De gedaanteverwisseling van Telstar McEnroe op eigen kracht voorbij Connors ■rrgjjr Tennisteam; ouderwets verlies tegen Australië Kelly zege ontnomen MARTIN VAN VIANEN: „PERIODETITEL IS EIGEN r ~'V Vriesekoop/Van der Vliet bereiken achtste finales Volleybalteam revancheert zich Ling tekent twee jaar bij HÉ Zaalvoetbal- programma Nederlandse titelstrijd Vrijspraak Schoen maker SPORT LEIDSECOURANT ZATERDAG 5 ME11979 PAGINA 11 DEN HAAG Martin van Vianen heeft - nooit sprookjes willen verkopen. Nauwe- l lijks aan het werk bij Telstar relativeer» de hij een goede start met de medede- ling: „De ploeg is 20 onervaren, dat het onzin is zelfs maar aan een periodetitel te denken." Telstar verloor veel en zak te naar de onderkant van de ranglijst. Van Vianen, bezig aan zijn eerste jaar als beroepstrainer, kreeg zijn gelijk. De t Hagenaar, die altijd benadrukt steeds de positieve kant te willen zien, bleef in alle rust doorwerken. Gedurende de winterstop werd spits Rob van der Meer aangetrokken en toen de bal waarachtig weer kon rollen, stond er een ander Tel star op het gras. Amateurs en voormali ge spelers uit het C-elftal bleken zo snel gegroeid, dat de ploeg uit Velsen ineens een eenheid was. Ondanks een enkel on gelukje (FC Dordrecht) werd Telstar kampioen van de derde periode. Een opvallende gedaanteverwisseling die c Martin van Vianen niet erg heeft verrast. „Het elftal was ingespeeld geraakt. Oner- varen jongens waren langzaam gewend l aan het spel van de eerste divisie. De hele winter door is er hard getraind, de mentaliteit is daardoor nog beter gewor- den. Ik ben altijd uitgegaan van het technische kunnen. Ik stop een speler J niet vol met opdrachten. Ik verlang niet J meer van hem dan hij aankan. Mijn spit- t sen mogen vrijuit voetballen, ze moeten maar zien hoe ze hun tegenstander uit- spelen, als ze het maar doen. In het be- gin betekende dat echter draaien, kap pen, nog eens passeren. Nu is het spel directer. Die bal komt voor het doel. En daarbij benutten we ook onze specifieke kopkracht. We hebben drie, vier spelers, die erg sterk zijn met het hoofd. Ken merkend voor de stijgende lijn is mis schien wel Van Toor. Hij kwam als ama teur, maar door zijn mentaliteit is hij heel brutaal geworden. Hij voetbalt nu geweldig." „Naarmate het seizoen vorderde heb ik gezien dat het beter ging. Bijna alles wat ik heb gezegd, heb ik kunnen waarma ken. Ik heb er altijd achtergestaan. Als ik weddenschappen had afgesloten, was ik nu rijk geweest. Vooral ook via be sprekingen zijn er veel dingen naar bui ten gekomen. We hebben praktisch alle wedstnjden met drie spitsen gespeeld. De laatste tijd is dat er pas uitgekomen. Tegen Wageningen bijvoorbeeld maakten we drie doelpunten, maar het hadden er zeven moeten zijn. Zoiets zie je, maar daar houd je verder je mond over. Het sterkt je alleen wel in je ideeën. Op een bepaald moment zijn we punten gaan pakken, groeide het zelfvertrouwen en trokken de spelers zich aan elkaar op. We zijn geen periodekampioen geworden bij de gratie van andere ploegen; nee, het is onze eigen verdienste" Betrekkelijkheid Martin van Vianen beleefde donderdag avond bij de (ingehaalde) ontmoeting Fortuna SC-Heracles de spannendste mo menten in deze competitie. Heracles ver loor, waardoor Telstar genoeg punten had om periodekampioen te worden. Een succes dat Vianen („Ik heb altijd gezegd dat prestatie heel belangrijk blijft") goed doet. Ook al realiseert hij zich de betrek kelijkheid ervan, vooruitblikkend op de nacompetitie lonkt hij naar een nieuwe stunt. „Het zou toch uniek zijn met zo'n jonge en onervaren ploeg de eredivisie te be reiken. Misschien zijn we wel op de beste tijd periodekampioen geworden. Ik neem aan dat Excelsior promoveert, maar FC Groningen en Fortuna SC strij den ook nog om het kampioenschap. De vierde periodekampioen is behoorlijk moe. Wij kunnen nu een stap terug doen, blessures krijgen de tijd om te ge-, nezen, we kunnen ons in alle rust op die nacompetitie voorbereiden. De laatste wedstrijden van de gewone competitie moeten we nog wel punten halen, want Telstar moet een goede middenmoter worden. Maar ik zal een steeds wisselend elftal samenstellen, zodat spelers rust kunnen krijgen. Moet ook wel, want in totaal staan ons nog vijftien wedstrijden te wachten. Promoveren we niet, dan is er nu toch een basis waarop we volgend seizoen verder kunnen bouwen. Dan is dit seizoen een geweldige ervaring. Bo vendien merk ik dat de sfeer rond Tel star, dus niet die in de ploeg, verbeterd. In de nacompetitie komen er misschien vijf- of zesduizend toeschouwers en spe len we net quitte." DICK HOFLAND Martin van Vianen: „Het zou toch jonge en onervaren ploea de eredivisie te bereiken" DALLAS Björn Borg en John McEnroe ontmoeten elkaar morgen in de finale van de eindronde van World Championship of Tennis in Dallas, waarin voor de winnaar een bedrag van meer dan twee ton ligt te wach ten. In de halve finales van gistera vond zorgde John McEnroe voor een grote verrassing door voor het eerst in zijn tot dusver stormachtig verlo pen carrière op een reguliere wijze van Jimmy Connors te winnen: C—l, 64, 64. Zeven keer stonden beide Amerikanen tegenover elkaar en zes keer had de meest gelauwerde van de twee zijn door velen als zijn opvolger beschouwde McEnroe van zich kunnen afschudden. Eén ontmoeting eindigde in het voordeel van McEnroe, maar al leen dank zij het feit dat Connors zich in het Masterstoernooi, begin dit jaar in New York, geblesseerd moest terug trekken. Vorige week nog had Connors tamelijk overtui gend afgerekend met McEnroe, in Las Vegas werd het 75 en 63 voor de oud-Wimbledon- kampioen. In zijn streven eindelijk zijn hoge klasssering op de wereldranglijst (3e) glans te geven met een ti tel in een belangrijk toernooi was John McEnroe uiterst geladen in zijn partij tegen zijn "voor beeld". Uit zijn nederlaag van vorige week had de 20-jarige Amerikaan lering getrokken: hij zou ditmaal geheel zijn eigen spel blijven spelen. Waar hij zich in Las Vegas toch nog tijdens de wedstrijd had laten meeslepen in het tempo- en krachttennis van Connors bleef hij gisteravond voor een uitverkocht Moody Coliseum (meer dan 9000 toeschouwers) zijn eigen strategie volgen. Die hield in dat hij vanuit het achterveld de controle op de gang van zaken wilde behouden om met soms vertragende slagen zijn opponent tot veel loopwerk en misstappen te verleiden. „Ik had me voorgenomen", vertelde een ietwat uitge laten McEnroe na afloop van de partij, „Connors elk punt zelf te laten maken. Daarvoor moest ik geduld hebben en dat heb ik dit keer kunnen opbrengen. Ik heb punt voor punt gespeeld". Hoewel de tactiek slaagde en John McEnroe daarmee een hoog gewaardeerde zege behaalde, leidde zijn speelwijze er wel toe, dat de ontmoe ting tussen beide Amerikanen slechts zelden een echt spectaculair karakter kreeg. Connors ging op de van hem zo bekende manier op jacht naar de triomf, maar wanneer zijn spel ook maar de geringste hapering vertoont, zoals ook vorig jaar in de finale van Wimbledon tegen Borg gebeur de, is hij tegen een speler als McEnroe uiterst kwetsbaar. Dat bleek al in het begin van het door nogal wat incidenten met lijnrechters ont sierde duel. Connors moest al meteen zijn eerste opslagbeurt uit handen geven, waardoor McEn roe kon doorstomen naar een voorsprong van 3—0. McEnroe deed vervolgens weinig anders dan de bal in het spel houden, hetgeen hij overi gens op een verbluffend eenvoudige wijze kon volhouden. „Het leek erop alsof ik alleen achter in wilde blijven", zei McEnroe later, „maar ik ging alleen maar naar het net als er kansen wa ren om te scoren en die waren er niet zo gek veel". McEnroe won deze eerste set met 61 en steu nend op zijn inmiddels onbespeelbare service bleef hij het spelverloop bepalen, en zelfs enige irritatie over eigen missers kon hem niet uit zijn ritme halen. Fouten van Connors, die na afloop onmiddellijk de plek des oriheils verliet en zich dus ook niet op de persconferentie liet zien, leid den tot zijn ondergang. „Dit was voor de eerste keer dat ik tegen Con nors het spel echt dicteerde", vertelde McEnroe na afloop. „De andere keren had ik altijd het gevoel, in het defensief te verkeren". McEnroe naaide de tweede set binnen met 64 en na een voorsprong van 54 in de derde set beslechtte de jong Amerikaan met vier dreunende opslagen het pleit (64), zodat hij nu nog één partij is verwijderd van de hoofdprijs en een eerste volle dig op eigen kracht veroverde grote titel. Dan moet hij echter afrekenen met Björn Borg, die in een soms adembenemende partij Vitas Ge- rul ai tis versloeg. De New Yorker kreeg wel de toeschouwers tweemaal van de banken voor een staande ovatie, maar op de beslissende momen ten bleek Borg, met uitzondering van de derde set, toch weer de sterkste. Na een duel, dat meer boeiende momenten kende dan het treffen eer der tussen Connors en McEnroe, werd het ten slotte 75, 7—6 (73), 2—6, 6—2 voor Borg, waarmee de onderlinge stand 12—0 voor de Zweed aanwijst. FRANK WERKMAN Pjongjang Het Nederlandse dubbel Bettine Vriesekoop-Mari- anne van der Vliet bereikte de achtste finales van het dames dubbelspel tijdens de WK tafel tennis. In de eerste ronde werden Kim May Lin en Toh Sai Miang uit Singapore met 21-8, 21-11, 21- 13 verslagen. In de tweede ronde was de combinatie te sterk voor het Zwitserse duo Renate Wyder- Francy Weibel: 14-21, 21-9, 21-11, 21-7. Sandra de Kruiff en Brigitte Koo- ter zegevierden in de eerste ronde met 21-12, 12-21. 21-16, 8-21, 21-17 over het Russische dubbel Anita Zakharjan-Loedmilla Bakshoetova.. Ze verloren in de tweede ronde van de Koreanen Li Song Suk en Ro YongSuk: 17-21.6-21.13-21. In de eerste ronde van het heren- dubbelspel verloren Van der Helm en Van Slobbe met 7-21. 11-21, 13- 21 van de Fransen Secretin en Bi- rochea. Bettine Vriesekoop plaatste zich met Van der Helm voor de twee de ronde van het gemengd dub belspel. Ze versloegen Synio Supit en Karnelia Ailim uit Indonesië in de eerste ronde met 21-17, 21-12, 19-21,17-21,21-14. De overige Nederlandse combina' ties werden uitgeschakeld. De re sultaten zijn: Van Slobbe/Manan- ne van der Vliet-Galal Ezz/Nah id Kamal (Egy) 15-21, 21-16, 18-21. 16- 21; Gootzen/Brigitte Kooter-Mont- serray Sanahuja /José Maria Pa len (Spa) 15-21,15-21,21-12,20-22. 99 MADRID Zoals van oudsher gebruikelijk heeft Australië in Madrid het Nederlands damesteam de weg versperd naar de - financieel lucratieve - halve finales van het toernooi om de Federation Cup. Na de enkelspelen was de zaak reeds be slist. Wendy Turnbull won met tweemaal 63 van Elly Ves- sies en Dianne Fromholtz hield Betty Stöve eronder met 62, 2-6,6—3. Elly Vessies had in feite betere groundstrokes dan Turnbull en schreef later op de zonnige tribunes bladzijden vol om een verklaring te vinden voor het feit, dat zij meer tegen zichzelf dan haar tegenstandster had gespeeld. Betty Stöve verging het nog merkwaardiger. Zij bestookte in de tweede set de link shandige backhand van Dianne Fromholtz, die vanwege het topspin dat ze ermee slaat, doorgaat voor de beste ter wereld, met zoveel geweld, dat er bij de Australische een verkramping optrad. Dat werkte na de pauze in de derde set zover door, dat ook de service van Fromholtz aan kracht inboette. Maar Betty Stöve, die van alle dames percentagegewijs de meeste „winners" slaat, maakt ook de meeste missers. Ditmaal propte de Nederlandse ze in twee service-games die met de nodige dubbelfouten op love verloren gingen, waarmee de blonde Australische goeddeels buiten eigen medeweten op winst werd gezet In het afsluitende dubbelspel bepaalden Betty Stöve en Mar- cella Mesker via een zege met 64, 9—7 op Wendy Turnbull en Kerry Reid de eindstand op 21. De Australische meisjes namen het begrijpelijk nogal licht op en wilden zelfs opgeven ais het tot een derde set zou zijn gekomen. Daarmee ontging Stöve en Mesker voor de derde maal een kans op een serieuze krachtmeting. Jammer, want ze maakten de indnik dat ze niet alleen lengte en reikwijdte hadden te bieden, maar ook spel van behoorlijke klasse. Het Nederlands volleybalteam revan cheerde zich gisteren volkomen voor de slechte wedstrijd tegen Engeland van donderdag. Nederland behoudt door de tweede zege op West-Duits- land de kans op plaatsing van het toernooi om de Europese titel in Frankrijk. Daarvoor is echter noodzakelijk dat vandaag van Griekenland wordt ge wonnen. dat zich zonder twijfel ge steund weet door een hysterisch mee levend publiek. Voor de Griekse spe lers is er een premie van 10.000 gul den als het team overgaat naar het eindtoernooi. Nederland kreeg in deze wedstrijd van gisteren alle steun van de Westduitse formatie. De tegenstander was na de verloren partij van donderdag tegen Griekenland zo geknakt dat de ploeg vele fouten maakte. Mede hierdoor won Oranje de eerste set met 15-9. In de tweede set klopte het lang zo goed niet bij Nederland. De spelers stonden stil en de Duitsers wonnen de set, zonder al te veel moeite met 15-9. Oranje begon flitsend aan de derde set. Vooral uitblinker Marcel Sturken- boom en Bert Goedkoop plaatsten hun smashes knap langs de Duitse blokke ring. Tot 10-2 liep Nederland uit voor dat de puntenmachine stokte. Een aantal stopfouten en de knap opgezet te aanvallen gaven de tegenstander de kans terug te komen. De Duitsers kwamen zelfs met 12-10 voor. Enkele ondoordachte acties aan Duitse zijde maakten toch dat de winst met 15-12 naar Oranje ging. Toen in de vierde set de uit Roemenië gevluchte Stelian Moculescu uit de ploeg werd gehaald was de strijd snel beslist. Met 15-7 kwam het einde. AMSTERDAM - Tsjeu la Ling, de grillige spitsspeler van Ajax, heeft zijn contract met de Amsterdamse club met twee jaar verlengd. Althans indien Ling zijn handtekening zal zetten. Voorzitter Harmsen: „Wij zijn rond op de handtekening van Ling na. Hij zal dan nog twee jaar spelen, waarbij we een optie voor nog een jaar hebben. Dat betekent dat Ling dan zonder verder onderhande len voor drie jaar aan Ajax is verbon den". ADVERTENTIE <r gemeente alphen aan den rijn Afscheidsreceptie van X-: de burgemeester ;X; Burgemeester en wethouders van ■X; Alphen aan den Rijn brengen ter Xü algemene kennis, dat in verband met X;.' de benoeming van de Edelachtbare XX heer Mr. R. M. Gallas tot ;X; burgemeester van de gemeente Delft •X- op zaterdag 12 mei 1979 van 16.00- '■■y. 18.00 uur in het raadhuis een receptie X\ wordt-gehouden. teneinde de ;X; Alphense burgerij en andere ;X; belangstellenden gelegenheid te bieden van de burgemeester en X;! mevrouw Gallas afscheid te nemen. XX Alphen aan den Rijn, 3 mei 1979 •X' Burgemeester en wethouders X:: voornoemd, jX de secretaris, Mr. H. van der Top de loco-burgemeester, J. J. Goedhart ZARAGOZA Met het hoog gebergte in het vooruitzicht, de karavaan staat maandag aan de voet van de eerste zware col, hebben de sprin ters in het peloton van de Ronde van Spanje het er ook gisteren van genomen. In de langste etappe van deze edi tie van de Vuelta, over 230 kilometer van Reus naar Za- ragoza, kwam er één kilome ter voor de eindstreep pas beweging in het peloton. Daarbij stond de hevige ruzie tussen de uiteindelijke etap pewinnaar Noël Jonckheere en de later gedekiasseerde Ierse sprinter Sean Kelly centraal. „Kelly heeft mij bij het mid del gegrepen", verklaarde de Belg na afloop. Waarop de Ier, al even onschuldig kij kend, antwoordde. „De Jonc kheere heeft mij afgesneden". Kelly, die als eerste over de finishlijn ging, werd uiteinde lijk gediskwalificeerd, omdat de jury zijn „misdaad" het duidelijkst had kunnen waar nemen. Ook achter dit tweetal be schuldigden de Belgen René Dillen en de drievoudige etap pewinnaar Alfons de Wolf el kaar van geduw. Afgezien van deze schermutselingen onder de rassprinters had de tiende etappe een rustig ver loop. Zeker voor Joop Zoete melk en zijn ploeggenoten, die, met een zware week voor de boeg, geen extra inspan ningen hoefden te tonen. LEIDEN Districtszaalvoet- balkampioen Sjardin maakt zich op voor de Nederlandse titelstrijd. De Leidenaars zijn ingedeeld in een poule samen met de kampioenen van de districten Zuid 1 en 2. Woensdag speelt Sjardin in de Katwijkse Cleijn Duinhal tegen de Limburgse titelhou der RKHSV uit Heugem. Op 18 mei vindt in Maastricht de wedstrijd tussen de twee zuid elijke ploegen plaats. Plaats van handeling is sporthal De Geusselt Vrijdag 18 mei reist de Leidse ploeg naar Eindho ven en speelt daar om negen uur tegen de kampioen van Zuid 1, het Eindhovense Bart Roggen. De fmale om de Leidse zaal voetbalbeker is wegens die Nederlandse titel uitgesteld. De ontmoeting SjardinBax Zeefdruk wordt maandag 21 mei in de Alphense Rijn streekhal gespeeld. ZEIST De vierde gele kaart, die Niels Overweg dit seizoen werd voorgehouden in het duel FC Twente-PSV, is door de tuchtcommissie van de KNVB bestraft met een schorsing van twee wed strijden. Zij collega Ernie Brandts van PSV ontving in dezelfde ontmoeting zijn tweede gele kaart en werd dienovereenkomstig voor één duel uitgesloten. Vrijspraak verkreeg Lex Schoenmaker. De speler van FC Den Haag werd in het duel tegen MVV de gele kaart voorgeschoteld. De tuchtcommissie achtte na inzage van alle stukken de opzet van de verweten han deling niet bewezen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11