Conflict met hoofdbestuur dreigt Leidse ANIB te scheuren Startsein voor uitbreiding Diaconessenhuis Installateurs aansprakelijk gesteld voor fouten bij milieuwoningen D'66-fractie wil geen dwang bij aansluiting op kabeltelevisie Leiden krijgt eerste „Amro-autoloket De Horst betrekt nieuw gebouw STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 ME11979 PAGINA 3 LEIDEN De Stichting Milieuwonin- ?en Leiden heeft het Haagse installa- iebureau Verkaart en het bedrijf Nijs en Vale uit Nijmegen aansprakelijk gesteld voor fouten, die zijn gemaakt bij de installatie van een energiebes parend zonnecollectorensysteem in de milieuwoningen aan de Zonnewende in de Leidse Merenwijk. Het gaat om een bedrag tussen de vijf- en zeshonderd duizend gulden. De milieuwoningen zijn nu een jaar in gebruik, maar de meeste zonnecollecto ren-installaties werken niet of onvol doende. Een onderzoek heeft onder meer uitgewezen dat er een verkeerde vloeistof in de collectoren is gedaan, waardoor er corrosie optrad en er ver scheidene collectoren sprongen. De col lectoren, die het hele dak beslaan, sluiten bovendien op diverse plaatsen niet, waardoor zich lekkages voordoen. Het ligt in de bedoeling van de stich ting de milieuwoningen van een nieuw zonnecollectorendak te voorzien wan neer de vordering wordt toegewezen. De bewoners van de huizen zijn in middels bezig een vereniging op rech ten om hun belangen te behartigen. LEIDEN Het Leidse afdeling sbestuur van de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond (ANIB) heeft zijn vertrouwen in het te Haarlem gevestigde hoofdbestuur verloren. Een al geruime tijd sluimerend conflict tussen de plaatselijke afdeling en het hoofdbestuur is gister middag tijdens een roerige bui tengewone algemene ledenver gadering tot uitbarsting geko men. Onderlinge verwijten re gende het volop in de vergader zaal van de speeltuin ..Ooster kwartier". Volgens Haarlem zouden er in het afdelingsbes tuur personen zitten die er niet thuis horen, terwijl Leiden ern stig bezwaar maakt tegen het feit dat het landelijke oestuur de giro van de afdeling heeft geblokkeerd, zodat er een nade lig saldo in de boekhouding is ontstaan. Deze conflictstof heeft ertoe geleid dat er in de Sleu telstad stemmen opgaan om zich van de ANIB af te schei den en te kiezen voor een ande re organisatie-vorm. Volgens ANIB-Leiden zou het hoofd bestuur bij wijze van repercussie in maart '78 de girorekening van de af deling geblokkeerd hebben, omdat secretaris Kriek zich niet neer heeft willen leggen bij de manier waarop Haarlem met de Leidse bondscenten is omgesprongen. Een groeiend kas tekort van thans een kleine 8000 gulden zou enkel en alleen aan de betuttelingsdrang van de hoofdbes tuurders te wijten zijn. Volgens het plaatselijke bestuur heeft men in Haarlem namelijk geld nodig om een aantal onlangs aangestelde ar beidskrachten te betalen. ANIB-Lei den spreekt in dit verband van een vrienden- en familiekliek die voor veel geld weinig werk verricht. De Leidse afdeling bespeurt in het een en ander een motief van het Haar lemse bestuur om de contributiegel- den jaarlijks flink te verhogen. Voor dit jaar was dat 46.-; waarvan 13.- per lid in de kas van de plaatselijke penningmeester dient te worden teruggestort. Het bedrag van deze bondsgelden heeft Leiden nog niet mogen ontvangen. Het nadelig saldo van de Leidenaars loopt op dit moment dan ook behoorlijk in de papieren. Of het verwijt van Leiden aan Haarlem helemaal terecht is weet niemand. Een aantal afgevaardigden van het hoofdbestuur dat gisteren naar de vergadering was gekomen hanteerde min of meer een zoete glimlach als wapen om de opgewon den bestuurders te straffen. Weer legd werd er overigens maar weinig. Dat viel enigszins te begrijpen, want juist de kritiek van Haarlem op de plaatselijke bestuurders richtte zich veeleer op immateriële zaken dan op het gegoochel met „concrete" cijfers. Zo wees het hoofdbestuur Leiden te recht op een hoeveelheid punten die het organiseren en uitschrijven van vergaderingen betreft. Het vergeten van een datum boven de uitnodiging voor de gisteren gehouden vergade ring en meer van dit soort onvolko menheden dienden dat slechte func tioneren te illustreren. Op zich klei ne dingen, maar bij elkaar en voor al waar het de communicatie tussen Leiden en Haarlem betreft groot ge noeg om naar voren te brengen. „Ondemocratisch" bijvoorbeeld vond het hoofdbestuur de gang van zaken rond een enquête die ANIB-Leiden voor zijn leden had uitgeschreven en waarin men kon aankruisen of men als lid eigenlijk nog wel langer yer- trouwen in het landelijk bestuur koesterde. Een mogelijkheid om het ongenoegen met het bestuur in Haarlem te laten blijken was te kie zen voor uittreden en om te kijken naar een andere oplossing, eventueel het zich aansluiten bij een andere organisatie voor invaliden. Het hoofdbestuur vond een dergelijke uitnodiging tot verzet wat al te boud. De enquête, zo zei een afge vaardigde van ANIB-Haarlem was beslist in strijd met de statuten. Neutraal, of althans noodgedwongen onpartijdig (en daarom misschien het meest verstandig) oordeelden een paar donateurs van ANIB over de nogal opgeblazen affaire. Juist het gehannes met de girorekeningen en de slechte communicatie op alle fronten heeft ertoe geleid dat men sen die zich de afgelopen tijd als lid bij de ANIB hadden willen opgeven het slechts tot donateur hebben kun nen brengen, omdat de girorekening waar toekomstige leden hun geld kunnen storten door ANIB-Haarlem was geclaimd. „Onterecht" stortte men derhalve geld in de kas van een door de heer Kriek geopende rekening, die vanwege het conflict daarvan niets aan Haarlem wilde af dragen. Zo'n „donateur" was gister middag een wat oudere heer, die zei dat al dat gebekvecht nergens toe kan leiden. De wederzijdse achter docht zou uit de wereld geholpen moeten worden, zo stelde hij mis moedig vast. Anderen meenden dat een afscheiding van de ANIB vele jaren werk ongedaan zou maken en ook deze mensen waren vóór beter overleg en een vlottere communica tie tussen de twee kemphanen. LEIDEN De eerste fase van een uitbreidingsplan voor „Het Diaconessenhuis" is gistermiddag van start ge gaan. De eerste paal werd in de grond geschroefd door de jongste medewerkers van de diverse afdelingen van het ziekenhuis. Een draaiorgel zette het geheel luister bij. Nadat het geboorde gat met beton gevuld was, hees de hoofdverpleegkundige Mevr. Schoorl met de directeur, mr. J. W. Filippo, de vlag in top. Bij dit project wordt niet ge bruik gemaakt van heipalen, maar van zogenaamde schroefmortelpalenEerst worden gaten in de grond ge boord, waarna deze met be ton gevuld worden. Een voor deel van deze methode is, dat er geheel trillingvrij gewerkt kan worden, maar een nadeel is dat de kosten veel hoger liggen dan bij de traditionele heimethode. De realisering van het om vangrijke uitbreidingsplan voor het ziekenhuis geschiedt in twee fasen. Fase een houdt in, dat er een geheel nieuwe vleugel wordt gebouwd, waar de kinderafdeling en de apo theek een plaats krijgen. Bo vendien wordt aan de voorzij- de van het huidige gebouw een polikliniek gebouwd. Als alles volgens, plan ver loopt, start fase twee in het eerste kwartaal van 1980. Fase twee houdt in, dat de reeds bestaande vleugels ver lengd worden. Dit niet met de bedoeling meer bedden te kunnen plaatsen, maar om meer werkruimte te krijgen. Het totale aantal bedden blijft 333. De directie van het zie kenhuis wil zich meer gaan richten op de poliklinische ge neeskunde en hoopt met de uitbreiding de tijd, die de ge middelde zieke in het zieken huis doorbrengt te verminde ren (thans 11,2 dagen). Tegen over het sportveld aan de Zweilandstraat wordt de nieu we technische dienst gehuis vest met in hetzelfde gebouw de nieuwe opleidingsschool. Tevens worden het laboratori um en de sterilisatie-afdeling uitgebreid. De operatiekamers worden met twee vermeer derd, waardoor het totaal op zes komt. Op de Zuidvleugel van het Diaconessenhuis komt een nieuwe afdeling fysiothe rapie. Tot slot van fase twee en als afsluiting van het gehe le uitbreidingsproject worden in het bestaande gebouw eni ge veranderingen aange bracht Zo wordt op de afde ling waar thans de polikliniek is, ruimte gemaakt voor func tie-onderzoek. (bijvoorbeeld hart, long- en nier-functies) en worden twee verloskamers bijgebouwd hetgeen het totaal op vier brengt Enkel „gelegenheidsheiers" aan het werk. De totale kosten van het project worden geraamd op 31 miljoen gulden. Verwacht wordt, dat fase een in het laatste kwartaal van 1980 ge reedkomt en dat fase twee in LEIDEN De D'66-fractie in de gemeenteraad heeft er bij het colle ge op aangedrongen de vrijwillige participatie aan kabeltelevisie te waarborgen. In augustus 1975 nam de gemeenteraad unaniem een mo tie aan waarin werd gesteld dat deelneming aan kabeltelevisie op basis van vrijwilligheid dient te ge schieden. Degenen die niet geïnte resseerd zijn in kabeltelevisie zou den niet om financiële redenen tot participatie mogen worden gedwon gen. Het probleem rond de vrijwillige participatie doet zich thans voor in het Mors kwartier. Hier zijn enkele flatbewoners in het geweer gekomen tegen de aanleg van kabeltelevisie. Alle flats in het Morskwartier heb ben een gemeenschappelijke anten ne-inrichting. De verhuurders van de flats stellen zich op het standpunt dat de flats op kabeltelevisie moeten worden aangesloten, wanneer een meerderheid van de bewoners voor aansluiting is (zie ook LC van 28 april en 2 mei). De drie leden van de D'66-fractie vinden dat de vrijwilligheid met be trekking tot kabeltelevisie geweia wordt aangedaan wanneer bewoners die thans zijn aangesloten op een gemeenschappelijke antenne-inrich ting en geen behoefte hebben aan kabeltelevisie het bestaande pakket signalen (Nederland I en II) alleen dan kunnen blijven ontvangen wan neer zij bereid zijn circa 900% meer te gaan betalen met als enig alterna tief afsluiting. De D'66-fractie vraagt het college dan ook om in de be heerscommissie kabeltelevisie dan wel in overleg met de Leidse Wo ningstichting (een van de verhuur ders van de flats) nader te bezien of aan de bewoners die niet aan de ka beltelevisie willen deelnemen het be staande pakket signalen geleverd kan blijven worden tegen de huidige prijs of een geringe meerprijs. Catena 27 jaar De Vereniging van Studerenden te Leiden „Catena" viert haar zevenentwintigste verjaardag (diës). Ter gele genheid van deze diës wordt maandag 7 mei een recep tie gehouden in bet verenigingsgebouw aan de Kolfma- kersteeg 8. De receptie begin t om vijf uur. Menswording Jongerenkoor „De Menswording" verleent morgen zijn medewerking aan een eucharistieviering in de kerk .Ma ria Presentatie" in Roelof arendsveen. De H. Mis begint om zeven uur. Rondgang De leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting en milieuhygiëne brengt zaterdag 12 mei een bezoek aan de Tuinstadwijk. Zij doen dit naar aanleiding van ern stige klachten van de bewoners over de mankementen aan hun pas gerenoveerde huizen. Voorafgaande aan de rondgang is er vanaf tien uur een bijeenkomst in het buurtgebouw aan de Hyacintenstraat 18. Fiom Fiom-Leiden, het regionale bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, vormt een ge spreksgroep voor gescheiden vrouwen met kinderen. De eerste bijeenkomst heeft plaats dinsdag 15 mei om half twee 's middags. De bijeenkomst duurt anderhalf tot twee uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. De bedoe ling is tien achtereenvolgende middagen bij elkaar te ko men. Onderwerpen waaraan onder meer aandacht be steed zal worden: Wat betekent het om je kinderen alleen op te voeden? Hoe knoop ik de eindjes aan elkaar? Een zaamheid. Het leggen van nieuwe contacten. Belangstel lenden kunnen van te voren contact opnemen met boven genoemd bureau, telefoon 071-151068, vragen naar Karin van Leeuwen. Adres: Terweepark 2 (achter het station) in Leiden. Geheim van de spreker Aquariumvereniging „De Natuurvriend" Leiden houdt dinsdag 8 mei een maandelijkse contactavond in de kan tine van de Adlerfabrieken, Rooseveltstraat 20 in Lei den. De bijeenkomst begint 's avonds om acht uur. Spre ker is de beer Nijhuis uit Utrecht, die bet zal hebben over bet onderwerp „Het geheim van de spreker". De heer Nijhuis zal trachten om met behulp van het meest recente dia-materiaal zijn „geheim" toe te lichten. Thema-avond De vrijwühgerscen trale-Leiden organiseert maandag 7 mei een thema-avond. Er zullen eerst wat dia's worden vertoond over het werk van vrijwilligers bij een organisa tie. Deze dia's zullen van commentaar worden voorzien door Hans Nieuwland, maatschappelijk werker bij de stichting „Jeugd en Gezin". Vervolgens wordt er naar aanleiding van de dia's gediscussieerd over het thema: .relatie beroepskracht/vrijwilliger". De bijeenkomst begint om acht uur en zal worden gehouden in het gebouw van de Welzijnsraad, Stationsweg28. Overleden De Leidse lector dr. D. de Klerk is maandag 30 april overleden. De beer De Klerk was sinds 1957 lector in de experimentele natuurkunde aan de Leidse Universiteit De natuurkundige is 64 jaar geworden. De crematie van de heer De Klerk had vanmiddag om drie uur plaats in bet crematorium Ockenburghte 's Gravenhage. Gepromoveerd Aan de Leidse Universiteit is de heer W. J. Looijestijn gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „Hyperfine and Exchange Interactions in the M2 CuX4 2H20 Com pounds". Promotor was prof. dr. N. J. Poulis. Herbestrating De Hooglandse Kerkcboorsteeg wordt volgende week berbestraat De werkzaamheden, die maandag 7 mei be ginnen, zullen naar schatting een 4 twee weken duren. Tijdens de uitvoering van het berbestratingsplan is de straat voor doorgaand verkeer afgesloten. Voor bedie nend en bestemmingsverkeer is de straat, derhalve waar het werk in uitvoering is, toegankelijk. Van Marion De organist Sander van Marion maakt in de maand mei weer een reis door Amerika. Doel van deze trip is een serie orgelconcerten, waarvoor Van Marion onder meer Toronto, Hamilton, Akron, New York en Washington zal bezoeken. Op zijn programma staat ook een bespeling van het grootste orgel ter wereld in het John Wanamaker warenhuis in Filadelphia. Tevens is hij door de Dutch Immigrant Society uitgenodigd om een orgelconcert te ■geven ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de Society. Glaubitz (D'66) hekelt 1 mei-viering LEIDEN De fractievoorzit ter voor D'66 in de Leidse gemeenteraad, H. Glaubitz, heeft het college gevraagd of het in de toekomst ook ande re dagen op politieke gron den tot feestdag denkt uit te roepen. Een en ander vraagt j bet D'66-raadsIid naar aanlei- ding van de extra-vrije dag, die het college dit jaar de ambtenaren op 1 mei heeft gegeven» De heer Glaubitz wil van het college weten wat de aanlei ding is geweest om 1 mei aan te merken als een feestdag en welke consequenties dit be sluit heeft voor het eventueel verlenen van een bijzondere status aan die datum in de komende jaren. Het raadslid wil voorts van het college we ten, of het voornemens is bin nen afzienbare tijd ook de ge boortedag van Thorbecke, de oprichtingsdatum van het CDA of het binnenkort te vie ren 12 1/2-jarig bestaan van D'66 op politieke gronden tot feestdag uit te roepen. Tenslotte vraagt het D'66- raadslid zich in alle gemoede af, of het college bereid is in de toekomst dergelijke voor nemens aan de raad voor te leggen Bank opent nieuwbouw aan Stationsweg op 18 mei Een heuse doedelzakspeler vermaakte de kinderen LEIDEN De kinderen van de bijzondere neutrale school De Horst (school voor Zeer Moeilijk Opvoedbare Kinderen) namen giste ren op feestelijke wijze hun nieuwe schoolge bouw aan de Leidse Franchimontlaan in ge bruik. De Horst was oorspronkelijk gehuisvest aan de Hoge Morsweg vanaf de oprichting in 1971. Op 2 februari brandde dit schoolgebouw ge heel onverwacht af. De Horst werd toen voor lopig in de binnenstad ondergebracht en on dertussen werd een schoolgebouw aan de Franchimontlaan geschikt gemaakt voor de onderwijsvorm van de Horst. Dat verbouwde pand kon gisteren worden betrokken door de leerlingen. Het zal nog een paar maanden du ren voor De Horst wel volledig is ingericht, want door de brand ging veel van de inventa ris verloren. Na de zomervakantie zal de schoolleiding de wijkbewoners in de gelegen heid stellen om een kijkje in De Horst te ko men nemen gedurende een Open Huis. Men hoopt dan weer volledig ingericht te zijn. LEIDEN De Amsterdam- /Rotterdam-bank in Leiden opent binnenkort haar nieu we districtskantoor, tevens hoofdgebouw voor Leiden. Wethouder mevrouw Fase van Economische Zaken zal het kantoor aan de Stations weg 31-33 officieel in gebruik nemen op vrijdag 18 mei om 15.00 uur. De Leidse Pieterskerk zal de len in de vreugde rond de o- pening van het districtskan toor. Districtsdirecteur A. van de Koppel zal de wethouder namelijk een cheque ter waarde van 5000 gulden over handigen voor de restauratie van de Pieterskerk. De AMR O-bank heeft naast het nieuwe hoofdgebouw zes ves tigingen in Leiden. Het pand aan het Rapenburg, dat al sinds 1826 in gebruik is, zal voorlopig nog als bijkantoor fungeren totdat de vestiging aan de Breestraat 8-hier zal nieuwbouw worden gepleegd - gereed is. Het districtskantoor in Leiden is verantwoordelijk voor 22 kantoren met een to taal personeelsbestand van 228, waarvan er 87 in de nieuwe vestiging werkzaam zijn. Nieuwbouw zal op korte termijn ook plaatsvinden in Oegstgeest en Leiderdorp. Bankzaken regelen vanuit de auto. Het nieuwe hoofdkantoor ,dat zeer modem ingericht. Een werd ontworpen door de hele aparte voorziening is bij- Leidse architect Kroneman is voorbeeld het autoloket, dat automobilisten de mogelijk heid geeft om eenvoudige kaszaken af te handelen van uit de auto. Het idee voor deze „Drive-in Bank" is af komstig uit de Verenigde Sta ten en is daar al lang inge burgerd. Voor Leiden is het het eerste autoloket Het auto loket is te bereiken via het parkeerterrein. Het nieuwe gebouw aan de Stationsweg biedt tevens plaats aan een AMRO Kan toorcentrale met een perso neelsbezetting van 50 man. Deze centrale is er één van een landelijk net van 21. In deze centrale worden met be hulp van MDS-computersyste men via 24 beeldschermen de dagelijkse geldtransacties vastgelegd ten behoeve van de regio Leiden. De compu ters zijn rechtstreeks verbon den met de centrale computer in Amstelveen. Het nieuwe kantoor heeft de hoofdingang aan de Stationsweg. Het kan toor kan ook worden betre den via de achterkant waar het parkeerterrein ligt Het is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur, op donderdagavond ook van 18.30 tot 20.00 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3