Rijkspolitie komt niet aan lopen toe" Gele kaart voor foutparkeerderi Voorschoten mag weer gokken" GOËDKOOP06EZELL 19e Liliade op 30ste Keukenhof Een groep toekomstige rijkspolitieman nen en-vrouw oefent in Leiderdorp. LEIDERDORPSE WACHTMEESTER PIETERSE: LEIDERDORP Bij de rijkspolitie oen je geen wijkagent. In de gemeen ten met rijkspolitie is de politieman nog steeds niet terug in het straat beeld. Na de mobilisering van het korps na de oorlog is hét contact tus sen de burger en politie steeds minder geworden. De lange arm van de wet is niet meer op de fiets of lopend waar neembaar doch slechts verpakt in ver schillende kleuren autoblik, waarvan blauw de hoofdtoon voert. Toch be staat bij de wachtmeesters van de rijkspolitie de wens meer naar buiten te treden. Dit is ook de wens van dis trictscommandant van het district Den Haag, kolonel P. Paul. Hij propageerde reeds enige tijd geleden de accentver schuiving van ordehandhaver naar dienstverlener. Hij wil de politieman meer in het straatbeeld om hem voor het publiek beter aanspreekbaar te ma ken. In de praktijk blijkt een uitvoe ring van deze wens niet zo eenvoudig te zijn. Hetgeen al op te maken is uit het feit dat een politieman op de fiets of te voet een zeldzaamheid is gewor den in de gemeenten met rijkspolitie. Oorzaak is volgens wachtmeester eer ste klasse J. P. M. Pieterse van de Rijkspol itiegroep Leiderdorp, mentor van de opvanggroep Leiderdorp, de on derbezetting van het korps rijkspolitie, maar ook de grote verscheidenheid van problemen waarmee men te maken krijgt. „Als wachtmeester van de rijkspolitie kom je voor de meest uiteenlopende problemen te staan. Dat maakt het werk natuurlijk wel veelzijdig maar vergt ook veel tijd. We moeten paraat zijn bij ongelukken, er snel heen, zorg dragen voor eventuele slachtoffers en het verkeer regelen. Daarna moet er van het hele gebeuren een rapport wor den opgesteld. Natuurlijk hebben we niet alleen te maken met verkeersonge lukken, we moeten ook opdraven bij burenruzies, zelfmoordpogingen, dief stalletjes en natuurlijk moeten we in grijpen als de wet wordt overtreden. Van elk gebeuren moet achteraf door ons een rapport worden opgesteld. De wijkagent bij de gemeentepolitie heeft zich vaak alleen bezig te houden met de sociale problemen in die wijk. Daar is hij in gespecialiseerd. Wij moeten van alles doen. We moeten mobiel zijn omdat er steeds iets via de mobilofoon doorgegeven kan worden waar we naar toe moeten. We kunnen ons gewoon niet veroorloven ergens op de fiets heen te gaan of te gaan lopen. Er wor den wel eens patrouilles fietsend of lo pend uitgevoerd, maar dat gebeurt zel den. Er is meestal geen tijd voor", al dus wachtmeester Pieterse. Waarom de politieman nog niet terug is in het straatbeeld, ondanks de wens van de districtscommandant en de wachtmeesters zelf, heeft ook nog een andere reden. Het personeelstekort, waar de politie in het algemeen nu al jaren mee heeft te kampen. De groep rijkspolitie Leiderdorp zou volgens de normen een bezetting van 38 man (of vrouw) moeten hebben. In Leiderdorp werken slechts 28 mensen. Een tekort van zo'n 25 procent. Van deze bezetting doen de groepscommandant en de ad ministratie geen straatdiensten. Hetgeen een taakverzwaring voor de politieman nen die wel straatdiensten draaien met zich mee brengt. Men hoopt dat aan de onderbezetting van de korpsen spoedig een einde komt. Districtscommandant P. Paul uitte reeds vorig jaar de ver wachting in 1982 op organieke sterkte te zijn. Hij leidt dit af uit de belangstel ling die er bestaat voor de politiescho len in Apeldoorn, Horn en Harlingen. Landelijk melden zich jaarlijks zo'n 11 tot 12 duizend sollicitanten aan. Na een selectie blijven er dan ongeveer 1000 over. Meer kandidaten kunnen de scho len niet herbergen. Wachtmeester Pieterse heeft als mentor van de opvanggroep Leiderdorp een aantal van die schoolverlaters onder zijn hoede. Deze schoolverlaters werken samen met de mentor in drie maanden een programma af waarin zij met de uitvoering van bijna alle wetten te ma ken krijgen. Zij komen in aanraking met sociale problemen en moeten zelf standig optreden. Door een aanrijding te ensceneren wordt hun geleerd hoe te handelen bij ongevallen. Als belangrijk ste onderdeel van deze driemaandelijk se training wordt hun geleerd hoe zij zich als politieman (of vrouw) het beste kunnen presenteren in de maatschapij. De politieman moet geen gezagsmachi- ne zijn. Hij moet aanspreekbaar zijn voor het publiek want het is vooral de politieman van de straat (al dan niet in een auto) die met het publiek te maken heeft. Die scheldkanonnades naar zijn hoofd geslingerd krijgt bij het uitdelen van een bekeuring, die maatschappelijk werker is bij burenruzies en echtschei dingsproblemen, die bij ernstige onge lukken handelend moet optreden, die het verkeer moet regelen, die naar ou ders van verongelukte kinderen moet om ze van het ongeluk op de hoogte te stellen en die hardrijders en andere overtreders op de bon slingert. Daarna moet er dan ook nog een rapport van worden gemaakt. De politieman bij de rijkspolitie is geen wijkagent. Hij heeft wel meer aan zijn hoofd. Misschien als de bezetting van het korps voltallig is dat hij weer eens op de fiets of slenterend de buurt in gaat. Voorlopig is hij als zodanig nog niet terug in het straatbeeld. REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 ME11979 PAGINA IS' NOORDWDKSE BRANDWEER BUITEN SPEL GEZET VOORSCHOTEN Per 1 april van dit jaar werd door de burgemeester van Voorschoten weer ontheffing verleend ten aanzien van de wet op de kansspelen en werd het houden van maximaal twee speelautomaten in inrichtingen, die in de volksmond bars of snackbars heten, weer toegestaan. Vorig jaar werden alle ontheffingen ingetrokken en mocht alleen een zogehete Iangzaamwerkende speelautomaat (de flipper kast) geplaatst worden. Dat intrekken geschiedde na klachten van ouders, die constateerden dat hun kinderen het volledige zakgeld vergokten. De burgemeester heeft het weer verlenen van de ontheffingen op de kansspelen alleen medegedeeld tijdens ene besloten ver gadering van de commissie bestuurszaken. Waarschijnlijk zijn economische overwegingen daarbij doorslaggevend geweest. Wel is thans de bepaling opgenomen dat alleen speelautomaten toegestaan zijn, die maximaal 20 vrije spelen tegelijk geven. De hoofdprijs kan dus niet in een klap vallen, maar valt in gedeelten. Tot nu toe zijn er geen klachten gekomen bij de po litie, waardoor met zekerheid vast staat dat de exploitanten alle minderjarigen weren van de speelautomaten. Zo gelukkig als de (snack)bar eigenaren zijn met de terugkeer van de automaten zo ongelukkig zijn zij over de sluitingstijden in het weekeinde. In Voorschoten moeten alle gelegenheden een uur na middernacht gesloten zijn. Reeds diverse malen is tot de burgemeester het verzoek gericht om de sluitingstijd voor de vrijdag- en zaterdagavond later te maken. Televisie programma's zorgen ervoor dat bars eerst 's-avonds rond elf tot half twaalf beginnen te draaien. Rond een uur na midder nacht komt de politie langs en dan is het al afgelopen. Barei- genaren wijzen op de discriminatie tussen de bars en de club huizen. Deze hebben geen sluitingstijd omdat aangenomen wordt dat alleen leden aan de bar van een clubhuis zitten. Ook de politie heeft bij diverse gelegenheden laten blijken de sluitingstijd eigenlijk een onding te vinden omdat alle barbe- zoekers dan tegelijk de inrichting verlaten. Dat laatste geeft veelal lawaaioverlast. Burgemeester J. van der Haar is weinig tocschikkelijk over zijn ontheffingsbeleid. Slechts in enkele ge vallen wordt ontheffing verleend tot een uur na de officiële sluitingstijd. NOORDWIJK Slordige parkeerders in de badplaats lopen de kans om de gele kaart onder de ruitenwissers te krijgen. De kaarten wor den niet uitgedeeld door flui tende scheidsrechters, maar door gehelmde manschappen van de Noordwijkse vrijwilli ge brandweer. Het is commandant Frans Kooien en z'n staf al jaren- 'lang een doorn in het oog, dat automobilisten hun wa gens op de meest onmogelij ke plaatsen achterlaten en er daardoor de oorzaak van zijn, dat brandweerwagens hun doel moeilijk of in het geheel niet kunnen bereiken. Dit kan funeste gevolgen hebben en het leven van medebur gers kosten. Aan dit euvel gaat de brand weer met ingang van de vol gende week iets doen en wel in de vorm van het uitdelen van de „gele kaart", waarin de foutparkeerders op de consequenties van hun wan gedrag worden gewezen. „Voor de brandweerwagens is er soms geen doorkomen aan", zegt commandant Koo ien en hij geeft daarvan schreeuwende voorbeelden. Het begint al bij de garage aan de Bronckhorststraat. Bij het aan- en uitgaan van de daar staande school, blokke ren geparkeerde auto's maar al te vaak de doorgang. „Toen we onlangs moesten uitrukken zag slechts één wa gen kans zich er doorheen te worstelen, maar de chauffeur moest toen wel door het smalle Kerkhofpad. Gelukkig was het geen ernstige brand". Als ander voorbeeld noemt Kooien de Schoolstraat. Ook daar zorgen dubbel- en slor dig geparkeerde auto's vaak voor een blokkade. En zo zijn er in de gemeente nog tal van punten te noemen, waar stee vast de doorgang voor brand weerwagens wordt belemmerd en hetzelfde geldt uiteraard ook voor ambulances en an dere hulpverlenende diensten. LISSE Voor de negentiende maal organiseert de Stichting Liliade Akersloot de lelietentoonstelling „Liliade". Dit jaar zal deze tentoonstelling echter niet plaats vinden in Aker sloot, maar in het 2100 m2 grote kassenkomplex van Keuken hof. Een binnententoonstelling in het dertigjarige park die een aanvulling zal blijken te zijn op de op dat moment nog volop in bloei zijnde buitenbeplantingen. Zestien inzenders zullen daartoe vele leliesoorten exposeren. Oorspronkelijk startte de Liliade met het tentoonstellen van enkele vazen lelies in het gemeentehuis en enige scholen in Akersloot. In de loop der jaren groeide dit uit tot een volwas sen expositie die uniek genoemd mag worden in haar soort. Steeds presenteert men op een oppervlakte van ca. 1800 vier kante meter de tienduizenden lelies en dit wordt jaarlijks door vele duizenden bezoekers bekeken. De Stichting Liliade heeft op haar tentopnstellingswegen steeds grote moeilijkheden ont moet, op onder meer organisatorisch, maar vooral op klimato logisch gebied. De Liliade bleef hoe dan ook gehuisvest in Akersloot en is tot op heden slechts eenmaal „verhuisd". Dat was in 1972, ter ge legenheid van de Amsterdamse Floriade. Bij het dertigjarig bestaan van de Keukenhof „verkast" de tentoonstelling zich dan voor de tweede maal. Er zullen in de periode van 10 tot en met 20 mei in de kassen van Keukenhof vele duizenden lelies te bewonderen zijn. Voor een bezoek aan deze „Lelietuin" wordt geen extra entree berekend. De toe gangsprijs van Keukenhof bedraagt 6 gulden per persoon en voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar 3 gulden. Dat „half geld" is er eveneens voor 65-plqssers, terwijl woensdag „Ge zinsdag" is, hetgeen betekent dat ouders hun kinderen tot en met 12 jaar gratis binnen de poorten kunnen loodsen. Er zijn tijdens deze tentoonstellingsperiode nog meer lelies te bewonderen in Keukenhof, namelijk in het Koningin Juliana- paviljoen. Een Hillegomse firma heeft daarin volop de ruimte gekregen om een gedeelte van haar lelie-assortiment te expose- Bloembinders gediplomeerd De voorzitter van Flora de hr. Jac. Vianen reikte gisteravond de diploma's uit aan de leerlingen van de bloembindcursus Rijnskburg. Debloembindcursus Rijnsburg staat zeer goed in het binderswezen bekend en daar is menige nationaal en internationaal bekende bloembinder vandaan gekomen. Deze keer werd aan ongeveer 170 cursisten een diploma uitgereikt. Het ging om de beginners-, gevorderden-en fantasiecursus. Bindcursus- voorzitter J. van Iterson vond dat er dit jaar met extra veel enthousiasme aan de cursus gewerkt was. Veilingvoorzitter Vianen zag dat de cursus ook met ruimtegebrek te kampen had. „Wij zitten met de veiling in hetzelfde schuitje", meende hij. „Toch hopen wij de bindcursus omdat hij voor ons ook belangrijk is, bij het openen van de nieuwe veiling een eigen geschikte ruimte aan te kunnen bieden". Na het uitdelen van de diploma's werd een film getoond over het fruitcorso in Tiel, Noordwijkerhout in de sneeuw en verschillende fragmenten van de bindcursus zelf. Het grootste gedeelte van de cursus '79-'80 zit inmiddels al weer helemaal vol. Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. In dergelijke situaties moeten de chauffeurs van de brand weerwagens een andere weg zoeken om bij de brand te komen en dat kost tijd. In dit verband maakt Kooien nog melding van een vorig jaar gegeven instructie, dat bij brand de wagens elk over een afzonderlijke route dienen te rijden. Dit om het risico te vermijden ergens vast te lo pen. Een ander euvel is het parke ren op de brandkranen. Deze zijn omgeven door een witte bies en dus duidelijk kenbaar. Niettemin zet men er de wa gen boven op en zit de brandweer in geval van nood zonder water. De gele kaart verschijnt in twee uitvoeringen: de een is bestemd voor de parkeerders, die de doorgang belemmeren, de ander voor de man of vrouw, die de auto op een brandkraan zet. Het ziet er naar uit dat zij vele malen meer zal worden uitgereikt dan in welk voetbalstadion ook, al hopen commandant Kooien en zijn mannen dat zij met zoveel mogelijk kaar ten blijven zitten. Noordwijk gaat als eerste in de regio er toe over de men sen de gele pin op de neus te zetten. Kooien ziet het veel vuldige fout-parkeren als een specifiek probleem van de badplaats. Boven de eigen be volking, komen er in het sei zoen nog zo'n 60.000 70.000 gasten bij en op topdagen in de zomer groeit dit aantal met de dagjesmensen tot ze ker 100.000, waarvan velen met de auto komen. Te beginnen met volgende week gaan de brandweerl den elk met een pak kaarl op pad. De waarschuwi staat voorlopig alleen in 1 Nederlands. De heer Kool „Wij rekenen er op, dat bevolking zelf de gasten formeert". Naar zijn meni dient de gastheer of ga vrouw niet alleen te wijz op hun goede keuken, mj evenzeer op de goede brar veiligheid van hun hotel pension. Daarom wordt v hen medewerking verwat wat de bereikbaarheid v het bedrijf betreft, maar o behoren zij ruimte te reser ren voor een eventuele opst ling van de brandweerwagf als onverhoopt brand zou t breken. De brandweerco mandant is uiteraard gra bereid hierbij advies te ver LISSE De traditionele VVV-auto-oriënteringsrit wordt dit jaar op vrijdaga vond 25 mei verreden in Lis- se en omgeving. Naast de wisselbeker is er deze keer een groot aantal prijzen. Hoofdprijs is een draagbaar televisietoestel. Vanaf vandaag kan bij het VW-kantoor aan de Lissese Grachtweg ingeschreven wor den voor- de oriëntatierit a raison van 10 gulden per equipe. Op 25 mei kan gestart worden vanaf 19.30 uur bij café-restaurant De Beurs aan de Haven. Door beperkingen in ruimte en tijd is het zaak tijdig in te tal deelnemers. De nt die is uitgezet door c ren Van der Plas en donk, is niet langer dan zakelijk om het aantal drachten en „valkuilen" ontdekken en op te lossen, prijsuitreiking vindt om veer 23.00 uur plaats in

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4