mamecte RUIK. Zwaardere eisen voor „groot rijbewijs" STEMMEN VOOR De mantelmode heefteen ieigen gezicht. Paul stierf koningsdood als een Haagse Comediant Is vrachtauto wel zo onveilig in het verkeer? Achtduizend gulden voor een Hitier Inzet Duitse werknemers roept vragen op Bel nü 045-710806 ■OPMERKELIJK SH! OPMERKELIJKE PRIJM (jljjf' J MANNENMODE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 ME11979 PAGINA6 Zoals Paul van Vliet in menige zomeravond aan zee heeft bewezen, weet hij zijn lopende programma soepel aan te passen aan gelegen- heidsgebcurens. Zijn flair daarvoor legde hij trouwens al aan de dag tijdens zijn konink lijk optreden. Ditmaal diende met zijn op wachting het Kon. Schouwburgfeest te wor den gevierd. Ook in Den Haag ligt de humor op straat, al was het maar de kak van de hondenliefhebbers. Paul zoekt het duidelijk hoger op. Omhangen met een koningsmantel en met het gezicht in de plooi van Guido de Moor, wiens naam hij ook noemt, geeft hij de wens te kennen als Haagse Comediant een sterfscène te mogen spelen, zijn publiek bleef er bijna in. Maar de body van zijn voorstelling werd toch gevormd door zijn jongste show „Vandaag of morgen", waarover wij eerder schreven, dat zijn vertrouwdheid met het pure theaterwerk een opvallende groei in diepte vertoont. Op de muziek van Lex Jasper c.s. en mede op aan wijzingen van zijn vaste regisseur Nick van den Boezem heeft hij zich ontwikkeld van woordcabaretier tot magisch middelpunt van zijn eigen scenische centrum, waarin spot en 'spel, gebaar en gebeuren samenvloeien tot een totaalbelevenis. Hij zegt dan ook: „Deze plek is mijn wereld. Die bracht ik voor u mee". En die sloot intussen mooi aan op de bedoe ling van deze avond, een Haags feest van een Haagse boreling en ingezetene (al wisselt mo menteel zijn bewoning zich af tussen zijn boerderijen te Breukelen en Spanje). Hij blijft een Hagenaar in hart en nieren. In elk pro gramma vind je daarvan iets terug. In dit ge val een van de betere nummers „Zondag in Den Haag", dat handelt over een leegte, een van de mooiste leegtes, waardoor men op zichzelf wordt teruggeworpen. Want hier in Den Haag heeft Paul ook de „Schrammen op zijn hart" opgelopen en hier ook ontstond de verzuchting „Ik smeek je om een weekje". Majoor Kees en Alie v.d. Zwan zullen ten eeu wige dage een plaatsgebonden bestaan blijven leiden, zo goed als Paul van Vliet ooit los zal kunnen komen van zijn Haags Lyceum, zijn eerste liefde, zijn Lange Voorhout, zijn tocht door de straten achterop de fiets van zijn va der. Haagse dingen keren terug in elk programma, ook nu omdat het vanwege dit feest een extra kreeg, niet zozeer een Haags accent alswel Haagse karakteristiek. En dan komen we weer terug op de sterfscène, een langzame dood, vol van de pathos van de Schmiere en derhalve zo levendig gedaan, dat hij protes teerde tegen een te snel vallen van het doek. Mourir c'est partin un peu. Een beetje dus maar, Paul zal hier uit het Haagse nooit hele maal weg gaan. TONOLIEMULLER Beyen meldt succes Japanse handelsmissie DEN HAAG Staatssecreta ris Beyen van Economische Zaken, belast met het bevor deren van de export, heeft gisteren de resultaten van zijn handelsmissie naar Japan ge slaagd genoemd. „De resulta ten beantwoorden aan onze stoutste verwachtingen", zei hij. Er zijn voor enige tiental len miljoenen guldens export transacties gesloten, die al dit jaar tot een opmerkelijke ver hoging van de Nederlandse uitvoer naar Japan zullen lei den. Het belangrijkste vindt de heer Beyen dat er afspra ken zijn gemaakt die de Ne derlandse export nog verder te verbeteren. Toneelgroep Theater geeft op 7 mei in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag nog een voorstelling van 'Bouw meester Solness' van Hendrik Ibsen in de regie van Elise Hoomans, met Berhard Droog in de titelrol en Anny de Lange als diens vrouw. AMSTERDAM De vereis ten voor het behalen van een „groot rijbewijs" (rijbewijs C- E) zullen over enige tijd wor den verzwaard. Ook rijbewijs D (motorvoertuigen voor ver voer van meer dan 8 perso nen) zal minder gemakkelijk te behalen zijn: het examen daarvoor zal uitsluitend nog gedaan kunnen worden in een echte autobus. Dit heeft drs. P. Allewijn, di recteur Verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en •Waterstaat, vandaag gezegd tijdens een manifestatie van de ondernemers in het weg transport (NOB) in de RAI te Amsterdam. Volgens drs. Al- lewijn zal het rijbewijs C (voor vrachtauto's waarvan het ledig gewicht plus laad vermogen meer dan 3.500 kilo bedraagt) worden losgekop peld van rijbewijs E, dat de bevoegdheid geeft tot het rij den met een aanhangwagen. Tot nu toe kriiet men rijbe wijs E altijd „cadeau" bij het behalen van een C- of B-rij bewijs. Bij B-rijbewijzen blijft dit automatisme gelden, maar bij het behalen van een C-rij- bewijs zal binnenkort ook nog apart examen gedaan moeten worden met een aanhangwa gen om ook het E-stempel te krijgen. Verder zal het C-rij- bewijs uitsluitend nog gehaald kunnen worden in een zeven tons-vrachtauto. „Het is raad zaam dat de rijscholen nu al vast inspelen op deze komen de wijzigingen in het rijbe wijs-reglement", aldus de heer Allewijn. AMSTERDAM Drs. P. Al lewijn, hoofd van de directie verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, vraagt zich af of het vrachtvervoer inderdaad een grote rol speelt bij de „onaanvaardbaar" grote ver keersonveiligheid. Volgens hem zijn vrachtwagenchauf feurs „professionals" en zijn de verkeersamateurs wellicht op de weg de hoofdoorzaak van die onveiligheid. Allewijn zei dit vandaag in een toespraak op de manifes tatie Veiligheid en Wegver voer van de Nationale Ver voerdersorganisatie NOB-weg- transport, in het RAI-congres- centrum in Amsterdam. Vrachtauto's zijn volgens hem jaarlijks betrokken bij meer dan zeshonderd dodelijke on gelukken. Maar dat betekent nog niet dat die slachtoffers bij het vrachtvervoer te be treuren zijn. In het vrachtver keer vallen per jaar 2,5 pet van alle verkeersdoden, dat is ruim zestig. Sprekend over de mede-weg gebruikers zei de verkeersvei- ligheidsdeskundige het een kapitale fout te vinden dat ons hele verkeerssysteem is ingericht voor, en gericht op de personenauto. Het vracht vervoer heeft geen eigen plaats en wordt nog te weinig gezien als een volwaardige en economisch onmisbare ver keersdeelnemer, waarop het verkeerssysteem moet zijn toegesneden. Over het algemeen weten de verschillende soorten ver keersdeelnemers te weinig van de vrachtvervoerdeelne- mer af, aldus drs. Allewijn. Hond in verlaten woning doodge hongerd GRONINGEN De politie heeft in een woning aan de Florisstraat in Groningen een dode hond aangetroffen, die door honger blijkt te zijn ge storven. De hond heeft waar schijnlijk een week dood in de woning gelegen. De politie had zich samen met een deurwaarder toegang tot de woning verschaft, na dat de bewoners huisuitzet ting aangezegd was. Volgens omwonenden was de woning de afgelopen twee weken al niet meer bewoond geweest. Het vermoeden bestaat, dat de bewoners de hond bij hun vertrek hebben opgesloten en laten verhongeren. Kunstzaal Arta, Kazernes traat 58 Den Haag, exposeert van 8 mei t/m 2 juni etsen en tekeningen van Joost Min-, nigh. SYDNEY Een schilderij dat wordt toegeschreven aai Adolf Hitler is in Sydney in Australië voor achtduizend gul den voor een Duitse klant gekocht door een Londense kuns thandelaar. Het 30 bij 25 cm. metende doek, voorstellende een landschaj bij Wenen met een mannenfiguur en een spoorwegtunnel, i gesigneerd „A.H." en gedateerd 1908. Op de achterkant van het schilderij is een brief geplakt mi het briefhoofd van het Derde Rijk en gericht aan Unity Mfy ford, de Britse vrouw die de nazi-ideeën was toegedaan en b vriend was met Hitier. De brief aan miss Mitford is gedateerd 14 september 1938 ondertekend door Rudolf Hess, Hitiers plaatsvervanger. Hes dankt Unity Mitford voor een geschenk aan de Führer es voegt eraan toe: „Ik heb de eer u een van de vroege land schappen van de Führer aan te bieden, gemaakt tijdens ziji jonge jaren in Ostmark". Rotterdam (ANP) De inzet van 50 arbeiders uit Duits land bij de bouw van de nieuwe petrochemische in stallaties van British Petro leum in het Europoortgebied heeft vragen opgeroepen bij mevrouw H. A. Edzes-van Loon, lid van de Rijnmon- draad voor de PvdA. Met het oog op de slechte werkgele genheid in dit gebied wilde zij weten of het niet moge lijk is metaalarbeiders na een korte omscholing in te zetten. Het dagelijks bestuur van Rijnmond is echter van oor deel, zo blijkt uit het schrifte lijke antwoord, dat het om zo hoog gekwalificeerd we gaat dat het niet mogelijk minder gespecialiseerde werl krachten in te zetten. Het raadslid had er bij he dagelijks bestuur op aang drongen de arbeidsinspect in het Rijnmondgebied minste toe aan te sporen geej overwerkvergunningen te strekken om daardoor eei tere verdeling van de ar te verkrijgen. Het dagelijl bestuur deelde r scholing voor het specialist sche werk bij de oliemaa schappij niet voldoende Het werk vergt een hoj mate van vakmanschap deskundigheid en ook de ra dige samenwerking. SI met onze bekende uiterst voordelige HYPEL-LENING (hypothecair crediet) in 4 dagen rond zonder enige kosten (ook geen notaris- of taxatiekosten). n blijft looptijd looptijd Ptijd f 10.000.- f 20.000.- f 25.000,- f 40.000.- f 60.000.- f 100.000.- 110.- 120.- 143.- 222.- 215.- 227.- 275.- 435.- 260,- 284.- 344.- 543.- 415,- 454,- 551,- 869,- 620.- 682,- 826.- 1304.- 1031.- 1136,- 1377,- 2174.- Maandag t/m zaterdag van 9 tot 21 uur. 7 mei 20 uur organiseren VVD. PvdA, PPR, D'66, CDA een forumavond in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Voor de pauze zal er een forum ge vormd worden onder voorzitterschap van Prof. Dr. I. Sarpkalden, voorzitter van de Europese Beweging. De forumleden, allen kandidaten voor het Europese Parlement, zijn: PvdA - de heer Johan van Minnen CDA Mevr. J. B. H. May-Weggen VVD —de heer F. Wijsenbeek D66 de heer H. Schaper PPR de heer Henk Waltmans Na de pauze wordt gelegenheid geboden voor discussie met de zaal. ledereen is van harte welkom! Zeer aantrekkelijk gelegen koopappartement met hoge premie in de Merenwijk te Leiden. TWEE- EN DRIEKAMERFLATS Koopsommen vanaf 121.200.— v.o.n. Hoewel in eerste instantie bestemd voor Leidse ingezetenen, dan wel aan de gemeente Leiden economisch gebonden gegadigden, kunnen zich thans ook kandidaten mel den uit de Leidse agglomeratie. Oegstgeest, Warmond, Voorschoten, Zoeterwoude en Lei derdorp. Bezichtigingsmodelflat Papiermolen 18, welke is ingericht door de Fa. Zierikzee, zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Aanmeldingen: bij Bureau Huisvesting, Lange* gracht 74, Leiden, tel. 070-123845. WIJZIGING AVOND-OPENSTELLING Ingaande 10 mei a.s. zullen onze kantoren, welke in Leiden geves tigd zijn, op DONDERDAGAVOND GEOPEND ZIJN in plaats van vrijdagavond. De openingstijden blijven ongewijzigd, n.l. van 18.30 - 20.00 uur. Het betreft de volgende kantoren:Stationsweg 39 Rapenburg 63 Lammenschansweg 76 Vijfmeiplein 32 Papiermolen 6 N B. De avondzitting van ons kantoor Kempenaerstraat/hoek Ter- weeweg te Oegstgeest blijft ongewijzigd op vrijdag van 18.30 - 20.00 uur. RABOBANK „LEIDEN - OEGSTGEEST" Of u nu een regenmantel uit kiest of een luchtige wollen zomermantel, u bent altijd heel apart en zeer modieus gekleed. Er zijn mantels, ook in grote maten, in een heel nieuwe belijning en uit gevoerd in fraaie dessins in vele kleuren. Regenmantels vanaf f 205,- Getoond model vanaf f 298,- Wollen zomermantels vanaf f 265,- Breestraat 151-153 telefoon 071 - 124586 kunt U niet missen geen dag I Tricot pigué shirt van 65/35 polyester/katoen. Met "cotton-look" kraag, klepzakken, schouderpassen en mouwbiezen. In wit, naturel, lichtgroen en camel. Merk: Hij-Vrij. Alleen deze week van 20,- voor 15,-. De smaak van Zware Van Nelle herken je altijd. Dat komt door de speciale handverbouwde tabak. Natuurlijk uit Kentucky. Het unieke gebied voor mooie donkere tabakken. De Zware wordt door Van Nelle met alle zorg omringd. En dat proef je. Zo smaakt er maar één!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6