illevr. Haars: geen generaal- jardon voor Turken £cidóa Qo ,Dag van de gastvrijheid" trok velen naar kloosters en religieuze gemeenschappen Postregeling in, Libanon nog altijd bedroevend Vlooienband inzet van kort geding Geen kritiek zonder bewijs NNENLAND Gelijkhebberige excuses >weer kerk wereld Ambtsverlating priesters neemt af Korte metten Paus elke zondag in touw in bisdom LEIDSE COURANT DINSDAG 8 ME11979 PAGINA 13 USSCHOP BLUYSSEN: BEZETTING KERKGEBOUW BEDENKELIJKE ZAAK in een onzer verslaggevers) N BOSCH Het bezetten van een k kan geen vrijbrief zijn voor een epsbeslissing, noch voor het af ingen van een verblijfsvergunning, schrijft staatssecretaris Haars van titie in een brief aan de Syrisch- hodoxe christenen die de Sint Jan Den Bosch bezet houden. Zij zegt, zij in ieder geval de lijn blijft Ijen dat ieder geval op zijn eigen arde wordt getoetst. Het verlenen een schorsende werking aan alle etters (in afwachting van een defi- ieve beslissing over een verblijfs vergunning) zou volgens mevr. Haars valse hoep wekken in gevallen die onomstotelijk afgewezen moeten wor den. Degenen die het land uiteindelijk zul len moeten verlaten, zal een redelijke termijn wokden geboden, aldus mevr. Haars. Zij zullen zelf een andere be stemming moeten vinden. Wanneer ze dat niet kunnen, moet terugzending naar Turkije volgen. Mevr. Haars wijst erop, Hat de Syrisch-orthodoxe christenen uit Turkije naar Nederland zijn gekomen^ terwijl algemeen bekend was dat Netf erland geen vrijhaven was. Het vorige kabinet had reeds be sloten dat geen verblijfsvergunning meer zou worden verleend aan chris ten Turken die na 1 maart 1977 in Ne derland waren gearriveerd, tenzij het ging om vluchtelingen. Staatssecretaris Haars heeft in juni 1978 deze regeling wat versoepeld. Naar de mening van bisschop Bluys- sen heeft de eis van de bezetters (nie mand mag worden uitgewezen) het zoeken naar een oplossing voor be paalde schrijnende gevallen ernstig be lemmerd. „Ik kan begrijpen dat de christenen uit Turkije hun toevlucht hebben genomen in een kerkgebouw en bij een kerkgemeenschap van mede-christenen, aldus bisschop Bluys- sen, maar aan de andere kant blijft het gebruiken van een heiligdom om iets af te dwingen een zaak met be denkelijke kanten". De bisschop zei zich te distancieren van de bezetting. Na drie weken is duidelijk wat van de kant van de overheid al dan niet ver wacht mag worden. Herziening van alle uitwijzingen is niet haalbaar, al dus de bisschop. Mgr. Bluyssen ge looft niet dat hij als bemiddelaar nog iets kan bereiken voor de Turken. Nederland gevraagd in te grijpen in chaos St-Maarten ORANJESTAD (ANP) De op 28 april gekozen Eilan draadsleden van de Windward Islands Peoples Movement (WIPM) op St Eustatius en Saba, en de St. Martin Patrio tic Movement (SPM) op St- Maarten op de bovenwindse eilanden van de Nederlandse Antillen willen dat de Neder landse regering ingrijpt in de zogenoemde chaos op Sint- Maarten. Dat hebben ze giste ren het kabinet-Van Agt laten weten. De partijen, die nu tien van de vijftien zetels in de Eilan- draad hebben, vinden dat Den Haag een onderzoek moet instellen naar de cor ruptie op het Caraïbische ei land. K JMANISTISCH RAADSMAN VAN SANDWIJK: n een speciale verslaggever) RIS (LIBANON) „De jongens leven hier de ene brief naar de andere. Dat is een êrst belangrijk aspect en de post zou dan feilloos moeten werken. Helaas is het evig gesteld met de veldpostregeling, en met de aanvoer van kranten en lectuur ir de Nederlandse Libanongangers". Deze «te constatering komt van overste H. van idwijk, humanistisch raadsman bij het Ne- lands VN-detachement. poststaking in Tel Aviv van een maand eden, werkt nog steeds door. Er zijn nog postzakken zoek". Inmiddels is er een uwe postregeling van kracht geworden: de veldpost} en andere zaken worden nu via de Libanese hoofdstad Beiroet aangevoerd. Deze plaats is;» in ewlk geval vanuit Harris beter te bereiken dan Tel Aviv. Overigens blijken de eerste t\yee zendingen vanuit Beiroet al mis lukt... Een krant per twee weken Volgens overste Van Sandwijk is vooral op de kleine militaire posten de aanvoer van brie ven, kranten en pakjes van groot belang. Nu zien de militairen daar soms eens in de twee weken 'n krant Op het belang van goede pos tregelingen Aiebben ook de militaire belangen verenigingen, die vorige week op bezoek wa ren, nadrukkelijk gewezen. „Een nieuwe probleem is ook het constant bij elkaar zitten in kleine clubjes", aldus de over ste, „Dat leidt soms tot spanningen en daar kun je niemand tevoren voor opleiden". Hij zelf, de veldprediker en de aalmoezenier ver toeven dan ok steeds merer onder de militai ren die met z'n tienen of zo een post moeten bemannen. „Sommigen kunnen zo'n situatie niet aan en worden dan agressief. Overplaat sing geeft soms uitkomst. De commandanten op zo'n kleine post vaak jonge officieren of onderofficieren hebben dan ook een gewel dig zware taak", meent de humanistisch Nodig bij gezin Van Sandwijk signaleert groeiende problemen bij gehuwde dienstplichtigen en beroepsmili tairen. „Het aantal gevallen waarin het gezin hen nodig heeft, groeit, en deze mensen moe ten dan vervroegd terug. Daar moeten dan tussenoplossingen voor worden gevonden". De toelage van de Nederlandse VN-militair is volgens overste Van Sandwijk te laag. Gere kend naar het peil van de Ieren en Noren zou dat moeten worden opgetrokken tot 22 dollar per dag, vindt hij. (Van een onzer verslaggevers) HJTPHEN „En zo staat n dan als hond en kat, al of tiet voorzien van een vlooienband, tegenover elkaar De presidentvan de Zutphense rechtbank, mr. J.FJtel- \urt, kon er gisteren ook niets meer van maken. Meer din twee uren lang was er in een kort geding gepraat, gehuldigd en verweten. Het ging over een vlooienband oor bonden en katten, die Beaphar uit Raalte zou heb- kn nagemaakt, waardoor de Beneiuxverkoper Bogena ii Waalwijk en de Amerikaanse fabrikant Zoëcpn uit Dallas Texas schade zouden hebben geleden. Het is een verhaal dat zou passen in een boek van Agatha Christie Bedrijfsspionnage, fraude, diefstal en wetsontduiking speelden op de achtergrond van dit voor ons land unie ke kort geding mee. „Een staaltje van buitengewoon brutaal handelen in de concurrentic-sfeer", zo betoogde de Amsterdamse advocaat mr. F.HArisz los. „Onzin", stelde mr. L.Ketting uit Deventer daartegenover. „Ge woon stemmingmakerij". Speciaal voor dit kort geding waren twee topfiguren van het Amerikaanse bedrijf uit Dallas naar Zutphen gereisd. De vrouw van een van hen nam direct een borduurwerkje ter hand, want voor haar was het geding toch „Double Dutch", onbegrijpelijk dus. En niet alleen voor haar, ook voor de rechtbankpresi dent. Hij poogde beide partijen tot elkaar te brengen, maar toen ze daar niets van wilden weten, hield hij de zaak aan. Tijdens de volgende zitting moeten beide partijen eerst maar eens zwart op wit aantonen wat ze bij de eerste zakelijke contacten hebben vastgelegd. MOtïDERDAGTAART Traditiegetrouw bieden de Nederlandse banketbakkers- gezinnen koningin Juliana op Moederdag een speciaal ontworpen taart aan. Zo ook aanstaande zondag. Op de foto leggen de scheppers, leraren van de banket bakkers chool Zomerhof in Rotterdam, de laatste hand aan del taart, die Nederland projecteert op de aardbol, gevat ini een lelie, symbool van hechtheid en trouw. MEDISCH TUCHTCOLLEGE: UTRECHT (ANP) Het Centraal Medisch Tuchtcolle ge wordt bij klachten over het werk van tandartsen vaak geconfronteerd met kritische waarnemingen van de opvolgende tandarts, zonder dat er voor de juist heid van diens waarnemingen voldoende bewijs aan wezig is. De opvolgen de tandarts heeft de voorzienin gen waarop hij kritiek had dan al bewerkt of zelfs he lemaal weggenomen, zodat de tuchtcolleges zich geen oordeel meer kunnen vormen over het werk en het al dan niet gegrond zijn van de kritiek Het centraal college zegt dit in een uitspraak waarmee het de uitspraak van een zogenaamd college in eerste aanlg, vernie tigt Het ging om een tandarts die bij een patiënte tien kronen had geplaatst. Ze had zelf geen klachten, maar toen haar tandarts verhuisde en zij een andere tandarts kreeg, vertelde die haar dat de kronen niet goed gezet waren. Zonder de eer ste tandarts in te lichten, verwijderde hij de kronen en zette er tien nieuwe voor in de plaats. Het college in eerste aanleg, hoorde enkele tandartsen en nog een kaakchirurg, die zich kritisch uitlieten over het werk van de eerste tandarts en het legde de aangeklaagde de maatregel van waarschuwing op. Het centraal college was echter van mening dat de overgeleg de brieven, zonder röntgenfoto's en modellen van de verrichte werkzaamheden, als bewijs voor slecht geleverd werk onvol doendezijn. Juist omdat in dergelijke gevallen de mogelijkheid van tuch trechtelijke en civielrechtelijke procedures voor de hand ligt, meent het college dat de opvolgende tandarts geen kritiek mag formuleren zonder zijn voorganger gelegenheid te geven aan te tonen, waarom hij zijn werk op een bepaalde manier heeft verricht De eircuses, die staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes eind vorige week tot het CDA richtte na haar niet waar te} maken beschuldigingen, hebben onmiskenbaar een dubbele bodem. Enerzijds betuigt de WD-politica haar spirit over de ontstane indruk dat het CDA na de Europese' verkiezingen direct weer met de PvdA zou willen gaan samenwerken, als CDA en WD geen meer derheid behalen. Anderzijds houdt zij echter vol dat er binnen het CDA een stuk circuleert waarin en dergelijk verraad aan de coalitie wordt voorbereid, al wil zij dit gtuk dan niet langer aan de CDA-leiding toeschrijven. Het is ongetwijfeld dit vasthouden aan eigen gelijk zonder ervoor de consequenties te willen dragen, dat CDA-voontitter Steenkamp ertoe heeft gebracht om alle beschikbar^ informatie nu dan maar met politiek ge weld ujt de> WD-bewindsvrouwe te persen. Vanuit het CDA geredeneerd heeft Steenkamp daarin groot gelijk, want de staatssecretaris is er met al haar manoeuvres toch in geslaagd een algemene indruk te laten ontstaan van een CDA, dat zich als regeringspartner niet als vanzelfsprekend aan gemaakte afspraken houdt. Een CDA bovendien, dat in staat zou zijn om op zoiets voor de landspolitiek oneigenlijks als de Europese verkiezin gen het kabiiuet op te blazen. Haar uiteindlijke doel, het als onbetrouwbaar afschilderen van het CDA ten be hoeve van stemmenwinst voor de WD, heeft zij daar mee toch bereiikt DAT is nog teens in de hand gewerkt door de tevreden Eeacties, die piremier Van Agt en CDA-fractievoorzitter rubbers vorige week vrijdag lieten horen op de gelijk hebberige excuses van de staatssecretaris. Op zijn minst deden zi j daarmee niets om de schijn te vermij den dat er bimaen het CDA inderdaad een verraad-plan zou bestaan. Hun vriendelijke reactie is dan ook, behal ve uit een strewen om de verhoudingen in de coalitie goed te houden,* vanuit partijpolitiek oogpunt niet goed te begrijpen. Het is voor mevrouw Smit te hopen, dat zij Steen kamp alsnog duidelijk zal kunnen maken waarop haar zware beschuldigingen gestoeld waren. Als dat niet ge beurt, of als de beschuldigingen eigenlijk helemaal geen grond blijken te hebben gehad, dan moet het laatste bestuurlijke uur voor deze bewindsvrouwe hebben ge slagen. Het verwijt dat zij tot het CDA richtte, dat van politieke onbetrouwbaarheid, blijkt dan namelijk op haar zelf terug te slaan, hetgeen coalitiepartners omwil le van een duur.tame samenwerking niet van elkaar kunnen tolereren. Voor morgen worden zonnige perioden verwacht, n;iaar er bestaat ook kans op (ten buL De temperaturen lopen daar bij in het binnenland op tot ongeveer 16 graden maar zul len in de kustgebieden enkele graden lager blijven. De buienkans hangt samen met storingen die vanuit d<e- Golf van Biscaje en Engeland in onze richting trekken. Die sto ringen komen voor Ln het grensgebied tussen koude lucht boven Schotland eaa het noorden van de Noordzee en zachtere lucht boven Frank rijk. Rustig zonnig en droog was het in een gebied dat zich. uit strekt van Rusland tot boven Frankrijk. Het moet worden toegeschreven aan een hoge- drukgebied dat zich in deze gebieden ophoudt Boven De nemarken en Zuid-Zweden daarentegen regende het van morgen. Vooruitzichten voor donder dag. Wisselvallig met geleidelijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 7 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Vooruitzichten voor donder dag. Wisselvallig met geleidelijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 7 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent WNT Eeld« Eindhoven Den Helder Barcelona Berlijn Een ontelbaar aantal Nederlanders heeft zondag - door de religieuzen uitgeroepen tot dag van de gastvrijheid - van de mo gelijkheid gebruik gemaakt om nader kennis te maken met de levenswijze van lusters, broeders, fraters en paters. Ter gelegenheid van deze dag van de gastvrijheid" openden enkele honderden kloosters en leefgemeenschappen van de religieuzen de deuren om belangstellenden hun wereld van dienstbaarheid, gebed en stilte van dichtbij te laten ervaren. Zij slo ten daarmee aan bij een dag tvan bezin ning, die door de katholieke kerk over de gehele wereld werd belegd om in het bij zonder stil te staan bij de betcikenis van het kerkelijk ambt en de religlouze roe ping. Op het programma stonden uiteexilopende activiteiten als eucharistieviering e n, ten toonstellingen, gebedsdiensten, rondleidin gen, klankbeelden, meditatieoefvEningen, bezinningsbijeenkomsten en gesprekken. De religieuzen wilden daarmee onderstre pen dat iedereen er recht op heeft te we ten, waarom zij - geinspireerd door het evangelie - een dergelijke vorm van onge huwd leven gekozen hebben, verbonden aan een religieuze gemeenschap en in dienstbaarheid aan de kerk en de samen leving. De bezoekers - waaronder veel jonge men sen - toonden niet alleen interesse voor de veelal rijke historie en de veelvormige werkzaamheden van orden en congrega ties, zij stelden ook veel vragen over de plaats en de taak van de religieuzen in de wereld van vandaag. Doordat het aantal religieuzen vermindert en er slechts een beperkte aanmelding, plaatsvindt van jonge mensen, meenden religieuzen op deze wijze meer bekendheid te moeten geven aan hun levensideaal,, daarbij werd vooral gestreefd naar con tacten met mensen in de naaste omgeving en was niet gekozen voor een grote, lan delijke manifestatie. Het is de bedoeling van de religieuzen, dat deze dag van de gastvrijheid niet als eenmalige gebeurtenis de geschiedenis in gaat De ontmoetingen van deze zondag zullen - naar verwachting - een vervolg krijgen in nauwere samenwerking op veel terreinen van dienstverlening en in een grotere beschikbaarheid voor mensen die antwoorden zoeken op hun levensvragen. Het aantal katholieke priesters, dat om ver schillende redenen, óiaar voornamelijk vanwege de celibaats verplichting, het ambt verlaat, is dui delijk teruggelopen- In 1977 hebben in to taal 2.506 seculiere en reguliere geestelij ken, met of zonder kerkelijk verlof, het ambt neergelegd. In 1971 waren het er nog 3.872, een terug- j dus in zeven ja ren van ongeveer ze sendertig procent. en ander blijkt uit het nieuwe statistische jaarboek van het Va ti ca an, waaruit het blad „Osservatore Roma. no" al enkele cijfers publi ceerde. Aan het einde van 1977 telde de wereldkerk in totaal 406.717 priesters tegen 435.848 aan het einde van 1971, een teruggang van 4,4 procent Vergelijkt men de cijfers van 1977 evenwel met die van 1976 dan is er een teruggang van slechts 0,7 procent te registreren. Het aantal nieuwe priesters lag in 1977 nog beneden het absolute aantal van overlij- de ns en uittredens, maar was ten opzichte van de ja ren ervoor procentueeltoe genomen. In deze cuitegorie, zijn nog de gevolgen merk baar van de sterke terug gang in de aanmelding van priesterkandidaten in de ja ren 1971 tot 1975, dan wel van het vertrek var» vele studenten uit de seminaries in die jaren. Sinds 19715 ech ter neemt de gang van stu denten naar de semi tiaries voortdurend toe, terwijjl an derzijds minder studenten vóór de priesterwijding het seminarie verlaten. De oerste cijfers voor 1978 bevestigen ripyp tpnrfpni Pans Johannes Paulus II heeft in zijn toespraak tot negen bisschoppen uit de Antillen in het kader van hun „ad-liminabezoek" ge zegd, dat gezamenlijke eu charistievieringen pas na bereikte geloofseenbeid mogelijk zijn. „Intercom munie onder gescheiden christenen is niet het ant woord op de oproep van Christus tot eenheid", al dus de paus, die het her stel der eenheid onder de christenen een gave der liefde Gods noemde. De gelovigen moeten wachten op Gods handelen in ge meenschappelijk gebed en dialoog. De zeven r. k. bisschoppen van Scandinavië hebben tijdens hun gezamenlijke bijeenkomst ook gesproken over abortus. Onder meer waren zij van mening, dat het niet gewenst is, dat r. k. dokters en verpleegkun digen zelf actief deelnemen aan abortus. Als hulp ech ter is geboden, moeten zij per geval beslissen in over eenstemming met het eigen geweten. Vicaris P. Stevens van het bisdom Den Bosch neemt 3 juni afscheid. Die dag viert hij zijn veertigjarig pries terfeest Op 26 mei wordt hij vijfenzestig jaar. Vicaris Stevens is belast met de zorg voor het zuidelijk ge bied van het bisdom Den Bosch. De Raad van Kerken wijdt zijn vergadering van mor gen aan een open discussie over het vraagstuk van bet militarisme in Neder land. Voorts is er een voorstel om als raad in september een evaluatie te houden over de resultaten van een jaar kerken confe rentie. Ook is er een nota van de werkgroep „De vrouw in kerk en samenle ving". De agenda vermeldt tevens een oriënterende discussie met vertegen woordigers van zg. kriti sche gemeenten aan de hand van hun onlangs ver schenen „Eerste visie en program van de basisbe weging van kritische groe pen en gemeenten in Ne derland". De voorzitter van de West- du: tse bisschoppenconfe rentie, kardinaal Joseph Höffner zal op donderdag 31 mei in Keulen Voor het eerst de „katholieke kin derboekenprijs" uitreiken. Deze prijs van tienduizend Mark wordt, namens de bisschoppenconferentie, eens in de twee jaar uitge reikt en dient om de reli gieuze kinderliteratuur te stimuleren. De boeken die voor bekroning in aanmer king komen moeten gaan over religieuze beleving en dienen de christelijke le venshouding te verduidelij ken. De prijs van dit jaar wordt aan twee auteurs uitgereikt, namelijk aan Else Breen voor haar boek „Wacht niet op een engel" en aan Kurt Hoick voor „Telat zoekt de regen boog", verhalen en gebeden voor kinriprpn en hnn OU- ders. Paus Johannes Paulus II wil méér dan zijn voorgan gers bisschop van ROme zijn. Dit blijkt uit zijn vele bezoeken aan paro chies en instellingen in het bisdom Rome. Zijn mede werkers wijzen hierop als „een teken". Elke zondag probeert de paus ergens een pastoraal bezoek af te leggen. In pa rochies gaat hij dopen of vormen. Hij gaat voor in de eucharistie en preek. Zijn medewerkers merken hierover op, dat het om meer gaat dan een „ver moeiende wandeling op zondagmiddag". Naar hun mening vindt de paus, dat hij net als iedere bisschop beschikbaar moet zijn voor zijn gelovigen en dat hij hen overal moet be zoeken, ook in ziekenhui zen, jeugdhuizen, in scho len, bejaardentehuizen en op de sportvelden. De paus wil volgens Vati- caeinse insiders zoveel mo gelijk pastoraal bezig zijn. Dei is naar hun mening ooit de reden, waarom hij een ervaren diplomaat als mgr. Casaroli benoemd heeft tot staatssecretaris. De paus wil naar hun me ning ook minder tijd beste den aan audiënties. Steeds meer groeperingen probe ren een particuliere audiën tie te krijgen. Een functio naris van het pauselijk staatssecretariaat merkte in verblind hiermee op, dat „Ook pausen niet onbe grensd beschikbaar zijn".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13