„Zorgende hand in huis" op moederdag gauw gevuld VAN HUIS UIT Worsteling met wiskunde Kleine meubels zijn als de jus bij aardappels ALS HET VAN HARTE GAAT... Nog veiliger leven in huis -3INNENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 8 ME11979 PAGINA 11 DEN HAAG/LEIDEN Vwo, havo, mavo 4 en 3 en bo kregen gisteren met wis- e te knobbelen. Alleen het lbo slofte er aardig door, naar alle anderen hebben het er moeilijk mee gehad. Zelfs vele bollebozen in dit vak waren tot de laatste se conde bezig. Som 4 bij vwo was, volgens kandidaten, zo razend moeilijk dat een van hen zei zich al voor de her kansing te hebben opgegeven. Er waren bij vwo vier opga waarvan som 1, 2 en 3 volgens de leerlingen goed te maken waren. De le raar vond ook 4 een leuke opgave die niet zo moeilijk is, maar de leerlingen dachten daar dus heel anders over. De havo-kandidaten hadden één kans meer, omdat zij vijf opgaven hadden. Ook waren de opgaven wat gemakkelij ker. Echt heel moeilijke din gen kwamen er, volgens de docent, niet in voor. Vwo had in de middaguren Grieks. De tekst was het be gin van een verdedigingsrede van de schrijver Lysias. Het gaat over een voor het ge recht gedaagd man, die zijn rechters vraagt om aandacht en welwillendheid. Zijn oner varenheid kan hem in een na delige positie brengen ten op zichte van zijn aanklagers die - hoewel handig en sluw - toch vaak op leugens betrapt zijn. De man vraagt aan zijn rechters de aanklagers niet te geloven voordat hij ook zijn woordje heeft gedaan. Het werk leek niet al te moei lijk, vooral ook omdat er con structief gezien geen grote problemen in zaten. Maar in houdelijk kon het gebruik van de vele juridische zinsne den de leerlingen wel degelijk voor problemen plaatsen. Om tot een logisch geheel te ko men was het in ieder geval wel nodig om erg goed na te denken. MAVO Bij de wiskunde-opgaven voor mavo-3 zaten verschillende niet-traditionele vondsten. Voor de leraar zijn dat leuke opgaven, maar voor de mavo- 3-leerling zijn het vaak de grote struikelblokken. Zij von den het werk over het alge meen dan ook lastig. Ook de mavo-4-leerlingen hebben hun wiskunde-examen bepaald niet als gemakkelijk ervaren. Dit ondanks het feit dat het 't gebruikelijke werk was. Veel van de opgaven waren ook in de voorgaande jaren aan de orde, zij het dan met andere getallen. LBO Het lbo had dertig wiskunde- opgaven, die aardig op niveau waren. Er werd wel het nodi ge inzicht van de kandidaten verwacht, maar de tijd bleek ruim voldoende. Daarnaast stond Duits op het programma. Het was een tekst over een tv-ontwerining- skuur uit de Neue Revue. Het onderwerp lag aardig in de belangstellingssfeer en het Duits werd ervaren als nor maal tot moeilijk. De vragen sloten goed aan bij de tekst en de meeste antwoorden la gen dan ook in die tekst op gesloten. Bij enkele vragen werd een beroep gedaan op het logische denken van de kandidaat. Met name was dat het geval waar gevraagd werd de eigen gedachten in goed Duits te verwoorden. De leerlingen vonden de toegeme ten tijd (twee uur) aan de krappe kant Verschillende van hen kwamen tijd te kort. MEAO De Duitse correspondentie bij het meao bevatte twee opga ven. De eerste betrof een uit nodiging voor een jubileum viering en een order vanwege een speciale offerte ter gele genheid van dit jubileum. De tweede opgave handelde een klacht over en bevatte enkele grammaticale valkuilen. Zo'n onderwerp was lang niet meer aan de orde geweest en de kandidaten hadden dat nu min of meer verwacht Toch werd het als moeilijker dan het eerste ervaren. Bij stenografie (secretaresse richting) kregen de kandida ten drie brieven (in het Ne derlands, Duits en Engels) ge dicteerd. Bij een redelijke kennis van de vreemde talen was het best te doen. Duits werd als het lastigst ervaren. Fonduestel in een geheel nieuwe vorm. Leni Schmidt, die met ir. E. Spaan als technisch mede werker een buitengewoon trefzeker en instructief boekje geschreven heeft over veiligheid in huis, lijkt alle gevaren die groot en klein in huis bedreigen met een seismograaf te hebben afgetast. Het is ongelooflijk welke boobytraps er in keu kenkastjes, wc's, rond elek trische tandenborstels, geur- b lokjes in de badkamer, ventilatie, inhoud van de toilettafel, vuilnisbakken enz. verborgen liggen. Nog altijd is het percentage on gelukken thuis het hoogste van alle ongevallen, het verkeer incluis. Dan moet er toch wel iets aan de hand zijn. Behalve uiterst nuttige en praktische informatie over verborgen griezeligheden, waar je zo gauw niet aan denkt, bevat het boekje 'een dosis humor, die uitermate vermakelijk overkomt en de lezer vaak een brede grijns zal ontlokken. Leni richt zich rechtstreeks en zonder omwegen tot elk Nederlands gezin, dat zich beslist in doen en laten in haar schrif tuur herkennen zal. Ze be gint bij „gedrag" (haast bij voorbeeld is een bron van ongelukken). Ze wijst er op zonder opgeheven vinger, maar als iemand, die uit ei gen ervaring heeft geleerd, dat vlak voordat de geëerde Een mini-beursje. Het bestekafdruiprekje. Lenie Schmidt gaf deze illus tratie het on derschrift: „De fotograaf heeft hier kennelijk ge dacht: als die man zijn her sens niet ge bruikt hoeft zijn hoofd niet op de foto". gast de drempel over schrijdt, je de kans loopt je nek te breken door „gauw even" een spinrag weg te halen met een slordig neer gezette trap. En dat een overladen kapstok met een smak naar beneden kan ko men. Dit soort zaken en nog veel meer brengt zij in een schrijftrant die noodt het werkje in een adem uit te lezen. Per kamer heeft ze de huisgevaren onder de loep genomen om via speelgoed, verlichting en elektriciteit in zijn algemeenheid bij alar minstallaties te eindigen, 165 pagina's lang huiselijk en boeiend vertellend. Het boekje is verlucht met inter essante illustraties. Een aanwinst in de boeken kast voor iedereen (met of zonder kinderen). Als de in houd ter harte wordt geno men kunnen vele ongeluk ken onder eigen dak worden voorkomen. „Doe het veilig", 22,50. Uitgeverij Helmond BV te Helmond. Moederdag is zo langzamerhand uitge groeid tot een puur commercieel gebeu ren. Het begon ogenschijnlijk allemaal zo goed bedoeld. Eens per jaar werden de kinderen eraan herinnerd, dat er één persoon in huis leefde die steeds voor hen klaar stond, die hen op straat na rende als ze voor een repetitie een be langrijk schoolboek vergeten hadden, die open deur had voor hun lawaaieri ge, soms vervelende vriendjes en die er 's nachts tien keer uit kwam als ze ma zelen hadden om te kijken of een slokje water soms wat verlichting kon bren gen. Moeder was er altijd voor zorgen en zorgjes en zo hoort het ook. In een normaal gezin wil ze niet anders. Ook als ze er een baan bij heeft, om welke reden dan ook, heeft ze 's avonds een gewillig oor voor verhalen over een „pestende" leraar of een „pestende" vriendin. Ze naait nog gauw even een jurk(je) voor een feest(je) en neemt de pick-up voor lief, die de herrie door het huis laat daveren. Om eens wat terug/te doen behalve dan natuurlijk de niet altijd uitgekreten, maar toch bij de meeste jeugd aanwezige verknochtheid aan dit zorgend wezen kreeg ze een maal per jaar thee met beschuit op bed, natuurlijk vergezeld van een bos bloe men boven een stralend (kinder)tienerge- zicht Als 't allemaal goed zit...! Tegenwoordig zien we, als moederdag in zicht komt, een wonderlijk soort recla me in winkeletalages en in tijdschriften: „Geef moeder een grill"; „Voor moeder dag: een elektrische kaasmolen"; een „inbouwoven"; geef moeder een „zwem bad"; een „zonnebank"; een „open haard met siersmeedwerk"; geef moeder „een zespersoons kampeertent"; „een portie-friteuse"; „een solarium, ther misch frame-work"; „zelfklevend arm bandhorloge" (prijs 2500.-) Dit alles heeft niets te maken met het oorspronkelijke, toch wel aardige, idee. Niet alleen het kroost, maar ook vader wordt aangespoord zijn vrouw op moe derdag eens extra te verwennen. Na tuurlijk met cadeaus, waarvan de prij zen de pan uit rijzen. Gelukkig zie je echter voor de grote dag nog steeds kleuters met een bosje nar cissen huistoe gaan en, schoolkinderen met een pak onder de arin thuis de trap op sluipen. Ze hebben hun eigen cade autje gekozen, naar eigeii inzicht, ge kocht met geld uit hun eigen spaarpot. Zij hebben zelf een kleine verrassing weten te verzinnen, waarmee moeder echt in haar schik zal zijn omdat ze persoonlijk zijn uitgezocht. Ze hebben van de kinderen wat denkwerk ge- ..Voor mijn lieve mama". Zelf gespaard, uitgezocht en gekocht hobbies? Wat is een nieuwtje dat ze nog niet kent? Maar het resultaat is meestal verbluffend. Om pa en de kinderen rond „de zorgen de hand in huis" toch enigszins op weg te helpen met enkele ideetjes geven wij hier een lijstje met wat nieuwigheden, die pas op de markt zijn gekomen en die niet gelijk de bodem van de spaar pot laten zien. Per moeder kunnen ze mogelijk voor een verrassing zorgen, die de werkelijke aanzet tot het moederdag- gebeuren (dat niet ophoudt met het ge ven van een geschenkje) niet tot een la chertje maakt: Een glazen fluitketel voor elektrisch- of gasfornuis. (Indien nog niet in huis houdelijke winkels: Wallage Import Maarssen). Zes of twaalf kweekbakjes, stevig uit gevoerd met transparant deksel, voor zien van twee verstelbare ventilatie-ope- ningen. In plastic verpakking. De bakjes worden geleverd met een bodem zonder drainagegaten en zijn daarom zeer ge schikt voor gebruik in huis. (Ivosta. Ver krijgbaar in winkels met siertuinartike- len). Thomson and Morgan-zaden in soor ten als: vensterbank-komkommer, bana- nenplant, sponsplant, goudgele biet, in sectenetende plant Nieuw in het assorti ment voor moeders met „groene vin gers"... Zilveren hanger, waarin letters „I love you". Dit cadeautje is zelfs als puz zel te gebruiken doordat de letters kun nen worden verschoven. (Cadeautje van pa??) Fonduestel in nieuwe vorm, waarbij gemikt is op veiligheid door stabiliteit (BK). Leren beursje (mini) voor wat klein geld en een bankbiljet (Waspik. Tel. 04168-1598). Kampeerset Caprie van stapelbare in elkaar klikkende borden, kopjes, scho tels en soepkommen. Ruimtebesparend in zomerhuis of caravan. (Sena Plastics, huishoudelijke artikelen). Lampekap van tekenpapier, waarop het mogelijk is zelf tekeningen (in ver schillende technieken) aan te brengen. (Inl. Hokus-Pokus, Voorburg, Heren straat 35, tel. 070-865583). Parfumkeuken: kistje met hulpmidde len en veredelde oosterse grondstoffen om persoonlijk parfum naar eigen smaak samen te stellen. Voor doe-het- zelf-moeders. (Inl. V.I.A. Weesp). Baddoeken, bedrukt met fotoprint (Printing Int Dr. Nolenslaan 151, Sit- tard). Standaardje om na het afwassen vor ken, messen en lepels apart te laten af druipen, het bestekafdruiprekje (Curver) (Verkrijgbaar in alle huishoudelijke za ken en in warenhuizen op de desbetref fende afdelingen). mevrouw, die moeilijk uit haar stoel komt, heeft be hoefte aan een handig aan- schuifbaar meubeltje; de breister aan een ladenkastje voor haar wol en pennen; de schrijfster aan een opbe- rgkast voor kopijvellen of mappen; de caetusverzame- laarster aan een hoog meu bel in kleine etages; druk bezette gastvrouwen aan een serveerboy; telefoonkampioe nen aan een telefoontafel. Het toestel kan dan op een gemakkelijk bereikbare plaats worden gezet en van de PTT krijgt u voor 17,50 een" aansluitsnoer van 4 me- Een stapelbare kampeerset. Mini-auto's, mini-beursjes, mini-flaconnetjes, maar ook mini-meubels. We hebben ze nodig, al komen ze in het spraakgebruik over inte rieurverzorging weinig voor'. Het zijn: mimitafeltjes om theekopjes op te zetten, wanneer een fauteuil ver van de tafel „op een onbe woond plekje" in de kamer staat; kleine hoge tafels voor b.v. planten; lage ta fels; kleine ladenkastjes (ook voor de tienerkamer); radio- en televisiemeubelt jes, platentafel voor de pick-up met toebehoren; la den- en halltafeltjes om handschoenen in of op te gooien; schrijfmeubeltjes; telefoontafeltjes; muziek-op- bergkastjes. Ze horen erbij. Ze zorgen voor volledigheid en gemak. Grote stukken drukken een stempel op de kamer, kleine zijn als de jus bij de aardappels en het vlees: smaakmakertjes. Architecten en meubel ver ko pers maken er zich itiet al te druk om. Hier „mag" de koper zelfstandig beslissen. Mede omdat de mini-meu bels in een persoonlijke be hoefte voorzien. De oudere Een blank grenen ladenkastje is vaak een uit komst wat opbergruimte betreft. ter. Is dit nog te kort naar uw zin, dan neemt u voor 25,- een haspel met 7 me ter verlengsnoer. Dat is ge noeg voor een zaaltje. Het telefoonmeubel kan meestal een paar gidsen bergen. Er zijn zelfs modellen waar de gidsen van het hele land in kunnen worden gestopt. Kleinmeubels moeten passen bij de stijl van de kamer of juist voor een contrast zor gen, b.v. witte kleinmeubels bij een zwart leren bankstel. Echt antiek (Queen Ann of Biedermeier) laat zich niet combineren met gekleurd strak kleingoed, maar witte of gekleurde kunststof spul letjes laten blank essehout weer aardig uitkomend Of omgekeerd. In elk geval, ze bijten elkaar niet. Bijzet mimi-tafeltjes, die onder el kaar kunnen worden gescho ven, zijn vaak in gebruik voor kopjes, glazen of drankjes voor de kinderen, waardoor het „vlekgevaar" groot is. Er zijn echter bla dafwerkingen die enkele uren bestand zijn tegen alco hol. Voor de hand liggende oplossing: toch maar onder- zettertjes als u iets ser- Originele klaptafel in blank grenen, te gebruiken als wandtafel. Sluit dank zij het speciale pootmo- del altijd goed aan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11