'Het Oude Dorp mag niet verwaarloosd worden' Plantenmarkt en rommelmarkt in Zoeterwoude Uiterst scherpe bewaking bij opening school Voorschoten Leiderdorp wil belangstelling voor Jenaplan-sehool temperen NOORDWIJKSE RAADSCOMMISSIE HAD TEKORT AAN MANKRACHT Noordwijk kreeg ongewild meer strand KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 ME11979 PAGINA 4 NOORDWIJK De eens zo almachtige raads commissie voor openbare werken, die door het vroegere raadslid Willem de With een „staat in de staat" werd genoemd, was gisteravond com pleet van slag af. Het begon al met een hoorzitting over een AROB-beroep van Boyenk tegen een premiebe schikking. Gewoonlijk vinden dergelijke zittingen in de openbaarheid plaats, maar om onverklaar bare redenen gebeurde dit deze keEr achter ge sloten deuren. Of dit allemaal volgens de regels is, wordt nog uitgezocht. De klap op de vuurpijl kwam echter, nadat wethouder Cees van Duyn de commissievergadering had geopend. Tegen over de wethouder en zijn vier ambtelijke advi seurs, zaten namelijk slechts twee raadsleden, te weten de heren Rubingh en Willms. De overige drie, mevrouw Voorham en de heren Alkemade en De Ridder, bleken met kennisgeving afwezig. Dit verwekte enige consternatie, aangezien het de vraag was of het wel zin had met vergaderen door te gaan. Daarop werd de verordening op de raadscommissies geraadpleegd en daarbij gaf artikel 9 een ondubbelzinnig antwoord in de kwestie: de commissie kan niet beraadslagen noch besluiten als niet tenminste de helft van de leden is opgekomen. Aan de redactie van het ar tikel zat nog eEN pikant trekje. Alkemade had namelijk wel de hoorzitting bijgewoond en was daarna vertrokken. Zou hij nog een kwartier ge bleven zijn, dan was meer dan de helft opgeko men en had de vergadering kunnen doorgaan. De verordening regelt niet de situatie als raadslid na de opening de commissie verlaat. Nu restte de wethouder niet anders dan de ver gadering te verdagen, een uniek gebeuren in het veeljarig bestaan van deze raadscommissie. Men komt nu maandag a.s. om 17 uur bijeen om de meest dringende zaken te behandelen. LEIDERDORPSE BEGELEIDINGSCOMMISSIE IN RAPPORT: LEIDERDORP Voorkomen moet worden dat er een scheidingslijn wordt aangebracht tussen Oude Dorp en het nieuwere deel van de gemeen te. Elke vorm van isolatie van het Oude Dorp kan alleen maar frustre rend werken op het bereiken van een gezonde situatie van het Oude Dorp. De leegloop van dit deel van Leider dorp naar de nieuwere woongebieden dient voorkomen te worden. Dit im pliceert meer aandacht voor het scheppen van een gunstig leefklimaat in het Oude Dorp en het op peil brengen en houden van voorzieningen op allerlei gebied. De gemeente zal er zorg voor moeten - dragen dat het dorpse karakter wordt gehandhaafd. Bij het voeren van een beleid dient er vooral gelet te worden ..op „woekeren" met de beschikbare ruimte. Hierbij is een samenhangend _beleid noodzakelijk tussen ruimtelijke .ordening, volkshuisvesting, verkeer en milieubeheer. Dit zijn de hoofdlijnen van de gewenste toekom stige ontwikkeling van het Oude Dorp, opgesteld in het eindrapport van de begeleidingscommissie „Oude Dorp", „De Richting Bepaald". In het rapport is verder te lezen dat het vervoersbeleid erop gericht zal moeten zijn de voetganger en fietser prioriteit te verlenen boven het auto verkeer. Dit ter bevordering van de verkeersveiligheid en het aantrekkelij ker leefklimaat. Alles echter zonder het autoverkeer uit de wijk te weren. Tevens moet de hodige aandacht be steed worden aan het openbaar ver voer tussen Oude Dorp en de overige delen van Leiderdorp en de regio. Voor wat betreft de welzijnsfactoren vraagt vooral de sector cultuur in het rapport de aandacht voor winkelvoor zieningen en allerlei culturele activitei ten. Dit houdt voor de commissie in dat men kleinschalige culturele voor zieningen wil concentreren in de oude kern, waardoor de aantrekkingskracht in het Oude Dorp zal worden bevor derd. In het rapport wordt verder de aanbeveling geuit om voor winkelcon centratie rondom het oude gemeente huis zorg te dragen. Verder moet de woonomgeving zoveel mogelijk worden verfraaid door het aanbrengen van groenvoorzieningen. De commissie ziet voorts in haar rap port een aantal knelpunten, waar zo snel mogelijk een oplossing voor ge vonden moet worden. Om de bestaan de overlast in het Doeskwartier en Hoofdstraat te verlichten meent de commissie dat doortrekking van de Mauritssingel de hoogste prioriteit moet hebben. Daarna volgt de bestem ming van het oude raadhuis aan de Hoofdstraat. Ook de aanleg van het kerkplein en de bestrating van de Hoofdstraat moet zo snel mogelijk aanvangen. De ge luidsoverlast van Rijksweg 4a wordt door vele omwonenden als zeer hin derlijk ondervonden. De daarom dat aan dit probleem de nodi ge aandacht geschonken wordt, bij voorbeeld door het aanbrengen van dubbele beglazing in de huizen en ge bouwen die zich langs het traject van Rijksweg 4a bevinden. Daarbij moet dan tevens de nodige aandacht wor den geschonken aan het vervoer van gevaarlijke stoffen. De begeleidingscommissie acht het wenselijk in haar rapport dat het ge meentebestuur de door haar op te stellen plannen voor het Oude Dorp met bewoners en buurtverenigingen bepraat De commissie Oude Dorp vergadert woensdag 16 mei om acht uur 's avonds in het gemeentehuis. Hier zal het rapport „Het Oude Dorp de richting bepaald" worden aangebo den. Daarna zal er een discussie plaats vinden over de vraag of de taak van de commissie met het uit brengen van het rapport is volbracht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Voor de 33e maal wordt zater dag de jaarlijkse Sint Jorismars gehouden. De start is weer bij Kasteel Oud Poelgeest in Oegst- geest. Naar verwachting zullen zo'n 5000 meisjes- en jongensle den van Scouting Nederland deelnemen naast de Amerikaan se, Engelse en Franse scouts. Sint Jorismars Er zijn drie wandelingen van respectievelijk 71/2, 10 en 15 kilometer uitgezet. De padvin derbands zullen een concours houden. Dit als generale repeti tie voor het landelijke bandcon cours dat begin juni in Gouda zal plaatsvinden. De dag wordt om 16.30 uur besloten met optreden van de Jorisband uit Boskoop. Wethouder mevrouw T. L. Blom opent om 14.00 i het festival. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimiimiimmimMiimmiiiiiiiiiiiimtiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiim Alevrouu Heus koninklijk onderscheiden NOORDWIJK Aan boord van de „Avifauna" is me vrouw Kitty Heus-Van der Meulen gisteren onderschei den met de zilveren ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J. M. Bon- nike speldde haar het ko ninklijk eremetaal op en een tachtigtal zieken en minder- validen, die de boottocht - over de Zuid-Hollandse plas sen meemaakten, onderstreep ten de hulde met een dave rend applaus. Mevrouw Heus-Van der Meu len is een der motorische krachten in het Noordwijkse Comité voor minder-validen, dat dit jaar vijftig jaar be staat en tevens voor de vijf tigste maal voor de getroffen medeburgers een boottocht organiseerde. Vele Noordwij- kers boden daarbij de helpen- de hand, onder meer door het aan boord brengen van de deelnemers en deelneemsters aan de tocht Diefstal uit flat LEIDEN Ruim vijfduizend gulden aan baar geld en voor 1300 gulden aan sieraden is gistermiddag ontvreemd uit een flatwoning aan de Leidse Beijerincklaan. De inbrekers verschaften zich op klaarlichte dag toegang door het openbreken van de deur, vermoedelijk met een koevoet. Veiling Panera tius: ƒ91.200 SASSENHEIM - De kerke- veiling van de Sassenheimse Pancratiusparochie heeft niet minder dan 91.200 gulden op gebracht Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor de verbouwing van de pasto rie. De belangstelling voor de veiling was weer overstel pend, de animo voor het bie den eveneens. Zo bracht een melkbus duizend gulden op. Eenzelfde bedrag werd uitge geven voor een geitje. Een 'franse avond' bij de pastoor was een parochiaan vijftien honderd gulden waard. Jan van Rhenen Chansons en klassiek in serie Deverconcerten LISSE In de serie Deverconcerten in het gerestaureerde „Huys Dever" wordt vrijdag 18 mei een concert gegeven door de Leidse troubadour Jan van Rhenen, de gitarist Lex Horst en dwarsfluitist Paul Smit. In het sfeervolle Dever brengt Jan van Rhe nen fragmenten van zijn eerste elpee en pro gramma „Liedjes van de Kouwe Grond" en een aantal speciaal voor deze gelegenheid ge selecteerde chansons. Het oorspronkelijk Nederlandstalige werk wordt afgewisseld met korte sketches. Lex Horst (gitaar) en Paul Smit (dwarsfluit) verzorgen in samenspel en individueel een klassiek programma. In „Dever" brengen zij samen: Entre acte van J. Ibert en Serenade van J. Küffer. Paul Smit zal soleren in „Pie ce" van Ibert, terwijl Lex Horst te beluisteren is in een gitaarwerk van S. L. Weiss en Bour- rée van Bach. Kaarten voor het concert dat om 20.00 uur begint, zijn verkrijgbaar bij het VW-kantoor in Lisse aan de Grachtweg. ZOETERWOUDE - De her vormde gemeente in Zoeter- woude blijft bijzonder actief. Voor de komende weekenden staan respectievelijk een perkplantenmarkt en een rommelmarkt op het pro gramma. Zaterdag 12 mei zal eerst de perkplantenmarkt gehouden worden. Het oor spronkelijke doel van dit jaarlijks terugkerende evene ment is bereikt. De restaura tie van de Dorpskerk, waar de opbrengst voor bestemd was, is voltooid. Echter ook in de toekomst blijft veel geld nodig voor onderhoud en reparatie van dit oude monument. De belangstelling is in de voorgaande jaren steeds erg groot geweest. Daarom heb ben de organisatoren besloten ook dit jaar de plantenmarkt (voor tuin en balkon) weer te houden. Er zijn vanaf 9 uur allerlei soorten eerste kwali teit planten te koop. Vooral de tuin- en hanggeraniums vinden altijd gretig aftrek. Ook kan men tuinaarde ko pen. Dit alles tegen normale prijzen, die zelfs vrijwel gelijk zijn aan die van vorig jaar. Verkoop bij „Ons Huis", bij slecht weer binnen. Een week later, zaterdag 19 mei is het de beurt aan de rommelmarkt. De opbrengst hiervan is bestemd voor de jeugdraad, die ook de organi satie in handen heeft. Op woensdag 9 mei vanaf 19.00 uur wil men „rommel" verza melen. Iedereen die oude meubels, boeken, platen of al lerlei ander soort prulletjes af wil staan kan voor die tijd 1172, 2046 of 1066 bellen of zijn spullen alvast klaar zet ten zodat woensdag de huis aan huis ophaalploeg efficiënt kan werken. Om de sfeer te verhogen kan men bij of in „Ons Huis", waar de markt gehouden wordt, van verschillende at- trakties genieten. Zo zal een draaiorgel na een rondgang door het dorp een plaatsje zoeken op de rommelmarkt. Ook is er de gehele dag een klompenmaker aanwezig en demonstreren enkele leden van schildersklub „Kameleon", hun schilderskunsten. Om' 11.00 uur is er een demon stratie schapen scheren (de hele dag zijn ook verschillen de andere, kleine dieren aan wezig). Tenslotte zijn er om 14.00 uur en om 15.00 uur poppenkastvoorstellingen voor de kinderen. Aanvang van de Rommelmarkt: 9.30 uur. NOORDWIJK „Wat is ons strand plotseling groot." Dat was de reactie van politieadjunct J. M. Huijbers, toen hij een dezer dagen een inspectietocht maakte langs het Noordwijkse strand en de grens naderde met de buurbadplaats Zandvoort. Deze grens pleegt te worden aangeduid door borden, maar om onverklaarbare redenen bleken de gemeentedienaren van Zandvoort deze aanduidingen zo'n vijfhonderd meter naar het noorden te hebben verzet, ongeveer op de rand van hun naaktstrand. De 500 meter-zóne tussen dit gebied en de grens met Noordwijk gold als een soort corridor om overloop van het naaktstrand naar Noordwijks grondgebied te voorkomen, omdat daar de bloot-recreatie niet is toegestaan. Op zonnige dagen is deze op Zandvoorts grondgebied gelegen strook bevolkt door meestal alleen zijnde mannen, die daar van top tot teen liggen te bruinen. „Mijn eerste gedachte was: ze willen vast van dit stuk strand af," aldus Huijbers. Het was er nogal een troep van aangespoeld wier en andere rommel. Er zal nog overleg met Zandvoort volgen om de eenzijdig aan gebrachte grenscorrectie weer ongedaan te maken. De adjudant van de Noordwijkse politie haalde in dit verband nog op, dat een paar jaar geleden aan de gemeentegrens met Katwijk precies het tegenovergestelde gebeurde. Daar anne xeerde men toen een aan Noordwijk toebehorend stuk strand en stonden Katwijkse en Noordwijkse politiewagens frontaal tegenover elkaar. Met de meetlat werd de grens toen vastge steld en het „incident" tenslotte toch in der mi VOORHOUT De „Vrou wenbeweging Voorhout" viert morgen het 30-jang bestaan met een cabaretavond voor de leden van de vereniging. De feestelijke bijeenkomst be gint om 20.00 uur in het Pa rochiehuis aan de Heren straat. VOORSCHOTEN Omgeven door een indrukwekkende hoe veelheid veiligheidsmaatregelen hebben vanmorgen de hertog en de hertogin van Gloucester de 'Senior School for the Bri tish School in the Netherlands' aan de Voorschotense Jan van Hooflaan officieel geopend. Veiligheidsagenten van de Britse ambassade en zelfs leden van een speciale afdeling van Scotland Yard waren naar Voorschoten gekomen om de veiligheid van het adellijke Britse paar te garanderen. De reden van de veiligheidsmaatregelen kunnen als bekend worden verondersteld. De maatregelen zijn genomen na de moord op de Britse ambassadeur in Den Haag. De Engelsen sluiten niet uit, dat de daders van de moordaanslag nog steeds De hertog en hertogin van Gloucester. op het vaste land van Europa verblijven en achten het niet uitgesloten dat meerdere aanslagen zullen volgen. De scherpe veiligheidsmaatregelen ontsierden vanmorgen de openings plechtigheid. Van uitbundig en derhalve openbaar feestvertoon was niets te merken. Ook de meeste persvertegenwoordigers werden geweerd. Overigens had de 'Engelse School' toch al niet hoeven te reke nen op uitgestoken vlaggen van de buurt. Met name de wijk raad 'Boschgeest' heeft zich fel verzet tegen de komst van de school. De school zou met haar ruim duizend leerlingen te veel verkeer aantrekken. Bovendien zou het bouwplan in strijd zijn met het ter plekke vigerende bestemmingsplan. Ondanks het verzet is het schoolgebouw er toch gekomen. LEIDERDORP Het voornemen om de toelating van nieuwe leerlingen voor het aanstaande schooljaar bij de openbare la gere school De Hobbit te beperken, heeft tijdens de gistera vond gehouden vergadering van de commissie onderwijs voor een langdurige en soms heftige discussie aanleiding gegeven tussen enerzijds de raadsleden mevrouw D. W. Tichler-Moer- man (VVD) en G. Hewitt (PvdA) en, anderzijds de wethouder van onderwijs J. H. Verdier (CDA). „De vrijheid van richting van dat dit jaar de belangstelling onderwijs is in de wet vastge- voor de in de wijk het Bin- legd. Ouders moeten daarom de vrije keuze hebben voor wat zij het beste vinden voor hun kind. In Leiderdorp is er maar één school met het Je- naplanonderwijs en dat is de Hobbit. Er is daarom geen al ternatief", aldus mevrouw Tichler in een pleidooi voor onbeperkte toelating waar het raadslid G. Hewitt zich achter stelde. Wethouder Verdier betoogde, nenhof gevestigde school der mate groot is, dat het college de plicht heeft om in te grij pen. „Er moet een punt ko men achter de onbelemmerde groei. De kwaliteit van het onderwijs staat op hét spel. We moeten zo snel mogelijk terug naar een zesklassige .school. Door uitblijven van maatregelen in het verleden moeten we nu een zevende leerkracht aanstellen", aldus wethouder Verdier in de ver dediging van het beleid van het college van burgemeester en wethouders. Met deze laat ste opmerking maakte hij im pliciet een verwijt aan zijn opponent mevrouw Tichler, die in het vorige college de portefeuille van onderwijs be heerde. De heer Verdier wilde ook niet ingaan op een suggestie van mevrouw Tichler om een dependance in elders in het dorp leegstaande lokalen te beginnen. Verdier: „Dat tast het Janeplan-onderwijs ten principale aan. Bovendien geeft de inspectie voor het la ger onderwijs daar nooit toe stemming voor". Op de achtergrond spelen ook de problemen op de openbare Koningin Julianaschool een rol, waar door het teruelo- pend aantal kinderen de zes de leerkracht op de tocht is komen te staan. Dat bleek uit een opmerking van het raads lid J. A. M. Gordijn (PPR), die de voorkeur van de ou ders voor het Jenaplan-onder- wijs als een negatieve keuze bestempelde, omdat men niet gebruik wil maken van deze in het oude dorp gelegen school. Wethouder Verdier moest toe geven, dat hij zijn aanvanke lijke plan om de toelating tot de openbare lagere scholen door middel van wijkindeling te regelen had moeten laten varen. Het college wil thans niet meer dan 31 leerlingen tot de eerste klas van de Hobbit toelaten en de datum van inschrijving daarvoor als gegeven nemen. De commissie Onderwijs kwam tenslotte met een verdeeld advies. Vier leden waren voor onbeperkte toelating met als consequentie de bouw van noodlokalen en vier stelden zich achter het college op. Enkele leden voel den voor een tussenoplossing, door de uit de Oranjewijk aangemelde leerlingen, die nu uit de boot dreigen te vallen, te accepteren. Met name dit laatste voorstel lijkt een grote kans van slagen te hebben. Rommelmarkt voor Jeugdraad Voorhout VOORHOUT Op het plein van de Voorhoutse Bartholo- meuskerk wordt zaterdag 12 mei een rommelmarkt gehou den door de stichting Jeug draad Voorhout. Om 09.00 uur wordt de rommelmarkt door wethouder J. G. Huig-, sloot geopend. Tot vier uur 's middags be staat dan de gelegenheid een keus te maken uit vele artike len in vele prijsklasses. Te koop is onder meer: kleding, schoeisel, boeken, bloemen en planten, huishoudelijke artik» len, fietsen en speelgoed. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor de ge hele Voorhoutse jeugd. De stichting Jeugdraad wil een aantal vakantie-activiteiten or ganiseren en het onderkomen aan de Boekhorstlaan verbou- Dodelijk ongeval Hilleg om HILLEGOM Een verkeers ongeluk op een kruising in Hillegom heeft gisteren het le ven gekost van de 66-jarige H. A. van Preenen uit die plaats. De man werd op de fiets aangereden door een die- plader, die bij het rechtsaf slaan geen voorrang verleen de, aldus de rijkspolitie. Nieuwste school Zoeterwoude heet „Klaverweide" Zoeterwoude— De nieuwe school in Westeinde III zal „Klaverweide" gaan heten. Niet alleen omdat de school in een weiland gebouwd wordt waar veel klaver groeit, maar ook omdat in het wapen van Zoeterwoude een klaverblad voorkomt. Bo vendien wordt Klaverweide de derde r.k school. En het getal drie is nauw verbonden aan klaver. Drie van de 319 inzendertjes van een naam (Conny Jansen, Winny van Leeuwen en Wie- neke Remmerswaal) hadden deze naam verzonnen en dienen hiermee een prijsje. Totaal waren 279 verschillen de namen door de lagere schooljeugd voor de nieuwe school gesuggereerd. Een andere zaak die gistera vond tijdens de ouderavond betreffende de nieuwe basis school besproken werd, was de verkeerssituatie rondom de school. Vooral de Dr. Kort- mannstraat is gevaarlijk voor schoolgaande kinderen. Via klaarovers zal de oversteek, die veel kinderen over deze weg moeten maken, zo veilig mogelijk gemaakt worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4