Leeuwenhoek-plan blijft ongewijzigd -RI.TDEN ONDER INVLOED NEEMT ONRUSTBARENDE VORMEN AAN" Universiteit gaat half mei bouwen aan Witte Singel Leidse politie in jaarverslag: Energieprobleem bij Universiteit Transvaal wil meer inspraak STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 ME11979 PAGINA 3 LEIDEN Het Leids college van B en W is niet van plan na de verontrusten de berichten over de uitstoot van de radioactieve isotoop Tritium uit de schoorsteen van het Sylviuslaboratorium de uitgangspunten met betrekking tot woningbouw in de Leeuwenhoek te herzien. Dit stellen B en W in antwoonl op vragen van het CDA-raadslid J. Walenkamp. Na besprekingen met het college van bestuur van de universiteit en het bestuur van het Academisch Ziekenhuis is het Leids college van B en W tot de conclusie gekomen dat er vooralsnog geen reden tot paniek is. Met bovengenoemde instan ties heeft het college wel een opdracht verstrekt aan een adviesbureau om de po tentiële risico's in de Leeuwenhoek te onderzoeken. „Slechts indien de eindrap portage van dit onderoek die eind augustus/begin september 1979 valt te ver- wachten, daar aanleiding tot geeft, zullen wij een heroverweging van de uitgangs punten entameren," aldus B en W. MINISTER PAIS GEEFT STARTSEIN LEIDEN Minister A. Pais van On derwijs en Wetenschappen geeft woensdag 16 mei het startsein voor de uitvoering van het Witte Singelplan. Eind vorige maand heeft de Rijksge bouwendienst het aannemingsbedrijf Strabag Bau-Ag opdracht gegeven het nieuwe gebouw voor de Leidse Univer siteit neer te zetten. In het nieuwe gebouw, dat waarschijn lijk over ruim drie jaar kan wprden betrokken, wordt de Universiteitsbiblio theek, de Centrale Interfaculteit, de fa culteit der godgeleerdheid, een groot deel van de faculteit der letteren, het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten en het Nederlands Lexicolo gisch Instituut gevestigd. De bouwkun dige werkzaamheden gaar naar schat ting/ 55.000.000 bedragen. Het Duitse aannemersbedrijf Strabag Bau-Ag was de laagste inschrijver op het project. Naar verwacht zal het be drijf veel onderaannemers uit Leiden en omgeving bij de werkzaamheden be trekken. LEIDEN Het aantal automobilisten dat on der invloed achter het stuur gaat zitten, is vergeleken met 1977 ruim verdubbeld. Tot deze verontrustende constatering komt de j Leidse gemeentepolitie in haar jaarverslag 1978. Tegen 186 perso nen werd proces-ver baal opgemaakt omdat zij onder invloed van alcohol een auto be stuurden. In 1977 wa ren dat er 71. In 330 gevallen werd de be stuurder een rijverbod opgelegd (1977:175). Vorig jaar kwamen 3.154 ver keersongevallen ter kennis van de politie. Het aantal on gevallen met dodelijke afloop bedroeg tien. De constatering van het plegen van verkeerso vertredingen nam in vergelij king tot 1977 enigszins af. Met de rood-licht-camera's werden 2216 motorvoertuigen gesnapt (1977: 2963). bestuur ders van 2918 motorvoertui gen werden aangehouden na dat met de radar-snelheidsme ter Was geconstateerd dat zij de maximum snelheid hadden overschreden. Diefstallen Het aantal gekwalificeerde diefstallen is in 1978 afgeno men tot 755 (1977: 891). Hier van werden er 240 diefstallen opgelost. De eenvoudige dief stallen (diefstal van portemon nees uit jassen, tassen, e.d. in kleedlokalen, winkels en op straat) zijn toegenomen tot 2956 (1977: 2660). Hiervan kori de politie er 460 oplossen. Een verontrustende stijging was er in 1978 van het aantal agressieve delicten (doodslag, openlijke geweldpleging, be dreiging, mishandeling). Bij de politie kwamen 212 aangif ten binnen (1977: 135). De po litie kon in 133 zaken de da der in de kraag vatten. Van de openlijke geweldplegingen (33) werden er 31 opgelost. Het aantal aangiften van fiets- en bromfietsdiefstallen is vorig jaar afgenomen tot 747 (fietsdiefstallen) en tot 249 (bromfietsdiefstfdlen). De cij fers in 1977 waren respectie velijk 811 en 362. In 1978 konden 33 fietsen en 47 bromfietsen worden terugge vonden. Kinder- en zedenpoli tie De kinder- en zedenpolitie kreeg 154 opsporingsverzoe ken te behandelen. Vergele ken met voorgaande jaren was dit een opmerkelijke toe name (1975: 198. 1976: 101 en 1977: 95). 69 minderjarigen liepen van huis weg. Een zelf de aantal keerde het tehuis waarin het zat de rug toe. De jongelui werden zowel in Lei den als elders aangetroffen. Tegen ffe minderjarigen werd proces-verbaal opgemaakt om dat zij een misdrijf hadden gepleegd. Hiervan werden 14 jongeren in de kraag gevat omdat zij zich schuldig had den gemaakt aan geweldple ging- Het aantal aangiften van ze- I denmisdrijven is enigszins af- j genomen namelijk 129 tegen 170 in 1977. In verband hier- i mee werden 16 processen-ver- baal opgemaakt, waarbij 18 j verdachten waren betrokken. Bijzondere wetten De afdeling bijzondere wetten deelde 11 processen-verbaal uit in verband met de over schrijding van hetsluiting suur dqor horecabedrijven en 10 processen-verbaal omdat dezelfde soort bedrijven mu- ziekoverlast veroorzaakten. In' totaal nam de politie 28 liter alcoholhoudende drank in be slag. In 1978 werd 26 maal overtre ding van de Wapenwet res pectievelijk Vuurwapen wet geconstateerd.' In beslag wer den onder meer genomen 24 pistolen, 2 gaspistolen, 5 re volvers, 7 kogelgeweren, 4 jachtgeweren, 2 mitrailleurs, 7 ongewenste handwapenen, 2 dolken, 14 luchtbuksen, 6 gra naten en 882 patronen. Het aantal geconstateerde overtredingen van de Opium wet verdubbelde bijna in ver- j gelijking met 1977. Er werd 21 maal een proces-verbaal opgemaakt tegen het gebruik van hard drugs, 8 maal tegen het gebruik van soft drugs en 33 maal voor andere overtre dingen van de Opiumwet In totaal werden 90 personen aangehouden. In beslag wer den onder meer genomen 1865 gram hasj, 54 poeders heroïne, 11 poeders cocaïne, 6 poeders psylocibine, 19 poe ders amfetamine, 41 metha- dontabletterr, 8 LSD-tabletten, 32 injectiespuiten en 17 wee ginstrumenten. Drie dealers van hard drugs en drie .han delaren van soft drugs wer den aangehouden. Zij zijn voor de officier van justitie 1 geleid en in bewaring gesteld. Ten aanzien van het perso neelsbestand van de Leidse politie wordt in het jaarver slag gesteld dat per 31 de- slechter gesteld. Aan het eind ziektedagen bedroeg 436 —is brachte voorruit-formulieren cember in het korps geen va- van 1978 waren er 11 perso- de mankracht te gering om liep waarschijnlijk mede on- catures meer zijn, hetgeen in neelsleden bij de parkeerpoli- een effectief parkeercontrole- der invloed van deze onderbe- jaren niet is voorgekomen, tie werkzaam. Mede door een beleid te voeren, aldus het izetting in 1978 terug: 20.639 Met de parkeerpolitie is het hoog ziektecijfer het aantal jaarverslag. Het aantal aange- tegen in 1977: 27.998. TIENDUIZENDSTE KABELAANSLUITING Het Pedologisch Instituut aan de Bloemfonteinstraat is gisteren als tiendui zendste abonnee op het stadskabelnet aangeslo ten. Een van de leerlin gen bracht door een druk op de knop van de video de officiële aansluiting tot stand. De kinderen en overige aanwezigen wer den gedurende de feeste lijke opening op drank en snacks getrakteerd. Wet houder Mevr. J. G. Fase- Dubbelboer bood als voorzitter van de beheers commissie Stadskabei een gratis jaarabonnement op het kabelnet aan. De vi deo-installatie werd aan geboden door de firma Van Eijk, die het kabelnet in Leiden aanlegt. Het hoofd van de school, de heer Van Ginkel legde door middel van tekenin gen op het bord duidelijk de bedoeling van de ka bel aan de kinderen uit. Op de foto: de leerlingen van het Pedologisch insti tuut met op de voor grond: onder meer me vrouw Fase (tweede van rechts). LEIDEN „Het energieprobleem: wat doen we eraan?" is de titel van een fo rumdiscussie die 4 mei in het zalencom plex bij de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg in Leiden wordt gehou den. Alle belangstellenden kunnen de discussie bijwonen, die wordt geleid door dr. L. J. F. Hermans. In het forum zitten verder: prof. dr. J. A. Goedkoop van de Rijksuniversiteit in Leiden en het energieonderzoek centrum Nederland te Petten, prof. ir. C. W. J. van Koppen van de Technische Hoge school Eindhoven, drs. L. F. Manneke van Shell Nederland bv, ir. T. G. Potma van het centrum voor energiebesparing en dr. J. C. Terlouw, natuurkundige en lid van de Tweede Kamer voor D'66. Voor de discussie zijn thema's gekozen die worden aangeduid met de vragen: zijn de risico's verbonden aan groot scheeps gebruik van steenkool niet gro ter dan die van kernsplijting; is kerns plijting wel een reële optie; moet er een drastische ombuiging komen in de verde ling yan budgetten voor onderzoekin spanningen; is een significante verminde ring van het energieverbruik in onze vrije consumptiemaatschappij wel reali seerbaar zonder dwangmaatregelen; kan het gros van de natuurwetenschappers wel iets doen, afgezien van werken aan voorlichting en bewustmaking. Met de discussie wordt een collegereeks afgesloten over de energieproblematiek, de discussie is georganiseerd door de commissie wetenschap en samenleving van de subfaculteit der natuur- en ster renkunde van de Rijksuniversiteit in Lei den samen met de studentenvereniging. NOODBRUG BIJ WAAGGEBOUW Met de aanleg van de noodbrug over de Rijn ter hoogte van het Waaggebouw aan de Aalmarkt is eind vorige week begonnen. De brug, die- alleen voor fietsers en voetgangers is bestemd, zal een belangrijke functie krijgen, wanneer de vol gende fase van de reconstructie van de marktenroute een aanvang neemt. Dan immers zal de Aalmarkt zijn opgebroken en daardoor kan de Hoogstraat nauwe lijks meer als verbinding tussen Breestraat en Haarlemmerstraat functioneren. De noodbrug geldt voorlopig het alternatief voor de Hoogstraat. Na het werk aan de marktenroute zal worden bezien of de brug geen permanent karakter kan krijgen. LEIDEN Bewoners van het Leidse stadsdeel Trans vaal (gebied tussen spoorlijn 'Amsterdam-Den Haag, Rijn en Morssingel) hebben gister avond tijdens een vergade ring over het verbeterings plan van hun wijk bezwaren geuit tegen de wijze waarop de gemeente tot dusverre overleg met hen heeft ge voerd. Tijdnood zou een van de oorzaken zijn waaraan het te wijtenis dat het overleg niet optimaal heeft kunnen verlopen. Krap twee maan den heeft Transvaal de tijd (tot medio mei) om het ver beteringsplan samen met de gemeente te bespreken. Dat vindt de buurt nogal kort. Gisteravond sloegen de bewo ners dan ook spijkers met koppen, met als resultaat dat er in ieder geval nog min stens één belangrijke verga dering in het overleg-pakket wordt ingelast zodat de uit eindelijke inspraak die tot in de besprekingen van de raadscommissies (medio juni) moet doorklinken wat zoden aan de dijk kan zetten. Het ging er de buurt gisteren vooral om, dat nog voordat het concept van het verbete ringsplan door de raadscom missies en in een later stadi um door de gemeenteraad wordt gewikt en gewogen de bewoners de laatste vinger aan de tekst zouden kunnen leggen. „De kans bestaat na melijk dat de ambtenaren die de tekst samenstellen onze denkbeelden niet helemaal hebben begrepen en de ver keerde weergave daarvan in het verbeteringsplan zouden neerleggen", aldus een van de bewoners. Het plan om de concepttekst al op 21 mei kant en klaar te hebben werd door de nieuwe afspraak met de gemeente verdaagd. Wan neer het concept nu precies klaar zal zijn is daarom nog onduidelijk. Vereist is even wel, dat het afronden van het verbeteringsplan nog vóór de zomervakanties dien£ te ge schieden omdat de gemeente anders de kans op geldelijke steun van het rijk zou kun nen verspelen dat op grond van de interim-saldoregeling door Leiden kan worden aan gewend. Ook wethouder C. Waal (Stadsontwikkeling) die op de vergadering aanwezig was, had, naar hij zei, nogal wat moeite met de korte tijdspan ne die de buurt nog rest. De wethouder sprak in dat geval van een „termijnterreur" die door het rijk zou worden be dreven. „De kans om in der haast fouten te maken is na tuurlijk veel groter dan wan neer je ruim in je tijd zou zit ten", gaf de heer Waal vol mondig toe. Enige zekerheid kon Waal Transvaal wel verschaffen over de door de buurt ge vreesde sloop van een aantal woningen in de Wolmaran- straat, Morsweg, Pretorius- straat en De la Reystraat. Hij wil, indien de buurt dat wen selijk acht, aan de raadscom missies adviseren de huizen te behouden. „De woningen zijn nog in redelijke staat en kun nen beslist nog worden opge knapt", aldus de wethouder. Consequentie van een en an der is echter wel dat indien de woningen verbeterd wor den het rijk de eis stelt dat men er dan nog minstens 15 jaar in zal moeten wonen. Over de plannen van de Ne derlandse Spoorwegen om de spoorlijn Leiden-Utrecht te zijner tijd te verbreden en te verhogen werd door de ge meente gezegd dat deze werk zaamheden voorlopig niet zijn te verwachten. De landarts en het AZL (I) De ongeveer 1200 personeelsleden van het Academisch Ziekenhuis Leiden verkeerden tot voor kort in de plezie rige omstandigheid om over een eigen tandheelkundig centrum te beschikken. De in dit centrum werkende tandarts behandelde exclusief de AZL-personeelsledenK voorwaar een aantrekkelijke secundaire arbeidsvoorzie ning in een tijd dat deze gebitsdeskundigen tot de schaarste goederen behoren. En dat dan vooral in de Sleutelstad, waar alle tandartsen overbelast lijken te zijn, want geen ziekenfondspatiënt kan meer worden inge schreven. Dat dit laatste een gevolg zou zijn van overbe lasting is overigens nog maar de vraag, want kennelijk leveren particuliere patiënten wat meer boterhambeleg op, hetgeen af te leiden is uit het feit dat deze „duurde re" patiënten wel vrij eenvoudig een tandarts kunnen vinden. Maar dit natuurlijk terzijde. Het gaat er namelijk om, dat de directie van het AZL en personeels-tandarts A. G. Hoekstra besloten hebben het tandheelkundig cen trum definitief te sluiten. De landarts en het AZL (II) In het veertiendaags informatie- en opinieblad van het AZL „Centrum" wordt uitgebreid ingegaan op de beslis sing tot sluiting. Op de voorpagina van het meest recente nummer prijkt het uitnodigende kopje „Laatste nieuws: ziekenfondspatiënt bij tandarts Hoekstra op wachtlijst". Veelzeggend is het kopje wel, maar de leek begrijpt er niets van. In „Centrum" de uitleg. In het kort komt het erop neer, dat tandarts Hoekstra zijn inkomen wilde ver groten. Hij wilde, net als andere medici bij het AZL, be halve de personeelsleden nog eens twintig procent parti culiere patiënten van buiten het ziekenhuis mogen behan delen. De directie wees dit verzoek bij monde van direc teur J. Verheij af. En hierop besloot de heer Hoekstra het bijltje erbij neer te leggen en buiten het AZL-terein een praktijk te beginnen aan de Van Slingelandtlaan 6 in Oegstgeest. Het personeel, verenigd in de personeelsraad toonde zich boos, over de beslissing van de directie en de actie van tandarts Hoekstra. Vooral omdat door het slui ten van het tandheelkundig centrum de zekerheid van tandheelkundige verzorging niet meer aanwezig was. Ein dredactrice Saskia Stoelinga van „Centrum" beet zich dan ook heel attent vast in de opening van de eigen praktijk van de heer Hoekstra op de eerste mei en liet al De landarts en het AZL (IE) Want wat de personeelsraad al vermoedde, werd op de eerste dag dat de heer Hoekstra zijn praktijk opende be vestigd. Een nieuwe personeelslid, begonnen per 1 mei, meldde zich ogenblikkelijk aan als patiënt, ziekenfond spatiënt welteverstaan. Ondanks het gentlemans-agree- ment en de ogenschijnlijk keurige afspraken tussen AZL- directie en tandarts Hoekstra om in elk geval de AZL- personeelsleden als patiënt aan te nemen tot de praktijk „vol" was, bleek het nieuwe personeelslid niet behandeld te kunnen worden. Hij kon op de openingsdag al op een wachtlijst worden geplaatst.Een met dit besluit wordt de angst van de personeelsraad bewaarheid. Dus gaat de heer Hoekstra meer verdienen, worden AZL-personeelsle- den voor wat hun gebitten betreft weer behandeld als ge wone Leidenaars en verandert er voor de AZL-directiele- den niets want zij waren waarschijnlijk toch al particu lierpatiënt Christen-democra tische jongeren Kort geleden is in Leiden een Christen-Democratisch Jongeren Appél opgericht. Op de eerste bijeenkomst, die dinsdag 8 mei in „Rehoboth" wordt gehouden, spreekt Steef Weijers over de „Christen-democratische visie op het sociaal beleid". De heer Weijers is lid van de Twee de-Kamerfractie van het CDA. De bijeenkomst begint om aebt uur. Inlichtingen over de CDJA-Leiden zijn te krijgen op Tweede Binnenvestgracht 13 in Leiden. Tref dag NCR V De afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Reis- vereniging (NCRV) houdt zaterdag 5 mei voor de tiende achtereenvolgende maal een landelijke trefdag. Dit jaar vindt de trefdag plaats in Alphen aan den Rijn, met een boottocht over de plassen, een bustocht door Leiden, Noordwijk, Hillegom en Nieuw-Vennep en een diner in Alphen. Er zullen naar wordt verwacht 500 deelnemers zijn. Inlichtingen E. H. van der Mooren, Hugo de Vries- straat 74 in Leiden, tel. 071-122424. Volkshuis 80 jaar Het Leidse Volkshuis Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk bestaat dit najaar tachtig jaar. Ter gelegenheid hiervan wil het Volk shuis een boekje samenstellen over verschillende activitei ten, die gedurende deze periode hebben plaats gehad. Vroegere bezoekers van het Volkshuis worden opgeroe pen eens op zoek te gaan naar foto's, boekjes en dergelij ke die herinneren aan een activiteit in het Volkshuis. Ook verhalen en anecdotes zijn hierbij van harte wel kom. De foto's wil de leiding van het Volkshuis niet al leen gebruiken als illustratie voor het boekje maar ook voor een overzichtstentoonstelling. In de week waarin het jubileum wordt gevierd. Materieel wordt ingewacht na zes uur 's avonds bij Henk Kramers, Rijnzichtstraat 19. tel 769885, Harry van Bovene, Waardstraat 3, tel. 126111 en Jan Slangen, Maresingel 11a, tel. 144884. Polanski „Mes m het water" is de titel van de film, die vandaag in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum wordt vertoond. Het is de eerste film van regisseur Roman Po lanski (1963). Het conflict tussen de vooroorlogse en na oorlogse generatie staat centraal in de film. De toegangs prijs is vier gulden. (Voor CJP-houders drie gulden vijf tig en LVC-leden drie gulden). De filmvoorstelling begint om negen uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3