consumenten organisaties n wet toezicht reclame Moeten we de school maar afschaffen? Regering gaat door met nivellering £eidóe Sou/tont Man had schot in buik over voor moord op echtgenote Selectie van chauffeurs niet té streng bloeiende bloesem Ondertoon van buitenlands beleid Boete voor agent die arrestant in buik schoot Binnenland LEIDSE COURANT VRUDAG11 ME11979 PAGINA 13 EN HAAG (ANP) De con- mentenorganisateis in ons iid zullen wettelijke be- egdheden krijgen bij het ezicht op de reclame. Zij llen voor de rechter kunnen treden en in geval van mis- dende reclame verbod of ctificatie kunnen vragen. IJ Dit is de strekking van een wettelijke maatregel die de regering voorbereidt. Drs. S. Miedema, directeur-generaal van prijzen, ordening en regionaal be leid op het ministerie van Economi sche Zaken heeft dat gisteren in Am sterdam meegedeeld. Hij sprak een in ternationaal gezelschap van reclame makers toe. Miedema zei dat de vrij willige regelingen die er nu zijn niet goed functioneren. Zij berusten te zeer op de goede wil van betrokkenen. Daarom werkt de regering aan wette lijke maatregelen om uitwassen in de reclame tegen te gaan. Een van de regelingen betreft de mis leidende reclame. Van individuele con sumenten kan effectief optreden niet worden verwacht omdat die meestal te weinig belang of te weinig geld zullen hebben om naar de rechter te stap pen. Bovendien zullen individuele con sumenten zich niet altijd bewust zijn van het gevaar van misleiding van re clame. Miedema wees erop dat de consumentenorganisaties nu al vaak aan de bel trekken om overheid of consumenten te waarschuwen. Dat deze organisaties nu vergaande be voegdheden krijgen, illustreert het ver trouwen dat zij van de overheid heb ben. Hoogleraren moeten inleveren AMSTERDAM Alle Neder landse hoogleraren zullen in de nabije toekomst 303 gul den bruto per maand moeten inleveren, zo meldt het Am sterdamse universiteitsblad Folia Civitatis. Volgens een nog vertrouwelij ke notitie van het ministerie van onderwijs, getiteld „her ziening topsalarisstructuur" zou medio 1979 met de maat regel moeten worden begon nen door de betreffende sala rissen alvast te bevriezen, al dus Folia. Als de herziening is voltooid, krijgen alle hoogleraren 10.185 gulden bruto per maand, aldus Folia. attist: janje levert niet uit iedo/Den Haag De in [Ierland wegens oorlogs- sdaden bij verstek tot le- islange gevangenisstraf oordeelde Auke Pattist, ft gisteren in zijn woon- ats Oviedo gezegd dat ir zijn mening Spanje oit zal ingaan op het ver- li om zijn voorlopige aan- uding en uitlevering van Nederlandse regering, thans 58-jarige Pattist, die taleninstituut in Oviedo It en getrouwd is met een aanse vrouw, zei dat hij Spaanse staatsburger- ïap heeft en Spanje zijn atsburgers niet uiflevert. Itist was in 1946 ontvlucht de koepelgevangenis in nhem. Zijn veroordeling bij rstek had plaats op 30 sep- nber 1948 door het bijzon- gerechtshof in Leeuwar- als gemeld deelde de minis- van Justitie, De Ruiter, snsdag in de Tweede Ka- mee dat het voorlopige ihoudings- en uitlevenngs- zoek aan de Spaanse auto- Hten was gedaan. araehutist ond bij inding in bos !N HAAG De 20-jarige geant Enno Houtsma uit Uen is in Normandië ankrijk) in de nacht van ensdag op donderdag ern- gewond geraakt. Bij een ding van commando-para- atisten kwam hij met drie uitte commando's terecht ui tn boscomplex. Hij liep duriij drie gebroken rugge n/reis op en werd overge- hdit naar een hospitaal in Parijs. i overige para's bleven on- deerd. De Nederlandse mmando's namen deel aan lening ..Eugenie" van de rate compagnie van het rps commandotroepen, tesa- nmet Franse commando's. elefonische ulpdienst oor kinderen ISTERDAM (ANP) In isterdam is gisteren een efonische hulpdienst voor ideren van acht tot vijf- n jaar van start gegaan, geveer twintig vrijwilligers, raind door medewerkers de landelijke SOS-tele- mdiensten, zijn voorlopig gelijks van 16 tot 20 uur ■eikbaar voor kinderen die eventueel anoniem hulp, ormatie en advies wensen die het gevoel hebben arvoor nergens anders te- 'ht te kunnen. Ervaringen t „kindertelefoons" in en- Ie Duitse steden hebben ge- rd dat kinderen vooral bel- met vragen en problemen id vriendschappen, familie- aties, sexualiteit, school en minaliteit Een dergelijke inst gaat binnenkort ook n start in Utrecht en Rot- dam. Het project wordt ge- ancierd door het Nationaal Tmité voor het Jaar van het ,,d. ollen-svndicaat iliquideerd IN BOSCH (ANP) - Sami- i (de Stichting Samenwer- tóe Instellingen voor zorg- flening) heeft alle contac- i met haar oud-voorzitter 'J.A. Nollen verbroken, n het verbreken van het "tact met Nollens AAG 'vies- en Administratie- °ep in.Den Bosch) wordt werkt. heeft de nieuwe Samivoz- >rzitter, drs. F. van Gruns- a>gisteren meegedeeld. In niivoz zitten dertig instellin- 11 en tachtig scholen. Nollen ®m in opspraak door ver- &ging van zaken- en privé- angen. Nollen is bereid de G. waarvan hij de enige tóeelhouder is, voor ruim 2 'joen gulden te verkopen de inmiddels opgerichte «ting Dienstverlening Daarin zitten de geza- tóijke ziekenfondsen in abant en de stichting Sami- De ziekenfondsen zijn met deze overname, door- de verpleegprijzen lager Nen nu de AAG een non- (ut-stichting wtrdL BINNENKORT RAAMWET INKOMENSVORMING UTRECHT De regering zal binnenkort bij de Sociaal-Eco nomische Raad een adviesaanvraag indienen over een raam wet inkomensverdeling. Het is de bedoeling, dat zo'n wet een algemeen, samenhangend inkomensbeleid gaat regelen. Minis ter Albeda (Sociale Zaken) zegt dit in een interview met het blad van de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel. „De moeizaam overeind gehouden hiërarchie van inkomens is niet zo gemakkelijk te veranderen", aldus Albeda. „Iedereen blijft vasthouden aan de gevestigde posities en daarom is het niet zo gek, dat vanuit het parlement de suggestie naar voren is gekomen om iets te doen aan de prijscompensatie". Volgens hem is tot de aftopping bij de ambtenaren niet vanuit begro tingsoverwegingen besloten, maar vanuit inkomenspolitieke motieven. De ervaring leert zegt hij dat er onvoldoende verandert in de verhouding tussen de hoogste en de laagste inkomens als dat louter aan de onderhandelingen in de bedrijfstakken wordt overgelaten. Die wijzigingen zijn volgens Albeda toch nodig. „Ik denk dat je nog steeds kunt zeggen dat in Nederland aanleiding is voor een inkomensbeleid dat gericht is op het afvlakken van de verschillen tussen de hoogste en laagste inkomens". Een zekere behoedzaamheid daarbij is volgens de minister wel nodig. De kersen en pruimboomgaarden in de Betuwe staan het komende weekeinde volop in bloei. Wat later dan normaal zijn de Betuwse dorpjes omringd met bloeiende bongerds met volle kleuren pracht. De Gelderse WV heeft vier per manente toeristische autoroutes uitge zet, geschikt voor een boeiende tocht door het bloeiende land. De deze week verschenen nota van de ministers Van der Klauw en De Koning over de mensenrechten in het buitenlands beleid, geeft een realistisch beeld van de mogelijkheden en vooral onmogelijkheden voor een klein land als Nederland om in de rest van de wereld de naleving van de rechten van de mens te bevorderen of af te dwingen. In een diepgaand overzicht wordt aangegeven wat er zoal verhindert om de mensenrech ten het enige en allesoverheersende item van de Neder landse buitenlandse politiek te maken. Omdat ons land sterk van de export afhankelijk is, is het uitêrst moeilijk om als eenling te beginnen met economische maatregelen tegen landen die de mensen rechten niet eerbiedigen. Gezien de relatief geringe om vang van de Nederlandse produktenstroom zou zo'n eenzijdige boycot bovendien ook nog weinig effectief zijn. Daarenboven moet de vraag worden gesteld of een boycot, indien meer landen daarin mee zouden gaan, niet juist in de eerste plaats de onderdrukte bevolking van het te boycotten land treft. Tot zover is de nota doorwrocht te noemen, en realis tisch in zijn conclusie. Maar wat we in de nota node missen is de ondertoon die in de vorige kabinetsperiode in het buitenlands beleid wel doorklonk, namelijk de toon van diepe begaanheid met het lot van de onder drukten in de wereld, een toon vanwaaruit in de marge van het buitenlands beleid ondanks de geringe moge lijkheden toch vaak veel tot stand zou kunnen worden gebracht. Een toon waaruit blijkt dat men als het om mensenrechten gaat ook bereid is de nek uit te steken, tot aan de rand van het risico te gaan. BEHALVE die ondertoon is er praktisch weinig ver schil met het beleid dat het vorige kabinet voerde. Maar het was die ondertoon, die de herkenbaarheid van het beleid vergrootte, het menselijk aspect zijn waarde gaf naast het economische element, en die bo venal ook door een voortrekkersrol in de marge van de wereldpolitiek wel degelijk tot resultaten kan leiden Minister Van der Klaauw zei deze week dat hij die on dertoon ook wel degelijk in zijn beleid legt, maar er niet zo mee aan de weg timmert. Dat vloeit voort uit zijn diplomatieke afkomst, waar immers veel achter de schermen geregeld wordt. Maar van die ondertoon-ach- ter-de-schermen is tot nu toe toch weinig concreet ge bleken. Vooralsnog lijkt daarom zijn invalshoek gewoon net iets anders dan die van het vorige kabinet. BREDA Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stel ling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Breda gisteren geëist tegen de 25-jarige Jef B. uit Tilburg (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr E. Bos heeft gisteren een boete van f 500,- geëist tegen een 22-jarige politie-agent uit Schiedam, die vorig jaar een verdachte bij diens aanhou ding in de buik schoot. Mr Bos was van me ning, dat de agent niet voorzichtig genoeg was geweest bij het veilig stellen van zijn doorgeladen pistool, dat hij tijdens het fouil leren in de aanslag hield. Getuigen-deskundigen toonden tijdens de zit ting aan, dat de agent een gebrekkig wapen had: de veiligheidspal verschoof als enige ma len werd geprobeerd de trekker over te halen, zodat het pistool op scherp kon komen te staan. De raadsman van de agent uitte kritiek op de opleiding van agenten en zei dat de po litie met verouiderd materiaal de straat op wordt gestuurd. De rechtbank doet 22 mei uit spraak. Met een geweerschot heeft B. op 17 november zijn slapende vrouw gedood, omdat hij van haar af wilde, maar zij niet wilde scheiden. Om de moord te laten lijken op een roofover val schoot B. zich vervolgens een kogel in zijn buik, daarbij geholpen door zijn 24-jarige vriend Fons M. uit Tilburg. De politie geloof de het verhaal van de roofoverval echter niet en peuterde na enkele weken onderzoek de waarheid los. Jef en Fons en de 22-jarige An- nelies F. uit Tilburg, die met Jef wilde trou wen, bekenden. Jef B. had maandenlang rondgelopen met plannen om zijn vrouw te doden, ook omdat op haar een levensverzekering van 260.000 gulden was afgesloten. Hij liet Fons tenslotte een geweer met geluiddemper kopen waarvoor Annelies het geld leende. Fons zou voor zijn medewerking tienduizend gulden krijgen. Van de voor politie en rechter-commissaris in dertijd afgelegde verklaringen waren de drie verdachten gisteren voor de rechtbank geheel afgestapt. B. zei nu dat M. zijn vrouw heeft doodgeschoten, M. zei nooit te hebben gewe ten dat B. zijn vrouw zou doodschieten met het geweer dat hij voor hem kocht en Anne lies verklaarde dat zij geen geloof had ge hecht aan Jefs moordplannen. De officier van justitie zei geen geloof te hechten aan deze nieuwe verklaringen. Omdat B. door de psychiater als geestelijk gestoord is omschreven vroeg de officier om tbr naast een lange gevangenisstraf. Tegen Fons M. eis te hij vijf jaar met aftrek van voorarrest en tegen Annelies F. een jaar en zes maanden met aftrek. Uitspraak maandag 21 meL MILVA- COMMANDANT: Dienstplicht voor vrouwen geen serieuze zaak (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministe rie van Defensie piekert er niet over dienstplicht voor vrouwen serieus te bekijken. En dat is ook wel terecht, zei de Nederlandse commandant van de Milva, luitenant A. Wind gisteren na afloop van de voor het eerst in Neder land gehouden conferentie van vrouwelijke officiersvere nigingen uit elf Navo-landen. Overigens vindt zij de civiele dienstplicht voor vrouwen (so ciale functies), bijvoobeeld in ziekenhuizen en bejaardencen tra, eveneens niet aan te be velen. De voorzitter van de confe rentie, de Britse RAF- com modore P. Teablin, zei dat in de meeste Europese landen vier tot zes procent van de krijgsmacht uit vrouwelijk personeel bestaat. De Neder landse krijgsmacht telt onge veer 1.000 vrouwen. Een probleem is, of de vrouw een „vechtrol" dient te krij gen of niet. Over het alge meen is men het erover eens dat dit aan de man moet worden overgelaten. „Vrou wen kunnen echter wel in de tweede linie opereren", aldus de commodore. BUSBEDRIJVEN NA KRITIEK CNV: UTRECHT (ANP) Het busbedrijf West-Neder land is het niet eens met de kritiek van de Ver- voersbond CNV dat er té streng geselecteerd zou worden als het gaat om het aannemen van nieu we chauffeurs. „Weliswaar zijn er hoge eisen, maar we menen die te moeten stellen voordat we een chauffeur met een bus vol passagiers aan het verkeer toevertrouwen", aldus een woord voerder. Zaken waarnaar vooral wordt gekeken zijn „stressbestendig heid", stabiliteit, lichamelijke gezondheid enz. Een ander punt van gramschap dat door de Vervoersbond wordt geuit in het bondsblad Het Seinlicht (en de kritiek is vooral gericht op West-Nederland) is dat chauffeurs, die een maal zijn weggegaan, nooit meer bij hun oude baas terug kun nen keren. Die regeling bestaat inderdaad bij West-Nederland en andere busbedrijven. „Deze is voortgekomen uit de prak tijk. Het kwam nogal eens voor dat chauffeurs in de zomertijd ontslag namen om op de lucratieve touringcars te gaan rijden. Na het seizoen klopten ze dan weer aan bij hun oude baas. De werkgevers hebben daar, met instemming van de onderne mingsraad, een stokje voor gestoken", aldus de woordvoerder. Over de kritiek dat West-Nederland zou discrimineren (er wor den geen vrouwelijke chauffeurs aangenomen) zegt de buson derneming: „Bij ons werken 950 mannen, wat met zich mee brengt dat alle voorzieningen zoals toijetten en kleedruimten volledig op mannen zijn afgesteld. Veranderingen kosten erg veel geld. Als dat probleem niet bestond zouden wij graag vrouwelijke chauffeurs aannemen". DEN HAAG/LEIDEN Moe ten we de school maar af schaffen? Dat was het pro bleem waarover de MEAO- kandidaten zich gisteren het hoofd mochten breken bij het eindexamen Nederlands (tekstverklaring). Het was een tekst naar een artikel van dr. S. C. Derksen in Her vormd Nederland van juni vorig jaar. Derksen gaat in op de ideeën over school en onderwijs van Ivan Illich naar aanleiding van diens boek „Ontscholing van de maatschappij". Illich wil het bestaande systeem, dat volgens hem gebaseerd is op bureaucratie en technocra tie, vervangen door een vrije uitwisseling van onderwijsmo gelijkheden. Illich wil dat ver werkelijkt zien via een sy steem van vraag en aanbod, van privé-initiatief dus. Derk sen ziet dat niet zitten en komt aandragen met veel be zwaren, zoals monopolievor ming, vercommercialisering, bevoordeling van de kansrij ken, het verdwijnen van de leerdrang. Bovendien, zo be toogt Derksen, zijn de ideeën die Illich oppert, niet nieuw. Rousseau wilde al geen scho len en geen boeken. Derksen zegt dan dat door ülich's al ternatief een omvangrijke, kennisloze en manipuleerbare massa zou ontstaan. Volgens Derksen is het huidige schoolsysteem onmisbaar om iedere jongere de weg te le ren in de maatschappij. De autonomie ervan vindt hij een groot voordeel met betrekking tot de waardenvrije informa tie en hij pleit voor een ver dere vermaatschappelijking van de school. Volgens een docent was het een prima jyjcmrwu' tekst met een directe betrek king op de ervaringswereld van de leerling. Ofschoon Il lich bepaald niet gemakkelijk is leek hem het niveau van de tekst niet te abstract Er moesten tien vragen worden beantwoord, waarvan er twee zeer moeilijk waren. De ande re acht vragen varieerden van pittig tot gemakkelijk. Met name zal het een dobber ge weest zijn voor de leerlingen zonder maatschappelijke en culturele belangstelling. In ie der geval was deze tekstverk laring aanzienlijk moeilijker dan die van het vorig jaar. Naast Nederlands, had MEAO gisteren ook nog recht 2 (staatsinrichting en bestuurs recht) en stenografie (tweede zitting). Recht kwam over als een prettig examen, waaraan de kandidaat zich niet hoefde te branden. Bij stenografie kreeg men drie brieven gedic teerd in het Nederlands, Duits en Engels (naar keuze ook in Frans of Spaans). De opgaven waren niet extreem moeilijk. LDS De lagere detailhandelsschool maakte gisteren als laatste examenvak verkoopbevorde ring. Thema was het collectief warenhuis. Deze vorm van sa menwerking in de detailhan del staat nog aan het begin van haar ontwikkeling. De leerlingen kregen vijftig vra gen te beantwoorden. Behalve kennis was er ook praktisch inzicht nodig. Daarnaast moesten er nog drie (van vier) beleidsvraagstukjes wor den opgelost Al met al was het een hele kluif om in deze laatste twee uur het examen tot een goed einde te bren gen. LBO LHNO en LERO hadden gis teren machineschrijven en handelskennis II. Het LLO had biologie. Gelukkig opende het boekhoudgedeelte van handelskennis II met een kas- bankboek, dat aanzienlijk lichter was dan de veel te moeilijke van de laatste jaren. Daarna volgde een combinatie van journaal, grootboek en kolommenbalans. Dit was zonder problemen te maken. Opgaven 3 tot en met 5 wa ren gewijd aan bedrijfsreke- nen. Er werd gevraagd om kredietprijs, inkoopprijs en indexcijfers. Het examen was van een redelijk niveau. Bij machineschrijven hebben zich weinig moeilijkheden voorge daan. Naast een bepaalde vaardigheid in het typen wa ren de opgaven: een rapporte ring, en brief met carbon en envelop; een staat over ver voerd jfers; een rekening en een formulier. Bij biologie werd meer om concrete ken nis dan om inzicht gevraagd. Volgens de docent een goed examen, volgens de leerlingen was het te maken toch vrij pittig. Het afgelopen etmaal is be trekkelijk zacht maar zeer vochtige lucht, afkomstig van het zeegebied ten noorden van de Azoren, via Ierland en Engeland naar ons land ge stroomd. Het binnendringen van de vochtige lucht veroor zaakte veel bewolking waaruit langdurig regen viel. In de ochtend was er op veel plaats sen al 5 tot 10 mm gevallen. Uit Wales werd zelfs 20 tot 30 mm gemeld. Langs de voorste begrenzing van de aanstro mende lucht ontwikkelden zich enkele storingen die tot gevolg hadden dat de regenin tensiteit toenam. Ook gedu rende het weekeinde zullen wij in deze lucht blijven. De storingen verwijderen zich echter van ons land en het ziet er naar uit dat het droog weer zal blijven. Aan de kust kunnen mistbanken van zee binnendrijven. In het binnen land zal de bewolking afne men en later breken. De zon kan de temperatuur dan tot omstreeks 17 graden doen op- Vooruitzichten zondag: Perioden met zon en middag- temperaturen omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voorzondag: Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 7 gra den Max. temp.: omstreeks 17 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Eindhoven Den Helder Luchlh R dam Beiroet Tel Aviv

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13