Erkenning voor het verzet is lang uitgebleven Leids Studiefonds voor meer leerlingen openstellen" De Schakel over vier maanden gereed Klachten over lawaai-overlast Gruppo Trutto Dramatico en de contactarmoede NA2 STAD/REGIO LEIDSECOURANT 'ZATERDAG 5 ME11979 PAGINA 3 LEIDEN Gruppo Trutto Dramatico is van oorsprong een mimegroep, die in haar tweede productie is overgegaan tot het gebruik van taal. Ook in de derde productie, „Keep it cool", gisteravond vertoond in het LAK, zijn er weer gesproken momenten, maar in veel mindere mate dan voorheen. In deze voorstelling overheersten uiterlijkhe den. Nu is dat op zichzelf geen tekortkoming; Hauser Orkater weet met enkel op uiterlijkhe den gebaseerde acts boeiende voorstellingen te maken. Gruppo Trutto heeft echter verder gaande bedoelingen gehad: men wilde laten zien hoe mensen niet bij machte zijn werke lijk contact te maken met elkaar. In „Keep it cool" bestaat het contact voornamelijk uit ru ziemaken, uitdagen, pesten en negeren. Dit is dan ook het enige wat we zien, enig inzicht in de personen en de mogelijke oorzaken van hun gedrag worden niet gegeven. Er is wel een poging gedaan elk personage iets eigens mee te geven, maar het is te onuitgewerkt, te oppervlakkig en soms inconsequent gebleven; Nico wordt bijvoorbeeld van een wiskundige pietlut plotseling een zeer kinderlijk cn kin derachtig persoon. Deze oppervlakkigheid was ook de oorzaak van het feit dat ontwikkelin gen zich plotseling en onverwacht voordeden: ruzie ontstond niet uit opeenstapeling van irri tatie of frustratie, opgeroepen door persoonlij ke eigenaardigheden, maar wós er opeens. Er was geen echte reden voor Benno plotseling de muziek uit te zetten, er was geen echte re den voor Liesbeth en. Kees daar zo kwaad over te worden. Liesbeths groeiende hysterie en dronkenschap konden niet aannemelijk ge maakt worden, en kwamen zeer opgefokt over. Kunstmatigheid overheerste in dezen. De tekst droeg bij tot vervlakking van het spel. Hij bleek de handeling niet te ondersteu nen, maar te vervangen; hij legde teveel uit aan de toeschouwers wat eigenlijk uit het spel had moeten blijken. Opvallend was het grote aantal volzinnen in de tekst, die toch voorna melijk werd uitgesproken in woede of hyste rie. Ook waren de spelers niet altijd verstaan baar. Te vaak ook vonden gebeurtenissen ge lijktijdig plaats, zodat het publiek de aandacht moest verdelen. Ondanks bovenstaande bezwaren was het geenszins een vervelende voorstelling. Alleen is Gruppo Trutto niet tegemoet gekomen aan de verwachtingen die zij gewekt hebben met hun vorige productie. „Keep it cool" is weer te zien op zondag 6 en woensdag 9 mei in het LAK. JACQUELINE MAHIEU 95-jarige Voorhouter opende occasionhal VOORHOUT De oudste inwoner van Voorhout, de 95-jari- ge G. L. Barendse heeft gistermiddag de nieuwe occasion hal van de firma Bierman aan de Voorhoutse Jacoba van Beierenweg geo pend. De hoogbejaarde Commandeur Buitendienst deed dit in het bijzijn van zijn bekende neef Barend. Doordat de Voorhoutse Simca-dealer ook het agentschap voor Peugeot heeft gekregen, bleek uitbreiding van het bedrijf een dringende noodzaak. Voor de tweedehands-automobielen van de autodealer was in het bedrijf geen plaats meer. Met de feestelijke opening van de nieuwe occasionhal is de firma Bierman uit de ruimtepro blemen. Onderwijswinkel over tegemoetkomingen in studiekosten: LEIDEN De gemeente Leiden zou gelden uit haar studiefonds ook be schikbaar moeten stellen aan het ge wone voortgezet onderwijs en met name voor het lager beroepsonder wijs. Tot deze conclusie de Onder wijswinkel Leiden Noord in zijn rap port over de studiefinanciering in Leiden. Tot nog toe geeft de gemeente Leiden geld uit dit fonds aan leerlingen van opleidingen waarvoor het rijk onvol doende geld ter beschikking stelt. Dit zijn bijvoorbeeld de secretaresseoplei dingen als Pont en Schoevers. Sinds 1976 komen kinderen van het lager beroepsonderwijs, het algemeen vor mend onderwijs en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs niet meer in aanmerking. De werkgroep studiefinanciering van de Onderwij swinkel heeft het rapport gemaakt naar aanleiding van zesenzes tig enquêtes die door vierenveertig ou ders, (regelmatige bezoekers van de Onderwijswinkel) waren ingevuld. Ge bleken is dat de LTS over het alge meen een dure school is. Voor de eer ste en tweede klassen ligt het gemid delde van de kosten rond de 670,—. Het schoolgeld bedraagt tussen de 40,en 156,Bij de derde en vierde klassen liggen de kosten nog hoger omdat hier ook werkkleding en gereedschap door de leerlingen moet worden aangekocht. Het schoolgeld voor de huishoudschool ligt tussen de 125,— en 200,—. Voorts is hier het handenarbeid mate riaal vrij duur. Ook bij de Inas liggen de directe schoolkosten vrij hoog na melijk gemiddeld zo'n 520,—. Over het algemeen liggen de kosten bij het lager beroepsonderwijs hoger dan bij voorbeeld bij de algemene opleidingen zoals Leao en lhno. De belangrijkste kostenposten bij het algemeen vormend onderwijs (Mavo, brugklas, have en vwo) zijn het schoolgeld en de boeken. Ouders kun nen een beroep doen op het rijk. Deze bijdrage is 330,—. Daar staat tegen over dat Mavo-leerlingen ongeveer 800,kosten. Bij de brugklassen, de havo en het vwo zijn aanzienlijk on derlinge verschillen op te merken. Zo varieert het schoolgeld van 14,— tot 175,—, de kosten van de boeken van 52,— tot 280,— en het schoolreisje van niks tot 300,Voorts wijkt per school de keuze van de woordenboe ken nogal af. Een aantal scholen ge bruikt de zogenaamde „dikke" woor denboeken 30,— per stuk). Andere scholen die dezelfde opleiding geven, nemen genoegen met een prisma 6.per stuk). De Onderwijswinkel komt in zijn rap port tot de conclusie dat de wijze waarop het ministerie bij het bereke nen van haar bijdragen in studiekos ten bij lange na niet op de werkelijk heid getoetst is. Bij de resultaten uit de enquete van de Onderwijswinkel is zonneldaar gebleken dat het bedrag van de directe schoolkosten veel hoger ligt dan het maximum bedrag van de tegemoetkoming van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Er zijn op scholen verschillende ma nieren om aan boeken te komen. Het goedkoopst zijn de scholen die aange sloten zijn bij het Leids Boekenfonds. Hiervan wordt door de Louise de Co- ligny scholengemeenschap, het Stede lijk Gymnasium en de Rembrandt- scholengemeenschap gebruik gemaakt. Het initiatief is in 1965 genomen door de Rembrandtscholengemeenschap. De gezamenlijke inkoop van de boeken loopt via de gemeente, die ook heeft geprobeerd meer scholen voor het fonds warm te krijgen. Het boeken fonds geldt op de drie scholen voor Mavo en voor Havo tot de differentia tie. Als leerlingen hun pakket hebben gekozen, moeten ze zelf hun boeken kopen. Dit is gedaan omdat de leerlin gen meestal hun boeken willen behou den en omdat er teveel boeken nodig zijn om groot in te kunnen kopen. De prijs van de boeken bedraagt onge veer een derde van de nieuw prijs. Uit de enquêtes is herhaalde malen gebleken dat kinderen niet aan een cursus of aan een schoolreisje konden deelnemen omdat er thuis geen geld voor was. Soms volgden kinderen de lessen zonder het boekenmateriaal dat daarvoor nodig was. In veel gevallen verdienen de kinderen er zelf wat bij hetgeen vaak ten koste' gaat van de leerprestaties. Gezien de grote voordelen dié het Leidse Boekenfonds voor leerlingen en ouders biedt (het totaalbedrag hoeft niet in eens te worden voldaan) is het de Onderwijswinkel een raadsel waar om niet meer scholen zich bij het fonds aansluiten. Weliswaar brengt het een grote omvangrijke administratie met zich mee maar de scholen worden ook gedwongen hun methoden en de keuze van hun boeken zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, hetgeen toch grote voordelen met zich meebrengt Burgemeester Verhoef slaat eerste paal voor nieuwbouw Een aandachtig publiek voor spreker Teengs Gerritsen. Op de voorgrond onder meer: H.K.H. Prinses Irene, premier Van Agt, burgemeester C. A. Bos en wethouder J. Bergman van Katwijk. Oud-verzetsstrijder J. Teengs Gerritsen bij opening ,,1933-19nu": LANGE RAAR Burgemees ter Verhoef van Ter Aar heeft gistermiddag om vier uur de eerste paal voor het nieuwe onderkomen van jeugdsociëteit De Schakel ge slagen. Het nieuwe jeugdge- bouw dat volgens plan sep tember dit jaar in gebruik moet worden genomen, kost 215 duizend gulden. Burgemeester Verhoef sprak de verwachting uit dat met de nieuwbouw zowel het be lang van de Langeraarders alswel van de Schakeljeugd was gediend. Daarbij doelend op de hoogwaardige geluidsi solatie, waarmee de te bou wen jeugdsoos zal worden uit gerust Juist die geluidsoverlast leid de enige jaren geleden tot zo veel ergernis bij de bewoners van de Van der Hoe venstraat dat zij naar de rechter stap ten. Die stap mondde uitein delijk uit in de sluiting van De Schakel. Uitvoerige besprekingen met TNO, provincie en gemeente hadden aanvankelijk magere resultaten. Het isoleren van het bestaande gebouw werd als te kostbaar van de hand gewezen. Het opwerpen van een geluidswal tussen het Schakelgebouw en de Van der Hoevenstraat werd als planologisch onaanvaardbaar weggewimpeld. Ook een tus- sen-oplossing, om het volume van de geluidsinstallatie in De Schakel aan banden te leg gen, bleek geen permanente rechtvaardigheid. De oplos sing, zoals die nu ten uitvoer wordt gebracht, namelijk nieuwbouw op de plaats van de gesloopte oudbouw, dateert van enige maanden terug. De bouwkosten, 215 duizend gulden, kunnen bepaald laag genoemd worden. Dat is met name gelegen in het feit, dat de Schakelleden zelf de sloop- en grondwerkzaamheden heb ben verricht Ook na de eer ste oplevering van de ruwe nieuwbouw kunnen de Scha kelleden nog aan de slag. De gehele afwerking en het schil derwerk zullen zij zelf verzor gen. Ondanks dat blijft de last nog aan de stevige kant voor de Langeraarse jonge ren. Vandaar dat de gemeente besloot tot een schenking van 50 duizend gulden en een ga rantstelling voor de resteren de 165 duizend gulden. Inmid dels heeft ook de provinciale Jeugdraad zich bereid ver klaard een duit in het Scha kelzakje te stoppen. De eerste drie exploitatie-jaren zal een tekort tot maximaal 10 dui zend gulden door de Jeug draad worden gedekt. Burge meester Verhoef: „Wat rest is natuurlijk toch nog een forse last. Maar ik ben ervan over tuigd, dat ze het redden". KATWIJK In het bijzijn van H.KJL Prinses Irene en minister pre sident Van Agt heeft oud-verzetsstrij der J. Teengs Gerritsen de officiële o- pening verricht van de landelijke ver- zetstentoonstelling „1933-19nu" in het Katwijkse Tripodia. De expositie die is ingericht door oud-verzetsleden met studenten van de Rietveld-academie en een werkcollectief van K en O in Katwijk, geeft een beeld van het ont staan, de groei, de gevolgen en de huidige verschijningsvormen van het fascisme in Europa. Na afloop van de dodenherdenking waarin elk jaar meer aandacht wordt geschonken aan het opkomende fascis me en neo-nazisme in Europa, volgde een officiële bijeenkomst in de Kat wijkse Pniëlkerk. In zijn opening swoord attendeerde de heer Teengs Gerritsen op het belang van een ver- zetstentoonstelling die ook wijst op het fascisme dat wederom een bedreiging begint te vormen voor de samenleving. Hij vroeg dan ook steun voor het plan van de organisatoren om de tentoon stelling een permanent karakter te ge ven en ook andere plaatsen in het land aan te doen. „Om de jeugd in alle delen van het land te herinneren aan onze vrijheidsstrijd en het besef dat vrijheid moet worden verdedigd en geen vanzelfsprekend iets is", aldus de voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slachtoffers. De heer Teengs Gerritsen sprak zijn waardering uit voor de hulp die de re gering de laatste jaren biedt aan orga nisaties van verzetsmensen en oorlogs slachtoffers. Een erkenning van het verzetswerk dat in het begin van de naoorlogse periode heeft onbroken. „Voor het verwerken van het door de verzetsstrijders onverteerde verleden is geen gechiedschrijving mogelijk. Enige erkenning voor die strijd was er niet. De woorden: „dank je" konden er niet af'. Als voorbeeld hiervoor noemde de heer Teengs Gerritsen het falende of ontbrekende beleid bij de instelling van een verzetskruis dat nauwelijks aan verzetsmensen is uitgereikt. Prikkel „Voor het zegevieren van het kwaad in de wereld is niets anders nodig dan dat de goede mensen niets doen". Deze uitspraak hangt breeduit boven de panelen, die het gebeuren in gevan genissen en concentratiekampen uitbe elden. Het zou tevens de prikkel tot het organiseren van de verzetstentoon- stelling ,\1933-19nu" kunnen zijn. Deze tot een landelijke uitgegroeide mani festatie, die tot 15 mei in Tripodia ge houden wordt, probeert de uitingen van het fascisme en, een equivalent daarvan, nazisme in beeld te brengen om vooral de jongeren te vertellen wat er tijdens de 2e wereldoorlog plaats vond, en daarnaast de mensen te waarschuwen voor de gevaren van het opnieuw oplevende fascisme en neo-nazisme in Europa. De tentoonstelling bestaat uit acht hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk, „opdat onze kinderen in vrede en vriendschap mogen leven", vormt de introduktie tot de tentoonstelling. Bij het 2e hoofdstuk wordt gepoogd enige indrukken te geven van het raffiment en de methoden die aangewend wer den bij het murw maken of liquideren van allen die vrede en democratie be schermden en het uitroeien van alle door de nazi's ongewenste bevolkings groepen. Pakkend en verbijsterend is hierbij een citaat van Himmler uit een rede-voering van 4 oktober 1943, ge richt aan de SS: „of de andere volken in welstand leven of van de honger verrekken, dat interesseert mij in zo verre, dat wij ze als slaven voor onze cultuur nodig hebben, iets anders inte resseert mij niet". Een zuil op de ten toonstelling laat dan ook zien hoe 23.700 gevangenen als arbeidsslaven worden uitgebuit in Duitse bedrijven. Het derde hoofdstuk wil een indruk van het verzet geven. Een strijd waar de heer Teengs Gerritsen van zegt dat deze zonder glamour gestreden werd. „Het was een angstige en felle strijd Bejaarde vrouw gewond LEIDEN Een 75-jarige vrouw uit Voorschoten is gis teravond omstreeks halfacht zwaar gewond bij een aanrij ding op de Leidse Lammen- schansweg nabij de Petrus- De vrouw werd aangereden toen zij de weg overstak. De jeugdige automobilist reed na het ongeval door. Later op de avond kon hij worden aange houden. De vrouw is met zwaar letsel opgenomen in het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Enkele tientallen Leidenaars hebben gisteravond weer de Stille Tocht gemaakt van de Marekerk naar het Verzetsmonument tegen over molen „De Valk". Zij deden dit ter gelegenheid van de her denking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Aan de Stille Tocht ging een herdenkingsdienst vooraf, waarbij burgemees ter A. Vis volgens traditie het openingswoord hield. Voorts bracht de sopraan Ester Hillinga enkele liederen ten gehore, waarbij zij op orgel werd begeleid door Jan van der Meer. Het Interkerkelijk Pe- tra-Jeugdkoorzong het „Lied van de wijngaard". in de meeste gevallen op leven en dood". Onder het hoofdstuk „in het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal", wordt verband gelegd tussen toen en nu, waarbij veel gebruik is gemaakt van foto's en persberichten. Werkloosheid, terreur, vervolging en verjaring oorlogsmisdadigers, uitspra ken van politici en informatie over verzet tegen de neutronenbom worden in beeld gebracht, Beklemmend Verder wordt er een dia- en film ver toning gehouden. De film „Todeslager Sachsenhause" geeft de beklemmende perfectie voor de organisatie van de vernietigingskampen weer. Beelden, die de gruwelijke barbaarsheid van het fascisme tonen. Het Genootschap Oud-Katwijk belicht de plaatselijke si tuatie gedurende de oorlogsjaren, zo zijn er foto's te zien van de evacuatie, verplichte afbraak in 1943, de gaar keuken en „De Zweedse gave" (het manna uit maart 1945). De tentoonstelling wordt omlijst met een groot aantal schilderwerken en plastieken van de beeldende kunstena res en oud verzetsstrijder Truus Men ger, wier oeuvre zich grotendeels be weegt rondom fascisme, oorlog en het daardoor ontstane menselijk leed. Burgemeester Verhoef slaat de eerste paal. LEIDEN Enkele bewoners van de Van de Sande Bak- huyzenlaan hebben zich bij het Leidse college van b en w beklaagd over de lawaai overlast die bromfietsen en motoren in hun straat ver oorzaken. Tevens wijzen zij op de levensgevaarlijke situa tie die ontstaat omdat deze voertuigen zich met grote snelheid door de straat bege ven. Een en ander brengen de be woners aan de orde naar aan leiding van de op handen zijnde herbestrating van de van de Sande Bakhuyzenlaan. Zij willen dat in het herbe- stratingsplan ook verkeers drempels worden meegeno men. Ongeveer twee jaar ge leden werd een verzoek hier toe afgewezen op grond van een rapport van een patrouil lerende politiewagen. „Dit rapport kan ons inziens nau welijks representatief zijn voor de situatie, aangezien de betrokken bromfietsers niet onder de neus van de politie met opgevoerde brommers door een laan gaan racen, af gezien van het feit of de poli tie wel op een gunstig tijdstip is verschenen", aldus de be woners. Verkeersdrempels lij ken de bewoners een goede oplossing omdat de Van de Sande Bakhuyzenlaan geen doorgaande route is, zodat de drempels geen belemmering hoeven te vormen voor de normale doorgang van het verkeer. De groep „Wave" van tenorsa xofonist Jos Engelhart (zie foto) treedt vanavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Brees- traat. Deze Nijmeegse groep heeft een stijl waarin elementen van jazz, klassieke muziek en pop terug te vinden zijn. In 1972 won Jos Engelhart het Loosdrecht-concours.. Stille Tocht door Leiden

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3