McEnroe sleept honderdduizend dollar en wereldtitel uit boeiende finale Kopstukken houden zich rustig in Ronde van Spanje The Toy grote verrassing op Duindigt Onbekende Ono wereldkampioen tafeltennis Ceulemans in vorm bij EK vijfkamp fcsXjkuii='."i.,''i=t HenkGemser ontslagen Verwachte zege basketbaldames Federatiebeker voor Amerika Volleybalteam mist kwalificatie ¥if Dubbeltoernooi voorSanders-Koek doldrush van karafeka's Volbloed trainer Cees van der Harst overleden LEIDSE C0URAN1 MAANDAG 7 ME11979 PAGINA 13 DALLAS Björn Borg heeft de aanval op zijn leidende pisitie op de wereldranglijst niet kun nen afslaan. Nadat hij eerst vrijdagavond in een soms adembenemende partij Vitas Gerulaitis had teruggewezen wenste gisteren John McEnroe de onaantastbaarheid van de kleine Zweed niet te accepte ren. McEnroe, die zich bepaald niet mocht verheugen in de achting van het merendeel van de 9.000 toeschouwers, on danks het feit dat hij voor „ei gen" publiek speelde, bleek uiteindelijk toch het juiste wa pen te hebben gevonden om zijn niet in absolute topvorm verkerende tegenstander onder de duim te houden. Zoals hij in de halve finales tactisch de meerdere was gebleken van Jimmy Connors, zo vond hij ge durende de finale een manier om Borg zodanig onder druk te houden, dat de Zweed tenslotte bezweek en met 75, 46, 6 2,7—6 verloor. De drievoudige winnaar van Wimbledon, die de titel in Dal las reeds in 1976 op zijn naam bracht en vorig jaar met een blessure moest afhaken zodat Gerulaitis de WCT-kroon mocht opzetten, bleek gisteren echter taai voor McEnroe. De koele Amerikaan, die stond voor de taak zijn eerste grote titel in de wacht te slepen, was weliswaar niet veel sterker dan zijn oppo nent, maar deze schoot ditmaal, in tegenstelling tot zo vaak eer der in zijn carrière, op de be slissende momenten net iets te kort. Hierdoor toonde John McEnroe zich bij zijn eerste op treden in de WCT-eindronde meteen de beste. Het duel, dat weliswaar op een hoog niveau stond, maar het wat betreft amusementswaarde niet helemaal haalde bij de hal ve finale tussen Borg en Geru laitis van vrijdagavond, was zeer lange tijd open. Opnieuw ont wikkelde zich een krachtmeting, waarin lange tijd niet was te voorzien wie als winnaar uit de strijd zou komen. Zoals ook was gebeurd tijdens de laatste drie ontmoetingen tussen beide fina listen. „Ik zal op honderd procent van mijn kunnen moeten spei».i om McEnroe te kunnen verslaan", verklaarde Borg voor de aan vang van de eindstrijd in Dal las. „John speelt de laatste tijd erg sterk en ik zal tot op de bodem moeten gaan om de ti tel weer te veroveren". Zijp tegenstander, die bij zijn successen advies krijgt van Tony Palafox, waarbij de Ameri kaan het echter niet nodig vindt, dat deze coach hem voortdu rend begeleidt op zijn toemees, liet zich vantevoren niet uit over de door hem te volgen strijdwij ze. Het enige wat hij kwijt wilde was dat hij niet zou kunnen o- pereren overeenkomstig de tak- tiek van zijn eerdere duel met Connors. „Ik zal niet voorname lijk achterin kunnen blijven", oordeelde McEnroe. „Borg is veel sneller dan Connors en als je hem in rallies wilt kloppen moet je van zeer goede huize komen". Het duel in het Moody Coliseum kreeg nadat. McEnroe de eerste, Borg de tweede en de Ameri kaan weer de derde set had veroverd, in de vierde reeks een thrillerachtige ontknoping. Nadat de ontmoeting zich tot dan toe gekenmerkt had doo'r een over heersende service van beide gi ganten, waarbij het aantal door braken uiterst gering bleef tot in de vierde set (vier slechts), ontstonden er ineens wisselende kansen. Hoewel de meerderFieid van het publiek op de hand was van de Zweed, die als 17-jarige in 1974 zijn debuut maakte in Dallas en dit keer voor de vier de keer acte de présence gaf, bleek McEnroe daardoor niet gëimponeerd. De nukkige Ameri kaan, die zich in dit treffen voor zijn doen voorbeeldig gedrbeg, leek de vierde reeks uit handen te moeten geven, maar een lich te inzinking bij Borg bood hem ineens weer goede perspectie ven. Spitsroeden De in Monaco woonachtige Zweed kwam met 4-2 voor en alle tekenen wezen erop dat hij de reeks op zijn naam zou brengen en in de vijfde set het karwei zou kunnen afmaken. Maar nadat McEnroe zijn eigen opslag intact had gehouden en terug was gekomen tot 4-3 en Borg vervolgens weer naar 5-3 was uitgelopen, moest McEnroe spitsroeden lopen. Het sierde de Amerikaan dat hij niet bezweek onder de druk. Hij scoorde 54 en brak zelfs door de tot dan toe uiterst solide op slag van de Zweed heen, die een groot aantal aces op zijn conto had laten schrijven, zodat de balans weer in evenwicht was: 5-5. McEnroe behield zijn service, waardoor het 6-5 voor de Amerikaan werd en in een door spanning overheerste slot fase van de set moest Borg ineens weer vanuit de underdo- grol opereren. Hoewel de Zweed slaagde en de stand nog op 6-6 bracht, lagen zijn papieren in de noodzakelijk geworden tie break ongunstiger. McEnroe, die tijdens de partij zijn opslag niet tot optimaal rendement had kunnen brengen, leek in deze servicewisseling in het voordeel en dat bleek inderdaad. Terwijl de toeschouwers gaande weg naar het puntje van hun stoel kropen ontwikkelde de eindstrijd, waarbij niet minder dan 100.U00 dollar op het spel stond, zich tot een ongeëve naard boeiende en spannende affaire. McEnroe, die tijdens de eerdere fasen van de wedstrijd al enige keren twee punten van de eindzege af was geweest, liet ditmaal zijn tegenstander niet meer terugkomen in de race. In de tie-break kwam hij met 6-4 voor, waarbij hij zijn eerste matchpoint creëerde. Borg mocht nog eenmaal de bal in het spel brengen en reduceerde het verschil tot 6-5. Opnieuw leek zich een slotfase te gaan voordoen, waarbij spra ke zou zijn van een groot aan tal matchpoints, voordat de be slissing zou vallen, zoals was gebeurd in Richmond. Toen trad Borg als winnaar tevoorschijn, maar ditmaal forceerde de Ame rikaan de beslissing. En de ma nier waarop hij de definitieve triomf op zijn naam bracht mocht er zijn. Met een onre- toumeerbare opslag maakte de man uit Dallastown bij New York een einde aan de aspira ties van Borg, waarmee hij ein delijk de erkenning forceerde die hem tot dusver nog had ontbroken. FRANK WERKMAN DEN HAAG Henk Ge- mser zal het komende seizoen niet meer optre den als trainer van de Nederlandse sprint-kern- ploeg. Op advies van de adviesraadtop (ART) van de schaatsbond hééft het dagelijks bestuur zater dag besloten de over eenkomst met Gemser niet voort te zetten. Gemser voldeed volgens de ART niet aan alle voorwaarden, die noodzakelijk zijn om het komen de Olympische seizoen met ver trouwen tegemoet te zien. Wybe Kort. trainer van de Jong Oran je-dames. stapt ook op. Het da gelijks bestuur en Kort zijn dat wederzijds overeengekomen. Er zijn in hun plaats nog geen nieuwe trainers aangesteld. De landelijke technische commissie (LTC) is verzocht met voorstel len te komen. De bondscoach van de kern ploeg. Egbert van 't Oever, heeft Klaas Vriend laten vallen. Tijdens een vergadering met de LTC heeft Van 't Oever deze be slissing megedeeld SEOEL De Nederlandse da mes hebben in hun eerste wedstrijd uit het troosttoernooi van het wereldkampioenschap basketbal de verwachte over winning op Senegal behaald. Het werd 8244 na een rust stand van 4425. Alle speel sters zijn in de tweede helft in het veld geweest, omdat er, wat het resultaat betrof, gewoon niets mis kon gaan. De uitslagen finalegrcep Cana da—Italië 64—55; Zuid-Korea Japan 6456; Canada—Frankrijk 72—59; Verenigde StatenItalië 66—64. Troostgroep: Neder landSenegal £244, Brazilië Bolivia 9853. MADRID Australië, dat na de overwinning in de kwartfinales op Neder,and ook Tsjechoslo- jivv wakije uitschakelde, heeft giste ren in de finale van het toer nooi om de Federatiebeker in Madrid het damesteam van de voet herenigde Staten niet van de lek erin le sf oorza 0. t brai <r nai 'ecfst/1 achtste eindoverwinning kunnen afhouden. In de twee enkelspelen nam Amerika een beslissende voor sprong van 2—0. De zestienjari ge Tracy Austin opende de sco re met een overwinning.van 6 3, 60 op Kerry Reid, waarna Chris Lloyd-Evert ondanks felle tegenstand van Dianne Fr.om- j10. holtz haar ongeslagen record teKenf vasthield: 2-6.6—3,8—6. Ook het dubbelspel leverde een overwinning voor de Amerikaan se dames op. Rosie Casals en Billy Jean King versloegen Kerry Reid en Wendy Turnbull met 3. 6—3. 8—6, zodat de eind uitslag 3—0 voor de Verenigde schol 'ATHENE Het Nederlandse »recif heren volleybalteam heeft zich zijn., zaterdag niet kunnen plaatsen -voor het elndtoernool om het et V Europees kampioenschap. In de verq? laatste wedstrijd van het kwoll- Iposi1 flcatJetoernool verloor Noder- na land met 3—1 van Griekenland ef pe via setstanden van 157, 15 et m 12, 13-15 en 15—11. Door dat SRII rasultaat plaatste Griekenland zich wel. TsJecho-SIcwakJje had 5^h4l het elndtoernool al eerder be houd W'kt door een overwinning op Vosk* West-Dultsland met 3—0 (tus- uit hal senstanden 15—9, 15—4 en p ,.15—6). r) w ,f?or het missen van deze kwa- ing; I "ficatie voor het Europees kam pioenschap is de aansluiting loop" met de Westeuropese top com- m l R,eet verloren 9e9aan- De eindstand: 1. Tsjecho-Slowakijke f8. 2 Griekenland 4--6. 3. Neder- 1. Engeland 4—0. LOGRONO Aan de vooravond van de „be- rgweek" heeft Frans van Vlierberghe, nummer ladtst in het algemeen klassement, de Belgische zegereeks in de ronde van Spanje voortgezet Van Vlierberghe volgde in de twaalfde etappe na 83 kilometer de demarrerende Spanjaard Antonio Menendez. Het tweetal bleef voorop, waarna Van Vlierberghe moeiteloos de sprint won. Er. gebeurde verder hoegenaamd niets in de Ron de van Spanje. De kopstukken in het peloton met Joop Zoetemelk als voornaamste, hielden zich in voor de laatste week, waarin op een bergachtig traject de beslissingen gaan vallen. Vandaag gaan de 82 renners opnieuw de bergen in. De eindstreep van de dertiende etappe is ge trokken op de top van de Haro-Santander, en klim van vijf kilometer. De Belgen Pollentier en Van Impe hebben beloofd daar een aanval te doen op de positie van Zoetemelk. Bij een ongeluk vlak achter de eindstreep ip Pamplona, waar de Belg Noël Jonckheere de elf de etappe won. heeft de Italiaan Daniele Tinchella zijn rechterpols gebroken. De Ier Sean Kelly had tientalle snijwondjes in zijn gezicht. Hij sloeg na melijk met zijn hcrofd door de achterruit van de sterk remmende auto van de wedstrijdleider. Hij bloedde voorts hevig uit een arm en een oor. Noël Jonckheere werd hard geraakt aan zijn lin ker sleutelbeen. Michel Pollentier kwam er vanaf met tientallen kneuzingen en snijwonden en Fons de Wolf was er ongeveer net zo aan toe. De meeste slachtoffers van de valpartij bleken echter nog wel in staat om gisteren te starten in de twaalfde etappe. Eindelijk ZURICH Giuseppe Saronni heeft eindelijk een grote internationale wedstrijd gewonnen. De 21- jarige Italiaan won gisteren het 66e kampioen schap van Ziirich, de Zwitserse semi-klassieker. Saronni versloeg na 265,5 kilometer zijn landge noot Francesco Moser In de eindsprint. Henk Lubberding was opnieuw de beste Neder lander. Hij eindigde op de negende plaats. Loir et Cher De Franse etappewedstrijd voor amateurs de ron de van Loiret Cher werd gisteren gewonnen door de Fransman Michel Larpe. De afsluitende vierde etappe, een ploegentijdrit over 31 kilometer, werd met twee minuten voor sprong gewonnen door de Nederlandse baan- «fir.-wTr De elfde rit van de Ronde van Spanje was voor de Belg Noel de Jonckheere (links) na een fotofinish met de Ier Sean Kelly. hij van de jury van aankomst te horen kreeg dat hij van de eerste naar de negende plaats was gezet. In de eindsprint was geconstateerd dat hij van de rechte lijn was afgeweken. Feiken had dit aan een protest te danken van Herman Snoeyink die aan zijn shirt was teruggetrokken door de Veen- dammer. De uiteindelijke winnaar van deze ronde werd nu Arie Versluis uit Ameide, op de voet ge volgd door Herman Snoeyink en Wim Albersen. ploeg, aangevuld met Nederlands kampioen Jos Lammertink. Deze eindigde in het eindklassement als beste Nederlander. Lammertink werd winnaar van het puntenklassement. Overijssel RUSSEN „Eind .lijk is het me gelukt een klas sieker te winnen", riep na afloop van de Ronde van Overijssel een dolgelukkige Jan Feiken In Rijssen. Enkele minuten later vloeiden de tranen over de wangen van de sterke Groninger toen WASSENAAR Hoogte punten gistermiddag op de renbaan Duindigt wa ren de supertrioren om de Scheveningenprijs en de draverij der veelbelo- venden. Daarnaast prach tige overwinningen van Rainmaker met Maria Poort, Paula Antje met Jan de Wit en Kameraad in het internationale nummer met Marinus van Leeuwen. Zelden is éen aankomst op Duindigt in een ren zo span nend geweest als gisteren in de supertrio. Jubail Ali en Diot Queen gingen als favorieten van start maar konden het niet bol werken. De grote yerrassing was The Toy, een negenjarige hengst die zijn beste jaren al achter de rug heeft. Vorig jaar deed eigenaar Groeneboom het paard van de hand. Gisteren zorgde Gert Bier voor een huza renstukje. Na de start nam hij met het paard de leiding. In de laatste rechte lijn moest hij evèn de kop afstaan, maar kwam sterk terug en zocht ge lijk na de finish de winnaarsring op. Maar ook Rob Wetemans dacht met Fair Hunter gewon nen te hebben. De foto moest uitkomst brengen. Na enkele mi nuten bleek dat beide paarden in dead heat over de eindstreep waren gegaan en de eerste prijs The Toy en Fair Hunter gaan op de eindstreep af. gedeeld moest worden, beide vier mille. Desondanks dat bracht The Toy winnend nog ƒ23,40 en Fair Hunter ƒ3,20. Het koppel leverde ƒ711,00 voor elke gulden op en de supertrio's ƒ3112,80 voor I- 13-6) en ƒ4298,70 (voor 13-1-6). Robin Buitenzorg, de broer van Jojo Buitenzorg, zegevierde met groot vertoon van overmacht in de Prijs der Veelbelovenden. Jan Wagenaar had niet veel moeite om Manus Bouwhuis met Rio Tinto achter zich te la ten. De derde plaats was voor Arend de Wrede die lang met Riesta aan de leiding was ge weest. Aan de start van de Arn- hemprijs maakte Kaballus met Wim van Buytene een grote fout. In een alles of- niets- op mars kwam het paard toch nog op de tweede plaats achter win naar Kameraad. De winnaar van de Gouden Zweep van twee jaar geleden is weer behoorlijk in vorm met de Gouden Zweepdra- verij, zondag op de Hilversumse baan, voorde deur. Zowel vader Willem) als doch ter Linda) van Overeem waren favoriet. Willem van Overeem, de secretaris van de Vereniging van Draf en Rensportprofs kon, het- met Reprise in de eerste draverij redden. Zijn dochter deed het bij de vurige volbloeds als amatrice veel beter en zege vierde met Out of Date in de Bermudaprijs voor Country Hou se en Rugged Miss. ARTHUR VAN RIJSWIJK LEUVEN Christ van der Smissen is zijn Europese bil- jarttitel vijfkamp kwijtgeraakt aan de man die de laatste vijf tien jaar in de wereld een schier onaantastbare positie in neemt: Raymond Ceulemans. De 43-jarige Belg pakte de Eu ropeso vijfkamptitel voor de derde keer in zijn loopbaan. Het betekende ook zijn 37e kampioenschap van Europa. Van der Smissen beëindigde dit seizoen zonder één internatio naal kampioenschap. Hij werd tweede in het wereldkampioen schap 71/2, derde in het Euro pees kampioenschap 47/1 en nu tweede in het Europees kam pioenschap vijfkamp. De Brabander verspeelde voor een groot deel zijn kansen door een zware nederlaag in de voor laatste ronde tegen de toenal kansloze Dielis met 82. Dat betekende dat hij in de finale tenminste met 8—2 van Ceule mans moest winnen om zijn ti tel te prolongeren. Da' was een te grote opgave. Ceulemans, die in alle spelsoorten, oehalve drie banden, bang is voor Van der* Smissen, is toch te goed om zich op zo'n manier te laten verslaan. In het libre pakte hij al een remise en met het drie banden nog voor zich kon hem toen al niets meer gebeuren. Ceulemans verloor het 47/1, maar wist zich al zeker van zijn kampioenschap door een over winning in het bandstoten. Van der Smissen gooide in die partij alles op de aanval en ging te gen deze tegenstander, vele ke ren Europees en wereldkampi oen in het bandstoten, dan ook prompt ten onder. Ceulemans ,wüde echter niet met een no- der'aag in de slotronde kam pioen worden. Hij won ook het 71/2 en speelde met Van der Smissen een demonstratiepartij driebanden: 30—30 in 23 beur ten. De Nederlandse kampioen scoorde een serie van tien. Hij had een sterk toernooi ge- speekd, maar was niet opgewas sen tegen deze Ceulemans in vorm. LEIDSCHENDAM Loek San ders en Martin Koek hebben het dubbeltoernooi tennis van Leeuwenbergh op hun naam gebracht De Leids/Amsterdam- se gelegenheidscombinatie won in de halve finales verrassend van het Britse duo David Lloyd- /John Paish (5—7, 7-6, 6—4) en was in de finale met 75, 76 sterker dan Thung/Hose. Uitslagen van zaterdag en giste ren (tot de finale): Thung/Ho seSchapers/Hornman 6—-3, 6— 3; Van Min/Gorter—Van Boekel- /Keunen 60, 61Sanders- /KoekVletter/Crable 6—4, 6— 2; Lloyd/PaishFleury/Newberry 6—2 6—1; Thung/Hosev. Min- /Gorter 6—4, 63; Sanders- /Koek—Lloyd/Paish 5—7. 7—6, 6—4. HELSINKI Met vier gouden, een zilveren en een bronzen medaille is Nederland de suc cesvolste deelnemer geweest aan de Europese kampioen schappen karate in Helsinki. Otti Roethof werd kampioen in de categorie tot 80 kg.. Fred Royers verwierf de titel in de klasse tot 75 kg. en John Ree- berg in die boven 80 kg. Rob Poley, die in de finale van land genoot Royers verloor, verdien de cferhalve het zilver. DALFSEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Dalfsen plotseling door een hartinfart overleden de trainer van renpaarden Cees van der Harst. Hij be reikte de leeftijd van 37 jaar. Cees van der Harst had in de rensport een uitstekende naam. Hij begon als leer ling-jockey op Duindigt bij Bertus Riem. Verliet later de Wassenaarse baan en trok met Piet de Wit en wijlen Joop en Bep van der Touw op in de hackneys-en tuig- paardensport. Met Joop van der Touw kwam Cees van der Harst weer terug in de rensport. Hij kreeg de su pervisie over Poly Trek met welk paard hij leuke sue- cussen wist te boeken. De doorbraak als trainer kwam in I977, toen Cèes van der Harst met Zilverster, in handen van jockey Allen Jones, de derby won. Aan het eind van het seizoen vertrok de Scheveninger naar Dalfsen vlakbij Zwol le), waar hij een zelfstandi ge stal opbouwde. In I978 boekte hij grote succes sen met King's Eagle. Het paard werd uitgeroepen tot, vol bloed van het jaar. Donder dag wordt de sympathieke Cees van der Harst in Den Haag begraven. Hij laat een vrouw en drie kinderen ach ter. PJONGJANG Een betrekke lijk onbekende is bij do tafel tennissers aan de macht geko men. In het Noordkoreaanse Pjongjang werd de 22-jarige Ja panner Seijo Ono (op de we reldranglijst voor het begin van het toernooi terug te vinden als achttiende) wereldkampioen. Het was de achtste keer In de historie, dat do titel bl) de he ren In Japan terecht kwam. Ono volgde zijn inmiddels te ruggetreden landgenoot Mltsuro Kohno op. Hij hoefde de finalepartij tegen de Chinees Goeo Jaoe-Hoea niet uit te spelen. Na drie slag en wisselingen gaf Goeo, die bij hst vorige toernooi om de we reldkampioenschappen in Bir-, mingham ook tweede werd. de strijd op. Hij had te veel hinder gekregen van een dijbeenblesu- re. Ono had de eerste twee ga mes gewonnen met 25-23 en 21-17. Bij de stand 18-18 in de derde game was het duidelijk dat Goeo erg veel last had van zijn blessure. Hij moest gedu rende vijf minuten worden ver zorgd. Daarna won de CKinees wel de game met 21-18, maar in het begin van de vierde game kon hij toch niet meer verder. Hoewel zodoende de belangrijk ste titel in het land van de rij zende zon terecht kwam, gaven toch de Chinezen de toon aan. Chinese deelnemers veroverden vier van de zeven wereldkampi oenschappen; de damesequipe, Ke Hsin-Ai in het damesenkel spel, Sjang Li en Sjang Tej-Jing in het damesdubbelspel en Liang Ko-Liang met Ke Hsin-Ai in het gemengd dubbelspel. Ver der won Hongarije verrassend de titel voor herenteams door in de eindstrijd met 5-1 China te bedwingen en zegevierden de Joegoslavië Dragutin Surbek en Anton Stipancic in de finale van het herendubbelspel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13