SIMON Papa wat is dat...? Holocaust had diepe uitwerking op Duitse kijkers Labour verbitterd over nederlaag TT7T- GOEDKOOP^GEZELUG Wetenschappelijk onderzoek: TT „Nederland van de weg af gezien" in 120 pagina's voor maar 6,95. ,979 BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 ME11979 PAGINA 9 (Van onze correspondent Ami van Vree) KEULEN Wat aan de spontane reakties in januari al te merken was, is nu ook wetenschappelijk bewezen: de uitzending van Holo caust heeft in West-Duitsland een ongemeen diepe indruk gemaakt en zeer veel mensen ernstig aan het denken gezet Dat blijkt uit het resultaat van twee omvang rijke enquêtes, éen vlak vodr en één vlak na de uitzendingen, die in opdracht van de regeringscen trale voor politieke vorming en van de WDR zijn gehouden. Of Holocaust ook op langere termijn effekt heeft gehad, moet blijken uit een derde ondervraging, die in april is gehouden en waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. Eén van de onderzoekers sprak gisteren bij de presentatie van het rapport in Keulen van een „geshockeerde natie". „In een week is helemaal veranderd, wat 30 jaar politieke vorming niet ge lukt is". Daarbij maakte hij overi gens wel het voorbehoud, dat Ho locaust het meest indruk heeft ge maakt bij mensen die de oorlog stijd niet hebben meegemaakt of te jong waren om er bij betrok ken te zijn geweest. Vooral bij mensen boven de 60 echter, be staat echter nog grote affiniteit met de nazitijd en zij vormen de grootste groep van mensen, die niet hebben gekeken „omdat men die dingen nu eindelijk eens moet vergeten". Van de ondervraagden die wel hebben gekeken (in totaal 58 pro cent), blijkt bijna driekwart posi tief op Holocaust te hebben gere ageerd; slechts 7,3 procent wees de film af. Hij werd het meest gewaardeerd vanwege het voor- lichtingseffekt en de realistische behandeling. Kritiek was er bij 14 procent, dat hij te gruwelijk was. Zeer groot was ook het aantal ondervraag den, dat zei in de familiekring of daarbuiten op het werk over Ho locaust te hebben gediscussieerd. De meest gehoorde reakties wa ren „de uitzending heeft mij diep getroffen; het was een belangrijke ervaring", of „ik voelde mij schuldig dat wij Duitsers zulke misdaden hebben begaan". Hoe groot de behoefte in de Bondsrepubliek aan Films als Ho locaust nog altijd is, bewijst het antwoord op de vraag of de film er toe aangezet heeft, om meer over nationaal-socialisme en jo denvervolging te willen weten. Vooral in de leeftijdsgroep van 14 tot 30 jaar zei de overgrote meer derheid er ja op. De helft van de mensen die zichzelf „politiek sterk geïnteresseerd" noemde, bleek uit Holocaust dingen te hebben opgestoken, die men voor dien nog niet wist. Dat gold voor al de intensiteit en de omvang van de gruwelijkheden. De dorst naar meer kennis kwam ook te voorschijn in de meer dan 100.000 aanvragen, vooral afkomstig van onderwijzers en leraren, voor het begeleidende materiaal, dat de centrale voor politieke vorming had vervaardigd. Veel scholieren hadden zelfs op school geëist, dat het thema Holocaust op het les rooster zou komen te staan. Vol gens de onderzoekers heeft de film Holocaust, tezamen met alle publiciteit er om heen, iets wezen lijks bewerkstelligd, namelijk de emotionele beroering te wekken die voorwaarde is om van mening en van houding te veranderen. Dat blijkt uit allerlei opinies over zaken als verjaring van nazimis daden, over „Wiedergutmachung", en schuld, en in het algemeen over de instelling tegenover het nationaal-socialisme. (Interessant daarbij is vooral de daling van het aantal antwoorden met „geen mening"). Wat Nederland betreft, is de uit zending van Holocaust voor de TROS bijzonder zinvol geweest, enerzijds omdat een probleem, dat zoveel jaren was blijven lig gen nu weer volop in de belang stelling, vooral van de jeugd, is gekomen, en anderzijds omdat te vens de aandacht is gevestigd op andere vervolgde minderheden. Dat is de mening van de rabbij nen Herman en Soetendorp en dominee A. Klamer van het radi opastoraat, die op de vier uitzen- davonden van de TROS deel heb ben uitgemaakt van een radiofo rum, dat op de vele vragen van kijkers een antwoord heeft probe ren te geven. Rabbijn Herman, die als psychia ter dagelijks betrokken is bij het joods maatschappelijk werk, zei wat die andere minderheden be treft, verder te willen gaan dan de zigeuners en de homofielen, die tijdens de tweede -Wereldoor log ook door de Duitsers zijn ver volgd. Hij wees op tal van lan den, waar ook nu nog minderhe den vervolgd worden. „Elk land heeft zijn eigen joden. Holocaust betekent, dat iedere minderheid vervolgd kan worden". Hij had in zijn dagelijkse praktijk veel reacties gehad uit tal van ge ledingen van het Nederlandse volk. Daarbij waren mensen, die twintig jaar lang hadden gezwe gen, maar die zich nu wilden ui ten. Er waren trouwens net zo veel reacties gekomen van joden als van niet-joden. Rabbijn Herman en ds. Klamer waren ook gebeld door Nederlan ders, die tijdens de oorlog fout waren geweest. „Er waren er bij, die nog altijd de angst hebben, dat in hun directe omgeving hun oorlogsverleden bekend wordt Die mensen zoeken hoe ze er vanaf kunnen komen, maar ze weten ook dat ze er niet vanaf komen", aldus ds. Klamer. (Van onze correspondent Roger Simons) ■LONDEN De socia listische ex-premier Jim Callaghan en zijn ministers zijn bitter te leurgesteld over de uit slag van de gisteren ge houden pariementsver- liezingen. Michael •Foot, die tijdens het labour-be wind de ex- Sreem linkse en sterk 'jmti-Europese leider jwas van het Lagerhuis, zei vanmorgen: „Het Britse volk heeft de zelfde vergissing be gaan ais in de zomer van 1970, toen het de conservatieven aan het bewind bracht onder Edward Heath. Labour moet zich nu hergroe peren om over vijf jaar de conservatieven com pleet te kunnen ver pletteren". Shirley Williams, ex-La bour minister van onderwijs, ver borg haar spijt evenmin. „Ik Jjnd het niet eerlijk", zei ze. „De conservatieven hebben Margaret Thatcher gebruikt als een mannequin in een mo deshow. Hun verkiezingsstrijd Teek veel te sterk op de presi dentiële campagnes in Ameri ka. Het Britse volk heeft zich daardoor laten vangen". Net zoals in de verkiezingen van februari en oktober 1974 zijn de voorspellingen inzake een Britse liberale comeback een ijdele hoop gebleken. Par tijleider David Steel zal geen coalitierol kunnen spelen. Zijn partij heeft alvast een zetel verloren: Jeremy Thorpe, de gewezen liberale leider, die jarenlang Lagerhuisafgevaar digde is geweest van het kies district Noord Devon, werd met een meerderheid van na genoeg 8.000 stemmen versla gen door een conservatief. In oktober 1974 werd Thorpe nog herkozen met een meer derheid van ongeveer 6.000 stemmen. Zijn bittere neder laag is een gevolg van het ho mofiele schandaal dat vanaf dinsdag behandeld wordt door de Old Bailey van Lon den. Men verwacht dat dit proces bijna twee maanden zal duren. Thorpe wordt be schuldigd van samenzwering in verband met een moordpo ging. In Schotland hebben zowel de socialisten als de conservatie ven het grootste deel van de elf nationalisten in de pan ge hakt. Ook de Schotse onaf hankelijkheid is dus een ijde le droom. De drie Welse nati onalisten daarentegen hebben grotendeels stand gehouden, en waarschijnlijk omdat zij niet streven naar een breuk met Engeland. Labour-leider Jim Callaghan, die dacht dat het volk hem op de handen droeg en hem dankbaar was voor bijna vijf jaar socialistisch geklungel, behoudt de zetel van zijn kiesdistrict in Cardiff, de hoofdstad van Wales. Zijn vroegere meerderheid van stemmen is echter flink gere duceerd. Alle leden van Callaghans vroegere kabinet zijn herko zen. Ex-minister van buiten landse zaken dr. David Owen, wiens positie sterk bedreigd werd door een conservatieve kandidaat, heeft zich met een meerderheid van 1.000 stem men vastgeklampt aan zijn zetel van Plymouth-Davon- port. De nieuwe premier Margaret Thatcher zal niet lang wach ten om de samenstelling van haar eerste regering, die over igens in grote trekken al be kend is, wereldkundig te ma ken. Minister van buitenland se zaken zal waarschijnlijk Francis Pym zijn. Politieke waarnemers tasten alleen in het duister omtrent de portefeuille die mevrouw Thatcher zal toekennen aan de gewezen conservatieve par tijleider en ex-premier Ed ward „Ted" Heath. Het wordt mogelijk geacht, dat zij hem zal benoemen tot minister van Noord-Ierland, het zware de partement dat bestemd was voor haar vriend en be schermheer wijlen Airy Nea- ve, die kortgeleden vermoord werd door de IRA. Iedereen vraagt zich af, of Edward Heath voortaan beter zal kun nen opschieten met Margaret Thatcher, wie hij ook als poli ticus nooit heeft kunnen ver geven dat ze een vrouw is. «5»? Donkersteen ersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. Blanke arbeiders kwaad op regering Zuid-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - De machtigste blanke Zuidaf- rikaanse vakbonden voelen zich door de regering verra den omdat de regering de voornaamste aanbevelingen heeft aanvaard van de com missie die een onderzoek heeft ingesteld naar het af schaffen van de apartheid in het arbeidsrecht. De secreta ris-generaal van de „confede ratie van de arbeid", Wessel Bornman, noemde het rap port van de commissie Wie- hahn „de grootste slag in het gezicht van de vakbonden en de blanke werknemers uit de geschiedenis van het land". Bij deze confederatie zijn 200.000 blanke werknemers aangesloten. Volgende week wordt een wetsontwerp inge diend waarin zwarte vakbon den worden toegestaan. Vakbondsleden in Argentinië vrijgelaten BUENOS AIRES (DPA) Zes van de nog twaalf gevan gen gehouden vakbondsmen sen in Argentinië zijn gist«-, ren op bevel van de militaire regering vrijgelaten. Hun zaak is wel nog bij de jusitie in behandeling. Van de ruim 30 vakbondslei ders die in verband met de algemene staking werden op gepakt, zijn er nu nog zes in hechtenis. Tot de hoofdbeklaagden be hoort Roberto Garcia, secreta ris-generaal van de bond van taxi-chauffeurs en tevens vice-voorzitter van de interna tionale bond van vrije vakve renigingen (CIOSL). Heroïne uit Nederland onderschept LONDEN, 4 mei (AP) De Britse douane heeft gistera vond in Harwich een partij van bijna vier-en-een-halve kilo hoogwaardige heroïne met een geschatte waarde van 8 miljoen gulden in be slag genomen. De partij was verbogen in een auto, die aan boord van een veerboot uit Nederland was aangekomen. De onderschepping is de laat ste in een reeks grote vang sten in de afgelopen twee jaar, die bij de Britse autori teiten de vrees hebben doen ontstaan, dat Groot-Brittannië een belangrijke doorgangspost voor de smokkel in verdoven de middelen is geworden. Record Deze Stradivarius viool, die bekend staat als de „Huber- mann" en gebouwd werd in 1733, is in Londen door een onbekende Europeaan voor een recordprijs van ongeveer 594.500 gulden gekocht. Dit is de hoogste prijs die een muziekinstrument ooit heeft opgebracht. Young wil nieuwe verkiezingen PORT MORESBY De Amerikaanse VN-ambassa- deur Andrew Young heeft gisteren de recente verkiezin gen in Rhodesië bedrog ge noemd en aangedrongen op nieuwe verkiezingen onder internationaal toezicht. Op een persconferentie voor zijn vertrek naar Canberra in Australië verklaarde hij, dat de Verenigde Staten naar zijn oordeel de nieuwe regering van bisschop Abel Moezorewa in Rhodesië zouden moeten helpen om aan de macht te kunnen blijven en intussen „nieuwe verkiezingen zonder druk" voor te bereiden. Deze zouden dan onder toezicht van de Britten of de VN kun nen worden gehouden, zo zei hij. Hoe vaak gebeurt het niet. U rijdt ergens is Nederland. De kinderen zitten achterin. Aan de horizon verschijnt een vreemd bouwwerk. Op datzelfde moment krijgt u het toch een beetje benauwd. Want als Jantje van vier zou vragen: „papa of mama wat is dat...?" staat u mooi met uw mond vol tanden. Volwassenen letten schijnbaar minder op hun omgeving dan kinderen. Kijkt u maar eens naar de plaatjes hierboven. Dit zijn allemaal dingen waar we dagelijks langs rijden. Maar wist u bijvoorbeeld dat die hal rechts onder, in werkelijkheid een waterreservoir is? Nee waarschijnlijk. Nu geeft Shell een boek uit, dat vol staat met dit soort onderwerpen. Allerlei zaken die je vanuit de auto voorbij ziet schuiven, worden daarin behandeld,zoals: plantengroei,dierenleven in de berm, het milieu, wegmarkeringen, het ontstaan van het landschap, boerderijen, molens, enz. Het boek is maar liefst 120 pagina's dik en staat vol fraaie foto's en tekeningen, f Het heet„Nederland van de weg af gezien"en is te koop bij vrijwel elk Shell station. Het kost 6,95. Dat is natuurlijk geen geld, want van nu af aan hoeft u nooit meer het ant - woord schuldig te blijven op de vraag: „Papa of mama wat is dat...?!'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9