Flevohof: kijk-, speel-en doepark I DE TON MENKEN IJSHAL IS MOTORHUIS OCCASIONHAL VAN 9-19 Mil Een goedkopere kans krijgt u dit jaar niet meer! Kom naar deTon Menken IJshal occasionhal van [Millet Motorhuis BON /2X FLEVOHOF Wereldkinderen tussen klederdrach ten Marathon Amsterdam Deze occasion-opruiming mag u beslist niet missen. Leidse Courant SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 ME11979 PAGINA 1| -SF Kamerleden gaan in Turkije situatie rond christenen bestuderen DEN HAAG De Ka merleden Van den Bergh, Voogd (beiden PvdA) en Schol ten (CDA) gaan binnenkort naar Turkije om de si tuatie van de christe nen in dat land in ogenschouw te nemen. Zij zijn daartoe uitge nodigd door de Turkse regering, na gesprek ken met de Turkse de legatie bij de Raad van Europa. Zij heb ben de uitnodiging aangenomen op voor waarde dat zij mogen wordt dat zij over een maand zullen vertrek ken. De drie Kamerleden heb ben gisteren bij de Raad van Europa ook een mo tie ingediend, die werd gesteund door elf leden van de raad uit verschil lende landen, waarin wordt gevraagd de positie van de christenen in Tur kije te bestuderen. In de motie wordt vastgesteld dat de christenen in Tur kije niet door de Turkse regering worden gediscri mineerd, maar dat deze wel in gebreke blijft bij het verlenen van effectie ve rechtsbescherming. In de motie wordt aan alle lidstaten van de Raad van Europa gevraagd om de rechten van minderheids groepen te garanderen. De Sint Jan in Den Bosch wordt momenteel bezet door Turkse christe nen die zeggen niet terug te kunnen omdat zij in ei gen land worden ver- y volgd. AMSTERDAM Aan de vierde marathon van Amster dam op 19 mei nemen 300 lo pers deel. Daarbij is de volle dige Nederlandse top met Vriend, Mentink, Nuchteren, Van den Hoek. Kalf en de wereldkampioen der vetera nen Piet van Alphen. Geneesheer directeur eigende zich 9 ton toe EINDHOVEN - De gemeen tepolitie van Eindhoven gaat in opdracht van de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Peijnen- burg, onderzoeken of de voor malige geneesheer-directeur van het Catharina-ziekenhuis in Eindhoven „strafbare fei ten heeft gepleegd**. Hij heeft gisteren bekend zich in totaal ongeveer negen ton te hebben toegeëigend. Hij be dong kortingen bij aankopen en stortte dat geld op een re kening die alleen hij kende. Volgens hem ging het hierbij om een soort noodfonds voor het ziekenhuis. De. voormalig geneesheer-di recteur heeft ook bekend kwi tanties te hebben vervalst Hij beheerde de reiskas van het Catharina-ziekenhuis en ver hoogde dè op kwitanties ver melde bedragen, waardoor hij in het bezit kwam van onge veer 300-duizend gulden aan vreemde valuta. Uit de pot voor representatiekosten van het ziekenhuis heeft hij 70- duizend gulden weggenomen. Hij heeft inmiddels al het geld dat hij zich had toegeëi gend teruggegeven. Op 26 april meldde hij zich bij het bestuur' van het ziekenhuis met de mededeling dat hij niet juist had gehandeld met de financiën. Informatie avond over huisvesting Voorschoten VOORSCHOTEN - De stich ting Jongerenhuisvesting Voorschoten houdt donderdag 10 mei haar eerste thema avond met als onderwerp Jongerenhuisvesting, een be grip of niet". Op deze avond spreekt Ina Muller-Van Ast, tweede kamerlid voor de Partij van de Arbeid en ge specialiseerd in de problema tiek van de één- en tweeper soons huishoudens. Na de pauze zal de voorzitter van de Stichting Jongeren huisvesting, Sjef van der Ham, een uiteenzetting geven van de tot nu toe gedane ak- tiviteiten van de Stichting en de toekomstmogelijkheden. Verder zal er een informaties tand aanwezig zijn, waar al lerlei informatie over huurbe- schermingswetten, huisvesting sformulieren, enz te verkrij gen is. De Stichting, die in haar kor te bestaan al redelijke resul taten heeft geboekt (een vier- kamerflat en misschien de Corneliahoeve) wil door het organiseren van avonden de problematiek- van de jonge renhuisvesting zo duidelijk mogelijk maken. De eerste thema-avond vindt plaats in de Werf (bij de Gereformeer de kerk) en begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. (Van een onzer verslaggevers) „Er was eens een jongetje, en wat ik nu vertel is geen sprookje, het is wer kelijk gebeurd, dat alleen maar melk uit een kartonnen pak lustte, melk uit de fles kon hij niet door zijn keel krij gen, maar als het uit een doosje kwam was er niets aan de hand. Dat jongetje namelijk was er heilig van overtuigd, dat melk uit een pak fabrieksmelk was en melk uit de fles als echte koeien- melk bestempeld diende te worden. Toen kwam dat knulletje op zekere dag op Flevohof en sedertdien weet hij wel beter. AI moet ik er eerlijk aan toevoegen dat ik niet weet hoe de ont dekking op Flevohof is uitgevallen: of hij drinkt nu alle melk, of hij is gehee lonthouder geworden". Henk Oost, hoofd van de afdeling voor lichting van Flevohof het ruim 150 hec tare poldergrond beslaande kijk-, speel- en doepark in Oostelijk Flevoland, heeft volop voorbeelden bij de hand om te kunnen bewijzen, dat het voorjaar 1971 door prinses Beatrix geopende re creatieobject nog steeds tot de meest leerzame attracties van ons land gere kend dient te worden. „Maar er valt hier dan ook waanzinnig veel te zien en te beleven", bejubelt de oud-journalist en voormalig landbouwvoorlichter de vele kwaliteiten van deze inmiddels door meer dan 5,5 miljoen binnen- en buitenlandse dagjesmensen bezochte toeristische trekpleister. „Op Flevohof kun, je zien hoe kaas gemaakt wordt, hoe de warme bakker zijn smakelijke ambacht uitoefent, hoe een slager worstjes voor de ter plaatse aanwezige barbecue fabriceert, hoe champignons gekweekt worden, hoe een moderne veestal werkt, hoe de zogeheten verede- lingslandbouw in elkaar steekt, hoe een bijenvolk georganiseerd is, hoe het er op een veiling aan toegaat, en ga zo maar door. Flevohof is ook gedurende de winter maanden normaal geopend. Dat kan ook moeilijk anders, want alle op Fle vohof gehuisveste bedrijven (veehoude rij, pluim veebedrijf, diverse kwekerijen en het akkerbouwbedrijf om er slechts enkele te noemen) werken het hele jaar normaal door. Wat niet weg neemt dat het Paasweekend per traditie als het begin van het seizoen wordt be schouwd. Gewoon omdat het dan ook drukker wordt en als gevolg daarvan alle attracties op Flevohof beter tot hun recht komen. Op topdagen scoort Flevohof indruk wekkende kijkcijfers, die in de buurt van 16.000 mensen per etmaal komen. Oost voegt daar ter geruststelling aan toe: „Denk niet.dat er hier dan filevor ming bij de ingang ontstaat of dat je moet dringen om een glimp van de Fle vohof te kunnen zien, want ruimte is er in overvloed". Binnen afzienbare tijd verwacht Flevohof het zes miljoenste toegangsbewijs te kunnen verkopen en met voldoening stellen we daarmee vast, aldus Henk Oost, dat we in de loop der jaren een zeer grote vaste klantenkring hebben verworven. Veel mensen keren na een eerste bezoek vroeg of laat weer terug op Flevohof, omdat het hier altijd anders is, omdat je hier telkens nieuwe dingen tegen komt, zoals nu: een klederdrachtenten toonstelling, een Zwitserland-manifesta tie, diverse nieuwe presentaties in pavil joens, een royaal aantal exclusieve kip pen, naar Flevohof gebracht door de stichting zeldzame huisdierrassen, een nationale coniferentuin met meer dan 100 soorten, een rosarium met ruim 150 varianten, een bollentuinm en een steeds wisselende expositie van de di verse plattelandsvrouwenorganisaties. Kijk-, speel- en doepark heet Flevohof anno 1979 en dat is beslist geen loze kreet, zo ervaart de Flevohofganger al gauw. Te kijken valt er ontzettend veel: alleen al door diverse paviljoens (zuivel, vee en vlees, suiker, aardappelmeel en aardappel) de landbouwbedrijven, de kassen kun je geruime tijd rondzwal ken. Op Flevohof mag ook naar harte lust gespeeld worden. In het Kinder dorp b.v., waar de jeugd zelf pannekoe ken mag bakken, potten kan draaien, steltlopen, kan spelen met een model baan, ponyrijden of de indiaan kan uit-, hangen in een western-achtig landschap om een paar mogelijkheden te En dan is er nog het doe-aspect van de Flevohof. „Dat is wat je ervan maakt", laat voorlichter Henk Oost weten, ,3e- zig zijn kun je op allerlei manieren: passief door je bijvoorbeeld in een open wagen te laten rondrijden en ac tief door zelf kaarsen te maken of spontaan een barbecue voor het eigen gezin te organiseren". Vroeger toen Fle vohof nog heel serieus werd aangepre zen als een permanente landbouwmani- festatie, lag in de voorlichting over dit unieke recreatiepark het accent nadruk kelijk op „het educatieve en opvoeden de element". Maar dat klonk kennelijk te serieus. „Mensen die er gèen idee van hadden wat ze zich bij Flevohof moesten voorstellen, dachten soms dat het hier een- soort geleerde boel was. Gelukkig weten de mensen tegenwoor dig wel beter", aldus Henk Oost. Welis waar kun je op Flevohof veel wijzer worden, maar ook het instructieve as pect is heel steels verpakt. In het ene paviljoen tref je een gigantisch ganzen bord aan, ergens anders vindt je le vensgrote maquettes, diashows, draaipa- nelen en allerlei andere aspecten die de bezoeker tekst en uitleg verschaffen. Is met dit alles de gehele Flevohof be schreven? In. de verste verte niet. Er zijn slechts hoofdzaken genoemd. En zelfs dat niet volledig. Wie Flevohof be zoekt, doet er daarom1 verstandig aan bij de kassa het boekje „Wegwijzer" aan te schaffen: een kleurig gidsjé waarin je kunt lezen welke faciliteiten er voor minder validen zijn, waar je met natte kleding terecht kan, hoe je snel bij de toiletten, de telefooncel en de EHBO-post kunt komen, wat er te koop is in de Flevohofwinkels, waar zich de restaurants bevinden en hoe u eventueel een probleem van het verge ten fototoestel kunt oplossen. Flevohof is „weerbestendig", omdat vrijwel het hele complex overdekt is. De paviljoens b.v. zijn allemaal door gangen met el kaar verbonden en ook in die gangen is weer een heleboel te zien: bijvoorbeeld een schelpenrosarium en een grote mo lenexpositie. Overal staan bovendien wegwijzers op Flevohof. Verdwalen is er dus niet bij. Henk Oost: „Die bord jes verplichten je natuurlijk tot niets. Het is vrijheid, blijheid op Flevohof. Wegwijzertjes kunnen alleen helpen voorkomen, dat onze gasten ongewild aan een attractiepunt voorbij gaan. Maar ze zijn zeker niet symbolisch voor het park in zijn totaliteit. Integendeel, met Flevohof en op Flevohof kun je vele kanten uit Maar wat je ook doet, het doet je goed". NI KOOPDAAR UW AUTO! gratis toegang voor iedereen *125 prachtige occasions alle merken ook zeer jonge auto's duizenden guldens onder de nieuwprijs allemaal extra lage prijzen, want we moeten ervan af! allemaal met het BOVAG-garantiebewijs makkelijke financiering volgens het aantrekkelijke G.M.A.C. financieringsplan inruil van ieder merk mogelijk goede inruilprijzen gegarandeerd Dagelijks geopend vanaf 2 uur 's middags tot 's avonds 10 uur. Zaterdags tot 6 uur en zondags gesloten. Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313 Zaterdag krijgt Flevohof er een attractie bij. In bet hoofdpaviljoen wordt die dag namelijk een permanente klederdrachten tentoonstelling geopend, een expositie van kledingstukken, mutsen en sieraden die ge durende vele eeuwen in tal van Nederland- se provincies en plaatsen het aanzien van de streekdracht bepaalden. Kostelijke curio sa, overzichtelijk geëtaleerd in fraaie vitri nes, op poppen en in enkele met veel zorg voor detail geïmiteerde huistaferelen. De collectie werd uit pure liefhebberij ver zameld door de heer en mevrouw Harms uit Oosterbeck in Gelderland. Zij hebben hun waardevolle bezitting aan Flevohof ih bruikleen afgestaan, onder de uitdrukkelij ke voorwaarde dat alle opbrengsten van de tentoonstelling ten goede zullen komen aan de Nederlandse vereniging ter bevordering van internationale adoptie „Wereldkinde ren". Dat betekent overigens niet dat de Flevohofbezoeker om de klederdrachten te kunnen bewonderen nogmaals een toegang skaartje moet kopen, maar wel staat temid den der klederdrachten een collectebus, ge heel vrijblijvend opgesteld. De giften die in die bus gedeponeerd worden gaan recht streeks naar de vereniging Wereldkinderen (postbus 61023 in Amsterdam) die daarmee internationale adoptie helpt bevorderen. Wereldkinderen is een organisatie die op velerlei terrein actief is. Zij adviseert en begeleidt in Nederland adspirantouders die een buitenlands kind willen adopteren of al geadopteerd hebben. Maar daarnaast houdt Wereldkinderen zich bezig met adop tie op afstand, helpt men in derde wereld landen projecten van de grond, zoekt men in Nederland pleegouders van sponsorkin deren in landen als India, Bangla Desj, Co lumbia en Korea en poogt men voorts om door middel van verkoop van artikelen uit verschillende adoptielanden kindertehuizen en verpleeginrichtingen in die landen wat financiële steun te bieden. Het is maar dat u weet wat die collectebus daar doet tus sen al die klederdrachten op Flevohof. Een van de fami lietaferelen, waar in klederdrachten worden getoond die nu nog ge dragen worden. Is gewijd aan Staphorst. De moeder en het meisje rechts zijn op z'n daags ge kleed, een dfacht waarin rood over heerst. Het kleine meisje draagt lichte rouw, waarbij de muts een dikke astra kan rand heeft, waartegen de ha ren worden opge kamd. De grote gesp in deze muts is een Sta phorster „tikke", zo gerioemd naar het tikkende ge luid. dat de speld tijdens het lopen maakt. Op de klederdrachten dag zaterdag 12 mei zullen afvaar digingen uit ver schillende dorpen hun klederdrach ten showen, o.a. uit Twente, de Achterhoek, Kat wijk en Scheve- ningen. Deze bon geeft de lezers van U betaalt op vertoon van deze bon geen f 7.50 maar f 5.- per volwassen gezinslid en geen f 5.- maar f 3.- per kind tot en met twaalf jaar. Kinderen tot drie jaar hebben gratis toegang. Parkeren op de Flevohof is gratis. Flevohof is met open baar vervoer bereikbaar vanaf station Harderwijk. Bus 52 vertrekt van het station Harderwijk om 10.03, 11.03, 12.03, 13.03 en 14.03 uur. Van Flevohof naar het station vertrekt bus 52 om 13.59, 14,59, 15,59 en 16.59 uur. Een pendelbus verzorgt de verbinding tussen Flevohof en bus halte. Een service van uw krant V(y Kijk.Speel DoeParb^

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18