Theologische faculteit Tilburg niet opgenomen in hogeschool „Ira-vrees" in Voorschotens Boschgeest PPR wil met spoed behandeling erfpachtvraagstuk kerk ulnsreld Bisschoppen gaan weer praten over LPO Korte metten Inspraak gevraagd in opvolging vicaris dr. W. van Paassen ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 ME11979 PAGINA 7 Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vooijs; Asrin Aryatna. zn. v. A. S.' Sapoetra en S. M. Nasution; Nina, di v H Sprink en Y. W. J. Tenders; Folkert, zn v. P. J F. Bruggeman en J. Philippo; Michiel Richard, zn. v. R. R Vrijbergen en I. J. de Slegte; Bianca, dr. v A. J. T M. van Hage en E. C. van der Vegte; Bastiaan. zn. v B Ouwehand en C Zwanen burg; Rogier, zn, v. H. Eradus en S. C. M Oostdam. Bianca. dr. v. B. T W van Abswoude en C de Bruin. Pascal, zn. v. R. van der Neut en H. A Beek Overleden R van der Sloot, geb 17 dec. 1893. gehuwd geweest met J. van den Berg; M H van Vliet. geb. 27 dec. 1925 man; E. A. Foudraine. geb. 7 maart 1895, gehuwd geweest met J. J. de Gast. G. Tisseur, geb. 12 juli 1889, gehuwd geweest met: F. Mieremet; J. Pret, geb. 9 nov 1907 man; J. J. Laman. geb. 17 aug. 1894 man; M W Smit. geb 16 april 1889, gehuwd geweest met D. van der Blom; J J. Boot. geb 20 feb. 1905, echtgenote van A. Vmkesteijn; J. S van der Klaauw. geb. 26 juli 1891. gehuwd geweest met J Klui vers. P J. van Slingerland, geb. 9 april 1910 man; J. Waage, geb. 15 nov 1907. gehuwd geweest met E J. Winkel. D de Klerk. geb. 26 juli 1914 man. K. C. de Bbolster. geb. 8 feb. 1917 man; J. van Alphen geb. 12 april 1918 man, J T. Populier, geb. 23 april 1912 man; J. van der Kooi. geb 17 juni 1903 man; W Priester, geb. 18 jan 1919 man; G. Beukers, geb. 6 nov. 1888 man. Toetssteen van WD/PvdA-college' LEIDEN Het PPR-raadslid L. Beijen heeft in een brief aan de PvdA-fractie in de ge meenteraad aangedrongen op een spoedige behandeling van het erfpachtvraagstuk in de gemeenteraad. De heer Beijen stelt dat hij de bereidheid van de fractie om dit vraag stuk aan de orde te stellen als een toetssteen ziet voor de vraag wat het eigenlijke karakter van het zittende col lege is. Het PPR-raadslid herinnert de PvdA-fractie er aan dat zij in haar concept-programma- schets met D'66 en de PPR in 1978 heeft opgenomen dat „Het gemeentebestuur de grond in erfpacht uit(geeft), tenzij zwaarwegende belangen zich daartegen verzetten. Hiertoe worden de raadsbe sluiten uit 1972 herzien". Hij vindt dat na „het binnenhalen van de WD en het buiten spel zetten van de kleinere progressieve partijen hiervoor in het collegeprogram een veel vagere formulering te recht is gekomen". In het col legeprogram staat nu dat de raad voor 1 mei 1979 een nota tegemoet zou kunnen zien, waarin een voorstel zou worden gedaan om de raads besluiten te herzien. De heer Beijen dringt erop aan de nota spoedig te doen verschij nen. Een onderzoekscommissie van de hogeschool- raad van de katholieke Hogeschool Tilburg heeft een negatief advies uitgebracht over de incorporatie van de theologische faculteit Tilburg en de katholieke hogeschool. Het is zo goed als zeker dat de voltallige ver gadering van de hogeschoolraad op 17 mei het advies van haar commissie zal opvolgen. Het grootste struikelblok voor de incorporatie is gelegen in het bijzondere ontslaggronden voor de docenten van de theologische oplei ding. Bij huwelijk, ambtsverlating of afwij king van de officiële kerkleer kunnen theolo- giedocenten namelijk ontslagen worden. De overgrote meerderheid van de hogeschoolraad vindt deze arbeidsvoorwaarden onmaatschap pelijk en niet inpasbaar in de voorwaarden voor het overige hogeschoolpersoneel. Het stichtingsbestuur van de katholieke hoge school, dat tevens het curatorium van de the ologische faculteit vormt, heeft de incorpora tie afhankelijk gesteld van de goedkeuring van de hogeschoolraad. Aangezien de Til- burgse theologie-opleiding niet alleen weten schappelijk maar ook een kerkelijk karakter heeft, kan Rome zijn gezag over de studie la ten gelden. maakt net als de andere afdelingen gebruik van de centrale diensten. Er bestaan echter plannen om de faculteit de komende jaren ergens anders in Tilburg te huisvesten. Het overgrote deel van de studenten en do centen van de opleiding zouden het ernstig betreuren als de incorporatie haar beslag niet zou krijgen. Zij vrezen dat daardoor het ker kelijk gezag geheel vrij spel krijgt aan hun faculteit. De bisschoppenconferentie zal op zaterdag 25 augustus een beraad van één dag wijden aan het derde Landelijk Pasto raal Overleg, samen met de agendacommissie en de leiders van de diocesane afvaardigingen. De bedoeling is te spreken over de wederzijdse verwachtingen en ervaringen over het LPO en over de voortzetting ervan. De delegatie van het bisdom Den Bosch naar het LPO wil snel een extra bijeenkomst van alle LPO-delegaties. De bis schoppen zijn daarbij welkom, maar hoeven niet te komen als zij niet willen. De Bossche delegatie heeft het voorstel neergelegd in een brief aan de agendacommissie van het LPO. Doel van de ex tra bijeenkomst zou volgens Den Bosch moeten zijn om de contacten die in de LPO-bijeenkomsten van 1972 af zijn op gebouwd tussen alle bisdommen, voort te zetten en niet door een impasse tussen sommige bisschoppen en het LPO te la ten verbreken. Tevens zou kunnen worden bekeken hoe het verder moet met het LPO, dit los van een gesprek van de bisschoppenconferentie over de voortgang van het LPO. De Conferentie van Europese Kerken heeft de status van een niet aan een staatsge- bonden organisatie bij de economische en maatschap pelijke raad van de Verenig de Naties gekregen. Verte genwoordigers van de confe rentie waartoe 113 niet rooms-katholieke kerken in Oost- en West-Europa beho ren krijgen daardoor de gelegenheid als adviseurs deel te nemen aan de debat ten van de Verenigde Naties. De kcrkenconferen tie is de eerste oecumenische organi satie uit een bepaald wereld deel die deze status is ver leend. Het Moskouse instituut voor wetenschappelijk atheisme zal worden uitgebreid, onder meer met een sectie „contra- propaganda". Tot de oprich ting van de sectie is besloten, omdat de ideologische tegen standers van de Sovjet-Unie zich in hun strijd tegen het communisme steeds meer be dienen van religie. De be langrijkste taak van het insti tuut zelf zal de komende ja ren het vormen van atheis- tisch-propagandistische ka ders zijn. Tijdens hun zevende voltalli ge vergadering hebben de vertegenwoordigers van de Latijnsamerikaanse religieu- zenvereniging CLAR zich uitgesproken voor een krach tiger inzet voor de armen en voor de bevrijding van de rijken van hun dorst naar macht en geld, die hen ont menselijkt. Aan de bijeen komst in Santo Domingo na men 120 afgevaardigden deel. Zij vertegenwoordigden tachtig procent van alle La tijnsamerikaanse religieuzen. Volgens hen stellen de La tijnsamerikaanse economi sche systemen de mens niet in het middelpunt en besten digen daardoor onrechtvaar dige situaties. Deze worden nog versterkt door de afhan kelijkheid van het buiten land op economisch, techno logisch, cultureel en politiek terrein. Zaterdag 16 juni orgniseert de Evangelische Omroep in de jaarbeurs te Utrecht een „familiedag". Vorig jaar werd deze familiedag bezocht door rond 28.000 mensen, van wie zesduizend kinderen. Voor de vijfde keer worden in de praemonstratenser-ab- dij in het Belgische Tongerlo „sportieve bezinningsdagen" voor priesters en mannelijke en vrouwelijke religieuzen gehouden. Doel van deze da gen ditmaal van twee tot zes juli is, behalve ge meenschappelijk gebed en overweging, ook gemeen schappelijke sportieve activi teiten te bieden. De bezin ningsdagen van Tongerlo hebben in voorgaande jaren grote weerklank gevonden. Zeventien kerkelijke organi saties in Nederland waar bij de Bisschoppelijke Vas tenactie, Pax Christi, de be weging X - Y, Kerk en Vrede en Actie Columbia hebben de regering van Columbia er van beschuldigd leger en po litie een vrijbrief te hebben gegeven tot willekeurig optre den in de Columbiaanse sa menleving. Ook verwijten zij de regering niet op te treden tegen huurmoordenaars, die in opdracht van grootgrond bezitters vooraanstaande indi anen in de provincie Cauca vennoorden. De organisaties constateren ook, dat rechts bijstand voor gevangenen bij na onmogelijk wordt ge maakt, terwijl ook de men senrechten en het recht op organisatie worden geschon- Vijf zg. „F.2. functionarissen" werkend aan maatschappe lijke activering van levensbeschouwelijke groepen en vier medewerkers van het Diocesaan Pastoraal Centrum in het bisdom Rotterdam hebben zich in een schrijven gericht tot de bisschop en het gehele Diocesaan Bestuurskollege in ver band met de benoeming van een nieuwe vicaris in de plaats van dr. W. van Paassen, die per 1 augustus provinciaal-over ste wordt van de Nederlandse provincie van de priesters van het H. Hart Zij noemen de scheidende vicaris een man, die zich met on vermoeibare energie met name inspande .om de relatie van de kerk met de samenlevingsproblematieken te verdiepen en te versterken.- Zij zien hem als de bindende persoon rond wie de werkers binnen de verhouding kerk-samenlevmg bijeen kwamen en stellen vast. dat ook het Diocesaan Bestuurskolle ge als geheel hoge prioriteit wil geven aan het werken aan de relatie kerk en samenleving. De negen briefschrijvers vragen om te worden betrokken in het overleg over de benoeming van een goede opvolger van dr. Van Paassen. Zij doen dit, omdat ten eerste de relatie kerk-samenleving om een vicaris vraagt, die de materie kent en het verouwen mag genieten van de vele professionele en vrijwillige krachten in het bisdom en ten tweede, omdat de relatie kerk-samenleving geen geisoleerd werkveld is, maar de gehele pastoraal doordringt en daarom niet los zal staan van alle overige aandachtsvelden van een vicaris. Studiedag over RMS-streven In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam belegt morgen de werkgroep ZMPC van Pax Christi een stu diedag met als onderwerp „Nederland en het RMS-streven. De werkgroep ZMPC is half 1977 ontstaan uit een gezamen lijk initiatief van de Vrije Zuidmolukse Jongeren en Pax Christi Nederland, maar is van breder samenstelling. Doel is het bespreekbaar maken in onze samenleving van de politie ke aspiraties van de Zuidmolukkers. Op de studiedag zal aan de hand van tien stellingen worden gediscussieerd tussen een forum en de zaal. Uitgenodigd zijn alle Molukse organisaties, vertegenwoordigers van de kerken, politieke partijen en de vakbeweging, burgemeesters van gemeenten waar veel Zuid molukkers wonen, ambtenaren en vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie. OPENING BRITISH SCHOOL" ONDERDEEL VAN HERTOGELIJK UITJE Nu mug de gemeente Voor schoten wel in het trotse bezit zijn van een hoogst originele „Engelse school". toch heeft de officiële ope ning van die typische ge meenschap gisteren nogal wat voeten in de aarde ge had. Ordentelijke persmen sen. zoals journalisten en fotografen, werden niet toe gelaten. Ze waren trouwens ook niet uitgenodigd, op een zeldzame uitzondering jja. Van wie toch nog een stukje voor zijn krant werd verwacht, moest zich tevre den stellen met het observe ren van de activiteiten aan de periferie. Dan stond je door de spijlen van het hek Ie kijken naar al dat keuri ge en gedisciplineerde wachten op de hertog en zijn hertogin, die zo'n beetje speciaal uit het Britse eilan denrijk over waren geko men om deze jonge onder danen van hare Britse ma jesteit met enige feestelijke niet toegelaten mocht wor den) niet zag en achtervolgd door enige opgewondenheid stopte hij de wagen vlak vóór het rijtje plechtige ge nodigden. die binnen een minuut allemaal netjes aan de kleine Nederlandse mi nister met z'n onwillige haardos werden voorgesteld. Inmiddels was de toestand zo, dat de scholieren zich als een uitgebreid comité van ontvangst hadden ge formeerd; de knaapjes cor rect in donkere blazer met de BSN-badge op de borst zak, streepjesdas en grijze pantalon, waar de vlekken soms vanaf straalden. De meisjes gingen parallel ge kleed, met grijs flanellen rokjes. De uniforme kledij was wat smoezelig. Dat is me eerder opgevallen: de Engelsen weten precies de „toon" te vinden, maar de uitwerking maakt niet zel den een ietwat sjofele in druk. Daar was een jonge vrouw aangenomen een teacher die aan een ne gerjongetje met een grijze pullover vroeg waar z'n bla zer was: „where's your bla zer?" Het antwoord van het ventje moet ongemotiveerd zijn geweest, want hij werd onopvallend binnen het ge klede volkje gezet De Duke zal hem niet hebben gezien, mag ik veronderstellen. Er waren rijkspolitiemensen van het langharige soort en de Britse dames met de vlaggetjes posteerden zich bij het hek. Burgemeester Van der Haar stond aan de spits van het welkom bur gemeester te zijn, niet ver verwijderd van headmaster Davidson, die zich had ge huld in een zwarte fladde rende toga met rode afhan gende puntkap op de rug, met daaronder de verfom faaide broek die de toga tot een aanfluiting maakte. Ik hoorde een Britse met een vlaggetje zeggen, dat Engel sen in den vreemde de nei ging hebben, zich vader landslievender op te stellen dan wanneer ze thuis zou den zijn geweest: hip hip hurray. Toen gleden de hertog en hertogin binnen, omronkt door motoragenten met oranje helmen. Zoiets kwam tijdens de Engelse oorlogen niet voor. Nou en toen dachten we. als kijkers, dat hunne royal highnesses er helemaal niet als een duke en duchess uitzagen, of schoon ze aan het Britse hof gerechtigd zijn, kroont jes en hermelijnen mantels te dragen. Van achteren De „Engelse School", een ontoegankelijk bastion tijdens een feestelijke opening. leek de titeldrager van Gloucester precies Hans Wiegel en zijn gade was een vriendelijk ogend vrouwtje dat elk ogenblik weer kon denken of haar zoon van vijf en dochtertje van twee er thuis geen toestand van zouden maken. Verder was het voor het paar wel een uitje, hoor. Twee dagen in Nederland en natuurlijk ook even buurten op Soest- dijk, want „ergens" is het allemaal koninklijke familie van elkaar. Wijkraad of geen wijkraad, de British School staat er. Men was aanvankelijk be nauwd voor Britse overlast, in de vorm van knallende bromfietsen en patat etende jongelui en hels kabaal. Vijftien jaar lang heeft men in Boschgeest in de zorgen geleefd, want ook geünifor meerde Britjes blijven po tentiële lastposten. Maar ,,'s lands belang" ging vóór en de BSN (niet te verwar ren met de bisschoppelijke nijverheidsschool BNS in Voorhout) gaat nu zijn ei gen leven leiden. De BNS vlag met rode leeuw waper- de gisteren tussen de vader landse driekleur en de Uni on Jack in; een bewogen samengaan in dundoek. Men hoeft in Boschgeest de „seniors" nauwelijks te vre zen. want het merendeel van de meute wordt ge bracht en gehaald met keu rige autobussen, praktisch geen kind komt alleen naar school en dan zijn er altijd nog particuliere auto's als werktuigen van de middle class. The British School gaat ge dijen. op de grens van een landelijk Voorschoten, waar een boerderij en eendjes de naaste buren zijn. Direct in de nabijheid wonen Britten en de vrouwen (met de vlaggetjes, inderdaad, en met de zoontjes in zwem broeken die de nationale kleuren toonden) organiseer den gisteren aansluitend een champagne-party in een ontluikende tuin, vanwege de ..royal visit" en de ope ning. Ach, ik mag ze wel. die „eilanders", die ook op het continent op eigen be nen willen staan. het gevoel hebben gehad, dat ze een piezeltje thuis was, want van moeders kant heeft ze Nederlandse voorouders. De Gloucesters lieten een kwartier op zich wachten, terwijl de jeugdige bevol king van de „Senior School for the British School in the Netherlands" (BSN) zich voor het uitbrengen van een aantal cheers opstelde. On zichtbaar voor het toeschou wend oog wist men de aan wezigheid van veiligheids mensen en overgevlogen lie den van Scotland Yard om de kleinzoon van wijlen King George V, bijgevolg volle neef van Elizabeth II van Groot-Brittannië, te vrijwaren van „Ierse tone len". De moord op de Brit se ambassadeur in Den Haag werkt nog steeds na en de IRA-vrees was tot in de Jan van Hooflaan in Voorschoten merkbaar Aldus ging deze inrichting voor Brits voortgezet onder wijs van start, met onge veer 540 leerlingen. In Den Haag vindt men de „junio res", bijna 500, die. ver spreid over enige gebouwen, het lager onderwijs van de BSN volgen. Tezamen rond duizend meisjes en jongens, wier ouders in het westen van ons land hun emplooi hebben op allerlei gebied. Derhalve achtte men Voor schoten ideaal wegens de centrale ligging. Het nieuwe gebouw voor de „seniors" heeft ongeveer tien miljoen gulden gekost en ik zag gis termorgen aangevoerde mi nister Pais van Onderwijs in z'n eentje even vlug de buitenboel inspecteren om te zien of hij er wat van zou kunnen leren. De chauffeur van de heer Pais deed net of hij de „bewa king" bij het hek (opgescho ten jongens met bezoeker- slijsten in de hand om te controleren wie er wel of foto van de openingsceremonie in het hermetisch afgesloten schoolgebouw: de hertog spreekt in de aula genodigden toe. omhaal (en een goedgunstig toegestane vrije middag) te bevestigen in hun eigen mi lieu. De bewoners van Bosch- geest, de wijk die ook wei eens de Goudkust van Voorschoten wordt ge noemd, waren niet uitgelo pen voor hef Britse vlagver- toon. Slechts een groepje Engelse vrouwen stond met kleine Union Jackjes in de hand klaar om de hertog en hertogin van Gloucester een patriottisch welkom toe te roepen en te zwaaien. De hertog, een goed in het fla nellen gestreepte pak zitten de jonge huisvader (hij kwam aan de titel nadat zijn oudere broer bij een vliegtuigongeluk om het le ven was gekomen), had zijn Deense vrouw, Brigitte van Deurs, met wie hij in '72 trouwde, meegenomen. In een blauw toiletje, naar ik me meen te herinneren. Hertogin Brigitte moet even

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7