650 majorettes zetten hun beste beentje voor LEIDEN 650 Majorettes bevolken zondag: 13 mei het basketbalterrein tus sen Antillenstraat en Surinamestraat in De Kooi om hun beste beentje voor te zetten in het kader van het grootste majoretten-concours dat Leiden ooit aanschouwd heeft. De Leidse majorettenvereniging Kooi- girls organiseert het toernooi in samen werking met en onder auspiciën van de onlangs opgerichte Vereniging voor Zelfstandige Majorettengroepen. een plaatselijke vereniging waarin nagenoeg alle Leidse majorettengroepn vertegen woordigd zijn. Deze organisatie stelt ook een wisselbeker beschikbaar voor' de winnaar van het toernooi. Burgemeester Vis zal het toernooi om 13.00 uur openen. De jongste majorettes van de Kooi-girls, die in leeftijd varië ren van 4 tot 7 jaar en daarom ook wel worden aangeduid als mini-girls zullen hem bloemen en de speciale herinne ringstegel aanbieden. Bijna alle Leidse majorettenverenigin- gen en een gelijk aantal Haagse vereni gingen zullen meedoen aan het toer nooi, sommige met meerdere ploegen. Uit Leiden doen mee De Kooigirls, De Juwelen, de Maredijk Girls, De Toe komst, De Flaming Stars. De Andor ra's, Ons Buiten. De Keytown Stars, Pauline, De Little Stars, de Fourty Four Degrees en de Golden Green Stars. Uit Den Haag komen de Fentissy Groepen, de Melofesta's, Valkenbos, de Black Yellow Girls, Keerpunt, de Fla mingo's (Voorburg). Eureka, Kolibri, de Minigirls en Weigelia. Er wordt deelge nomen in de klassen A en B. De groe pen worden beoordeeld naar choreogra fie, synchronisatie, behandeling van de stok, presentatie, algehele indruk, moei lijkheidsgraad, originaliteit en leiding Miss Majorette. Ook krijgen ze een be paalde hoeveelkheid tijd voor hun op treden die niet overschreden mag wor den. Het hoogbenige werk wordt begeleid door muziek op band. Drie deskundige juryleden, een dansleraar, een twirlin- structeur en een majorette-deskundige* zullen de prestaties beoordelen. Naast de wisselbeker van de WZGM stelde de bekende Pater de Ponti' eveneens een bokaal beschikbaar. Dit is de zoge naamde „Publieksprijs". Bezoekers kun nen een formulier afhalen op het ter rein waarop ze hun voorkeur bekend kunnen maken. Om de kosten voor het gebeuren enigs zins te dekken - het publiek heeft vrij toegang - heeft de majoretten-vereni- ging De Kooigirls een fancy fair achter het basketbalterrein georganiseerd. Het wijkcomité De Kooi verleent hier zijn medewerking aan. De Fancy Fair biedt tal van kermisachtige spelmogelijkhe- den. Ook worden er diverse loterijen gehouden. Op het terrein bestaat ook de mogelijkheid om iets te eten of te, drinken. •Het basketbal terrein tussen Surinames traat en Antillenstraat en zijn directe omgeving kwam er niet best van af in het Zwartboek van het wijkcomité De Kooi. Speciaal ter gelegenheid van het concours hebben de afdeling Gemeente werken en de woningbouwvereniging Ons Doel de handen uit de mouwen ge stoken om van het ernstig vervuilde en verwaarloosde terrein weer een prach tig stukje Kooi-recreatieterrein te ma ken. Majoretten-vereniging De Kooigirls, met 65 leden :één van de grootste verenigin gen in Leiden en ook nationaal en in ternationaal niet onbekend is vast van plan om elk jaar een concours te orga niseren. Om als organisatoren extra goed voor de dag te komen zullen de Kooi-girls op zondag voor het eerst de nieuwe kleding dragen die speciaal uit Amerika is geïmporteerd. EIDEN De nieuwe trap die aan de ^dzijde van het Stadhuisplein zal wor- aangelegd gaat meer dan twee ton Men. In de vergadering van de raads- anmissie voor ruimtelijke ordening wer ft) gisteravond wel wat bezwaren geuit legen dit hoge bedrag, maar de meeste le- waren het met wethouder C. Waal stadsontwikkeling eens dat de trap aanzienlijk zal bijdragen tot een verfraai ing van het plein, dat op het moment wordt herstraat. Alleen de heer H. Dnessen en mevrouw E. van Dee (beiden CDA) en de heer H. Glau- bitz (D'66) brachten een negatief advies uit. „Gezien de huidige financiële positie van de gemeente, vind ik een dergelijke uitga ve onverantwoord", aldus de heer Dries- sen. Hij voegde daar evenwel aan toe dat hij op esthetische gronden geen bezwaar tegen het voorstel had. De CDA-fractie- voorzitter in de gemeenteraad deed de sug gestie om een trap aan te leggen in het midden van de muur die het Stadhuisplein van de Koornbrugsteeg scheidt. ,JDit zal de kosten aanzienlijk drukken, terwijl eenzelf de effect wordt bereikt". De trap wordt uitgevoerd in natuursteen. Hij krijgt een halfronde vorm, waardoor de openheid van het plein aan de zuidzijde zal worden geaccentueerd. Volgens stadsar chitect J. Piret behoudt het plein zijn som bere aanzien wanneer de oude trap blijft gehandhaafd. De suggestie van Driessen wees hij op compositionele gronden van de hand. Glaubitz stelde voor een muziektent op het plein neer te zetten, teneinde het plein in de toekomst, wanneer auto's geen toegang meer krijgen, te verlevendigen. Tevens gaf hij in overweging op marktdagen enige kramen op het plein neer te zetten. Met name een sntiekmarktje leek hem heel ge schikt. Wethouder Waal nam de laatste suggestie over. Door het PvdA-raadslid M. Ko ning werd voorgesteld de sierbestrating van het plein door te laten lopen tot aan het water van de Nieuwe Rijn zonder dat deze zou worden onderbroken door stoe pen. Wethouder Waal wilde ook dit voor stel wel in overweging geven, maar hij wees er wel op dat de komende jaren, in ieder geval zolang er werkzaamheden aan de walmuren moeten worden verricht, er nog het nodige autoverkeer over de Vis markt zal moeten rijden. SCHIPBRUG TIJDELIJK BIJ KONINGSTRAAT Ophaalbrug bij Huigpark te duur LEIDEN De schipbrug, die het Huigpark met de Mare- singei verbindt, zal op korte termijn worden vervangen. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft gisteravond in meerderheid voor een platte houten brug met „vertikale effecten" ge kozen, die op de plaats van de schipbrug zal worden aan gelegd. De oude brug komt tijdelijk over de singel ter hoogte van de Koningstraat te liggen. De welstandscommissie heeft haar duidelijke voorkeur voor een houten ophaalbrug uitge sproken. Zij stelt zich op het standpunt dat een dergelijke brug het weinig aantrekkelij ke stadsgezicht rond de Mare- singel aanzienlijk zal ophalen. De meerderheid van de raadscommissie vindt het evenwel weinig zinvol een dergelijke brug aan te leggen. De kosten van een beweegba re brug liggen beduidend ho ger. Bovendien zal hij spora disch moeten worden geopend voor doorvarende boten. Mevrouw M. Koning (PvdA) en de heren L. Beijen (PPR) en J. van der Putten (PSP) stelden voorkeur te hebben voor een houten beweegbare brug. De overige raadscom missieleden hadden wel oog voor hun esthetische argu menten. maar zij vonden het, gezien het kostenaspect, niet verantwoord voor een ophaal brug te kiezen. De eenvoudige vlakke vaste brug kon er vol gens hen best mee door, als daar enige verfraaiingen aan aangebracht werden. Een sug gestie om dit via een kunstop dracht te realiseren, werd door wethouder C. Waal van stadsontwikkeling overgeno- Katwijk w il Kamerdebatten op kabelnet KATWIJK - Wethouder dr Bergman en raadslid J.L. Riezenbosch van Katwijk zul len trachten de debatten in j de Tweede Kamer ook op de Katwijkse centrale antenne inrichting te krijgen. De Katwijkse wethouder liet dit gisteravond weten tijdens' 3en commissievergadering Hij voegde daar echter wel aan toe. dat aan deze extra service aan de op de c.a.i. aangesloten abonnees geen extra kosten verbonden mo gen worden. Overigens is kos teloze aansluiting onmogelijk. Waarschijnlijk zal de kostprijs in Katwijk niet veel hoger uitkomen dan in Zaltbommel, waar men onlangs tot aanslui ting besloot. Hier gaan de aangeslotenen een dubbeltje per maand betalen. HANDJEVOL TOESCHOUWERS bij „HONGERJAAR 1566 LEIDEN Gisteren was het 39 jaar geleden dat Duitsland Nederland binnenviel, maar bovendien is het dit jaar 400 jaar geleden dat te Utrecht de gelijknamige Unie werd opgericht. En omdat sommige polderlanders op het onzalige idee zijn gekomen om iets te gaan vieren dat in het geheel niet leeft en omdat het historisch besef van de gemiddelde Nederlander niet verder teruggaat dan de eerste keer dat een Nederlandse voetbalclub de Europa-cup veroverde, zaten er gisteravond in de Schouwburg vijftien (of veertien, daar mag ik afwezen) betalende bezoekers bij „Hongerjaar 1566", een gezamenlijk j project van de vakgroepen Theater- en Muziekwetenschap van de Universiteit van Utrecht, de Academie voor Expressie en academie Artibus, o.l.v. Paul Binnerts. „Eerst komt das fressen en dan de moraal" zegt Brecht in de Dreigroschenoper (gisteravond in het LAK als film) en daarom beweert Erich Kuttner heel intelligent in zijn boek „Hon gerjaar 1966" (staat op de literatuurlijst Geschiedenis) dat de revolutie in de Nederlanden in 1566 niets met godsdienst of politiek te maken had, maar in de eerste plaats bepaald werd door misoogsten waardoor grote armoe en hongersnood onder de bevolking was ontstaan die uiteindelijk tot opstand leidden. Zoals de Duitsers Nederland ook niet binnenvielen omdat Duitsers nu eenmaal agressief zijn, echter omdat oorlogsindus trie een remedie tegen werkloosheid kan zijn, maar dan wel I een afzetgebied moet hebben. Binnerts c.s. wilden heden en verleden op een vrolijke manier aan elkaar knopen en bovendien de politiek en de maatschap pij niet versmaden. Dus maakten zij een collage, waarin in in derdaad alles doorelkaarliep en het boek van Kuttner slechts nog te herkennen was in het vele eten dat er in „Hongerjaar 1566" wordt gedaan en enige grappige verwijzingen naar eten in de aankleding. Het geheel had kans van slagen gehad als meer vaart en duidelijkheid in was geweest. Maar juist de speelsigheid ontbrak. Op het toneel overheerste de loodzware, Hollandse dominee. Traagheid van spel en het overdadig uit- Tom Kleiss als Jan van Nassau in „Als Oranje zwijgt". meten van scènes sloegen uiteindelijk al de goede vondsten Toen de wederdopers naakt voor het aangezicht des heren gin gen verschijnen, liep vier kijkers geschokt weg. Na afloop ble ken de enkele toeschouwers ook nog bekenden van de spelers. Ter gelegenheid van de herdenking van de Unie van Utrecht zijn dit weekeinde nog enkele voorstellingen te aanschouwen. Vanavond wordt in het LAK-theater de musical Bassarus ge bracht, gespeeld door leerlingen en docenten van de openbare scholengemeenschap Hendrik van der Vlist uit Utrecht. Aan vang 20.30 uur. Het Utrechts Studenten Toneel brengt morgen om kwart over acht het stuk „Als Oranje zwijgt" op de planken in de Leidse Schouwburg. De voorstellingenreeks wordt besloten met de kindervoorstelling „Echt gebeurd" op zondag 13 mei door het Tot Uw Dienst-ensemble. Het is een muzikale .voorstelling voor het hele gezin, dat intensief aan het spektakel zal moeten mee werken. Aanvang 15.00 uur in het LAK-theater. PAUL v.d. PLANK Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Francina Maria, d.v. H. A. M. de WUdt en G. A. T. C. Heemskerk; Yoshita- ka, z.v. Y. Tsugawa en M. Morita-' ni; Farida, d.v. M. Larkoubi en F. Baroudi; Jessica Veronica Maria, d.v. J. C. Kievit en E. A. M. van der Voort; Leuntje Jacoba, d.v. M. van Duijvenvoorde en J. van Duijn; Remko, z.v. J. B. Molen kamp en H. Kaak; Gijsbert Pieter Nicolaas, z.v. N. J. Moonen en J. M. T. de Charro; Funda, d.v. I. T. Salli en F. Sen; Nicoline Caroline Bernardina, d.v. g. K. M. Vermeu len en B. G. M. Keyser; Angeli- que, d.v. A. J. H. Dool en J. H. van Rhijn; Anne-Louise, d.v. F. G. Walraven en C. M. van Leur; Ro- bertino, z.v. J. Siebert en K Ha-; gem an; Andre, z.v. P. Eradus en' H. van Zwieten; Jacobus Patrick, z.v. S. Petit en F. Lens; Asmae, d.v. M. Joulali en T. Dahmoun; Mignon, d.v. H. b. de Ia Bretoniè- rc en O. van Kooij; Daniëlle, d.v. N. L. Slegtenhorst en S. C. van den Berg; Alexander, z.v. M. Cu pido en M. Westrik; Jan, C. H. Stouten en B. van Voorst; Manon, H. P. Taverne en J. Bal; Jennifer Elisabeth, d.v. L. f M. den Os en E. de Wolf; Jelle Theodores Anto- nius, z.v. R. I. M. van Vliet en M. L. Leistikow; Dennis, z.v. a. Hou-, waart en L. A. M. Blonk; Femke, d.v. F. E. Bolding en M. J. van der Laan; Bastiane Martine, d.v. J. W. Dubbeldam en A. van der Marei. Overleden: W. Dekker, geb. 24 nov. 1894, man; J. M. C. Stouten, geb. 7 april 1888, geh. gew. m.: N. van Hooidonk; J. J. Peschier, geb. 21 sept. 1914, man; H. de Water, geb. 25 sepL 1891, man; H. L. A Maartense, geb. 2 jan. 1893, man; E. Dijkstra, geb. 9 jan. 1904, man; J. H. Willemse, geb. 21 maart 1915, man, C. Colijn, geb. 16 dec. 1896, geh. gew. m.: D. van Boo- ren; C. J. van Rooden, geb. 22 juni 1920, man; R. H. A. van Oostrom, geb. 2 mei 1946, man; E. Bourgeois, geb. 5 mei 1994. geh. gew. m. A. Kiel; A. H. van Den zen, geb. 30 aug. 1910, man; P. J. Weijermans. geb. 20 nov. 1902, man; A. van Os, geb. 26 maart 1896, geh. gew. m.: A Lagendijk; W. J. Brenkman, geb. 12 dec. 1908, man; H. Top, geb. 18 juni 1905l e.v. J. C. von Nordheim; I. LEIDEN De politie overweegt in de toekomst de burgers nog beter dan thans het geval is te informeren over de klach tenprocedure die zij volgt. Op aandrang van het PvdA-raads lid mevrouw J. Hes zegde commissaris Van Voorden gister middag in een vergadering van de raadscommissie voor poli tionele aangelegenheden toe dat bekeken zal worden of er folders kunnen worden gemaakt waarin de gebruikelijke klachtenprocedure uiteen wordt gezet. Op voorhand verklaarde de commissaris niet de indruk te hebben dat klachten uit drempelvrees niet worden geuit. Het PvdA-raadslid J. Peters was dat niet met hem eens. „Ik zou degenen die ervan afzien een officiële klacht over een of an der politie-optreden uit te brengen, omdat ze niet durven". Hij gaf wel toe dat het vaak moeilijk te taxeren is of iemand al leen zijn gemoed wil luchten of dat hij met de intentie komt om een klacht uit te brengen. „In dat geval is het overigens ook nuttig om de voorlichting over de klachtenprocedure te verbeteren. Vaak worden klachten geuit omdat burgers niet bekend zijn met de gebruikelijke gang van zaken. Door middel van een effectieve voorlichting kan iedereen zich gemakkelij ker op de hoogte stellen," vulde mevrouw Hes aan. DEN HAAG/LEIDEN Het ministerie van Volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ziektever schijnselen die zijn geconstateerd in ziekenhuizen na het toe dienen van het contrastmiddel „Amipaque". Dit middel wordt gebruikt bij het maken van röntgenfoto's. Vorige week werd bekend dat verschillende patiënten die in het Academisch Ziekenhuis Leiden het middel hadden toege diend gekregen, een hersenvliesontsteking bleken te hebben opgelopen. Inmiddels is komen vast te staan dat de betrokken patiënten zijn hersteld zonder andere verschijnselen te hebben opgelopen., Het onderzoek naar de oorzaak van de hersenvlies ontsteking wordt verricht in samenwerking met de fabrikant van het röntgencontrastmiddel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5