„Voor de gemeente blijven we gewoon ordinaire misdadigers GESLAAGDE CONTROLE OP DRAGEN AUTOGORDEL ECHTGENOTE VAN VRIJGESPROKEN VEERMAN HOEKSTRA VLAG IN TOP OP „DE BOEKHORST" Noodplannen nog onvoldoende voor opruimen olie bij ramp Leiderdorp verhoogt reinigingsrechten Politie voorkomt inbraak Koorfestival bejaarden REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 ME11979 PAGINA 4 ALKEMADE/NIEUWE WETERING Zo'n 25.000 gulden, pakweg een van de hoofd prijzen in bijvoorbeeld de staatsloterij. Dat is het bedrag waar de Nieuwe Weteringse familie Hoekstra nog steeds op zit te wach ten. Schuldenaar is de gemeente Alkemade, die dit bedrag nog dient te betalen aan oud-Kaagpontveerman Aad Hoekstra van wege 16 maanden achterstallig salaris. Wanneer dat geld eindelijk door de gemeen telijke kassier zal worden afgeschoven is nog niet duidelijk. De gemeente wil alleen maar betalen indien de bijverdiensten van Hoekstra tijdens de schorsingsperiode (op grond van fraudeverdenkingen) mag wor den ingehouden op het uit te betalen sala ris. De hele affaire zou nog een verklaring kun nen vinden in een veroordeling van Aad Hoekstra, maar de rechtbank sprak de ex- veerman indertijd vrij van alle verdenkin gen. Toch ontlokte dat bij enkele gemeente bestuurders de opmerking, dat „niet veroor deeld, nog niet onschuldig betekent". Daar om misschien blijft de gemeente halsstarrig vasthouden aan haar eerder betrokken stel lingen het „fraudeurs" moeilijk te maken. werd recht gesproken en viel een aantal ex- veermannen daadwerkelijk door de mand. Maar niet Aad Hoekstra. „Toch worden we sinds die tijd behandeld als oplichters", klaagt mevrouw Hoekstra haar nood. „Niet alleen door de gemeente, maar ook in het begin door bijvoorbeeld buren. Dat is iets verschrikkelijks, zeker als vaststaat dat mijn man niets verkeerds heeft gedaan". Maar het spreekwoordelijke nawijzen is niet het allerergste voor het gezin Hoekstra met twee opgroeiende kinderen. „Veel erger is dat we al die tijd geen cent hebben ontvan gen. We konden na veel moeilijkheden wat geld lenen. Maar 7,5 duizend gulden is niet veel als je weet dat we per maand ongeveer 800 gulden minder ontvingen. Daarom heb ben we ook bij familie en kennissen moeten lenen. En dat terwijl mijn man niets mis daan heeft". Geen geld oplichters De heer en mevrouw Hoekstra voor hun koopwo ning: „Vreet eerst je huis maar op, zeiden ze op het gemeentehuis". De problemen beginnen eind 1977 de gemeente met de hulp van politiemannen in burger op listige wijze de bewijzen boven tafel brengen dat de veermannen op het Kaagpont niet alle ontvangen gelden netjes afdragen. Ondanks de wat ongebruikelijke methode om de veermannen als het ware aan te zetten tot frauduleuze handelingen Achthonderd gulden minder iedere maand was een stevige ingreep in het gezin Hoek stra. Mevrouw Hoekstra kan daarover oor delen als geen ander. „We konden eten ko pen. Maar dat was ook alles. De kinderen konden geeneens nieuwe kleren krijgen. Daar was gewoon geen geld voor. In die tijd heb ik vaak genoeg oude kleren moeten vermaken, om de kinderen er nog enigszins fatsoenlijk bij te laten lopen. Misschien was dat in de crisisjaren een normale zaak, anno 1978 moet het toch niet meer kunnen bestaan". Om die problemen nog enigmate recht te kunnen trekken toog vader en echtgenoot, Aad Hoekstra, op weg om dan maar een tij delijke baan te vinden. Dat lukte uiteinde lijk, in een melkfabriek in Wassenaar. „Maar omdat je geschorst bent, dus eigen lijk nog ergens anders in dienst, leverde dat niet veel op. Hooguit zo'n 900 gulden in de maand. En daarvan moesten we met vier personen leven. Ook bij de gemeentelijke sociale dienst ontmoetten we weinig sympa thie. „Vreet je eigen huis maar op" werd er gezegd toen ze hoorden dat we een koopwo ning hadden". Ondanks alle felle uitspraken van mevrouw Hoekstra stelt zij zich er niet meer erg druk over te kunnen maken. Dat vindt mede zijn oorzaak in het feit dat haar echtenoot in middels een nieuwe, vaste baan heeft gevon den. Bij de KLM als vliegtuigrangeerder. „Daar werd hij toch ook gewoon aangeno men. Dat is toch een bewijs dat hij absoluut onschuldig is. Terug naar de gemeente zou hij nooit meer willen. Voor geen goud. Hij moest zich over de kop werken vanwege de onderbezetting op dat pont En als trap na wordt je dan nog van fraude beschuldigd". Bijverdienste Hoe de zaken financieel zullen aflopen is voor mevrouw Hoekstra glashelder. „Kijk, zo'n gemeentebestuur komt er niet onderuit gewoon te betalen. Maar om te beginnen be talen ze een basissalaris uit zonder onregel matigheidstoelagen. Dat scheelt om te begin nen al zo'n 300 gulden per maand. Maar bo vendien willen ze ook nog eens die paar centen die mijn man tijdens de schorsing heeft bijverdiend in mindering brengen. Over de reiskosten die hij moest maken om bij de melkfabriek te komen, zo'n 250 gul den iedere maand, hoor je ze niet pratea Daar hebben ze niets mee te maken. Boven dien hebben we ook nog die lening van 7,5 duizend gulden. Ons is verteld dat die in middels met het salaris is verrekend. Maar met welk salaris, want we hebben nog steeds geen cent gezien. Ook wordt er niet gezegd hoeveel rente we over dat geleende geld hebben moeten betalen. Ik heb al een paar keer om een specificatie gevraagd, maar die krijg ik gewoon niet". Op het gemeentehuis begrijpt men niet zo bijster veel van het grote ongenoegen van de familie Hoekstra. ,Meneer Hoekstra kan binnen een week zijn geld krijgen, als hij maar bereid is te melden wat hij tijdens de schorsing heeft bijverdiend zodat we dat van het uit te betalen bedrag kunnen af trekken". „Onzin", meent mevrouw Hoekstra. „We hebben geld moeten lenen, extra kosten ge had, onder meer voor het lenen van geld, Daar moeten ze dan ook rekening mee hou den. Maar nee, daar wordt met geen woord over gerept". „Als wij de gemeente ook maar een cent schuldig zonden zijn zou er binnen twee weken een deurwaarder op de stoep staan. Omgekeerd wordt er niet zo zorgvuldig om gesprongen. Zeker niet als het „oplichters" betreft, want zo worden we blijkbaar nog steeds op het gemeentehuis gezien", aldus mevrouw Hoekstra, die weliswaar in Alke made woont, maar verder nog maar weinig liefde en begrip voor de haar eens zo be trouwbaar ogende gemeentebestuurders kan opbrengen. Het hoogste punt van de nieuwbouw van de lagere school „De Boekhorst in Voorhout werd gistermid dag bereikt. Wanneer deze aanbouw van drie nieuwe lokalen en een personeels- kamer voor de bouwvak vakantie is voltooid, is de school eindelijk gereed. De openbare school werd in 19 <2 begonnen na een actie van ouders. Men be schikte toen nog niet over een schoolgebouw. De eer ste klas vond onderdak in de kantine van voetbalver eniging Foreholte, terwijl de tweede en derde klas werden gehuisvest in het gebouwtje bij de inmid dels verdwenen speeltuin nabij de sportvelden. Een jaar later Kon een driek- Iassige school aan de Beu kenrode worden betrok ken. De gemeenschaps ruimte in dit pandie werd voor vele doeleinden ge bruikt. vanaf 1975 zelfs ook als onderkomen voor het kleuterklasje, totdat burgemeester G. A. Stol wijk in dat jaar de open bare school „De Beuke- nootjes" opende. De ruim te voor de lagere school bleef na dit vertrek van de kleuters toch nog veel te krap bemeten, vorig jaar werd besloten de school met drie lokalen uit te bouwen. Kosten 360.000 gulden. Een van deze drie lokalen is bedoeld om de groei van de leerlingen op te vangen. Verwacht wordt, dat dit „lege" lo kaal m 1981 volledig ge bruikt zal worden. SCHEVENINGEN „Wij zijn in Nederland niet voorbereid op het gecoördineerd oprui men van grote hoeveelheden olie op onze stranden. Wel hebben enkele gemeenten en provincies noodplannen, maar dat is nog niet genoeg. Ik heb daarom samen met de kust provincies een werkgroep ingesteld die een coördinatie-regeling moet opzetten". Dit zei de minister van verkeer en waterstaat, ir. D.S. Tuijnman, gisteren in zijn openingsre de in het nieuwe gebouw van de directie Noordzee in Scheveningen. Volgens de minis ter zou men op regionaal en nationaal niveau zodanig te hulp moeten schieten, dat het werk snel kan worden geklaard. De coördinatierege ling, die door de werkgroep wordt opgezet, zal gelden voor de gehele Nederlandse kust, inclu sief die langs de Waddenzee, de Eemsmonding en de Zeeuwse wateren. „Voor de Noordzee en de kustwateren zelf ligt de verantwoording al bij de Rijkswaterstaat Het gaat er dus om tot een beter samenspel te komen voor de oliebestrijding tussen de verantwoordelijke in stantie voor de zee en de verantwoordelijke instanties op het land" aldus de minister. NOORDWIJK De Jongere nafdelingen van 6 tot 12 jaar en van 12 tot 16 jaar van JOIN houden morgen Open Huis in de Kuip. Vanaf 11.00 uur is iedere Noordwijker van harte welkom om te zien wat de afdelingen van JOIN precies doen voor de jeugd in Noordwijk. Voor JOIN 6-12 is er weke lijks timmeren, dansen of spelletjes doen. Verder is er ieder jaar kamp. Zo'n 50 deelnemertjes gaan dan met ongeveer 15 man personeel enkele dagen op kamp. Voor de jeugd van JOIN 12- 15, is er wekelijks Sport en spel, zoals dammen, sjoelen, tafelvoetbal, kaarten, enz. JOIN houdt open huis Ook is er timmeren, houtza gen en er worden wel eens puzzeltochten gehouden. Iede re vrijdagavond is er disco in het JOIN-centrum vanaf acht uur tot elf uur. Dit wordt af en toe afgewisseld met volks dansen. Zondag 6 mei viert JOIN 12- 15 haar eerste lustrum. Dit wordt zondagavond gevierd in het JOIN-centrum aan de St. Jeroensweg in Noordwijk-Bin- LEIDERDORP De reinigingsrechten voor het ophalen van huisvuil in Leiderdorp zullen met ingang van 1 juli 1979 ex tra worden verhoogd. Een voorstel van het college van B en W om het halfjaarlijkse tarief van 35,40 te brengen op 38,40 ging de commissie voor financiën en belastingen, die gisteravond dit onderwerp besprak, niet ver genoeg. De com missie ging akkoord met een voorstel van de raadsleden J. Hekkelman (CDA) en G. Hewitt (PvdA) om het tarief op 40,20 vast te stellen. Aanleiding voor de verhoging, die tien percent hoger is dan de landelijke norm van 3 1/2%, is het te verwachten tekort van 625.000,- voor het ophalen van huisvuil. Met de verhoging van de reinigingsrechten wordt het tekort teruggebracht tot ca 500.000,- waarmee de kosten voor ongeveer 50% zijn gedekt. De burgers van Leiderdorp staan in de toekomst nog verdere verhogingen van de reinigingsrechten te wachten. De commis sie was het met de wethouder van financiën J. Bezemer (PvdA) eens, dat een dekkingspercentage van 65% moet wor den nagestreefd. Een periode van vier jaar om dit te bereiken vond men een redelijke termijn. Volgens wethouder Bezemer zit een verlaging van de kosten, waarom sommige commissieleden hadden gevraagd, er niet in. Meer dan de helft van de kosten gaat naar de Leidse vuilver brandingsinstallatie. „Het liefste zouden we uit de gemeen schappelijke regeling met Leiden treden, maar de kosten zijn dermate astronomisch hoog, dat we daar vanaf moeten zien", aldus wethouder Bezemer. De raad zal worden voorgesteld een krediet van 165.790,- be schikbaar te stellen voor een verbouwing van de r.k. Meijeg- aardschool aan de Vronkenlaan. Het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiderdorp/Zoeterwoude-Meerburg heeft hiertoe een aanvraag ingediend. Van deze 12-klassige school^ worden er op dit moment vier lokalen niet gebruikt. Men wil deze-thans geschikt maken om de kleuterschool 't Meijeweitje er in onder te brengen. Men loopt hiermede vooruit op de in de toekomstige wet op het basisonderwijs voorgeschreven inte gratie van het kleuter- en lager onderwijs. Verwacht wordt dat deze wet op 1 januari 1983 zal worden ingevoerd. LEIDERDORP Vijf agenten van de op- vang-groep van de Rijkspolitie hebben gis teravond onder leiding van twee wach tmeesters van de Rijkspolitie tussen zeven en negen uur op de Engelendaal in Lei derdorp een contróle gehouden op het ge bruik van autogordels. In totaal werden 95 automobilisten aangehouden. Van de inzittenden hadden 77 personen wel een gordel om en 35 niet. Bij 10 bestuurders bleek dat zij de autogordel niet gctu droegen. De Rijkspolitie hield de contróle met om bekeuringen uit te delen, maar om de aan gehouden automobilisten bewust te maken van het doel van de autogordel. Hiervoor deelden zij folders en stickers uit aan de passerende automobilisten. Tevens wees de politie op het gevaar van het afgesloten houden van portieren tijdens het rijden. Bij ongelukken geeft een afgesloten deur vaak grote problemen, bijvoorbeeld bij het bevrijden van bekneld geraakte personen. Tijdens de contróle gisteravond bleken 10 automobilisten hun deur afgesloten te heb ben. De agenten van de opvang-groep komen net van de Politie-academie en worden door mentors ingewerkt. De contróle van gisteravond op de Engelendaal was voor de opvang-groep Leiderdorp de eerst on dernomen aktie. De agenten kregen gister middag naar aanleiding van de aktie, uit voerige voorlichting over het nut van de autogordel. Zij gingen hiervoor naar de politiepost in Noordwijkerhout, waar de Leiderdorpse opvanggroep en die van Noordwijkerhout, door de heer P. W. A. M. van der Wee, regionaal consulent Veilig Verkeer Nederland, door middel van dia's en films van het doel van de autogordel op de hoogte werden gesteld. De regionaal consulent Van der Wee, was gisteravond tijdens de aktie op de Engelendaal ook aanwezig. Zoals bekend wordt de autogordel gezien als het meest effectieve beschermingsmid del voor bestuurders en passagiers van au to's tijdens ongelukken. De gordels moeten strak gedragen worden. Als de gordel los jes wordt gedragen, kan er bij een botsing juist onnodig letsel worden opgelopen. Het dragen van gordels is verplicht voor be stuurders en voorinzittenden (vanaf 12 jaar) van personenauto's en combinatieau to's, die na 1 januari 1971 in Nederland in gebruik genomen zijn. Wie bij de contróle op het gebruik van au togordels wordt aangehouden kan een be keuring van 80 gulden voor de bestuurder en dertig gulden voor degene die naast de bestuurder zit verwachten, als de gordels niet om zijn. Als de bestuurder alleen in de auto zit en geen gordel draagt kan deze een bekeuring van 50 gulden verwachten. NOORDWUK Een politie patrouille zag gisternacht in de omgeving van de Hoofd- straat-Palaceplein een twee tal mannen lopen, die opmer kelijk veel belangstelling toonden voor de bebouwing in de buurt. Een derde per soon bevond zich in een auto met draaiende motor. De politiemannen vertrouw den de zaak niet en toen zij informeerden naar de reden van hun aanwezigheid in het centrum van de badplaats, kwamen de mannen met het in het holst van de nacht niet bepaald geloofwaardig ver haal van het maken van een wandeling. Het trio in de leef tijd van 18 tot 22 jaar, alle afkomstig uit Amsterdam, bleken bekenden van het hoofdstedelijk politiekorps. In de auto werden bovendien een drietal inbrekerswerktui gen aangetroffen. Expositie in Dorpstoren Voorschoten VOORSCHOTEN Morgen worden de aktiviteiten van de Verlevendiging van het Dorp scentrum en de Sportieve re creatie in Voorschoten weer begonnen. Nieuw is dit jaar een expositie over Oud-Voor schoten in de gevangenisruim te van de Dorpstoren. Aan de hand van oude briefkaarten en foto's wordt een beeld ge geven van het Voorschoten rond de eeuwwisseling. De Dorpstoren is tevens weer open gesteld voor bezichtiging van 10.30 uur tot 12.30 uur. Rondom de toren houdt de Stichting „Terre des Hom mes" in samenwerking met het Rode Kruis, UNICEF en Wereld-Kinderen een mei- markt In het kader van Het Jaar van het Kind wordt ge tracht een geslaagde „dag voor het kind" te maken door verkoop van diverse voorwer pen (rommelmarkt), verder is er een grabbelton en muziek van de Big Band. De liederen van acht bejaardenkoren uit de regio galmden gistermiddag door het Dienstverlening scentrum in Oegs tgeest. Traditiegetrouw werd hier het Bejaardenkoor Festival gehouden. De ko ren uit de regio krijgen bij dit festival ieder tien minuten de tijd om een lied ten gehore te bren gen. Wegens ruimtegebrek in het Dienstverlening scentrum konden niet alle koren uit de regio wor den uitgenodigd. Bedoeling van het festival is een gezellig samenzijn en de prestaties van andere ko ren op te merken. Het festival heeft geen wed strijdelement. Aan het festival deden mee: het koor De Bogaert uit Rijnsburg onder leiding van Peter Bontje, het koor Dienstencentrum Leiden-Noord o.l.v. Jos Schohlhaus, het koor De Zonnepitten uit War mond o.l.v. C. Kalsbeek, het koor dienstencentrum Leiden De Kooi o.l.v. mevr. Kemner, Viva la Mu- sica uit Oegstgeest o.l.v. mevr. C. Kalsbeek, het koor dienstencentrum Leiden Morskwartier o.l.v. mevr. Moraal, het koor dienstencentrum Tuin- stadswijk o.l.v. mevr. v.d. Horst en het koor Lang en Vriendschap uit Noordwijk o.l.v. JanPostma. Nu tuinmeubelen kiezen op onze permanente show, groot 500 rti2. U vindt er alle bekende merken kompleet met fraaie kussens en parasols. Wacht niet tot de laatste zaterdag voor moederdag. Als u iets wilt geven, er is nu volop keuze. U bent van harte welkom bij: Tuinbouw en hobby-artikelen JAN VAN DER MEER b.v. Noordeinde 45, tel 01713-9008 Roelofarendsveen Koopavond vrijdagavond van 7 tot 9 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4