Speurtocht naar een juist mensbeeld -binnenland „Tweede Kamer beseft niet waar het om gaat LEIDSE COURANT HET BINNENHOF WOENSDAG 9 ME11979 PAGINA 15 SOESTDIJK Gisteravond is het boek „Wie doof is kan niet zingen" van mr. J. /an der Hoeven gepubliceerd, in dit boek, uitgegeven bi} Buijten Schipperneijn, in Amsterdam, neemt mr. Van der Hoeven de lezer mee op zijn „speurtocht naar een juist mensbeeld". Naar aanleiding van de pubiikatie van het boek had een onzer verslaggever een gesprek met mr. Van der Hoeven die, na jarenlang ais advocaat en procureur in Haarlem werkzaam te zijn geweest, in 1957 particulier secretaris van koningin Juliana werd en deze functie nog steeds bekleedt. tn bijgaand artikel geven we een aantal in dit neergeschreven gedachten weer, mede aan de hand van ons gesprek met mr. Van der Hoeven. OPMERKELIJK BOEK VAN MR, J. VAN DER HOEVEN SECRETARIS VAN KONINGIN) Mr. J.van der Hoeven: „Er is veel belangstelling voor het horen van de Bijbelse Boodschap, het gaat erom dat je je ervoor openstelt." SOESTDIJK „De weg van Je zus leidt rechtstreeks de wereld in. Daarom is het Jezus begon nen: om de mensen in die wereld. Daarvoor moet op weg worden gegaan, want de inzet is een to taal andere wereld met herboren mensen. De hoop op die nieuwe schepping mag in de kerken al lengs verbleekt en op de lange baan geschoven zijn, toch draagt de gemeente van Jezus Christus nog dat hyper-revolutionaire Joodse geloof; geloof dat zijn ver vulling vindt in Christus, met Wiens komst de omwenteling aan de orde is gesteld. Vanaf het ogenblik dat Jezus' leven op aar de ging dagen is, hoger dan de daken, over de aarde de vrede af gekondigd: een wereld waarin geen haat, geen doodslag, geen vrees en geen kwaad meer zal zijn. De radicaalste revolutie vraagt dat. „Meent niet dat ik ge komen ben om vrede te brengen maar het zwaard", zegt Jezus te gen een mensenwereld die wel vrede wil, maar zonder zich te willen omwenden tot God, onder Wiens heerschappij vrede alleen mogelijk is." Dit schrijft mr. J. van der Hoeven te Soestdijk in zijn gisteren bij Buijten Schipperheijn te Am sterdam uitgegeven boek „Wie doof is kan niet zingen". Het is niet de eerste maal dat mr. Van Ier Hoeven zich op het schrijver- spad begeeft. Hoewel hij al tien- illen jaren beroepsmatig (eerst 'als advocaat en procureur in Haarlem, sinds 1957 als particulier secretaris van H.M. de Koningin) een zeer druk bestaan leidt heeft hij ook buiten zijn beroep grote activiteiten aan de dag gelegd. Hij .was onder meer secretaris van de Vereniging Kinderzorg in Haarlem en vice-voorzitter van de Vereni ging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte („Meer en Bosch") te Heemstede. Hij is ook voorzitter van de Stichting Nederlands Kin derhulpplan en van de Stichting voor Joodse studiën. Mr. Van der Hoeven schreef verscheidene boe ken, waaronder enkele zeer beken de, zoals „Scheel Engeltje" en „Afscheid van een Engel". In zijn nieuwe boek, waaraan hij een aantal jaren gewerkt heeft, neemt mr. Van der Hoeven de le zer mee op zijn speurtocht naar een juist mensbeeld. JViel optimistisch Over dat mensbeeld en de mens heid op zichzelf laat hij zich niet bijster optimistisch uit „Er zijn mensen die tegen me zeggen: je ziet het toch wel erg somber, ge loof je dan niet in het goede van de mens? Dan antwoord ik: laten we gaan rondwandelen in deze wereld, laten we bijvoorbeeld de krant opslaan en geef dan je oor deel", zegt mr. Van der Hoeven ons. En in zijn boek schrijft hij: „Een betere mensheid? Ik zou erin willen geloven. Met een aan tal gedepatrieerden in de wereld dat de totale bevolking te boven gaat. Mensen door mensen uit hun eigen land verjaagd. Uit China, uit Palestina, India, Pakistan. Viet nam, Hongarije, Soedan. Met de ghetto's van negers, van Aziaten, van Indianen, van paria's. Met zo veel mensen die geknoeid en ver nederd werden: omdat zij Jood zijn; omdat zij Christus belijden; Mohammedaan of juist geen Mo hammedaan zijn. Met gevangenis sen over de hele wereld, uitpui lend van gekerkerden en gekwel- den, vaak alleen vanwege hun diepste overtuiging - met die mil- joenvoudige kreet van wat mensen mensen aandoen. Met dat alles, en nog veel meer is mij het geloof in de betere mensheid onmogelijk." Kinderen, ja dat is wat anders. Mr. Van der Hoeven, met zijn gro te ervaring met en betrokkenheid bij het kinder-werk zegt ons: „Als je kindergezichten ziet raak je ge boeid. Dat is fascinerend. Maar nu die kinderen een jaar of twintig later. Ze lopen vaak rond alsof ze de last van de hele wereld met zich meedragen." Een somber boek dus? Nee, zeker niet, want mr. Van der Hoeven geeft ook het Perspectief aan. „Er is een ander beeld, maar dat is al leen weggelegd voor wie uit het negatief het positieve beeld kan ontwikkelen, wat iets geheel an ders is dan het negatief beeld voor lief te nemen en het voor po sitief te gaan verslijten. Het is mo gelijk voor wie in al het ééndi mensionale oog kan krijgen voor het eigenlijk perspectief van het mens-zijn. Oog krijgen, dat wil dus zeggen dat er het inzicht in eigen blindheid aan vooraf moet gaan. En wij mensen zijn onvoor stelbaar blind, en dan met name blind voor onze eigen blindheid. Je zou haast geneigd zijn te den ken: andere wereld? Waar haalt die jongen dat vandaan! In zijn le ven zal er niet veel zijn dat grond geeft voor zijn hoop, zomin als in de wereld rond hem. Toch krijgt hij gelijk, althans bij Christus. En juist omdat er niets en ook geen mens is waarop zijn hoop anders zou kunnen stoelen. Hij krijgt bij Christus gelijk omdat hij tot de minsten, tot de gebreklijders be hoort en een kind is waarvoor die andere wereld bestemd is." Spiegel Navolging Aan de hand van Brueghels schil derij „De Blinden" laat mr. Van der Hoeven zien dat de mens zich zelf beschouwt als in het platte vlak van de spiegel, zonder zicht op zijn achtergrond en met dege neratie van zijn persoon tot ob ject. Een goed beeld van de mens krijgt men pas als men hem be schouwt in zijn intermenselijkheid, in zijn mens-zijn-in-de-wereld. Dit houdt in dat de mens eerst begre pen moet worden in zijn vrhou- ding tot zijn Schepper. Juist het verlies van die dimensie leidt tot zelfvervreemding. In het centrum van het boek plaatst mr. Van der Hoeven de ge stalte van Jezus Christus, de voor beeldige mens, die alleen verstaan kan worden door wie Hem werke lijk volgen. Een totaal vernieuwde wereld - wordt daar nog in geloofd? Mr. Van der Hoeven schrijft daarover onder meer: „In een opvoedkundi ge inrichting krabbelt een jongen een paar ongeschaafde zinnen op het papier. Hij is bang voor de toekomst, zowel als voor de we reld waarin hij leeft. Dan schrijft hij: „In een aardse hel geloof ik wel die is er, dat weet ik zeker. Ik geloof niet zo direct in de hemel, wel in een andere wereld; dat is baast zoiets als de hemel, denk Nadat mr. Van der Hoeven uitvoe rig de weg van het Joodse volk heeft gevolgd - een onderdeel waarin we zijn grote liefde en achting voor en zijn bewogenheid met dit volk opmerken - probeert hij aan te geven wat verstaan- moet worden onder de „navolging van Christus". „Jezus volgen is ver van gemakkelijk. Het betekent niet abstract kiezen voor recht vaardigheid, eerlijkheid, vrede. Het betekent: voor Hém kiezen, het eigen lot verbinden aan die éne enkeling die zijn eigen gelijk verloochent om solidair te zijn met de ander die ongelijk heeft. Dat is de aanstoot van Jezus: dat Hij geen partij kiest voor Zijn ei gen gelijk, geen vinger uitsteekt, Zijn mond niet open doet, het on gelijk verduurt. Alsof dat de op lossing zou geven... Toch is Jezus voor de rechtvaardigheid, vrijheid, vrede, reinheid. En Hij is het meer dan wie ook, daarover laat al wat van Hem bericht is, geen enkele twijfel. Maar wie Hem uit roept tot de voorvechter voor recht, innerlijke reinheid, bezit sloosheid, tot de revolutionair of verzetsheld, en Hem zo wil volgen, blijkt Hem toch kwijt te raken. „Allen die naar het zwaard grij pen zullen door het zwaard ver gaan", zegt Hij en geneest de man die Hem gevangen komt nemen, maar had Hij Zijn eigen discipe len dan niet voorgehouden dat zij beter zouden doen hun mantel te verkopen en te ruilen voor een zwaard?" Mr. Van der Hoevens boek leert dat Jezus nagevolgd moet worden wil er weer perspectief ontstaan. Kerk Hier ligt een taak voor de ge meente en haar leden. Die navol ging is een bijzondere opgave. Of moeten we zeggen: genade? Het gaat om een radikale ommekeer, maar dan van binnenuit. Jezus Christus is meer dan een wegwij zer. Hij Zelf is de Weg. De oproep om die weg te gaan betekent een „veldtocht", een kruistocht, maar dan in navolging van Hem. Wanneer, aldus mr. Van der Hoe ven, de gemeente haar leven aan Christus ontleent zal zij ook Zijn gestalte in de wereld vertonen en dus Hem gelijk. Zij zal. zoals Hij. door de wereld, uiteindelijk, niet geacht en als het erop aankomt zelfs vervolgd worden; achting van de kant van de wereld is voor de gemeente meestal een veeg te ken. Het beeld van de gemeente beantwoordt vaak bitter weinig aan dat van haar Heer, haar Hoofd, omdat haar ergste parasiet steeds weer haar hart opzoekt. De antichrist zoekt zijn zetel bij voor keur binnen het koor van de kerk, leeft van de heiligheid en besmet in ruil de gemeente met het virus van menselijke eigenzinnigheid en zelfzucht„Het is menselijk, en het lijkt bedriegelijk bescheiden, ervoor terug te schrikken zich naar goddelijke maatstaven te me ten. Ook de gemeente ontwijkt tel kens weer de opgaaf zichzelf en haar handelen aan God te toetsen. Het smaakt haar niet afstand te doen van eigen grootheid en voor al niet van de mogelijkheid naar eigen menselijk goeddunken te handelen. Daarmee gaat zij dan een werelds beeld tonen, kerken worden wereldgelijkvormige insti tuten met hun eigen waarheid en hun eigen, op zichzelf staande, waarde die wel onvergankelijk wordt geheten, maar het in haar menselijkheid niet is." Tegenover alle narigheid in deze wereld, de vele afschuwelijke za ken, wordt - voor wie het horen wil - de dwaze hemelse hymne ge zongen van een nieuw leven, van een geweldloze omkeer tot het goede. En dat wordt dan nog in het bijzonder gezongen tot de al- lerslechtsten en de allerbezeten- sten. Zij worden zo hoog geschat dat zij de ergste - en beste - bloedvergieting waard zijn. Het is de - naar de mens genomen - on zinnigheid van het Evangelie dat Jezus Zijn bloed heeft gegeven voor mensen die Hem verwerpen en vermoorden. Uit het boek van mr. Van der Hoeven spreekt een stuk levens wijsheid. Hij, die midden in het leven staat, midden in de maat schappij van vandaag met al haar problemen en nare zaken, ziet per spectief. Het is een boeiend boek geworden, vooral omdat het èn re alistisch is èn. perspectief biedt Het is een stuk getuigenis in een wereld die perspectiefloos lijkt. Boodschap Het is in verscheidene opzichten geen gemakkelijk boek. Wie het boek leest wordt geconfronteerd met een schrijver met een enorme belezenheid en levenservaring. Boeiend is ook dat dit boek ge schreven werd door een jurist, niet door een theoloog, hoewel het doordrenkt is met theologie. Een boek met een Boodschap voor een wereld die zichzelf in de weg zit. Een boek ook voor de gemeenten die wel eens moedeloos dreigt te worden. Mr. Van der Hoeven is niet pessimistisch over de toe komst van de gemeente, als zij maar haar Heer navolgt. Er is, al dus mr. Van der Hoeven, veel be langstelling voor het horen van de Bijbels'e Boodschap, het gaat erom dat je je ervoor openstelt. Het is ook een boek met beelden. Aan de hand van eigen ervaringen geeft mr. Van der Hoeven door wat hij te zeggen heeft En dat is véél! We hopen dan ook dat dit boek gelezen èn beleefd zal wor den. EVERT MATHIES "fl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) is voorlopig niet van plan te buigen voor de wens van de Tweede Ka mer, dat er een centrum voor open-hartchirurgie komt in het Hilversumse ziekenhuis Zonnes traal. Dit omdat zij, zo verluidt het op haar departement, meent dat het parlement zich ten on rechte voor het karretje van Zon nestraal heeft laten spannen. De bewindsvrouwe beschuldigt het ziekenhuis ervan, dat het mis bruik maakt van zijn goede con necties met diverse politieke par tijen om haar „tot een slechte be slissing" te dwingen. Op het ministerie van Volksge zondheid in Leidschendam wijst men erop. dat het bestuur van Zonnestraal twee oud-senatoren telt: voorzitter Van der Vliet (WD) en J.B. Broeksz (PvdA). De laatste is beter bekend als oud voorzitter van de VARA. De ban den van de socialisten met Zon nestraal zijn bovendien nogal sterk, doordat het ziekenhuis, toen nog tbc-sanatorium, is opgericht door de SDAP-voorman „Ome" Jan van Zutphen. En zou dit tweetal nog niet voldoende zijn om in politiek Den Haag de weg te weten, dan is er, aldus het mi nisterie, ook nog odu-minister Trip (PPR), die voor Zonnestraal op treedt als coordinator voor de hartchirurgie. Zo verklaart de staatssecretaris het, dat zij vorige week donderdag in een commissievergadering vrij wel alle partijen hoorde pleiten voor het laten doorgaan van de plannen voor een hartcentrum in Zonnestraal. Daarbij wordt op haar departement nog opgemerkt, dat de opstelling van de christen- democrate Cornelissen mede bein- vloed zal zijn door het feit, dat het haar partijgenoot Hendriks was, staatssecretaris in het kabi net-Den Uyl, die het groene licht gaf voor Zonnestraal. En ook ver denkt men WD-woord voerster Vrij land t-Krijnen ervan, dat zij als inwoonster van het Gooi zich VEDER-SMIT WIL NIET BUIGEN VOOR „POLITIEKE INTRIGESVAN ZONNESTRAAL Staatssecretaris Veder-Smit meer laat leiden door plaatselijke dan door landelijke belangen. Het departement heeft bovendien sterk de indruk, dat de leden van de Tweede Kamer „niet weten waar het Zonnestraal in feite om gaat". Het zou zo zijn, dat het Hil versumse ziekenhuis de open-hart chirurgie aangrijpt om te probe ren te overleven. Zonder dat zou Zonnestraal, „dat medisch gezien een inferieure instelling is", een grote kans lopen te verdwijnen, wanneer de plannen gerealiseerd worden in Gooi-zuid het aantal overtollige ziekenhuisbedden op te ruimen. Naar verwachting zullen dan het Rooms-Katholieke zieken huis en het Diaconessenhuis sa men één groot nieuw ziekenhuis gaan vormen, dat voldoende is voor de gehele streek. Officieel advies Dit alles is voor mevrouw Veder- Smit mede reden over een week of twee, drie aan de Tweede Ka mer mee te delen, dat zij haar be slissing over Zonnestraal aan houdt, totdat de Begeleidingscom missie Hartchirurgie officieel ad vies heeft uitgebracht over de be hoefte aan open-hartoDeraties in ons land. Van dat uitstel wil zij dan gebruik maken om voldoende steun te krijgen in het parlement, dat hart-chirurgie in Zonnestraal „een slechte zaak is". Op het de partement hoopt men, dat de ver schillende fracties zich tenslotte toch zullen laten overtuigen. De belangrijkste overweging voor mevrouw Veder-Smit om Zonnes traal, anderhalf jaar na de toe stemming van haar voorganger, toch af te wijzen is, dat zij deze instelling in feite niet capabel acht een hartcentrum op te zetten en te leiden. Het bestuur zou daarvoor de nodige „kennis, ervaring en daadkracht missen". Als bewijs daarvan wordt aangevoerd, dat het ziekenhuis „in al die tijd niet verder is gekomen dat het indie nen van een bouwplan en ook geen contact met het ministerie heeft onderhouden". Verder meent mevrouw Veder, dat zo er al be hoefte is aan een tweede hartcen trum naast De Klokkenberg in Breda, Zwolle (ziekenhuis De Wee- zenlanden) uit het oogpunt van re gionalisatie verre de voorkeur ver dient. Het argument, dat de hoogleraren Durrer (Amsterdam), Meijler (Utrecht) en Brom (Leiden), die het plan voor Zonnestraal hebben bedacht, zich daarvoor nog steeds sterk maken, wordt door de staatssecretaris niet erg sterk geacht. Zij wijst erop. dat de brief, die het drietal vorige week aan de Kamercommissie stuurde, opgesteld was door Trip. „Hij zegt daarin letterlijk, dat hij telefo nisch contact heeft gehad met Durrer en Meijler en dat twee col legae van Brom hebben verklaard dat Brom ook voor Zonnestraal is", aldus het departement Daar ziet men de brief vooral als de mening van Trip, temeer om dat de drie hoogleraren kort daar voor nog hadden laten weten geen medewerking meer te willen verle nen aan de stichting van een hart centrum in Zonnestraal. Ongewenst Daardoor is mevrouw Veder-Smit tot de overtuiging geraakt, dat „Zonnestraal" eigenlijk door nie mand in de kringen van hartspeci alisten en hartchirurgen gewenst wordt. Voorzitter Geldof (hartchi rurg in Amsterdam) van de Bege leidingscommissie Hartchirurgie, waarin alle geledingen van de pro fessie vertegenwoordigd zijn, ver kondigt deze opvatting al geruime tijd. Naar zijn mening is er zo weinig vertrouwen in Zonnestraal, dat niet veel cardiologen hun pa tiënten naar dat ziekenhuis zouden verwijzen om een open-hartopera tie te laten ondergaan. Warnsborn-conferen tie Nog een heel ander argument voor de staatssecretaris om zich wat betreft de uitbreiding van de capaciteit voor open-hartchirurgie terughoudend op te stellen, is dat de meningen over de behoefte daaraan zich beginnen te wijzigen. Tot nu toe hield men zich alge meen aan de constatering van de Gezondheidsraad dat er in Neder land jaarlijks 6000 6500 opera ties nodig waren. Dat getal werd in 1976 vastgesteld op de zgn. Wamsborn-conferentie, waarakn werd deelgenomen door alle voor aanstaande Nederlandse specialis ten, daarbij geadviseerd door eni ge Amerikaanse deskundigen. „Maar eigenlijk kwam het erop neer, dat de Amerikaanse opvat tingen werden vertaald naar Ne derlandse verhoudingen," zo zegt men op het departement. Nu er in de Verenigde Staten in minder ge vallen van hartaandoeningen een operatie als dè oplossing wordt gezien en bovendien het aanbod van patiënten iets terugloopt (door betere preventie), vindt men op Volksgezondheid dat ook dat naar Nederland toe moet worden ver taald. Voorzitter Geldof van de Begeleidingscommissie gaat daarin zelfs zover, dat hij de behoefte in Nederland begroot op 4500 opera ties per jaar. Op het departement vindt men het veiliger daar zo'n duizend boven te gaan zitten, maar ook dat is nog altijd aan zienlijk lager dan 6500. Deze opvattingen zijn vooralsnog binnenskamers gebleven, omdat men ze niet kan onderbouwen De Begeleidingscommissie wil pas iets hardop gaan zeggen, als er goed gefundeerd onderzoek naar de be hoefte is gedaan. Vermoedelijk zal dat nog dit najaar gebeuren, wan neer er onder auspiciën van de commissie een tweede „Warn- sborn" wordt gehouden. Na zo'n conferentie is men minder be ducht voor verwijten (van bijvoor beeld de twee hartpatiëntenvereni gingen) als zouden de „autoritei ten" weer een middel gevonden hebben om de open-hartchirurgie op een laag pitje te zetten. Maar zelfs al zou de conferentie uitwijzen, dat Geldof gelijk heeft met zijn 4500 (wat slechts 500 meer is dan het aantal, dat dit jaar gehaald wordt), dan nog ziet men op het departement van Volksgezondheid nog wel een tweede centrum voor open-hartchi rurgie gesticht worden. „De pu blieke opinie vereist dat nu een maal". Maar als staatssecretaris Veder-Smit haar zin krijgt, wordt dat gevestigd in Zwolle en niet in Hilversum. „Het enige, wat haar daarvan kan afhouden, is de drei ging met een motie van afkeuring in de Tweede Kamer", zo zegt men op het departement RIK INT HOUT Handelskennis lag bij MAVO goed in markt DEN HAAG/LEIDEN - Gisteren zijn de eindexa menkandidaten over vrij wel de hele linie getest op hun handelskennis en hun wetenschap over eco nomie. Bij mavo 4 en 3 heerste een tevreden ge voel, zowel bij leerlingen als docenten. Bij de lage re agrarische school werd opgemerkt dat de correc tienormen onvolledig wa ren en op bepaalde pun ten onbegrijpelijk. Men vond het een vrij ernsti ge kwestie en terugkop peling naar de examen commissie noodzakelijk. MAVO Bij mavo 4 handelskennis werd gesproken van zon der meer goed werk. Er werd duidelijk binnen de stof gevraagd en de kan didaten hadden ruim schoots de tijd (twee uur) voor het maken van de vijf opgaven. Deze betrof fen, de verkoop van een kantoor; het lezen van een grafiek en het bereke nen van indexcijfers; journaal posten uit een ta bellarisch boek voor ont vangen goederen en een tabellarisch verkoopboek; bericht over een emissie met vragen over obliga ties; vragen over een beurs en een commissio nair en eindigend met een eenvoudige kostprijsbere kening. Bij mavo 3 handelskennis werd gesproken van rede lijk werk, prima afge stemd op het niveau van de kandidaten. Leerlingen, die regelmatig hun huis werk maken en de lessen volgden mochten er geen problemen mee hebben Mavo 3 en 4 hadden wat aardrijkskunde betreft drie dezelfde onderwer pen. Deze betroffen: de burger en de ruimtelijke ordening; Zuidwest Ne derland als ontsluitingsge- bied en het kwartair in Nederland en het agra risch grondgebruik. Com mentaar bij mavo 3: de vragen waren best te ma ken, maar er waren naar verhouding te weinig vra gen waar inzicht was ver eist: bij mavo 4: leuk op gezet en niet te moeilijk. LBO bij het lager agrarisch on derwijs waren er drie op gaven te maken bij han delskennis. Deze gingen over een kasboek en ba lans; een tabellarisch kas- en rekenboek en het aan vullen van een balans en winstberekening. Het Nederland bij het lbo had teksten over de ze bra-agressie bij automobi listen, de bio-industrie en de ouderliefde in de vo gelwereld. De vragen wa ren af en toe nogal lastig geformuleerd. De moei lijkheidsgraad van het examen werd door leerlin gen verschillend ervaren. Daarnaast had het lager technisch onderwijs na tuurkunde (mechanica). Er was voldoende tijd voor. maar inzichtelijk werden er nogal hoge ei sen gesteld. MEAO Het meao had gisteren een drukke dag met exa mens in commerciële eco nomie en calculatie, statis tiek en recht 1. Wat het eerste betreft, gingen de opgaven over; een alco holvrije drank; een mar- ketingopgave over een „super-soepfabrikant" en de derde over de potentië le afzet van papieren zak ken voor steelstofzuigers. Die laatste kostte veel cij- ferwerk. Statistiek had opgaven over de (aktuele) inkomensverdeling en over de vervanging. Opga ve 1 was in het voordeel van de dandidaten die ook vakken doen als alge* mene economie en be drijfseconomie. Bij recht 1 (personenzaken en han delsrecht) ging het vooral om kennisvragen. De meeste kandidaten vonden het een redelijk examen. VWO - HAVO Handelswetenschappen (havo) werd gewaardeerd als gevarieerd pittig werk, waar naar inzicht werd gevraagd. Economische wetenschappen 2 (vwo) stond behoorlijk op ni veau. Er werd nogal wat van de kandidaat ge vraagd. De tijd was krap. Havo-aardrijkskunde werd door een aantal leerlingen als uiterst moeilijk erva ren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15