deTijd HP NIEUWSNET Genationaliseerde Britse bedrijven straks weer in particuliere handen ance noemt SALT-2 essentiële tap naar veiliger wereld ïuisarrest van ïavemann )pgeheven Hoge drankrekeningen op Belgiseh ministerie Veiling huizen Fennis verstoord LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 ME11979 PAGINA 9 .i; (Van onze correspondente Ami van Vree) )NN Verrassend is gisteren het vanaf I6 daterende huisarrest van de bekende istduitse dissident prof. Robert Havemann jeheven. Toen nam Havemann, die de DDR oit heeft willen verlaten, en die zichzelf altijd „een Duitse communist" noemt, op voor de uitgewezen schrijver Wolf nnan. Verrassend is de maatregel daarom, dat de DDR-autoriteiten de laatste weken t isolement van de schrijver en diens gezin het ondraaglijke hadden doorgevoerd. üPjJÏ &L d P>, stel irhoren. huiszoekingen, in beslag neming allerlei eigendommen, verboden om welk ntact dan ook te hebben (zijn vrouw mocht fs geen boodschappen meer doen) en het louden van lectuur, zelfs van het Oostduit- SED-partij blad, waren tot normale gebeur- lissen geworden, is moeilijk te doorzien, welke overwegin- de DDR, die de laatste tijd als gevolg van ilijke vooral Westduitse publikaties f-jjto uitgesproken harde houding tegenover on- nfeCj i/enste invloeden uit het Westen heeft aan- nomen, tot deze stap tegenover Havemann ft bewogen. Correspondenten in Oost Ber- spraken gisteren als hun mening uit, dat mogelijk een gevolg is van aandrang van kant van de Italiaanse (Euro)communisti- e partij KPI, waarmee Havemann goede itacten had en heeft. Geregeld schreef hij or het Italiaanse partijblad Unita, zoals hij al die jaren andere westerse publiciteits- lia heeft weten te bereiken. (Van onze correspon dent Jan Schils) BRUSSEL - Het Belgische Rekenhof (Rekenkamer) vindt, dat de Belgische mi nisters en hun kabi netten zich te graag aan de drank en het eten begeven. Het Rekenhof heeft on dermeer de rekenin gen voor drank en restaurants onder zocht van de minis ter van Openbare Werken G. Mathot en komt tot de con clusie dat de minis ter en zijn kabinet de zaak wel wat overdreven hebben. Zo blijkt dat het mi nisteriële kabinet van minister Mathot in de tweede helft van 1977, dus over een periode van nau welijks zes maanden 1116 flessen sterke drank, zoals cognac en whiskey heeft be steld, 1103 flessen wijn, aperitieven en champagne. Verder hebben het kabinet en de minister voor meer dan 11.000 gul den bier besteld en voor bijna 1 miljoen gulden gegeten in dure restaurants. Voor 1978 waren de uitgaven van minis ter Mathot en zijn kabinet nog veel groter. Maar minis ter Mathot en zijn kabinetsleden heb ben het nog bonter gemaakt. Zo kochten zij in dat jaar voor privé-gebruik voor 5000 gulden schoe nen en kochten zij ook dure rouwkran sen, die voor privé- doeleinden werden gebruikt. Gekleed in Arabische dracht en voorzien van een neprevolver staat Mike Lausten in El Cajon (Californië voor zijn benzinesta tion. Vanaf gisteren geldt in Californië en benzinedistributie, het geen leidde tot lange rijen en vechtpartijen bij de pompen. Behal ve vele gewonden door messteken, moesten in de zieken huizen ook veel men sen behandeld worden die benzine binnen hadden gekregen toen ze probeerden benzine uit andermans tanks met een slangetje over te hevelen. De rant soenering houdt in dat auto's met een kenteken dat eindigt op een even cijfer slachts mogen tanken op de even dagen, die met een oneven cijfer op oneven dagen. Margaret Thatcher (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe, Conservatie ve regering van Groot-Brittannië, is voorstander van denationalisering van staatsbedrijven. Vooral de Natio nal Enterprise Board, een staatshoud- stermaatschappij, zou weer in parti culiere handen moeten komen. Onder de vorige regering (Labour) heeft deze maatschappij diverse bedrijven opge kocht. De nieuwe minister van industrie, sir Keith Joseph, is een erkend tegenstan der van staatsbemoeiing. Het kost baarste bezit van de Britse staat is de oliemaatschappij British Petroleum, waarvan de waarde wordt geschat op tien miljard gulden. Verder vertegen woordigen de vliegtuigindustrie British Aerospace en de luchtvaartmaatschap- poij British Airways een miljarden- waarde. In British Leyland en Rolls Royce hebben particuliere investeer ders geen interesse. Ander staatsbezit dat de Conservatieven willlen afstoten zijn ondermeer de scheepswerven. Gisteren is de nieuwe regering in het Lagerhuis verschenen. Het enige punt op het programma was de formele herverkiezing van de socialist George Thomas tot speaker of voorzitter van de Kamer. De plechtige opening van de nieuwe parlementaire zitting vindt dinsdag plaats. Dan wordt door konin gin Elizabeth het eerste programma van de regering-Thatcher voorgelezen in de vorm van een troonrede. Ex-premier Callaghan (67) blijft leider van de Britse Labourpartij, want de socialistische Lagerhuisleden hebben hem gisteren unaniem herkozen tij dens een eerste vergadering sinds de verkiezingen. Britse politieke waarne mers zijn evenwel van oordeel, dat hij tijdens de komende regeeerperiode zal aftreden. iSHINGTON (X7PI) Zoals gisteren als zekerheid werd aangenomen, zijn Verenigde Staten en de Sovjet-Unie na zeven jaar moeizaam onderbande- eens geworden over een tweede ak- ord ter beperking van het aantal stra it ische kernwapens (met grote reik- jdte). Het nieuwe SALT-akkoord komt de plaats van het eerste dat in 1972 rd ondertekend door president Nixon de Russische partijleider Brezjnev. nieuwe akkoord, dat gisteren door ■Minister Vance „een essentiële stap in richting van een veiliger Amerika en n veiliger wereld" werd genoemd, orziet in een vermindering aan beide nten van het aantal kernwapenver- xsmiddelen (raketten) en lange-af- idsbommenwerpers in de tijd tot van 2400 tot 2250. De Sovjet-Unie het aantal draagraketten drastisch linderen, de Verenigde Staten heb- hun arsenaal al tot onder de over eengekomen grens ingekrompen. De bekendmaking betekent niet dat het nieuwe verdrag al van kracht is. Het zal op een topconferentie in de komende maand op een plaats in Europa, vermoe delijk Genève, Wenen of Stockholm, door Carter en Brezjnev worden ondertekend. Vervolgens zal de Amerikaanse Senaat het met een tweederde meerderheid moe ten goedkeuren. Over de uitslag van het Senaatsdebat bestaat nog grote onzeker heid. De critici verwijten de regering dat zij de Amerikaanse suprematie op het gebied van de kernbewapening heeft op geofferd. De regering stelt daartegenover dat de VS door hun superieure technolo gie op het terrein van de raketten met meervoudige kernkoppen toch over een veel groter aantal kernkoppen beschikt dan de Sovjet-Unie. Het verdrag is ook van groot belang voor Europa, omdat in een begeleidende intentieverklaring door de beide grote mogendheden de weg wordt aangegeven tot verdere onderhandelingen over ver mindering van de bewapeningswedloop. Daarbij spelen de zg. „grijze-zonewa- pens" een rol, die niet vallen onder de SALT-afspraken, m.a.w. wapens met een middellang bereik die in Europa staan opgesteld. De onderhandelingen over we derzijdse troepenvermindering (MBFR) in Wenen zouden in verdere onderhandelin gen kunnen worden ingebouwd. SALT-2 sluit overigens de mogelijkheid niet uit voor de ontwikkeling en bouw van nieuwe kernwapens. Ook over de Amerikaanse zelf doelzoekende Cruise- raket is overeenstemming bereikt: slechts 120 bommenwerpers zullen met de Crui se-raket worden uitgerust en elk van deze bommenwerpers zal een duidelijk herkenbare metalen band om de vleugels dragen, opdat de Russen ze kunnen on derscheiden van andere bommenwerpers. i Italiaans leger ingeschakeld c B tegen terrorisme I ROME (UPI) In Italië is gisteren besloten om het leger in te schakelen bij het bestrijden van het terrorisme j Volgens regeringsfunctionarissen zouden de troepen gebruikt j worden om mogelijke doelen van terroristische acties, zoals i kantoren van politieke partijen en regeringsgebouwen te bewa ken. I Onderzoek naar Praagse lente w Menigte in an Salvador beschoten rgeefs poogt de menigte hier dekking te zoeken en militairen in San Salvador het yuur openden tij- ens een betoging van het Revolutionaire Volksblok i de trappen van de kathedraal van San Salvador. :httien mensen overleefden de schietpartij niet en et aantal gewonden bedraagt tenminste veertig. an der Klaauw: aakzaam zijn igen fascisme ÏAATSBURG (ANP) inister Van de Klaauw «ft gisteren in Straatsburg leden van de assemblee fl de Raad van Europa op roepen om waakzaam te |n tegen een heropleving n het fascisme. it deze oproep heeft hij vol- an een verzoek van de «feede Kamer, die zich met me bijzonder ongerust rit getoond over een reünie n oud-leden van de SS-To- ikopfdivisie. Hij noemde «rigens deze gebeurtenis it en hij repte ook niet van t feit, dat Franco-aanhan- rs de geboortedag van Hit- r hebben herdacht met het slaan van de ruiten van odse winkeliers. Bezetting ambassade Costa Rica opgeheven SAN SALVADOR füpi-Reu- ter) De drie bezetters van de ambassade van Costa Rica in San Salvador hebben zich woensdag overgegeven in ruil voor een vrijgeleide naar Costa Rica, zo heeft de poli tie meegedeeld. De drie leden van het revolu tionaire volksblok (BPR) hiel den de ambassade sedert vrij dag bezet. Eerder hadden zij een dergelijk aanbod van de hand gewezen. Een woordvoerder van de re gering heeft verklaard dat de drie al naar Costa Rica on derweg zijn. arter mag benzine rantsoeneren ISHINGTON (AFP) De Senaat heeft woensdag in Was- ifton het plan van Carter om in noodsituaties de benziene rantsoeneren, goedgekeurd. 1 Witte Huis mag slechts in uiterste nood overgaan tot rant- rneren, wanneer de reserves in de VS met 20 pet zijn terug lopen. Het Huis van Afgevaardigden moet zich nog over zaak uitspreken. DEN HAAG (ANP) Tijdens een persconferentie in Amster dam heeft Zdenek Mlynar, secretaris van het centraal comité van de Tsjechische communistische partij tijdens de „Praagse lente" een groot wetenschappelijk onderzoek aangekondigd naar de Praagse lente en de verwerking daarvan. De bedoeling is om via gefundeerde en objectieve studies de discussie in Tsjecho-Slowakije en daarbuiten te activeren over de gebeurtenissen in de Praagse lente en de ontwikkelingen daarna. Mlynar woont momenteel in Wenen was nauw betrokken bij de gebeurtenissen in 1968. ADVERTENTIE U wilt zonder veel omhaal wassen en centrifugeren, zo goed als maar kan. Met een echte wasautomaat en een aparte centrifuge, bij elkaar in één toestel, dat jaren lang trouw en probleemloos al het wasgoed brandschoon wast en perfekt droogt. Kortom: een werkpaard. Dan is er maar één die hier aan voldoet: de AEG-TURNAMAT. En zo heeft AEG voor elk wasprobleem een oplossing. AEG laat je niet in de steek. AEG-TELEFUNKEN Nederland N V. Aletla Jacobsiaan 7.1066 BP Amsten telefoon 020-51163 33. ROTTERDAM Vertegen woordigers van huurders- en wijkorganisaties hebben gis teren in het Rotterdamse Hofpleintheater de een hui zenveiling versoord. Onder de hamer kwamen zestig panden van de failliete mammoet huisbaas Fennis. De panden werden te koop aangeboden door twee van Fennis' schul deisers, de verzekeringsmaat schappijen Utrecht en Delta Lloyd. De demonstranten eisten dat alle panden van de failliete krottenkoning in handen zou den komen van de gemeente of van bonafide woningbouw verenigingen, en niet ten prooi zouden vallen aan spe culanten. Een poging van de gemeente Rotterdam het complete wo- ningbezit van Fennis over te nemen, is mislukt. De curato ren in het faillissement gin gen niet akkoord met een bod van dertig miljoen gulden. Zij vroegen zeventig miljoen. Bij de slotveüing. volgende week, staan wederom acties van huurders- en wijkorgani saties op het programma. Geen ingrijpen 4 inchaos" Sint Maarten DEN HAAG (ANP) - Ingrij pen in de „chaos" op het An tilliaanse eiland Sint Maarten is een zaak van de centrale regering in Willemstad en niet van het kabinet in Den Haag. Dit heeft een woord voerder van minister Van der Stee (Antilliaanse zaken) gisteren in Den Haag meege- Hij zei dat zo'n verzoek erop neer zou komen, dat de Antil liaanse overheid bij proble men in het noorden van Ne derland gevraagd zou worden daar orde op zaken te stellen. De zegsman zei dat de Neder landse Antillen mans genoeg zijn om de problemen op Sint Maarten op te lossen. Belgische oliespe culanten gewaar schuwd BRUSSEL (ANP) Willy Claes, de Belgische minister van economische zaken, heeft gisteravond verklaard dat de Belgische regering „niet zal dulden dat wie dan ook olie- produkten opslaat met specu latieve doeleinden". De minister zei ook dat de re gering het niet zal laten pas seren als er prijzen worden gevraagd die hoger liggen dan de vastgestelde Belgische maximumprijzen. Claes, die een toespraak hield die door radio en televisie werd uitgezonden, kondigde een „krachtige en uitgebreide actie voor een rationeel ener giegebruik" aan, „waarbij uit- eindelijk alle energiebronnen zullen worden betrokken". I:I;S1Ü;ks ELSEVIER tekent bij de af faire-Smit-Kroes aan: „Wat de staatssecretaris niet waar kon maken, spreekt de AR-voorzit- ter uit. Een deel van het CDA regeert tegen heug en meug met de WD. Het wordt wellicht tijd voor de liberalen zich erop te bezinnen - en dat ook uit te spreken - of op deze manier samenwerking met het CDA nog wel zin heeft." Voorts een artikel over de ontwikkelingen bij de politie. „Als men politiemen sen tijdens hun opleiding gaat uitleggen, hoe de samenleving in elkaar zit, gaan ze meer nadenken Over wat ze doen. Daardoor kunnen natuurlijk wel eens conflicten ontstaan. Maar ik denk dat ik liever denkende mensen in de de mocratie heb, die af en toe in gewetensnood komen, dan au tomatische uitvoerders van andermans regels." Een vraaggesprek tenslotte met staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken. „Ik wil de Europese gedachte op een zo zakelijk mogelijke manier ontvouwen. Want ik ben de mening toegedaan, dat je alleen op die manier de zaak dient. Dit betekent niet dat het zonder idealisme moet. Maar je moet je wel onthouden van goedkoop per soonlijk winstbejag." De HAAGSE POST praat met Rinus Haks, communis tisch lijsttrekker voor Europa. ,Jk ben eens een paar dagen in dat Luxemburg geweest om het eens te bekijken. Nou, mensenkinderen, daar val je steil van achterover, wat een gigantische bedragen dat kost. Het is net een heel grote reis- vereniging. Nou, de controle over die bureaucratie kun je, denk ik, beter aan een com munist opdragen dan aan een WD-er." Drees sr. blikt terug op zijn Indonesiëbeleid. „Ach teraf zou het gunstiger ge weest zijn, als we wel direct met Soekarno onderhandeld hadden. Dat spreekt vanzelf. Maar over het geheel ligt de morele verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de republiek, die niet bereid was zich aan de gemaakte af spraken te houden. Ik vind het een allerberoerdste zaak, maar ik beweer niet dat ik daarin op enigerlei wijze mo reel verkeerd heb gehandeld." Het blad start een serie over mensen die anders willen werken. Het eerste artikel gaat over een advocatencol- lectief. „Ze doen een derde van hun tikwerk zelf. Dat doen ze uit principe. De advo caten zijn op tikles gegaan zodat de secretaressen tijd zouden overhouden voor an der werk dan de administra tie en de financiën." In NIEUWSNET aandacht voor de moeilijkheden bij de Rotterdamse politie. „We heb ben het gevoel dat de frustra ties die de politieambtenaren op straat uitleven, te herlei den zijn tot de strakke hiërar chie die het' Rotterdamse korps kenmerkt Het wordt tijd dat burgemeester Van der Louw zich daadwerkelijk met het korpsbeleid gaat be zighouden, zowel in het be lang van de politie als van de burger." Ha ja van Someren- Downer geeft haar mening over moederdag. „Het paste misschien nog in het oude rollenpatroon, maar is dus nu achterhaald door velen die menen dat de moeder niet de eeuwig zorgende is. In een modern huishouden doen we zoveel mogelijk alles samen. Liever zou ik zien dat men sen, die in welke vorm dan ook samenleven, op gezette tijden iets aardigs voor elkaar deden." D'66-Kamerlid Wessel- Tuinstra schrijft over de ont wikkelingen van het adoptie recht. „Dat na het jarenlang in brede kring pleiten voor rechten van minderjarigen dit medebeslissingsrecht nu op één terrein (de adoptie) offi cieel is vastgelegd, is een drempeloverschrijding van verstrekkende betekenis." Ri nus Michels tenslotte praat over de vraag wanneer het Amerikaanse voetbal volwas sen zal zijn. „Dat zou wel eens tientallen jaren kunnen duren. Er zijn tegenwoordig wel zo'n half miljoen jongens, die regelmatig op straat voet ballen, maar via een selectie proces, dat overigens hele maal niet bestaat, zouden maar 500 van de jongetjes overblijven om verder opge leid te worden. En voor die eventuele 500 jongetjes zijn er hier geen coaches." VRIJ NEDERLAND merkt over de zaak Smit-Kroes op: „Met hun hameren op de 0- penbaarmaking stellen Faber en De Boer duidelijk dat de notitie in ieder geval niet uit de loyalistenhoek komt Anti revolutionairen zeggen in het openbaar dat dit kabinet hun tweede keus is, maar smeden geen snode plannetjes om het ten val te brengen." Voorts een interview met WD-frac- tieleider Rietkerk. „Uit res pect tegenover het CDA moet ik zeggen, dat we van het CDA voldoende ruimte krij gen om aan onze trekken te komen. Dat bedoel ik dus te gen de Partij van de Arbeid die zegt: we gaan alleen rege ren als we onze zin kunnen krijgen. Dat is een nogal hoogmoedige houding." Ook wordt gepraat met Henk Vre- deling. „In Europa krijg je de democratie niet van onderop, maar van bovenop. Europa is niet bedacht door de man in de straat. Goed, de vakbewe ging heeft er altijd een goed woord voor gedaan. Maar Eu ropa is pas een grote zaak sinds de staatshoofden en re geringsleiders zich ervoor zijn gaan inzetten." Het blad blikt terug op de Maagdenhuisbe zetting van tien jaar geleden. „In de jaren zeventig is het perspectief anders. De werk loosheid is ertussen gekomen, de moeite die het nu kost om een baan te krijgen. Als je in de jaren zestig studeerde, was aan een baan komen geen en kel probleem. Nu gaat daar iets demoraliserends van uit, dat ook in het denken van mensen doorwerkt. We dach ten toen dat er veel meer mo gelijk was. De verbeelding aan de macht - dat is er af." DE TIJD zegt over de affaire- Smit-Kroes: „De WD zakt te rug in de kiezersgunst en is van de zo zelfverzekerde en schreeuwerige oppositiepartij een timide, onzekere en intern sterk verdeelde regeringspar tij geworden. Wat is er dan beter dan de aandacht af te leiden en te trachten de coali tiepartner CDA in een kwaad daglicht te stellen? De aanval heeft echter een boemerang- effect gekregen. De WD zit nu met de brokken." Voorts een gesprek met de nieuwe voorzitter Van Eijkelenburg van het Christelijk Werkge versverbond. „Ik vind dat er voor ondernemers voldoende ruimte is om in Nederland te kunnen functioneren. Ik vraag me alleen wel bezorgd af, of dat zo zal blijven. Daarvoor zal tussen de socia le partners toch bereidheid moeten ontstaan om de wild groei in de sociale verzekerin gen aan te pakken. We moe ten de mensen wat meer ver antwoordelijkheidsgevoel ge ven zodat ze minder thuisbüj- HERVORMD NEDERLAND over de affaire-Smit-Kroes: „Dat het CDA gaandeweg le lijk met de WD in zijn maag komt te zitten, is ook wel dui delijk zonder dat het stuk, waaraan mevrouw Smit zich heeft gestoten, boven water komt." Fotograaf Ed van der Elsken raadt in een interview ieder jong mens aan weg te gaan uit Nederland. „Ons sa- menlevinkje van mensen is zo incidenteel, dat ik die nauwe lijks interessant vind, alleen sommige mensen interesseren me. De maatschappij is een grote mislukking, daar kan ik niet lyrisch over worden. Wel over wat jullie de schepping noemen. Daarom maak ik daar nu een boek over."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9