Regering vraag Spanje om uitlevering van oorlogsmisdadiger Pattist QeidócOowumt Minister wil niet meewerken aan omroepverkiezingen Meer zorg voor zieke baby's stuit op kosten Meer geld gevraagd voor onderzoek naar fraude met sociale uitkeringen binnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 ME11979 PAGINA 13 lke politieman noet in hele land amnen opereren FNV-bonden willen extra belasting op automatisering Omroepverkiezingen fitstel verplichte iflectoren EN HAAG Minister Tuy- nan (Verkeer) overweegt de rplichting voor bromfietsen a per 1 november een re- ictor te hebben, op te [horten. De bevestiging er- d blijkt bij veel bromfiet- n problemen te geven. ior fietsen gaat de verplich- ig van een grote rode re ctor wel per 1 november Volgens schattingen van rijwielhandel en Veilig ;rkeer Nederland is nu on- veer veertig procent van de im negen miljoen fietsen er- n voorzien. De gele pedaal- (lectoren, die eveneens op 1 vember verplicht worden, ten nu op ongeveer zeven procent van de fietsen. DEN HAAG De regering heeft de Spaanse regering om de voorlopige aanhouding en de uitlevering ver zocht van de tot levenslang veroor deelde oorlogsmisdadiger Pattist. Minister De Ruiter van Justitie heeft dit gisteren, mede namens minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, meegedeeld. Pattist, nu woonachtig in het Spaan se Oviedo, ontvluchtte in 1946 uit de koepelgevangenis in Arnhem. Op 30 september 1948 werd hij door het Bijzonder Gerechtshof in Leeuwar den bij verstek tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens in vreemde krijgsdienst in dienst tre den, hulpverlening aan de vijand en mishandeling. Zijn huidige nationali teit staat niet vast. Al in 1952 was er sprake van dat hij zich in Spanje zou ophouden. De Nederlandse regering heeft destijds pogingen bij de Spaanse autoriteiten ondernomen hem naar Nederland te krijgen. Deze pogingen zijn, aldus minister De Ruiter, op niets uitgelo pen. EN HAAG De ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel binnenlandse Zaken) zijn gisteren met de meerderheid van Tweede Kamer in conflict gekomen over het vraagstuk ind de bevoegdheid van politieagenten. De fracties van DA, VVD en PvdA zijn het niet eens met een wetsontwerp, aarin wordt voorgesteld, de mogelijkheden van rijks- en ge- eentepolitie om op eikaars gebied te kunnen opereren, ligszins uit te breiden. ilgens de genoemde fracties gaat dit ontwerp niet ver ge- leg. Zij dienden daarom een wijzigingsvoorstel in, waarin lat dat het in principe voor elke politieman mogelijk moet n om in het gehele land zijn taak uit te oefenen. DOPR ERICSOREL Sprookje op een achturige werkdag Ofschoon ambtenaren zich doorgaans slecht lenen voor sprookjes, schijnt er. zoals gebruikelijk heel lang geleden, een commies A te hebben geleefd, die eigenlijk niet goed wist, rom hij elke werkdag met vier bruine boterhammen in een vetvrij papier naar een somber pand in de binnenstad ging om daar de middagklok van vijf uur af te wachten. Nu werd er zelden naar zijn mening gevraagd, zodat hij in goed vertrouwen maar aannam, dat het allemaal goed zat. Hij arriveerde elke ochtend om één minuut voor negen in de zaal, waar zijn bureau stond en haalde dan uit de bovenste la een ovalen portret van zijn vrouw en uit de onderste la een inktlap en een lineaal, die door een ongelukje niet verder ging dan 53 centimeter. Daarna keek Ihij tevreden om zich heen en dacht hij: „Zo Barend, en nou de schouders er maar weer onder". Nu was het algemeen bekend, dat de schouders van collega Suddegeest te smal waren om ook maar de geringste druk le verdragen. Vandaar ook, dat zijn chef hem het bureau in de verste hoek had gegeven, waar hij straffeloos bloemetjes kon tekenen in de kantlijn van de staten, waar hij nog steeds mets van begreep. En ofschoon deze arbeid het departement strikt genomen niet ten goede kwam', zag men het welwillend door de vingers. Want iedereen zag immers, I dat Suddegeest de schouders van een dromer had. Nu wist de chef dat ook, maar hij had de man aangenomen op aandringen van een huisarts, die hem had gezegd, dat hij een mooi brok sociaal werk kon verrichten door deze kracht in dienst te nemen. De heer Suddegeest had daartoe tevoren spiernaakt enkele diepe kniebuigingen gemaakt in de spreekkamer van de dokter en toen deze had geroepen: „zeg eens A", had hij van verbouwereerdheid een boer gelaten. „Neem me niet kwalijk", stamelde hij nog, maar de dokter had jolig geroepen„Tja, wie A zegt. moet ook B zeggen". Tegen de chef zei hij later: „Ik geef hem hooguit nog vier maanden. Doe me een lol en neem die man voor die korte tijd op uw afdeling". Zo kwam de heer Suddegeest in die donkere hoek terecht, waar slechts over blauwe en rode paradijsvogels gedroomd werd in afwachting van de lunchpauze, waarin de vier boterhammen uit de vetvrije zak er aan moesten geloven. „Arme Suddegeest", dacht de chef, als hij na kantoortijd de bloemen uit de staten gumde. En op het maandelijks beoordelingsrapport schreef hij glimlachend: „Suddegeest is een goede en bruikbare kracht, die opvalt door vlijt en accuraat handelen". Want een man, die op zijn laatste benen liep, ging hij nog niet eens een trap nageven. Toen de minister hem terloops vroeg, hoe zijn ambtenaren functioneerden, schoof hij de commies Suddegeest zelfs met liefde naar voren als een lot uit de loterij, waar hij bijzonder mee geboft had. Er gingen vier maanden voorbij. Suddegeest zat nog steeds in die donkere hoek en tekende de bloemen van het lopende jaargetijde in de kantlijn. Hoofdzakelijk narcissen en een enkel druifje, want het was net lente geworden. Aan de andere kant van de zaal zat de chef in een plas zonlicht op de kalender te kijken. „Het wordt zo langzamerhand wel tijd", dacht hij, „ik mag natuurlijk niet gaan aandringen. Maar eerlijk is eerlijk. Suddegeest moet zich wel aan zijn afspraak houden". Na kantoor ging hij even langs de dokter om te informeren, of er op korte termijn nog wat van kwam. De arts vouwde de handen devoot ineen en zei: „Ik heb zeven jaar keihard gestudeerd, meneer Tans. En sindsdien zit ik al zes jaar in een drukke praktijk. Neem van mij aan: het komt allemaal best in orde. De volgende dag schreef de chef in zijn maandrapport dat Suddegeest zich onderscheidde door oorspronkelijke ideeën en alles, wat hij aanpakte, in snel tempo tot een goed einde bracht. Hij beschouwde dit gebaar als een soort Igrafkrans bij voorbaat. Opgelucht ging hij daarna weer naar het raam om zijn appel in de warme zon te schillen. Toen hij drie maanden later weer naar de kalender keek schoot het opeens door hem heen: „Suddegeest bedondert de kluit. Hij blijft gewoon leven". En inderdaad stelde Suddegeest hem althans op dat punt niet teleur en bleef hij exotische paradijsvogels tekenen in de marge van zijn staten. Ongemerkt waren de maanden jaren en de jaren mondden op den duur vanzelf uit in een ambtsjubileum. Suddegeest werd in de personeelskantine gehuldigd en kreeg een gouden horloge met inscriptie, de zilveren medaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en een staande schemerlamp met drie peertjes. Vervolgens overleefde de heer Suddegeest in fraai volgehouden tempo zijn collegae, inclusief de chef en de directeur-generaal. Hij trad telkens met een dromerige blik aan de open groeve en wierp een bloem omlaag en dacht: „die is er eindelijk vanaf". Hij woonde toen al in een klein, vriendelijk huis van het type twee onder één kap, wat hij zich royaal kon veroorloven sinds hij zaalchef was. Na zijn pensionering tekende hij daar in de achterkamer de mooiste bloemen en de fraaiste vogelsoorten in de kantlijn van oude staten, die hij op de dag van zijn afscheid van kantoor had meegenomen. Toen hij tenslotte op hoge leeftijd stierf, zei zijn huisarts hoofdschuddend: „Dat moet een vergissing zijn. Want hij had een ijzersterk gestel". Toen Prins Bernhard gistermiddag de officiële ope ning wilde verrichten van de nieuwe studentenflats bij het instituut voor bedrijfskunde „Nijenrode", merkte hij dat hij zijn bril niet ophad. Een adjudant snelde toe met de tas waarin het prinselijk tweede gezicht zich bevond, zodat Zijne Koninklijke Hoogheid even later het door hem gehesen dundoek duidelijk kon zien wapperen. Marechaussee rijdt man dood AMSTERDAM Een 83-jari- ge Amsterdammer is gisteren in zijn woonplaats op slag gedood, toen hij bij het over steken werd aangereden door een personenbusje van de Koninklijke Marechaussee. Volgens de politie reeds het busje tachtig kilometer per uur, en passeerde een ver- keerszuil aan de verkeerde kant. De 26-jarige marechaussee, die het busje bestuurde, was niet ingekwartierd bij de Am sterdamse politie voor specia le bijstand. De Koninklijke Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. UTRECHT De diensten bonden van het FNV vinden dat de regering nog onvol doende begrip heeft voor de ontwikkeling van de automa tisering, en de daarmee sa menhangende verdere bedrei ging van de werkgelegenheid. Verdergaande automatisering kan volgens de bonden hon derdduizenden arbeidsplaat sen kosten. De dienstenbonden vinden het daarom strikt noodzakelijk dat er een gerichte aanpak komt van de wildgroei van automatisereing bij overheid Actie dansleraren voor kinderen in Nepal AMSTERDAM (ANP) - In het kader van het Jaar van het Kind heeft de Ne derlandse Vereniging van Dansleraren samen met Unicef Nederland het iect „Klas op Stelten" In een actie willen de dansle raren de leerlingen van de Nederlandse dansscholen zo veel mogelijk geld bijeen la ten brengen om in Nepal kla slokalen in te richten. Het startsein wordt gegeven tij dens de opening van het 58ste internationale congres van dansleraren op 21 mei aan staande in Amsterdam. en in bedrijfsleven, in de eer ste plaats door de invoering van een automatiseringshef fing. Met die heffing zou volgens de bonden binnen de bedrij ven eerder een afweging tot stand komen, waarbij de vraag of automatisering maat- schappeijk wel verantwoord is, veel meer gewicht krijgt. Automatisering betekent vol gens de bonden arbeidsuit- stoot, die de maatschappij on der andere door sociale uitke ringen veel geld zal kosten. Dit soort sociale kosten die nen mede door het bedrijfsle ven te worden gedragen, al dus de bonden, die al eerder met een voorstel over een au tomatiseringsheffing kwamen. Automatiseringsprojecten die de sociale kosten niet goed maken, zijn volgens de bond onaanvaardbaar. Extra win sten die bedrijven met auto matisering maken, dienen niet langer te worden aangewend voor de individuele onderne ming, maar mede om werkge- legenhewid elders te schep- De Tweede Kamer heeft deze week de oude gedachte van omroepverkiezingen weer eens van stal gehaald, en de minister van CRM gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de omroeporganisaties voortaan rechtstreeks door de bevolking te laten kiezen. Wie de meeste stemmen krijgt, krijgt de meeste zend tijd, en het meeste geld van de overheid om die zend tijd te vullen. Het is vreemd, dat zich nu plots een kamermeerder heid aftekent voor de gedachte van een onderzoek (be staande uit PvdA en WD). Beide partijen onderschre ven in 1977 namelijk nog een regeerakkoord (ieder apart met het CDA) waarin werd uitgesproken dat men met het omroepbestel voorlopig niet verder zou gaan dan eep ontkoppeling van het betalen van kijkgeld en het lidmaatschap van een omroeporganisatie. Boven een bepaalde leeftijd zou daardoor iedereen zijn of haar fa voriete omroep met een lidmaatschap kunnen steunen, ongeacht de vraag of het kijkgeld wel betaald is. Het Nederlandse omroepbestel is een unieke zaak in de wereld. Men moet lang zoeken om ergens een om roepbestel te vinden, dat zo pluriform, en zo vrij van de overheid en commercie is, als in Nederland. Aan het verzuilde systeem zitten natuurlijk ook grote (groeiende) bezwaren, maar de voordelen kunnen niet zomaar weg geworpen worden. Iedere verandering van het bestel dient daarom uiterst zorgvuldig te worden aangebracht. Zonder nuances roepen om rechtstreekse omroepverkie zingen past niet, omdat ook daaraan grote, en boven dien niet te overziene nadelen kleven. Zoals bijvoor beeld een nog grotere vervlakking van het programma aanbod dan nu reeds het geval is, als gevolg van een gigantische populariteitsslag. Nu kan worden tegengeworpen, dat een onderzoek, zonder directe onherroepelijke beslissingen, nooit kwaad kan. En dat is ook zo. Maar indien dat onder zoek moet worden uitgevoerd door een minister die verklaard tegenstandster is van omroepverkiezingen, staat de uitslag van dat onderzoek bij voorbaat al vrij wel vast: het kan niet. Een onderzoek onder minister Gardeniers heeft dus weinig zin, en het is daarom ook terecht dat zij gisteren de boot stevig afhield. De ontkoppeling van omroeplidmaatschap en kijkgeld, waartoe de kamer gaat besluiten, kan al ingrijpende ge volgen hebben. Het aantal potentiële omroepleden wordt bijna verdrievoudigd. Het is goed om voorlopig af te wachten hoe deze wijziging in de praktijk uitwerkt. Een redelijk en uniek werkend systeem moet niet overboord worden gezet als niet volstrekt duidelijk is wat ervoor in de plaats komt. Stiptheidsacties overwogen in gezondheidszorg UTRECHT (ANP) - „Het Be terschap" overweegt stipt heidsacties in de gezond heidszorg als de overheid al leen wil korten in de gezond heidszorg, als er geen beslis sing komt over uitbreiding van het aantal verpleegkun digen en als er zondermeer een loonmaatregel komt. In „Het Beterschap" werken de Katholieke Unie van Ver- plegenden en Verzorgenden en de Landelijke Beroepsor ganisatie van Werkers in de Gezondheidszorg (20.000 le den) samen. De acties zullen zich met name richten op het uitslui tend verrichten van handelin gen waartoe de verpleegkun digen en verzorgers bevoegd zijn. Werk dat ligt op medisch of para-medisch terrein of op het terrein van de huishou ding zal dan niet meer wor den gedaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM vindt dat eventuele om roepverkiezingen een voortdurende populariteitsslag tussen de omroe pen tot gevolg zullen hebben, en daardoor juist de kwalitatieve eisen die aan omroepen gesteld worden zullen uithollen. Tijdens het debat over de voorgenomen wijziging van de omroepwet toonde zij zich giste ren daarom ook weinig bereid haar medewerking te verlenen aan de wens van PvdA, VVD en D'66 om op korte termijn een onderzoek te beginnen naar de mogelijkheid van omroepverkiezingen en nog minder om hierover wetsvoorstellen in te dienen. Zoals bekend heeft een meerderheid Het ziet er naar uit, dat het weer morgen wat wisselvalli ger zal zijn. Een lagedrukge bied, dat vanochtend onge veer 600 kilometer ten westen van Ierland lag, wordt mor genmiddag boven Schotland of het noorden van de Noord zee verwacht. De erbij horen de wolkenzone zal dan ook bij ons veel bewolking bren gen, waarschijnlijk het meest in de zuidelijke provincies. Hieruit zal af en toe regen kunnen vallen. De tempera tuur zal daarbij iets onder de voor de tijd van het jaar nor male waarde, die ongeveer zestien graden is, blijven. Vooruitzichten voor zaterdag: Droog weer met zonnige peri oden. Middagtemperaturen omstreeks 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 13 Min. temp.: omstreeks 5 gra den Max. temp.: omstreeks 16 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. j Kans op een geheel droog et- maal: 90 procent. Wmt Max N «er- temp. alag Eelde Eindhoven Den Helder 6 z,oais DeKena neeit een meerderheid maaiscnap (Van onze parlementaire redactie) van de Tweede Kamer zich uitge sproken voor het niet vooraf verho gen van de getalscriteria voor de omroepstatus, maar een bijstelling achteraf. De minister was echter van mening dat de voorgenomen verhoging gerechtvaardigd is, gezien de te verwachten ledenaanwas door de ontkoppeling van meetellend lid maatschap en het betalen van luis ter- en kijkgeld. Daarbij wordt er door de minister vanuit gegaan dat zich minimaal 225.000 nieuwe leden zullen aanmelden. Het WD-kamer- lid Keja uitte de vrees dat bij een tegenvallende ledengroei sommige omroepen weieens in grote moeilijk heden zouden kunnen komen. De minister kwam enigszins aan dit be zwaar tegemoet door een voorstel van het CDA, waarin de getalscrite ria minder worden verhoogd, niet te willen ontraden. Een bijstelling achteraf van de ge tallen zou volgens de minister echter het gevaar inhouden van gelegen heidswetgeving „waarin je moet gaan uitmaken welke omroep in sta tus omlaag moet en zelfs wie uit de ether verdwijnt". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is er nog niet uit of het aantal couveuses voor intensieve behandeling van zieke pasgebore nen op het aantal gebracht kan worden, dat de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde wenselijk acht. Dit aan tal is 125, terwijl er momenteel slechts 31 van deze couveuses beschikbaar zijn, die zich allen in academische ziekenhuizen bevinden. Het knelpunt in deze zaak wordt gevormd door de kosten, zo schrijft staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) aan de Tweede-Kamerleden Borgman en Cornelissen (beiden CDA), die over dit onderwerp vragen hadden gesteld. De behandeling van een baby in een dergelijke couveuse kost 1340 gulden per dag. Zouden er 125 van deze couveuses in gebruik worden ge nomen, dan zou dit naar schatting veertig miljoen gulden per jaar vergen. Daar staat tegenover, aldus mevrouw Veder-Smit, dat daarmee vaak levenslange invaliditeit kan worden voorkomen. „Een zorgvuldige afweging van kosten en baten zal ten grondslag moeten liggen aan het besluit of prioriteit aan uitbreiding van deze vorm van klinische zorg moet worden verleend". CONGRES GEOPEND In aanwezigheid van koningin Juliana is gistermiddag in het Nederlandse Congres gebouw in Den Haag het dertiende congres van de Raad der Europese gemeen ten geopend. Op de foto naast de koningin H. Cravatte, internationaal voorzitter van de Raad, minister Wiegel van binnenlandse zaken en minister De Ruiter van justitie. Luxemburg Madrid Malaga HEERLEN (ANP) Er moet meer geld komen voor onderzoek naar frau de met sociale uitkeringen. De bedra gen die nu beschikbaar zijn voor der gelijke onderzoekingen staan niet in verhouding tot de bedragen die wor den uitgekeerd aan sociale regelingen. Dat was de kern van het betoog van de voorzitter van de Vereniging van Directeuren van Overheidsorganen voor Sociale Arbeid (Divosa). Voorzit ter Theo Terhorst, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Den Haag, wees erop dat jaarlijks veertig miljard gulden is gemoeid met sociale uitkeringen. Hij sprak gisteren in Heerlen op het congres van Divosa, dat ook vandaag nog voortduurt Op het congres zijn meer dan vijfhonderd wethouders, directeuren en ambtena ren van gemeentelijke sociale diensten aanwezig. In zijn openingsrede zette Terhorst zich af tegen onbewezen verhalen over grootscheepse fraude in de sociale voorzieningen („fraude-cultus"). Vol gens hem wil het merendeel van de werklozen heus wel werken, als er maar mogelijkheden zijn. Terhorst waarschuwde tegen het te lichtvaardig classificeren als fraude: niet het ver zwijgen van geringe rente van spaar centjes mag daartoe worden gerekend, maar wel het werken terwijl men een werkloosheidsuitkering geniet Waar fraude is moet die worden aangepakt, maar volgens Terhorst valt het alle maal wel mee. Ook het Nederlands Christelijk Werk geversverbond dringt er in zijn blad „De Werkgever" op aan dat er meer controle wordt uitgeoefend op mis bruik en fraude van sociale voorzie ningen. De overheid moet de gemeen ten daartoe dwingen. Alleen dan kan een goed inzicht in de werkelijke kos ten van misbruik worden verkregen, aldus het NCW

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13