Pais te crunieuwbouw nu 9 9 Academische ziekenhuizen woedend over halvering van bouwprogramma WS W-ers in Leiden dreigen baan te verliezen „ZEKER 400 MILJOEN TE WEINIG" ,S Bei jen (PPR) trekt rechtsgeldigheid koopcontract Overdekte" in twijfel STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 ME11979 PAGINA 3 LEIDEN De plannen van minister Pais om de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden voorlopig weer in de ijskast te zetten, heeft geleid tot de plotse linge oprichting van een actiecomité 'Nieuwbouw AZL'. Dit comité werd gisteravond spontaan opgericht, nadat eerder op de dag de ministeriële voornemens, neergelegd in een brief van 2 mei aan de directie van het AZL, in de openbaarheid waren geraakt. Het comité is vastbeslo ten acties te gaan voeren om het ministeriële standpunt te wijzigen. Een eerste actie werd gisteravond al onmid dellijk gestart: het versturen van voorbedrukte brief kaarten naar de bewindsman met de tekst „Pais te cru nieuwbouw nu". De briefkaarten werden vanmorgen massaal uitgereikt bij het ziekenhuis. Zaterdag tussen een en drie uur 's mid dags worden de briefkaarten uitgereikt aan het winke lend publiek op de hoek van de Donkersteeg en de Haar lemmerstraat. Het overhaast opgerichte comité vindt dat minister Pais het mogelijk moet maken, dat ogenblikke lijk met de nieuwbouw van het AZL kan worden begon nen. Het comité vindt dat de nieuwbouw noodzakelijk is voor een goede gezondheidszorg, voor een verbetering van de werkomstandigheden van het personeel, voor het medisch onderwijs en onderzoek en voor de werkgelegen heid in de bouw. Men stelt, dat de plannen van minister Pais op autoritai re wijze indruisen tegen opvattingen van duizenden men sen, die zich in '76 in diverse acties hebben uitgesproken voor nieuwbouw en door de vorige regering in het gelijk werden gesteld. Daarom roept men het personeel van het AZL en de Leidse bevolking op deel te nemen aan de door het comi té te ondernemen acties, te beginnen met het versturen van een gratis verkrijgbare briefkaart. Het secretariaat van het comité is gevestigd aan de Rijnzichtstraat 20 in Leiden. De tekening op de te versturen briefkaart. Leids comité onderneemt acties tegen AZL-pIannen minister LEIDEN/DEN HAAG In de kring van de academische ziekenhuizen is grote woede ontstaan over het bedrag, dat minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) tot en met 1982 wil uittrekken voor de nieuw- en ver bouw van deze instellingen, namelijk 589 miljoen gulden. Volgens een woordvoerder van het Bureau voor de Academische Zie kenhuizen is dit bedrag „zeker 400 miljoen" te laag. Minister Pais doet zijn mededeling in een brief aan de acht ziekenhuizen, gedateerd 2 mei. Deze brief zal hij aanstaande maandag bespreken met een delegatie van de instellin gen, waarna de ministerraad het laatste woord krijgt over de uit te trekken gelden. Een woordvoerder van de bewindsman zei .dat er geen sprake is van een bezuiniging. Het totaalbedrag voor de acht ziekenhuizen zou zelfs door Pais met 45 miljoen gulden verhoogd zijn. Het Bureau voor de Academische Ziekenhui zen noemde dit „gegoochel met cijfers''. Vol gens de woordvoerder gaat het ook niet „om wat voor cijferopstelling dan ook". „Wij gaan uit van de besluiten, die de afgelopen jaren door de ministerraad zijn genomen". Daar mee doelde hij op het groene licht, dat het vorige kabinet heeft gegeven voor nieuwbouw door onder meer het Wilhelmina Gasthuis (Amsterdam), het ziekenhuis van de Vrije Universiteit (Amsterdam), het Academisch Ziekenhuis Leiden, het Academisch Zieken huis Utrecht en het Academisch Ziekenhuis Groningen. Mocht het kabinet accoord gaan met de op stelling van Pais („alleen nieuwbouw, waar de patiëntenzorg in het geding is; goede ge bouwen behoeven niet te worden afgebro ken"), dan zal dit voor sommige ziekenhuizen verstrekkende gevolgen hebben. Het Acade misch Ziekenhuis Leiden kan dan zijn plan nen voor nieuwbouw wel vergeten en het Wil helmina Gasthuis mag dan wel verhuizen naar de Bijlmermeer, maar kan zich daarna vrijwel niets meer permitteren. Het AZU, het VU-ziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis Groningen komen er nog het beste af. Zij mogen doorgaan met de voorgenomen nieuw bouw respectievelijk uitbreiding, respectievë- lijk renovatie. Bij het Academisch Ziekenhuis Leiden, dat nu bestaat uit een groot aantal verspreid op een terrein staande gebouwen, die dringend aan vernieuwing toe zouden zijn, zit men in zak en as. Een woordvoerder wees erop, dat de eerste plannen voor een nieuw ziekenhuis al weer tien jaar oud zijn. Dit jaar leek het er dan toch eindelijk van te komen, toen mi nister Pais toestemming gaf voor het treffen van voorbereidingen. Vorige maand zou zelfs de eerste spa in de grond worden gestoken, maar een week voordat het zover was, kwam er een telegram van het ministerie van On derwijs, dat het feest toch niet door mocht gaan. De ministerraad moest zich er eerst nog over buigen. Het AZL verwacht grote schadeclaims van al ingehuurde architecten en aannemers, als de nieuwbouw weer de ijs kast in zou gaan. De academische ziekenhuizen hebben met ge mengde gevoelens gereageerd op het voorne men van minister Pais hen af te stoten naar het ministerie van Volksgezondheid, waar alle andere ziekenhuizen onder ressorteren. Ener- Minister Pais zijds heeft men grote bezwaren, omdat medi sche faculteiten en academische ziekenhuizen één geheel zouden moeten blijven, maar an derzijds wil men dolgraag dezelfde financiële armslag als de „gewone" instellingen. Deze kunnen immers zelf geld lenen op de kapi taalmarkt, waarna dit wordt terugverdiend door een verhoging van de tarieven. Daar moet dan overigens wel toestemming voor worden verleend door het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. „Nu lopen echter al onze financiën via de rijksbegroting en aangezien daar de absolute nullijn wordt gehanteerd, kunnen wij geen kant meer uit", aldus de woordvoerder van het Bureau voor de Academische Ziekenhui zen. Hij vertelde dat er al enige tijd overleg wordt gevoerd tussen de departementen van Onderwijs, Volksgezondheid en Financiën om een einde te maken aan de „achterstelling" van de academische ziekenhuizen. „Maar dat daar een verhuizing van onze ziekenhuizen naar de portefeuille van minister Ginjaar (Volksgezondheid) uit zal rollen, lijkt me wat voorbarig geconcludeerd". overweegt actie Belangenorganisatie Twee ouderen schroefden het fundament voor de woningen van hun leeftijdgenoten. Eerste paal gegoten in Herengracht/Zijlsingel LEIDEN De eerste paal voor het laatste gedeelte van de nieuwbouw in het stadsvernieuwingsgebied Herengracht/Zijl singel werd gistermiddag volgens het nieuwe trillingsvrije sy steem gegoten. De oudste buurtbewoonster, mevrouw S.C. Schrijver had het boren van het gat hiervoor overgelaten aan haar dochter, omdat zij zichzelf minder geschikt achtte als bouwvakster met een leeftijd die tot over de 90 jaren reikt. Zoals bekend gaat het om de bouw van 190 woningen aan Gosterkerkstraat, Oranjegracht en Zuidsingel, waarvan 126 be jaarden woningen. De bouw geschiedde in opdracht van de Stichting Nieuw Groenhoven, die ook het verzorgingstehuis Groenhoven aan de Witte Rozenstraat onder haar beheer heeft. Voorzitter Van Veen van de Stichting toonde zich verheugd over het project. „Ons huis aan de Witte Rozenstraat bleek al snel niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat te zijn, de gloeiende plaat van het werkelijk schrikbarende tekort aan verzorging voor Leidse bejaarden. Daarom zijn we zo blij met deze „zorg-woningen", bejaardenwoningen met dienstverlening vanuit Huize Groenhoven die naast verzorging tevens voorkó men dat de oudere mens geïsoleerd raakt van de rest van de bevolking. Daarom hebben we ook voor een gemêleerde bevol- gsopbouw gekozen. bewoners van de zorg-woningen zullen altijd Huize Groen hoven op de achtergrond weten als het zelfstandig wonen niet meer gaat", aldus de heer Van Veen. LEIDEN „Nagenoeg alle WSW-ers die in de Sleutelstad werken lopen de kans om hun baan te verliezen als de bezui nigingen in het kader van Bestek '81 worden doorgezet". Van deze verontrust heid maakt de onlangs in het leven ge roepen „Belangenorganisatie WSW-ers" gewag, die vanuit het sociaal-cultureel werk in Leiden is opgericht De organi satie overweegt om tegen de bezuini gingsmaatregelen in actie te komen, waarbij men denkt aan het overhandi gen van een petitie met handtekeningen op maandag 23 mei bij Sociale Zaken in Den Haag alswel op het stadhuis in Lei den. Volgens de Belangenorganisatie zou de maatregel van het ministerie inhouden dat alle 120 instellingen die op dit mo ment WSW-ers in dienst hebben op korte termijn ertoe over moeten gaan om deze „bijzondere" werknemers vanuit de eigen zak te betalen. Het gaat om een bedrag van acht gulden per uur voor elke WSW- kracht De WSW-ers werden tot nog toe door de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening (GDSW) betaald, maar als het moment van staatssecretaris De Graaf daar is dan moeten de instellin gen, waar de WSW-ers te werk zijn ge steld het salaris betalen. Dat gaat om enorme bedragen die door deze instellin gen (vanaf peuterspeelzalen tot aan de universiteit) niet kunnen worden begroot. Gevolg is, dat tientallen WSW-ers (WSW is Wet Sociale Werkvoorziening) de kans lopen om hun baan te verliezen, ook al is deze in sommige gevallen tijdelijk, en door de GDSW op andere posten worden neergezet. Tegen deze gevolgen maakt men in Leiden ernstige bezwaren. „Het zou kunnen voorkomen", aldus een woordvoerder van de Belangenorganisa tie", dat iemand die als concierge ergens is aangesteld en de hoop heeft dat hij zijn tijdelijke baan in een permanente kan omzetten ergens anders moet gaan werken, waar hij het niet naar zijn zin zal hebben. Wat eigenlijk helemaal niet door de beugel kan is dat alle peuter scholen door de maatregel van de rege ring tot de ondergang worden gebracht. Nagenoeg alle peuterscholen in Leiden worden namelijk door WSW-ers gerund. Dat is erg tragisch. Je kunt in deze tijd er namelijk niet meer vanuit gaan dat alle WSW-krachten tijdelijke krachten zijn, die een bepaalde overbruggingsperi ode moeten doormaken, want een groot deel van deze mensen hebben banen ge vonden waar ze zich thuis voelen en waarvoor zij zich onmisbaar hebben ge maakt Neem bijvoorbeeld de buurt- en clubhuizen, de onderwijswinkel, de ver schillende instellingen waaronder Ende geest tot zelfs de GDSW waar momen teel WSW-ers werken". Er is de laatste jaren in Leiden, maar ook in andere steden een enorme wild groei van WSW-ers ontstaan. Meestal 1*1 P» t gaat het hier om mensen die door gees telijke of lichamelijke klachten niet be kwaam meer zijn om in het vrije bedrijf te functioneren en door de Gemeentelij ke Dienst Sociale Werkvoorziening gedu rende een overbruggingsperiode dikwijls bij een bepaalde instelling in de stad naar een andere baan kunnen uitkijken. Het gebeurt erg vaak dat deze mensen blijven zitten op de plaats waar zij te werk zijn gesteld en als beroepskracht door zo'n instelling worden opgenomen. „Men mag niet veronderstellen", zegt een lid van de Belangenorganisatie, „dat buurthuizen die in het bezit zijn van een bar de ontvangsten vanachter de tap kunnen aanwenden om die acht gulden voor een WSW-kracht te bekostigen. Dat geld kan voor een heleboel andere doel einden niet gemist worden. Het totaalbe drag dat we alleen al voor het welzijns werk waar WSW-ers-banen hebben op ta fel moeten brengen bedraagt acht ton. Dat is een kwart van de huidige subsi die. Er doen op dit moment geruchten de ronde dat de gemeente Leiden het be drag van acht gulden wil terugbrengen tot vier gulden, maar van zo'n deal zijn we niet bepaald gecharmeerd. Per ge meente kan men overigens een eigen op lossing voor het probleem aandragen. In Katwijk bijvoorbeeld, wat in tegenstel ling tot Leiden een erg rijke gemeente is, komen de WSW-kosten op rekening van de gemeente aldaar. Het is de vraag of zoiets in Leiden ook kan gebeuren". LEIDEN Het PPR-raadslid L. Beijen heeft het college van B en W op een onregel matigheid gewezen die be trekking heeft op de aankoop van „De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat. Er blijken twee verschillende verklarin gen van afstand in omloop te zijn. In oktober zijn de raadscom missies ruimtelijke ordening en financiën akkoord gegaan met de aankoop van het voor malige zwembad van Noorlan- der b.v. op basis van een con tract een „intentieverklaring" en een verklaring van af stand. Over deze laatste ver klaring is in de werkgroep „De Overdekte" nogal wat te doen geweest omdat daaruit zou volgen dat wanneer het niet mogelijk zou blijken de plannen van het architecten bureau Mehrtens in Den Haag over te nemen de ge maakte kosten 80.000,—) voor rekening van de gemeen te zijn. In de versie van de verklaring die de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening ter hand is gesteld, ontbreekt deze bepaling even wel. Het PPR-raadslid wil nu van het college weten welke versie rechtsgeldig is. Als mocht blijken dat de verklaring met de kostenvergoedingsbepaling geldt, vindt de heer Beijen het niet in de haak dat de raadscommissie op andere voorwaarden akkoord is ge gaan met de aankoop. Zoals het er nu uitziet wordt het Haagse architectenbureau, min of meer tegen de zin van de werkgroep „Overdekte" in geschakeld bij de nieuwbouw. De heer Beijen vraagt zich af of het college het argument van het vergoeden van de al gemaakte kosten voor het in schakelen van Mehrtens zwaar heeft laten wegen. Vrijwilligers De stichting Leidse Jeugd Actie houdt tijdens de zomer vakantie weer kinderaktiviteiten. De aktiviteiten be staan uit spelletjes doen, sportwedstrijden houden en het opzetten van creativiteitsclubs. Voor de begeleiding van de deelnemers vraagt de Stichting Leidse Jeugd Ac tie vrijwilligers. De aktiviteiten worden gehouden op bet terrein van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg in Leiden. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de stichting Leidse Jeugd Actie, Noordeinde 2a, tel. 140020. Vragen naar Rob Pronk. Japans Go-bezoek De Japanse Go-professional Nagahara geeft vanavond een demonstratie in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Nagahara geeft dan instructie aan beginners en zwakkere spelers. Woensdag 17 mei geeft hij een si multaan. De toegang tot beide bijeenkomsten is gratis. Ze beginnen om acht uur. Inlichtingen: tel. 140187. Grote rommelmarkt Het Leidse Volkshuis houdt zaterdag 12 mei van tien tot vier uur een grote rommelmarkt. De rommelmarkt biedt een aantal speciale attracties. Leidse straatmuzi kanten treden op, er wordt een poffertjeskraam opgezet, er kan een drankje gedronken worden en er zijn specia le k inde rat trak ties. Bovendien wordt er een demonstra tie wolspinnen en emailleren (sieraden worden direct en naar wens klaargemaakt) gegeven. Tenslotte wordt de meest mooie en meest aparte kleding geshowd. Een zeer groot aantal spullen van uiteenlopende aard wordt te koop aangeboden. Kindertekeningen In de tentoonstellingszaal van het Gemeente-archief aan de Boisotkade is vanaf vanavond tot zaterdag 12 mei een expositie te zien van de prijswinnaews van de expressie- wedstrijd voor de jeugd, die ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Leidse vereniging Koninginnedag wordt gehouden, ook hebben kinderen kijkdozen en op stellen gemaakt. De tentoonstelling is vanavond geopend van half acht tot half tien, morgen van negen tot vijf uur en zaterdag van negen tot twaalf uur. De toegang is Routewijziging In verband met de werkzaamheden aan de Kooilaan zijn de busroutes als volgt gewijzigd: de lijnen 13/14, 60 van de NZH en lijn 13 van Centraal Nederland gaan via Su- matrastraat, Lage Rijndijk, Zijlsingel/Herensingel. De lij nen CN 2/12 rijden via Lage Rijndijk naar de Herensin gel. Er zijn tijdelijke halteplaatsen ingelast aan de Su- matrastraat en de Lage Rijndijk. De omleiding is onge veer gedurende drie weken van kracht. Benoemingen Aan de Leidse Universiteit aanvaarden morgen en vrij dag 25 mei dr. L. Th. F. L. Stubbé en prof. dr. J. G. de CaspsLris respectievelijk het ambt van gewoon lector in de interne problematiek bij de heelkundige patiënt en ge woon hoogleraar in de archeologie en oude geschiedenis van Zuid- en Zuidoost Azië met het uitspreken van een oratie. De bijeenkomsten vinden plaats in het Groot Au ditorium in het Academiegebouw Rapenburg 73. Aanvang kwart over vier. ,,Die Einladung" Traditiegetrouw wordt het collegejaar door de vereniging van Duitsstuderenden, „dr. Pfiffikus" met een toneelstuk afgesloten. Het toneelstuk „Die Einladung" van Jochem Ziem wordt 21 en 22 mei door studenten aan „dr. Pfiffi kus" opgevoerd. De voorstellingen vinden plaats in het LAK-theater, Levendaal 150 en beginnen om kwart over acht. Op het Duitse instituut. Schuttersveld 9VI zijn kaar ten in de voorverkoop verkrijgbaar. Op de avond van de voorstelling worden kaarten aan de zaal verkocht. Balische middag" Een Balische danseres In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag 20 mei een Balische middag gehouden. De Balische dans groep Diah Tantri geeft een uitvoering van een van de verhalen van het grote Hindoe-epos „De Mahabharata", „het huwelijk van Abimanyu". Van deze dansuitvoering worden twee voorstellingen gegeven, de eerste begint om drie- en de tweede om vier uur. Telefonisch plaats bespreken is mogelijk onder nummer 070-132641. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden voor volwassenen en twee gulden voor jeugd en 65-plussers. Menswording Het jongerenkoor „De Menswording" zingt zaterdag 12 mei in de Leiderdorpse kerk „De Menswording". Het thema van de eucharistieviering, die om zeven uur be gint, is „Feest". Celebrant is pastoor Olsthoorn. Aanbesteding De werkzaamheden aan het vernieuwen van rioleringen en het verbeteren van verhardingen in de Hambroeklaan, Celebesstraat en een gedeelte van de Kooilaan zijn open baar aanbesteed. Hoogste inschrijver was Stam Voorscho ten b.v. Deze aannemer denkt het werk voor f 1.927.000,— te klaren met als alternatief bedrag: f 1.627.000,-. Als laagste schreef Gebroeders Schouls b.v. in met f 1.820.000,- (alternatief bedrag: f 1.520.000,-). Een andere inschrijver uit de Leidse regio was aannemingsbedrijf voorheen J. Visscher Zoon uit Leiderdorp voor f 1.916.000,- (alternatief bedrag: f 1.616.000,-).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3