Ton Menken wil bij ij shal schaatsplank- centrum openen 1| Pais wil van Academische Ziekenhuizen af Commissie Stadskabei wijst kritiek Kabel Netjes" af 1 EERSTE PAAL VOOR 190 WONINGEN s Herengracht/Zijlsingelgebied nadert haar voltooiing CDA- afweten mi STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 MEM 979 PAGINA 3 LEIDEN Minister A. Pais wil de beslis sing over het laten doorgaan van de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden liever aan zijn collega van Volksgezondheid en Milieu, dr. H. Ginjaar overlaten. In ieder geval zijn er thans interdepartementale be sprekingen gaande over het overhevelen van' de Academische Ziekenhuizen naar de porte feuille Volksgezondheid en Milieu. Dit deelde minister A. Pais gisteravond mee tijdens een bijeenkomst van de VVD-afdeling Leiden. „Als minister van onderwijs en wetenschap pen hecht ik erg aan het scheppen van opti male opleidingsmogelijkheden en aan het ver richten van goede onderzoeken", aldus de heer Pais. „Maar in het belang van de volks gezondheid is het beter dat alle ziekenhuizen in het totaalpakket van Ginjaar werden on dergebracht. Een dergelijke samengang werkt een efficiëntere gezondheidszorg in de hand". De WD-afdeling Leiden had de bijeenkomst belegd met het oog op de in juni te houden Europese verkiezingen. Het Tweede Kamerlid Blaauw verwoordde de liberale visie op het' Europese gebeuren. Minster Pais ging meer in op de binnenlandse politiek en zijn beleid als minister in het huidige kabinet. In de tachtiger jaren denkt minister Pais het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappe lijk onderwijs te hebben geïntegreerd. Er is thans een kaderwet en een experimentenwet in de maak waarin beide onderwijssoorten be ter op elkaar worden afgestemd. Ten aanzien van de intergratie van het basi sonderwijs wees de heer Pais er op dat het zijn taak als liberaal is om de ontplooïngskan- sen van ieder individu in Nederland te vergro ten. In dit verband bracht hij het onderwijs aan „buitenlandse Nederlanders" aan de orde. Hij haalde uit naar het vorige kabinet, dat volgens hem juist bezuinigd had op het onder wijs aan buitenlanders. „Nog altijd heerst er in Nederland een houding van: die mensen zijn hier maar even, daar hoeven we ons niet druk over te maken. Terwijl uit de praktijk blijkt dat steeds meer buitenlandse werkne mers hun gezinnen naar Nederland laten over komen". Minister Pais heeft gisteren aan enkele leden van de Tweede Kamer laten weten, de bouw- stop voor het Academisch Ziekenhuis Leiden niet op te heffen. Zoals bekend bet minister Pais onlangs onverwacht de start van de bou wactiviteiten uitstellen. In antwoord op vragen van de Kamerleden zegt de bewindsman, dat het uitstel geen afstel betekent maar meer 'een nadere bezinning op budgettaire moge lijkheden en afweging van prioriteiten'.Een en ander in afwachting van een definitief besluit in de ministerraad. Overigens merkt de minis ter in zijn antwoord op, dat hij de bouwstop met per telegram vanuit China meldde, maar dat minister Gardeniers op verzoek van de heer Pais als diens waarnemer de melding heeft gedaan. 12 LEIDEN De afronding van het stadsreconstructiegebied Herengracht/Zijlsingel nadert haar voltooiing. Vanmiddag is de officiële eerste paal geheid voor het laatste gedeelte van de nieuwbouw in dit gebied in de Leidse binnenstad. Die eer- —4 ste paal werd om half vier in de drassige bodem geslagen door de oudste buurtbewoonster mevrouw S. C. Schrijver. De woningen worden gebouwd door de Slokker Bouw Maat schappij bv uit Huizen naar een ontwerp van het architecten bureau Treffers en Polgar uit Waddinxveen. Het gaat in totaa 19.0 ,om *90 woningen, een mengeling van bejaarden en eengezins woningen. De gezinswoningen zijn voor het grootste deel gesi tueerd aan de Oosterkerkstraat en de Zuidsingel. Enkele een gezinswoningen worden gebouwd temidden van de 126 bejaar denwoningen aan de Oranjegracht. K3 I k* LEIDEN Ton Menken, directeur van de naar hem genoemde ijshal aan de Leidse Vondellaan voert mo menteel onderhandelingen met het gemeentebestuur van Leiden om een scateboard-centrum te mogen vesti gen achter het huidige schaatscen- trutn. Het grootste deel van de be nodigde grond achter het schaats- centrum is eigendom van de ge meente Leiden. De heer Menken wil de exploitatie van het schaatsplank centrum zelf voeren. De kosten van aanleg worden geraamd op mini maal tweehonderdduizend gulden. Vanaf eind mei kunnen jeugdige schaatsplank-berijders al in de Ton Menken Ijshal terecht voor het uit oefenen van de door velen nog als gevaarlijk beschouwde sport. Een deel van de vloer van de ijshal, die tijdens de zomermaanden van alle opgevroren water wordt ontdaan, zal dan worden ingericht als professio neel schaatsplankparcours. Ton Men ken daarover. „Op 8 juni beginnen we weer met onze „jeugdstad", even als de afgelopen jaren. Dit keer wil len we echter de helft van de be schikbare ruimte vrijmaken voor de berijders van de schaatsplank. De kosten voor het maken van een der gelijke piste belopen bijna twee ton. Dat is natuurlijk een veel te grote investering om binnen drie maanden „Jeugdstad" terug te verdienen. Van daar dat wij van plan zijn de attri buten voor het schaatsplankcentrum dat tijdelijk is ondergebracht in Jeugdstad, elders permanent op te stellen. Achter de ijshal is daarvoor een uitstekende gelegenheid. Maar een deel van de grond is eigendom van de gèmeente en deze instantie zal uiteraard ook toestemming moe ten geven. Een paar maanden gele den hebben we al een verzoek inge diend, maar we hebben tot op heden nog niets gehoord. Tijdens de recen te rommelmarkt heb ik onze aan vraag nog eens doorgesproken met de verantwoordelijke wethouder Tes- selaar. Een dezer dagen zal dit ge sprek een vervolg krijgen. We zijn over de uitkomst optimistisch ge stemd". Bij een van de andere ijshallen van de heer Menken, in Rotterdam, wordt op 16 mei een scate-board-cen- trum geopend. Met Perry Sport, een onderdeel van KBB (Koninklijke Bij enkorf Beheer) zijn besprekingen gaande om de bij. de schaatsplank behorende kledij en attributen te gaan verkopen. Het Leidse schaatsplank-centrum zou in z'n definitieve vorm direct na het sluiten van „Jeugdstad" opgesteld moeten worden. „Dat zal in septem ber zijn", aldus Ton Menken, die met zijn plannen tegemoet komt aan de wens van vele jeugdige inwoners van Leiden. Zeer recentelijk werd door jongelui uit Leiden Zuidwest nog een handtekeningenactie voor de aanleg van een schaatsplank-piste gevoerd. De handtekeningen (een kleine dui zend) worden morgen aan sportwe thouder D. Tesselaar aangeboden. LEIDEN - Het „Chris ten Democratisch Jon geren Appel" hield in „Rehoboth" aan het Ra- I penburg gisteravond een eerste bijeenkomst. I Er waren slechts veer tien belangstellenden, met inbegrip van de vier bestuursleden van het CDJA. De geringe opkomst was volgens het bestuur voor een groot deel te wijten aan het feit, dat het le- I denbestand voorname- lijk uit studenten be- I staat die thans vlak i voor een drukke perio- I de van tentamens zit I ten. Bovendien hadden 1 uitgenodigde delegaties I van werkende jongeren l het laten afweten. I Als spreker was de heer I Steef Weijers uitgenodigd, lid van de Tweedekamerfractie van het CDA. Hij hield een lezing over de „Christen De mocratische visie op het soci aal beleid". Duidelijk werd, dat volgens de heer Weijers, Nederland voor wat het soci aal beleid betreft achterstand heeft op andere landen. Het „welzijn in de arbeid" moet volgens de heer Weijers meer aandacht krijgen en de belo ningsverhoudingen dienen be ter geregeld te worden. Ook pleitte de heer Weijers voor betaald educatief verlof, wat wil zeggen, dat personen die verder willen leren daartoe de mogelijkheid moeten krijgen, maar wel met behoud van hun inkomen gedurende de studietijd. Een tekening van het bouwplan waarvoor vanmiddag de eerste paal werd geslagen. Ook komen er in het complex zeven rolstoelwoningen. Alle be jaardenwoningen zijn door middel van een signaleringssysteem aangesloten op de centrale van het bejaardencentrum Groen hoven. Door gebruik te maken van dit systeem kunnen de be jaarden direct hulp aanroepen. De architect heeft de straatzijde van de woningen een duide lijk „openbaar" accent gegeven; de achterzijde van de huizen hebben daarentegen een overheersend privé-karakter waardoor m de privé en gemeenschappelijke tuinen stilte en rust preva leren. De bergingen zijn geïntegreerd in de bouwblokken opge nomen op een zodanige wijze, dat aan de grachten blinde ge vels ontstaan. De bebouwing zelf is met diverse kappen afge dekt, variërend in hoogte zodat een beweeglijke skyline ont staat. De hoogste woningen bestaan uit vier bouwlagen. De meeste bejaardenwoningen zijn op de begane grond; de en kele bejaardenwoningen die hoger zijn gelegen hebben alle een liftverbinding. In de bouwplannen is ook, aan de zijde van het Zijipark, een zaaltje opgenomen voor de bejaarden in de wijk. Daar zal in de toekomst mogelijk een dienstencentrum of wijk'verrileging kunnen komen. Met het slaan van de eerste paal is begonnen aan de afron ding van een bouwlocatie, die nergens in Nederland voor wat de afmetingen van een bouwterrein in een bestaande binnen stad betreft, wordt overtroffen. De stedebouwkundigen hebben getracht de ouderwetse structuur van een binnenstad zoveel mogelijk te benaderen. Daartoe werd gebruik gemaakt van een bebouwing in verschillende hoogten, en een sterk geva rieerde gevelstructuur. Voorts werden de voor de Leidse bin nenstad zo kenmerkende grachten in ere hersteld. Ook kregen de bruggen een opknapbeurt. LÉIDEN Volgens de voor zitter van de Beheerscommis- NOS sie Stadskabei in Leiden, ^Naj wethouder J. G. Fase-Dubbel- vj| boer, zou de onlangs in het leven geroepen vereniging „Kabel Netjes" (Morswijk) onterecht kritiek hebben op de enqueteurs, die in op dracht van de gemeente pei len hoe de buurt denkt over de aansluiting op de stadska- l)cl. „Kabel Netjes" vindt dat de enqueteurs zich van be paalde intimidatiemethoden Ejj^ bedienen bij de huis-aan-huis (1®j| bezoeken en hierbij suggere ren, dat degenen die niet op si4 de stadskabei aangesloten willen worden géén signaal meer krijgen. Volgens de door de vereniging in de arm genomen advocaat M. Tee- kens jr. zou een dergelijke valse voorspiegeling van za ken „zeer verwerpelijk" zijn. Mevrouw Fase en de overige leden van de commissie stel len dat „Kabel Netjes" voor wat de kritiek aangaat bij hen aan het verkeerde adres ■I# (0is en er beter aan doet bij de irmui verhuurders van de in de arm) Morswijk gelegen flats aan te .kloppen, want daar zou de verontwaardiging van de wijk „wellicht" beter op haar 14.C plaats zijn. AJW Zoals bekend (zie de kranten van 2 en 4 mei) hebben een aantal bewoners die met hun flats aangesloten zijn op de Gemeentelijke Antenne In richting (GAI) afgelopen maand besloten tot het op richten van een vereniging, die de gang van zaken rond de aansluiting op de stadska- bel dient door te lichten. Vol gens de bewoners zouden de verhuurders van de flats in de Morswijk (ENNIA Vast Goed N.V., woningbouwvere niging „De Goede Woning" en de Leidse Woningstichting) er nog al wat laakbare praktij ken op na houden waar het de werving van gegadigden voor de stadskabei betreft. Zo zouden de verhuurders, ter wijl zij contractueel verplicht zijn aan de huurders een goe de radio- en t.v.-ontvangst te leveren, de bewoners min of meer pressen het oude sy steem te laten schieten en daarvoor in de plaats op de stadskabei over te stappen. Een dergelijke methode is te gen het zere been van de be- Zij stelden dat ieder een vrij is om de stadskabei af te wijzen en gebruik moet kunnen blijven maken van de GAI. Als eventueel uit een opiniepeiling onder de bewo ners mocht blijken dat de meerderheid vóór de stadska- bel is, dan zou dit nog geen aanleiding mogen zijn om de nee-stemmers dan voor een „onevenredig" hoog bedrag op te zadelen met een stads kabei, die dan gewoon de oude en gewenste kanalen zou blijven leveren, dus zon der uitbreiding naar de Belgi sche en Duitse stations. De beheerscommissie wil zich niet mengen in het conflict dat de bewoners met de ver huurders hebben. Volgens de commissie worden alle bewo ners in de stad op hun wen ken bediend door de gemeen te. Het is een zaak van de verhuurders op welke wijze zij een oplossing kunnen vin den voor de kwestie van de bekabeling. Als de meerder heid van een flat bijvoorbeeld zou kiezen voor de kabelont vangst dan is de consequentie van zo'n besluit in de meeste gevallen dat het gemeentelijke antennesysteem verdwijnt en de nee-stemmers zonder ont vangst komen te zitten. Het behoud van de oude ont vangst wordt alleen maar mo gelijk gemaakt als deze men sen tegen een verhoging van zeven gulden per maand een abonnement op een aangepast systeem nemen, wat eenvou digweg neerkomt op een af takking van de stadskabel. Het feit dat de flatbewoners gevallen zijn over het huis- aan-huis bezoek van de enqu eteurs is de commissie niet kwalijk te nemen, dit bleek tijdens een gisteravond gehou den vergadering op het stad huis. waarbij ook een afge vaardigde van „Kabel Netjes" aanwezig was. Volgens de commissie is het bezoek van de enqueteurs de bewoners rauw op het dak komen te vallen, omdat de verschillende corporaties (de verhuurders) niet van te voren bij de men sen waren langs geweest om te peilen hoe men over de stadskabei dacht. Normaal zouden de verhuurders hun eigen enqueteurs op pad ge stuurd moeten hebben om die mening onder de huurders te peilen. Dit zou echter, volgens de afgevaardigde van de wijk, in ieder geval door de Leidse Woningstichting (LWS) zijn nagelaten. De conclusie is dus, dat er twee enquetes door elkaar Jopen (de één om een mening te peilen èn de ander bedoeld om over de technische details van de aan sluiting te praten); de LWS heeft alleen de enquete van de beheerscommissie willen gebruiken, daarbij denkend twee vliegen in een klap te kunnen slaan. Dit wordt de stichting kwalijk genomen. „Overdonderd" waren de be woners derhalve toen zij zon der vooroverleg door de en queteurs van de gemeente werden bezocht en op de con sequenties van het al dan niet aansluiten op de kabel wer den gewezen. Mevrouw Fase vond dat de enqueteurs hier bij goed werk hadden ver richt door bij de bewoners over deze gevolgen te spre ken. „Ze hebben zelfs meer gedaan dan hen eigenlijk was opgedragen", was de conclu sie van de wethouder. „Kabel Netjes" evenwel, die in zag dat er sprake was van een zeker misverstand, hield niettemin voet bij stuk ten aanzien van de door de enqu eteurs geuite suggesties, zoals die in de brief van advocaat Teekens werden tegengespro ken. Zolang de bewoners na melijk nog in de clinch liggen met de diverse verhuurders is het nog steeds een „verwerpe lijke" zaak, dat de gemeente al voorspelt dat eventuele nee-stemmers binnenkort van beeld en geluid verstoken zul len zijn. „Hierover zal de rechter eerst nog wel een uit spraak moeten doen", aldus „Kabel Netjes" voor wie de affaire méér dan een princi pekwestie is. PETER VIERING Serviceweek LI AM Leiden houdt van 14 tot en met 18 mei een Mer cedes-Benz serviceweek. In deze week worden de wagens van een groot aantal bedrijven gratis gecontroleerd. De chauffeurs worden in de gelegenheid gesteld zich van de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte testellen. Molens Op uitnodiging van K&O-Leiden houdt de heer J. van Hoek. secretaris van de Rijnlandse Molenstichting, vrij dag 11 mei een lezing in het K&O-gebouw. Vanaf acht uur vertelt de heer Van Hoek over de 26 molens uit de Leidse regio, die de stichting onder haar beheer heeft. Tevens vertoont hij dia's. Zaterdag 12 mei wordt een ex cursie langs diverse molens gehouden. Deze excursie, die samenvalt met de Zesde Nationale Molendag bestaat uit een boottocht langs vele molens van negen uur 's mor gens tot half een 's middags. Deelnemers aan de lezing en de excursie kunnen zich melden bij het bureau van K&O, Oude Vest *15, tel. 141141. Volksdansinstuif. Het Leids Vrijetijdscentrum houdt zaterdag 12 mei weer zijn maandelijkse volksdansinstuif. Het programma be vat weer een keur van nationale en internationale dan sen uit onder meer de Balkan, Israël, Griekenland en Amerika. Verzoekjes voor de volgende instuif kunnen worden ingediend. Tijdens de instuif is er een stand met folkloristische platen en artikelen uit Bulgarije. De in stuif staat onder leiding van Y. Knijnenburg. De toe gangsprijs is twee gulden vijftig. De instuif begint om acht uur. Busby Berkleys De groep Busby Berkleys treedt vrijdag 11 mei op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep bestaat uit vier Australiërs. Het concert begint om half tien. Na afloop van het optreden van Busby Berkleys treedt de Leidse new wave groep „Schmutz" op. De toe gangsprijs is vijf gulden, vier gulden voor CJP-houders en driegulden voorleden van het Vrijetijdscentrum. Gruppo Sportivo" Gruppo Sportivo In het kader van de voorlopig laatste Holland Tour van Gruppo Sportivo, treedt de groep 23 mei op in de Ton Menken Ijsbaan. Tot september treedt „Gruppo" niet meer in Nederland op. De support act is „The Misters". In juni wordt een nieuwe elpee gemaakt, die in augus tus uitkomt, terwijl de nieuwe single rond half mei op de markt verschijnt. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt tien gulden. Voorverkoo- padressen: Elpee. Vismarkt 4; Ton Menken Ijsbaan Von- dellaan; VW, Stationsplein 210. Promotie De heer H. J. van Rhee, verbonden aan de afdeling Der matologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden en de heer R. Willemze, chef de policlinique op de afdeling Ha- ematologie van het AZL promoveren tot doctor in de ge neeskunde. Zij zullen hun proefschrift om respectievelijk kwart over vier en kwart over twee verdedigen in het Academisch ziekenhuis, Rijnsburgerweg 10, Leiden. Jeugdprogramma Volkenkunde Het woensdagmiddag-jeugdprogramma van het rijksmu- seum voor Volkenkunde bestaat uit films, dia's, het be kijken van een museumafdeling en uit kreatief werk of een speurtocht door het museum. Bonnetjes voor deelna me aan het kreatief werk (75 centkunnen alleen op de dag zelf vanaf één uur bij de portier gehaald worden. Iedere woensdagmiddag kunnen 32 kinderen aan het kreatief werk deelnemen. De kinderen, die niet aan het kreatief werk meedoen, ktmnen zich met de speurtocht vermaken (25 cent). Ook hiervoor zijn de bonnetjes alleen bij de portier te krij gen. Ook worden films vertoond. De toegang tot het mu seum op woensdag is gratis. Woensdag 16 mei is het on derwerp: „eten uit een vreemd land" aan de beurt. In de werkruimte kon door kinderen gekookt worden. De film gaat over rijstbouw en de speurtocht over voedsel. Het onderwerp van 23 mei is muziek. In de diaserie wordt een muzikale zwerftocht over de wereld gehou den. In de film komt Afrikaanse muziek aan de orde. Tot slot het programma van woensdag 30 mei; dat staat in het teken van kleding. In de werkruimte worden kle ren uit vreemde landen gepast en de film, diaserie en speurtocht gaan over kleding. Vergroten in kleur" Een demonstratie over in kleur vergroten wordt maandag 14 mei vanaf acht uur in de bovenzaal van de Bevrij dingskerk aan de Arend Bruunstraat 3 gehouden. De toe gang is gratis. LEIDEN Geboren: Sébastien Lu- cien Adriaan. zn. v I A C. W. Du- sée en M. Jens; Mane Louise Mar- the. dr. v. J. M. F. Seisveld en C. H. Makkenze; Jan. zn. v T. Vlieland en L. Noort; Elisabeth Petronella Ursula dr. v. J. A. M. van der Meij en E. j! A. P. van der Niet; Cornells Johan nes. zn. v. C M. Mesman en J. J C. Duivenvoorden; Gerardus Franciscus Johannes, zn. v. J Star en A. E Gil lissen; Alexander Theodoor Peter, zn. v. T. J. van Munster en A. E. H M. Delsing; Anna Elisabeth, dr v. M. A. in 't Veld en M J. Smit, Kim Pame la, dr. v. D. A van Zanten en A. B. Becker; Michael James Adriaan. zn. v C. van der Walle en J Hattersley; Wendy Marloes. dr. v. G. F. de Vreugd en L. Brörens, Bastiaan, zn. v. T. C. Kroezen en J. G. Schippers; Joost Cornelis, zn. v A. M. Polder- man en C. W de Vries; Judith Ma ria. dr. v. E. E A. de Bont en J. P D Langenberg; Patricia, dr. v J Oosterbaan en J van Beelen; Mapn- ce Theodorus. zn. v A W J. van der Weide en O M Boes; Jasper Cornells, zn v. J Schouten en A C. Roozendaal, Petra Annemien Joanna, dr. v. T van Leeuwen en A. Schaap; Seval. dr. v M M. Tasan en S Ka plan; Eva Charlotte, dr v A. H. J. Olde Monnikhot en J E. C. van der Kolft; Marjon. dr v. L. van Stijn en J M. C. van der Niet; Feite Paul, zn v F. H Pijttersen en G. P van Wijk •eke. dr v. P. Westerhout en M Vink; Aynur. dr v. C Altinogullaii en H. Kiziltepe; Markus Johar\nes, zn v Z. Tacko en C. C M Hermans; Ca- rolien. dr. v W C Hillebrand en E. M. Boekee; Linda, dr. v B Distelvelt en C. W Pet; Karel-Lina Alida. dr. v H Spies en W A. Keijzer; Tank. zn. v. M. Manssouri en S. Boukhari, Remco Niels, zn v S. Stek en J G F. van Tongeren. Daniël, zn. v. H J A Akerboom en M Blansjaar; Apolo- nia Agatha, dr. v. A van Veen en A. A Mojel. Benjamin Johannes, zn. v. J Wansink en M. G. Leget; Hèfene Cornèlie, dr. v H van Biezen en H G R Spierings: Marloes Sytske Jan- tien, dr v. A. J Hendriksen en A. W Couperus; Ingrid Susanne. dr. R. G Maljers en R. Hofman. Jaap. zn v Dorp en A. C van Digge- H Mast c W. M. v Ie; Nicolaas. i Water; Ronnie, zn. v J. F. Eijck W S Schaap; Femke Maaike Petro nella. dr v F G. Zitman en H M W. Oonk; Marieke Susanne, dr v. C B P Smit en A J. Dijkstra. Abde- louahid, zn v R Allouche en F Yassine; Saskia Maria, dr. v. J. J. N Duijnhoven en M. A. Koek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3