Hoe Tang nog. Politiek stratego stuit op weerstand in coalitie Margaret Thatcher: gewoon een kwestie van verdienste Sociale Dienst Hengelo verziekt Ambulant" past niet in MA VO-kraam - binnenland/buitenland Politiek Partij Parlement SIRE TORY-LEIDSTER VREEST GEEN BOTSINGEN LEIDSE COURANT, ZATERDAG 5 ME11979 PAGINA 9 EI! Sinds Ed Nijpels in I juni 1977 werd ingelijfd I bijde WD-fractie in de Tweede Kamer, heeft hij last van een levensgrote frustratie. Inderdaad levensgroot: j want het traumatische balen van Ed wordt veroorzaakt door een manspersoon, die schuin tegenover hem in de oppositiebanken huist: Erwin Nypels van D'66. De aandach tige verslinder van deze rubriek zal reeds in de gaten hebben, waar Eds schoen wringt Juist, die na men lijken teveel op el kaar al dient de „y" van Nypels als een „ie" te worden uitgesproken en de „ij" van Nijpels gedrukte tekst. Nypels hoor je daar nooit over, maar de bloed druk van Nijpels schiet altijd met sprongen omhoog als hij weer eens voor een D-zesen- zestiger versleten wordt EI 2 Ed Nijpels. als een „ei", maar dat neemt niet weg dat ve len zich regelmatig ver gissen, niet alleen in gesproken woord, maar ook in geschreven en Afgelopen week vloog Eds frustratie hem der mate naar de keel, dat hij een straffe, doch ietwat onsmakelijke maatregel nam. En zo gebeurde het, dat alle krantenredacties een paar dagen later een grote bruine envelop, voorzien van een grote vieze vlek kregen toe gestuurd. In de envelop zat een bobbel. Toen wij het couvert nieuws gierig openden, bleek de inhoud te bestaan uit een papier, waarin een platgedrukt hard gekookt ei (we schatten de kooktijd op onge veer vijf minuten) zat verpakt. De tekst van het papier, opgesteld door VVD-fractievoor- lichter Henk Krol, luid-, de als volgt: Geachte journalist. Dit is een ei. Ons alfabet kent voor deze klank ook nog de letters y en ij. Het libe rale Tweede Kamerlid Ed Nijpels schrijft zijn naam met een ij. Dat spreek je dus ook uit als een ij. Ach, we wis ten eigenlijk wel, dat u het wel wist, maar ja, zoveel collega's van u hebben er nog altijd problemen mee". Nou. ja, wat moet je daar nou op zeggen? We hopen maar dat Ed z'n ei kwijt is, want stel je voor dat hij in een volgende vlaag van woede de perstribune met rotte eieren gaat bekogelen. KAMER TELEFOON Kamervoorzitter Anne Vondeling stelde dins dag het Nederlandse volk een prachtige at tractie in het vooruit zicht. Met ingang van 3 oktober kan elke Ne derlander dankzij de PTT een directe aan sluiting krijgen met de Tweede Kamer. Via een speciale telefoonka bel kun je dan recht streeks de debatten in 's lands Vergaderzaal Er zijn belangrijker dingen te doen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mevrouw Neelie Smit- Kroes, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, behoort tot de kleine kring regeerders en parlementariërs in Den Haag, die erin slagen recht-voor-z'n-raap te zeggen wat ze bedoelen. Als echt Rot terdamse heeft ze geen behoefte aan wollige, diplomatieke formuleringen; ze Kgt keihard wat ze kwijt wil. Dat deed ze ook, donderdagavond in haar nu al beruchte toespraak op een WD-bijeenkomst in het Stikker-huis in Amsterdam. Zeer terecht verklaarde ze „doodziek" te worden van mensen die pogen voor de volgende kabinetsperiode nu al aan te geven wat wél en wat niet kan. „Laten we toch met beide benen op de grond blijven staan en zorgen dat we niet door dit soort academische discus sies de irritaties van de kiezer op onze nek halen. De kiezer wil immers weten hoe wij de grote problemen van vandaag oplossen. Partijpolitiek stratego-spelen is misschien leuk voor een enkele politicus 's avonds heel laat bij de borrel, maar niet interessant voor de man in de straat", aldus de staatssecretaris. Ze verwoordde hiermee wat bij heel veel ménsen in het land leeft. Die mensen hebben natuurlijk het grootste gelijk van de wereld als ze al het „Haagse" gepraat over de volgende coalitie zat worden, ze ker in het licht van het feit dat we nu in mei 1979 leven en de volgende Kamer verkiezingen mogelijk pas over twee jaar gehouden worden. Het voortdurende kweken van wantrou wen in de coalitie tast de regeerkracht van het kabinet aan en dat is wel het laatste dat de leden van dit kabinet, op gezadeld met enorme problemen (vooral op financieel- en sociaal-economisch ge bied) kunnen gebruiken. Dat de opposi tiepartijen het kabinet dwarszitten'is lo gisch, dat is ook hun taak, maar het voortdurende gespeculeer binnen het CDA en WD doet deze twee partijen geen goed. Tot zover kan men mevrouw Smit-Kroes gelijk geven. Helaas was ze donderdagavond niet con sequent, want ze ging zélf meedoen aan het stratego-spel door haar inmiddels teruggenomen verhaal over het „CDA- rapport" te houden. We gaan op haar bewering zelf nu maar niet meer in, ze heeft vrijdagmiddag haar excuses ervoor aangeboden. Wèl moet ons van het hart dat het spijtig is, dat ze dat pas vrijdag middag deed, er waren donderdagavond al mogelijkheden genoeg om deze passa ge niet uit te spreken of in deze vorm terug te nemen. Wantrouwend Het is een beetje tekenend voor het kli maat waarin CDA en WD werken, dat zulke dingen mogelijk zijn. Onderling is er sprake van fors wantrouwen, een aan tal leden van deze twee partijen heeft er zeker aanleiding toe gegeven. Velen zul len zich nog de heibel herinneren rond de uitspraak van het CD A-Kamerlid Jan van Houwelingen („voorkeur voor samen werking met PvdA na de verkiezingen"), evenals de meningsverschillen in het CDA over het eventuele lijsttrekkerschap van premier Van Agt bij de verkiezin- gen. Ook het rumoer rond de fusiedatum van het CDA heeft de sfeer aangetast. Binnen de WD is er onzekerheid over het leiderschap van de partij, zeker nu dezelfde mevrouw Smit-Kroes zich don derdagavond ondubbelzinnig heeft uitge sproken voor het lijstaanvoerderschap van Hans Wiegel (waarmee zelfs de ui terst minimale kans op een coalitie PvdA-WD verkeken zou zijn). Door al dit getwist binnen de coalitie én binnen de coalitiepartijen wordt de posi tie van het kabinet er niet sterker op. Maar ook als op 7 juni zou blijken dat CDA en WD samen de vijftig procent niet halen is er voor het kabinet geen aanleiding om op te stappen. Het is nog altijd zo dat een kabinet pas moet heen gaan als de ministers het onderling niet eens worden (over een essentiële zaak) of als de Tweede Kamer het laat vallen. Zolang de coalitie in de Tweede Kamer over een meerderheid beschikt, als is die nog zo klein, kan het zich handhaven. Zo zijn de staatsrechtelijke regels. Een andere zaak is dat het logisch is, dat er binnen CDA en WD gestudeerd zou kunnen worden op toekomstmoge lijkheden op langere termijn. Maar dan moet het, bij wijze van spreken, blijven bij interne studies van de eigen weten schappelijke bureaus en moet men niet overgaan tot groteske uitspraken op par tijbijeenkomsten en in radio-uitzendin gen. Die uitspraken tasten de geloof waardigheid van de betrokken partij aan. Oppositie Dat een oppositiepartij, zeker met een verantwoordelijkheid als die van de PvdA, op deze punten anders handelt, is logisch. Zij is er immers op uit om het zittende kabinet zo snel mogelijk te laten vallen en heeft de taak een alternatief te bieden. Op dat gebied is de PvdA vorige week op haar congres tot een verstandi ge uitspraak gekomen door samenwer king met het CDA niet uit te sluiten. Dat de PvdA het zich moeilijk gemaakt heeft om weer regeringspartij te worden door bepaalde besluiten (zoals over de NAVO en de arbeidstijdverkorting) te nemen is een andere zaak. De PvdA is evenals D'66, een loyale oppositiepartij; beide zijn en blijven mogelijke coalitie partners. Maar nogmaals, de kiezer heeft geen be hoefte aan allerlei speculaties over hoe het na de volgende Kamerverkiezingen allemaal zou kunnen worden, hij wil in de eerste plaats daden zien. Zeker nu er in de komende maanden fundamentele discussies moeten plaatshebben over be langrijke zaken, in het bijzonder op fi nancieel- en sociaal-economisch gebied, moet er voor politieke prietpraat geen plaats zijn. Daarom ook is de voortzet ting van het Kamerdebat over de voort gangsnota Bestek'81 volgende week donderdag véél belangrijker dan het geruzie binnen het CDA en WD, waar door het kabinet zich voor de voeten ge lopen weet. Tenslotte: in politiek Den Haag is met grote instemming kennisgenomen van de benoeming van professor Van Trier tot minister voor Wetenschapsbeleid. Van Agt heeft een goede keus gedaan, niet het minst vanwege de wetenschappelijke achtergrond en de maatschappelijke be trokkenheid van de nieuwe bewindsman. Vol verwachting wordt zijn optreden op het departement en in het parlement te gemoet gezien. EVERT MATHIES Kindennishandelirig.daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jamnier. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een h<x>p gedaan worden.Ook door u. Hoe. dat staat ie lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag. telefoon: 070-621923. Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. volgen, tenminste, als je f 200 aansluitkosten betaalt en f 140 abon nementsgeld per maand. Er komt in dat geval een contactdoos bij je in de wand te zitten, die je kunt aan sluiten op de radio of op de luidsprekersbo xen van je pick-up of cassetterecorder We hebben ons afgevraagd, wie nou zo'n Kamerlijn zou willen hebben. WE zien het al voor ons: de algemene beschou wingen over de rijksbe groting als achter grondgeluid in winkel centra of in tandartsen wachtkamers: lekker kalmerend. Ook in fa brieken zien wij dit wél zitten. Niks geen muziek bij het werk. De arbeider raakt on getwijfeld meer gemoti veerd als hij hoort hoe minister Van Aardenne hem rechtstreeks toe spreekt. In de Kamer zelf wordt het natuur lijk ook heel anders. Men gaat rechtstreeks op het publiek spelen, in de trant van: „Me neer de voorzitter, kan de minister dit aan de luisteraars in de huis kamer nog even uitleg gen?". Maar ach, er zullen na tuurlijk wel weer pro testen komen tegen die Kamerlijn. Van fabri kanten van slaaptablet ten bijvoorbeeld. Die zijn uiteraard doods bang dat hun produkt overbodig wordt. Luis ter even voor het sla pen gaan naar de Ka merlijn en u verkeert binnen de kortste ke ren in Morfeus' armen! DIEPEN HORST Het volgen van de de batten in de Eerste Ka mer is nu niet bepaald een juichend hoogte punt in het bestaan van een parlementair verslaggever. De me rendeels zeer bedaagde senatoren zorgen voor een sfeer, waarin luci fershoutjes een onont beerlijk attribuut vor men, om de ogen open te houden. Eén van de uitzonderingen in het Hoge Gezelschap, die desalrfiettemin de regel bevestigt, is de hoogge leerde I.A.Diepenhorst, lid van het CDA, aan wie wij al eerder aan dacht besteeddeü. Afgelopen dinsdag wa ren de verwachtingen extra hoog gespannen, omdat de begroting van Onderwijs en We tenschappen op de agenda stond. Diepen horst, prof aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, geniet een faam waar het gaat om bloemrijke beschrijvin gen van het weten schappelijk onderwijs, vooral nu dit door de WUB (Wet Universitai re Bestuurshervorming) onherkenbaar is veran derd. Leest u even mee? „Heel wat professoren. inzonderheid zij die links denken en rechts handelen ik reken mijzelf in deze veren gende indeling tot de tegenovergestelde groep - willen op hun beurt voor de universiteit al les. Ik plaats voorop, dat er onder hooglera ren geestelijk eenkenni ge, op een beperkt ter rein zeer deskundige, maar in eigen belangen opgaande, vrij zelfstan dige, om hun eigen ik, daar dit zo dik is. met lange omlooptijd cirke lende figuren zijn. Het is het noodlot van uni versiteiten, gelijkelijk door vooruitstrevenden en behoudzuohtigen te worden geteisterd. Deze lieden, de ogen schitte rend van een humor loos vuur, vechten om assistenten. weten schappelijk mede werkers en om secreta resses, met een ijver, welke enkel wat de se cretaresses betreft de zaak waardigis". DICK VAN RIET SCHOTEN RIK IN 'T HOUT Margaret Thatcher met haar man Denis. LONDEN „Als je in de politiek een antwoord wil, moet je het een man vra gen", zegt Margaret Thatcher. „Die zal je haarfijn vertellen hoe het moet. Maar als je wil dat er wat gedaan wordt, vraag het dan maar aan een vrouw". Partijleidster Thatcher (53) van de Brit se conservatieven heeft heel haar ver kiezingscampagne gebaseerd op de stel ling, dat het voor haar in de eerste plaats daden en geen woorden zijn die tellen. Nu zij tot de nieuwe premier van Groot-Brittannië gekozen is, zal zij wel licht denken aan het antwoord dat zij in februari 1975 gaf, nadat zij tot leid ster van de conservatieve partij geko zen was, en toen een journalist haar vroeg: „Waarom denkt u dat u gewon nen hebt?". Margaret Thatcher hoefde er niet over na te denken. „Het is ge woon een kwestie van verdienste", zei ze vlug. Mevrouw Thatcher heeft er nooit aan ge twijfeld, dat ze een verdienstelijke vrouw is. Toen ze 9 was, won ze als Margaret Hilda Roberts de eerste prijs van een wedstrijd in voordrachtskunst, waaraan verschillende scholen deelgenomen had den. „Je hebt geluk gehad, Margaret", zei de directrice van haar lagere school. „Het was geen kwestie van geluk", .ant woordde Margaret. „Ik heb de prijs ver diend". De vader van dit meisje was een ge strenge methodistische kruidenier van Grantham in het noord-Engelse graaf schap Lincolnshire. Hij heette Alfred en bracht het in zijn stadje van 27.000 inwo ners tot onafhankelijk raadslid. Van hem heeft Margaret Thatcher haar liefde voor de politiek geërfd. Alfred Roberts was de zoon van een schoenmaker. Zijn kruidenierswinkeltje op de hoek van de North Parade bestaat nog. Het gezin Roberts was niet arm, maar het kende toch geen grote weelde. Zodra ze oud genoeg waren, moesten de twee dochters, Muriel (vier jaar ouder dan haar zusje) en Margaret meewerken in de winkel. Onopvallend De jongste leerde goed op school. Later verwierf ze zelfs een studiebeurs voor de universiteit van Oxford. Ze studeerde scheikunde en haalde onopvallend haar diploma. Aan het studentenleven in Ox ford is echter ook een vrij grote politie ke bedrijvigheid verbonden. Margaret Roberts werd er de tweede voorzitster van de Conservatieve Vereniging. Dat was een goede stap in de richting van het terrein waarop ze later carrière zou maken. In september 1947 kreeg de toekomstige leidster van de Britse conservatieven een baan als research-scheikundige bij een fabrikant van plastics te Manningtree, in Essex. In het naburige Colchester meng de ze zich in de conservatieve partijpoli tiek. Twee jaar later werd Margaret Roberts kandidate voor de Lagerhuiszetel van het kiesdistrict Dartford, in Kent, die altijd in handen van de socialisten was ge weest. Terwijl ze in Dartford op kamers woonde, werkte ze als scheikundig analy- 'ste bij de grote levensmiddelenmaat schappij J. Lyons and Company in Lon den. 24 jaar oud was Margaret Roberts de jongste kandidate in de parlementaire verkiezingen van 1950. Ze werd niet ge kozen, maar genoot toch heel wat steun van jonge conservatieven. Korte tijd later leerde ze haar toekomsti ge echtgenoot kennen: Denis Thatcher, tien jaar ouder en gescheiden. Hij was de algemene directeur van een verffa- briek in Erith, niet ver van Dartford, en zat er warmpjes bij. Denis en Margaret kondigden hun verloving aan op de dag van de algemene verkiezingen van 1951. Margaret Roberts was toen weer kandi date voor de zetel van Dartford. Hoewel haar aandeel van de stemmen toenam met vier procent, verloor ze opnieuw. Tweeling Denis Thatcher en Margaret Roberts trouwden in Londen op 13 december 1951. Margaret organiseerde haar huwe lijksleven rond de Britse parlementaire verkiezingen. Haar tweeling, Mark en Carol, werd geboren in 1953. Hun moe der had ondertussen rechten gestudeerd en was in Londen advocate geworden. Ze specialiseerde zich in belasting- en octrooiwetten. Als advocate werkte Margaret Thatcher lang gamen met het conservatieve Lager huislid Airey Neave, die in 1975 de met succes bekroonde campagne voor haar verkiezing tot partijleidster op touw zet te. Afgevaardigde Neave werd afgelopen maart vermoord door de IRA, omdat hij intussen conservatief zegsman voor Noord-Ierland was geworden. In de jaren vijftig had Margaret That cher nog een lange weg voor de boeg. Ze zei het kiesdistrict Dartford vaarwel en werd parlementair kandidate voor de zetel van Finchley in Londen, die ze in oktober 1959 voor het eerst veroverde en sedertdien nooit meer verloren heeft. De Thatchers lieten hun beide kinderen opvoeden op een kostschool. Mark is nu accountant; zijn tweelingzus Carol werkt als journaliste bij een krant in Australië. Ze is pas voor korte tijd naar Engeland teruggekeerd om haar moeder terzijde te staan in de harde laatste dagen van de verkiezingscampagne. Denis Thatcher is gepensioneerd en heeft dus al de tijd om zijn vrouw te helpen in haar politieke carrière. Minder plooibaar Over haar persoon zijn de laatste jaren al vijf verschillende biografieën ver schenen. In de ogen van sommige Brit ten is zij bijna een heilige. Toch is de meerderheid van de kiezers nog steeds niet van mening, dat zij een betere premier zou zijn dan James Cal- laghan. Margaret Thatcher mist de nodi ge ervaring. Tussen 1970 en 1974 was ze staatssecretaris van Onderwijs en Weten schappen, maar verder is ze nooit lid van een regering geweest. De Britse soci alisten zeggen dan ook, dat Margaret Thatcher de nodige bekwaamheid mist om het land te kunnen besturen. Ze is zeker veel minder plooibaar dan Labour-leider Callaghan, die geregeld na gaat van waar de wind komt. Margaret Thatcher vreest geen confrontaties. Ex treem links beschouwt haar als reactio nair. Gematigde elementen van de Britse conservatieve partij zijn bang, dat hun leidster inplaats van handig te schippe ren, al te vaak een uiterst rechtse politie ke lijn zal willen volgen, die in de huidi ge omstandigheden alleen kan leiden tot zware botsingen en sociale onrust. Van ijzer De Britse vakbonden voorspellen trou wens, dat dit laatste zeker het geval zal zijn met Margaret Thatcher aan het be wind. Haar extreem rechtse neigingen kunnen ook problemen veroorzaken met de Russen, die mevrouw Thatcher de bij naam „IJzeren dame" gegeven hebben. Zelf schudt ze al die verdenkingen mis prijzend van zich af. „De socialisten zijn flink op weg om Groot-Brittannië naar de knoppen te helpen", was een van haar geliefde uitspraken tijdens de nu afgelopen campagne. „Het land heeft iemand nodig die van ijzer is om zijn wederopstanding mogelijk te ma ken". Onderzoekscommissie: HENGELO (ANP) De verhoudingen binnen de Sociale Dienst van de gemeente Hengelo zijn volgens een onderzoek commissie zo verziekt, dat het gemeentebestuur er goed aan zou doen de vijf topfunctionarissen te vervangen. Het gaat om de directeur en diens adjunct, die allebei al zijn ge schorst, en drie afdelingschefs. Wil de Sociale Dienst weer redelijk gaan functioneren, dan is er, naar de opvatting van de commissie, onder een nieuwe lei ding een vergaande reorganisatie nodig. Kritiek uit de commissie in haar nota op de wijze waarop het gemeentebestuur zich tegenover de problemen bij de Sociale Dienst heeft opgesteld: „Signalen over het niet optimaal functi oneren van de dienst lijken ofwel te zijn genegeerd ofwel - zonder overleg - uitgemond in besluiten. Onlangs hebben de vier ambtenarenbonden de werkwijze van de onderzoekcommissie gekritiseerd. De commissie zou naar sun opvatting het personeel van de Sociale Dienst niet vol- -de bij haar onderzoek hebben betrokken. Wat al eerder bij Havo-Engels en VWO-Frans duidelijk werd zijn vooral de moeilijke for muleringen en „vreemde" woorden die het de kandidaat lastig maken. Gisteren was dat bij handelskennis Mavo-3 het geval. Om opgave 4 te kunnen beantwoorden, moest men de betekenis van het woord „ambulant" kennen, maar dat behoort niet tot de woordenschat van de Mavo-3. Men kan zich afvragen of het bij dit vak nu echt om han delskennis gaat of dat het eerder een testen is van het Nederlands of de techniek van het lezen. Mavo-4 had het handelskennis iets gemakkelij ker, ofschoon ook hier nogal wat fouten werden gemaakt Voetangels en klemmen zaten in de meerkeuzevragen. (Item 34, waar velen bruto winst berekenden van de omzet in plaats van de inkoopprijs; idem 39, waarbij de premie over drie maanden moest worden berekend en velen de jaarpremie als antwoord heb ben gegeven). Mavo-3 had het ook met Duits wat moeilijker dan Mavo-4 maar over het al gemeen vond men het vrij re delijk. LBO Zowel Lto, Lhno, Leao als Llo moesten zich gisteren eveneens over Duits buigen. Het was pittig werk opklim mend in moeilijkheidsgraad van opgave 1 naar 4. De on derwerpen lagen lekker de belangstelling en gingen over: >de boerderij als attraktie voor stadsmensen; een Nederlands- Duits grensincident; leven op een supertanker en een ver haal in de trant van: van krantenjongen tot miljonair. Het Leao had daarnaast han delskennis 1. Onder de meer- keuze vragen waren er enkele van veel te moeilijk karakter. Het Lto had natuurkunde (mechanica), dat aardig wat inzicht vroeg. De lagere agra rische school had eveneens natuurkunde en wel elektrici teit en elektronica. Wel te doen, maar toch vrij pittige opgaven. LDS Het meest gevreesde, maar minst vervelende vak, waren kennis, heeft de kandidaten over het algemeen tevreden gesteld. De vragen waren vrij moeilijk, maar toch niet on mogelijk. De opgaven Duits waren van een behoorlijk ni veau en konden binnen de tijd (van anderhalf uur) wor den gemaakt Ze lagen goed in de Lds-sfeer en handelden over een groot warenhuis en over de rol van de etalage bij de verkoop. MERO De Engelse correspondentie bij het MERO behelsde het schrijven van twee brieven. De eerste over een projectont wikkelaar, die benaderd wordt door een bouwmateria- lenhandel uit Koeweit en de tweede over een Nederlandse landbouwer, die zich tot een makelaar in onroerend goed te Aberdeen wendt Het werk was behoorlijk pittig, idioma tisch lastig, aangezien er nog al wat technische termen in voorkwamen. HAVO Het Duits bij Havo had vijf zeer gevariëerde onderwerpen die op eerste gezicht niet moeilijk waren. Ze gingen over sport politiek, schilder kunst literatuur en (flat- )bouw. De economie-opgaven konden door de gemiddelde leerling redelijk worden ge maakt. De derde, over de be lastingen, lag aardig in de in teressesfeer. vwo Duits bij VWO had weinig va riatie, was pittig en sloot niet aan op de interessesfeer. Met name in tekst 3 (over de scheiding der machten) zaten zeer moeilijke woorden, die alleen door mensen met klas sieke talen konden worden thuisgebracht. Bij economie 1 was de eerste opgave actueel en voor 60 procent goed te beantwoorden. Opgave 2 qn 3 kunnen geen problemen heb ben opgeleverd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9