Justitie ziet af van strafvervolging wegens majesteitschennis Smit-Kroes buigt diep voor CDA £eidóe6omo/tit s COBY MARTENS HEEFT DE 4 MILfOENSIE POSTREKENING GEOPEND. cht jaar geëist >or moord op Turk Openbaar vervoer postgiro en rijkspostspaarbank Mgr.Gijsen voor beraad in Rome Weer aanhouding in bouwfraude E: IN EN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 ME11979 PAGINA 13 EK STEL M RSTEL MINISTER: ereen telt als lid omroep nze parlementaire ie) tereede Kamer staat ef tegenover het tel van minister miers van CRM om meetellend lidmaat van omroeporgani- te ontkoppelen van etalen van kijkgeld, het wetsvoorstel aangenomen, waar taar uitziet, zullen e gehuwde vrouwen uiswonende jongeren 18 jaar invloed n uitoefenen op de ijdverdeling. eek gisteren bij het de fer het wetsontwerp tot ng van de ortiroepwet. PvdA. WD en D'66 tijdens het debat gepleit een vorm van omroep- zingen, waarmee de om- /an de aanhang van de porganisaties het meest ief vastgesteld zou kun- irden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er komt geen strafver volging wegens majesteitsschennis tegen Jan Eter en-of het weekblad Vrij Neder land. Aldus heeft de Amsterdamse offi cier van justitie mr.R.Berger besloten na uitvoerige ruggespraak met dé minis ter van Justitie. Hij baseert zijn besluit „op gronden, ontleend aan het algemeen belang". Het ministerie steunt hem daarin. Om strafvervolging was (na vragen in de Kamer) verzocht door de stichting voor politieke bewustwording en het oud-strij derslegioen. Aanleiding vormde de co lumn van 25 november vorig jaar in Vrij Nederland waarin Jan Eter (pseudoniem voor de literator drH.Brandt Corstius) zich laatdunkend uitliet over koningin Juliana, prinses Beatrix, maar vooral prins Bernhard. De gronden van algemeen belang waar op de officier van justitie zich beroept, raken de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting. Door af te zien van straf vervolging wordt vermeden dat er juris prudentie terzake ontstaat. Een eventuele vrijspraak zou immers betekenen dat het hek voortaan van de dam is; een veroor deling daarentegen zou inhouden dat het delict majesteitsschennis opnieuw actueel wordt gemaakt met alle rompslomp (vooral inbeslagname) vandien. Nu het Openbaar Ministerie de zaak op zijn be loop laat, omzeilt men beide situaties en kan men bij volgende gevallen opnieuw bekijken of. en zo ja, hoe men te gen majesteitsschennis zal optreden zon der daarbij gehinderd te worden door een voorgaand vonnis. Uit het afzien van strafvervolging tegen Jan Eter en Vrij Nederland vajt voorts af te leiden, dat noch de minister van Justitie, noch het Openbaar Ministerie majesteitsschennis beschouwen als een delict dat de meer derheid van de hedendaagse publieke opinie voldoende aanspreekt De Amsterdamse politie heeft voor het laatst proces verbaal wegens majesteit schennis opgemaakt op koninginnedag vorig jaar, tegen een 29-jarige tekenaar- schilder, die in een kraam op het Water- looplein 200 erotische afbeeldingen van leden van het koninklijk huis probeerde te verkopen. De kunstenaar werd pa ver hoor weer vrijgelaten. KSE ONDERWERELD IN AMSTERDAM 'ERDAM De Officier van Justitie bij de rechtbank in :rdam, mr. C. Feimers, heeft gisteren wegens moord jaar gevangenisstraf geëist tegen de 27-jarige Turk Mu- ie sedert najaar 1978 illegaal in Nederland verblijft, toegegeven dat hij op 11 december j.l. zijn landgenoot fa Degermenci heeft doodgeschoten in een café in Am- i, uitbater van een Turks koffie-annex gokhuis in het hoofd getroffen en overleed onmiddellijk. /erleden Degermenci is geen onbekende van de justitie: jaar geleden stond hij zelf terecht wegens het doodschie- an een landgenoot. Dat proces liep echter ujt op ontslag ichts vervolging. weert dat Degermenci hem, naar aanleiding van een ru- Ter een gokspel, een belediging naar het hoofd heeft ge- rd die geen Turk met enig eergevoel over zijn kant kan gaan: een obscene toespeling aan het adres van zijn ;r. Degermenci verweerde zich indertijd voor de recht- met hetzelfde verhaal. Een antropoloog bevestigde toen ?n Turk aan zijn cultuurpatroon welhaast verplicht is een lijke belediging bloedig te wreken. Mede op grond van rklaring werd Degermenci toen van rechtsvervolging ont- elde zich tevens bedreigd door Degermenci, die volgens ïen prominente rol speelde in het Turkse onderwereldje hoofdstad. „Ze vieren daar nu feest omdat hij eindelijk weg is geruimd", aldus B. raadsman wilde de zaak tot nader order geschorst zien leen aantal Turkse getuigen, die bij de schietpartij aan-, varen geweest, niet op de zitting waren verschenen, ver wijk omdat zij represailles vrezen. De zaak werd derhal- Jtr een nader onderzoek terugverwezen naar de rechter- Röntgenologen in hoger beroep EINDHOVEN (ANP) De röntgenologen Klaver en Van Zuylen zijn in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Bossche rechtbank in een civielrechtelijke procedure, die de artsen tegen vier Bra bantse ziekenfondsen hadden aangespannen. De artsen hadden van de zie kenfondsen een nabetaling geëist van anderhalf miljoen gulden. Volgens de röntgeno logen hebben de ziekenfond sen hen twee jaar lang te weinig betaald. Ze werden in die periode gehonoreerd als specialist in vast dienstver band terwijl ze recht zouden hebben gehad op een nabeta ling als vrije specialist. De beide röntgenologen wer den eind 1976 door de recht bank in Den Bosch veroor deeld voor het indienen van te hoge declaraties maar later in hoger beroep vrijgespro ken. Ze werkten in die tijd in het Eindhovens Sint Joseph ziekenhuis. Over die declara ties ioopt ook nog een civiel rechtelijke procedure. De zie kenfondsen hebben destijds het bedrag opzij gelegd dat te veel zou zijn gedeclareerd. De röntgenologen vinden dat ze recht hebben op dat geld nu hun onschuld is bewezen. Een commissie van drie deskundi gen onderzoekt om welk be drag het gaat EMANCIPATIE. COMMISSIE: Richt landelijk vrouwen bureau op DEN HAAG - De Emancipa tiekommissie (EK), adviesor gaan van de regering, heeft staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters (CRM) geadviseerd over te gaan tot de oprich ting van een landelijk vrou- wenbureau. De EK stelt voor enkele per sonen die goed geïnformeerd zijn over de wensen en moge lijkheden in zowel vrouwen als emancipatie-organisaties als in andere maatschappelij ke sectoren (zoals onderwijs, arbeidsmarkt en gezondheids zorg) te vragen hierover een nader voorstel uit te werken. Het landelijk vrouwenbureau zou zich moeten bezighouden met voorlichting, advisering en stimulering van landelijke vrouwen- en emancipatie-or ganisaties en andere maat schappelijke sectoren en de bevordering van deskundig heid op emancipatiegebied. INCIDENT OPNIEUW GESLOTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aan het einde een dag van koortsachtig overleg en wil de geruchten heeft staatssecretaris mevrouw drs. Smit-Kroes (VVD) gis teravond opnieuw haar verontschul digingen aan het CDA moeten aan bieden over de door haar vorige week in Amsterdam geuite beschul diging dat de CDA-top voornemens zou zijn de VVD voor de PvdA in te ruilen als de resultaten van de aanstaande Europese verkiezingen tegen zouden vallen. Van haar voor de televisie nog eens duidelijk on derstreepte beschuldigingen is nau welijks een woord overeind geble ven. Politiek Den Haag constateerde dan ook dat de WD-bewindsvrouwe op beschamende wij ze door het stof is moeten gaan. Na een per soonlijke brief van mevrouw Smit aan CDA- voorzitter prof. Steenkamp verklaarden zowel de CDA-top als de WD-leiding het incident voor gesloten. Nadat zowel de CDA-top, inclusief premier Van Agt en enkele ministers, als de WD-top, waaronder de meeste WD-bewindslieden gis termiddag en -avond koortsachtig over en met mevrouw Smit hadden vergaderd gaf deze daarna opnieuw een verklaring uit. „In mijn gesprek met de voorzitter van het CDA heb ik de volstrekte overtuiging gekregen dat de gespreksnotitie die ik gezien heb niet bekend is en nooit bekend is geweest bij de CDA-top. Ik herhaal mijn vorige week gemaakte veront schuldigingen en wil ik daaraan toevoegen het te betreuren dat de indruk nog steeds niet is weggenomen als zou er in de CDA-top toch zon stuk hebben gecirculeerd. Voor mij staat vast dat dit niet het geval geweest is", aldus de verklaring van mevrouw Smit. Zij stelde voorts het in hoge mate te betreuren de ge loofwaardigheid van de heren Steenkamp en Lubbers in twijfel te hebben getrokken. Steen kamp wilde zich niet uitlaten over de vraag of mevrouw Smit na deze affaire maar niet beter kan aftreden: „die vraag moet zij zelf beantwoorden", vindt de CDA-voorzitter. Het is ten zeerste toe te juichen, dat het er nu einde lijk van komt dat de tarieven in het gehele Nederland se openbaar vervoer op elkaar worden afgestemd. De overzichtelijkheid wordt er aanzienlijk door vergroot, en dat versterkt op de lange duur de concurrentieposi tie van het openbaar vervoer tegenover de auto. OoK andere plannen, die minister Tuijnman van Ver keer en Waterstaat deze week aankondigde in zijn o- penbaar vervoerplan, kunnen het gebruik van het open baar vervoer stimuleren. Zo kan de vastrechtkaart, waarbij regelmatige openbaar vervoergebruikers belang rijke kortingen voor zichzelf en voor hun gezin krijgen, een stimulans vormen om de auto te verkopen en zich voortaan met het openbaar vervoer te verplaatsen. maar of de aangekondigde plannen ook een stimu lans betekenen voor het selectieve autogebruik is nog de vraag. Dat selectieve gebruik het van moment tot moment afwegen of men dit keer de auto of het open baar vervoer zal nemen lijkt niet te worden aange moedigd door de tarieven voor incidentele trein-, tram- of busgebruikers (de enkele reizen en retours) extra te verhogen. De afweging tussen auto en openbaar ver voer zal daardoor uit financieel oogpunt weer eerder naar de auto uitvallen. Hier ligt een verschil met het door de regering in theorie aangemoedigde selectieve gebruik van de milieuvervuilende en energieverslinden de auto. Jammer is het ook, dat de op zichzelf positieve maat regelen voor kwaliteitsverbetering van het openbaar vervoer, moeten passen binnen het raam van de in Be stek '81 neergelegde geringe prioriteit voor het open baar vervoer. Want daardoor moet voor het eerst sinds jaren de gemiddelde prijsstijging bij het openbaar ver voer aanzienlijk groter zijn dan de verwachte stijging van de kosten voor levensonderhoud, een reëele kosten stijging dus. Dat door ons al eerder betreurde besluit kan het openbaar vervoer, als noodzakelijk vervanging smiddel voor het autogebruik, in de toekomst nog op breken. Prof. Dijkstra rijksbouwmeester (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Delftse hoogleraar prof. ir.-Tj. Dijkstra, architect BNA, wordt op 1 september 1979 rijksbouwmeester. Hij volgt de heer W.G. Quist op die de wens te kennen gege ven heeft zijn ambtsperiode van vijf jaar niet te verlengen; hij is sinds 1974 rijksbouwmeester. De heer Dijkstra (47) is als architect verbonden aan de archi tectengroep VDL in Amsterdam; in Delft is hij buitengewoon hoogleraar. Tot de projecten die mede onder architectuur van prof. Dijk stra werden uitgevoerd, behoren: het logeergebouw bij het Tropeninstituut te Amsterdam, een revalidatiecentrum in Delft en een aantal industriële gebouwen. De rijksbouwmeester is belast met de verantwoordelijkheid voor de architectonische kwaliteit van de bouwwerken die in opdracht van Rijksgebouwendienst tot stand komen. Hij func tioneert daarbij als supervisor. Ook is hij adviseur van de mi nister van Volkkshuisvesting en Ruimetelijke Ordening in za ken van architectuur. Het is een part time-functie. ERLID THOF: :n Thaise ïtspraak r verdachte erlanders laag Het PvdA-Ka- 1 Roethof meent dat omen moet worden, dat chte Nederlanders val- nder de Thaise recht- In schriftelijke vra- an minister De Ruiter lie) suggereert hij met aise autoriteiten afspra- maken over de afhan- in ons land van zaken, lij landgenoten zouden trokken. lamerlid verwijst in de naar berichten als zou derlandse attaché bij de >sade in Bangkok ver- Nederlanders, die op lint staan om naar ons if te reizen, bij de Thai- litie tippen met als ge lat de verdere afhande- arf hun zaak in handen van de autoriteiten van ind. Hij herinnert eraan, Thailand op drug-delic- doodstraf staat en zich af, in hoeverre grondbeginselen van iderlandse rechtsstaat in ding zijn. 6 wil niet olksfront inze parlementaire ie) T D'66 wijst iedere hte aan de vorming van nks volksfront, bestaan- PvdA, D'66, PPR, PSP 'N, voor de samenstel- an een volgend kabinet it zei fractieleider Ter- gisteravond in een toe voor de D'66-afdeling est. Daarmee reageerde i de onlangs gehouden ïpeiling waarbij „par- die men wel als links lidt tezamen over 76 ze ilden beschikken". Terlouw is het CDA, at het PvdA-congres de nu al heeft uitgesloten amenwerking in een vol- regering, in een com- «le positie gebracht, zal met het uitspreken bepaalde voorkeur tot het congres vlak volgende Tweede Ka- ökiezingen. (COBY MARTENS, RENKUM.) We hebben de 4 miljoen bereikt. Sinds vorige week woensdag 2 mei. Want toen opende de 21-jarige kleuterschool- stagiaire Coby Martens uit het Gelderse Renkum de beslissende postrekening. „Voor als ik straks een vaste baan heb". Vier miljoen postrekeningen. Vier miljoen mensen, gezinnen, bedrijven, instel lingen of verenigingen die allemaal op een gegeven moment hun eigen goede reden hadden om ook een postrekening te nemen. AI die postrekeninghouders profi teren nu van gratis enveloppen. Enveloppen die onbeperkt verkrijg baar zijn op ruim 3000 postkantoren en die zo zonder postzegel in 16.000 Nederlandse brievenbussen kunnen worden gedeponeerd. En al die rekeninghouders kunnen elk postkantoor of postagentschap binnen stappen om kontantgeld op te nemen met hun kascheques of girobetaalkaarten. Girobetaalkaarten die gratis zijn. En zelfs in het buitenland zonder één cent on kosten kunnen worden verzilverd. Terwijl ze toch goed gedekt zijn tegen verlies of diefstal. Bovendien: zodra girobetaalkaarten dreigen op te raken, krijg je automatisch nieuwe thuisgestuurd. Elke keer weer. En al die 4 milj oen postrekening houders hebben ook een eigen giroboekje thuis. Giroboekjes die je niet alleen kunt gebruiken om heelsimpel mee te betalen, maar bijvoorbeeld ook om heel simpel een spaarrekening mee te openen. Want sinds de postgiro één bedrijf vormt met de rijkspostspaarbank, kunnen postrekeninghouders zowel thuis betalen als thuis sparen en thuis lenen. Kortom, er zijn nogal wat opmerke lijke gemakken verbonden aan een post rekening. Als u ons niet gelooft, moet u maar eens Coby en haar 3.999.999 voorgangers naar hun beweegredenen vragen. EEN POSTREKENING. DAS PASMAKKELTJK. ROERMOND/UTRECHT "De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen, bevindt zich op het ogenblik in Rome voor beraad met paus Johannes Paulus II. Het verzoek daar toe is door de paus gedaan. Mgr. Gijsen is gisterochtend al naar Rome vertrokken. Dit betekende, dat hij niet kon deelnemen aan de maandelijke vergadering van de Nederlandse bisschoppen, die in Breda werd gehouden. Tijdens deze vergadering heeft kardinaal Willebrands verslag uitge bracht van de bespreking, die hij op 23 april met de paus heeft gehad in het kader van het Zoals gemeld had de paus de Nederlandse bisschoppen gevraagd zelf te denken over de manier waarop het overleg met hem het best zou kunnen worden voortgezet en kardinaal Willebrands heeft de paus ingelicht over de denkbeelden van de bisschoppen hierover. De paus zou op een later tijdstip zijn mening kenbaar maken en intussen voortgaan infor matie te verzamelen. Het bezoek van mgr. Gij sen van vandaag kan daarin zijn plaats heb ben. HAARLEM In de Haarlemse bouwfraude is opnieuw een arrestatie verricht: in zijn woning in Amsterdam is gisteren de 52-jarige directeur van een Haarlems bouwbedrijf aange houden. Hij wordt verdacht van het vervalsen van facturen tot een be drag van 2,8 miljoen gulden. In totaal zijn nu reeds elf verdachten aangehouden uit Haar lem, Hoofdorp, Beverwijk en Heemskerk. De fraude zou een bedrag van vijftig miljoen gulden belopen. Mu Nnr* Deelen Eelde Eindhoven h.bew. onbew. geh.bew. h.bew. zw^bew. Gift „Kasteel" voor cultureel doel ZOETERWOUDE - Een be- drag van 21.000,- zal de in houd van een nieuw te creë ren „Kasteelfonds" zijn. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van machinefabriek Kasteel b.v. op 23 februari, heeft de gemeente Zoeter- woude een cheque van 10.000 en nog eens 11.000 van dit bedrijf ontvangen. Voorwaarde was dat de gel den besteed worden aan soci ale of culturele doelen binnen de gemeente Zoeterwoude. Hiervoor zal het totale bedrag in een fonds gestort worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13