Huurverhoging Katwijkse Brittenburg moet doorgaan Lissenaar wil woning 'Dever' restaureren Leiderdorp vraagt projectontwikkelaars plan voor toekomst oude raadhuis STAATSSECRETARIS BROKX:„GEMEENTE NIET GOED GEÏNFORMEERD" W. F. Noordijk koninklijk onder scheiden Halt- miljoenste bezoeker Rijn- en Schiekade wil doorgaand verkeer weren Inbraak met een luchtje Keukenhofbezoek valt niet tegen KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 PAGINA 5 KATWIJK/DEN HAAG - De huurver hoging per 1 maart 1976 van de wo ningcomplexen van de Katwijkse bouwvereniging De Brittenburg zijn v rechtsgeldig. Als er sprake zou zijn v van een terugbetaling van deze huur verhoging dan komt die helemaal voor rekening van de woningbouwvereni ging. Dat heeft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) geantwoord op schriftelijke vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid Hans Kombrink. Deze had de bewindsman gevraagd of hij bereid was een bevriezing van de huren voor het betrokken huizencom plex te bevorderen nadat een van de bewoners van de Colijnstraat met suc ces had gestreden voor een ongedaan maken van de huurverhoging. Daarmee zou een ongelijke situatie tussen de Katwijkse huurders kunnen worden voorkomen. Brokx stelt dat het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Katwijk ten onrech te uitgaat van de veronderstelling dat op 1 april 1976 nog bijdragen in de exploitatietekorten wer den verstrekt. Die zijn al in 1972 en januari 1976 gestopt, omdat de exploitatie toen al een» batig saldo opleverde. De complexen zijn overigens pas in september '76 eigendom geworden van de Brit tenburg. Brokx wijst er op dat de gewraakte huurverhoging niet door hem is vastgesteld maar door de toenmalige eigenaar en huurders is over eengekomen. „Als de huidige eigenaar deze huur verhoging terug zou gaan betalen, zal dit volledig ten laste van de bouwvereniging moeten komen", schrijft Brokx. Hij wijst er verder op dat hij zal overgaan tot terugvordering van de verstrekte in dividuele huursubsidie als besloten zou worden deze huurverhoging toch niet door te laten gaan. j Verlaging van het huurniveau ligt ook minder voor de hand dan wordt verondersteld, meent de staatssecretaris. Weliswaar was de huurprijs van deze woningen in 1976 iets te hoog, maar volgens het nadien vastgestelde waarderingsstelsel kan dat naar de mening van Brokx zeker niet gezegd worden. Werkzaam heden aan - rijksweg j LEIDEN —Ter hoogte van Haarlemmermeer moet het J verkeer op de rijksweg Am- i sterdam-Rijswijk (a4, rw4, elO) in beide richtingen reke ning houden met werkzaam heden en rijbaanversmallin gen. In elke richting blijven twee rijstroken beschikbaar voor het verkeer. Bij de werkzaamheden ter hoogte van de afslag a44 moet men daarbij nog reke ning houden met mogelijke vertraging. Een inhaalverbod en een snelheidsbeperking zijn ingesteld. De werkzaam heden duren tot oktober 1979. Aanleg kabeltele visie Voorschoten vertraagd VOORSCHOTEN - De leve- ring van signaal voor het ka beltelevisienet in de wijken Nassauwijk en Noord-Hofland wordt met tenminste twee maanden vertraagd. Door de strenge winter was snellere uitvoering van het werk onmogelijk. De planning 1 van de uitvoeringswerkzaam heden is daardoor voorlopig met twee maanden opgescho ven. Het gemeentebestuur wil proberen de achterstand in de komende maanden groten deels in te lopen. De brochu re „kabeltelevisie" is onlangs in genoemde wijken huis aan huis bezorgd. Deze brochure wordt over enige weken ook in de overige wijken bezorgd. Tentoonstelling in huize Emmaus ZOETERWOUDE - De Stich- ting ABAL (Afzetbevordering van artikelen uit Landen in ontwikkeling) houdt tot en met zaterdag 5 mei een ver kooptentoonstelling in Huize Emmaus aan de Bennebroek- weg 1 in Zoeterwoude. De stichting ABAL importeert op ideële basis handvervaar- digde artikelen uit ontwikke lingslanden in Afrika, Azië, en Zuid-Amerika. Met de ver koop van deze producten pro beert ABAL een zo groot mo gelijke omzet te bereiken, niet om zelf winst te maken maar om mensen in arme landen op een aantal manieren te steunen. Bij de inkoopprijs komen natuurlijk de kosten van vervoer, opslag invoer rechten en dergelijke. Het be leid van de stichting wordt bepaald door het bestuur on der voorzitterschap van dr. A. Vondeling. ABAL verkoopt ongeveer 2000 verschillende artikelen uit 20 ontwikkelings landen. Het assortiment is on der te verdelen in kunstnij- verheidsartikelen, gebruiks voorwerpen en voedingsmid- delen. De openingstijden van de ver kooptentoonstelling zijn van 09.30-11.30 uur en van 14.00- 17.00 uur. OEGSTGEEST - De heer W. F. Noordijk, werkzaam bij de Marine Bedrijven in Oegst- geest heeft gistermiddag on der grote belangstelling zijn veertigjarig jubileum als amb tenaar gevierd. Voordat ech ter een zeer druk bezochte re ceptie in de kantine aanving werd de jubilaris met echtge note en kinderen door de di rectie ontvangen. De direk- teur, J. Kreeftenberg, van het Marine Elektronisch en Op tisch bedrijf zorgde voor een verrassing. Hij deelde mee dat de heer Noordijk een ko ninklijke onderscheiding te beurt was gevallen, nl. de me daille in het goed béhorende bij de orde van Oranje Nas sau. Nadat de heer Kreeften- berg de versierselen had op gespeld bood hij de jubilaris namens het personeel de gou den draagmedaille aan. De negenjarige Stevin van Leeuwen uit Valkenburg werd gistermiddag begroet als de 500.000ste bezoeker van het Rijnsburgse zwembad het Waterbos. Dit gebeurde tijdens een spelmiddag, waarop er van alles voor de kinderen georganiseerd was zoals vlotspringen, met banden spelen, figuren duiken, kleien en zaklopen. Stevin kreeg uit handen van de voorzitter van het Waterbos mevr. De Haas Kromhout (rechts) en de directeur H. Snel een gratis jaarabonnement, een taart en een bloemetje. De ouders van Stevin, die gewaarschuwd waren kwamen gelijk naar Rijnsburg. Het zwembad het Waterbos wordt zeer druk bezocht en men was zeer verheugd, dat nu de eer te beurt viel aan een Valkenburger. LISSE Als de gemeenteraad van Lisse woensdag 9 mei besluit een subsidie van 40.000 gulden toe te kennen, kan de Lisser C.B.F. Schoorl nog dit jaar beginnen met de restauratie van de voormalige poortwachters woning van het onlangs in oude staat terug gebrachte „Huys Dever" aan de Heereweg. Erg veel langer kan er in ieder geval niet ge- Wacht worden met de restauratie. Volgens de heer Schoorl staat de 300-jaar oude portiers woning onmiskenbaar op instorten. De heer Schoorl die het vervallen huisje enige tijd geleden van zijn tante kocht, is hiermee de gemeente Lisse een stap voor. De vrouw die naast de gerestaureerde ridderhofstede woont, wilde het huisje niet aan de gemeente verkopen. In de familie blijvend bleek neef Cees wel een kanshebber voor het pandje waar officieel de bestemming „openbaar ge bouw" op rust. Een streep door de gemeente lijke rekening die het poortwachtershuisje graag te samen met het Huys Dever in beheer wilde krijgen. Uiteindelijk heeft de heer Schoorl wel toestemming gekregen om het huisje op te knappen voor eigen bewoning. Dit om verdere verwaarlozing en tenslotte in storting van het monument te voorkomen. In totaal denkt Schoorl 250.000 gulden uit te moeten geven voor het opknappen van het portiersonderkomen. Aan de buitenkant zal het huisje in zijn oorspronkelijke staat wor den teruggebracht. Het interieur dient voor zover aanwezig aangepast te worden aan de huidige normen op het gebied van wonen. „Monumentenzorg" wil dan ook een percenta ge van de helft van het totale restauratiebe drag subsidiëren. Het ministerie van CRM heeft inmiddels en subsidie van 30% van het subsidiale bedrag toegekend. Het Lissese be sluit om eveneens 40.000gulden te schenken heeft voor deze gemeente geen financiële ge volgen. De Lissese 30% wordt namelijk in een later stadium weer door de rijksoverheid aan gezuiverd. De familie Schoorl heeft inmiddels besloten om alleen de „ruwbouw" door een aannemer te laten verrichten. Om de prijs enigszins te drukken wil men de afbouw zelf ter hand ne men. In de loop van 1980 zou de poortwach terswoning voor bewoning gereed moeten zijn. j' LEIDERDORP Het college van B en W zal een aantal projectontwik kelaars uitnodigen om een plan voor het huidige raadhuis aan de Hoofdstraat te ontwerpen. „Nu we het zelf niet kunnen oplos sen, moeten we het maar uit handen geven", was het standpunt van wet houder J. Bezemer (PvdA)," waar de commissie voor Economische Aange legenheden, die gisteravond over dit onderwerp vergaderde, zich mee kon verenigen. Centraal in de discussie stond de rol die- het zogenaamde CIMK-rapport (samengesteld op ba sis van het distributie-planologisch onderzoek naar de toekomstige win kelsituatie in Leiderdorp na het ge reedkomen van Winkelhof - red.) had gespeeld in de standpuntbepa ling van de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD) bij de afwijzing van het plan van een groep Leider- dorpse winkeliers voor een midden standswarenhuis. „We zullen tot het bittere eind moeten proberen win kels in het oude raadhuis te krij gen", stelde raadslid mevr. D. Tic- hler-Moerman (WD), die het CIMK- rapport „als waardeloos" betitelde, omdat een winkelconcentratie met een trekker van enige omvang niet mogelijk was gebleken. „Dit hadden ze moeten weten", was haar verwijt. Deze uitspraak, werd niet weerspro ken door wethouder Bezemer. Ook hij stelde, dat Leiderdorp door de uitleg van de PPD in een moeilijke situatie was gekomen. Met de ont ruiming van het raadhuis in zicht, vond hij echter dat het gemeentebe stuur niet stil mocht zitten, maar naar mogelijke alternatieven moest zoeken. Hij wilde daarom niet' het resultaat van het gesprek, die de groep middenstanders op 14 mei met de PPD zal hebben, afwachten. Teneinde niet opnieuw het risico te lopen, dat de plannen door de pro vinciale overheid afgekeurd gaan worden, zullen de plannen van de projectontwikkelaars aan een aantal nauwkeurig omschreven voorwaar den moeten voldoen. Een der voor waarden zal in ieder geval zijn, dat uitsluitend Leiderdorpse winkeliers in aanmerking komen voor een plaats in de winkelconcentratie. Ver der mag de totale winkelvloeropper- vlakte niet groter zijn dan 1000 m2 met een maximale omvang van de trekker (de naam van de super markt Hoogvliet wordt hierbij vaak genoemd - red.) van 250 m2. Wet houder Bezemer verwachtte, dat de projectontwikkelaars die hij op het oog had. binnen twee weken in staat zouden zijn een globaal plan op ta fel te brengen. „Als de randvoor waarden snel geformuleerd worden, kunnen we eind mei de plannen al beoordelen", aldus wethouder Beze mer. LEIDEN De bewoners van de Rijn- en Schiekade tussen het Noordeinde en de Groenhovenstraat eisen van de gemeen te, dat de Rijn- en Schiekade aan één kant met paaltjes wordt afgesloten. Hiermee wil men bereiken dat de Rijn- en Schiekade alleen aantrekkelijk wordt voor bestemmingsver keer. Het doorgaande verkeer, dat de Rijn- en Schiekade vaak als sluiproute gebruikt, zal men op deze manier kunnen we ren. Dit is de belangrijkste, eis die de bewoners gisteravond tijdens efen straatvergadering in het gebouw van „Troef" hebben ge steld. Op deze vergadering werd bovendien duidelijk, dat de bewoners geen waardering op kunnen brengen voor het beleid van de gemeente. Zeker niet nu binnenkort de bouw aan het Witte Singel-Doelenplan gaat beginnen. De bewoners zijn bang, dat het vele bouwverkeer o.a. gebruik zal gaan maken van de Rijn- en Schiekade. Die situatie en het al eerder genoemde sluipverkeer naar onder andere Leiden Zuid-West zal de situatie ondraaglijk maken. Dat sluipverkeer zal bovendien toenemen, wanneer de Witte Singel in de toe komst vaker voor verkeer zal worden afgesloten in verband met de bouwactiviteiten. Het is echter nog de vraag of de Rijn- en Schiekade inder daad afgesloten zal worden. Volgens de heer Hinse van de ge meente, is er in de plannen geen rekening mee gehouden. Deze zaak zal dan ook helemaal van het begin af aan onder zocht moeten worden. Een beslissing hierover is dus binnen afzienbare tijd niet te verwachten. Het is niet waarschijnlijk, dat de bewoners hiermee genoegen zullen nemen. „Want", zo zei Piet Visser, één van de organisa toren van de avond, „wat gevraagd wordt is wel zo minimaal, dat het geen gewoon voorstel is, maar een onvoorwaardelijke LEIDEN Geboren: Geertje Elisa beth dr v. G W. Hendriks en H. Schuurman. Joke Caroline Gerlinde dr v. D. van den Oever en K. G. Pronk, Matthijs Arjen zn v. J. Raven en N. Steenkamp, Jeroen Martinus Gerardus zn v. M. A. T? Smeltink en A. P. van der Kamp. Timothy COrne- lis zn v. V. C. M. Zandvliet en H. M. Purcell. Yvonne dr v. H. J. Kloek en J. J. M. Mol. Annelies dr v. H. J. Kloek en J. J. M. Mol, Ahamefule Romeo zn v. C. A. Egbeama en J. E. T. M. Vermeulen. Christina Petronella Maria dr v. J. P. Bierman en C. T. L. M. van der Hulst, Amo Robertus zn v H. A. J. G. Breuer en E. A. Crom- berge. Vincent Paulus Maria zn v. H. F. M. Verspeek en P M. Versteege. kester er Burlet er Durano C. M. Overleden: F. J. geb. 5 dec. 1908, 18 dec. 1917, m, geb 19 feb. 1898, man; geb. 8 nov. 1893. vrouw hoorn geb. 13 sept. 1901. man; J. G. Duindam geb. 14 maart 1929, man; J. Schalkers geb. 1 jan, 1979. zoon; J A. F. van der Poel geb. 21 jan. den Broeke i; I. Koet geb. J. J. Kwestro tn; E. Evelein W. Ouds- Ondertrouwd: S Boufares en K. van Grootveld. T Risvanoglu en N. S. Bilgin, L. Rhijnsburger en M L van den Mosselaar. W. E. Pera en M. L. I Knaap, B L. Kiel en L de Koning, R. Ruwaard en I. Zandvliet, K. P. van Spijker en E. M. Oudman, H. G. Teeuwen en A. C. Barnhoorn, R. van i M. W, R. Anemaet, D. Lan- L. M. de Vries, H. M. de i C. A. M. Paardekooper, P. in Y. E. M. van Leeuwen, A. n der Geest en P. Smit, NI. Roshanali en E. P. M. Houweling, Jonkheer W. T. C. van Doorn en A. van Oorschot. R. Gips en A. Blans- jaar, F. J. Buis en A. Guérin, J. J. van Loef en E. M van Es. M. Bertsch en E. C. M. Kruijsen, O. A. Kruisen D. Brandt. Gehuwd: S. Kloos en C. J. M. van der Geest, T. Tegelaar en A. Varkevisser, R. E. K. Bengtsson en L. 't Hart, E. J. M. van Reijzen en P. Bosscha, R. J. Siebert en C. Ravensbergen, F. J. Mastenbroek en G. van Woerden, N. de Haas en C. W. Rackè, J. Ouds hoorn en S. H. E Veefkind, R. A. Molenkamp en C. S. J. G. de Roode, C. M van Kempen en E. C. M. van Leeuwen. G. H. van Kalkeren en A. Ligtvoet. P. J Schlagwein en C. C. Slingerland. C. Mol en M. J. B. Poon. OPEN HUIS VANSJJO De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest heeft gisteravond Open Huis gehouden. In gebouw Taberna aan de Julianalaan was een keur van aktiviteiten te aan schouwen. De belangstellenden konden kennis maken met de cur sus volksdansen en er was een de monstratie pottenpakken. Maar ook de andere aktiviteiten werden druk bezocht. De stichting hoopt met deze Open Huis-dagen wat meer bekendheid te krijgen bij de Oegs- tgeestse jeugd, maar ook bij de ouderen. SJJO heeft namelijk ook diverse cursussen en andere aktivi teiten voor bejaarden op haar pro gramma staan. Vanavond van zeven tot negen uur kan men ook nog in taberna terecht. NOORDWIJK Ge ldnood bracht een in de badplaats woonach tige marinier op glib berige paden. Een de zer dagen maakte hij bij de politie melding, dat er was ingebroken in z'n zomerhuis en dat een stereo-installa tie en een TV-toestel door de dieven waren meegenomen. Voor een paar recher cheurs was een en an der aanleiding om ter plaatse de situatie te gaan opnemen. Daarbij troffen zij sporen aan, die bij nadere bestude ring duidelijk maakten dat zij nooit bij een gesloten deur konden zijn ontstaan en de conclusie rechtvaardig den dat het „een kraak was met een luchtje". Toen de aangever enige tijd later aan het politie bureau verscheen om te informeren of men al wat opgeschoten was met het onderzoek, kreeg hij van de rechercheurs te horen, dat het speurwerk inder daad resultaten had opge leverd en dat zij de da dels) reeds op de korrel hadden. Men verdacht na melijk de marinier zelf. Bij zijn verhoor zakte de man al rap door de mand. Hij zat in financië le perikelen en om geld van de verzekeringsmaat schappij los te krijgen be raamde hij samen met een paar vrienden het plan tot het in scène zet ten van een inbraak. Een van de makkers had geas sisteerd bij het bewerken van het deurslot en de ander bleek de appara tuur te hebben gekocht, die als -„ontvreemd" was opgegeven. Inplaats van geld leverde de affaire een proces-ver baal op wegens het doen van een valse aangifte. Ondanks slechte weer LISSE Nationale bloementuin De Keukenhof in Lisse is in het 1-mei-weekeinde (dit jaar van zaterdag tot en met dins dag) door 145.000 mensen bezocht. Dit is 5.000 bezoekers min der dan vorig jaar toen het 1-mei weekeinde uit drie vrije dagen bestond voor met name buitenlanders. Door het wisselvallige weer van de afgelopen dagen is vooral het Nederlandse bezoek dit jaar iets tegengevallen. Het keu- kenhofbestuur bespeurt een toename van het aantal Franse en Belgische bezoekers. „Qm het bezoekersrecord van het afgelopen jaar (940.000) te overtreffen, moeten we wel een beetje mooi weer krijgen. Op het moment blijven we nu nog iets onder het bezoekersaan tal", aldus publiciteitsman Koos van Rijnen. „De Keukenhof staat nu volop in bloei. Er zijn nog narcissen, maar ook hyacinten en tulpen. Het effect van het bloeiende bijgoed en de ontluikende bloesemdragende bomen, maken deze periode bijzonder in trek bij het publiek". De Keukenhof heeft wonderwel geen schade opgelopen van de hagel- en sneeuwbuien van gisteren. ZOETERWOUDE Het be langrijkste punt van de jaar vergadering van de KPJ van morgen zijn de bestuursver kiezingen. Maar liefst vier be stuursleden zullen aftreden en er is dan ook een oproep aan de leden gedaan om zich ver kiesbaar te stellen. Andere agendapunten van de verga dering, die met gratis koffie en cake en dansen m.m.v. Studio 17 verluchtigd wordt, zijn de financiële verslagen, het sportverslag en het jaar verslag van het afgelopen jaar. ZOETERWOUDE - Voor jon gelui van 12 t/m 15 jaar is er vanavond een „superflitsende" disco-dansavond. Tot nog toe is de belangstelling van jon gens en meisjes in deze leef tijdsgroep erg gering geweest, maar nu er vanavond heuse dansles gegeven zal worden moet dit toch voor velen aan leiding zijn om eens te gaan kijken bij ,,'t Soossie". In heel Zoeterwoude zijn affiches op gehangen om de jongeren te interesseren voor het onlangs opgerichte „Soossie". Aan vang 19.00 uur in 't Spinne- web aan de Zuidbuurtseweg. OEGSTGEEST Het Chris telijk jongerenkoor Oegstgeest geeft zaterdag 19 mei een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Aanvang 20.00 uur. Tijdens dit traditioneel geworden concert zullen wer ken ten gehore gebracht wor den van J. P. Sweelinck „Cantate Dpmino cantico no vum, Magnificat in D van J. Pachelbel, My heart is indi ting van G. F Handel enz. Behalve organist Hans van Nieuwkoop en de twee trom pettisten Jack van der Hulst en Jan Faas zulen diverse in strumenten het koor begelei den. De toegang is gratis. Na het concert is er een collecte om de kosten te kunnen be strijden. WASSENAAR - De Vrou wenvereniging tot bevordering van het geestelijk-sociale le ven te Wassenaar, kortweg GSV genaamd, gaat het vijf tigjarig bestaan vieren. Op dinsdag 8 mei beidt het ge meentebestuur het bestuur en de leden van de jubilerende vereniging een receptie aan in het raadhuis, van 16.30 tot 18 uur. Donderdagavond 10 mei is er een feestelijke jubileu mavond in het Jeroenhuis. Daar zal de voordrachtskun stenares Nel Kars optreden terwijl een combo, bestaande uit 6 eigen leden, onder lei ding van Gerard van Baarlen voor de muzikale omlijsting zal zorgen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5