Katwijk wil gasrekeningen gespreid" laten betalen Monumentencommissie haalt uit naar gemeentebestuur Leiderdorp Geslaagde jubileumviering Vrouwenbeweging Voorhout Dr. L.Th.F.L. Stubbé lector interne problematiek heelkundige patient REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 ME11979 PAGINAi LEIDERDORP „De gemeente stelt zich hypo criet op, door wel de panden in particulier bezit op de monumentenlijst te plaatsen en het ge meentelijk woningbezit er buiten te laten". Deze harde uitspraak kwam uit de mond van de heer P. R. van der Vliet, vice-voorzitter van de Mo numentencommissie. V.UIIIUU301C, t.o bleek tijdens de gisteravond ge houden vergadering, is uiterst verbolgen over de gang van zaken met betrekking tot het plaatsen van panden op de monumentenlijst. Een gevoelig punt voor de commissie was, dat de raadscom missie voor ruimtelijke ordening geweigerd had een advies uit te brengen over de door de monu mentencommissie samengestelde monumentenlijst. De commissie RO had deze weigering gebaseerd op het feit, dat de monumentencommissie ver zuimd had per pand een waarde-oordeel te ge ven. Op de achtergrond speelde voor de commis sie RO ook mee, een standpunt van de gemeente raad, dat een aantal oude panden te zijner tijd moet worden afgebroken. „De commissie heeft zich alleen maar bezig te houden met ruimtelijke ordeningsaspecten en moet niet op onze stoel het vijt de door het college van b en w ni worden genomen. De commissie is niet ïo ver gegaan het bijltje tencommissie. Dit bleek echter niet het enige punt van ongenoe gen te zijn. De commissie, die tot taak heeft het college van b en w te adviseren inzake het monu mentenbeleid en uitsluitend uit (deskundige) bur gerleden is samengesteld, maakte voorzitter A. H. Meerburg (CDA) het verwijt, dat de adviezen van bij neer te gooien, heeft gespeeld, zaken. gedachte wa_. eiste wel opheldering De commissie gaf een uitvoerige verklaring uit, waarin om een gesprek met b en w werd ge vraagd vóór 21 juni 1979. Punten van kritiek wa ren de beplanting bij de molen „Buitenhof" en het feit, dat de plannen tot herinrichting van h kerkplein nog niet zijn voorgelegd aan de mom mentencommissie. Wethouder Meerburg deelt mede, dat de raad binnenkort een uitspraak doen ten aanzien van het gemeentelijke won, bezit (de gemeente heeft enkele oude panden de Hoofdstraat en de Doeslaan in eigendom, red aan de hand van een onlangs uitgebracht rappn door de Nationale Woningraad. „Het college bang dat het beleid van de raad wordt doo kruist aldus wethouder Meerburg. VOORHOUT Cabaretgroep „Es Possi ble" uit Sassenheim zette gisteravond in het Parochiehuis in Voorhout luister bij aan de dertig jarig jubileumviering van de „Vrouwenbeweging Voorhout". De groep, bestaande uit Caroline van Dorp van Heyningen, Gerda van Overbeeke- Jansen, Anka Duport en Aad van Dorp, bracht een avondvullend programma, op hoog peil. De „Vrouwenbeweging Voorhout" werd dertig jaar geleden opgericht als KAV de Katholieke Arbeidersvrouwen. Die band met de landelijke bond werd al jaren ge leden verbroken waarna de vereniging zelfstandig haar weg zocht Uit dit be sluit vloeide onmiddellijk voort dat voor een, voor de huidige maatstaven erg lage contributie per lid, de vereniging goed kan blijven draaien. Dertig jaar geleden kwamen op de eerste avond twaalf vrou wen bij elkaar. Nu zijn er bijna hon derdtachtig leden van de „Vrouwen in beweging", zoals voorzitster mevrouw Jansen van Gennep dat gisteravond nog eens benadrukte. Mevrouw Jansen trad voor het laatst in deze functie op. Zij is afgetreden als voorzitster. Het bestuur is er tot nu toe ook nog niet haar plaats een opvolgster te vinden. Lisse Het bejaardenkoor „Zanglust" uit Lisse heeft on langs de eerste prijs in de wacht gesleept tijdens een zangconcours in Hoogwoud. Op zaterdag 19 mei zal het Lissese zangkoor deelnemen aan het Koorfestival van de AVRO in Hilversum. Noordwijkerhout/Lisse De Avond- en Dag-MAVO voor Volwassenen geeft een aantal voorlichtingsbijeenkomsten in de Bollenstreek. In Lisse wordt de voorlich tingsavond gehouden op don derdag 17 mei om 20.00 uur Uitzonderlijke kosten door strenge winter KATWIJK Tijdens de gisteravond in Katwijk gehouden commissie vergadering voor de gemeente bedrijven, onder voorzit tersschap van wethouder J. Bergman (CDA), is er uitgebreid gesproken over energiebeheer. De oorzaak hiertoe is het plan, dat de wethouder, in overleg met di recteur Riezenbosch van de „bedrijven"* aan het college wil voorleggen, om kosten van het gasverbruik in de afgelopen stren ge winter, op een prettigere, financiële, wij ze te regelen. Op aandringen van raadsleden, en door het verzoek van vele Katwijkse ingezetenen, heeft wethouder J. Bergman een voorstel aan het college van burgemeester en wet houders gedaan, om tot een betere spreiding van de hogere gasrekenig te komen. De af gelopen winter heeft er toe geleid dat er 5.35 miljoen m3 gas meer gebruikt is, dan dat er normaal geraamd wordt. Dit houdt voor de normale gebruikers in, die aangesla gen worden naar het gebruik van het voor gaande jaar. dat zij aan het eind van '79 een fors bedrag bij moeten betalen. Om dit op te vangen heeft de wethouder een gelei delijke termijnstijging in de laatste twee kwartalen van '79 voorgesteld, zodat het te kort uit de wintermaanden vroeg-tijdig aan gevuld wordt. De leden van de commissie stemden met dit initatief positief in. Een ander punt betreffende het energiege bruik was, dat de directeur van de bedrij ven meedeelde, dat de straatverlichting vroeger getemperd wordt, en dat er een zorgvuldig onderzoek binnen de openbare- gebouwen in de gemeente plaats vindt, om daar zo zuinig mogelijk met energie om te springen. De heer W. Schaap (CDA) vond dat het energiegebruik hoofdzakelijk con sumptief is, en dat daarom de gemeente er op moet letten zorgvuldig om te springen met gebruik van gas en elektriciteit. in het gebouw Vivaldistraat 69. In Noordwijkerhout kan men terecht op dinsdag 22 mei om 20.00 uur in de Jozef school, Langevelderweg 2, in gang parkeerterrein Jozefkerk en in Hillegom wordt de voorlichtingsbijeenkomst ge houden op dinsdag 29 mei te 20.00 uur in 't Mossenest, Hoofdstraat 147, achter de Jo zefkerk. KATWIJK De werkgroep Politieke Scholingscursussen in Katwijk organiseert don derdag 17 mei een „Europa- avond"in de Katwijkse sport-1 hal Cleijn Duin. Om 19.15 uur wordt de bijeenkomst begon nen met een informatiemarkt en de vertoning van een twee tal films. Daarna volgt een discussie onder leiding van burgemeester C.A. Bos die bestuurslid is van de„ Neder landse Europese Beweging". LISSE De WD organiseert woensdag 16 mei een politie ke bijeenkomst in het teken van de middenstander. Het parlementslid H.H. Jacobs zal spreken over de positie van het midden- en ldeinbedrijf. De vergadering begint om acht uur in de Pauluskerk aan de Lissese Ruishoornlaan. LISSE Ren- en Toervereni- ging De Bollenstreek organi seert de traditionele avond- (fiets)vierdaagse van 14 tot en met 17 mei. Elke avond wordt een afstand van 30 kilometer in en om Lisse verreden. Het inschrijfgeld aan de start bij het RTV-clubhuis aan de Spekkenlaan bedraagt 5 gul- UNIEKE LEERSTOEL IN NEDERLAND den per deelnemende Inlichtingen op het nummer 02520-15841 12965. Liliade Ruim 2100 vierkante meter berstensvol lelies zijn tot en met zondag 20 mei te bewonderen in de nationale bloementuin Keukenhof in Lisse. Gisteren werd deze lelie-expositie met de naam 'Liliade' officieel geopend door de voorzitter van Bloembollencultuur J.P.M. de Jonge. Het is de eerste maal. dat de Liliade op de Keukenhof plaatsvindt. LEIDEN „Samen is beter" is het thema van de oratie, waarmee dr. L.Th.F.L. Stubbé vandaag het lectoraat op het vakgebied van de interne problematiek bij de heelkun dige patiënt aan de Leidse universiteit officieel aan vaard heeft. Een voor Neder land in ieder geval, maar waarschijnlijk ook voor West- Europa unieke leerstoel. Dit is het gevolg van de steeds verder gaande ontwikkelin gen in de medische weten schap en de toenemende noodzaak van samenwerking tussen de disciplines onder ling terwille van de totale mens, die patiënt is. In zijn oratie onderstreept dr. Stubbé de noodzaak van een permanente aanwezigheid van een internist in de vaste staf van de heelkundige (chirurgi sche) afdeling. Een aanzienlijk deel van de ter operatie aan geboden patiënten verkeert in een minder goede lichamelij ke conditie. Veel toewijding bij en ervaring in de behan deling van deze problemen wordt dan vooral van de chi- rugische internist gevergd. Daarbij komt nog dat de ont wikkelingen in de chirurgie steeds grotere en gecompli ceerdere operaties mogelijk maken. En tenslotte is daar de grote toename van het aantal bejaarden, dat een o- peratie moet ondergaan. De kans op complicaties stijgt nu eenmaal, naarmate men ouder wordt. In zijn oratie pleit dr. Stubbé voor een adequate medische bezetting van de intensive care-eenheden. Hij meent, dat het meer op de weg ligt van de internist om in deze eenhe den de centrale figuur te zijn dan van de anesthesist, tenzij deze voldoende geschoold is in de interne geneeskunde en prae- en postoperatieve klini sche ervaring heeft opgedaan. Tenslotte breekt dr. Stubbé een lans voor een aanteke ning intensive care, die men zich zou kunnen verwerven door stage te lopen in ver schillende intensive care-afde lingen. LEIDERDORP In de Hollandse Tuyn Bruggestraat in wordt tot en met 22 m( expositie gehouden van rellen van Jan Onnekes klein plastiek van Kind. De Leiderdorper Onnekes heeft zijn aan de TH. te Delft en is momenteel als stedebouwkundige. Kind maakt voorname!? plastieken in lastechniek 01 herkenbare figuren uit M dagelijkse leven.Hij heeft opleiding deels gevolgd as de academie voor beeldend kunst te Rotterdam rijs. Nieuwe steiger voor Zeeverkenners De Kaag De Stichting Zeeverkenners centrum Kagerplassen kan haar activiteiten op het War- mondse Botenhuiseiland uit breiden nu op zaterdag 19 mei officieel een nieuwe steiger aan het „Zeeverken nerseiland" in gebruik kan worden genomen. Om 14.30 uur wordt de met veler hulp tot stand geko men accommodatie geopend waarna voor de liefhebbers een rondvaart over de Ka gerplassen gemaakt zal wor den. Het Botenhuiseiland is al 30 jaar bij de zeeverken ners in gebruik als kampeer- Te weinig sporthallen in Zuid- Holland DORDRECHT Zuid-Hol land heeft als provincie mt de meeste de hoogste bevolkingsdicht heid relatief de minste spot taccommodaties van de prt Zuid-Hollao staan bijvoorbeeld 83 spot thallen. Dat is gemiddeld 37.000 inwoners, i grond van de vuistregel dJ 20.000 inwoners e sporthal nodig is, komt i provincie er dus 65 te kort. Dit heeft de Zuidholland4 gedeputeerde mr. N. W. Brink in Dordrecht gezegd o het congres van de landelijk contactraad voor sport, licha melijke oefening en recreatie Het provinciaal bestuur j_ ongeveer 1.5 miljoen pe jaar aan sport uit. Dat i voldoende, meent mr. Brinï s Hij becijferde dat Zuid-Hol land met 43 sportzalen 29 te kort komt. Als die 29 e bij zouden zijn, zou er gemü deld een vierkante mett Z speelvloeroppervlak per 23 it de provincie zij: Ter vergelijking: in Frieslan die verhouding nu al vierkante meter per 14 i Limburg eer 16 ii Dr. L.Th.F.L. Stubbé Politie ontmoet schooljeugd Kersverse agenten van de rijkspolitie brachten gisteren een bezoek aan de School met de Bijbel in Warmond. Het bezoek had twee rede nen: ten eerste leerde de schooljeugd iets meer over het werk van „oom agent" en ten tweede leerden de vijf agenten wat van de schooljeugd, een onderdeel van hun praktijkperiode. De leerlingen vermaakten zich opperbest. De interesse ging vooral uit naar de porto foons (foto) en de sirene, maar ook een foto voor de politiewagen gehuld in uni formjas en met politiepet op. was erg in trek. De tiedag ontaardde echter in een feestje. De vuurden serieuze op het vijftal en alle van de jeugd werden troleerd en een lijstje met voorzien. terrein voor maximaal 500 jongens en meisjes. Het ei land had tot voor kort een ligplaatsaccommodatie voor 70 boten. Met de aanleg van de nieuwe steiger kan de accommodatie met 25 lig plaatsen worden uitgebreid. De Stichting Zeeverkenners centrum Kagerplassen heeft de bouw van de steiger kun nen realiseren dankzij de fi nanciële hulp van het Anjer fonds, de Gravin van By- landt Stichting, Jantje Beton, de provinciale jeugdraad en de Stichting Madurodam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4