Pluspunten in Oranje wegen niet op tegen terugval vedetten België weer gelijk Duitsland eerste zege uit Amateur elftal niet naar Moskou Zwartkruis gokt vergeefs op tweede helft SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 Boniek heeft zich langs drie Nederlanders geslingerd en brengt Polen op 10. KATOWICE De sterren verbleken. Opnieuw is schrijnend aangetoond dat het Nederlandse voetbal langzaam, maar met de precisie van een Zwitsers uur werk, steeds verder afglijdt van de we reldtop. De tijd lijkt niet ver meer dat de nederlaag van 20 tegen Polen wordt afgedaan als een doodnormale zaak. Zover is het nu nog niet. Nog altijd teert het Nederlandse voetbal op de zil veren successen in West-Duitsland en in Argentinië, waardoor de nederlaag in het grauwe Katowice werd ervaren als een tegenslag die eigenlijk niet voor had mogen vallen. Vooral de Oranjespelers zelf hebben er nog moeite mee om toe te geven dat de periode waarin het Nederlandse voetbal toonaangevend was in de voetbalwereld definitief afgesloten is. In koor verkon digden aanvoerder Ruud Krol en zijn manschappen dat de verliespartij in Po len eigenlijk onnodig was, en mede werd veroorzaakt door het ontbreken van de vorm van de dag van sommige spelers. Een weinig nuchtere analyse. Alleen bondscoach Jan Zwartkruis weet precies wat er loos is met het Neder landse voetbal. Natuurlijk viel Zwart kruis zijn keurtroepen niet af, maar zijn opmerking, dat de sterren van vandaag nog lang niet op het niveau zitten als dat van de sterren van gisteren, sprak boekdelen. Zwartkruis: „We moeten daarmee leren leven. Gelukkig zie je dat er ook jongens zijn die zich goed ontwikkelen. Ik denk nu aan Peters, Kist en Stevens, mannen die. het tegen Polen voortreffelijk hebben gedaan. De harde realiteit is echter dat die pluspunten niet opwegen tegen het gegeven dat de vedetten terugvallen. Na men noem ik niet, maar ik denk dat het niet zo moeilijk is om die in te vullen". Dat levert na Polen-Nederland inderdaad geen enkel probleem op. Ruud Krol, Wim Jansen en Rob Rensenbrink, de drie gezichtsbepalers van het Nederland se voetbal, lieten het in Katowice afwe ten. Waarbij het vooral Rensenbrink was die als een onmondig kind in alle stan den .faalde. wel bij Anderlecht als bij het Neder lands elftal valt hij steeds vaker en steeds harder door de mand. Rensen brink zelf: „Het was inderdaad weer niet best met me. Toch ligt dat niet alleen maar aan mij. In het verleden werd ik nogal eens snel in de voeten aange speeld. Dat gebeurt nu nauwelijks meer, waardoor ik maar moeilijk in mijn spel kan komen, want ik krijg te weinig bal- Opmerkelijk Ook Krol en Jansen waren er niet in Katowice. Vooral de „absentie" van Wim Jansen mag hoogst opmerkelijk ge noemd worden, want in de competitie is hij bij Feyenoord de man die de Rotter damse club erg nadrukkelijk leidt en begeleidt. In Polen lukte dat minder. Jansen was niet opgewassen tegen Bo niek, onbetwist de beste voetballer die de Poolse coach Kulesza in huis heeft. Ruud Krol verging het niet veel beter. Weliswaar faalde de Oranje-aanvoerder niet al te nadrukkelijk, maar van enig overwicht in zijn acties was geen sprake. Krol mag daar echter niet al te hard op aangepakt worden, want in feite eiste Jan Zwartkruis het onmogelijke van hem. Je kunt nu eenmaal niet ongestraft maanden uit de roulatie zijn. Dat bleek bij Krol, die fysieke kracht en ritme te kort kwam om zich met succes op te kunnen werpen als een echte leider. Een analyse waar de Ajacied het zelf vol strekt mee oneens was. Krol: „Natuurlijk gaat het allemaal nog een beetje moei zaam, maar toch ben ik .niet ontevreden over mijn eigen prestaties. Alleen de lan ge pass kwam nog wel eens verkeerd aan. Verder viel het wel mee vond ik". Het terugvallen van Krol, Jansen en Rensenbrink werd nog eens extra geac centueerd door het opnieuw collectief fa len van de PSV-ers. Alleen Huub Ste vens trekt zich kennelijk niets aan van de vormcrisis bij PSV, want net zoals in de competitie acteerde hij nu ook in Oranje zonder meer sterk. Zijn clubmak kers Brandts en de gebroeders Van de Kerkhof bereikten dat niveau echter niet. De tijd van Rensenbrink lijkt voorbij. In niets valt meer de voetballer te herken nen die nog niet zo lang gelden het troe telnaampje „slangenmens" kreeg. Een naam die de vedette van Anderlecht ver diende omdat hij als geen ander in staat Uit vorm was met schitterende passeerbewegingen vijandelijke linies open te rukken. Die Rensenbrink bestaat niet meer. Zo- Die bleven in Polen, net als in de vader landse competitie, ver onder hun norma le mogelijkheden. Jan Peters, behorend tot de besten, probeert een actie van Nawalka te onderbreken. schut, die zijn ook totaal uit vorm. Mis schien dat Argentinië er toch iets mee ,te maken heeft. Een andere verklaring zie ik eigenlijk niet. Het kan tenslotte geen toeval zijn dat alle PSV-ers die in Argentinië goed speelden nu helemaal uit vorm zijn. Wat dat betreft ben ik blij dat ik daar niet bij ben geweest". Ondanks al die minpunten draaide het Nederlands elftal in Polen één helft lang niet slecht. In de eerste 45 minuten leek het er zelfs op dat Oranje de vooral op eigen bodem sterke Polen zou kunnen weerstaan. Vooral dank zij de verdien sten van het trio Stevens Peters Kist, dat sterk én geconcentreerd speel de. Jan Peters verdient een eresaluut. De AZ-er demonstreerde nadrukkelijk dat hij in potentie de beste voetballer van Nederland is. Peters verschool zich nu eens niet, waardoor hij uit kon groeien tot de inspiratiebron van het Nederlands elftal. Alleen de dieptepass vertrok te weinig van zijn voeten. Peters' verweer na afloop, dat er nauwelijks afspeelpun- ten waren, was echter redelijk steekhou dend. Oranje presteerde in die eerste helft ver dienstelijk. Kreeg zelfs kansen, zoals na een schitterende combinatie tussen Kist en Peters, en na een fraaie dieptepass van Jansen, waaruit Kist tegen de staan der van het zijnet knalde. Ook achterin werd de zaak redelijk gesloten gehouden, hoewel al in die periode was te zien dat de coördinatie in de defensie lang niet altijd klopte. Zwartkruis: „Dat was nou juist een pro bleem. Je kon dat na de rust beter zien. Er was te weinig verband tussen de li nies en in de linies zelf. De bedoelingen waren wel goed, maar de uitvoering klopte niet. Toch een kwestie van gebrek aan echte sterren. Die lossen die proble men moeiteloos op. Daarnaast hadden we wat agressiever moeten spelen. Ook dat vormt één van dé oorzaken van deze nederlaag". Solo Geheel onnodig kwam het Nederlands elftal na 20 minuten op achterstand. Een overtreding tegen Rensenbrink werd niet bestraft door de verder sterk leidende Fransman Wurtz, waarna de Poolse middenvelder Boniek aan een solo mocht beginnen die pas achter Schrijvers eindigde. Zwartkruis eerlijk: „Zoiets mag natuur lijk nooit gebeuren. Rond het straf schopgebied ging die Boniek drie man voorbij. Dat kan en mag niet. Dan moet je voortijdig maatregelen nemen". En Krol: „Ons gedrag was niet professio neel genoeg. Die Boniek had gewoon neergelegd moeten worden. Het is te gek dat hij achter elkaar drie man uit mocht spelen". Het doelpunt van Boniek haalde een streep door de plannen van Jan Zwart kruis. Die meldde later: „De rust halen met 0-0, dat was het uitgangspunt. We gokten erop dat we de Polen na de rust kapot zouden kunnen spelen. Net zoals Oost-Duitsland «jat 14 dagen geleden in Leipzig deed". Dat plan van Zwartkruis werkte niet. Polen was daarvoor te sterk en Neder land te zwak. Vooral de wissel Terlecki- Mazur stelde Oranje voor onoplosbare problemen, zoals in de tweede helft bleek toen Polen Nederland op alle fron ten klopte. Moeilijk was dat overigens niet, want na de rust zakte Oranje verschrikkelijk in elkaar. Ook Jan Zwartkruis kon er niet onder uit om dat toe te geven. „Er werd rommelig en slecht gespeeld", oordeelde de bondscoach van Oranje. „Ook de wis sels hielpen niet. We werden uit de wed strijd gespeeld door het agressieve spel van de Polen". De schade viel uiteindelijk nog mee. Hoewel Polen een handvol kansen kreeg tegen Nederland na de rust niet een, liep de score niet verder op dan 2-0. En dat was nog een ongelukkig tegendoelpunt ook, want hoewel scheidsrechter Wurtz de bal terecht op de stip legde, had hij voor hetzelfde geld de handsbal van Ruud Krol door de vingers kunnen zien. Invaller Mazur had er geen boodschap aan. Vanaf de stip knalde hij onverbid delijk raak. Krol: „Het was hands. Daar valt niet over te discussiëren. Wél over de vraag of het een strafschop waard was". Doel man Piet Schrijvers over dat geval: „Een zware straf. Het scheelde trouwens weinig of die Mazur zou niet eens raak geschoten hebben. Volgens mij was het helemaal zijn bedoeling niet om die strafschop te lobben. Hij raakte hem ge woon verkeerd. Jammer genoeg lag ik al in de hoek. Anders pak ik die bal fluitend". De derde achtereenvolgende nederlaag in een uitwedstrijd (eerder verloor Oranje de oefenduels tegen West-Duitsland en Italië) heeft de koppositie van Nederland in groep 4 van de voorronde voor het Europees landenkampioenschap ernstig in gevaar gebracht. Weliswaar staat Oranje er door het verlies van Polen te gen Oost-Duitsland nog goed voor, maar van de prognose, dat Nederland met één been volgend jaar in Italië bij de ein dronden terecht komt, is weinig meer over. De strijd in groep 4 is weer volkomen open. Niet alleen Nederland, maar ook Polen en Oost-Duitsland hebben nog alle kans om Italië te halen. Op papier heeft Nederland hog de beste mogelijkheden, maar met in het achterhoofd de onver biddelijk teruglopende kwaliteit zou het verre van reëel zijn om er op voorhand van uit te gaan dat het Nederlands elftal Italië toch wel haalt. In dat kader is de interland in Katowice duidelijk geweest. Nederland heeft ge woon op basis van pure kwaliteit verlo ren. En dat zal Jan Zwartkruis zorgen baren. Temeer omdat hij weet dat de vervangers voor de sterren van weleer niet voor het oprapen liggen. Zelfs een eventuele terugkeer van Johan Neeskens zal niet kunnen verhinderen dat het Ne derlandse voetbal zorgwekkende tijden tegemoet gaat. En dat is nog voorzichtig geformuleerd, want eigenlijk is het nu al kommer en kweL.. ROB HARTOG Scoreverloop: 19. Boniek 1—0, 63. Mazur (straf schop) 2—0. Scheidsrechter. Wurtz (Fra). Toe schouwers: 100.000 (uitverkocht). Nederland: Schrijvers; Stevens, Brandts, Krol, Hovenkamp; Willy van de Kerk hof, Jansen, Peters; René van de Kerkhof (Geels), Kist, Rensenbrink (Metgod). Polen: Kukla; Dziuba, Szyma- nowski, Zmuda, Plasewski; Lipka, Cmiekie- wicz, Nawalka; Lato, Ogaza, Terlecki (Mazur). De stand in groep 4: 1. Nederland 54 018 12—3 2. Polen 4 3 0 1 6 7—2 3. Oost—Duitsland 3 2 01 4 5—5 4. Zwitserland 3003 0 1—8 5. IJsland 3 0 0 3 0 1—S Voordat Schachner gevaarlijk kan worden voor de Belgische doel man Preudhomme (vervanger van Pfaff) ruimt Meeuws op. Met een omhaal belaagt Klaus Fischer het doel van Wales met Berry en Page (links) als toeschouwers. VOOR RONDEN E.K. WENEN België behaalde gisteravond in Wenen het vierde gelijkspel in groep 2 van de voorronden van de Europese titelstrijd. Oosten rijk was de falende tegen stander van de Belgen, die met een verdedigende tak- tiek, de stand op 00 hiel den. Zelfs Europees topscorer Hans Krankl (Barcelona) kon het enorme Oostenrijkse over wicht niet in een doelpunt uitdrukken. Daarvoor ontbrak het hem en zijn medespelers aan creativiteit. Met het vier de gelijkspel in evenveel wed strijden behield België, dat in niet één duel imponeerde,1 een kans op de eindronden. De stand in groep 2: 1. Oostenrijk 5 6 75 2. Portugal 3 5 42 3. België 4 4 3—3 4. Schotland 3 2 56 5. Noorwegen 3 1 3—6 Het eens zo roemruchte elftal van Hongarije bevindt zich nog steeds in een crisis. In plaats van een fikse overwin ning kwam Hongarije gistera vond tegen Griekenland in groep 6 van de voorronden van de strijd om de Europese titel niet verder dan een troosteloze 0—0. De Hongaarse voetbalaanhang had kennelijk niets anders verwacht, want er waren in het Nep-stadion slechts 10000 toeschouwers. Van een revan che voor de nederlaag in Sa- loniki (41) kwam niets te recht. Die nederlaag was des tijds aanleiding tot een wisse ling van de macht in het Hongaarse voetbal, maar het resultaat daarvan werkte nog niet door op de sportieve prestaties. Griekenland, dat de eerste wedstrijden in groep 6 had verloren (Finland 3—0 en Rusland 2—0) nam de leiding van Finland over. Favoriet blijft echter Rusland, dat overigens al een wedstrijd (van Hongarije) verloor. De stand in groep 6: 1. Griekenland 5 2 1 2 5 12—7 2. Finland 3 2 0 1 4 6—9 3. Hongarije 4 1 1 2 3 4—6 4. Rusland 2 10 12 2—2 Noord Ierland blijft het in groep 1 uitstekend doen. De vijfde wedstrijd eindigde in de derde overwinning. Bulga rije werd met 2—0 verslagen. Nicholl en Armstrong scoor den voor de rust. In Dublin versloeg de Ierse republiek Denemarken, even eens voor groep 1, met dezelf de cijfers. Daly scoorde voor de pauze, Givens in de twee de helft De stand in groep 1: 1. Noord Ierland 5 3 1 1 7 65 2. Engeland 3 2 1 0 5 9—4 3. Ierland 4 1 3 0 5 6—4 4. Denemeraken 5 0 2 3 2 9—13 5. Bulgarije 3 0 12 12—6 In een wedstrijd voor groep 7 won West Duitsland met 2—0 van Wales. In de 29e minuut scoorde Zimmermann voor de West duitsers, die in eerdere uit wedstrijden (Malta en Tur kije) niet verder kwamen dan doelpuntloze gelijke spelen. Zeven minuten na de rust maakte Fischer het tweede doelpunt. De stand in groep 7: 1. Wales 3 2 0 1 4 6—2 2. West Duitsland 3 1 2 0 4 2-0 3. Turkije 3 1113 2—2 4. Malta 3 0 12 1 1—9 OLDEBROEK Voor een decor van late natte sneeuw heeft het Nederlands amateurelftal afscheid genomen van het Olympisch voetbaltoernooi 1980. Op een ten dele onbespeel baar veld van het fraaie sportpark Bovenmolen te Oldebroek werd een gelijk spel, 1—1, tegen Spanje bereikt. Beide doel punten werden voor rust gescoord. Oranje's rol is daarmee met één punt uit vier wedstrijden uitgespeeld in de voor ronde van het Olympisch toernooi. Slechts vijfhonderd toeschouwers waren getuige van het duel dat Nederland moest winnen om tenminste nog een theoreti sche kans te hebben om verder te komen in deze wedstrijden reeks. In de wetenschap dat slechts winst telde moest bondscoach Arie de Vroet kiezen voor een aanvallend concept. Hij posteer de drie spitsen Graafland, Meyerink en Verstraeten in de voorste lijn. Meyerink stond zoveel mogelijk scherp opgesteld, doch kreeg een straffe dekking van Navajos. De onvermoeiba re zwoeger Mart Hakkens versterkte de aanvalslijn, die zich voorts gesteund wist door de middenvelders Van Blanken en Van Dam. Het modderige veld was in feite oorzaak van de Spaanse tref fer. Normaal zou de verre pass van Canito voor doelman Spierings zijn geweest. De bal smoorde echter in de modder. De Bosschenaar moest wel hands maken door buiten het strafschopgebied de bal met de hand te spelen. Rubio nam toen, in de 36e minuut, de vrije trap op de wijze waarop de man van Atletico Madrid het patent schijnt te hebben. Buiten het bereik van Spierings schoot hij in (1—0). In het zicht van de rust kreeg een strijdend Oranje de gelijkmaker. Rechter vleugelverdediger John van der Spek rukte op tot bij de hoek- vlag en gaf toen zijn voorzet naar het centrum. Doelman Agustin tastte mis. De bal bleef voor de voeten van Graafland in de klei steken, waarna de Gouwenaar toesloeg. Ook na de rust bleef Oranje aanvallend spelen. Verder dan een wegens buitenspel van Meyerink afgekeurd doelpunt van Caniti in eigen doel kwam Nederland niet. Nederland: Spierings (BW); Van der Spek vangen door Haan, De Haas (Geldrop) en Mei.- (DWV), Van Dam (TOP) en Hakkens (Hapert); Graafland (Jodan Boys) vervangen door Bouwens (RVC), Meyerink (Emmen) en Verstraeten (RKC). Spanje: Agustin; Gerardo, Sierra, Aracil en Navajos; Carita, Blanco en Joaquin; Carrasco, David en Rubio. Scheidsrechter: André Dainer (Zwi). De stand: 1. België 4—8 Heracles of Telstar periode kampioen DEN HAAG Indien Hera cles vanavond de inhaalwed strijd in de eerste divisie te gen For tuna SC in Geleen wint, is het winnaar van de derde periode. Bij verlies speelt Telstar in de nacompe- titie om één plaats in de ere divisie. De verwarring over de stand in de derde periode van de eerste divisie is in de hand gewerkt door de vele afgelas tingen. Zo behoort het duel FC VlaardingenExcelsior, dat waarschijnlijk op 29 mei gespeeld wordt, nog tot de derde periode, hoewel de uit slag voor de eindstand van geen belang meer is. De vierde en laatste periode Eaat zondag in. 'e stand van de derde periode van de eerste divisie is per 30 1. Excelsior 2. Telstar 3. Wageningen 4. Willem II 5. Groningen 6. Heracles 7 9 7. Eindhoven 8 9 8. Heerenveen 8 9 9. Fortuna SC 7 7 10. Helmond Sport 8 7 Buitelaar trainer NAC BREDA Dick Buitelaar, de trainer van het nationale mi litaire elftal en de zaterdag tweedeklasser Nieuw-Lekker- land, treedt met ingang van het nieuwe seizoen in dienst van NAC. Hij zal met de huidige trainer Jo Jansen de verantwoorde lijkheid dragen voor de a- en c-selectie van de Bredase club. Buitelaar blijft als sportinstructeur werkzaam op de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda. 8 13 8 11 8 10 8 10 8 10

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9