Zoetemelk opnieuw leider in de Ronde van Spanj e Motorsucces dank zij toverframe iectie Karate in conflict met Budobond Zaalvoetballers moeizaam langs Belgen Tips Duindigt Duitse temüstop weigert te spelen Vierde bowlingtitel voor Irene Gronert Karpovmoet zege delen Mohammed Ali geveld door nieraandoening Nederland Argentinië op televisie N(' SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 8 ME11979 PAGINA 15 SANTANDER Joop Zoete melk is gisteren een stuk dichter bij zijn eerste grote rondezege gekomen. In de dertiende etappe van de Ron de van Spanje sloeg hij in het Cantabrisch Kustgebergte een aanval af van Lucien van Impe en nam hij zelf de leiderstrui weer over, die hij na de zesde etappe had afge staan aan zijn teamgenoot Christian Levavasseur. De etappe van Logrono naar Santander over 180 kilometer, werd gewonnen door de 29-ja- rige Spaanse slager Angel Lo pez del Alamo, die na 38 km ontsnapte en na 102 km een voorsprong had van 11 minu ten 40 seconden. In de laatste kilometers kwam een achter volgend vijftal met Van Impe en Zoetemelk snel naderbij, maar op de streep had de Spanjaard nog altijd ruim ^jtweeeneenhalve minuut over. Aangezien Angel Lopez del Alamo als eerste doorkwam op zowel de Col de Sia (twee de categorie), als de Col de Alisas (eerste categorie) en de Col de Cabarga (eveneens eerste categorie) kwam hij sterk omhoog in het bergklas- sement. Hierin heeft Filipe Yanez de leiding met 51 pun ten vóór Zoetemelk (38 pnt) en José Luis Viejo (34 pnt). Het klassement van de dertiende etappe: 1. Angel Lopez del Alamo (Spa) 5.18.04; 2. Lucien van Impe (Bel) op 2.36; 3. Manuel Esparza (Spa) z.t; 4. Joop Zoetemelk (Ned) z.t; 5 Francisco Galdos (Spa) z.t.; 6. Filipe Yanez (Spa) z.t.; 7. Pedro Torres (Spa) op 2.54; 8. Raymond Martin (Fra) z.t; 9. Christian Sez- nec (Fra) z.t; 10. Michel Pollentier (Bel) op 3.11; 39. Frits Pirard (Ned) 5.23.42; 46. Cees Bal (Ned) 5.24.26; 57. Adrie van Houwelin- gen (Ned) 5.26.59; 79. Jan van Houwelingen (Ned) 5.32.22. i Het algemeen klassement na de dertiende etappe: b 1. Joop Zoetemelk (Ned) 66.43.55; F 2. Felipe Yanez (Spa) op 1.42; 3. Leo van Vliet boekte een fraaie zege Francisco Galdos (Spa) op 2.05; 4. Manuel Esparza (Spa) op 2.21; 5. Lucien van Impe (Bel) op 2.27; 6. Pedro Torres (Spa) op 2.44; 7. Mi- chel Pollentier (Bel) 3.09; 8. Ray- WallOIllë mond Martin (Fra) 3.24; 45. Adrie van Houwelingen (Ned) 67.09.07; 47. Cees Bal (Ned) 67.09.59; 59. Frits Pirard (Ned) 67.21.43; 65. Jan van Houwelingen (Ned) 67.31.38. van de ronde va> Wallonië Hij legde de 229 kilometer af in een tijd van vijf uur en 54 minuten en klopte in de eindsprint de Fransman Be- mardeau en Fedor den Her tog. Een vroege ontsnapping vlak na de start is uiteindelijk be slissend geweest voor het ver loop van de Ronde van Wallo nië. Elf renners, onder wie de Nederlanders Kuiper, Van Vliet en Fedor den Hertog, hadden reeds na negen kilo meter koers een minuut voor sprong. Halverwege, op de Ci tadel van Namen had het pe loton al een achterstand van een kwartier. Hoewel de voor sprong slonk en de Belgen Schroyens, Van Dessel, Rogge en Van Gendt uit de kop groep wegvielen, slaagde het peloton er niet in de koplo pers in te lopen. Vlak voor Charleroi ontsnapten nog drie renners: Van Vliet, Den Her tog en de Fransman Bemar- deau, van wie Van Vliet zich het sterkst toonde in de eind sprint De verdere uitslag: 4. Van Roos- broeck, België, op 1.38; 5. Martin Havik 1.38; 6. Hennie Kuiper 1.42;. 8. Bernard Hinault 4.52; 9. Daniel Willems 4.52. De Westduitser Didi Thurau zal niet deelnemen aan de Ronde van Romandië die wordt gereden van 8 tot 13 mei. Thurau heeft nog steeds last van een oogontsteking. De Ronde van Koewacht, een koers over 80 kilometer is gis teren gewonnen door Hennie Nieuwdorp uit Wemeldinge. André van der Ley had gisteravond in Ahoy' een groot aandeel in de zege die het Nederlands zaalvoetbalteam boekte op Belgie. Hij scoorde zelfs twee keer, maar was medeschuldig aan éen tegendoelpunt. ROTTERDAM Het Nederlands zaal voetbalteam heeft gisteravond in het sportcomplex Ahoy' met 43 gewonnen van België. Bij de rust was de stand 1 1. De zaalvoetbalinterland Nederland—Bel gië kreeg pas in het slotkwartier een spectaculair karakter door het snel wis selende scoreverloop. Nederland zette een snel opgelopen achterstand van 3—2, in luttele seconden om, in een voor sprong van 43, hetgeen tevens de eind stand werd. Daarvoor waren flitsende acties zeldzaam. Door het lage tempo waren de spelers te veel op persoonlijk succes uit André van der Ley opende de score, maar was door balverlies mede verantwoordelijk voor de gelijkmaker. Leon Koninx scoorde 1—1. In de tweede helft nam Oranje weliswaar de leiding via Frans Bouman, maar kort daarop hadden Jaap Vrancken en Leon Koninx er een Belgische voorsprong van ge maakt (2—3). Binnen 100 seconden was er reden tot vreugde, dank zij André van der Ley en Frans Bouman die de zege op 4—3 bepaalden. WASSENAAR De eerste start van het draf en renpro- gramma morgenmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt is om 14.00 uur. Onze tips. AMERIKAPRIJS: Regular Speed, Russell en Supermas- selT. FRANKRIJKPRUS: Susanne Belwin, Pleunie A en Saffier G. IERLANDPRUS: Rakker T, Poes j kin en Reindert SPANJEPRIJS: Olympia Ha nover, Peter Dartel en Nico. ENGELANDPRUS: Solo For- tuna, Ramses Laren en Pendy. JANICE JUMPERPRUS: Lady Sarina, Stelfox Queen en Sandy May. USTELLAPRUS I: Otto Rakt, Lady Shirley en Feuerprinz. DEN HAAG Het blijft roe rig in het wereldje van de Oosterse vechtsporten in Ne derland. Nu heeft de sectie karate weer onenigheid met het bestuur van de Budobond Bosbaanregatta met wereld kampioen Diba Topkanovaarders uit tien lan den zullen zaterdag en zon dag deelnemen aan de Bos baanregatta te Amsterdam. Afvaardigingen uit België, ,West-Duitsland, Denemarken, Engeland, Ierland, Luxem burg, Polen, Roemenië, Zwit serland en uiteraaard Neder land hebben voor deze wed strijden ingeschreven. Van de Roemeense ploeg maakt on der meer Vasile Diba deel uit, wereldkampioen op de 500 meter. Meer dan 400 kanovaarders, waarvan er 250 uit het bui tenland komen, nemen deel an de wedstrijden, die voor iet publiek gratis toeganke lijk zijn. Honkbal- zesdaagse in Haarlem (van onze sportredactie) HAARLEM Een Internati onale Honkbal zesdaagse zal als laatste voorbereiding die nen voor de Nederlandse honkbalploeg die van 11 tot en met 18 augustus in Triest de Europese titel wil her overen op Italië. Van 4 tot 10 augustus ont moeten de Nederlanders in het Pim Mulierstadion te Haarlem de ploegen van de Indiana State University, de San Diego State University, en een All-Star team van de sterkste Amerikaanse honk- bailers in Nederland. De honkbalteams van Indiana en San Diego leveren veel spelers voor het Amerikaanse amateurteam, zodat er in Haarlem zes dagen lang op uitstekende honkbalprestaties kan worden gerekend. Nederland, het overkoepelen de orgaan. De inzet is het lidmaatschap van de Neder landse Sportfederatie, uit welke hoek de gelden uit de sport total isator komen. Eer der hebben veertien bonden van Oosterse vechtsporten zich aangemeld als kandi daat-lid van de NSF. De sec tie karate, de laatste jaren erg succesvol in wereld- en Europese kampioenschappen, wil ook een aparte bond vor men en NSF-lid worden. De Budobond verzocht de sectie karate echter de datum van de zelfstandigheid uit te stellen tot 1981, hetgeen in houdt dat de Budobond als lid van de NSF totogelden ontvangt, waarvan een deel naar de sectie karate vloeit Dit voorstel nu is in karate- kringen slecht ontvangen. Daar meent men meer te krij- Er vallen weer rake klappen tussen de sectie karate en de Budobond Nedarland. Inzet is het lidmaatschap van de NSF, dat door de afdeling karate is aangevraagd om zonder tussenkomst van de Budobond totogelden te ontvangen. gen als zelfstandige bond. De beslissing over vervroegde uit treding is nog niet gevallen. Zowel de voorzitter van de sectie karate, John Bontje, als de voorzitter van de Budo-, bond Nederland, Henk van Oosten is teleurgesteld over het vroegtijdig bekend wor den van een mogelijk conflict dat in de Budobond Neder land zou leven. In een com muniqué zeggen zij: „Op dit moment was het verstandig, om praktische redenen, de zelfstandigheid van de sectie karate uit te stellen. We had den de zaak nog niet rond. Het verzoek is vanuit de ka rate wereld gekomen, maar van enige ruzie is geen spra ke". Intussen is een commissie van „wijze mannen", allen onbe kend met de wereld der vechtsporten, benoemd om uit te maken welke van de Oos terse vechtsporten als lid van de NSF in aanmerking ko men. De commissie bestaat uit mr. Jacques Hogewoning, prof. dr. K. Rijsdorp, prof. dr. Max Euwe, Leo van der Kar, H. Stapel en C. Achter- denbosch. DÜSSELDORF Het Duitse Davis-cupteam heeft de nationa le bond laten weten niet meer onder leiding van Wilhelm Bungert te willen aantreden. Zij verwijten de vroegere Wim- bledonfinalist, dat deze te weinig wedstrijden bijwoont en be slissingen neemt op grond van wat hij in de kranten leest Bungert, die zegt dat het bestuur van de bond achter hem staat, heeft gedreigd voor de wedstrijd tegen Roemenië het huidige team, bestaande uit Ulf Pinner, Rolf Gehring en Wer ner Zimgibl, te vervangen door Peter Elter, Reinhard Probst, Uli Marten, Hans Jürgen Pohmann en oud-kampioen Karl Mei- Ier. Op de eerste dag van de strijd om de tennislandenbeker in Düsseldorf heeft Italië met 30 gewonnen van Spanje. Argen tinië versloeg Groot-Brittannië met 2—1 AMSTERDAM Irene Gronert uit Den Haag was in Amster dam de uitblinkster bij de Nederlandse kampioenschappen bowling. Zij behaalde haar vierde nationale titel met een puntentotaal van 4699 in 24 games. De nieuwe Nederlandse kampioen bij de heren, Leo Haas broek uit Den Haag, bleef aanmerkelijk bij Irene Gronert ach ter: 4566 punten. MONTREAL Wereldkampi oen Anatoly Karpov en zijn landgenoot Mikhail Talj heb ben het Internationale Schaaktoernooi van Montreal op hun beider naam ge bracht. Beide Russen kwa men in de achttiende en laat ste ronde met hun respectie ve tegenstanders Jan Tim man en de Amerikaan Lubo» mir Kavalek remise overeen. Zowel Karpov als Talj be haalde 12 van de 18 verkrijg bare punten. Karpov leed in de twaalfde ronde een onver wachte nederlaag tegen de Deen Bent Larsen, terwijl Talj ongeslagen bleef. In hun twee onderlinge partijen bleef de strijd onbeslist Jan Timman deelt de vijfde plaats in de eindrangschik king met de Rus Boris Spass ki met 8 1/2 punt De uitslagen van de laatste ronde zijn: Karpov (Rus>—Kavalek (VSt) 1/2 1/2; Talj (Rus)—Timman (Ned) 1/2—1/2; Portisch (Hon)—Spasski i (Rus) 1/2—1/2; Larsen (Den)—Hort (Tsj) 1—0; Hübner (WD1)—Ljuboje» vic (Joe) 1/2—1/1 De eindstand: 1. Talj en Karpov beiden 12 pnt; 3. Portisch 10 1/2; 4. Ljubojevic 9; 5. Spasski en Timman 8 1/2; 7. Kavalek. Hübner en Hort 8; 10. Larsen 5 1/1 PETER LOOYESTEEfN LONKT NAAR WERELDTITEL 50CC OCKENHEIM Peter Looyesteijn, Neder lands kampioen in de 50cc-klasse en afgelo pen weekeinde tweede in de eerste wed strijd om het wereldkampioenschap van de 50cc, went snel in het internationale Grand Prix-wereldje. Veertien dagen geleden sprak de bijna verlegen aandoende Looyes teijn nog geen woord Duits, maar na twee weken Oostenrijk en Duitsland gaat het al veel beter, zodat hij zich steeds meer thuis gaat voelen op de buitenlandse circuits. Wat dat betreft is het ook prettig, dat de Breezander erg veel belangstelling geniet van de andere coureurs. De oorzaak daar van is pure nieuwsgierigheid. Peter Looyes teijn beschikt sinds het begin van dit sei zoen over een 50cc-motorfiets, die qua rij wielgedeelte zijn gelijke bijna niet kent in deze klasse. Nico Bakker, de frame-tove naar uit Heerhugowaard heeft zijn naam onder dit kunstwerkje mogen zetten en dat wekte de interesse van velen. Sponsor en teamleider Henry van Tol legt uit wat er zo bijzonder is aan het fietsje. „Nico Bakker heeft er een geweldig licht ding van gemaakt Het frame weegt ternau wernood 4,5 kilo. In totaal komt de fiets aan een gewicht van minder dan 55 kilo, het volgens de reglementen toegestane mini mumgewicht voor een 50cc-fiets", aldus Van Tol, „maar wij geven de volle 55 kilo op. Peter is al zwaar genoeg. De vermagering skuur van Nico Bakker heeft zich vooral ge concentreerd op het frame. Hij heeft daar voor gewerkt met chromolubdeem, een zeer dun maar toch sterk metaalsoort uit de vliegtuigindustrie". Over de uitstekende weglegging zegt Van Tol: „Nico Baker heeft een schokbreker la ten ontwikkelen met een veerweg van tien centimeter. Een normale schokbreker heeft een veerweg van vier vijf centimeter. Dat betekent in een wedstrijd van een jongen als Peter, die veel zwaarder is dan de mees te 50cc-coureurs, dat hij door zijn gewicht al zo'n twee centimeter veerweg verliest Kom je in een bocht in een stuk hobbelig wegdek terecht, dan slaat het machientje zo ver door, dat het achterwiel begint te stuite ren en wegklapt Met dit veersysteem kun je licht driftend door de bochten en ik durf te beweren, dat er geen fiets is in Nederland, waarmee je harder de hoek om kunt". Bestellingen De verhalen over de machine van Looyes teijn lokten mannen als Tormo, de regerend wereldkampioen, en Lazzarini. Ook de bui tenlandse motorbladen publiceerden foto's van de machine. Het kwam Nico Bakker intussen op vijf bestellingen te staan voor dergelijke nu niet meer unieke fiet sen. Door de vele aandacht voor het rijwielge deelte is het kweken van een supersnel mo torblok een beetje achterwege gebleven. Dat brak Peter Looyesteijn op het supersnelle circuit van Hockenheim vooral op in de voor hem nieuwe klasse 125cc, hetgeen eer gisteren door zijn achtste plaats werd bewe zen. Peter Looyesteijn: „In de 50cc heb ik meer kansen, omdat ik daarin over veel ervaring beschik. Bovendien is er minder concurren tie dan bij de 125cc, en ten derde is de 50cc-machine mijn beste fiets". In de klasse 50cc is een wereldkampioen schap niet onbereikbaar voor Looyesteijn, maar bij de 125cc houdt de coureur het op een plaats bij de eerste tien, na zijn twaalf de plaats op de Salzburgring en de achtste plaats in Hockenheim. Peter Looyesteijn over de 125cc-klasse: „De machine, een MBA, moet sneller worden gemaakt, maar dat kost teveel geld, zo'n tienduizend gul den. Daarom hoop ik dat Jan Huberts, die erg mooie onderdelen in zijn wagen heeft liggen, het een en ander aan ons wil afstaan en dan zie ik in deze klasse nog wel leuke dingen gebeuren in de nabije toekomst". JOHN VOLKERS De gezondheid van bokskampioen Mohammed Ali is zó slecht, dat hij niet meer in staat is te trainen. JOHANNESBURG Mohammed Ali, de wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, heeft een chronische nieraandoe ning. Dit verklaarde zijn manager, Bob Arum, die momenteel in Johannesburg is waar op 2 juni het gevecht tussen Tate en Knoetze zal worden gehouden. Volgens Arum zal Ali de komende maanden niet in de ring kunnen verschijnen. De manager van de wereldkampioen zei: „De gezondheid van Ali is zó slecht, dat hij zelfs niet in staat is om te trainen. Hij heeft ondraaglijke pijnen. Na ieder ge vecht zat er bloed in zijn urine, maar de artsen die hem be handelen weten nog niet wat hem precies mankeert". Hilversum De voetbalwed strijd Argentinië—Nederland, die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de we reldvoetbalbond FIFA 22 mei in Bern wordt gespeeld, wordt rechtstreeks door de NOS-televisie uitgezonden op Ned. lom 21.15 uur. De NOS zal in mei nog vijf voetbalwedstrijden op het scherm brengen. Op 9 mei is er op Ned. I (23.00 uur) een samenvatting van de eerste fi nalewedstrijd in Belgrado om de Europa-Cup 3 tussen Rode Ster en Borussia München Glad bach. Ook de return op 23 mei in München Gladbach wordt op dezelfde zender, maar dan om 22.50 uur sa mengevat Zowel bij deze samenvattin-. gen als bij de rechtstreekse uitzending van de finale van de Europa-Cup voor beker winnaars tussen Barcelona en Fortuna Düsseldorp op 16 mei in Bazel (Ned. 1-20.06) wordt het commentaar gege ven door Kees Jansma. Theo Reitsma is weer com mentator bij de rechtstreekse uitzending van de finale van de Europa-cup voor lands- kampioenen in München op 30 mei tussen Nottingham Fo rest en Malmo, Ned. I 21.10 uur.' Tenslotte zaterdag 12 mei via Ned. I om 17.45 uur met com-^ mentaar van Kees Jansma* een samenvatting van de En gelse Cupfin al tussen Arsenal :en Manchester United. Tyssen trainer van SVGW DEN HAAG De heer Tys sen, afkomstig van voetbal vereniging Lyra, wordt in hei nieuwe seizoen trainer van het saterdagelftai van SVGW, dat uitkomt In de tweede klasse A van de afdeling Den Haag. Tyssen zag gisteren hoe SVGW in een uitwedstrijd DvJ een gelijkspel van 2-2 af dwong. Deze inhaalwedstrijd werd helaas ontsierd, doordat Ton Kaffa van DvJ meende zijn tegenstander een stomp te moeten geven. Toen de be trokken speler van SVGW een afwerend gebaar maakte, vond de scheidsrechter het genoeg en zond beide spelers het veld uit

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15