Feyenoord-WV: aanvallen en verdedigen Vitesse ook tegen Ajax „mysterieuze krachten" FC Den Haag de dupe van arbitrale missers „We zijn niet afgeschreven" Carlo de Leeuw full prof BUSCHNER, COACH OOST-DUITSLAND UBUHBHIHmm JriTERDAM Er zijn dstrijden waaraan al- n nog wat kleur ge ren kan worden door ilpunten. Feye- FC VW was zo een. Het krachts- rschil was zo groot de negatieve instel- g van het te hard fclende VW zo duide- dat een voor de er- ivisie beschamend ëlletje aanvallen en jdedigen ontstond, i score van 50 ver- edde wel wat maar It alles omdat Feye- ord nog een handvol Jnsen ongebruikt liet et is een normale ontwikke- ing als VW naar Rotterdam fckt met de gedachte dat een derlaag wordt geleden. Het schil in klasse rechtvaar- zuik een gedachte. Dan een ploeg als VW, arme- ig spelend, twee dingen n: voor het eigen doel bi- ikeren of proberen een deel te leveren 'in een Istrijd die het publiek nog genoegen verschaft. VW s voor het eerste, waar de (voetbal) wet in wer- trad dat doelpunten de moesten opfleuren. Dat :k een vrij lastige opgave Feyenoord dat zich con- it door een haag van ver- igers moest wurmen met 1 risico dat er iets fout kon i. Dat gebeurde dan ook ermalen. Er waren zoveel iburgse benen voorradig Rotterdam De negentienjarige jeugdinternatio- nal van Feyenoord, Carlo de Leeuw heeft een full-profcontract getekend. De Leeuw die enige kerén als invaller in het eer ste elftal van Feyenoord heeft gespeeld, is een verbintenis voor twee jaar aangegaan. dat er altijd wel een was om tussen een combinatie te ste ken. Bovendien grepen de Venlo- naars nogal fors in. Toen Nu- numete dat deed in het prille begin. liet scheidsrechter - Gans dat nog toe maar even later deed Wolter het ook en dat kostte hem de gele kaart. En dan kan interim-trainer Sjef Vergoossen na afloop wel roepen dat Feyenoord veel meer mochtdan zijn eigen ploeg, de overtredingen waar voor Gans strafte waren zon neklaar. VW kwam conditie en kwaliteit tekort en dan wordt naar andere middelen gegrepen. Strafschoppen Dat kwam de Venlonaars op twee strafschoppen te staan. Nadat Wim Jansen, die zich had opgewonden omdat Both- mer zonder meer kon schie ten een van de weinige keren dat VW het doel van Treytel naderde hoogstper soonlijk voor 10 had ge zorgd, boorde v.d. Weide Jan mend verdedigde doel stuitte. Maar het was wel een kans die benut had moeten wor den. Peters in de grond. Straf schop en Petursson scoorde: 2—0. Een open kans liet Pe tursson nadien liggen en toen Jan Peters uithaalde, werd hij door (weer) Wolter vastgehouden zodat zijn schot afweek en tegen de paal belandde. Gans gaf, te recht, nog een strafschop waarmee Petursson zich we derom belastte: 3—0. Er leek een doelpuntenfestijn op komst maar zowel de steeds zwaarbelaagde Peters als Petursson waren niet in staat de produktie te verho gen die nog wel eens een rol zou kunnen spelen indien Feyenoord met een of meer ploegen gelijk eindigt. Wim Jansen strooide weer kwistig haarzuivere passes rond en René Notten, na de rust vervanger voor Brard, deed er met lepe combinaties nog eens een schepje op. Hij schoot zelf tegen de paal, Pe ters kopte net over en Peturs son raakte de binnenkant van de paal waardoor de bal uit het door Jochen Vieten uitne- Jan Peters kwam toch aan zijn treffer, een zeer fraaie, toen Notten hem knap be diende en Vieten kansloos was: 40. Budding kwam v.d. Lem ver vangen „trainer Jezek: „Ik wilde v.d. Lem sparen, zondag komt Roda hier" en bij VW kwamen Gubbels en Bish in het veld voor resp. Jovano- vic en Bothmer. Toen de offi ciële tijd al was verstreken lag een subtiele combinatie aan de basis van Jan Peters' tweede treffer: 50. Zo hadden vijf doelpunten toch nog, wat aardigheid ge bracht in een voor de rest kleurloos duel. VW was er de oorzaak van en het zal geen verlies zijn als zo'n ploeg uit de eredivisie wordt gestoten. Jammer, dat een klassespeler als Jochen Vieten daar in het doel staat. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 15. Jansen 10, 23. Petursson 20 (strafschop), 51. Petursson 30 (strafschop), 77. Peters 40, 90. Peters 5—0. Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 20.397. Feyenoord: Treytel: Wijnstekers. Jansen, Van de Korput, Brard (Notten): Van Til, Stafleu, Van Deinsen; Van der Lem (Budding). Peters. Petursson. FC VW: Vieten: Nunumete, Fran ken, Wolter, Van Rosmalen; Pala, Van der Weide. Bothmer (Bish); Kurcinac, Jovanovic (Gubbels). Janssen. De zweefduik van Sören Lerby is fraai maar een doelpunt kwam er niet uit voort. Ook Ajax struikelde bij Vitesse. Arnhem Ook Ajax moest na afloop van het zinderende en met enorm veel sfeer omgeven duel met Vitesse toegeven, dat de Arnhemmers voor eigen publiek myste rieuze kracht tonen. Ofschoon Ajax weiger de te spreken van een blamage, bood de doelpuntloze uitslag eigenlijk geen ander perspectief, omdat Vitesse voor hetzelfde geld de wedstrijd in de eerste helft had kunnen beslissen. Terwijl Ajax in die fase gretig, maar erg ge compliceerd, aandrong, kwam het vrij snel tot de conclusie dat Vitesse in de counter levensgevaarlijk is. Wel hadden de Amster dammers pech, dat bij een kopstoot van Schoenaker de lat in de weg stond, maar bij twee razendsnelle tegenaanvallen van Vi tesse misten achtereenvolgens Bleijenberg en Hendriks in vrijwel onbelemmerde posi tie. Ondanks een groot ovenwicht van Ajax in dë tweede helft, bleef vitesse zichzelf en toonde zich op essentiële punten ijzersterk. Ray Clarke, die een boeking kreeg omdat hij doelman Nijhuis niet volgens de regels hinderde bij een uittrap, kwam er tegen zijn vaste „aanklever", de lange Heezen, niet aan te pas. Vruchteloos vruchteloze soli. Ondanks het feit dat Ajax in totaal twintig hoekschoppen mocht ne men tegen Vitesse slechts vier, waren de uitgespeelde kansen voor de hoofdstedelin gen op de vingers van een hand te tellen. ,Alleen Lerby was dicht bij een treffer, maar de later door Erkens vervangen Deen trof, buiten bereik van doelman Nijhuis, de paal. Daarvoor had scheidsrechter Mulder Mulde- rij (Vitesse) genoteerd wegens spelbederf. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 15.000. Vitesse: Nijhuis; Das, Mulderij, Hee zen. Mellaard; Veenstra, Bosveld, Husers; Gerdsen, Bleijenberg, Hendriks (Meijers). Ajax: Schrijvers. Meutstege, Krol, Wijnberg, Everse; Schoenaker, Amesen. Lerby (Er kens); Ling, Clarke, Tahamata. I0LLE Over een «I seizoen genomen men de factoren pech geluk volgens de wet grote getallen vaak en elkaar wegges- ept worden. Wat dat reft heeft FC Den ag van Vrouwe Fortu- nog het een en ander goed. Scheidsrechter nuel keurde in de eer ontmoeting tussen de genaars en PEC Zwol- twee treffers om du- uze redenen af - de waardoor de stand bleef - en zaterdaga- id in Zwolle deed leidsrechter Bart Ram icies hetzelfde. En er bleven doelpunten Het is maar goed dat voetbal met wiskun- weinig van doen aft, want de logica die Amsterdamse leidsrechter in zijn lei- g legde zouden Pyta- ras c.s. terstond uit de ivendoen herrijzen. de wedstrijd niet uit de tl liep kwam waarschijnlijk beide teams noch in de- oatiegevaar verkeren noch opa-Cupaspiraties koesteren, was aan de Zwolse Cein- 'aan aan het spel ook wel merken. Nu ,PEC Zwolle en Den Haag in veilige wateren beland, lijkt het heilige vuur oofd. PEC Zwolle, zonder scorer Tjeerd van "t Land k met Ben Hendriks weer voorstopper, startte hoopge- ,tj. Koko Hoekstra kopte ïl net naast en Ron Jans knalde over, maar daarmee was het kruit verschoten. De thuisclub verloor gaandeweg de greep op het middenveld, waar vooral Jos Jonker een uit stekende partij speelde. De Haagse techniek rendeerde op. dat moment beter dan de Zwol se inzet. In de twintigste minuut leek FC' Den Haag de score te openen. Jonker bediende Simon van Vliet, die hoog opspringend de bal achter doelman Bert van Geffen kopte. Maar Ram had geconstateerd dat Van Vliet zich op een Zwolse schouder had af gezet en keurde het doelpunt af. Opvallend laconiek incasseerde FC Den Haag deze tegenvaller. PEC Zwolle aanvaardde Rams beslissing dankbaar zonder er extra moed uit te ftutten. Enige FC Den Haag zocht niet bij voortduring de aanval Van Geffen heeft waarschijnlijk een van zijn rustigste avonden ge had maar de spelopbouw was verzorgder en rustiger. Maar Jan Verheljen wilde tegen Gerard van Moorst te veel zich zelf bewijzen en bleef daardoor ongevaarlijk. Goemans was voorin de enige die af en toe voor dreiging zorgde. Vlak voor tijd had hij moeten scoren. De Haagse linksbuiten schoot te gehaast. Na de rust werden de scorings kansen zo mogelijk nog schaar ser, waarvan het merendeel voor rekening kwam van de gasten. Zij hadden daar ook het meeste recht op. Vooral via het midden veld, waar Hoeki Hoekema Ou wehand was komen vervangen, bleef FC Den Haag het spel controleren. Nadat Goemans en Verheijen enkele mogelijkheden onbenut hadden gelaten, leek Roger Al- bertsen FC Den Haag toch nog op winst te zetten. Van dichtbij knalde hij raak, maar opnieuw vond deze treffer geen genade KERKRADE Roda JC zal geen rol meer spelen in de strijd om de bezetting van de plaatsen op de rangiijst, die voor volgend seizoen recht geven op een plaats in het UEFA-Cuptoemooi. Dat kan men niet zozeer concluderen uit de ne derlaag (1—3) die de ploeg op ei gen veld leed tegen PSV, dan wel uit de manier waarop dat gebeurde. Roda JC begon goed en in de eer ste tien minuten moest Jan van Be- veren schoten Van Ehlen, Toonstra, Broeks en Nanninga stoppen. Naar mate een treffer uitbleef, werd het spel van Roda onzekerder en toen na 23 minuten Harry Lubse onver- wacht zijn ploeg op 0—1 kon bren gen, zakte Roda helemaal terug. Willy van de Kerkhof moest in de 30ste minuut Roda toch van de ge lijkmaker afhouden, door een inzet van Vermeulen van de lijn te halen. Twee minuten later kreeg Lubse aan Dat Harry Lubse er weer bij is, kan PSV merken. Hij scoorde tegen Roda twee maal. Dit is zijn eerste treffer die het verzet van de Lim burgers brak. de andere kant zijn tweede kans, maar hij schoot op de paal. In de tweede helft was de strijd al snel beslist in het voordeel van PSV. Na balverlies van Leo Degens belandde de bal voor de voeten van Lubse, die vanaf de rand van het strafschopgebied via de onder kant van de lat doel trof: 02. Vanaf dat moment speelde Roda een verloren wedstrijd en het paste geheel in het beeld van het duel dat Leo Ehlen in de 71ë minuut zijn ei gen doelman voor de derde keer kansloos maakte: 03. Dat Theo de Jong acht minuten la ter zijn naam als topscorer van Roda eer aandeed door van dichtbij te scoren, was alleen van belang voor de statistiek. Krijgh kreeg van scheidsrechter Kei zer een gele kaart wegens het onde ruithalen van een tegenstander. Scoreverloop: 23. Lubse 0—1, 61. Lubse 0-2, 71. Ehlen (eigen doel) 0—3, 79 De Jong 13. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwer: 16.500. Roda JC: Jongbloed; Degens, Pfeif fer, Ziegler, Broeks; Ehlen, De Jong. Toonstra; Lees, Nanninga, Vermeulen. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Van Kraay, Stevens, Krijgh; Willy van de Kerk hof, Van der Kuijlen, Deijkers; René van de Kerkhof, Lubse, Van Mierlo. Sankl Gallen Leon Walker, de interim-bonds- coach van de Zwitserse voetbalploeg, Is zijn „bewind" met een nederlaag begonnen. Ander halve week geleden nam hij de plaats in van de teruggetreden Roger Vonlanthen. Vrijwel onmid dellijk zette Walker een verjonging van zijn team door, maar zaterdag had hij geen succes. In Sankt Gallen versloeg Oost-Duitsland de Zwit sers met 2-0. George Buschner, de trainer van Oost-Duitsland. heeft succes gehad met zijn taktiek. Niet of nauwelijks was de Oostduitse ploeg in de aanval. Buschner vertrouwde op zijn verdediging en had het geluk op zijn hand. Bij de spaarzame tegenaan vallen van Oost-Duitsland scoorden Lindenmann vlak voor de rust en Streich een minuut voor het einde van de wedstrijd. Twee minuten voor het einde was Zwitserland dichtbij de ge lijkmaker maar Pommerenke redde op de doellijn. George Buschner toonde zich tevreden met het resultaat. „We hebben tegen Poten en Zwitserland laten zien dat we ten on rechte waren afgeschreven voor een eerste plaats in de poule met Nederland en Polen". De stand in groep 4 1. Nederl. 5 4 0 1 8 12—3 2. Polen 4 3 0 1 6 7—2 3. O-Duitsl. 3 2 0 1 4 5—5 4. Zwitserl. 3 0 0 3 0 18 5. IJsland 3 0 0 3 0 1—8 MAANDAG 7 ME11979 I - - - in de ogen van scheidsrechter Ram. Hij had Lex Schoenmaker, die achter de doellijn was ge vlucht, hinderlijk buitenspel zien staan. Niet alleen trainer Piet de Visser maar ook Schoenmaker zelf 'wond zich bijzonder op over deze arbitrale blunder. Schoen maker had zich even later trou wens kunnen revancheren. Vlak voor tijd kwam hij oog in oog te staan met doelman Van Ge- .tfen. De Zwolse sluitpost redde 'met een knappe reactie het veertiende gelijke spel voor zijn ploeg. HENKWAGEMAN Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 4000. PEC Zwolle: Van Geffen; Steinvoort, Israel. Hendriks, Van Moorst; Hen- driksen, Frandsen, Rasmussen; Ban- hoffer. Hoekstra. Jans. FC Den Haag: Galjé; Ouwehand (Hoekema). Mansveld, Van Vliet, Ko- revaar; Kila, Albertsen, Jonker; Ver heijen, Schoenmaker, Goemans.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11