Raad see ft voorrang aan bedrijven in Leiden-Oost der wet WERKLOOSHEID IN LEIDSE REGIO DAALDE IN APRIL AANZIENLIJK Voorbereidingsbesluit voor Raadsherenbuurt rAD Geen plaatsje voor SKM in gemeenschappelijke regeling kabeltelevisie AUTOBEDRIJF KAN PLANNEN NIET UITVOEREN LEIDSE COURANT DINSDAG 8 MEM 979 PAGINA 3 \Tand- techniker buiten \spel LEIDEN Door tal van omstandigheden hebben de tanden en de kiezen die de lens van nature meekrijgt maar een beperkte levensduur. Die levensduur lijkt voorlopig alleen nog A maar af te nemen dus het valt aan te nemen dat de heren tandtechnici de vervaardigers van natuurgetrouwe kunstgebitten de eerstkomende jaren weinig zullen zien van het spook van de werkeloosheid. Het Jis zelfs zo dat de behoefte aan goed passende mond- protheses het aanbod nu reeds verre overtreft. Dat werkt het ontstaan van zelfstandig opererende tandtechnici in de hand. Om de gebitbehoeftigen tegen beunhazerij te beschermen is het wettelijk niet toegestaan om los van de tandarts gebitten te verstrekken, hoe deskundig die ook D gemaakt zijn. Voor wat betreft het Leidse kantongerecht komen de mensen voorlopig nog r»iet met hun mond vol tanden te staan. en Leiderdorpse indtechniker die buiten een tandarts om iemand van tanden voorzien had moest gistermorgen op de zitting voor deze snode wandaad terecht staan. 9e Leiderdorper had een ileiding gevolgd bij het indtechnikersinstituut in riersfoort en had de lirecteur van dat instiuut een tandarts meegenomen om aan te lonen dat de term beunhaas niet op hem van toepassing was. „Wij geven onze cursisten een medische en een technische opleiding. Normaal gesproken is het zo dat een tandarts de tandtechniker het gebit laat vervaardigen. De tandtechniker ziet de ipatiërit nooit en daarom komt het vaak voor dat er gebitten worden gemaakt die helemaal niet passen bij het uiterlijk van de patiënt. Een goed opgeleide tandtechniker kan zonder tandarts iemand een uitstekend gebit aanmeten, maar het is wettelijk niet toegestaan. Ik denk toch dat dat een kwestie is van Ibroodnijd van tandartsen", aldus de directeur van het instituut. Wettelijke erkenning van de zelfstandig opererende tandtechniker, die zich zou kunnen ontwikkelen tot in tand-protheticus zou volgens een andere intlastende getuige in de 18 maak zijn. „Maar dat kan f nog wel enige jaren "jj 'duren", aldus deze voorvechter. „Ja, de ambtelijke molens draaien langzaam", stemde kantonrechter Van Dijke i. „Dat zou ik denken. Wij zijn bezig vanaf 1895", Y verklaarde de getuige hierop. Verkeersschout Van n Ham vond dat allemaal 8 geen reden om vooruitte gaan lopen op de wetswijziging. „De wet is de wet, en de wet is hard, maar justitie kan dat niet zomaar laten lopen. Verdachte is al een paar eerder voor hetzelfde vergrijp veroordeeld en daarom eis ik nu de maximale boete van 1000 0 gulden, of één maand JJ hechtenis", aldus de Jj schout. De advocaat van de Leiderdorpse tandtechniker 'as van mening dat vervolging zou moeten iiitblijven omdat binnen enkele jaren een definitieve regeling te verwachten is en bepleitte schuldig zonder straf. De advocaat hekelde ook het gedrag van de tanda rtsen die de tandtechnici bij de politie aangeven. Kantonrechter 'Van Dijke vonniste uiteindelijk 1000 gulden boete, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is in april aanzienlijk gedaald en wel met 343 bij mannen en met 62 bij de vrouwen. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten steeg met 189 en de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten daalde met 17. Vergeleken met maart en april vorig jaar is de si tuatie voor de mannelijke beroepsbevolking iets rooskleuriger geworden. Voor de vrouwen evenwel niet. In maart 1978 stonden 2249 mannen als werk zoekend ingeschreven bij het gewestelijke arbeids bureau Leiden en 673 vrouwen. In april van dat jaar lagen de "cijfers respectievelijk 2200 en 688. Dit jaar stonden in maart 2404 mannen en 784 vrou wen ingeschreven. In april van dit jaar lagen de cijfers: 2061 en 722. Het aantal werkloze jongeren is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. In april 1978 stonden 318 mannen tot en met 22 jaar als werkloos ingeschre ven en 261 vrouwen in die leeftijdscategorie. In april van dit jaar lagen de cijfers respectieve lijk: 331 mannen en 283 vrouwen. De veranderingen op de arbeidsmarkt hebben te maken met de opleving na de winterperiode. Voor al bij de bouw is dat te merken. Het aantal werk loze bouwvakkers verminderde met 130, terwijl er nog steeds een stijgende vraag is. Vooral bouwkun dig tekenaars, timmerlieden, metselaars, machinaal houtbewerkers, straatmakers en opperlieden wor den veel gevraagd. In de sector metaal is de situa tie nog zo dat ongeveer tweemaal zoveel vacatures beschikbaar zijn als werkloze metaalbewerkers staan ingeschreven. De grootste vraag gaat uit naar: ijzerwerkers, machinebankwerkers, construc tiebankwerkers, pijpen- en verwarmingsmonteurs en automonteurs. De werkloosheid in de gemeenten, die onder het gewestelijk arbeidsbureau ressorteren, ontwikkelde zich als volgt: Mannen vrouwen maart '79 april maart '79 april Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige 50 31 58 19 Leiden De gemeente Leiden kan sinds gisteren weer beschikken over een omvangrijk industrieterrein. In Leiden-Oost wordt ongeveer twintig hectare grond gereserveerd voor uit de binnenstad te verplaatsen bedrij ven en voor eventuele nieuwe be drijfsvestigingen in de secondaire sector. Met dit gisteravond genomen raadsbesluit kan het huidige college een belangrijk gedeelte van hetgeen tussen de coalitiepartners PvdA en WD in het collegeprogram overeen gekomen is, uitvoeren. Dit evenwel tot groot ongenoegen van de CDA-fractie en de drie kleine linkse partijen in de gemeenteraad. Zij hadden liever gezien dat een groot gedeelte van Leiden-Oost, over eenkomstig de inspraak voor wonin gen zou worden bestemd. Thans blijft er in Leiden-Oost nog grond over voor de bouw van ongeveer zes honderd woningen. De bewoners van Meerburg, die vanaf het begin bij het plannen maken voor Leiden-Oost betrokken zijn geweest, hebben altijd de wens te kennen gegeven dat er meer woningen moesten worden ge bouwd, teneinde Meerburg voldoende draagvlak te geven voor het oprich- Door het PSP-raadslid H. Passchier werd felle kritiek geuit op de wijze waarop het college op een dergelijke gemakkelijke manier de inspraak van de bewoners naast zich neer heeft gelegd. Zij hekelde in dit ver band het, wat zij noemde „paarse akkoord" waarvan de bewoners van Meerburg de dupe zijn geworden. Ook het CPN-raadslid D. Hoeven vroeg zich af welke zin het heeft be woners inspraak te geven, zonder medezeggenschap te laten gelden. Op de van hem bekende wijze pa reerde wethouder C. Waal van stads ontwikkeling alle kritiek door de des betreffende raadsleden met eigen ar gumenten of die van anderen om de oren te slaan. Dit schoot het PPR-raadslid L. Beijen duidelijk in het verkeerde keelgat: „Het zou in het belang van Waals eigen fractie zijn, als hij zijn slimmigheidjes eens voor zich houdt en ook eens probeer de naar de andere meningen te luis teren. De wethouder kan nu wel zo smalend doen over een zogenaamde coalitie tussen PPR, PSP CPN en CDA, maar dat is helemaal geen schande, zolang je vindt dat de ande re partijen een goed standpunt ver kondigen. Een dergelijke samenwer king wordt bovendien in de hand gewerkt door de huidige coalitie bin nen het college. De wethouder weet net zo goed als ik dat ook binnen zijn fractie personen zijn die liever meer woningbouw in Leiden-Oost za gen, maar door samenwerking met de WD wordt het hun onmogelijk gemaakt hun mening te uiten". En motie van de heren Van Zijp (CDA), Glaubit (D'66), Van der Put ten (PSP), Hoeven (CPN) en Beijen (PPR) om pas industrievestiging op welk gebied in Roomburg dan ook toe te laten, nadat een brug over het Rijn- en Schiekanaal of een Parallel weg langs rijksweg 4 tot stand is ge komen, haalde het net niet Wethou der Waal noemde dit een eigenaardig voorstel omdat het formeel zo is dat de gemeenteraad zelf de grond uitge eft. Desondanks wilden zestien van de zesendertig raadsleden problemen, zoals waar nog steeds in het indus triegebied „De Waard" mee wordt geworsteld ten aanzien van de ont sluiting, voorkomen. Het voorstel van de heer Beijen om de bestemming van een gedeelte van Leiden-Oost vooralsnog open te laten totdat meer bekend is over de werk elijke terreinbehoefte in de secundai re sector kreeg ook niet de goedkeu ring van de meerderheid van de raad. Het bij dit amendement inge diende subamendement van de heer Van Zijp om deze bestemming in ie der geval open te laten totdat meer bekend is over het onderzoek in de Leeuwenhoek, waar het onzeker is of daar ooit woningen kunnen worden gebouwd, kreeg eveneens geen meer derheid. Wethouder Waal wilde geen medewerking verlenen aan wat hij een „oneigenlijke koppeling" noemde. De overige voorstellen en amende menten met betrekking tot het ont sluiten van het gebied Leiden-Oost werden door het college overgeno men. Ook het amendement van de heer Van Zijp om een nader onder zoek te verrichten inzake de ver- keerscirculatie in Kanaalgebied-west ten aanzien van een eventuele afslui ting van de Kanaalweg voor door gaand verkeer kon de goedkeuring van het college, en daarmee van de meerderheid van de gemeenteraad wegdragen. KABO huldigt jubilarissen LEIDEN De afdeling Lei den van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel hul digde gisteravond tijdens de jaarvergadering in de Vredes- kerk een aantal jubilarissen. 50 jaar lid was de heer D. Sloos, 40 jaar mevrouw M. C. Uljee en de heer C. J. Klein. 25 jaar de heren J. Driessen, F. Montanus en C. J. Houw- niet. Alle jubilarissen ontvin gen de draagspeld van het NKV van kostbaarder metaal vervaardigd al naar gelang het aantal lidmaatschapsjaren. Districtsbestuurder G. Vlaa reikte de speldjes uit. Op de vergadering trad gisteravond secretaris A. M. Thorn na 8 jaar af. In zijn plaats werd de heer N. Regter benoemd. LEIDEN De Stich ting Kabelnet Meren- wijk krijgt geen zetel in het algemeen be stuur van de gemeen schappelijke regeling kabeltelevisie. Een voorstel van het CDA- raadslid W. Bleijie om een van de zetels, die de Leidse gemeenteraad mag toewijzen aan de SKM te geven, kreeg alleen de steun van de Christen Democraten. Wethouder mevrouw Fase- Dubbelboer noemde het voor stel van het CDA-raadslid gis teravond tijdens de raadsver gadering „niet opportuun". Volgens haar was de raad al leen gerechtigd raadsleden te benoemen. In haar mening werd zij gesteund door zowel mevrouw M. Koning (PvdA) als door de heer C. Elzenga (WD). Burgemeester A. Vis achtte het voorstel van het CDA-raadslid niet buiten de orde omdat volgens de veror dening van de gemeenschap pelijke regeling voor kabelte levisie de raad ook niet-raads- leden mag benoemen. De heer Bleijie beargumen teerde zijn voorstel met de stelling dat de SKM in de be ginfase van de ontwikkeling van kabeltelevisie in Leiden „voorloperswerk" had ver richt. De weerstanden die de stichting enige jaren geleden na onenigheid met het ge meentebestuur heeft opgeroe pen bij de Leidse raad, ble ken evenwel nog niet te zijn Behalve het CDA wilde geen enkele frac tie binnen de gemeenschappe lijke regeling iets van doende hebben met de stichting. Schande „Schande, schande, schande", aldus gaf een personeelslid van de Sociale Dienst gistera vond scanderend zijn onge noegen te kennen over de be noeming van de heer O. Scheepbouwer tot directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. De gemeenteraad stemde unaniem voor de be noeming, hetgeen door het personeelslid vanaf de publie ke tribune niet in dank werd afgenomen. Hij vond het een schande, dat het personeel van de Sociale Dienst niet in de benoeming was gekend. Burgemeester A. Vis stelde nadat hij het perso neelslid enkele malen had ge maand zijn mond dicht te houden, dat het een schande was dat deze zijn ongenoegen zo duidelijk te kennen gaf. Voordat de ordedienst in ac tie kon komen hield het op standige personeelslid evenwel zijn mond en verliet op eigen houtje de publieke tribune. Restwarmte Op uitnodiging van de vrijwilligerscentrale wordt woens dag 23 mei de theaterproductie „Nestwarmte" in het An- toniusclubhuis aan de lange Mare 43 opgevoerd. Het stuk geeft de ervaringen van een kind te zien dat in een kin derbeschermingstehuis terecht komt. Aan het eind van het stuk vertrekt het kind naar een pleeggezin. Haar groepsgenootjes laten dan door middel van kleine toneel stukjes zien, wat voor ervaringen zij met pleeggezinnen hebben. De voorstelling begit om acht uur. Kaarten zijn voor drie gulden vijftig te krijgen bij de vrijwilligers cen trale aan de Langegracht. Dansen Een scène uit „Memories of the body". Het Nederlands Danstheater brengt vanavond een wer velende dans show in de Leidse Schouwburg. Het gaat om de balletten Quartet, Memories of the Body en Ver- klaerte Nacht. Aanvang 20.15 uur. De tandarts en het AZL (TV) Enkele dagen geleden prijkte in deze rubriek een drietal stukjes over de sluiting van het bedrijfstandheelkundig centrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Dit centrum verzorgde de gebitten van de AZL-personeelsle den. Doordat de aan het centrum verbonden tandarts Hoekstra zijn inkomen wilde vergroten en de AZL-direc- tie op een ongenuanceerde wijze ontoeschietelijk bleek, pakte tandarts Hoekstra zijn biezen en tekende daarmee het definitieve einde van de gebitsverzorging voor AZL- personeelsleden. Uit bovenstaande blijkt voor de goede lezer duidelijk, dat het uiteraard niet gaat om de slui ting van de polikliniek mondziekten en kaakchirurgie. Toch blijken er verwarringen te zijn ontstaan. Door het AZL is dan ook verzocht nogmaals in deze kolommen te benadrukken, dat de sluiting van het be drijf standheel- kundig centrum niets te maken heeft met de polikliniek. Marokkaanse avond In het voormalig Marinecomplex aan het Noordeinde houdt het vormingscentrum voor jong volwassenen „2 Troef" weer een Marokkaanse avond en wel op vrijdag 11 mei. Er staat onder meer een Marokkaanse film op het programma met de titel „Les Concurrents". De bij eenkomst begint om acht uur. Middelweg Eind deze maand wordt gestart met de herbestrating van de Middelweg. Gelijktijdig met het herbestraten ko men er paaltjes en worden er verkeersdrempels in de weg gelegd. Bewoners van de Middelweg hebben daartoe onlangs een verzoek ingediend. Het gehele werk neemt waarschijnlijk een paar weken in beslag. Hooglandse Kerkchoorsteeg De Hooglandse Kerkchoorsteeg wordt op dit moment her- bestraat. Afhankelijk van het weer duurt het werk één a twee weken. Tijdens die periode is de straat afgesloten voor doorgaand verkeer. Voor bedienend en bestem mingsverkeer is de straat, behalve waar het werk in uit voering is, toegankelijk. Afscheid De heer Sj. Mazurel neemt deze maand afscheid als medewerker bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. De heer Mazurel heeft een 36-jarige loopbaan bij het ar beidsbureau achter de rug. De laatste jaren is hij belast met de bemiddeling van horecapersoneel en van arties ten en musici. Hij bereikt eind deze maand de pensioen gerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van dit afscheid wordt maandag 28 mei een receptie gehouden in de kan tine van het centrum voor vakopleiding voor Volwasse nen aan de Rooseveltstraat 45. Studie- en beroepskeuze De avondscholengemeenschap „Boerhaave"houdt een groepsvoorlichting op het gebied van verdere studie- en beroepsmogelijkheden na het eindexamen mavo-IV en havo. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan stu die mogelijkheden in het middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs aan de dag/avondscholengemeen schap en voor het doorgaan in de afdelingen havo en VWO voor cursorisch onderwijs in vakken als Latijn en Grieks voor. een M.O. talenstudie enz. In het gebouw van de dagopleiding voor volwassenen, Noordeinde I wordt de bijeenkomst gehouden De bijeenkomst is dins dag 22 mei en begint om twee uur. LEIDEN In allerijl heeft de Leidse ge meenteraad gisteravond een voorberei dingsbesluit genomen voor de Raadsheren buurt. Alleen de CDA-fractie stemde tegen het besluit, niet zozeer omdat zij tegen de inhoudelijke argumenten was, maar meer omdat zij de gevolgde procedure niet juist vond. Het voorbereidingsbesluit moest volgens de meerderheid van de gemeenteraad op stel en sprong worden genomen om ongewen ste ontwikkelingen in de buurt tegen te gaan. Het sinds jaar en dag in de buurt gevestigde autobedrijf heeft namelijk een aanvraag voor de bouw van een showroom aan de Van Oldenbarneveldtstraat bij het gemeentebestuur ingediend. Alleen op grond van de Bouwverordening kon het college van b en w de bouwvergunning waarschijnlijk niet weigeren. Het voorbe reidingsbesluit geeft hiertoe wel een instru ment Het Leids gemeentebestuur overweegt het autobedrijf te zijner tijd te verplaatsen naar het op te richten dealercentrum in de Leeuwenhoek. Volgens b en w heeft de di rectie van het bedrijf in principe geen be zwaar tegen eventuele verplaatsing. Aange zien een en ander nog wel even zal duren, gaf het bedrijf de voorkeur aan de realise ring van de bouwplannen aan de Van Ol denbarneveldtstraat. De meerderheid van de gemeenteraad vindt dit een ongewenste ontwikkeling. Men verwacht meer lawaai overlast en luchtverontreiniging in de straat, die in belangrijke mate een erffunc- tie voor de woningen in dit buurtje heeft Het CDA-raadslid W. Bleijie vroeg aanvan kelijk het voorstel van het college van de agenda af te voeren. Hij vond dat de bou- waanvraag en de eventuele verplaatsing van het bedrijf eerst in de raadscommissie voor economische aangelegenheden moest worden gesproken. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling deelde terecht mee dat het al dan niet verlenen van bouwvergun ningen een zaak van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening is. Een poging van het CDA-raadslid om de eventuele verplaatsing van het bedrijf dan op korte termijn in de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden te behandelen, vond ook al geen gehoor bij de wethouder van economische aangelegenheden, me vrouw Fase. Zij stelde zich op het stand punt dat verplaatsing van het bedrijf niet spoedeisend is. Zij wilde dan ook niet op de suggestie van de heer Bleijie ingaan om een speciale vergadering aan dit onder werp te wijden. Bij monde van fractievoorzitter H. Dries sen gaf de CDA-fractie vervolgens te ken nen op procedurele gronden tegen het voorbereidingsbesluit te stemmen. Hij stel de dat het college ruimschoots de gelegen heid had kunnen nemen de zaak in de ver schillende raadscommissies te brengen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3