Actiegroep fcvil lagere woonlasten Dubbele functie van kardinaal legt zware hypotheek op LPO Korte metten Prof. dr. A. van Melsen: „Katholieke universiteit heeftnog steeds zin" Isolatie verplicht bij woningverbetering "HONDERD JAAR GELEDEN" EEN PRACHTIG BOEK VOOR DE JEUGD VOOR MAAR F.I9,50. Sociale diensten veranderen in Welzijnsdiensten Verpleeghuizen hebben het moeilijk ilNNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 ME11979 PAGINA 7 {VÓÓR BEHOUD VAN KOOP KRACHT" n tfMEN De „Aktie Woonlasten Omlaag" wil dat er op kor- termijn een huurverlaging wordt doorgevoerd voor nieuw- juw en verbeterde woningen. De actie is ook gericht tegen e jaarlijkse huurverhoging en voor behoud van de koop- acht. De actie - gestart op initiatief van een aantal bewo- trsorganisaties uit het hele land - vindt dat de woonlasten el te hoog zijn, onder meer door de forse stijging van stook- isten en elektriciteit door de verhoging van het btw-tarief. een oproep aan „allen die zich inzetten voor goed en be- Jbaar wonen" eist de „aktie woonlasten omlaag" een ander eid, waarin het recht op goed en betaalbaar wonen centraal at. Dat wil de actie bereiken door het invoeren van betaal- ire huren bij nieuwbouw en woningverbetering, door verho- ng van de object- en locatiesubsidies, verlaging van de luw- en grondkosten en verlaging van het btw-tarief op soci- e woningbouw tot 4 procent. Verder moet het btw-tarief op iergie weer naar 4 procent, aldus de actiegroep. Onrust over opvang Verontruste ou ders gaven gis teravond uiting aan hun onvre de met het op vangbeleid van de gemeente Amsterdam voor herolne- verslaafden. Met spandoe ken gaven zij discussiërende raadsleden hun mening: „Voor onze spruiten geen spuiten". JUNftfu" iVft tL NIEUWE MAATREGEL BROKX: (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als gemeenten of wo ningbouwverenigingen hun woningwet woningen ingrijpend gaan verbeteren, zullen zij daar in de nabije toekomst slechts rijkssubsidie voor krijgen als on der die verbeteringen ook warmte-isola- tie valt. Verder zullen de gemeenten de bevoegdheid krijgèn om particulieren, die hun eigen huis willen gaan opknap pen, te verplichten tot warmte-isolatie. Dit heeft staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) gis teren aangekondigd bij de installatie van de Stuurgroep Nationaal Isolatie Pro gramma (SNIP). Deze Stuurgroep wordt belast met de organisatie en uitvoering van het vorig jaar zomer in gang gezette Nationaal Isolatie Programma dat ten doel heeft, in twaalf jaar tijd 2,5 miljoen woningen te isoleren. Als die doelstelling wordt gerealiseerd, zal er vanaf 1990 per jaar circa 1,6 miljard kubieke meter aardgas kunnen worden bespaard. Staatssecretaris Brokx zei, dat, indien er in de komende jaren te weinig stimule rende werking zal uitgaan van het Isola tie Programma, overwogen zal worden, het isoleren v^n alle woningen in ons land wettelijk verplicht'te stellen. 'olgens CNV lienstplicht- eleid niet echtvaardig rRECHT Een dienst- ichtbeleid dat ertoe leidt it slechts een op de vier ienstplichtigen ook daad- erkelijk in de krijgsmacht ordt ingelijfd, is niet recht- ardig. soral niet-studerende 18-jari- ri. die nog nooit gewerkt ïbben en bij gebrek aan een iernatief maar in dienst ian zijn slecht af, omdat zij i hun afzwaaien wegens het itbreken van een „arbeids lieden" grote kans lopen erkloos te worden. Voor rgelijke „kansarme" jonge- n zal de overheid daarom [tra-maatregelen moeten ne- eh, om hun nadeel ten op- chte van jongeren die niet later in dienst moeten, te rminderen. Dit schrijft het IV in een brief aan de vas- Kamercommissie voor De- \\elkproduktie akrmerend «SSEL (ANP) - In het inlopen jaar is er in de ne- (d landen van de Europese itmeenschap weer 4,5 pet. m melk geproduceerd dan tn jaar eerder. at blijkt uit cijfers van een pport dat de Europese immissie gisteren in Brussel orgelegd heeft aan de Euro- se Landbouwraad. De Ne- landse. landbouwminister, Van der Stee, noemde cijfer alarmerend, maar 1 verrassend. ilgens het Europees rapport de Europese botervoorraad rig jaar meer dan verdub- Id. Ze is nu groter dan 1000 ton. De verwachting is t die voorraad dit jaar nog jerzal toenemen. ADVERTENTIE In speciale Boek van de Maand oplage t/m 2 juni: Een jeugdboek voor kinderen van 10-16 jaar. 100 jaar geleden heet het en het speelt rond 1860. De hoofdpersoon is Claartje Haas. Een rfteisje dat van een klein dorpje in Friesland via een aantal omzwervingen in de grote stad Amsterdam terechtkomt. Jeugdboeken romantiseren vaak historische feiten en vergeten veelal de vervelende kanten van het leven in die tijd. In dit boek maakt de jonge lezer kennis met de werkelijk heid van toen. Het doen en laten van gewone mensen. (En dat „gewone"* i betekende honderd jaar geleden meestal: gewoon arm). 100 Jaar geleden is ge schreven door het schrijverscollectief: Hans Dorrestein, Karei Eykman, Ries Moonen, Fetze Pijlman, Arie Rampen, Jan Riem en Willem Wilmink. Het bevat vijftig schit terendetekeningen in kleur van Fiel van der Veen en veertig ha jch rflvcnam&ïkf/jÈ vaêm mn 1 oo jaaraeCedetc historische foto's en documenten. Kortom, 100 jaar geleden is een ■BOG^l leerzaam en tegelijkertijd een lekker Hvande J spannend lees-en kijkboek. Deze aanbieding is geldig t/m 2 juni. Na 2 juni 34,50. Echter zolang de voorraad strekt. Weer ontslagen bij de Oude Delft DELFT Opnieuw zullen er bij de optische industrie De Oude Delft in Delft ontsla gen vallen door een reorgani satie van het bedrijf. Het gaat nu om 95 werknemers, vooral van commerciële en technisch-administratieve af delingen. Eerder al werden in verband met de reorganisatie van het bedrijf 200 werkne mers ontslagen. Bij De Oude Delft werken nu nog onge veer duizend mensen. De directie van de optische industrie stelde het personeel gisteren op de hoogte van de op handen zijnde ontslagen. De bedoeling van de reorgani satie is, de rentabiliteit van het bedrijf te herstellen. De industriebonden gaan „met pijn in het hart", akkoord met de ontslagen. Volgens NW-bestuurder De Jong is het ontslag van bijna honderd werknemers van De Oude Delft nu de enige mogelijk heid om de werkgelegenheid van duizend anderen weer voor een aantal jaren veilig te stellen. Terlouw vraagt naleving coupeer verbod DEN HAAG Fractievoor zitter Terlouw (D'66) meent dat de raad van beheer op kynologisch gebied moet wor den betrokken bij het nale ven van het coupeerverbod, dat nog steeds „op grote schaal" wordt overtreden. Terlouw wil dat de raad geen stambomen meer afgeeft voor in ons land geboren honden die zijn gecoupeerd, vraagt een toelatingsverbod voor deze honden op tentoonstellin gen en meent verder dat keurmeesters deze honden moeten diskwalificeren. STUDIERAPPORT DEN HAAG - De invloed van het onderzoek naar het functioneren van de gemeen telijke Sociale Diensten (GSD's) is reeds merkbaar. Dit zei mevrouw Kraaijeveld- Wouters, staatssecretaris van CRM, gisteren in het gebouw van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in Den Haag, waar haar het eindrap port van het onderzoek werd aangeboden. Het rapport kreeg de.» titel „Naar een ge meentelijke sociale dienst nieuwe stijl" en werd samen gesteld door het Instituut Voor Arbeidsvraagstukken IVA in Tilburg. Aanleiding tot het onderzoek was- de toenemende druk op de sociale diensten. In de ja ren '72-75 groeide het aantal bijstandsontvangers jaarlijks met 10 procent. De toename van het aantal cliënten ging gepaard met steeds ingewik kelder wordende regelingen en wetten. Dit leidde tot ach terstanden en gebreken in de hulpverlening en spanningen bij personeel en leiding. Het rapport moet, aldus de opstellers, leiden naar een So ciale Dienst die niet alleen ge richt is op het lenigen van fi nanciële noden, maar ook hulp biedt bij immateriële problemen, een combinatie die in het rapport „bijstand- smaatschappelijk werk" wordt genoemd. Het kleinst wenselij ke pakket dat de sociale dienst moet bieden omvat dan, zo staat in het rapport, niet alleen het behandelen van financiële aanvragen, maar ook het begeleiden van individuele cliënten tijdens en eventueel na de aanvraagbe- handeling, het signaleren van probleemgroepen en het sti muleren van projecten voor die groepen. Dit pakket kan door een gemeente uitgebreid worden en zelfs uitgroeien tot een „Welzijnsdienst". STAATSSECRETARIS VEDER: SNEEK Het verpleeghuiswezen heeft na de invoering van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt Het aantal ver pleeghuisbedden is de laatste twintig jaar verzesvou digd. De vraag moet nu langzamerhand worden gesteld of, en in hoeverre, de kwalitatieve ontwikkeling van de zorgverlening gelijke tred heeft gehouden met de kwan titatieve groei. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) zei dit van middag in Sneek, waar ze het verpleeghuis 'De lelanen' opende. De belangrijkste taken van een verpleeghuis zijn reactive ring van de patiënten, en het scheppen van een zo goed mogelijk woonmilieu voor die patiënten. De indruk be staat, zo zei de staatssecretaris, dat veel verpleeghuizen het dikwijls bijzonder moeilijk hebben aan deze algemeen geformuleerde taakstelling te voldoen. Alleen al het opvangen van de negatieve effecten voor de patiënten van de overgang van het oude vertrouwde woonmilieu naar het 'instituut' verpleeghuis, vergt veel van de kennis en kunde van de zorgverleners. Aan de hoge eisen die aan de selectie en opleiding van de zorg verleners moet worden gesteld, wordt op dit moment vol gens mevrouw Veder nog lang niet altijd voldaan. Het zelfde geldt voor de gewenste bouwkundige opzet van het verpleeghuis. De beschikbare vrouw- en mankracht en middelen wor den kwalitatief zowel als kwantitatief beperkt doordat er in verband met de economische situatie prioriteiten moe ten worden gesteld. Dit betekent volgens de staatssecreta ris, dat een „zo goed mogelijke" kzorgverlening niet altijd volledig kan worden bereikt. EERSTE KAMER: Aftopping van prijscompensatie alleen onder voorwaarden DEN HAAG - VVD. CDA en PvdA in de Eerste Kamer I vinden aftopping van de prijscompensatie alleen aan vaardbaar bij hogere inko mens. Hoe hoog die inkomens moeten zijn hebben de woordvoerders van de par- tijen niet gezegd in het debat j over de begroting van Socia- le Zaken. Volgens PvdA-woordvoerder Kloos mag een dergelijke af topping er alleen komen als er sprake is van een samen hangend inkomensbeleid, waarin ook de vrije beroepen worden betrokken. Het CDA meent, dat een dergelijk in grijpen in cao-afspraken al leen mag in het kader van in komensmatiging over de hele linie. SERm1 subsidie voor energiebesparende ven Bijval voor acupunctuur ROTTERDAM Negentien organisaties op het gebied van alternatieve leef- en ge neeswijzen, die samengaan in de vereniging „Gelijke rech ten voor alle geneeswijzen", ondersteunen de aanbevelin gen in het interimadvies van de commissie alternatieve ge neeswijzen, over acupunctuur. De vereniging is van mening dat deze methode wettelijke Verkenning verdient, hiervoor beroepsopleidingen dienen te worden geregeld en dat de kosten voor acupunctuurbe handeling door de ziekenfond sen moeten worden vergoed. De vereniging is vervolgens van mening, dat het van groot belang is dat bij de be roepsopleidingen voor acu punctuur aandacht wordt be steed aan de filosofische ach tergronden van deze therapie. De commissie alternatieve ge neeswijzen heeft tot taak de regering te adviseren over de toepassingsmogelijkheden van de alternatieve geneeswijzen in Nederland. bedrij\ DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad (SER) heeft zich uitgesproken voor het verlenen van subsidie via de wet investeringsrekening aan bedrijven die geld steken in energiebesparing, of om schakelen van schaarser wor dende produkten als olie en gas op. kolen. Dit blijkt uit het advies van de SER aan de minister van economische Tevens is de raad voor een overheidsbijdrage in bedrijf sinvesteringen gericht op ver betering van het milieu. De beoogde energie- en milieutoe slag heeft volgens de raad niet alleen gunstige effecten voor onze energiepositie en het milieu maar ook op de werkgelegenheid. Een katholieke universiteit heeft nog steeds zin, al zijn de verwachtingen waarmee men ruim vijf tig jaar geleden de KU in Nijmegen begon, zeker niet uitgekomen. Dat betoogde gistermiddag de Nijmeegse hoogleraar A. van Melsen tijdens de herdenking van het tienjarig bestaan van het Ka tholiek Documentatiecentrum. Het tweede lus trum van dit instituut valt samen met het elfde lustrum van de KU als geheel. Van Melsen bestreed in zijn toespraak de opvat ting, dat mensen minder gelovig worden, naarma te hun emancipatie toeneemt. „Het christendom krijgt misschien dan pas de kans zijn ware bete kenis te tonen als de mensen meer geëmancipeerd zijn", aldus de hoogleraar. Hij vindt dat met name gelovigen die mogelijkheid niet op de voor hand mogen uitschakelen. „Daarom blijft het zin hebben, dat er onder de universiteiten ook enkele zijn", aldus Van Melsen, „die bij een wetenschapsbeoefening speciale aan dacht -schenken aan die problemen, waar de ont wikkeling van de wetenschap en van haar toepas sing licht kan Werpen op het gelovig zicht op de werkelijkheid en omgekeerd". Toen de Katholieke Universiteit Nijmegen in 1923 werd gesticht, was haar doel het bevorderen van de emancipatie van de katholieken, die toen een minderheidsgroepering in de Nederlandse samen leving vormden, aldus Van 'Melsen. Die emancipa tie is in materiële zin voltooid, maar tegelijk lijkt- de kracht vart de katholieken gebroken. De conclusie is duidelijk, meent Van Melsen: „Met hoeveel vreugde men ook kan constateren, dat de in 1923 zo bescheiden begonnen eigen universiteit tot een imponerend centrum van onderwijs, on derzoek en maatschappelijke dienstbaarheid is uit gegroeid, de verwachtingen die men van dit cen trum als katholieke universiteit had, zijn niet uit gekomen". Van Melsen wees op het zijns inziens nuttige werk van het Katholieke Documentatiecentrum (KDC) en het daarmee verwante Katholieke Studiecen trum in Nijmegen. Het katholieke verleden is erg gecompliceerd. Het As nodig, zo zei de hoogleraar, om dit verleden grondiger te bestuderen. .„Het KDC heeft tien jaar geleden een bijzonder •gelukkig initiatief genomen om veel historisch ma teriaal, dat anders verloren dreigde te gaan, te verzamelen, te ordenen en te bestuderen. Katho liek Nederland heeft daarop goed gereageerd en het is te hopen, dat het dit blijft doen. Hoe meer documentatiemateriaal uit archieven van katholie ke organisaties, maar ook van bisdommen, orden en congregaties ter beschikking komt, des te gron diger kan het KDC zijn werk doen", aldus Van Melsen. Voor de crisissituatie in de oktober-zitting van het Lan delijk Pastoraal Overleg zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, maar één er van is de positie van kardi naal Willebrands, die v<el moeilijker is dan die van Alfrink. Ds. C. P. van Andel, waar nemer namens de hervorm de kerk bij het LPO, stelt dit in een uitvoerig verslag, dat hij aan het moderamen van de hervormde synode heeft uitgebracht. Zijns in ziens ligt dit vooral in het feit, dat kardinaal Wille brands niet alleen aartsbis schop van Utrecht en in die hoedanigheid voorzitter van de Nederlandse bisschoppen conferentie is, maar tevens president is gebleven van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid. Hij is tege lijkertijd residerend bisschop en curiekardinaal. Een vol- gens ds. Van Andel, onmo gelijke combinatie. Zijn woorden worden op een goudschaal gewogen. Als hij in het LPO spreekt is tevens onbedoeld de woordvoerder van het een heidssecretariaat aan het woord. Kardinaal Alfrink kon met een zekere onbe vangenheid toezeggingen doen, beioven tere zaken in Rome aanhangig te maken. Hij kon het zich veroorloven zich kwetsbaar op te stellen. Voor kardinaal Willebrands is dat niet mogelijk. Hij kent het Vaticaanse ant woord. Zeer onthullend trad dit tijdens de laatstgehouden zitting van LPO III aan het licht, toen aan de bisschop pen werd gevraagd ernaar te streven, dat de celibaats- vraag opnieuw op mondiaal niveau aan de orde zou ko men. Men heeft de kardinaal zijn afwijzend antwoord zeer kwalijk genomen. Hij had inderdaad begrip kunnen to nen voor de delegatieleden, die legitieme vragen stellen. Maar men moet er evenzeer begrip voor opbrengen, dat juist kardinaal Willebrands deze kwestie niet in Rome aan de orde kon stellen, om dat door dit luttele gebaar hij» zijn eigen gezag reeds zou ondermijnen, aldus dr. Van Andel. Deze feiten, die niemand ge wenst of zelfs voorzien had, leggen een zware hypotheek op het LPO en het is de vraag of zij op het hele ge beuren niet een verlammen de uitwerking zullen hebben. Zolang de kardinaal twee stoelen heeft, zullen de moeilijkheden blijven, tenzij het LPO zich toch de rol van hearing laat opdringen. Dr. Van Andel noemt het LPO tot nu toe een boeiend gebeuren. Juist omdat het steeds om wezenlijke dingen ging waarbij ieder zich sterk betrokken wist, konden er spanningen ontstaan en soms zelfs een explosieve sfeer. Daar moet men niet al te spoedig negatief over oordelen, meent dr. Van An del. Het zijn tekenen van le ven. Het wordt pas negatief als er geen wegen gevonden kunnen worden, die tot voortzetting van het overleg kunnen leiden. „We ver wachten, dat het gelukken zal". De vereniging van kate- chese docenten houdt op zaterdag 12 mei haar jaar vergadering in restaurant Vredenburg aan het Vre denburg te Utrecht. Tij dens het openbaar gedeelte van de vergadering zal (om 11.20 uur) dr. Tjeu v. d. Berk, wetenschappelijk hoofdmedewerker prakti sche theologie aan de Ka tholieke Theologische Ho geschool Amsterdam, afde ling katechese, een inlei ding houden over het on derwerp „De katecheet herkent men teveel aan zijn bomen en te weinig aan zijn vruchten". Na af loop zal er een discussie zijn en zullen er vragen worden beantwoord. Mgr. dr. J. M. Gijsen van Roermond heeft vicaris-ge neraal mgr. A. M. H. A. Castermans benoemd tot zijn vicaris voor missieza ken. Hij-blijft ook vicaris- generaal. De functie was vakant door het overlijden van mgr. dr. J. B. Theunis- sen. De secretaris voor missiezaken, W. A. v. d. Valk is door de bisschop benoemd tot directeur van de Pauselijke Missiewerken in het bisdom. Hij was al plaatsvervangend directeur. Hij blijft ook secretaris voor missiezaken. „Christendom, hoop voor heel Europa" is het thema van het negenentwintigste congres „Kerk in nood", dat van 19 tot 22 juli in Königstein wordt gehou den. De directeur van het „Institutum Bohemicum", dr. Rudolf Mattausch uit Königstein zal zijn visie geven op eenchristelijk Europa. Ook zullen aan de orde komen rapportages over de toestand van de kerk in Joegoslavië, Hon garije, Litouwen, Latijns- Amerika en Libanon, als mede over de Sorben in de DDR, de russisch-orthodo- xe en de Georgische kerk. De Nederlandse missiebis schop Willem van den El zen oesa (66) heeft in een herderlijk schrijven aan de gelovigen van zijn diocees Doroema-Doengoe in het noord-westen van Zaire ge schreven, dat hij zich in geweten verplicht voelf hen op te roepen om bepaalde misstanden weg te nemen. Hij noemt in dit verband vooral omkoperij, diefstal en het wijdverbreide mis bruik van alcohol en drugs. Van de regering eist mgr. Van den Elzen onmid dellijke en directe maatre gelen tegen het ambtsmis bruik, tegen de afpersing door overdreven en wille keurige geldboeten en on rechtvaardige vonnissen. Ouders en leerkrachten roept de bisschop op de jongeren eerbied voor de wet bij te brengen en de nachtelijke uitspattingen van de leerlingen te verbie den. De grieks-katholieke (mel- kitische) patriarchaal-vica- ris Hilarion Capucci is door paus Johannes Paulus II benoemd tot visitator van de melkitische ge meenschappen in West-Eu ropa. Er zijn grieks-katho lieke gemeenten in Frank rijk, België, Luxemburg, Nederland en Zwitserland. Capucci was voorheen pa- triarchaal-vicaris van Jeru salem. Wegens steun aan de Palestijnen werd hij in 1974 in Israël tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar kwam in 1977 vrij door persoonlijke tussenkomst van paus Pau lus, die hem tot visitator van de melkitische ge meenschappen in Latijns- Amerika benoemde. Maar zonder medeweten en toe stemming van het Vati- caan kwam hij onlangs weer naar het Midden-Oos ten terug. Dezer dagen had de nieuwe pro-staatssecre taris mgr. Casaroli nog een gesprek over deze kwestie met patriarch Ma- ximos V. Hakim, het hoofd van de met Rome geü nieerde Melkiten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7