'Ik ben uitgekeken op Nederlands voetbal' John McEnroe: „Ik ben tevreden over mijn optreden" |i 1 Neeskens ziek te bed door privé-problemen Jong Oranje weinig -kans op kwalificatie Deperfecte combinatie voor lente zomer. SPORT 1751 LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 ME11979 PAGINA 1b RUUD KROL: KATOWICE Erg veel individuele kwali teit schuilt er niet meer in het Nederlandse voetbal. Na de zilveren successen in West- Duitsland en in Argentinië wordt het ge zicht van het huidige Nederlandse voetbal bepaald door kleurloze doorsnee-voetballers, die de term "werkvoetbal" hoog, te hoog zelfs, in hun vaandel dragen. Een gunstige uitzondering op die steeds va ker opgediende eenheidsworst vormt Ruud Krol. Vandaag in het Poolse Katowice be zig aan zijn 64ste interland. Een aantal waarmee hij Nederlands recordhouder Puck van Heel evenaart Krol verdrijft de legen darische Feyenoorder trouwens op korte termijn van die topplaats, want de nu 30- jarige libero van Oranje is nog altijd niet weg te denken uit het Nederlands elftal. En dat zal nog één of twee seizoenen zo blijven. Alhoewel Krol te veel een gemaakte voetbal ler is om toegevoegd te kunnen worden aan ,,het luisterrijke rijtje Cruyff, Van Hanegem en Keizer, straalt de Ajaxied beduidend meer klasse uit dan de gemiddelde Oranjek lant. Zijn routine, gekoppeld aan zijn sterke tackel, zijn goeie lange pass en zijn impo sante fysieke mogelijkheden, maken Krol tot de gezichtsbepaler van het huidige Neder landse voetbal. Incidenteel De kans wordt overigens steeds groter, dat het Nederlandse publiek nog maar inciden teel Krol in levende lijve zal kunnen bekij ken. Steeds duidelijker wordt, dat het re gelmatig lonken van Krol naar het buiten land, op het punt staat gehonoreerd te wor den. Temeer omdat Ajax-voorzitter Ton Harmsen zich daar al min of meer mee verzoend heeft, waardoor Krol van Ajax minder tegenwerpingen behoeft te verwach ten dan bij eerdere pogingen om de landsg renzen over te trekken. Krol zelf daarover: "In theorie kan Ajax me vasthouden, omdat ik nog een contract voor de komende twee seizoenen heb. Samen met Cor Coster heb ik echter een aantal ge sprekken met Harmsen gevoerd, en daaruit is me gebleken, dat er toch wel wat moge lijkheden zijn om bij Ajax te vertrekken". Ruud Krol taxeert die kansen zelfs op tach tig procent. En dat betekent, dat binnenkort de jacht op Krol geopend kan worden door de buitenlandse clubs. "Het zal wel Spanje, Engeland of Frankrijk worden", voorspelt Krol. "Daar heb ik nu de béste contacten. Het is nog niet zo, dat ik al een club achter de hand heb. Het is nog een open race". Alleen Amerika doet aan die race niet meer mee. Ruud Krol heeft voor zichzelf besloten, om in elk geval niet naar Amerika te ver trekken. "Ik voel me daar nog te jong voor. Ik heb de indruk dat Amerika een ideaal land is om je voetbalcarrière rustig af te bouwen. Ik ben daar nog niet aan toe. Vooral mentaal met. Ik wil nog te graag op niveau voetballen. Misschien dat Amerika over twee, drie jaar aan bod komt Nu is dat land nog niet aan de orde". Uitgekeken Het afwijzen van Amerika heeft dezelfde basis als Krols wens om tijdelijk weg te gaan uit Nederland. Krol: "Bij Ajax heb ik het behoorlijk naar mijn zin. Ik ben alleen een beetje uitgekeken op het Nederlandse voetbal. Vergeet niet dat ik alle successen heb meegemaakt Onwillekeurig ga je dan toch steeds vergelijken. Geestelijk levert die vergelijking me nu problemen op. Op zich is het een gezonde zaak, dat clubs als Ajax en Feyenoord sterk investeren in de jeugd, om de zaak opnieuw op te gaan bou wen, maar dat bouwproces houd ik verder zelf wel voor gezien. Ik wil in een echte topclub spelen. Ik voel er niets voor om als een vaderfiguur tussen allerlei jonge jongens dat hele proces nog eens mee te maken". Helemaal onbegrijpelijk is die houding van Ruud Krol niet Geen voetballer in Neder land heeft zo nadrukkelijk de gouden jaren meegemaakt als Krol. Hij zelf: "Ga maar na: tweemaal een wereldkampioenschap, drie Europacups met Ajax en ook nog eens die wedstrijden tegen Indepediente om de wereldbeker. Ik heb het allemaal al eens ge zien. Daarom ook dat ik er vooral geestelijk moeite mee heb om met Ajax weer van vo ren af aan te beginnen". De houding van Ruud Krol houdt niet in dat hij bij Ajax en bij het Nederlands elftal dermate uitgekeken is, dat de wil om te presteren voorbij is. Sterker nog: juist nu wil Krol optimaal presteren om straks het financieel voordeligste contract binnen te spelen. Krol: "Ik overdrijf niet, wanneer ik stel dat ik een speler ben met wereldfaam. Wellicht niet zoals een Johan Cruyff, maar in alle voetballanden is toch wel bekend wie Krol is. Desondanks zijn de meeste clubs nu een beetje huiverig om me te benaderen. Na Ar gentinië heb ik tenslotte nog nauwelijks ge speeld door die blessure. Logisch dat de topclubs in Engeland en Spanje aarzelen. Die clubs willen niet veel geld investeren in een speler, die steeds geblesseerd op de tri bune zit Daarom is het voor mij zaak, om nu te bewijzen dat ik weer helemaal fit ben. Onderstrepen dat echt geen financieel risico wordt genomen door mij te contracteren. Ruud Krol: een gunstige uitzondering. Daarom kan zowel Ajax als het Nederlands elftal op mij rekenen. Niet alleen in het be lang van het Nederlandse voetbal, maar ook in dat van mijzelf'. Rob Hartog KATOWICE Er is eindelijk duidelijkheid over Johan Nees kens. Zoals in de kolommen van gisteren voorzichtig gefor muleerd, zijn onder andere privéprobleraen er de oorzaak van dat Neeskens voor een ieder onverwachts niet is op komen dagen toen het Nederlands elftal naar Polen vertrok. Chef d'equipe Jack van Zanten en bondscoach Jan Zwartkruis hebben Neeskens gisteren in bescherming genomen. Van Zan ten: „Ik heb niet kunnen bevroeden, dat zijn huwelijksellende Johan zo aangegrepen heeft Vorige week heb ik hem nog ge sproken in Beveren, de week daarvoor ben ik met hem meege reisd van Se villa naar Barcelona. Geen moment is toen de ge dachte bij me opgekomen, dat Neeskens er niet meer tegenop- gewassen was. Ik wist dat hij het moeilijk had, maar zo moei lijk als nu blijkt is een verrassing voor me. Neeskens kennen de moet er veel mis zijn, want hij is niet iemand die zich snel gewonnen geeft". Ook Jan Zwartkruis nam het op voor Neeskens. „Natuurlijk is het vervelend, dat hij er niet is", oordeelde Zwartkruis. „En natuurlijk mag het niet gebeuren, dat wij niet op de hoogte waren. Toch heb ik begrip voor Johan. Zelf heb ik nooit zo'n huwelijkscrisis meegemaakt, maar ik kan me voorstellen, dat je in zo'n situatie niet helemaal verantwoordelijk meer bent voor je eigen daden". Alom begrip voor Johan Neeskens, die in Barcelona met een zenuwmstorting in bed ligt. Een crisis die veroorzaakt is door het spaaklopen van zijn huwelijk. Een zaak die vooral door een bekend landelijk ochtendblad tot ongekende proporties is opgeblazen. En daarvoor heeft Neeskens en toch ook een beet je het Nederlands elftal nu de rekening gepresenteerd gekre gen. De absentie van Neeskens bezorgt het Nederlands elftal tegen Polen gigantische problemen. Vooral omdat Zwartkruis fel be zig is geweest met het geval Neeskens, dat hij er nauwelijks aan toe gekomen is, tactische lijnen uit te zetten voor de strijd tegen Polen. Een basisformatie kon Zwartkruis dan ook niet geven, gisteren. Pas kort voor de interland zal hij in nauw overleg met aanvoerder Ruud Krol besluiten welke speler bin nen de lijnen zal komen. Jan Peters zet Jong Oranje met simpel tikje op 1—1 in het treffen met Jong Po- lëh. NA VERLIES TEGEN POLEN ZWOLLE Jong Oranje heeft nog slechts een theoretische mogelijkheid door te dringen tot de kwartfinales van het toernooi om het Eu ropese kampioenschap voor landenteams van spelers onder de 21 jaar. De Nederlandse jeugd verloor gisteravond op het terrein van PEC Zwolle ook zijn tweede wedstrijd in de voorronden. Tegen jong Polen werd een ne derlaag van 3-2 geleden. Bij de rust leidden de gasten met 2-1. Vorig jaar verloor Jong Oranje in zijn eerste /wedstrijd van het toernooi in Rostock met 2-0 van Oost-Duitsland.Slechts als de Nederlandse 1 formatie met groot verschil de uitwedstrijd te- gen Polen en de ontmoeting tegen Oost-Duits land in Nederland zou winnen en het treffen Jong Oost-Duitsland-Jong Polen in een gelijk spel zou eindigen, kan de formatie van bonds coach Ger Blok nog op een beter doelsaldo overgaan naar de kwartfinales. Gezien de ver richtingen van de Nederlanders in de eerste ontmoetingen moet dat echter worden afge schilderd als een illusie. Omdat slechts de winst telde had Blok voor de twee spelers boven de 21 jaar die hij mag opstellen een beroep gedaan op Feyenoord spits Jan Peters en diens clubgenoot Michel van de Korput als vrije verdediger opgesteld. Zoveel als dat mogelijk was heeft de donkere Libero de aanvaln gesteund. Het mocht even wel niet baten. Gezegd dient te worden dat de Polen de om standigheden mee hadden, al was hun zege stellig verdiend. Zij kregen de steun van een even vroege als verrassende treffer. Toen na de eerste en na later zou blijken enige Poolse hoekschop van de eerste helft het gevaar ge weken scheen in de achtste minuut kreeg Adam Walczaik in de hoek van het straf schopgebied de bal onverwacht voor de voe- ^^ten. De opgekomen verdediger van Zawasza J haalde meteen uit en verraste doelman Joop Hiele inet een laag schot in de hoek (0-1 Nog nadrukkelijker koos aanvoerder Van de Korput, die later wegens aanmerkingen op de leiding een gele kaart zou krijgen, hierna voor de aanval. De Feyenoorder had. na 22 minuten, succes. Na diens uitstekende vrije trap scoorde Jan Peters met een simpel tikje. De strijd was weer open. Doch dat duurde maar even. In de volgende minuut tikte Okonski de bal over Degens heen, waarna Mi- kulski raak schoot: 1-2. Bij Jong Oranje stelde het linker verdedi- gingsblok Brard-Valke teleur. Tegen de voort durend jagende Polen werd nodeloos balver lies geleden. Daardoor ging veel rendement van de voortreffelijk spelende Van de Korput verloren. Ger Blok trachtte kort na rust door de Volen- dammer Molenaar de plaats van Leo Degens te laten innemen de aanvalskracht van zijn ploeg te versterken. Later liet hij de teleur stellende Ron Jans van PEC Zwolle als links buiten plaats maken voor de Spartaan Holver- da. Geladen en aanmerkelijk feller spelend begon Oranje aan de tweede helft De tegenstander werd onder druk gezet Dat resulteerde na een kwartier in een tweede schitterende tref fer van Jan Peters. De Feyenoorder wTong zich langs Budka en schoot vervolgens hard in, 2-2. Oranje bleef sterker doch zou ervaren dat de counters van de Polen bijzonder gevaarlijk waren. Negen minuten voor tijd lanceerde Ci- otek de zeer snel opkomende rechtervleugel- verdediger Motyka. Brard moest de op volle snelheid liggende speler van Wisla Krakov la ten gaan. Diens diagonale schot besliste de ontmoeting. Scoreverloop: 8. Walczak 0-1, 22. Peters 1-1. 23. Mi- kulski 1-2, 60. Peters 2-2, 83. Motyka 2-3. Scheids rechter Brummeier (Oostenrijk). Toeschouwers: 2500. Nederland: Hiele (Feyenoord). Zondervan (FC Twente), Van de Korput (Feyenoord), Degens (Roda JC), vervangen door Molenaar, (Volen- dam) en Brard (Feyenoord). Woudsma (G.A Eagles), Hofkens (Beveren) en Valke (Sparta), Ursem (AZ '67), Peters (Feyenoord) en Jans (PEC), vervangen door Holverda (Sparta). Polen: Kazikierski, Motyka, Zatez- ni, Budka en Walczak, Noco, Ciotek en Wojcicki, Buda Mikulski en Okonski. Gele kaarten voor Van de Korput en Walczak. De stand is nu: Oost-Duitsland 2-3; Polen 2-3; Neder land 2-0. Tsjechen nemen de leiding —p LUXEMBURG Geheel vol gens de lijn der verwachting heeft Tsjechoslowakije zich aan de kop van groep 5 van de voorronden in de strijd om de Europese voetbaltitel genesteld door gisteren Lu xemburg met 3—0 te ver slaan. Bij rust leidden de Tsjechen met 1—0 door een doelpunt van Mastny in de 22e minuut. Na de hervatting maakte de Europese kampioen het kar wei in twee minuten af. Eerst scoorde in de 67e minuut Ga- jdoesek de tweede treffer, een minuut later volgde Stam- bachr zijn voorbeeld en bracht de eindstand op het scorebord. Er waren in de Luxemburgse hoofdstad 4500 bezoekers. De stand: 1. Tsjechoslowakije 36; 2. Frankrijk 45; 3. Zweden 2—1; 4. Luxemburg 3-0. DALLAS Exact twee jaar nadat hij als meer dan middelmatig begaafd tennistalent zijn opwachting maakte in het WCT-jeugdtoernooi in Dallas heeft John McEnroe zijn kandidatuur gesteld voor de titel bij de senioren. In een door zijn overmacht eenzijdige partij maakte McEnroe in de opening sronde van het evenement gisteren op een bijna onthutsende manier een eind aan de illusies, zo die al beston den, van John Alexander. Deze zeven jaar oudere Australiër, die de laatste weken lijkt af te rekenen met zijn magere jaren, had zich van zijn optre den in het Moody Coliseum in ieder geval meer voorgesteld dan er uitein delijk is uitgekomen. Een paar weken geleden was hij er in Milaan tenslotte toch in geslaagd Björn Borg beentje te lichten. Waarom zou hij dan niet in staat zijn een dergelijk huzaren stukje tegen John McEnroe uit te ha len? Dat zo'n staaltje er gisteren niet in zat tegen de als een komeet omhoog ge schoten Amerikaan werd al zeer spoe dig duidelijk. In de eerste de beste game van het duel, die niet minder dan tien minuten vergde, werd de Australiër al gedwongen zijn opslag uit handen te geven. Dat bleek de in leiding tot een ontmoeting die nooit een krachtmeting werd, omdat het ni veauverschil simpelweg te groot was. John McEnroe acteerde zo zelfverze kerd, doortastend en gevarieerd, dat het een klein wonder genoemd mag worden dat hij vorige week in Las Vegas nog tamelijk duidelijk van Jimmy Connors verloor, die overigens op zijn beurt nog kansloos werd te ruggewezen door toernooiwinnaar Borg. „Dat komt doordat ik de Big Points minder vaak scoor dan mannen als Connors en Borg", verklaarde McEn roe na afloop van de ontmoeting met Alexander. „Dat begint me wel een beetje te frus treren. Maar ik moet tot elke prijs voorkomen, dat ik tegen die twee de baan opstap met het gevoel dat het te gen hen wel weer gebeurt. Als je dat doet ben je bij voorbaat al verslagen". John McEnroe, die gisteren weer eens aantoonde niet voor niets het imago van lastige jongen te hebben door ver scheidene keren beslissingen aan te vechten („ik kom op voor punten die me worden onthouden; daarom rea geer ik in bepaalde situaties"), lijkt desondanks in duels tegen hoger ge klasseerde spelers (en dat zijn er te genwoordig nog maar twee) te worden bevangen door een schroom die hij re soluut van zich afwerpt in partijen met minder gekwalificeerde opponen ten. Dat ervoer John Alexander gistera vond in het met ongeveer 5000 toe schouwers bezette Moody Colesium, dat overigens voor de laatste keer plaats van handeling is voor de WCT- eindronde, omdat volgend jaar de Reunion Arena met een dubbele capa citeit (18.000 toeschouwers) wordt ge bruikt. Extra dimensie McEnroe lijkt toch in vergelijking met een paar maanden geleden nog weer een extra dimensie aan zijn spel te hebben verleend. Zijn opslag was onder normale omstandigheden al een uiterst moeilijk te pareren wapen. In middels demonstreert de 20-jarige Amerikaan aan zijn reeds omvangrij ke arsenaal ook een volley met de precisie van een chirurgmes, een on gekend grote loopsnelheid, een zelfs door Connors bijna niet meer te eve naren agressie, een opmerkelijk anti cipatie vermogen en een soms door camouflage onnavolgbare variatie te hebben toegevoegd. Tegenover deze veelzijdige speelwijze stak het spel van Alexander wat schril af. De man uit Sidney is een ty pisch product uit de Australische school, die decennia lang vrijwel lou ter hard-hitters afleverde, tennissers die vertrouwend op hun opslag en vol ley te werk gaan en daarmee succes kunnen hebben tot ze een sterker op ponent treffen of iemand die hun ge weld met tactische wapens kan ontre gelen. Die beperktheid wreekte zich bij Alexander, die McEnroe tweemaal eerder had ontmoet, waarbij de balans in evenwicht was gebleven. Hoewel hun laatste duel onlangs in Milaan duidelijk voor de Amerikaan was. Saillant detail bij het treffen tussen de twee spelers was het feit dat bei den ook werden gecoached door Harry Hopman, de fameuze Australi sche coach, die menigmaal zijn land naar successen leidde in het toernooi om de Davis cup. Maar mag de oplei ding van beide tennissers dan enige overeenkomst vertonen, het verschil in talent en temperament trad gisteren zonneklaar aan het licht. Hetgeen te vens de marge betekende tussen 7000 dollar, zijnde het prijzengeld voor de verliezer in de eerste ronde van de WCT-eindronde, en de mogelijkheid de hoofdprijs van 100.000 dollar te be machtigen. Service McEnroe leverde gisteren eens te meer het bewijs dat hij zich ontwik kelt tot een tweede en wellicht betere Connors, omdat vooral zijn service, de basis voor het spel, van aanzien lijk beter kaliber is. De enige onderdelen waarop" McEn roe's spel nog verbetering behoeft zijn zijn backhand, zijn constantheid en zijn concentratievermogen. Dat laatste bewees hij in een fase van de partij tegen Alexander, waarin hij al lang en breed op winst stond, door enige on nodige missers te produceren. „Ik plaats McEnroe op hetzelfde ni veau als de beste spelers tegen wie ik ooit heb gespeeld, zoals Laver, Rose- wall, Connors en Borg", verklaarde John Alexander na afloop van de par tij. „In ieder geval zoals hij vanavond speelde. Hij opereert misschien nog niet zo constant als die vier, maar hij moet dat peil toch zeker kunnen be reiken". John McEnroe deelde op de inmiddels van hem bekende bravourachtige wij ze mee, dat hij tevreden was over zijn optreden. „Ik heb geen klachten over mijn spel van vandaag. Ik heb Ale xander steeds goed onder druk kun nen houden. Ik zou graag de rest van het jaar ook zo willen spelen". Waar na McEnroe er aan toevoegde, dat de twee dagen rust die hij nu heeft alvo rens tegen Connors te moeten spelen, hem goed uitkomen. „Hoewel je in twee dagen ook kunt vastroesten", verklaarde hij. „Twee etmalen kunnen tenslotte soms erg lang duren". FRANK WERKMAN Gal jé nog niet rond met Ajax HansGaljé (Van onze sport redactie) DEN HAAG Hans Galjé, de doelverdediger van FC Den Haag, is giste ren niet tot overeenstem ming met Ajax kunnen komen over het aange boden meerjari ge contract. Tijdens de be spreking tussen Galjé, zaak waarnemer Ka- rel Jansen van de WCS en Ajax deden zich nog enkele com plicaties voor, waarover vol gende week ver der zal worden gepraat Hiele en Brard tekenen bij ROTTERDAM Vlak voor het vertrek van Feyenoord naar Portugal hebben doelman Joop Hiele en aanvaller Stanley Brard hun contracten met Feyenoord verlengd. Hiele tekende een contract voor twee jaar en Brard heeft zijn handtekening onder een verbintenis van drie jaar geplaatst Brard heeft daarbij van Feyenoord alle medewerking gekregen om zijn studie (academie lichamelijke opvoeding in Den Haag) af te maken. Zowel Hiele als Brard is geselecteerd voor Jong Oranje. ADVERTENTIE Het jasje: een sportieve lichtgewicht van Bodyguard in wol met linnen en polyester. Half gevoerd en extra soepel verwerkt; lekker luchtig op warme dagen. Kleuren: RAF blue, beige en khaki 268,-. De broek: méégaand, koel en licht. Gemaakt van een nieuw stretch-materiaal met linnen-structuur. Uitgekiende, bijpassende kleuren 138,-. Nieuwste shirts en chokers natuurlijk in overvloed. Laat de zomer maar komen, maar kom eerst even passen. wuIiscr èwiiltsen kleding voor mannen Den Haag: Venestraat 47, Frederikstraat 987- 'otterdam: Korte Lijnbaan 17, Zuidplein Hoog 593.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15