Leids weekend-optreden in Palaiseau KUNSTEN GENOEGEN OP FRANSE TOER Ziekentriduum begint van voren af aan Amsterdamse architecten ontwerpen voor Leiden project gekoppeld wonen' mi "STADSREGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 ME11979 PAGINA 5 K&G: Veelgevraagd „Kunst en Genoegen", het tamboer-, trompetter- en pijperkorps dat zo'n beetje Leidens vlaggeschip op dit gebied genoemd mag worden, laat nu en dan zijn vaandels wapperen tot in allerlei uithoeken. Zo was K G het afgelopen weekeind actief op ongeveer tien kilometer ten zui den van Parijs. Ik laat het secretaris W. D. R Regeer even beschrijven, want die zat er met z'n neus boven op. „Nou, we hebben het best gezel lig gehad. Dat als eerste. We waren er via bemiddeling van een verhuur kantoor in Bergen op Zoom. Er was een uitwisseling aan de gang tussen de Franse plaats Palaiseau en een Duitse gemeente, op de naam kan ik zo vlug niet komen. We kwamen er special voor over, dat wel. Samen met orkesten uit Zwitserland (het politiekorps van Genève) en Zweden en België. Er waren ook dansgroe pen bij. Groots opgezet dus. Trou wens, ik mag wel zeggem, dat we sinds '78 allerlei aanvragen binnen krijgen, ook al door ons optreden in internationaal verband in Kerkrade". Het gezelschap van een man of tachtig reisde met twee bussen za terdagmorgen naar de Franse hoofd-» stad. Bij Breda was er een koffie pauze in de horeca-inrichting „Napo leon", dat alweer een aardige voor bereiding betekende op het bliksem bezoek aan de Franse republiek. Niet dat Napoleon iets met een re publiek van doen had, maar goed. Zaterdagavond was er al een optre den, om de spieren los te maken. Aan de nachtrust werd vervolgens weinig aandacht besteed, zo krijgt ik de indruk. De heer Regeer maakt tenminste melding van een opont houd in een jeugdherberg, „Porte de Paris" geheten en niet ver van de hoofdstad verwijderd. Aldaar had men de grootste lol en de bedden werden er op „scherp" gezet, als was men op herhalingsoefening. Ge woon het doen en laten van ouwe jongens onder elkaar. Geslapen werd er weinig. Niettemin deed men krachten op voor een rondrit met eigen gids (ter zake volkomen op de hoogte zijnde NZH-chauffeur) door Parijs. Men reed een uurtje of vijf door allerlei arrondissementen en nu durft me neer Regeer me te vertellen: „we hebben werkelijk alles gezien.In sneltreinvaart dan. Maar het was toch weer even wat anders dan het défilé langs het gemeentehuis van Palaiseau, zaterdagavond, samen met de showende broeders en zus ters uit de andere deelnemende lan den. Zondagmiddag werden de beste beentjes voorgezet tijdens een op tocht met praalwagens, met mede werking ook van de volksdansgroe pen. K G-secretaris Regeer: ,Het Franse publiek was zonder meer erg enthousiast, net zoals bij zeg maar een 3 oktober optocht, maar men bleef wel achterelkaar applaudisse ren en dat kun je van een Leids pu bliek niet altijd verwachten. Con stant, meneer, ging dat door. Of schoon ik moet bekennen, dat het handgeklap ook werd volgehouden bij de andere deelnemende korpsen, hoor. Zonder aanzien des persoons, zou je mogen stellen. Zondagmiddag gingen we weer op huis aan, vrij tam vergeleken bij de reis naar Frankrijk za terdag' Kunst en Genoegen blijft volop in de running. Zo trekt het korps op 9 juni naar België en op 30 juni wordt in Delft meegedaan aan het festival dat ter plaats de Taptoe Delft heeft vervangen. Na de vakan tie, zo ongeveer gaat men op 11 au gustus naar de Grebbeberg bij Rhe- nen, op 8 augustus was er dan al weer een optreden in het sportpark Zuid in Katwijk aan Zee en op 1 september wordt een klinkend be zoek gebracht aan de Westduitse plaats Siegen aan de Rijn, ten bate van het Duitse Rode Kruis, dat K G met muzikale kracht wil onder steunen. Het Nederlandse Rode Kruis zou zoiets ook wel kunnen ge bruiken, neem ik aan. Op 8 septem ber - ik volg maar de opsomming die de heer Regeer in de gauwigheid kan samenstellen - is K&G present bij de „Kasteel-taptoe" in Woerden, tot nogtoe Zuid-Holland (maar Utrecht aast erop). Dan is er altijd nog Jong K&G, dat dit jaar zijn zilveren feest te vie ren heeft en onverminderd in de voetsporen van de grotere broer de show blijft maken. Nou zou ik aller lei dingen over dit Jong K&G kunnen vertellen, maar dat bewaar ik maar tot later, omdat het een hoofdstuk apart is. Maar al die Leidse Kunsten en Genoegens blij ven toch maar mooi hun woordje in „groot verband" meeblazen en trom melen. LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elkè morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De Vijftig plus één. Dat be tekent voor het Leidse zie kentriduum het vervolg van een verrijkende reeks. Elk jaar begin mei komen een paar honderd zieken en be jaarden die niet meer zo best uit de voeten kunnen voor drie dagen bijeen (de laatste jaren in de Christus Dienaar-kerk in Zoeterwou- de-dorp) om op een gezelli ge en onderhoudende ma nier de geestelijke en socia le accu bij te laden. Vorig jaar bestond het Eucharis tisch Triduum vijftig jaar. We zijn alweer een jaartje verder en de witte bedden en ruststoelen staan er weer bij alsof ze niet zijn wegge weest. Ik heb, geloof ik, ooit weieens geschreven dat het een soort „circus" was, maar dat was dan bedoeld in de meest gunstige zin van het woord. Want een circus kan best versterkend zijn. Alleen in dit geval wordt de e re-loge bezet door de eucharistische Cris- tus. En diens kracht is, ze ker voor de tobbenden, en de wachtenden onder ons, niet te versmaden. Deze jaarlijkse drie dagen heb ik al geruime tijd erva ren als een lachende en blijde lente in de herfst van medemensen. De kracht van bouillon, belegde broodjes en geurende koffie ver mengt er zich met een be loofde sterkte die de sterfe lijkheid naar de eeuwigheid toehelpt. Allemaal mensen bij elkaar: zieken en hel penden. Eigenlijk allemaal zittend in hetzelfde bootje. Je leert op een ziekentri duum het betrekkelijke van het ondermaanse inzien. Maar je ziet er ook, hoe het mensengeluk op aarde ver lengd kan worden. Er is steeds een inzet van tiental len die de triduumgangers schraagt. Het is een helpen en voorthelpen die een lach op veel gezichten tovert. Het fijne eigenlijk van alles is, dat het bij het peloton van helpsters en helpers nooit een kwestie van ge woonte zal worden. Het le ven „in minderen doen" is hier nog steeds onderdeel van het samen op weg zijn. Daar hoef je geen krantepa gina's aan te wijden. Het .„witte korps" staat steeds weer paraat. Ik zal nu en dan, deze paar dagen, even m'n neus om de hoek ste ken om te zien hoe één en ander verloopt, het zal nooit verrassend kunnen zijn, want je kunt de „opluch ting" van tevoren al uitteke nen. De driedaagse „kick" staat onder leiding van Kruisheer B. Bax, die het geheel ziet als een „ont-moeting", een heelwording waarbij men zich thuis mag voelen. Me neer Martin van der Klugt als voorzitter van het tri duum sprak vanmorgen een openingswoord en weer kwamen burgemeester Det- mers en zijn vrouw om hun tijdelijke gasten te begroe ten. Het Intercitykoor onder mevrouw Truus Ammerlaan (dat bijna net zo snel is als de Intercitytrein van de N. S. die ook Leiden aan doet) zong de „ontmoeting tussen Jezus en Johannes de Doperaaneen en ver zorgde nadien eveneens wat populaire liedjes. Het leggen van de „link" tussen levens bron en het alledaagse, dat is een functie van het tri duum. De zieken bijeen in Zoeterwoude-Dorp schaal 1100 Ontwerp 8 van de Amsterdamse architecten: hotel-achtig wonen LEIDEN Het Amsterdamse architectenbureau Oyevaar, Van Gooi en De Bruyn heeft in opdracht van de Leidse Stuurgroep Huisvesting Al leenstaanden en Tweeper soonshuishoudens een studie verricht naar de mogelijkheid om in gezinswoningen kleine re wooneenheden op te ne men, op zodanige wijze dat „koppeling" van zo'n woo- neenheid met een gezinswo ning kan plaatsvinden. De op deze wijze ontstane eenheid kan als „anderhalf woning" worden omschreven. Het is er de stuurgroep om te doen dat de realisatie van halfwo- ningen opgenomen wordt in het bouwprogramma van eni ge nieuwbouwwijken in de stad, waarvoor de voorberei dingen gaande zijn. De ge- dachtengang die aan de stu die „Keuze in koppelen" vooraf gaat, is ingegeven door twee zaken, te weten: 1) de grote eenzijdigheid van het woningaanbod in de laat ste decennia (typische gezins woningen) van een over het algemeen zeer „open" detail lering en 2) verregaande op splitsing van categoriën zoals gezinshuisvesting, bejaarden huisvesting en studentenhuis vesting. Het architectenbureau heeft zijn opdracht zeer serieus ge nomen. In de inleiding van de 24 bladzijden tellende studie plaatst men een aantal kriti sche noten bij de ontwikke ling van de woningbouw, zoals deze zich de laatste de cennia in Nederland heeft voorgedaan. „In feite was deze ontwikkeling het gevolg van een nogal eenzijdige in terpretatie van de woningwet en de latere Voorschriften en Wenken. Letterlijk maar ook figuurlijk lag in deze voor schriften de tendens tot hy giëne, orde en netheid beslo ten. Het gezin vormde daarbij lange tijd de alleenzaligma kende basis voor deze maat schappijbouwers. Eerst in de loop van de zestiger jaren is met name vanuit de jongeren zoveel druk hiertegen ont-' staan, dat dit in de zeventiger jaren tot een beleidsaanpas sing heeft geleid. De staatsse cretaris Van Dam heeft het op zijn naam gebracht om het woonrecht van de alleen staande zowel ten principale als ook in de praktische uit- werking aan de orde te stel len. De werkzaamheden van de stuurgroep geschieden in dat kader." In de studie wordt het thema van de integratie van gezins woning en alleenstaanden-een heid centraal gesteld. De mo gelijkheid van een feitelijke samenvoeging van die twee eenheden komt in de titel „Keuze in koppelen" tot uit drukking. Door de nagestreef de toegankelijkheid van beide eenheden én de „tussendeur" ontstaat plotseling een aan zienlijke verrijking van het woonpatroon. Veranderde ge zinsomstandigheden kunnen in de omvang en het gebruik van de woning tot uitdruk king komen. De architecten denken hierbij aan het op groeiende kind, de student, het oudere inwonende familie lid en nog andere mogelijke samenstellingen. Oyevaar, Van Gooi en De Bruin beo- .gen met hun studie dat deze concrete waarde heeft voor balkons woonruimten sanitair gangen sani tair woonruir balkons nmimiiiiiniiii» n JIJLLLUL IHIiUlliuli de woningbouw, waarvan de voorbereidingen nu ter hand worden genomen. Het is hun bedoeling dat de door hen ge schetste woningtypen niet al leen qua vorm, maar ook qua inhoud (het wonen en samen leven) zin krijgen. Het trio heeft in zijn studie acht verschillende gekoppelde woontypen ontworpen van portieketagebouw, galerijwo ning tot aan drive-in-woning: De eerste vijf schetsen betref fen bijvoorbeeld een drie- of vierkamerwoning, die grenst aan een wooneenheid voor een of twee personen. Door een afsluitbare opening te maken tussen deze twee wo ningen wordt een veelzijdig, afwisselend gebruik van deze te combineren woningen mo gelijk. De anderhalf woning kan gebruikt worden door on der meer een gezin met stu derende kinderen, met naast zich een bejaarde of een al leenstaand familielid, door een erg groot gezin of kan zijn nut hebben als een wo ning met werkruimte. Voor beelden zes en zeven geven aan hoe binnen bekende be staande woningtypen meer voudig gebruik mogelijk is. Voorbeeld acht gaat het diepst in op het idee hoe ge ïntegreerd wonen mogelijk kan worden gemaakt. Het is gebaseerd op een bouwstruc- tuur, waarbinnen onafhanke lijke ruimten kunnen worden samengevoegd tot woningen of woonwerkruimten van ver schillende omvang. Het gaat hier om hotel-achtig wonen. Dit woningtype heeft een line aire structuur en houdt een grote flexibiliteit in. Het is niet ondenkbaar dat de func tie van deze woning dermate in de toekomst kan worden veranderd en mogelijkheden zal bieden voor het huisvesten van bejaarden of het plaatsen van vakantiegangers. De acht ontwerpen zijn op het stadhuis bijzonder in de smaak gevallen. Wethouder (Verboom (Volkshuisvesting) kenschetste de studie als een uniek project. De wethouder was dermate enthousiast over het werk van de architecten, dat hij zonder meer wilde stellen dat de uitwerking er van in de praktijk niet te lang op zich zou moeten laten wachten. Vooral was hij ge porteerd voor de gedachte dat er in de toekomst misschien weer meer oudere mensen in de buurt van hun kinderen kunnen gaan wonen. „Wie weet, dat we over een tijdje minder bejaardenhuizen hoe ven te bouwen", was de reac tie van Verboom. Het is duidelijk dat de archi tecten en de opdrachtgever willen breken met de ouder wetse opvatting dat er alleen maar voor gezinnen gebouwd moet worden, niet alleen in Leiden maar wat het hele land betreft. De architecten spreken in dit geval van een maatschappelijke overwaarde ring van het gezin en van het zogenaamde „eengezinshuis- cliché". „Een steeds verder gaand gebrek aan privacy" signaleren de Amsterdamse architecten als zij denken aan de dwangmatige ontwikkeling van de „open" detaillering van trap, woonruimte en keu ken in moderne huizen. Het mogelijk te idealistisch karak ter, dat volgens het trio aan hun opzet zou kunnen worden toegedicht, blijkt volgens hen door praktijksituaties te wor den gelogenstraft In de stu die is behalve met wat voor zichtig geschatte bedragen over de bouwsommen niet in gegaan op de mogelijkheden en onmogelijkheden van de vigerende subsidieregels voor de bouw en exploitatie van woningwetwoningen in „ge koppelde" vorm. De vormva riatie zoals die de laatste ja- ren in ons land wordt toege past brengt een hoog kosten-' peil met zich mee. „Het zou evenwel", aldus de architec ten, „heel onfortuinlijk zijn wanneer door het bestrijden van dit vormfetischisme een benadering tot variatie vanuit de inhoud van het wonen on mogelijk zou worden ge- Universiteitsraad akkoord met huisvestingsplan LEIDEN Gisteravond heeft de universiteitsraad in gestemd met het Huisves tingsplan 1979. Dit plan, dat vorige week al is gepubli ceerd, geeft de plannen weer van de Rijksuniversiteit Lei den wat betreft de huisves ting op de lange termijn. Belangrijkste onderdelen van dit plan zijn de inrichting van de Leeuwenhoek en het ge bied ten zuiden van het Huy- gens—laboratorium. In de Leeuwenhoek komt er naast*" ruimte voor universitaire ge bouwen ook ruimte voor wo ningen en een gedeelte van de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis. Een derde belangrijk onderdeel van het plan betreft het feit dat de universiteit er naar streeft nieuwe universitaire bestem mingen zoveel mogelijk buiten de binnenstad te houden, om zodoende de druk die de uni versiteit op de binnenstad uit oefent te verminderen. Een voorbeeld hiervan is het Witte Singel-Doelencomplex, dat nu buiten de eigenlijke binnen stad gebouwd gaat worden. Over het plan zal de universi teit nu overleg gaan voeren met onder meer de gemeente Leiden, de gemeente Oegst- geest, de provincie Zuid-Hol land en het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5